vÊSÊk Gezonken stad ontdekt voor de kust van Peru ,'t is weer tijd voor Telefoongesprek bracht moorden tot oplossing VS: vredesconferentie in Japan of Birma Minister van justitie zelf aanklager elke dag n fiets voor niets! Canada zoekt vakmensen Sowjets beducht voor nationalisme in de Oekraïne TTOENSDAG 20 APRIL 1966 (Van een correspondent) LIMA Met bijzondere belangstelling heeft bet Peruviaanse publiek kennis genomen van het be richt uit Beauforth in de Amerikaanse staat North Carolina, dat de leden van een oceanografische expeditie de overblijfselen van een stad ontdekt hebben in de Stille Oceaan, niet ver van de kust bij Callao. Bij onderzoekingen naar de leefgewoontes van zeedieren, zouden de Amerikanase geleerden ont dekt hebben, dat hun camera's zuilen met inscripties gefotografeerd hadden. steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken se auteur, dr. Manuel Elguera. Een theorie, die dateert uit 1928, toen er nog nooit ruines op de zeebodem waren aangetroffen. Er circuleren in Lima al ver schillende theoriën om de ontdek king te verklaren. De inscripties, waarvan sprake is, hebben geleid tot de veronderstelling, dat de stad uit het koloniale tijdperk moet da- am ma* die theorie als teren en dat het verhaal over de verklaring voor het feit, dat er op volledige verwoesting van de haven vers,-hülende plaatsen langs de kust van Callao door een vloedgolf in van J*ru ?™te begraafplaatsen uit 1746, waarbij véle mensenlevens ie Pre_Columbiaanse tyden waren betreuren waren, op waarheid be- aangetroffen, terwijl de steden, rust. Er is echter geen bewijs voor waaFin de overledenen gewoond de bewering, dat de vloedgolf een moeten hebben, nooit ontdekt wa- wijziging in de kustlijn aanbracht v,en1S. dan °okaltijd een van en dat een deel van de oude stad mysteries van de Peruviaanse voorgoed onder het zeeoppervlak. archeologie geweest. In Ancon bij- verdwenen is. voorbeeld, slechts enkele kilometers ten noorden van Callao zijn er door Er is echter wel reden om aan te oudheidkundigen 50.000 graven ont nemen, dat de Peruviaanse kustlijn dekt, maar van steden is geen in een vroegere periode door een spoor te bekennen. Dit geldt ook aantal kilometers van de kust ver- wijdserd ligt, vroeger aan Peru vastgezeten had, maar dat het ont brekende stuk onder de zeebodem verdwenen was. Het is vanzelfsprekend ook moge lijk, dat de beelden op de foto's, die onder water genomen zijn door de oceanografische expeditieleden al leen maar een aantal ongewone rotsformaties voorstellen. Hieraan herinnert het verhaal van de schrijver Brian Fawcett, die in iUn boek over zijn vlucht per vliegtuig over het Braziliaanse oerwoud i haalt over de vermeende ruines oude steden, die hij vanuit zijn toes tel meende ontdekt te hebben, maar die bü een andere inspectie ongebrui kelijke rotsformaties bleken te zijn. Maar als de „inscripties" niet door een of ander natuurverschijnsel aardbeving plotseling sterk gewij- voor de begraafplaatsen te Paracas verklaard kunnen worden, moet zigd werd. Bij Pisco verdwijnt een en Pachacamac, ten zuiden van Li- ver0ndersteld worden, dat de ge- bergketen, bekend onder de naam ma. In Pachacamac treft men nog zonken ruines inderdaad die Cordillera Maritima plotseling on- de overblijfselen van een grote der het water. De toppen van de tempel aan op een heuvel, die op bergketen steken nog net boven een afstand van enkele honderden water uit, zodat ze voor de kust een meters van de kust staat. In de aantal eilandjes vormen, die een tijd van de Inca's was dit een van ideale broedplaats voor pelikanen de belangrijkste plaatsen van het en andere zeevogels zijn. keizerrijk, maar toen de Spanjaar den het land binnenkwamen, von- Weggevaagd den ze in de nabijheid slechts twee kleine dorpjes. Heeft er