Nieuwe Leidse Courant Vrijer bouwen, wonen en huren DERBY UP© DRINK Bog aers kondigt voor vijf provincies aan: ïeen huizentekort meer in deel van het land scheurtjes in staart Boeing-707 toestellen Dr. Soumokil werd terechtgesteld Meer goede VS-troepen uit Europa Commentaren Schotse furie in Liverpool Nrtctour: F. CHEMEft |oofdredacteur: Or. E. OlEMEff CHRISTELIJK-NATfONAAl DAGBLAD «StantvaitkW ie ghebieven wife Kert m teghenepoet I" TToensdap 20 april 1966, 47ste Kantoren Leiden Abonnementsprijzen p.w. [E3E 3,75, p.kw. 11.30 Klachtendienst bezorging l8.OO7-i9.OO (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Bogaers wil de gemeenten in Groningen, Fries- ud, Drente en noord- en midden-Limburg een grotere vrijheid geven bij jt bouw-, huur- en woonruimtebeleid. Om de liberalisatie van de volks- [isvesting in deze gebieden mogelijk te maken heeft hij een aantal maat delen uitgewerkt, die het volgende beogen: Een verruiming van de bouwmoge lijkheden voor woningen en andere gebouwen. Indien mogelijk wil de bewindsman hier medio 1966 een begin mee maken. Afschaffing van de huurprijsbe- heersing. In de loop van 1967 zal ontruimdnigsbescherming de huur- bescherming vervangen. Een soepeler hantering van de Woonruimtewet 1947. Uiterlijk twee jaar na afschaffing van de huur- prijsbeheersing zal deze wet ter zijde worden gesteld. minister van volkshuisvesting en ntelijtoe ordening deelt dit mee in een !f die hij aan de gemeenteraden in de rboven genoemde provincies heef ge- urd. Een onderzoek heeft uitgewezen n deze gebieden omstreeks het begin 1967 een kwantitatief woningover- teemvijk remeentesecretaris geschorst TEENWIJK Aan de raad hebben W. voorgesteld, gemeen tesecre- T. van Donselaan- voor twee anden te schorsen. Hij heeft op 14 1 aan de pers mededelinig gedaan een door hem aam de raad gericht :oek tot instelling van een commis- van onderzoek naar de oorzaken de disharmonie tussen hem en le- vam het gemeentebestuur. en W. van Steen wijk hebben ook ingesteld de heer Van Donselaar te 'bieden deze kwestie verdere rucht- trheid te geven. De raad beslist don- dag. Twee doden bij autobotsing ClALTEN Op de kruising Brede- LprtsewegHamelandrouite in Aailten gistermiddag twee auto's met elkaar 1 botsing gekomen waarbij het drie- Ög meisje P. W. B. M. Mijoen uit [volde direkt om het leven kwam. De Btuurder van een van de auto's, de 58- L. A. A. Fontein uit Tertiorg is uren later in het ziekenhuis in overleden. Faculteiten voor studentenstop ,pEN HAAG De voorzitters van de iulteiten der geneeskunde aan alle uni- rsiteiten hebben de Tweede Kamer- Jen schriftelijk met nadruk hun in- toiming betuigd met het wetsontwerp _t in een studentenstop voor de medi- fte studie voorziet. sohot zal bestaan dat varieert van 1.3% in Drente tot 4% in Zeeland. Drs. Bogaers heeft de afgelopen maan den met de colleges van Gedeputeerde Staten van Groningen, Friesland, Drente, Zeeland en Limburg uitvoerig overleg gepleegd over de thans voorgestelde maat regelen. Hij heeft de betrokken gemeentes ge vraagd of zij menen aan de uitvoering van deze plannen te kunnen meewerken. De situatie moet hierbij per streek wor den bezien. Wanneer een gemeente medio 1966 nog een klein woningtekort heeft is dit van minder belang. Het gaat er om of de betrokken gemeente in de tota liteit van de streek geen belemmerende factor zal vormen bij het streven naar meer normale verhoudingen. Verruiming De gemeenten die voor een vnyer systeem van huurprijsbepaling in aan merking komen