yenijnige tikken in nieuwe emeentehuis van Rijnsburg Een tulp voor een tolk ommissaris wam om te :rnielen Inplaats van met lange haren lopen dansen in Rijnsburgse raadhuis Installatie te Voorhout is uitgesteld Bouw Raadhuis Rijnsburg VAN RHIJN KATWIJK N.V. Voor al uw schilderwerk H. v. d. Cugten Cz Fa. Grimbergen - Noordermeer -p iWE LEIDSE COURANT DINSDAG 19 APRIL 1966 Fan een onzer verslaggevers) RIJNSBURG Met een uitge- eide en geestige conférence van Qvinciecommissaris mr. J. Klaa- is gistermiddag het nieuwe meentehuis officieel geopend, s symbolische handeling ver- ilde de heer Klaasesz het enige t nog uit het vorige wrakke iidhuis was overgebleven: de orzittershamer. Na twee ferme i ken was het oude beestje er ge est en kon de commissaris het yvinciale cadeau aanbieden. Dat itond uit een in het moderne idhuis passende nieuwe hamer t bijbehorende onderlegger om elbeschadiging te voorkomen rvas een modelopening. Men had eens voorkomen dat de ene spre- r na de andere zijn zegje kwam gen, waarmee in elk geval de 'hoorders een grote dienst werd vezen, inplaats van naar einde- s gepraat konden zij luisteren het Leidse jeugdkamerorkest onder leiding van Henk Briër nspireerd musiceerde, nigen die behalve de burgemees- en de commissaris aan 't woord amen, waren Flora-voorzitter G Delft en de burgemeester van isweid. En op hun korte oratische drage was in het programma nog !t eens gerekend. Vasthoudend \HET serieuze gedeelte van zijn ordracht prees commissaris Klaa- z 't Rijnsburgse gemeentebestuur zijn vasthoudendheid bij zijn po. gen een voor het plaatselijke be- 'urlijke apparaat passende behui- g te krijgen. Hij bleek best t« eken over het resultaat, emeester Koomans sprak van een jde dag voor de Rijnsburgse ge- tenschap. De laatste tien jaar zijn tuwe scholen gebouwd, een be- irdentehuis. een brandweergarage tmlokalen en tal van nieuwe wo ngen. Thans was een nieuw raad- tis aan de beurt. Niemand treurt i de sloop van het oude. een voor. llige hoofdonderwijzerswoning, niepëlleen was verstelen en ver luid. maar ook veel te klein. Als rkkamer van de burgemeester en rgaderruimte voor B. en W. dten- een slaapkamertje en de trap werd iruikt als wachtvertrek. Droom I burgemeester noemde het nieuwe gebouw een droom van een raad- is. dat hoge verwachtingen wekt in verre toekomst. Wie het ziet, t: dat kost zeker een paar mil- m. Maar in werkelijkheid zijn we ieden de VA miljoen gulden ge wen De ontwerpers hebben blijk even van grote artisticiteit en cmanschap. Gulle gevers hebben or tot de verbeelding sprekende rsieringen gezorgd, de enige luxe. men zich bij bouw en inrichting eft veroorloofd. nieuwe raadhuis is berekend op gemeente met een inwonertal 12.000. dat volgens de voorspel- in 1980 door Rijnsbura zal bereikt. Thans telt Riins- •g 8000 inwoners. De buraemees- legde er de nadruk op, dat het uwe gebouw vooral als een huis De ontvangst van mr. Klaasesz en zijn vrouw in het Rijnsburgse raadhuis. Rechts mevrouw Koo mans, de burgemeester en wet houder De Mooy. der gemeente moet worden gezien. Vandaar ook de ruime hal. die als ontmoetingscentrum dienst kan Plastiek TVAMENS de gulle gevers gaf de heer Van Delft een toelichting op de geschonken wandversiering, een door Ger van Iersel uit Rotterdam vervaardigde plastiek, die het ont staan van Rijnsburg in beeld brengt. De burgemeester van de Duitse con