een stad zijn. Men is in heel Peru zeer nieuwsgierig naar verdere bij zonderheden over de inscripties. Zyn het zogenaamde petroglyphen, die in Peru zeer gebruikelijk zijn, of zjjn het werkelijke inscripties? Naar bekend is, bestond er in het rijk van de Inca's geen bepaald soort schrift, toen de Spanjaarden daar in de zestiende eeuw voet aan De trechter in de zeebodem vlak stad gestaan, die in belangrijkheid wai zetten, hoewel bepaalde onder onder de kust, die plaatselijk wel vergelijkbaar was met de afmetin- 6 km. diep kan zijn, is vroeger gen van de tempel en de grootte het dal geweest, dat tussen het van het kerkhof? gebergte en de huidige kustlijn liep. Als de vermoedelijke aard beving in een geografische re cent verleden heeft plaats gevon- Rotsformaties Helaas dragen de oude Indiaanse zoekers herhaaldelijk geprobeerd hebben vage aanwijzingen in de oude kronieken na te gaan, het geen er op wijst, dat er wel een bepaald schrift bestaan heef*. De conclusie lijkt thans juist, dat het schriftgeheim, als het inderdaad den, dan bestaat de mogelijkheid, legendes weinig bij tot de oplossing ooit bestaan heeft, alleen bekend dat er in het dal menselijke ne- van het vraagstuk, hoewel er wel was aan de bewoners van de wel- derzettingen waren en dat de be- iets bekend is over een grote over- varende steden langs de kust, die woners met have en goed, tege- stroming (die de conquistadores eens bij een aardbeving verdwenen lijk met de bergen onder de zee- bij hun aankomst verrasste). Ook spiegel verdwenen zijn. Dit is vertelde men de Spanjaarden, dat ook de theorie van de Peruviaan- het eiland San Lorenzo, dat nu een zijn en hun geheimen met zich genomen hebben naar de bodem van de zee. Zwaar bombardement op Haiphong Neutraal WASHINGTON Een voorstel van senator Mansfield, de leider van de democratische fractie in "V"OOR het eerst na de oorlog bezit de Senaat, om een vredesconfe- n1 h»'I rent'è te beleggen in Japan of in Birma, heeft de steun gekregen van president Johnson. Aan het De eerste Australische dienstplich- gesprek zouden deelnemen de VS, naar Vietnam vertrokken. vr,T j v;„Zij zijn de voorhoede van een Austra- Noord-Vietnam, Communistisch ijsche strijdmacht van 4500 man die China en „essentiële elementen uit aan de strijd zal gaan deelnemen. Er uit louter rooms-katholieken be staat. De socialisten, die 74 van de 165 zetels in hel parlement bezet ten, hebben het af laten weten. Op de nieuwe kanselier Klaus rust een zware verantwoordelijkheid. Het is niet uitgesloten dat hij de stoot moet geven waardoor Oosten rijk uiteindelijk in de EEG wordt opgenomen. Dat kan echter inter nationale gevolgen hebben, want de Sowjetunie beschouwt de EEG niet alleen als een economisch blok, j leden weinig voor zulke conferenties maar allereerst politiek. Aanslui- gevoeld, voordat hun eisen waren in ting bij de EEG betekent dus in gewilligd. President Ho Tsj: ":~l gezet met een bombardement op de krachtcentrale van de havenstad Haiphong, die nu in duister gehuld is. Andere bombardementsformaties de den aanvallen op bruggen, wegen en installaties in Noord- en in Zuid- Vietnam. Zuid-Vietnam", Er schijnt echter niet veel kans op te zijn dat dit gesprek inderdaad zal doorgaan. De Noordvietnamezen en Chinezen hebben in het recentever- Russische ogen een politieke keuze. Volgens het verdrag dat Oostenrijk onafhankelijk maakte dient dit land neutraal te blijven. Kanselier Klaus zal echt niet van mening zijn dat hij die neutraliteit prijs geeft door zich bij de EEG aan te sluiten. sen er weinig voor voelen de Geneef- Aan de andere kant zal hem er wat ronferentie van 1954 weer hiipen te Minh heeft gisteren nog geweigerd een lid van het Japanse parlement te ontmoe ten die hem gevraagd had om een onderhoud in het belang van de