Zo Jahn zo Knegt |Van matrozenjurk tot badpak let begon met yer stoelen )rmgen m Vediker "Nauwe band tussen club De Knegt ft 'l\ 1 c e< 'r Druk feestprogramma Op verjaarsfeest Jahn ook de gehandicapten KAMP HOUTRUST'66 I (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Hij springt nog wel- tns over het hekje van zijn keu- g bijgehouden voortuintje aan de akhuis Roozeboomstraat, de 67- rige gepensioneerde typograaf ,ik heb 53 jaar bij Sijthoff ge- eirkt") F. Th. M. Zilverentant. ijn postuur is eerder dat van een jftiger; een tanigmiddelgroot Jguurwaarvan de conditie nie tige 67-jarige jaloers zou maken. Negenenveertig van de vijftig jaar L leeft hij zijn steentje bijgedragen bestuur en technische leiding \an de goude christelijke gym- [ustiekvereniging Jahn. (Ach neen, laat ik alleen wat over vereniging vertellen", zegt hij, ig dat we hem teveel zullen pous- en. „Ik ben sinds '59 niet meer ief. Alleen nog als erelid. Ik heb bij mijn afscheid de zilveren inje Nassau voor gekregen". Trots ut hij het koninklijke lintje in 1 linkerrevers. „Maar ik wil wel t over de geschiedenis vertellen". Over stoelen Gymnastiek is in principe het hiogen om lekker te kunnen sprin- L Daarmee is Jahn ook begonnen. paar leden van de ehr. jongelings- faüging Prediker bleven in 1916 I weieens na afloop van een ver tering achter om een beetje over Jlen te springen en zo. Dat hebben georganiseerd willen doen, [daar de oprichting van Jahn". u niet meer zo gemakkelijk [chterhalen waarom, er een nieuwe gymnastiekvereniging moest i. want de chr. gymnastiekver- eing DOS bestond toen al. „Die pliteit tussen DOS en John is 1 eens groot geweest, maar tegen- £rdig gaat dat uitstekend gelukkig", de heer Zilverentant. oprichteïs waren W. v. d. Wilik, d. Reyden K. Cebol, H. Vroom, t Veerman Meester J. C. B. Hüh- I was de eerste gymonderwijzer, pe handvol leden in. een Volks aaltje de spieren losmaakte, r kwam meneer De Bruyn, leraar j), In '25 werd ik betaald leider. Wandelen roeger was het verenigingsleven I intensiever. Er was veel minder lier. Toen de vereniging eenmaal j groeien, maakten we enorm veel ideltochten mee. Met de ouderen sten we op vrije zaterdagmiddagen beroemd geworden Druiventochten r het Westland en terug. Dan en er natuurlijk de vele onder- e gewestelijke en bondswedstrij- Er werd erg de nadruk op de dligheid en het teamverband ge- ij gebruikt bij het spreken over n altijd de meervoudsvorm. Dat iet zo verwonderlijk. Behalve door Ook de kleintjes komen bij de uitvoeringen van Jahn voor de dag en hoe (1965). zijn bijna vijftig „dienstjaren" is de heer Zilverentant op nog andere wijze met Jahn verbonden geweest Zijn vrouw (eens Jahn-secretaresse) en zes kinderen zijn er ook lang lid van geweest. „Ik kwam in de winter van 1916 bij Jahn, waar ik al spoedig zoveel aardigheid in het gymmen kreeg, dat ik in Den Haag een cursus voor de lager-onderwijsakte ging volgen. Zo doende kon ik ook gaan lesgeven. Dat heb ik een tiental jaren ook F. Yh. M. ZILVERENTANT over 't hekje springen Belangrijk „Wat ik van gymnastiek belang rijk vind, is niet alleen de lichame lijke geoefendheid. Vooral voor jonge kinderen is een gymvereni ging een soort school waar zij ge meenschapszin en een zekere mate van gehoorzaamheid leren. Ik heb heel wat bedankjes van ouders ge kregen daarvoor. Niet dat dat nu aan mij lag, maar ze kwamen naar mij toe omdat ik telkens bij dt kinderen was'. Daarom kan ik, nu ik al jaren ui het bestuur ben, ook gemakkelijk zeg gen, dat een vereniging staat of valt bij haar bestuursleden en leiders. Die vormen de ruggegraat van een eniging. Als het bestuur goed is, is de vereniging gezond en bloeiend. En dat is Jahn altijd geweest. Nu nog, met 650 leden. Het heeft een pracht be stuur". Verschillen Zijn er nu veel verschillen met vroe ger te bespeuren, vragen wij. „Natuur lijk. maar niet zo schokkend geloof ik. Kijk. we begonnen mpt een contributie van 5 cent per week. Nu betaalt men f 2,50 per maand, voor een uur per Er zijn nu 32 groepen in negen zalen door heel Leiden. En allemaal gediplo meerde leiders natuurlijk, mej. W. Boelee. de heren R. van Halem. P. de Knegt en J. C. de Knegt en kleuter leidster Joke Wassenaar. In de eerste jaren deden we niet al leen aan gymnastiek. We begonnen met zogeheten heren, toen kwamen in 1917 de adspirant-lieren (jongens) en op 24 september 1918 dat zal ik LEIDEN De namen Jahn en Knegt zijn nauwverwante iidse begrippen. Geen wonder. 