oeings Jumbo wordt de eerste luchtbus Koekoeks volgelingen zijn nog geen kandidaten Letourtje New York- Londen nu f400 IT7E VOLGT? Houtimporteur werd rijk door gewicht „drukken" Sjahrir begraven Weinig kans, dan maar op twee lijsten Curson, Tchicai, Ayler, Kirk e.a. Koude lucht „Elkaar geen stagnatie in bouw aanpraten" Mogen de leerlingen geen examen doen? WOENSDAG 20 .APRIL 1966 (Van een onzer verslaggevers) PEW YORK De eerste luchtbus Boeings 747 „Jumbo" zal eind 9 op de lijndienst gaan vliegen en Pan American is de eerste, die de 500 laatsen tellende gigant heeft besteld: voor 1870 miljoen gulden heeft maatschappij er 25 gekocht. Een eerste stap naar goedkoper luchtver- ^>er. Want, zo hebben de Amerikanen al uitgerekend, een retourtje Lon- York zal er niet meer dan 400 gulden mee kosten. De Jumbo is een sterk vergrote ver- van de huidige Boeing 707, lijkt er op, maar is van binnen to- Ksal verschillend. Het interieur is leid in twee dekken met rijen igen stoelen, gescheiden door twee jngpaden. Vier machtige Pratt and Whitneymo- ren (tweemaal zo sterk als die var 707) zullen het gevaarte een snel- lid geven van meer dan 900 km pei ir. waardoor men nog sneller is dar Winst Naaiden toch hoeier WAARDEN De concern-omzet van jemisdhe Fabriek Naarden en de 22 ichters waarvan Wenen de jongste steeg in 1965 (1964) 121$. (24) pet winst, hoewel er geen stijging v acht was, 5,5 (19,3) pet. Het verlies op iarden-Kemin, dat nog meeviel, is in ■jndering van het exploitatiesaldo der ,V. gebracht. Afschrijving vergde f 2.74 -|17) min. Desondanks steeg de winst »n de N.V. 2.9 (5.6) pet De omzet te larden nam met 8 16pet toe. Na re- rvering van f 479.550 (550.000) was de tast f 1,94 (1,8) min. Meer en meer richt Barden zich op reuk- en smaakstoffen, e de grootste toegevoegde waarde ge- )n en steeds grotere internationale af- ifomzet groeide 12.6 pet (51.4 pet met tor het eerst Flavorex USA), van par- jmcomposities 10.3 (40.8) pet tot resp. II en 271 pet van de omzet van 4 jaar iroren. Van het personeel werkt ruim !0 pet in laboratoria. De speurwerk- isten namen met 24 pet toe. Een smaak- htrum is geopend, een reukcentrum Is voorbereiding, een twee maal zo grote mpositiefabriek in gebruik genomen In astralië is een nieuw fabriekspand ge luwd. te Brussel wordt in 1966 een grote jbreiding voltooid Het verlies van j|arden-Kemie is veroorzaakt door hoge |Üzen voor grondstof en lage voot pro- ikt. Door daling van de grondstofprijs Amerika, is men niet meer alleen op findinavië aangewezen zodat betere be ting het resultaat ten goede zal komen voorgesteld is 12^2 pet contant di- (1212 pet waarvan de he'ft in leien). Het kapitaal steeg 8 pet tot I verleend", zo besloot ll.132.400. I woord. met de huidige sfcraalverkeersvliegtui- Ondanks het enorme eigen gewicht van het toestel (tweemaal zo groot als dat van de 707) zal het naast de 500 passagiers ook nog eens ruim 16 ton vracht kunnen vervoeren. Volgens de fabriek zal de kolos op dezelfde banen kunnen landen on star ten als die welke nodig zijn voo DC-8 en de Boeing 707. Omdat Boeing de eerste en (nog) de enige is. die met een luchtbus aan de markt is, wordt verwacht dat meer bestellingen zullen volgen. De fabriek rekent erop dat er in de eerste vijftien jaar 1000 van dit soort vliegtuigen dig zullen zijn. Pan American heeft naast de order op 25 toestellen (afleve- Strijdkrachten niet meer bij feesten van studenten? DEN HAAG In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Wierda (soc.) heeft de mi nister van defensie, de heer P. de Jong, verklaard dat er inderdaad door de Nederlandse strijdkrachten een bijdra- de vorm van personeel en ma terieel, is geleverd aan de viering van het eeuwfeest van de Utrechtse stu