vrede. Ho zei dat de tijd nog niet rijp was. aan gelegen zijn de goede verstand houding met de Russen te bewaren en internationale moeilijkheden te vermijden. Een moeilijke zaak, maar wel een die om een oplossing vraagt. Binnenlands konden de da den van Klaus hem ook wel eens sympathie kosten. conferentie van 1954 weer bijeen te roepen. Volgens de Amerikaanse ver tegenwoordiger in de V.N., Goldberg, weerspiegelt het voorstel van Mans- field de opvatting van president John son die in zijn State of the Union- boodschap verklaarde overal en te allen tijde bereid te zijn tot een confe- De Amerikanen hebben hun zware Luister naar „1 Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band al.v. Peter Schllperoort vla Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45ol Schaduwkabinet verjongd LONDEN De leider van de Britse conservatieven Edwart Heath heeft zijn „schaduwkabinet" grondig gereorga niseerd. De nieuwe „regering" telt 17 in plaats van 21 leden en verscheidene oud- ministers, zoals Selwyn Lloyd, Ernest Marples, John Boyd-Carpenter en Lord Dilhorne, maken er geen deel meer van I uit. In hun plaats zijn jongere afgevaar- 1 digden gekomen. Sir Alec Douglas-Home wordt woord- voerder op het gebied van de buiten- j landse politiek, terwijl Reginald Maud- ling plaatsvervangend fractieleider blijft en als woordvoerder op het gebied van de gemenebest en de koloniën zal optre den. Quintin Hogg, één van de weinige conservatieven die bij de jongste algeme ne verkiezingen stemmenwinst hebben geboekt, zal het standpunt van de partij Motie van wantrouwen tegen Grieks kabinet ATHENE De twee belangrijkste Griekse oppositiepartijen hebben giste ren een motie van wantrouwen inge diend tegen het beleid van de zeven maanden oude regering van premier Ste- fanos Stefanopoelos. Het debat over de motie, ter tafel gebracht door de verenig de centrumpartij van oud-premier Papan- dreoe en de verenigde linksdemocra- tische partij, zal donderdag a.s. begin nen en naar verwachting vijf dagen in CHESTER, Engeland In de gerechtszaal van Chesters histo risch kasteel valt een beklemmen de stilte. Rechter Fenton Atkin son komt bepruikt binnen. Het proces tegen de twee beklaagden van de moerasmoorden gaat be ginnen. Griffier Hugh Thomas gelast de verdachten voor te gelei den. De 27-jarige magazijnbedien de Ian Brady grijs costuum, di to geruit overhemd en groene das gaat langzaam de zestien tre den op naar de bank der beschul digden. Achter een scherm van onbreekbaar glas. Acht politie- j mannen beschermen hem tegen mogelijke wraakoefening van het I publiek. ïtoovhot M T-,„ T,„ecie„„- I Brady, beschuldigd van het doden mier Kos?sin heeft ee» reriaeg! beSek|van Lesley Ann D°wn«>' <10>' John dat hij in juli aan Zweden zou brengen,! uitgesteld. binnenlandse aangelegenheden uiteen- De grote verrassing onder de nieuwe .ministers" is de 47-jarige Harlech, voor malig ambassadeur in Washington en goe de vriend van wijlen Kennedy. Hij wordt plv leider van de oppositie in het Hogerhuis. De gemiddelde leeftijd van de „schaduwministers is nog geen 47 Premier Kosygin stelt bezoek aan Zweden uit Verdachte Brady gaf zwager les in moord Kilbride (12) en Edward Evans (17), die een telefoongesprek had aange vraagd ging de politie naar het huis van de verdachte, waar onder diens bed het ontzielde lichaam van Edward Evans werd gevonden. Sir Elwin Jones haalt uit een plastic n^K l V00r Zijn xak een hakmes. Hij toont het de jury mondhoeken zijn neergetrokken, zijnen zegt: „Dit is het wapen waarmee medeverdachte I°PenbaaF ministerie Brady de 23-jarige typiste Edward Evans heeft vermoord". De "'at - jujy krijgt ook foto's te zien. Veertien schedelverwondingen constateerde de politiearts. David Smith heeft Brady de slagen zien toebrengen. Myra