TV Radio en tv uit het gezinsleven weren RADIO Miele er is geen betere! The Young Ones in actie Spion aan de muur Willem III-„Hermelijn voor een stadhouder Indira dankt Nederland r WOENSD VG 20 APRIL 1966 en Commentaar Blauwbaard In meer dan één opzicht was de uitzen ding van Bartoks eerste en enige opera „De burcht van hertog Blauwbaard" be langrijk. In de eerste plaats omdat men opera-voorstellingen schaars toebedeeld krijgt, doch zeker ook omdat Blauwbaar zich uitzonderlijk voor de tv leent. Niet de handeling is in deze opera primair, alles concentreert zich op tekst en mu ziek. Het gehele verhaal draait om slechts twee mensen: Judith en Blauw baard en het is typerend voor de com positorische genialiteit van Bela Bartok, dat hij met deze twee vocalisten een maximum aan uitdrukking en beleving weet te bereiken. Regisseur Frans Boerlage, die van deze doorgaans in concertivorm uitgevoerde opera in opdracht van de Avro een tele visie-scenario schreef, maakte de opna men niet alleen in de studio doch ook in het Muiderslot en in de Gevangenpoort. Het samengaan van beeld klank en beweging bracht spanning en beklem ming. De noodlotsfeer, geladen en drei gend, was voelbaar van het begin tot het einde, het fatale einde. De alt Anny Delo- rie en de bas Guus Hoekman hebben hun rollen subliem gespeeld en gezon gen. Twee grote sterren in de Neder landse vocalistenwereld, die deze opera op grootse en bijzonder indrukwekkende wijze gestalte hebben gegeven. Zij zon gen in het Hongaars, hetgeen hun taak zeker niet vereenvoudigde. De vertaling van de Hongaarse, in Nederland studeren de Erika Dedinszky was somtijds al te beknopt. De kostuums waren bijzonder i geslaagd, de opnamen van William Vo- gier doorgaans stemmingsvol. De begeleiding werd uitgevoerd door het Utrechts Symphonieorkest oLv. Paul Hupperts. Men verleende de zangers een passende instrumentale achtergrond, he laas meende de klankregisseur de climax aan het slot te moeten beperken. Als geheel echter een waardig en waar devol eerbetoon aan Bela Bartok en zijn muzikale sprookje. ADR. HAGER Voor langspeelplaat met eigen nummers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vele urev per dag repeteren The Young Ones de onder leiding van manager Herman Batelaan snel populair geworden heat- groep voor de langspeel plaat, die Philips binnenkort van hen gaat opnemen. Het wordt een bijzondere 33-toe- ren schijf, want alle nummers zijn door The Young Ones zelf gemaakt Wim Löhr, Ton Theyn, Kees Ball en Fred Krens (allen 18) leer den elkaar in 1962 kennen als en thousiaste fans van de (thans ex-) Jumping Jewels. Het voorbeeld van de Jewels volgend, besloten zij een beatgroep op te richten en het lag voor de hand, dat zij Her man Batelaan vroegen, hun mana ger te worden. Evenals de Jewels, moesten The Young Ones de „leermethode-Bate laan" volgen, en dat betekende: repeteren, en nog eens repeteren, bijna tot vervelens toe! Maanden lang hielden zij dat geduldig vol en toen kregen zij de kans als vervangers van de Jumping Je wels op te treden. Dat werd een groot succes en weldra kwamen zij méér voor het voetlicht. Herman Batelaan pakte de za ken groots aan, toen hij er einde lijk zeker van was, dat „zijn" Young Ones zich met andere beat- groepen van naam konden meten. Hij stak hen in show-costuums en zorgde voor nieuwe instrumenten en geluidsinstallaties. En voor door John ie Carré Interessante documentaires op Koninginnedag werk. The Young Ones maakten een succesvolle toernee voor de luchtmacht, stonden in de veiling hallen van Blokker in het voorpro gramma van Cliff Richard en be geleidden tal van bekende tiener artiesten, onder wie vele malen Johnny Lion, die ook uit de school van Batelaan komt. VOCALIST Als vocalist bij The Young Ones treedt vaak op Ronny Lake, bij de burgerlijke stand ingeschreven als Roel van der