dentenweerbaarheid, waar bier blijk baar het belangrijkste was. Met deze bijdrage werd beoogd de reeds een eeuw bestaande band tussen de Koninklijke Utrechtse studenten ver eniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel en de strijdkrachten te ver sterken en aldus de belangstelling voor de krijgsmacht onder studenten levendig te houden en te stimuleren, aldus de mi- „Het gebeurde (bier) vormt voor mij evenwel aanleiding mij nader te bezinnen op de vraag of in de toekomst bij derge lijke gelegenheden een militaire bijdrage deze vorm nog wel zal kunnen worden minister zijn ant- ring tussen september 1969 en mei 1970) optie genomen op nog tien 747's. En de Britse BOAC zal er waarschijn lijk binnenkort vijf bestellen. Dat betekent, dal de concurrenten wel worden gedwongen tot orders. In Amerika worden in dit verband de namen genoemd van de Amerikaanse Trans World Airlines, Australië's Quan- tas, Air India, Japan Airlines, de Duit se Lufthansa, de KLM cn de Air Fran- Dat dit voor vele maatschappijen een moeilijk op te brengen investering zal worden (de prijs van 75 min. is aanzien lijk hoger dan die van bijv. de DC-8. welke rond de 30 min. ligt) moet de subsonisohe luchtbus toch aanzienlijk aantrekkelijker zijn dan de nog veel duurdere (nog in ontwerp zijnde) su personische vliegtuigen. Aan popularise ring van het vluegen is de maatschap pijen meer gelegen dan nog grotere snelheden Temeer ook omdat de exploi tatiekosten "van de 747, volgens de fa briek 35 procent lager liggen dan die van de huidige Boeing 707 en DC-8 Vondeling in t.v.-debat Belastingverlaging past in totale regeringsprogram (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het tweede deel van de belastingverlaging moet doorgaan als uitzonderlijke omstandigheden dit niet onmogelijk maken. Zij maakt deel uit van het regeringsprogram, maar staat niet op zichzelf. Ook de specula tiewinstbelasting, de verhoging van de vermogensbelasting en een regeling voor de opbrengst van de bodemschat ten behoren er toe. Dit zei de minister van financiën, dr. A. Vondeling gisteravond in een televisiedebat met zijn voorganger in het kabinet Mariinen. het liberale Tweed» Kamerlid orof. H. J- Witte- De bewindsman noemde de realise ring van dit program een voorwaarde voor het verwezenlijken van de be lastingverlaging. De heer Witteveen achtte de tweede tranche van de be lastingverlaging een noodzakelijke correctie, die in het belang is van de middelbare- en lagere inkomensgroe pen. Als de minister tooh zijn huidige uitgavenbeleid wil voortzetten, zal hij de indirecte belastingen nog wel ver der moeten verhogen. betoogde het WD-Kamerlid. Dr. Vondeling vertelde dat hem tij dens de kabinetsformatie, uit stukken was gebleken dat enkel oud-ministers ook reeds een mogelijk uitstel van de belastinoverlagina ter sprake hebben aebracht De minister van financiën zag geen aanleiding om het regeringsbeleid na de jongste verkiezingen te wijzigen. Naar zijn mening is niet tegen het beleid geprotesteerd. Anders hadden de oppositiepartijen veel meer stem men moeten halen, aldus dr. Vonde ling. Hij was van oordeel dat de kie zers teleurgesteld waren omdat hun verwachtingen niet op korte termiin verwezenlijkt zijn. Prof. Witteveen daarentegen meen de dat de kiezers zich duidelijk van de regeringspartijen hebben afgewend. Zij hebben zijns inziens in de Boeren partij een middel gezien om hun pro test te registreren. De Rotterdamse hoogleraar betoogde dat de bedreigde middenstand momenteel het meest ge baat is bij een liberale politiek, die hun meer mogelijkheden verschaft- Hij verweet de PvdA dat men te veel uit sluitend op de belangen van de arbei ders let. Twaalf mille aan steekpenningen AMSTERDAM De rechtbank heeft teur, twee