tactgemeente Geisweid, zei, dat zijn veel grotere plaats Rijnsburg dit prachtige nieuwe gebouw benijdt. De met carïllonmuziek van beiaardier J. van der Ende omrankte plechtig heid werd ook bijgewoond door twee oud-burgemeesters van Rijnsburg en tal van burgemeesters uit omliggen de gemeenten Eerder gaven wij een uitvoerige be schrijving van in- en exterieur, zo dat wij ons daarvan thans ontslagen achten. Het raadhuis is gebouwd door de N.V. Bouwmaatschappij Van Rhijn te Katwijk onder archi tectuur van de Werkgroep voor ar chitectuur en stedebouw Van Tijen Boom Posno te Rotterdam met als ontwerper de Rotterdamse architect M. D. van Wensveen. Burgerlijke stand van Rijnsburg RIJNSBURG Te Rynsburg geboren: Pietertje Catharina. d v C Heemskerk en E Kralt. Te Katwijk geboren: Roelof Gerard, z v G van Delft en S M v d Meij'. Te Leiden geboren: Caroline drAdi Mooij en A Kralt Ondertrouwd: C Koekebakker 25 J en M J van der Meij, 23 j; H C de Mooy 26 j en J P Paauw, 22 j; W van Eden. 26 j Haarlemmermeer en H J de Vreede 22 j. Het huis met de zeven daken in Rijnsburg. De burgemeester: Hier kunnen we als Rijnsbur gers dingen gaan doenwaaraan we anders niet eens durfden te denken". (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG Bij de opening van het raadhuis heeft de in ambtskostuum gestoken provinciecommissaris mr. Klaasesz gepleit de prachtige ruime hal van het nieuwe gebouw ook te gebruiken voor dansavondjes en muziekuitvoe ringen. Eigenlijk had de hal daar nog meer op ingericht moeten zijn. „Het behoeven nu niet meteen The Beatles te zijn, hoewel die het in deze omgeving beslist ook niet slecht zouden doen, maar er kan toch niets op tegen zijn de jongeren in deze eens wat tegemoet te komen. Van verveling laten sommigen hun haren groeien en wassen ze zich niet meer. En nu kan men als ouderen wel klaar staan met kritiek, maar moeten wij niet veel meer de hand in eigen boezem steken. Waar kan de jeugd terecht voor haar liefhebberijen? Men moet zich afvragen of niet teveel geld wordt gestoken in allerlei andere dingen, die veel minder plezierig en nuttig zijn, zoals bijvoorbeeld mausoleum." Provinciecommissaris Klaasesz als krachtpatser. Ongedwongen sfeer tijdens de bezichtiging van het nieuwe Rijnsburgse raadhuis. De pro vinciecommissaris samen met burgemeester Koomans. Gevonden en verloren in Rijnsburg RIJNSBURG Verloren: jongens fiets „Wilhelmina"; damesfiets licht groen; damesportemonnee; kindersjaal marineblauw; autoped rood; dameshand schoen; herenfiets „Arsenaal"; groot zak mes: kinderwantje; damesrijwiel, zwart; gebreide muts: herenhandschoen grijs, wol: herenbril donker montuur; step. rood-wit; tas, zwart met boeken; dames- bril, zwart; zwarte damesportemonnee; herenfiets „Batavus"; damesfiets „Union' steeksleutels; gouden verlovingsring „Teun"; blauwe jongensjas; herenools- horloge. Gevonden: sleutel van voordeur „Ni- wa"; kinderdriewieler; bedelarmbandje; herenrijwiel; kinderportemonnee; dames fiets: klauwhamer; witte sloop; bruine sjaal; schaatsen; bedelarmbandje; bril. lioht montuur; herenpolshorloge. Damkampioenschap van Rijn-burg RIJNSBURG In de tweede en derde ronde van de finale om het damkam- pioenschapp van Rijnsburg was het voor zitter Joh. Kromhout die voor een ver rassing zorgde. Kromhout had in zijn eerste twee partyen geen enkel punt weten te vergaren, maar in de derde ronde wist