zullen by algemene maat regel van bestuur worden aangewezen. Vóór dc inwerkingtreding van deze a.m.v.b. kragen zy geruime ttfd gelegen heid hun woningvoorraad op een zo gunstig mogelijk peil te brengen. De bouw met rijkssteun van particu liere huurwoningen en eigen woningen, alsmede de ongesubsidieerde sector zal geheel vrij van enig contingent worden toegelaten. In de drie noordelijke provin cies en Zeeland zal, deze contingents- vrydom zowel voor individuele als com- plexgewijze aanvragen gelden. In noord en midden-Limburg blijft voor complex- ge wij ze aanvrage voorlopig het algemeen landelijk systeem van kracht tenzij het gaat om de bouw van kleine blokjes van drie of vier woningen. Bij de ongesubsidieerde bouw blijft de rijksgoedkeuring formeel gehandhaafd. Zij wordt echter zonder meer verleend wanneer de bouwkosten niet boven de thans geldende grens van f 45.000 liggen het huis niet als tweede woning of weekendverblijf wordt gebruikt. De hoofdingenieur-directeur van de Volks huisvesting en Bouwnijverheid in de provincie kan goedkeuring geven voor de bouw van woningen met een bouw- tot f 100.000. Het aantal hiervan mag niet groter zijn dan 10% van het aan tal woningen met een bouwsom tot f 45.000 dat wordt goedgekeurd. De bouw in de woningsector kon om budgettaire redenen niet worden vrijge laten. (Vervolg zie pagina 7) Generaal-majoor Feith, com mandant van het Korps Mobiele Colonnesbracht gisteren een bezoek aan de 83-jarige heer A. Vredenbergdie verleden week per abuis een oproep voor her halingsoefeningen kreeg. De be jaarde dienstplichtige kreeg een taart aangeboden en de uitno diging een dag de gast van het korps te zijn in de legerplaats. GEZONKEN STAD GEVONDEN - PAGINA 5 Vader' van James Bond vertelt - Pagina 9 Partijtjes van de partij - Pagina 7 LUCHTBUS VAN BOEING Pagina 7 Eredoctors in Utrecht Pagina Kernnierk Zorg om veiligheid De veiligheid van auto's is plotse ling in Amerika een bron van grote zorg geworden. Chevrolets worden uit de omloop genomen. Scherpe kritiek wordt op de Volkswagen ge leverd. Een artikel van onze cor respondent op pagina 9. ..Neem me niet kwalijk, volgen de keer zal ik haar arm niet meer missen". BOAC gelast 7 lijndiensten af jLONDEN Haarfijne scheurtjes l de staartstukken van vier Boeing- ^7 straalvliegtuigen van de Britse jchtvaartmaatschappij BOAC heb- de afgelasting van zeven lijn- ten tot gevolg gehad. gisteren van BOAC-zijde ver enten. De kans bestaat dat tijdens het Jderzoek, dat geschiedt op verzoek de Boeing-fabriek, dit euvel nog het staartgedeelte van een vijfde ïing zal worden aangetroffen. De >AC heeft negentien toestellen van type in gebruik. De fabriek in Seattle (VS) verzocht vorige maand alle afnemers de staart stukken van het type 707 te controleren. Men wees erop dat dit verzoek niet noodzakelijkerwijs in verband behoefde te worden gebracht met de op 5 maart in Japan neergestorte Boeing 707 van de BOAC, waarbij 104 mensen het leven verloren. Een woordvoerder van de maatschappij zei dat in het staartstuk van het ver ongelukte toestel scheurtjes waren aan getroffen maar dat er voldoende draag kracht aanwezig was om een normale landing uit te voeren. de nieuwste, de fijnste Ipuur of met'n tic I 'n Hero produkt Weersverwachting De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met aanvankelijk op en kele plaatsen wat regen of motregen. Morgen overdag wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog. In het zuidoosten van het land kouder dan van daag, elders