procuratiehouders en de e.vpe- gisteren de hele dag uitgetrokken om ditiechef van Bekol, alsmede de direc- klaarheid te brengen in de omvang- teur en de chef-buitendienst van Super rijke houtzwendel die vorig jaar in control terecht. de hoofdstedelijke haven aan het licht kwam. Behalve de vüf van deze fraude dachte ijkers, wie valsheid in geschrifte is ten laste gelegd, staan ook de direc- DJAKARTA Honderden auto's bussen vormden dinsdag de begrafenis stoet van oud-premier Soetan Sjahrir. De weg naar het heldenkerkhof „Kali- bata'' aan de rand van de stad, was omzoomd door grote menigten belang stellenden. Tienduizenden jongeren hadden zich opgesteld- Onder de honderden kransen bevond zich, voor zover kon worden nagegaan, geen bloemstuk van president Soekar- no- de man die Sjahrir had verbannen, maar hem na diens dood tot „Held van de Indonesische revolutie" had uit geroepen Onder de duizenden die 's morgens de overledene de laatste eer kwamen bewijzen, bevonden ziah oud-vice- premier dr. Moh. Hatta en oud-minis ter van defensie Nasoetion. Zij drukten de hand van en'kele tientallen politieke gevangenen (sinds 1962) die toestem ming hadden gekregen, de begrafenis bij te -wonen. Een vertegenwoordiger van de fel anti-communistisdhe ..Kapi" zei. dat al deze aanwezige politieke gevange nen slachtoffers waren van Soebandrio en zijn bende- „Wij rullen voortgaan, in de geest van Sjahrir en onrecht vaardigheid en laster bestrijden. Op de dag van de begrafenis publi ceerde een Indonesisch dagblad het bericht dat Sjahrir destijds was ge arresteerd op grond van een door mi nister Soebandrio's „geheim* dienst' ervalste brief. Veel splinterpartijen bij raadsverkiezingen (Van onze verslaggevers.) ?en r.k raadslid, die voor zichzelf is be gonnen. omdat hij niet op de echte KVP- iijst is geplaatst. Geen post op Koninginnedag FONTANA heeft een aantal avant garde-jazzplaten op de markt gebracht met volledig in de stijl van de opnamen getekende hoezen van Marte Röling uit Am sterdam. Hieronder een greep uit deze collectie. „The outer view" van het Geor ge Russell-sextet is een plaat die we kunnen zien als een overgang naar de huidige new wave-muziek. Er wordt af en toe zeer free ge speeld. maar George Russell is er de arrangeur niet naar om zijn men sen te laten gaan. Na een free- open ir.'g komt men ineens terug in het swing-stramien. Russel heeft de nummers intelligent in elkaar gezet al komt het contrast af en toe wat hard aan. Het bijna vals spelen doet af en toe ook wel wat over spannen aan. Een misser in deze boeiende instrumentale sfeer is het door Sheila Jordan zonder begelei ding gezongen ..You are my sun- In dezelfde serie verscheen eer uitstekende LP van het Ted Curson - kwartet getiteld ..Tears for Dolphy". De opnamen werden gemaakt in augustus 1964. Toen Curson het be richt kreeg van het overlijden van Eric Dolphy schreef hij het titel stuk dat direct werd vastgelegd. Het is een hoogtepunt op de LP geworden. Verder staan er enkele stukken op de plaat in de bij Cur son vaak favoriete snelle ritmen. Sterk punt: er wordt fel, geladen gespeeld. Tot slot Mohawk" van het New York Art Kwartet oj.v. John Tchi cai. Een afgrijselijke plaat waar ik geen touw aan vast kan knopen. F-cn thema is er amper, swing ont breekt. Iemand heeft eens gezegd: „Tchicai heeft iets te zeggen". Het moet dan wel iets heel bijzonders zijn. Deze vrije muziek hoeft niet slecht te zijn. Vergelijken we b.v. in dit verband de al eerder op Fontana uitgebrachte LP ..Ghosts" van het Albert Ayler kwartet. Er is een thema, er is swing, het is jazz. Het is keihar de muziek waar emotionaliteit, wal ging cn angst vaak naar voren ko men. Niet gemakkelijk maar wel de aandacht waard. Op Philips is de 23-jarige