Meer (18). Hij zingt (van zijn veertiende jaar af), com poneert ®n speelt gitaar en mond harmonica. Samenwerkend met The Young Ones zorgt de beweeg lijke Ronny Lake voor een uitste kende show. Batelaan, de grootste manager van ons land: „The Young Ones, i die ik met de knoet heb opgevoed, is de enige beatgroep, die een voortreffelijke show presenteert." The Young Ones: v.l.n.r. Fred Krens (slagwerker-pianist), Ronny Lake (zanger), Wim Löhr (sologita- rist-zanger-organist), Kees Ball (basgitarist-zanger) en Ton Theyn ritme gitarist-zang erGeheel rechts manager Herman Batelaan in wiens studio de beatgroep elke dag de nummers voor de langspeelplaat repeteert. HILVERSUM In het natio nale programma, dat de NTS op Koninginnedag op het scherm brengt, namen twee uitzendingen een bijzondere plaats in. Op het tweede net (van 8.01 uur tot 9.05 uur) de gedramatiseerde docu mentaire over Koning-Stadhouder Willem III en op het eerste net (van 7.01 uur tot 7.35 uur) de do cumentaire „Enzovoort, enzovoort, enzovoort'' over de vele titels van Koningin Juliana. Joop Sc'heltens is de auteur en regis- 5 seur van „Hermelijn voor een stad- I* houder", de documentaire over de Stadhouder, die Koning van Engeland werd en die het politieke evenwicht in Europa herstelde door een einde te maken aan de macht van de Zonneko ning. DEN HAAG De minister president van India, mevrouw Indira Gandhi, heeft een per soonlijke brief, gedateerd 24 maart, geschreven aan haar Ne derlandse collega. De ambassa deur van India in Den Haag heeft deze brief vandaag, bij afwezigheid van de heer Cals, laten bezorgen bij de vice minis ter-president dr. A. Vondeling. De inhoud is als volgt: „Namens het volk en de regering van India en namens mijzelf wil ik onze warmste dank betuigen aan het volk en de regering van Nederland voor hun edelmoe dige uiting van begrip en vriendschap in onze moeilijke voedselsituatie. Wij waarderen de materiële hulp, die u hebt verleend, maar wat ons het meeste treft is het betonen van medeleven en welwillendheid van de zijde van de mannen en vrouwen en vooral van de kin deren van uw land, dat de harten van ons volk heeft ge- De film werd opgenomen in en rond om het kasteel Amerongen. Willem Hl heeft regelmatig in deze omgeving gelogeerd als gast van Baron van Ree- de. Met zijn unieke zalen en meubilair was het kasteel een uitstekende entou rage voor de documentaire. Enkele van de medewerkers zijn Hein Boele. die de rol van de Stad houder speelt, Peter van der Linden, die als raadspensionaris Jan de Witt zo uit een boekje van de vaderlandse geschiedenis lijkt te zijn weggelopen en Kitty Courbois als Mary Stuart. Frans Vorstman is de verteller bij dit programma, dat acht taferelen uit hef leven van deze beroemde Oranje in beeld brengt. In West-Europa zijn vele aankno pingspunten met het Huis van Oranje. De NTS laat die zien in de documentai re „Enzovoort, enzovoort, enzovoort' Alle titels van de Koningin hebben betrekking op ongeveer zestig namen van steden en streken. Daartoe beho ren om enkele voorbeelden te noe men ook Ameland, Eindhoven, Ant werpen en het toeristenstadje Vianden in Luxemburg. Door huwelijken, erfe nissen en aankopen zijn in het verle den tal van baronieën, heerlijkheden en markiezaten bezit van de Oranjes geworden, hetgeen evenzovele titels opleverde. Harry Hagendoorn heeft de voor naamste herinneringen aan de tijd. dat het Oranjehuis in het buitenland een politieke rol speelde, in Spanje, Frankrijk, Engeland en Duitsland op film vastgelegd. Het draaiboek is van Kees Middelhof! Niet-Mokumers in juni naar stembus AMSTERDAM Ruim <1.000 kiesge rechtigden. wonend in de delen Weesperkarspel (de Bijlmermeer), Landsmeer en Oostzaan, die per 1 au gustus bij de hoofdstad komen zullen toch op 1 juni al deelnemen aan de Amsterdamse gemeenteraadsverkie zingen. Dit omdat