Nieuwe leidse Comraimt FRANSE BASES ONDER DUITS MOETEN BEVEL Couve de Murville Vijf doden bij twee frontale botsingen in Bonn NAVO-leden zijn reeds ingelicht Mgr. Bekkers gaat achteruit Ongedwongen sfeer bij huwelijk Duitse prins Raketbasis bij Hanoi gebombardeerd Reder Manuela dreigt Britten met proces Kikkert vol lof over Veldkamp pm Maartdag 18 aprfl 1966, 47ste Jaargang Directeur. F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. OlEMEt OmrSTElIJK-HATIONAAl DAGBIAO JS*fbrêH«h ie gkebleree na%i Hert m teghentpoet I" Kantoren Leiden 3,75. p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 De Lakonia was niet in orde Het verhaal van een scheepsramp op pagina 5 Tip mnrlpnip iiipivc Sjahrir had gelUk tegenover de UL UlOUfllie llltllb meerderheid van de Nederlanders- -j **1 1 Dat zei oud-premier prof. Scher- Cll Cl€ vnilieia merhorn zaterdag toen hij op Schip hol wijlen de Indonesische politicus Pagina Keurmerk Soetan Sjahrir herdacht. zie pag. 6 Rode terreur in Latijns-Amerika Pagina 5 KNCGV blijft bij de Sportunie - Zie sportpagina's Jk heb nieuw behang. Te hoge snelheid in de bocht VEGHEL Door een verkeers- op de provinciale weg tus sen Veghel en Erp zijn zaterdag drie personen gedood en twee aar gewond. Een Duitse auto raakte bij het nemen van een rcch- irbocht, vermoedelijk door te grote lelheid, op het linkerweggedeelte [en kwam frontaal in botsing met een Drie van de vijf inzittenden van de irsonenauto verloren het leven. Het zijn :j. C. J. M. van Orsouw (20),uit Oss, M. van Riet (21) uit Beers aan de is en de Duitser J. Steiner (26) lit Zweibrücken. Zwaar gewond wer- fien C. M. J. Cuppen (21) uit Beers ""v M. Willems (44) eveneens De bus liep schade op, m der inzittenden werd gewond. SLEEN Op rijksweg 34 van E n ben naar Coevorden ter hoogte g Sleen kostte zaterdagmiddag een v keersongeluk aan twee personen het le ven. Drie werden zwaargewond. Ook (lier botsten twee auto's frontaal D? slachtoffers zijn de 72-jarige weduwe H. yG van Doorn en de 65-jarige F. ■Krommendijk uit NijverdaL De auto werd bestuurd door de zoon van het ene slachtoffer, de 22-jarige J. E Krommendijk, die ernstig gewond |verd. De inzittenden van de andere jiuto.de 35-jarige H. van Ittersem en tijn 34-jarige echtgenote C. E. van It- iersem-Dijkhuis uit Emmen, werden rwaar gewond. Ook hier is volgens de Treinrover terug in Londen LONDEN Een van de grote trein- «overs zou terug zijn in Londen. Twee journalisten de Londense correspon- dent van Stern en een verslaggever vin de Sunday Mirror hadden in het ge- jieim een afspraak met de man die zich voorstelde als James White. Hij is een 45-jarige ex-parachutist die na de grote spoorloos verdween. De Jour verklaarden dat het signalement White verklaarde dat hij geld noaifl had voor zijn vrouw en dochter in vf Ipand met chantage. Deze worden sinas Hde roofoverval ook vermist politie het te snel door de bocht Weersverwachting* Af en toe regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. In het Waddengebied matige tot krachtige oostelijke wind Elders overwegend matige wind, aanvankelijk bit oostelijke, later uit zuidelijke rich tingen. In het noorden en midden van Ihet land hogere temperaturen dan van- (Opgemaakt te 11.15 uur). den de oorzaak van de botsing. AMSTERDAM De 46-jarige postbe- steller L. Elzenaar is zaterdag overle den aan de verwondingen die hij kórt tevoren opliep in de Van Baerlestraat. Vermoedelijk doordat hij onwel