hij van J. v. d. Mey te win- De stand is nu: 1. P. van Egmond 3—5; 2. G. van Zuylen 34; 3. D. van Eg- mond 2—3; 4. Joh. Kromhout 3—2; 5 W. Leeuwenburg 2—1; 6 J. v. d. Mey 3—1. H1LLEGOM Alleen uit de bloeiende tulpenvelden bleek gisteren in de bollenstreek dat het lente was. Maar al was een klein beetje zon dan uiterst welkom geweest, het ge zelschap dat zich per trekschuit naar Woelen in rijke Rijnsburgse raadhuisgrond (Van een onzer verslag gevers) RIJNSBURG Burgemees ter Koomans heeft gistermid dag tijdens de officiële opening van het gemeentehuis ver klaard. dat vandaag zou wor den begonnen met de speur tocht naar overblijfselen van de tweede toren van de mid deleeuwse abdij, die zou heb ben gestaan op de plaats van het oude raadhuis. Zodra de grond grondig is omgewoeld en gevonden is wat men hoopte te vinden, zal daar een nationaal monument voor de graven van het Hollandse Huis worden gebouwd, wier skeletten in Rijnsburg zijn ge vonden. Deze twintig skeletten be vinden zich tijdelijk onder be rusting van Rijnsburgs burge meester in de kelder onder het trappenhuis van het nieuwe raadhuis. Zij zullen plechtig worden herbegraven in het te stichten mausoleum. In dit verband vestigde de burgemeester er de aandacht op, dat de toren van de her vormde kerk door de afbraak van het oude raadhuis thans helemaal vrij is komen te staan, waardoor hij veel beter uitkomt. En hij schertste: Bij mijn weten is dit voor de eer ste maal in de geschiedenis, dat door toedoen van de over heid een hervormde kerk een vrijgemaakte kerk wordt. de velden van de firma Slassen junior had laten varen, was het ge lukkig juist om die tulpen te doen. Het middelpunt van dat gezelschap, de pianiste Ingrid Haebler, die naam heeft gemaakt als Mozart-vertolkster, ontving namelijk uit handen van de jonge Mozart zelf een exemplaar van de naar haar genoemde tulp. De negenjarige Joop Huner stond wat bedremmeld bij, maar ook hij toonde zich een voortreffelijke Mozart-vertolker toen hij de tulp met een mooie reverence en de worden „Ich tauche diese Tulpe In grid Haebler" overhandigde. De pia niste, die er speciaal voor uit Salz burg was komen vliegen, was zo vriendelijk te verklaren dat de bloem haar lievelingskleuren had. Daarna haastte zij zich naar de aangrenzende Keukenhof, waar nog veel meer tul pen nat maar dapper stonden te be wijzen dat het tóch lente was. Koninginnedag in Lisse LISSE Het programma, dat het Oranjecomité samenstelde voor Ko ninginnedag, bevat onder meer de vol gende punten: half 8, herauten te paard; 8 uur. koraalmuziek: half 10. optocht schoolkinderen met Trou moet Blyoken alsmede een zeepkistenrace en een jeugdvoetbaltoernooi; 's mid dags kinderbloemenoptocht en om 3 uur kinderfeest in de HBG-hal; half 3. -gekostumeerde voetlbalwedstryd tussen veteranen van Lisse en Lisser Boys. 's avonds is er een fakkel- en lam- pionoutooht. LISSE Ds. H. G. Oostinga, herv. pred., zal woensdagavond voor de Chris ten-Vrouwenbond een lezing houden over de Jehovagetuigen, 8 uur. ZOETERWOUDE De samenwer kende kinderbeschermingsorganisaties houden in de week van 18 tot 23 april een collecte voor de kifidehbescher- ming van alle gezindten. VOORHOUT De installatie van de heer G.A. Stolwijk te Sassenheim tot burgemeester van Voorhout gaat donder dag niet door. De heer Stolwijk moest gisteren namelijk in het Elisabethzieken- huis te Leiden