1955 volgde G. S. de Knegt (36 ir) zijn vader P. de Knegt als Jorzitter op. In de technische leiding van m vinden wij de namen van de iren P. de Knegt en J. C. de ïnegt. En het zijn niet de eersten. ils het ook niet de laatsten zul- bh zijn in de annalen. De familie De Knegt schijnt dus pel iets voor Jahn over te heb ben. Een aardig voorbeeld daar van is geïllustreerd op bijgaande foto. Zij toont de huidige voorzit ter (G.S.) in 1951 met overslag- trom. schootsvellen en knotsen, geheel gemaakt door voorzitter P. de Knegt en L. Kikkert. En dat was vrije-tijdsbesteding. Men kan zeggen: zo heer zo knecht, zo Knegt zo Jahn. Het is niet bedoeld als per soonsverheerlijking, maar als hommage aan alle bestuursleden, op wie een vereniging als Jahn drijft. Erecomité voor j ubileumviering LEIDEN Ter ere van het 50-ja- rig bestaan heeft het bestuur van Jahn twintig bekende Leidenaars bereid gevonden zitting te nemen in een erecomité. Het zijn burgemeester mr. G. C. van der Willigen, D. van der Kwaak, lid van Gedeputeerde Staten; S. Sannes, wethouder van onderwijs; P. S. Harmsen, wethou der van financiën; mr. C. J. Woud stra, fractie-voorzitter prot-chr. groep in de gemeenteraad; dr. W. H Velema, chr. geref. predikant; ds. E. Haverkamp, Geref. predikant; ds. A. J. Lamping, Hervormd jeugd predi kant; politiecommissaris J. Dreeuws; brandweercommandant S. W. Hage- doorn; GGenGD-directeur J. G. Ba zuin; dr. A. Bolhuis, rector Chr. Lyceum Kagerstraat; J. J. Siljée, di recteur chr. Kweekschool: drs. J. P. van der Reijden, voorzitter Sport stichting; kolonel Th. Wessels, com mandant Koksschool; F. Diemer, di recteur Nieuwe Leidse Courant; E. A. E. van Dishoeck, directeur Leidsch Dagblad; J. den Boeft, voor zitter KNCGV; notaris W. F. Kars tens en de heer De Bruijn, leraar M.O. nooit vergeten dames, ook in het bestuur. De inmiddels zeer bekend geworden c.rumband van Jahn. die vele jaren de Spaanse Degen van de 3 Octoberver- e^niging won in de taptoe, is begonnen met twee trommelaars. Dat was toen we in 1928 ter gelegenheid van het jubileum van koningin Wilhelmina op de Dam meeliepen in het défilé". Concurrentie „Wat wel in grijpend veran derd is, is de leef tijdsopbouw van de vereniging. Vroeger haddien wij veel dames en heren. Nu is het grootste deel van de 650 leden jong tot zeer jong. De kinderen kunnen bij ons van hun vijfde jaar af tc- Op de jongens en mannen heeft een gymnastiek vereniging bijna geen vat meer. Wat dat betreft zijn voetbal, vol leybal en judo de grootste concur renten. Dat is door het wed strijdelement na tuurlijk. Dat vind je bij ons niet zo duidelijk, hoewel wij ook onze wed strijddagen heb ben. Wat nagenoeg niet veranderd is in die vijftig jaar, is het lespro gramma. Wij be ginnen in het al gemeen nog steeds de les niet bewegingsgym- nastiek (vrije oefening), dan wat met toestellen en een spel tot besluit. Natuurlijk is dat afhankelijk van de leeftijdsgroepen. Tegenwoordig wordt natuurlijk veel gedaan aan ritmisch turnen. En de in deze tijd weer zeer bloeiende dames afdeling (vooral in Zuid-West) heeft het motto „gewoon fit blijven of een beetje afvallen". Okselbedekking Zoals alle verenigingen heeft Jahn tijden van spanning gekend, revo luties gezien. ,Ja", zegt de heer Zil verentant lachend, ,,de strijd om de okselbedekking in het KNCGV bij voorbeeld. Onze damesafdeling be gon in 1918 met matrozenpakken: lange rokken, lange mouwen en een