Hind- ley was er bij aanwezig. De aanklager zegt dat Smith in zijn getuigenis gruwelijke bijzonderheden over deze moord zal mededelen. Brady zou zijn zwager voor moorden hebben geïnteresseerd en hem hebben geleerd, over dat onderwerp na te denken. Hij gaf hem sadistische boeken te lezen. De zitting duurt voort. Myra Hindley, een ietwat onnozele in druk. Nog voordat de jury in de zaal wordt toegelaten, verzoekt de voor naamste advocaat van de verdediging, Hooson, om verdaging van het proces. Volgens hem is het geen gebruik, een beschuldiging te funderen op verschil lende misdaden. Sir Elwyn Jones, de minister van justitie, die zelf als aanklager op treedt, stelt daar onmiddellijk tegen over dat de drie misdaden met elkaar verband houden. „Geen enkele wet ge biedt, de onderhavige beschuldigingen van elkaar los te maken", zegt hij. Rechter Atkinson hij vonniste de bedrijvers van de grote treinroof beslist dat het proces voortgang zal vinden en dat de tenlasteleggingen niet van elkaar worden gescheiden. Half miljoen Duitsers hebben suikerziekte FRANKFORT Waarschijnlijk meer in een half miljoen Westduitsers lijden suikerziekte zonder het te weten. Naar het Zweedse ministerie van bui- 1 *1 ten landse zaken gisteren meedeelde had ^11161*111311611 K01116n Kosygin laten weten dat hij in die perio de van 4 tot 10 juli een belangrijke -■ bijeenkomst moest bijwonen. Volgens po-I fTIPf" 111 PI 1147 Tl IQ 11 litieke waarnemers in Moskou betreft IUCI UIGUH Uldll het hier mogelijk een bijeenkomst vanl de Opperste Sowjet. het Russische parle-' GENÈVE De Amerikaanse gedele- i rasmoorden en tot arrestatie van het|in d? Bondsrepubliek onder geneeskundi- ment, ter ratificering van het nieuwe feerde. William Foster, heeft gisteren op'tweetal heeft geleid. Als gevolg van ge behandelmg. Volgens de laatste ra- Russische vijfjarenplan. De aanwezigheid de ontwapeningsconferentie in Genêve de onthullingen van Bradv?s achttien-1 ?inge" ,50U het to^le aantal lijders aan van Kosygin, als voornaamste auteur van een P,an ontvouwd, dat tot doel heeft'jarige zwager David «mith ziekte echter in de buurt van de 1.2 het plan, zou onontbeerlijk zijn. door regionale regelingen te garanderen j smith degene i miljoen liggen, dat de betrokken landen alleen wapens haffen die nodig zijn voor wettige .„„„"""f,?" «en Naar'hS WMtTuito mSitehlfaSnnceSu gesprek vanuit een telefooncel tot de sche studiegenootschap gisteren meedeel- Ho»? Vraag uw fletaanhandelaar inlichtingen. TORONTO Canada zal een soepeler I immigratiepolitiek volgen. De in dustrie ontwikkelt zich snel en ook) worden beel buitenlandse onderne-, mlngen in Canada gesticht. Voor het benodigde personeel vooral geschool-1 de arbeiders, is de regering aange wezen op immigranten. Tom Kent, de nieuwe onderminister; van immigratie, heeft gezegd dat de; overheid een actievere rol zal gaan spelen bij dc werving van ar beidskrachten. Alleen al in de ruim zes miljoen inwoners tellende pro vincie Ontario is plaats voor 35.000 Een van de oorzaken van het tekort aan vakmensen is nog altijd het ge brek aan opleidingsmogelijkheden. De regering heeft nu voor scholing vele miljoenen uitgetrokken. In onze klas zat een meisje, waar van wij allemaal zeiden; „Die moet met een dominee trouwen". Waarom we dat zo vonden zouden we waarschijnlijk moeilijk hebben kun nen uitleggen. Ze was „het type"' zorgzaam, door en door degelijk, een tikkeltje onderwijzend wanneer zij. een van de knapsten uit de klas, ons bij onbegrepen lessen hielp. En ?.e kon enorm goed luisteren, wat in die leeftijd van zestien-zeventienjarigen niet zoveel voorkomt, want iedereei is dan heel druk met zich zelf. Jaren later ontmoette ik haar eens in de tram. We hebben toen een enor me lachbui gekregen want wederzijds meenden wij, dat het