Franse violist Jean Luc Ponty te beluiste ren Povrty is orderscheiden met de Prix dc Djar go ReirahardL Pon4y weet zijn in de jazz niet alledaages instrument goed te gebruiken, on danks de beperkte mogelijkheden. „Grand reunion" The Earl Hines trio (Mercury). Een niet zo bijzondere plaat, waarbij het Earl Hines trio nog wordt versterkt door Roy EIridgc (tr.) en Coleman Haw kins (t.s.). Er wordt wcJ enthou siast gespeeld. Het is jazz waar naar het prettig luisteren is en waarover men niet te veel moet analyseren omdat de muziek zo niet bedoeld is. Eveneens fijne luistermuziek is de op Vogue verschenen LP „The Montgomery Brothers in Canada", een live-optreden van gitarist Wes Montgomery, met zijn broer Buddy <p vibrafoon en broer Monk aan dc bas Drummer Paul Humphries com- het indienen van de kandidaten lijsten vooi de raadsverkiezingen is gebleken, dat tal van kleine en nieu. we partijtjes van plan zijn zich in de verkiezingsstrijd te werpen. Zo meldde zich in Amsterdam naast de Provo partij, ook nog de PierementpartijDen Haag is, zoals in een deel onzer edities gemeld, een ..hervormde" Partij van de Arbeid rijk en Utrecht kent een Bond van wereldburgers. Arnhem doet het meer cultureel met een Partij voor kunst en progressief denken. Aanvoer der is kunstenaar Jac. Magendans. In Doetinchem kwamen twee leden van de PvdA elk met een lijst voor de dag en Eindhoven ziet een complete ..boe renpartij" tegemoet, omdat namens de Boerenponü twéé alzonierlijke lüste.. DEN HAAG Cp Koniatirin^,t zijn ingediend. zatterdag 30 april, zal de PTT de diensben Het merkwaardige van de twee' boe- I uitvoeren als op zondagen. Er zal die dag ren-lijstén in Eindhoven is, dat beide j geen postbestelling zijn en in de nacht lijsten zijn voorzien van een officiële van 29 op 30 april rijden geen nachtpo6t- machtiging, getekend door voorzitter i treinen Koekoek en secretaris Harmens. Dok voor de telegraaf en telefoondienst In Tilburg woont een politicus, die <*e zondagsdiens. ee lijsten voorkomt. Hij heeft zich Krkenning van Singapore SINGAPORE Volgens Radio-Indo nesia heeft de Kogam (het Indonesische opperbevel voor de verplettering van Maleisië) onder voorzitterschap van Soekarno besloten Singapore te erken nen. Generaal Nasoetion. minister -an buitenlandse zaken Adam Malik, gene raal SoeharV. vice-premier Leimena en nog vier officieren waren aanwezig. Volgens de Indonesiërs toont Singapore veel begrip, terwijl Maleisië de vijand schap schijnt voort te zetten. pleteert het gezelschap. Subtiele swing en sfeer voeren de boventoon. Oscar Peterson zingt ook. Dat we daar nooit veel van hoorden komt omdat zijn stem vaak sprekend die van Nat King Cole is. Nu heeft Peterson op Mercury een LP vol- gezongen onder de titel With res pect tot Nat". Een voor verzame laars interessante uitgave die met vocale jazz echter niet veel uit staande heeft. Vijf sterren had het Amerikaanse blad Down Beat over voor de LP .Rip. rig an Panic" vaJi Roia'.d Kirk (Mercury). Kirk wordt terzijde gestaan door drie excellente musici. Jaki Byard piano, Richard Davis bas en Elvin Jones drums. Het is een boeiende plaat omdat de figuur Kirk er volledig op tot zijn recht komt Neusfluit en sirene ontbreken op de plaat niet. Kirk is hierom vaak met de nek aangekeken. Waar om is mij niet geheel duidelijk. Men moet zich even trachten te ver plaatsen in de figuur van Kirk. Hij is blind. Kan een andere musicus de reactie van de zaal vaak zien. Kirk moet het van zijn gehoor heb ben. Als hij op zijn neusfluit blaast hoort hij het publiek juichen. Dat is zijn enige contact met het publiek. In zijn spel vinden wij deze hou ding terug. Soms blaast hij een or gie van geluid door zijn zelf ge bouwde instrumenten. Het is alsof hij