de wet op deze over gang van gebieden naar Amsterdam voor een bepaalde datum van kracht werd. In het te Weesp staande gemeentehuis van Weersperkarspel (deze gemeente wordt zijn geheel opgeheven) zal Amster dam een hulpbestuurpost vestigen voor het gebied van het Bijlmermeer. Daar zal te zijner tijd een bestuurscentrum worden gevestigd, en het gemeentehuis van Weesperkarspel zal dan aan Weesp worden verkocht. De hoofdstad krijgt er per 1 augustus circa 7-600 zielen bij. Wij zouden het op prijs stel len, indien uwe excellentie onze waardering zou willen over brengen aan hen en aan de di- verse organisaties, die hebben deelgenomen aan de hulpactie. Wees zo goed onze groeten over te brengen aan de kinderen van Nederland"! doet u goed, elke dag wéér Fikse straffen voor etherpiraten GRONINGEN De groninger politie rechter heeft gisteren vijf etherpiraten luit Siddeburen en Uithuizen tot fikse gevangenisstraffen veroordeeld. De radio reparateur H. T. van der T. en de de- monstrateur van elektrische apparaten H. S., beiden uit Siddeburen, die vanuit Siddeburen de ether onveilig maakten onder de naam Telstar, kregen ieder, conform de eis, twee maanden gevange nisstraf. De elektricien J. T. uit Siddebu ren kreeg twee maanden gevangenis straf, waarvan zes weken voorwaarde lijk, proeftijd drie jaar, eis was ook twee maanden. J. K. en H. E. M., beiden uit Uithuizen, zonden uit onder de naam „Lord Wan hoop" en kregen ieder conform de eös twee maanden gevangenisstraf. De apparaten werden verbeurd ver klaard. Van de zijde van het loodswezen in - Delfzijl waren klachten binnengeko men over stoorzenders Jetsons verdwijnen VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 8.20 uur Achter het nieuws. 9.15 uur korte VARA-film. 9.30 uur verslag Cup-wedstrijd Inter MilanReal Madrid. 10.15 uur tweede NTS-journaal. 10.30 uur tweede helft Inter MilanReal Madrid. Ned. 2 VPRO 8.25 uur nieuws in het kort en VPRO-filmpje. 8.40 uur tweede helft Manchester UnitedPartizan. 9.25 uur De eerste dag van de vrijheid, film. VANAVOND TE HOREN 8.00 uur week van de koorzang. 10.05 uur Sport in 't kort. 10.15 uur avondovërdenking. vi- 8.05 uur Trammelant in Loeren aan de Hor. ndt I 9.15 uur orkest van Malando. 1 9.45 uur aktie stop-studenten-stop. nen v de NTS via Nederland 1 de laatste afleve ring van deze tekenfilmserie uit. Huckleberry Hound, eveneens een pro-110.15 uur Ik loop door het land, zonnige avonturen duct van Bill Hanna en Joe Barbera. van Dorus gaat de Jetsons opvolgen. Met ingang 60 Aan de overkant van de vallei kon Leamas juist jachthut zien, hangende tegen de zijwand, net onder de top van de heuvel tegenover hem. In het midden van het ontgonnen open stuk waar ze zich bevonden stond een ruwe bank naast een stapel stammen en de vochtige over blijfselen van een houtskoolvuur. „We zullen een poosje gaan zitten," zei Fiedler, „en dan moeten we terug." Hij wachtte een ogenblik. „Vertel m« eens, dat geld, die grote sommen in buitenlandse banken waar dacht je dat die voor waren?" „Wat bedoel je? Dat heb ik je gezegd, het waren betalin gen aan een agent." „Een agent van achter het IJzeren Gordijn?" „Ja, dat daoht ik tenminste," antwoordde Leamas ver moeid. „Waarom dacht je dat?" „Ten eerste omdat het een hoop geld was. En dan al dat ingewikkelde gedoe om hem te betalen, de speciale veilig heidsmaatregelen. En dan natuurlijk het feit dat Control ermee te maken had." „Wat dacht je dat de agent deed met het geld?" „Luister, ik heb je al gezegd ik weet het niet. Ik weet niet eens of hij het ooit heeft opgenomen. Ik wist niets ik was -gewoon de loopjongen van het Bureau." „Wat deed je met de rekening-courantboekjes?" „Die leverde ik in zo gauw als ik in Londen terugkwam samen met mijn valse paspoort." „Hebben de banken in Kopenhagen of Helsinki je ooit ln Londen geschreven naar je alias, bedoel