ongeveer dezelfde tempera turen. Kleine kans op nachtvorst. Matige, aan de kust later vrij krachtige wind tus sen noord en noord-west. (Opgemaakt te 11J5 uur). Vocht jarenlang door op Ccram rVan een onzer redacteuren) DEIN HAAG De Zuidmolukse vrijheidsstrijder mr. dr. Chris Sou mokil is verleden week terechtge steld, biina twee jaar nadat hij tij dens een proees van vier dagen ach ter gesloten deuren ter dood was veroordeeld. In de afgelopen twee jaar heeft president Soekarno tal van verzoe ken ontvangen om Soumokil gratie t.e verlenen. Ten tijde van het pro ces voerde de stichting „Door de eeuwen trouw" actie om het leven van de president der in 1950 uitge roepen Republiek Zuid-Molukken te redden. Toen Soehaxto de sterke man van In donesië werd, leek het erop dat de kansen voor Soumokil gunstiger waren geworden. De in Nederland levende hoop bleek ech ter ijdel: de nieuwe regering besloot het doodvonnis op 12 april te voltrekken. Dr. Soumokil werd indertijd gevangen ge nomen tijdens gevechten tussen vrijheids strijders en Indonesische militairen od Ceram. Na de uitspraak van de rechtbank heeft Soumokil in gevangenissen te Djakarta gezeten. Op de vroege morgen van 12 april werd hij uit zijn cel gehaald en naar het eiland Obi voor de kust gebracht. In de ogenblikken voor de executie door het vuurpeloton zou de vrijheidsstrijder zich nog zeer moedig hebben gedragen. Hij weigerde de blinddoek, maar moest die toch voor de ogen doen. Soumokil gaf wel zelf het commando te schieten. Verslagenheid Het bericht over de terechtstelling van Soumokil heeft onder de Zuidmolukse leiders in ons land grote verslagenheid veroorzaakt. Zij vermoeden, dat de exe cutie de verhouding tussen Zuidmoluk- kers en Indonesiërs zal verslechteren. Per circulaire hebben zij hun volgelingen od de hoogte gesteld. Op de manifestatie by gelegenheid van de zestiende verjaardag van de Republiek Zuid-Molukken op 25 april op het Malie veld en in de Houtrusthallen tn Den Haag, zal Soumokil worden herdacht. De Federatie van Nederlandse oud strijders organisaties heeft tegenover de Indonesische ambassadeur uitdrukking gegeven aan haar afschuw en diepe ver ontwaardiging over de executie van dr. Soumokil. Zij verklaart hierin een bewijs te zien dat Indonesië nog hiet gerekend kan worden tot de beschaafde naties. Zij heeft zich tevens gericht tot de Neder landse raad van ministers en verklaard dat de Nederlandse regering niet vol doende druk heeft geoefend om het leven van dr. Soumokil te redden, zeker nu Ne derland Indonesië zo gul hulp verleent. Het minste wat de ministerraad volgens de federatie kan doen. is een scherp pro test in te dienen. WASHINGTON/PARIJS Het Amerikaanse departement van defensie heeft gisteren bevestigd dat in totaal 30.000 man goed geoefende Ameri kaanse troepen uit Europa zullen wor den teruggetrokken. Er zullen 15.000 vervangers voor in de plaats komen- Eerst was er alleen sprake van dat 15.000 man uit Europa zouden worden teruggetrokken. De „goede troepen", merendeels spe cialisten en geoefende officieren en on derofficieren zullen gebruikt worden voor de opleiding van recruten in de VS en voor gevechthandelingen in Vietnam. Goederenvervoer 6 pet meer loon (Van onze soc.