zichzelf wil overstemmen in zijn kreet van „Ik ben er ook nog". Het spel van Kirk wordt volledig gedekt door de figuur die erachter staat. Kortom een plaat die zijn vijf ster ren waard is. Tom Blom Ook in Goes is er iemand, die twe* kansen wil hebben om raadslid te wor den. Het is kruidenier W. F. Moes, die als nummer drie op de WD-lyst voor komt en op de boerenlijst. Nu zegt krui denier Moes: „Van die hele Boerenpartij weet ik geen fluit. Ik heb geen bereid verklaring getekend." In Zwolle liet de Boerenpartij het le lijk afweten. Volgens de uitslag van de statenverkiezingen zou deze partij in de Overijsselse hoofdstad een zetel kunnen behalen in de raad. Maar men had geen kandidaat. Een zekere Edskens was wel bereid raadslid te worden. Maar hij stel de als voorwaarde dat er nog drie andere gegadigden gevonden zouden worden. Dl* waren er echter niet In Diemen vond de Boerenpartij wel een lijsttrekker, maar na eerst geadverteerd te hebben in een plaatse lijke krant. Vertegenwoordiger L. Ru bens solliciteerde, hoewel hij geen lid- was van de Boerenpartij. In Mijdrecht heeft de Boerenpartij als lijsttrekker mr. J. O. de Rijke aangetrok ken. Mr De Rijke werd bekend als lid van de Nieuw-Guinearaad. In deze func tie pleitte hij voor de belangen van de In Delft heeft de Boerenpartij een lijsttrekker gevonden in de figuur van de 27-jarige H. R. Steinvoorte, student aan de Economische Hogeschool in Rot terdam. Verder bestaat de lijst uit de eigenaar van een verfspuitbedrijfje, een jong echtpaar (zij 22, hij 26) een kantoor bediende en een verfmaler. Alleen de verfmaler heeft ervaring, hij zat eerder in de raad voor de partij voor woningzoe- j kenden. Het oudste raadslid in Nederland, de 87-jarlge P. J. Gelissen, heeft zich voor de nieuwe raadsverkiezingen weer be schikbaar gesteld. Z(jn naam prijkt op de Hjst van de PvdA. De zwendel, die van november 1963 tot maart 1965 werd gepleegd, bestond hierin, dat. het gewicht van de voor de hout/importmaatschappij Bekofl in Am sterdam aangevoerde boomstammen werd „gedrukt", waardoor men een deel van de vracht- en opslagkosten kon ontdui ken. Om deze ontduiking mogelijk te ma ken werd een aantal ijkers en contro leur-ijkers van de stuwadoorsbedirij ven Bl3auwhoedenveem en Swairt en Vaak en het scheepscoovtrolebedrijf Supercon- trol omgekocht om de ijk- en controle- boekjes te vervalsen. De president van de rechtbank maakte uit de stukken op. dat er bij deze fraude 1750 ton hout was gedrukt (hetgeen de importeur f 100 per ton opleverde) e 11 a 12 mille aan steekpenningen wj betaald. Het proces werd vandaag voortgezet. DE BILT Restanten van oceaan depressies trokken in de nacht van dinsdag op woensdag naar de Duitse Bocht en Nederland. De scherpe be grenzing tussen de koude lucht in het noorden en de zachtere lucht in het zuiden van het land drong daarbij door tot de lijn Assen-Zierikzee. Intussen stijgt de luchtdruk in het zeegebied tussen Engeland en Spanje, als gevolg van het naderbijkomen van een hogedrukgebied van de Azoren. Verwacht wordt dat onder invloed hiervan in het gehele land een noord westelijke wind gaat opsteken, die de zachte lucht uit het zuiden en zuid oosten van het land zal verdrijven. Morgen overdag komt het weer on der invloed van de flank van dit hoge drukgebied, waarbij de stabiliteit van de lucht toeneemt. Vannacht zullen nog enkele buien voorkomen. Tijdens opklaringen zal de temperatuur vannacht tot slechts enkele graden boven nul dalen en het moet niet geheel uitgesloten worden geacht dat op tegen wind. beschutte plaatsen nachtvorst zal optreden. Zon en maan: Donderdag 21 april: zon op 5.32, onder 19.47: maan op 5.58. onder 20.41. Donderdag 28 april: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 