werd reed hij met zijn bromfiets tegen een geparkeerde auto op DEUR NE Op een VTierderse weg lag zaterdagnacht een man op de weg, die toen twee auto's elkaar passeerden door een van deze twee auto's werd overreden. Het slachtoffer, de 74-jarige R. van de Westerlo uit Deurne, over leed ter plaatse. LUTTE Zaterdagmiddag is de tweejarige Christel Reymer om het le ven gekomen toen zij onder de wielen van een aanhangwagen terecht kwam. BONN Bfj ztfn aankomst gisteren in West-Duitsland werd Couve de Murville, de Gaulles minister van buitenlandse zaken, direct geconfron teerd met een gemeenschappelijke Engels-Amerikaans-Duitse commissie die van tevoren richtlijnen heeft opgesteld voor de toekomstige status van de Franse troepen in West-Duitsland. Het komt erop neer dat de Franse troepen (72.000 man) wel mogen blijven, maar dat ze op de een of andere manier in het NAVO-defensiesysteem geïntegreerd moeten worden. Dezelfde regeling zou gelden als die voor de Duitse troepen in Frankrijk: Franse installaties onder Duits bevel, de troepen blijven zelfstandig. De vraag is nu of Couve bij de besprekin gen van vandaag akkoord zal gaan. De NAVO-partners zijn bijzonder ge belgd over een Franse uitspraak van dit weekeinde dat Frankrijk steun zal verlenen aan de NAVO in geval van I een „onuitgelokte aanval". Dat zou erop neerkomen dat De Gaulle zelf bepaald wanneer een aanval onuitge lokt is. Bij Russische agressie kan de Franse president altijd zeggen dat de Amerikanen deze aanval hebben ont ketend in Vietnam. Aan het drukke diplomatieke overleg namen deel: Johnsons speciale adviseur voor NAVO-aangelegenheden, John McCloy, staatssecretaris van buitenland se zaken van West-Duitsland Carstens en de Britse ambassadeur in Bonn, Frank Roberts. Ook minister Schroder woonde een deel van de besprekingen bij. De NAVO-partners zijn ingelicht over de conclusies. De indruk bestaat dat West-Duitsland kan rekenen op de volledige steun van Amerika en Engeland. In leder geval zal Frankrijk met een gemeenschappelijk standpunt te maken krijgen. De geallieer de commissie zal bijeen blijven totdat de gevolgen van de Franse stap om de DRIENERLO De Nederlandse Stu dentenraad (NSR) verwacht, dat dit jaar een delegatie Nederlandse studen ten een bezoek zal brengen aan de na tionale studenten unie van Rusland. Dit zaterdag meegedeeld op het con- s van de NSR, da/t in Drienerlo wordt gehouden. Het congres werd door meendene vertegenwoordigers van bui tenlandse studentenorganistaies bijge woond, waaronder een twee man ster ke Russische delegatie. troepen per 1 juli aan het NAVO-éom- mando te onttrekken bevredigend zijn geregeld. DEN BOSCH De gezondheidstoe stand van mgr. W. Bekkers verslech tert geleidelijk. Het secretariaat van het bisdom Den Bosch deelde mede, dat zich complicaties kunnen gaan voordoen. De bisschop was de laatste week niet meer in staat, het bed te verlaten. Zijn overbrenging van het St. Joseph zieken huis te Eindhoven is onder deze omstan digheden niet mogelijk. In korte gesprekken blijft mgr. Bekkers uiting geven aan zijn verbondenheid met zijn diocesanen en met anderen. De be- wijzen van medeleven zijn zeer talrijk- Dode man gevonden in bos bij Leersum UTRECHT Enkele wandelaars heb ben gistermiddag ln een bos In Leersnm een dode man aangetroffen. Het bleek de 65-jarfge C. Verboom nlt Vlaardln- gen te z(jn. Een arts verklaarde, dat d man waanschjjnljjk is overleden aan e*n hartaanval. De heer