een spoedeisende blinde darmoperatie ondergaan. VOORHOUT Ter gelegenheid van de verjaardag van H M de Konin gin zal binnenkort een feestprogram ma worden vastgesteld. Vast staat reeds dat 's middags 14.30 uur een gecostumeerde bloemen-kinderoptocht wordt gehouden. De opstelling is in het Kievitspark bij de vijver. Er zyn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. VOORHOUT - Op 29 april zal voor de afdeling van de Christen-Vrouwenbond, om 19.45 uur, als spreker optreden ds. J. H. Boerlijst te Den Haag, met het onder werp: „Het raadsel van het lijden". Plaats: chr. school Muziekschool Bollenstreek begint met de lessen LISSE Volgende week maandag begint de Muziekschool Bollenstreek met de lessen in de school Hereweg 260 onder leiding van mej. J. H- Ver leur. De belangstelling voor de pas opgerichte schooi- die onder een stich ting resorteert, is groot Inlichtingen verstrekt de heer J. W. Dijker, Gera niumstraat 3, tel. 3337. Vele onwettige kinderen onder de ereolen LEIDEN De Stichting voor weten schappelijk onderzoek van de Tropen heeft indertijd ec.n tweetal subsidies verleend aan prof. dr R. A. .1 van Lier. hoogleraar in de niet-westerse sociologie aan de landbouwhogeschool in Wagenln- gen en buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Lelden, waar hij het zelfde vak doceert De eerste subsidk was bestemd voor een onderzoek naa de structuur en stabiliteit van de huis houding van de lagere negroïde klasse in Curacao en werd uitgevoerd door drs A. F Marks De tweede subsidie werd gegeven voor een onderzoek naar d« structuur en stabiliteit van het creools* volksgezin in Paramaribo en werd ver richt door drs. W. F L. Buschkens Beide onderzoekers hebben cira vijf tien maanden in de West vertoefd. Drs. Buschkens en drs. Marks zullen de resultaten van hun wetensuhappeliik speurwerk te zijner tyd neerleggen in dissertaties, waarbij prof. Van Lier als hun promotor zal optreden. Hun onder zoekingen maakten deel uit van het in dertijd door prof. Van Lier opgestelde plan om de bevolkingsgroer.cn in de West te „inventariseren" teneinde ma teriaal te verzamelen voor verdere theo rievorming over nlet-westerse gebieden Het aantal onwettige kinderen on der de creolen in Suriname, co zei drs Buschkens in een interview, is vee' groter dan in Curacao en bedraagt in Paramaribo twee-en-zestig pccent. Het familieleven wordt er zeer beïnvloed door werkloosheid, grote armoede en het feit dat vele jonge creolen in het Caraïbische gebied of in Nederland een werkkring pogen op te bouwen, waar door het overschot aan vrouwen wordt vergroot. De tragiek van Suriname is dat er weinig arbeids-intenrieve in dustrieën bestaan. Hoofdaannemer Aannemingsmaatschappij KATWIJK AAN DEN RIJN Dubbele Buurt 38 R! JNSBURG Telefoon 01718 - 3002 Sanitaire en loodgieterswerkzaamheden werden ver richt door N.V. Loodgietersbedrijf P. v. d. NIET HAVENSTRAAT 7, WASSENAAR TELEFOON 01751—2989 Wij vragen voor onae niet voltooide werken Halfwas- en Leerling Loodgieters Mondelinge sollicitaties van 9 tot 5 uur aan bovenstaand adres. De centrale verwarming met oliestook installatie van het Rijnsburgs raadhuis werd geleverd door Vliet NZ 19 - RIJNSBURG Telefoon 01718-2517 Fa GERJOMA, Elektr. techn bureau Vliet ZZ. 1 - RIJNSBURG Telefoon 01718-2406 verzorgde de ELEKTRICITEITSWERKZAAMHEDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13