-ecom. redactie) UTRECHT Voor de 30.000 werk nemers in het beroepsgoederenvervoer is overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 6 procent voor de periode van 1 april 1966 tot 31 maart 1967. In de nieuwe cao worden ook de ge meenteklasse verschillen verminderd met 40 cent per week per klasse, de diensttijd van het rijdend personeel gaat omlaag met IV* uur per week, de vakantietoe slag komt op 6 procent en voorts zuilen ook de verblijfskostenvergoeding e consumptievergoeding verhoogd worden. Bij deze cao zijn ongeveer 11.000 or nemingen betrokken. Ook voor het personeel in het tour- wagenbedrijf is overeenstemming reikt over een gemiddelde loonsverhoging 6 procent. Hiier zullen voorts de huurcompensaties van de jaren 1960, 1962 en 1964 in de uurlonen wooden ver werkt. Het aantal gemeenteklassen wordt verminderd tot twee. De vakantieboe- slag komt ook hier op 6 pocent en de looptijd van de cao is evenals voor de beroepsgoederenvervoer van 1 april 1966 tot 31 maart 1967. Actie van A'damse brandweerlieden mislukt AMSTERDAM De actie die Am sterdamse brandweerlieden op 26 ning aan Franse collega's of hun nabe staanden, die bij een zware brand in de Franse olieraffinaderij bij Feyzin op 4 januari werden gedood of zeer ernstig gewond, heeft een teleurstel lend resultaat opgeleverd- Dc actie heeft in totaal 7500 gulden opgebracht. Dat de beoogde 100.000 gulden niet werden verkregen wordt toegeschreven aan de omstandigheden dat er tegelij kertijd meer htulpverleningsacties zijn gevoerd zoals die voor India. Aandrang op stappen tegen Rhodesië NEW YORK De Veiligheidsraad moet verdere stappen ondernemen met inbegrip van liet gebruik van ge weld, teneinde de blanke minderheids regering in Rhodesië ten val te bren gen. In het ontwerp wordt de explosieve toestand in Rhodesië een voortdurende bedreiging van de internationale vrede en veiligheid genoemd. Elke steun aan het „racistisch minderheidsbewind in Sa lisbury" wordt veroordeeld. Afghanistan, Ethiopië, India, Irak, Mali, Perzië, Sierra Leone, Syrië, Tanzania, Tunesië en Zuid- Slavaë hebben zioh achter het ontwerp gesteld. De regering van Ian Smith heeft gis teren de Britse diplomatieke missie in Salisbury aangezegd, het land medio mei te verlaten. DEN HAAG De heer H. van Ooot- >m Soede (55), die enige tijd hoofd directeur van de Ned. Reisvereniging is geweest, azl begin jund bij de ANWB dienst treden als adjunct-directeur Toeristische Ledenservice. Man schiet vrouw dood en verwondt zichzelf BLERICK De 65-jarige gepensio neerde ambtenaar W. H. heeft gister morgen zijn 67-jarige echtgenote met twee schoten uit een jachtgeweer ge dood. Daarna richtte hij het wapen op zichzelf en verwondde zich levensge vaarlijk- De aan de deur komende bakker ont dekte het drama, dait zich heeft afgespeeld terwijl de twee nog inwonende kinderen niet thuis waren. De politie vond de man hevig bloedend op bed en liet hem naar het ziekenhuis te Venlo overbiengtn. Een opname uit 1964: mr. dr. Chr. Soumokil tevoren reeds her haalde malen door de Indonesische autoriteiten als gesneuveld opge geven wordt onder strenge be waking naar het gerechtsaebouw gebracht, kort na zijn gevangen neming op Ceram. MEER VRIJHEID Dus acht minister Bogaers de tijd rijp om in streken zonder woning nood over te schakelen op meer vrij heid. De aangekondigde maatregelen vormen een verheugend, zij het nog bescheiden symptoon van het nade rende einde der woningmisère. Zo maken tevens de belofte waar, dat de huidige, onnatuurlijke toestand van vergaande bemoeienis met de volks huisvesting niet langer dan strikt noodzakelijk zal duren. Zolang er schaarste is, heeft de over heid de taak de bestaande woonvoor- raad rechtvaardig te verdelen. An ders zouden de economisch en sociaal zwakken nergens