Verboom logeerde met zijn gezin in het kampeercentrum Ginkei- duin. Hij was "s-morgens gaan wandelen en in het centrum werden al voorberei dingen getroffen voor een oosporinsw actie omdat hij na enkele uren nog ni«t was teruggekeerd. Koning Konstantijn formeerde autostoet op Schiphol DEN HAAG In de grote kerk is vandaag het huwelük voltrokken tussen prins Karl Adolf von Hessen en gravin Yvonne Margit Valerie Szapary, de blonde 22-jarige doch ter uit het tweede huwelijk van Ursula baronesse von Richthof en die in Den Haag woont, en de Hongaar se graaf Bela Szapary, die zfjn do micilie in Salzburg heeft. Hoewel de bruid rooms-kathol'iek is, is het huwelijk ingezegend in de her vormde Grote Kerk. Predikant was ds. K. Grabowski uit Kromberg. Na de hu welijksreis gaat het paar zich in Mün- chen vestigen. Vele vorstelijke personen hebben de huwelijksplechtigheid bijgewoond. Een groot aamrtal van hen arriveerde gister avond met een lijn toestel van Olympic Airways op Schiphol In het Griekse toestel dat uit Frankfurt kwam bevon den zich koning Konstantijn van Grie kenland met zijn echtgenote prinses Anme-Marie van Denemarken, zijn ters de prinsessen Sophia met haar echt genote en Irene, voorts prinses Benedikte „Neem die wagen maar", wijst koning Konstantijn van Grie kenland naar prins Karl von Hessen en gravin Yvonne Mar git Valer Szapary, die vandaag in de Grote Kerk in Den Haag het huwelijk zijn getreden HANOI/SAIGON Amerikaanse straalvliegtuigen hebben gisteren drie lanceerplaatsen van luchtdoel raketten gebombardeerd, even bui ten Hanoi (de hoofdstad van Noord - Vietnam). De radarinstallatie werd vernield. Wel werd een van de ketten van Russische makelij afgevuurd, maar geen van de Ame rikaanse toestellen werd erdoor ge troffen. Noord-Vietnam heeft naar aanleiding van de bobardementen een protestnota gestuurd naar de in- ATHENE Nicholas Vardunoyan- nis, voornaamste aandeelhouder var de maatschappij die eigenares is var de Manuela, heeft gisteren verklaard dat zij de Britse marine een proces zal aandoen wegens het aanhouden van de Griekse tankboot in de buurt van Beira, Portugees Mozambique, zondag jl. Vandunoyann is noemde de aanhouding :n daad van willekeur. Zoals bekend ging de Manuela door naar Durban (Zuid-Afrika), vanwaar het schip giste- met onbekende bestemming ver trok. Geruchten willen dat het schip koers zet naar Rotterdam. De olie, die naar men aanneemt voor Rhodesië was bestemd, is niet gelost. Zaterdagochtend heeft de Zuidafri kaan se ambassadeur in Londen onver wacht een bezoek gebracht aan pre mier Wilson. De crisis rondom Rhode sië zou zijn besproken. Wilson had vrijdagavond een half uur lang gespro ken met de Britse ambassadeur Zuid-Afrika, die dezelfde dag nog uit Johannesburg naar Londen was gevlo- AMSTERD AMDe 76-jarige man, die in de Leidsekruisstraat na een hef tige ruzie zijn echtgenote en zichzelf met benzine overgoten en daarna in brand gestoken had, is zaterdag in het ziekenhuis overleden. Zijn echtgenote was reeds woensdag bezweken. Prinselijk huwelijk in Den Haag: het paar. gravin Szapary en prins Carl vanmorgen tijdens de dienst in de Grote Kerk. Nederlanders in Bangkok mishandeld BANGKOK Twee jonge Nederlan- derlanders zijn donderdag door Thai- Ianders aangevallen en mishandeld. Het zijn Frank Woest en Robert van Straten uit Utrecht. Het tweetal vertoefde sinds enige ken in Bangkok. Met de verkoop schilderijen en het geven van Engelse les