niet ander? den! Daar moest ik gisteravond aan denken toen ik over de domineese van ds. L. H. Ruitenberg las. De domi neese die door haar huwelijk eer. taak krijgt, waarvoor ze niet opgeie>d is. Misschien is het heel onzakelijk van me, dat ik daar nu juist bij denk: gelukkig niet. Geen baan om uit een boekje te leren, maar die typisch als hulpe van de man aanvaard wordt. Zo maar met een warm hart. Het zal op het platte land wel anders liggen dan in ter. stad. Voor mij is de dominee's vrouw nog altijd de bezoekster van ouden en zieken, de spil van een bazar, en als ze erg moedig is de leidster van de veel verguisde en voor velen toen zo belangrijke krans. Het pannetje soep voor een zieke is niet zo belangrijk om het materiële, maar kan een vrien- uurtje ge duldig luisteren naar een eenzame zal geen problemen oplossen maar we' troost en verlichting geven. Ds. Ruitenberg vraagt zich af of er van dit beeld nog wervingskracht uit gaat op hen die buiten de chrisie'ijkfc Ach ik geloof niet dat er drommen naar de kerk zullen gaan, omdat de Een vrouw zonder beroep domineese zo'n lief en zo'n flink mens is. Maar wel dat ze een toeve.-'aa* kan zijn waar een onzeker hart steun vindt. Niet bemoedigend, zo lees ik ver der, is het dat bijna zestig procent van de predikantsvrouwen minder dan twaalf boeken per jaar leest. Het gaat er maar om welke boeken. Beter tien goede boeken dan vijftig ilod- Beter een gezellig huis waar men zich welkom weet. dan een lezjnde vrouw, die het koffiezetten als een straf ziet. Drieënzestig procent woont geen vijf culturele manifestaites per jaar bij. Maar misschien hebben die wel een pick-up met een verzameling klas sieke platen. Waarom dan een hele avond er uit naar een concertzaal? En neese in de t.v.-schemer wel eens stillekens de ogen zal sluiten en lek ker wegdommelen. Haar werkdagen zijn er lang en vol genoeg voor. Grappig eigenlijk, zij is en blijft een vrouw „zonder beroep" en volgens de statistieken een gehuw de vrouw die niet buitenshuis werkt. Maar ondertussen moet ze net zoveel als een officieel werkende vrouw schipperen met tijd en energie om haar domineesetaak binnen- en bui tenshuis te vervullen. Over bin nenshuis gesproken: marmeren gan gen, vele meters hoge kamers, trap pen, kelder en zolders. En koud... zo koud in de winter! Dat is het ergste wat de dominee's bruid te wachten staat als ze de drempel van de pasto rie overstapt. Het pannetje soep is te dragen, het leiden van de naaik.ans te leren, maar inderdaad de roman tiek van de oude pastorie is ni;t meer van deze tijd- En was ook niet van de tijd twintig jaar geleden. Eigenlijk ook niet van de lijd, toen de dominee de man zonder geld en met veel zorgen placht te zijn. De oude grote pastorie is een ui* .idlng, die in geen enkele tijd en aan geen dominee's inkomen paste. En toch heeft die pastorie het zo verschrikkelijk lang uitgehouden in ons denkwereldje. Hoe komt dat toch? Zou het heel ondeugend zijn op te merken, dat de bouw van eea pasto rie altijd de zaak van de heren kerk voogden is geweest? verdediging. Hierdoor zouden regionale spanningen kunnen worden verminderd en hulpbron nen vrij komen voor de economische ont wikkeling. Alle deelnemende landen zouden de verplichting op zich moeten nemen geen! wapens te maken of te kopen boven een overeengekomen hoeveelheid die nodig' is voor de veiligheid. Leveranciers zou-l dn zich moeten verplichten geen verbo betrekking op conventionele wapens voor landen die niet over kernwapens beschikken. Zeven gewonden van tanker BREST Zeven gewonde overleven den van de Noorse tanker Benstream. aan boord waarvan zich op circa honderd mijl ten zuidwesten van de Breton.se kust een ontploffing heeft voorgedaan, zijn gisteravond laat door het Britse hydro grafische schip Heeade