stropdas Tegenwoordig zijn het bad pakjes. Dat zijn hele problemen ge- „Jahn", zegt hij trots, „maakt het best. De grote boeitijd van na de Tweede Wereldoorlog heeft zich voort, gezet. Daarvoor is het bestuur er zeker het huidige „verantwoorde lijk". Het gaat met zijn tijd mee. Er is bij Jahn ook een jeugdbestuur, dat aan de vergaderingen actief deelneemt. Die brengen de wensen en klachten van de leden zelf in de leiding". Meneer Zilverentant. Duizenden Leidenaars heeft hij laten klimmen en springen. Zelf is hij er fit bij ge bleven. Zo fit, dat hij vorig jaar nog een maand of zes les kon geven bij Aspasia in Koudekerk aan den Rijn, dat tijdelijk zonder leider zat. „In het begin kon ik de dag na de lest mijn jasje niet aankrijgen. Maar al gauw kon ik alle oefeningen weer vlot voordoen. Ach, meneer, gym nastiek is toch zo goed voor een Hoewel het topturnen in het KNCGV en dus bij Jahn geen speciale afdeling is, zijn er wel degelijk kansen om hogerop te komen. Een voorbeeld hiervan is Karei van Ark (16), die op 26 februari in Amsterdam ge westelijk kampioen werd en bij de bondswedstrijden op 19 maart in Den Helder (natio naal) vierde. :,.rr --.-cmSL:W. Groepsfoto van Jahn tijdens de gewestelijke toogdag in Den Haag op Tweede Pinksterdag 1930. „fioe warm het was en hoe ver (de rok ken en mouwen)". LEIDEN Ter gelegenheid van het jubileum heeft het bestuur van Jahn een uitvoerig programma opge steld op advies van het jubileum comité. De grote omvang van de vereniging noopt tot uitgebreidheid bij de viering, hoewel alles zo sober mogelijk is gehouden. Voor de financiering van het tech nische gedeelte (uitvoering) is een klei ne gemeentelijke subsidie verkregen. De rest heeft de vereniging door drie verlo tingen en een steumbonnenactie bijeen gebracht. 30 APRIL. Lampionoptooht voor leden tot en met 9 jaar van Kaasmarkt af door de stad. Hieraan nemen ook de (r.k.) gymnastiekverenigingen Victorie en Groen-Wit deel. De optocht eindigt op het Pieterskerkplein, waa: king met de vereniging Koninginnedag. K. en G. en de drumband van Jahn een mi-zikale show wordt gegev I AUGUSTUS. Uitgave jubileumnum mer verenigings(maand)blad Kontakt in druk. 31 AUGUSTUS. Dank- en herdenkings bijeenkomst in de Marekerk, waarin ds. Haverkamp en ds. Lamping zullen voor- 3 SEPTEMBER. Receptie. II NOVEMBER. Gala-uitvoering met medewerking van verscheidene geselec teerde turn(st)ers van het KNCGV. 14 en 15 NOVEMBER. Gewone uitvoe ring voor alle leden. Voorts zijn er op 10 september, 17 september en 14 oktober feestelijkheden voor de drie leeftijds groepen van leden. Zoekt U een Gouden armband of collier voor 70.- en 100.- of 300.- en 800.-. JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze Grote keuze in alle prijzen ALTIJD VOORDELIG Maandag de gehele dag gesloten. LEIDEN Bij de voorbereidingen van de jubileumviering heeft het bestxiur van Jahn contact gezocht Gouden ,jSjaan" heette Advendo LEIDEN Op 1 augustus be staat de chr. gymnastiekvereni ging Jahn vijftig jaar. „Sjaan" zeggen de meeste Leidenaars, niet wetend wellicht dat het gewoon als „Jaan" wordt uitge sproken. In 1916 werd de vereniging op gericht onder de weidse naam Advendo, waarmee Aangenaam Door Vereniging en Nuttig Door Oefening werd bedoeld. Voluit schreef men toen „de Leidsche Christelijke gymnastiek-, athle- tiek- en schermvereeniging „Ad vendo". Er is ook enige tijd een schermafdeling bij geweest, maar de gymnastiek is na enige jaren als enige overgebleven. Op aandringen van gymleider De Bruyn is in 1917 de naam Ad vendo vervangen door Jahn, waarmee eer werd bewezen aan de Duitse pleitbezorger van het turnen. Johann Friedrich Lud- wig Christoph Jahn (1778-1852). Gouden Sjaan gaat dit jaar haar halve eeuwfeest vieren. Het programma van de oranje-groe- ners vindt men op deze pagina, benevens een aantal herinnerin gen van een Jahn-veteraan F. Th. M. Zilverentant. li- Speciaal voor hen wil de vereniging iets doen