trachtten de jongelui in hun onder houd te Jeugdige Thailanders dreven de spot met de lange haren van de Nederlan ders. De daaruit, volgende ruzie liep uit in handgemeen, waarbij de Thai landers met messen hun slachtoffers te lijf gingen. Frank Woest werd in ziekenhuis opgenomen: volgens art sen is zijn toestand ernstig. AMSTERDAM „In onze tijd van mechanisering, computers enz. moet het mogelijk zijn een efficiënt en voor ieder duidelijk systeem van sociale zekerheid op te bouwen, zon der allerlei hokjes". Dit zei zaterdag het CHU-Tweede-Kamerlid H. Kik kert tijdens een inleiding voor de algemene vergadering van de bond voor staatspensionering in Krasna- polsky te Amsterdam- De heer Kikkert meende dat historische achtergronden en verschillen in benade ringswijze onze sociale wetgeving be paald niet tot het fraaiste geheel heb ben gemaakt. Hij wees er in dat verband op dat minister Veldkamp wil komen tot een wetboek dat de gehele sociale zeker heid regelt. „De eerste stappen op deze weg zijn reeds door minister Veldkamp gezet", al dus de heer Kikkert. Hij herinnerde daar bij aan de arbeidsongeschiktheidswet en de wet zware geneeskundige risico's. De heep Kikkert zette een pluim op minis ter Veldkamps hoed door hem een „zeer dynamisch man" te noemen, „die zijn naam naast vele anderen heeft geplaatst door een stuk sociaal goed tot stand te brengen". ternationale controle-commissie in zake Vietnam. Intussen heeft het militaire bewind in Zuid-Vietnam er voorlopig mee inge stemd half augustus algemene verkiezin gen te laten houden voor een burgerlijke regering. Premier Ky en afgevaardigden naar het nationale politieke congres, door de regering bijeengeroepen om voorbe reidingen te treffen voor de terugkeer naar een burgerlijk bewind, hebben in principe overeenstemming bereikt. Het in Londen verschijnende Britse blad Sunday Express weet te melden, dat Rusland heeft aangeboden om met de regering jn Hanoi te onderhandelen over de vrijlating van door de Vietcong ge vangen genomen Amerikaanse soldaten. In ruil daarvoor zouden de Britten de twee Russische spionnen Peter en Helen Kroger moeten vrijlaten, aldus dat blad. De boeddhisten-leider Thitsj Tri heeft een beroep op de bevolking van centraal Vietnam gedaan niet langer het onmid dellijke ontslag van de regering Ky te eisen. H(j zei te menen dat de regering Ky aan de macht moet blijven tot over ongeveer vier maanden de grondwetge. vende vergadering bijeen komt. Leidse classicus wint literaire prijs AMSTERDAM Aan de wedstrijd die de commissie voor het Hoeufft-fonds van de Kon. Akademie van Weten- •chappen in 1964 uitschreef, waarbü werd gevraagd binnen twee jaar een wetenschappelijke verhandeling over een der drie ter keuze gegeven onder werpen uit het gebied der klassieke oudheid in te dienen, hebben vier classici deelgenomen. Twee hunner hebben een eervolle vermelding ver worven, namelijk de heer J. G. van der Tak te Leiden voor zjjn verhande ling over Platoonse en Aristotelische elementen bij Herakleides Pontikos en de heer F. J. Bruna te Utrecht voor diens verhandeling over ,,Een zakelijk commentaar op de Lex Rubria de Gallla Cisaloina". van Denemarken en prinses Christrtdma van Zweden, dochter van komintg Gus- taaf Adolf. Tenslotte stapte nog een res pectabel aantal leden van de familie voa Hessen, allen prinsen en prinsessen, uit het toestel. Ook hert bruidspaar, geheel achteraan en aanvankelijk nauwelijks op gemerkt door