ik?" „Dat weet ik niet. Ik veronderstel dat alle eventuele brieven toch direct naar Control werden doorgestuurd." „De valse handtekeningen die je gebruikte om rekenin gen te openen had Control daar een voorbeeld van?" „Ja. Ik oefende daar intensief op en zii hadden voorbeel- „Meer dan een?" „Ja, bladzijden vol." „Juist. Dan konden er dus brieven naar de banken ge stuurd worden nadat jij er een rekening geopend had. Dat hoefde je niet te weten. Ze konden de handtekeningen vervalsen en de brieven konden worden verstuurd zonder dat jij het wist." „Ja. Dat is waar. Ik veronderstel dat het ook wel eens gebeurde. Ik tekende ook een hele voorraad blanco vellen. Ik heb altijd aangenomen dat iemand anders de correspon dentie voerde." „Maar je hebt nooit werkelijk iets van een dergelijke correspondentie geweten?" Leamas schudde zijn hoofd. „Je ziet het helemaal ver keerd", zei hij, „je ziet het buiten alle proporties. Natuur lijk circuleerde er een hoop papier dat behoorde nu eenmaal tot de dagelijkse werkzaamheden. Het was niet iets waarbij ik lang stilstond. Waarom zou ik? Het was geheim, maar ik ben mijn hele leven betrokken geweest bij zaken waarvan je slechts een gedeelte wiet en iemand anders de rest. Bovendien verveelde al dat papier me gruwelijk. Ik heb er echt geen uur minder om geslapen. Ik vond die reisjes fijn natuurlijk ik kreeg een reistoelage tot een bedrag gelijk aan operationeel salaris, dat kwam erbij. Maar ik zat heus niet de hele dag aan mijn bureau over „Rolling Stone" te piekeren. Bovendien", voegde hij er met een ietwat beschaamd gezicht aan toe, „zat ik nogal behoorlijk achter de fles aan." „Dat heb je al gezegd", was Fiedlers commentaar, „en ik wil je natuurlijk graag geloven." „Het kan me wat schelen of je me al of niet gelooft", antwoordde Leamas driftig. Fiedler glimlachte. „Daar ben ik blij om. Dat is jouw verdienste", zei hij, „dat is jouw grote verdienste. Het is de verdienste van da onverschilligheid. Soms een beetje haatdragend, soms een beetje trots, maar dat doet er niet toe, zij zijn als da vervormingen van een bandrecorder. Je bent objectief. Ik heb bedacht" .vervolgde Fiedler na een korte pauze, „dat je ons nog zou kunnen helpen vaststellen of er ooit iets van dat geld was opgenomen. Er is niets dat je hoeft te weer houden naar die banken te schrijven en om een opgave van de tegenwoordige stand van de rekening te vragen. W« zouden kunnen zeggen dat je op het ogenblik in Zwitser land verblijft; gebruik het een of andere correspondentie adres. Heb je daar enig bezwaar tegen?" Wordt vervolgd Commentaar uit Geref. Gemeenten: ROTTERDAM „In de radio-uitzendingen en zeker in de tv-uitzen- dingen komt zoveel voor, dat niet thuis hoort in een christelijke levenssfeer, dat de Gereformeerde Gemeenten het raadzaam achten én radio én tv uit het gezinsleven te weren." Dit heeft ds. A. F. Honkoop, voorzitter van het college van curatoren van de Theologische school van de Geref. Gemeenten te Rotterdam verklaard naar aanleiding van de weigering van de Barne- veldse Geref. Gemeente aan twee leden om belijdenis te doen, omdat zij in het bezit zijn van een tv-toestel. OP pe Pi/MTS W9U BESTEMfl/H<S IK AAA(3 ÜULLie )CHET 2EEI NIET BINNEN LA-/BELAN6RUVC "TEN- ALLEEN/ BEADFOieO'j LEVEN GEVAAR Sophia Loren getrouwd LONDEN De filmster Sophia Loren heeft onthuld, dat zij 11 dagen geleden in het geheim is getrouwd met de filmdirecteur Carlo Ponti in het gemeentehuis van Sèvres bij Pa rijs. Sophia Loren (31) en Carlo Ponti (53) gaan al lange tijd met elkaar om maar konden niet trouwen omdat Ponti volgens de Italiaanse wet niet van zijn eerste vrouw kon scheiden. Sophia Loren speelt in Londen voor een film van Charlie Chaplin „Een gravin van Hongkong". „Hoe dit moet gebeuren, hoe dus tegen het bezitten van een radio- en tv-toestel moet worden