aan land gezet. Een opvarende van de Benstream kwam bij de explosie in de machinekamer om het leven. De eerste gewonde die aan land werd gebracht, was over het gehele lichaam met brandwonden overdekt. Zeelieden hielden een fles met plasma boven hem. zodat de bloedtransfusie tijdens het transport kon doorgaan. Vijf van de ze ven gewonden konden slechts met moeite lopen. Een Franse sleepboot tracht de ruim 16.000 ton metende tanker vast te maken. Bea overweegt de aankoop van VS straaltoestellen LONDEN British European Airwavs (BEA) overweegt een aantal Ameri kaanse straalvliegtuigen aan te kopen. In de afgelopen twee weken heeft de BEA delegaties van Boeing en van Douglas ontvangen. Dit betekent niet zonder meer dat de maatschapij zich voor haar toekomstige vliegtuigen tot de VS wendt, maar het betekent wel dat zij voor het nemen van beslissingen over de toe komstige luchtvloot de normale voor zorgsmaatregelen neemt van te zien wie het beste produkt heeft, zo zegt Anthony Milward, president directeur van de BE"-| Draaiende spion als paradepaard KIEV Op een door Sowjet- russische autoriteiten zorgvuldig voorbereide persconferentie, heeft de Oekrainiër Stephan I. Djoegalo de Westerse mogend heden ervan beschuldigd, in het buitenland wonende Oekrainers op te leiden voor spionagewerk in de Sowjet-republiek Oekrai- ne. De man zelf is al vier keer van partij veranderd en heeft zowel voor de nazi's als voor de Russen gewerkt. Uit de opzet van de persconferentie, waarvoor buiten landse correspondenten uit Moskou speciale uitnodigingen hadden ont vangen, bleek duidelijk, dat de Sow- jetrussische autoriteiten zich zorgen maken over de nationalistische stem ming in deze zuidwestelijke repu bliek, die vijfenveertig miljoen inwo ners telt. Alle vragen over de kracht van het Oekrainische nationalisme en over berichten dat in de republiek schrijvers waren gearresteerd, wer den ontweken met het voorwendsel, dat het hier alleen ging om het op treden van Oekrainers in het buiten land. Op de vraag of hem geen straf te wachten stond voor collaboratie met de nazi's, antwoordde Djoegalo. dat hij liever in de Sowjet Unie terecht zou staan dan vrij man te zijn in het Westen. Hij beweerde met nadruk dat de Oekrainers in het verleden een ge- I vaar hadden betekend voor het Sowjet- russiche bewind, maar dat dit nu voor bij was. Djoegalo meldde zich als nationalist i? rlweed® wereldoorlog bij de I guit?e om jn de Oekraine tegen de Sowjet te vechten. In 1942 ging hij in het buitenland werken. Hij werd ten slotte lid van de Oekrainische nationa- I ter» Parti^ in de Verenigde Sta- vef'iet deze Par*ü om, ■zoals hij verklaarde, voor de Ameri kaanse ceutrale inlichtingendienst als spion te werken. Desondanks werd Djoegalo in 1956 te München lid van de organisatie van Oekrainische natio nalisten en werkte hij voor de West- duitse mlchtingendienst. Deze dienst zou volgens zijn verklaringen Oekrai- n®*".s. 9P*G'den om in hun eigen land op militair, economisch en politiek gebied te spioneren. Ter persconferentie noemde de 58-ja- rige Djoegalo enige namen van West- duitse agenten, maar hij voegde er aan toe, dat ze allen een valse naam gebruiken. De volslagen kale Djoegalo verielde de journalisten, tot het inzicht te rijn gekomen, dat hij als trouw Oekrainer niet kon blijven werken voor een in lichtingendienst. die niet voor maar tegen het Oekrainische volk is gericht en de belangen behartigt van vreemde mogendheden. Hij zinspeelde erop, dat zijn in Rusland achtergebleven gezin de voornaamste reden was voor zijn terugkeer. „Mijn vrouw heeft me alles vergeven en ik geloof niet dat ik hier terecht zal moeten staan". 1 IN DE GREEP v VAN A DE GRIEP? WITTE KRUIS I poeders helpen u eruit!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5