om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid voor de ge zondheid, die de basis voor het mogelijke lidmaatschap is. Met de onderscheiden schoolhoofden is de beste manier uitgezocht om dit te verwezenlijken. Zo zullen de geestelijk gehandicapten (ongeveer 100 kinderen) op 21 mei een door de Stichting Ontspanning voor Ge handicapten (populair „Club 500", naar het aantal prodeo meewerken de artiesten) te verzorgen ontspan ningsmiddag krijgen aangeboden. De lichamelijk gehandicapten gaan voor wat de jongeren betreft naar de feestmiddag op 10 september in het Volkshuis (kindercabaret) en de oudere kinderen gaan op 11 ju ni een tocht maken naar het open luchtmuseum te Arnhem en het Dolfijnenbad in Harderwijk. Het geld voor de adoptie van deze scholen hebben de jeugdleden van Jahn geheel zelf bijeen gebracht. Onlangs is daarvoor een spaarpot- tenactie gehouden, die in twee da gen f 893 opbracht. Voor de in Leiden gevestigde doven- school zal naar passend materiaal voor de bibliotheek worden gezocht, omdat de veelal doofstomme kin deren niet aan feestelijkheden kun nen deelnemen. Sfsw in 't gertn T Ds „Nieuws LeidsW sr in 1 JEITWF I.EIDSE COUKA.NT _^r j TH. M. ZILVERENTANT (67) WANDELENDE RECLAME OOR CHRISTELIJKE GYMNASTIEKVERENIGING „JAHN" Voorlichtingsavond in de Louise de Coligny-H.B.S. LEIDEN Op vrijdag 22 april houdt de oudervereniging van de Louise de Coligny-H.B.S. een bijeen komst in het schoolgebouw, Kager straat 7. De directrice, mevrouw Nij- weide-Virvtges, spreekt over het hoger algemeen voortgezet onderwijs (h.a.v.o.) zoals «i*., in het kader van de mammoetwet, -o de naaste toe komst zal worden ingevoerd. Na af loop van deze inleiding zal mevrouw Nijweide eventuele vragen beantwoor den. In verband met het belang van het onderwerp meent het bestuur de bijeenkomst niet alleen voor leden maar voor alle belangstellenden te moeten openstellen. Een bestuursfoto met v.l.n.r. A. van Polanen. P. van Huis, J. van Polanen (voorz. jeugd bestuur), K. C. van Ark, L. Schouls: zittend: mevr. G. Doove-Weerlee, mevr. Kapaan- Bouwman, G. S. de Knegt (voorz.), mevr. C. Bouter- Planje (secr.), D. van Veen en mej. A. de Bres. LFC-Telstar uitgesteld LEIDEN Als gevolg van de ter rein- en weersgesteldheid is de voor vanavond vastgestelde wedstrijd Vo- lendamTelstar (Zilveren-Molentoer- nooi) verzet naar 2G april. De vierde en laatste wedstrijd van de eerste ronde. LFCFcyenoord, is nu op 3 mei gesteld. Leitls onderwijzer lioofd in Leidschendain LEIDEN De heer J. F. Th. Zil verentant, die negen jaar aan de her vormde Prinses Margrietschool onder wijzer is geweest, is dezer dagen be noemd tot hoofd van een nieuwe her vormde school in de uitbreidingswijk Prinsenhof te Leidschendam. Volgend jaar september hoopt de schoolvereni ging hiervoor een nieuw gebouw be schikbaar te hebben. De benoeming gaat op 1 augustus van dit jaar in. De heer Zilverentant zal het eerste jaar met twee klassen in een noodgebouw worden gehuisvest. Zwitserlnnd-avond K. en O. in foyer LEIDEN Liefhebbers van Zwit- serlands rijkgeschakeerde attracties hebben gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal hun hart kunnen op halen tijdens de filmavond van K. en O. De heer H. Tiemstra deelde zijn ken nis van velerlei zaken aan zijn hoor ders mee bij de vertoning van een vijftal films. Geluid en kleuren werk ten mee om de Zwitserland-avond tot niet licht te vergeten evenement te maken. Spreekbeurt Valkenburg VALKENBURG Ds. H. G. Abma te Gouda spreekt donderdagavond om 8 uur voor de Hervormd-Geref. Evan gelisatie in zaal-De Vries. Dèt la KAMP HOUTRUST '66 van 15 t/m 20 april a.s„ dagelijks van 10-22.30 uur In de Houtruethallen, Den Haag. bungalows caravans zeil- en motorboten kampeermeubilair kampeerkeukens kampeervoedlng watersportbenodigdheden sport- en vakantiekleding sportartikelen en nog vele bijzondere attracties morgen dag!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3