opgetreden, wordt aan de plaatselijke kerkeraden overgelaten. Het komt hierbij voor, dat er sacramenten worden geweigerd aan hen. die een tv- toestel in huis hebben. Slechts bij uitzon- I déring zal men een tv-toestel aantreffen j bij een lid van de Geref. Gemeenten. Te- I genover het bezit van een radiotoestel j 1 staan de kerkbesturen minder streng: de i radio is al aardig ingeburgerd bij de le- j den van dit kerkgenootschap. REPORTAGES UIT MONTREUX HILVERSUM Woensdagavond 2 april zendt de NTS een programma uit over en rond de internationale televisie-a- j musemcntswereld, die van 22 tot 30 april in Montreux bijeen is voor het Concours om de Gouden Roos. Twee dagen later neemt de NTS de I Eurovisie-reportage over de prijsuitrei- king over. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. dag van lidmaatschap van een illegale i munistische beweging, veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van zes maan den tot 15 jaar. De communistische bewe ging is in Spanje sinds 1939 niet meer I toegestaan. KEI® Hilversum I. 402 H 7 00 Nieuws 71.0 Het levende Woord. 7.15 Lichte grammo- foonmuztek, (Om 7 30—73» Nieuws» 7 35 Overweging. 8.00 iO Lichte grammo- (8.30—8.32 8.40 Voor d« 9.35 Waterstanden, grammofoonmu- 9.40 PopuIai._-_ ziek. 10.C0 Gevarieerd programma. 11.00 Voor de "jjj| f*,45 Lichte grai dedelingen t.b.v. land- bouw. 12 30 Lichte (opn). 12.50 Draalorgelmuzlek. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en beursberichten. 13 30 Licht Instrumentaal ensemble. 13.55 Voor de - rouw. 14.10 Volkslied jes programma (herh). 14.35 I Vier Sans, radiostrip (herh). 15.05 Kerkorgelconcert. 15.25 Li ken. VPRO: solisten. 21.45 Klank beeld over acties studentenor ganisaties. 22 15 Ik loop door het land. licht programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktualitei- ten. 22.50 Muziekrevue. 23.30 Koorzang. 23.55-24.00 Nieuws. DRAADOMROEP VAN 18.00-20.00 UUR Zweedse polka: Pierlna: Walspotpourri: Zweedse brui- Nederland I. NTS: 18.30 Tele- ac: De Attische tragedie: les 6. 19.00 Nieuws in het kort. 13.01 Klaas Vaak. 13.05 Franse les. (les 29 c-n herh. les 28). VARA: 19.35 Afscheid en een begin, gesprekken NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Caesar en Cleo, TV-spel. 21.15 Filmpje. NTS 2130 Inter Milan-Real Madrid. 22.15-22.30 Journaal). loft; Zomerdans; Een Nederland II. NTS: 19.00 Rep. Tafel term isk am. in Lon den. 13.40 Manchester United- Partizan (Om 20.25 Journaal en VPRO-filmpje). VPRO: 21.25 De oerste dai •ljheid, speelfilm. ;e- 23 00 Journaal. daNTS:alï mofoonmuziek. 12.10 Leve... het land. gesprek. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- cn tuin bouw. 1230 Nieuws 12.40 Deze week, praatje. 12.45 Aktualitci- ten. '3.00 Berichten. 13.05 Klas sieke grammofoonmuziek. Voor de vrouw. NCRV: Amusementsmuziek (gr). 1435 Viool en piano. 15.00 Bijbel- overdenking 15.30 Geestelijke liederen. i«.00 Londens Symfo- (gr). 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Kinderkoor met pi ano, 17.30 Lichte orkestmuziek 'gr). 17.50 Sportrubriek. 18.10 Stereo: Metropole-orkest. 18 40 Halte: programma voor de twintigers. Hilversum n. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 730 Lichte grammo- foonmuzteic. VPRO: 7.50 Dago- pening. AV""' - A" I- MO Lichte s. 19.02 Van vier tot vijf: -adioprogramma in - 11 >p. 17.00 Voor zi ekprogrammaT TÓni" 11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. L 1202 Aktualitelten. 12.05 Or gelspel. 1230 Gevarieerde gram mofoonmuziek. 13.00 Nieuws litelten 13.05 Geva- muziekprogramma 15.02 Aktualitelten. 15 05 Mu ziek uit musicals (gr). 16.00 Nieuws. 16 02 Aktualitelten. 160a Programma voor de tie ners 17.00 Nieuws. 17.02 Aktua- litelten. 17 05—18 00 Gevarieerd platenprogramma. TELEVISIE MORGEN derland I: KRO: 14.30— I,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11