de grote schare belang stellenden, kwam de vliegtuigtrap af. Het gehele gezelschap had zaterdagavond op kasteel Kronberg feest gevierd. Ongedwongen Het is zelden voorgekomen, dat bij aankomst van zo vele hoge gasten zo weinig formaliteit in acht werd geno men. Hot was een onofficieel, particulier bezoek. Van enig protocol of van enige afzetting was geen sprake. Volkomen ongedwongen liepen de gasten door el kaar naar de uitgang. Koning Konstan tijn formeerde daar met veel geduld eo evenveel autoriteit de stoet auto's, die de gasten naar Den Haag zou rijden. Het duurde ongeveer een kwartier voor dat hij een ieder had laben instappen. Toen stapte hij minzaam groetend met zijn gemalin in een majestueuze auto uit Salzburg. Helemaal achteraan en heel bescheiden stapte het bruidspaar in een Haagse taxi. zij hert ook dat het een taxi was die zelfs voor Den Haag een indrukwekkende lengite had. „Johnson moordenaar" Protestmars tegen kernwapens in Amsterdam AMSTERDAM Enige duizenden, meest jonge Amsterdammers hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan de mars tegen de kernwapens, georga niseerd door het comité voor de vre de 1961 en de Nederlandse Vredes- tad. De betogers werden in het oude Rai- gebouw toegesproken door schrijver Harry Mulisch en de Brit Kenneth Lee, president van de internationale confederatie voor vrede en ontwapening De zangeres Cobi Schreij er en pro testzanger Boudewijn de Groot verleen den hun medewerking. Provo's die de orde poogden te verstoren-, kregen wei nig kans. Langs de route en in het gebouw werden pamfletten verspreid voor deel neming aan de protestocht van gister middag. Toen Boudewijn de Groot zijn „Welterusten meneer de president" had gezongen, riepen jongeren in spreek koor „Johnson moordenaar". Voor de tocht van gisteren was geen vergunning aangevraagd. De betogers hielden zich keurig aan de verkeers regels en de politie hield zich op de achtergrond. Weerzien van moeder en zoon na 27 jaar VENLO De 47-jarige Poolse ar beider Joseph Guzowsky uit Stevens- weert heeft zaterdag na 27 jaar zijn 68-jarige moeder omhelsd. Zij hadden elkaar sinds 1939 niet meer ontmoet. De zoon werd toen door de Duitsers weggevoerd, zyn moeder bleef in Po len achter. Na lange zwerftochten kwam de heer Guzowsky in Nederland. Hij trouwde en werd vader van vijf kinderen. Zijn negentienjarige dochter intrigeerde het verhaal over de scheiding van haar vader met diens moeder zo zeer, dat zij naar Polen reisde om haar grootmoeder op te zoeken. Zij vond haar in Poznan. Uit die speurtocht resulteerde de hereniging vwn moeder en zoon. Personeel van Van Gend en Loos wijst 6 pet af (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De landelijke verga- dering van leden vaa de prot. chr. bond van vervoerpersoneel, werk zaam btj de NV Va Gend en Loos, heeft zaterdag met grote teleurstel ling kennis genomen van de resultaten van het cao-overleg. Dc bezwaren richten zich hoofdzakelijk tegen de voorgestelde loonsverhoging van 6 uct voor 1966. En groot aantal afdelingen pleitte voor een loonsverhoging van 7 pet. De leden droegen het bestuur op het overleg met de directie van Ven Gend en Loos te her openen teneinde alsnog een loonsverho ging van 7 pet te bereiken. Voorlopig zal dus nog geen nieuw contract worden af gesloten. E3 N.v. v. d. Velde- Cltroën ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 21156

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1