21 april: 3.39 v.m.; 15.15 n.m. Minister Bogaers waarschuwt: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ondanks het slechte weer zijn in het eerste kwar taal van dit jaar bijna evenveel wo ningen gereedgekomen als in dezelf de periode van het recordjaar 1965. Het verschil bedraagt „slechts" 1100 huizen. Tegenover de achteruitgang met 1800 woningen in de maanden januari-februari 1966 ten opzichte van 1965 stond een meerproduktie van 700 huizen in de maand maart. Deze cijfers verstrekte minister Bogaers gisteren aan de Eerste Kamer, waar de begroting van volkshuisvesting en ruim telijke ordening werd behandeld. De be windsman voegde er nog aan toe. dat in de eerste drie maanden van dit jaar meer huizen in uitvoering waren dan ooit te voren en bijna evenveel goedkeuringen werden afgegeven als in het eerste kwar taal '65. De minister ontkende niet, dat de hui dige kapitaalschaarslc en het hoge rente percentage ernstige problemen voor de woningbouw vormen, maar dat ze de bouwproduktie bedenkelijk zouden rem men, weersprak, hij met nadruk. „WU moeten elkaar geen stagnatie in de wo ningbouw aanpraten", waarschuwde hij. Huren Met evenveel nadruk ontkende hij ook, dat de huren van de woningwetwoningen op het ogenblik te hoog zouden zijn. De huurquote van deze huizen blijft bene den de 15 pet. van het inkomen der be woners. De gemiddelde huur bedraagt per week tegen f24.25 in 1965 (de subsidieverhoging sedert 1 januari j.l. heeft dus een reële invloed gehad). Volgens de bewindsman staan thans ongeveer 40.000 woningen leeg (11 pet. daarvan is nieuwbouw. Dat is nog altijd RECTOR BOOS OVER AFSCHEIDSGRAP (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Zullen zestien leer lingen van het Marnix van St. Alde- gondelyceum aan de Plane:enweg bij wijze van straf wórden uitgesloten van het doen van eindexamen? Zij vrezen zelf dat hun rector, dr. A. la Fleur tot deze maatregel zal overgaan. Hij heeft in elk geval geweigerd hen en een deputatie van hun ouders, die hem excuses wilden komen aanbieden voor een uitgehaalde stunt, te ont vangen. Deze stunt hield verband met het feit. dat de leerlingen binnenkort de school voor goed hopen te verlaten en zij dit enigszins wilden „vieren". Op een nacht verschaften zij zich toegang tot de school. Zij haalden al het meubilair uit de klas sen en stapelden dit op in de aula. Voorts begaven zij zich naar het strand in Bloemendaal om daar hun boeken „te water te laten". De rector deelden zij schriftelijk mee, dat zij hun boeken aan „Neptunes hadden geofferd". Dr. La Fleur was over dit alles zeer verbolgen. HU weigerde de zestien leer- lingen de toegang tot de school en sug- j gereerde zelfs, dat hij hen van het eind- examen zou uitsluiten. De ouders, die zich met deze zaak wilden bemoeien kregen nul op het re kest. Zij lieten het er echter niet bij zitten en wendden zich tot het schoolbestuur, dat morgenavond een onderhoud heeft met de rector. Intussen zitten zestien leerlingen danig in spanning. Indien de rector inderdaad weigert hen tot het eindexamen toe te laten, zullen zij staats examen moeten doen. Om nadere inlichtingen hebben we ons vanmorgen tot de school gewend. De conrector, de heer J. van Linschoten zei. dat het een interne aangelegenheid be trof. de rector dr. La Fleur liet zijn echtgenote zeggen dat hij niet te spreken heel wat minder dan de 1,5 pet. „teeg. stand", die algemeen noodzakelijk wordt geacht voor het goed functioneren van de woningmarkt. Opnieuw wees de minister de sugges- ties om een aparte minister eventueel met een apart ministerie voor de ruim telijke ordening in te stellen en de volks- huisvestingsproblematiek aan een staats secretaris toe te vertrouwen met beslist, heid van de hand. „In alle