zijn. De bemoeie nis behoort echter slechts te gelden voor de duur van de schaarste. Bij deze kijk past de geleidelijke vrij making van het beleid in gebieden waar het aanbod voor alle lagen van de bevolking groot genoeg is. Bij vrijere huurprijs zal ook de door stroming pas goed op gang komen. Dan kunnen ook doeltreffende maat regelen worden genomen om huizen voor mensen met lagere inkomens metterdaad voor deze gezinnen vrij te krijgen. Met andere woorden: in streken waar nog woningnood heerst en aan vrijmaking op korte termijn niet valt te denken, zullen deze doel treffende maatregelen voorlopig ach terwege blijven. Aldus het standpunt van dc regering. Met dit (op zichzelf niet onlogische) standpunt hebben wij toch wel enige moeite. Wil de doorstroming ook in het westen behoorlijk op gang ko men, dan kan niet met stimulerende maatregelen worden volstaan, maar is zekere wettelijke dwang geboden. Deze zou dan gezocht kunnen wor den in onthouden van huurbescher- ming aan wie een te goedkoop huls bezet houden, terwijl een duurdere, maar voor hen betaalbare woning beschikbaar is. Wij blijven betreuren, dat de Tweede Kamer vorig jaar een desbetreffend amendement van de antirevolutio nair Aantjes heeft verworpen. KIESPIJN De lustrumstemming aan de Utrecht se universiteit heeft de rector magni ficus, hoogleraar in de sociale tand heelkunde, niet kunnen weerhouden, in zijn rede ernstige dingen te zeggen over de situatie van de tandheel kundige verzorging In ons land. Terecht, menen wij, want de toestand Is inderdaad niet zonder zorg, Zn het pleidooi ging in de richting var belangrijk meer tandartsen dan er op het ogenblik zijn, en van uitbrei ding van de studiemogelijkheden. In deze richting zal inderdaad ge zocht moeten worden. Waarbij echter de vraag rijst, of niet enkele aanvul lende voorzieningen mogelijk zijn. Kunnen de tandartsen niet van be paalde, eenvoudige werkzaamheden worden ontlast? Is het altijd de tand arts zelf, die het doen moet? Ze zul len het, menen wij, zelf wel willen doen, maar is dat nodig? Zijn tand- verzorgsters niet meer dan thans geschiedt in te schakelen? Ook. de studieduur ware nog eens nader te bezien. Men kan immers aan de be oefenaars van dit inderdaad mooie en noodzakelijke beroep ook te hoge eisen stellen. In elk geval, de klachten uit het lustrumvierende Utrecht klonken zorgwekkend. Ruim honderd gewonden LIVERPOOL Door een regen van flesjes zijn na de 20 zege van Li verpool op Glasgow Celtic in de halve finale van het Europese be kertoernooi voor bekerwinnaars meer dan honderd mensen gewond. De moeilijkheden ontstonden drie mi nuten voor t(jd toen de Schotten geen buitenspeldoelpunt werd toege kend dat de totaalstand in evenwicht zou hebben gebracht. Van de volle tribunes kwam een hagel van lege whisky- en bierflessen naar beneden. Honderden toeschouwers vluchtten het veld op om aan het bombardement te ontsnappen. De gehele menigte van 53.000 mensen kwam gevaarlijk in beweging. Een aanta] mensen viel en werd onder de voet gelopen. De politie heeft later meegedeeld dat ruim honderd mensen behandeld moesten worden wegens verwondin gen, die zij hadden opgelopen door glasscherven van gegooide flesjes. Een man had een schedeibasisfrac- tuur en gebroken henen opgelopen. Eenentwintig mensen moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Twaalf Schotten werden gearres teerd en zullen zich woensdag voor de politierechter moeten verant woorden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1