bescheiden» heid kan ik zeggen: de ruimtelijke orde ning hééft een minister." Waddenzee Gevraagd naar de mogelijkheden om de Waddenzee in te polderen, antwoordde de minister, dat daarop wordt gestudeerd maar dat de studie pas over enkele jaren kan worden afgerond. Naar voorlopige schattingen zullen de kosten twee drie maal zoveel bedragen als de gelden voor de Deltawerken. BOGAERS (Vervolg van pagina 1) Utiliteitsbouw Ook voor de utiliteitsbouw sullen rui mere mogelijkheden worden geopend. Da bouwkostengrens voor werken waarvoor geen rUksgoedkeuring is vereist zal ln d« desbetreffende gemeenten van f 5.000 to# f 10.000 worden verhoogd. Het gemeentebestuur krijgt de be voegdheid rijksgoedkeuring te verlenen voor werken met een bouwsom tot f 50.000. De grens is momenteel f 25.00CL Het maximum bedrag waarvoor de hoofd ingenieurs-directeuren rijksgoedkeuring mogen afgeven wordt verhoogd van t 300.000 tot f 500.000. Wanneer het een werk beneden f 100.000 betreft, zal het niet ten laste van het hen toegemeten olume komen Huren In aansluiting op de verruiming van de bouwmogelijkheden zal in de loop van 1967 tot lossere vormen van huurprijobe- heersingen en huurbescherming worden overgegaan. Dit betekent dat in de ge noemde gebieden alle na 1 januari 1967 ingevoerde wettelijke huurverhogingen niet van toepassing zullen zijn. D« huur prijzen zullen worden vrijgelaten en het recht op huurbescherming komt te ver vallen. Hiertegenover staat dat een nieu we uitvoering van de ontruimingsbe scherming in werking treedt. De verplichting van de zittende gewe zen huurder om het pand te ontruimen kan, volgens de nieuwe regeling, gedu rende twee maanden worden geschorst. De kantonrechter kan deze termijn to* twee jaar verlengen. De aanzegging tot ontruiming kan pas na de vrijlating van de huurprijsregeling plaats hebben. De regering zal binnenkort een wetsont werp indienen, waarin bepaalde belangen van de huurders van bedrijfsDanden wor den gewaarborgd. De minister acht het niet juist om wo ningen met een huurprijs beneden een zekere grens van deze maatregelen uit te zonderen. Om een optimaal effect van de doorstroming te bereiken, dienen naar zijn mening alle woningen en bedrijfs panden in een harmonisch huurnatroon t* worden ingepast. De bewindsman wijst er op dat, d« overheid invloed blijft uitoefenen op d« feitelijke huurprijzen ook wanneer deze voor al het gebouwde onroerend goed formeel worden vrijgelaten. Hij herinnert er aan dat voor de diverse categorieën van woningen die met subsidie zijn ge bouwd, krachtens andere voorschriften, huurprijsbepalingen blijven bestaan. Bovendien wordt een belangrijk deel van de woningvoorraad door woning bouwcorporaties of gemeenten beheerd. Drs. Bogaers ziet hierin belangrijke aan wijzingen voor de verwachting dat het huurpeil op behoorlijke wijze in de hand gehouden kan worden. lm oenng Een opartige hansop werd gepre senteerd op de 23e Setnaine de la Boutiaue in Parijs, bedoeld voor de wintersport: tricot in een geo metrisch dessin. De minister verwacht dat deze nieuwe huurmaatregelen in dc drie noordelUke provincies en in het noorden cn midden van Limburg voor de gemeenten beneden 10.000 Inwoners op 1 april 1967 kan wor den ingevoerd. Voor de overige gemeen ten en in de provincie Zeeland denkt men aan 1 september 1967. Al deze maatregelen zullen er toe lei den dat de Woonruimtewet zal kunnen worden ingetrokken. Drs. Bogaers doet een beroep op de gemeenten om de wet in de overgangsfase zo soepel mogelijk te hanteren. Aangezien met de eerste fase van deze plannen zo vroeg mogelijk begonnen moet worden heeft minister Bogaers de ge meenten verzocht hem binnen zes weken hun advies te zenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7