Ondanks goed nieuws toch geen hausse langs Loonronde een omweg Nieuwe Anglia met Italiaans aanzien Vreemde telefoontjes verdwijnen alweer Investeringen Shell maakten grote indruk BOZ handhaaft resultaten 9 ZATERDAG 16 APRIL 1966 Winst Thomsen tijdelijk lager ROTTERDAM Thomsens Verenigde [Bedrijven N.V. meldt dat rekening hou dend met twee ton bedrijfswinst van i de 40 deelneming Blom over 1964/65 de geconsolideerde bedrijfswinst in 1965 met 8 ton is achteruitgegaan. Dit komt omdat loonstijgingen r»ie«t samenvielen met tariefsverhogin genOp 1 januari 1966 is weer gelijktijdigheid bereikt. De ge- jconsolideerde omzet was f80.8 (76.7» mil- ijoen tegen f74.5 (76.7) min. bedrijfs kosten. zodat het bedrijfssaldo f6.3 (6.8) min. bedroeg. De bruto-winst was f7.2 1(7,7) min. tegen f3,8 (3.2) min. afschrij ving. f774.000 (1,3 min.) belasting zo dat de bedrijfswinst f 2.6 (3.2) min. was en na aftrek van minderheidsbelang "~de winst f 2.46 (3.07) min. beliep Thom- #ers Havenbedrijf leed verlies door te late doorberekening. De resultaten van [Amsterdams Havenbedrijf waren bevredi gend. Zeeuws havenbedrijf kon nog geen fluitende exploitatie bereiken, doch Ant werpen gaf bescheiden winst en wordt ■uitgebreid. Europe Container Terminus ploot een eerste contract af en begint in 1966 te werken. Zuid-Afnka ontwikkelt Zich gunstig. (Elders wordt gewag ge maakt van de samenwerking met Blaauw- boed1.) Lager renteplafond lagere overlieden DEN HAAG De ministens van finan- -ciën, binnenlandse zaken en verkeer en Waterstaat hebben bepaald d-at de rente van door provincies, gemeenten en wa terschappen gegarandeerde leningen niet hoger mag zijn dan die van tegelijkertijd door de Bank voor Nederlandsche Ge- Q meenten en de Nederlandsche Water- l^schapsbank aangeboden leningen. Tot nu I toe mocht zij procent hoger zijn. n Bonus Heineken n9 AMSTERDAM Aandeelhouders van Heinekens Bierbrouwerij Mij hebben !en de uitkering van een bonus in de verhou- in-ding van 1 op 3 goedgekeurd. In totaal jke worden f 17.5 min nieuwe aandelen uit- aaj gegeven. Bovendien is het belastingdivi dend bepaald op f 8.33 per aandeel van [f 100. De statutenwijziging is goedgekeurd. De voorzitter wist niet of de herkapita lisaties zioh zo snel zullen blijven her- al halen" is' Hollandsche Melksuikerfabriek meldt a) ;dat de produktie 8 pet steeg juist vol- doende om de loonkostenstijging goed a' te maken, dank zij de omvangrijke in vesteringen bleef de kostprijsstijging melksuiker beperkt tot 4 pet, en idoot betere prijzen steeg de geldomzet :14 pet. Voor 1966 zijn weer aanzienlij- kostenstijgingen te venvachten en is minder mogelijkheid om die >ed te maken. en voorziening pwnsioenverlich- ingen, een reserve begon eerste losten voor behandeling van afvalwa- extra-afschrijving is het exploi- itiesaldo f764.100 (vorig jaar 557.900) tegen diversen f31.500 23.900). belas ting f463.500 (207.500) en de winst f269.100 (236.500). Reeds voorgesteld is 14 (12) pet. over 1 1,33 (1.33) min, ka pitaal. De winst van de Franse fabriek 's in het bedrijf gehouden. Beurs vau ïSew York Amsterdam New York v.k. 15/4 VJk. 15/ itch Topeka j®% 36% 37% 36% (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Nederland heeft in het buitenland de reputatie, op loon- gebied zo ongeveer de meest ideale situatie te kennen, die denkbaar is. By de voortduring van het inflatie- verschijnsel overal in de wereld ko men steeds meer buitenlanders by ons vragen, hoe wy dan wel in staat zyn, het loonbeleid in de hand te houden en toch een redelijke arbeids- vrede te bewaren. Wie hierop een eerlijk antwoord wil geven zal moeten zeggen, dat wij in Nederland het iedale systeem ook niet hebben gevonden. Het is ook in het na oorlogse Nederland een zoeken en tas ten geweest naar het meest juiste loon beleid, dat zich het beste verdroeg met de macro-economische positie, waarin ons land verkeerde. Globaal kan hiervan gezegd worden, dat wij bij dat zoeken en tasten niet helemaal onfortuinlijk geweest zijn. Het is de afgelopen twintig jaar toch zonder grote economische kleerscheuren gelukt. De vakbeweging was bereid in het belang van de werkgelegenheid een matiging in de looneisen na te streven (althans tot voor enkele jaren) en dank en goede prestatie van de werkers (zonder veel stakingen) bleven de loons verbeteringen niet te ver uit de buurt m de produktiviteitsstijgingen. De samenwerking tussen werkgevers 1 werknemers in de Stichting van de Arbeid heeft vele jaren voortreffelijk gefunctioneerd en uit die tijd dateert dan ook de faam, die Nederland in het bui tenland heeft verworven over zijn ideale 693/4 63'/. 68% 69», i 42,J„ «fi Am Smeiung Am T.& T Am Tobacco Chrysfer 53% 95% 99% 106% 106% 106% IT6Y4 181180»'/. 176% 50t 49% 48% 48s, Gen. Motors Good ïear T. Int Harvester lol Nickei lot T T kenneuott Montg Ward Ra a 10 Corp Republic St. Royai Dutcb Sears Roeb59% Shell OU 82 Socony 91 ia Stand Brand» 711,', Stand. Oil Nj.78 Stuo Pack 206% 208$ 204% 130 130*/4 130% 110% 111 110% 92 91'/» 91% •46 45% 46 10%» lOfi 10% 51'/. 51% 50% 38% 46', 10% W% 131% «%t 105% 134% 133% 133V» 35% 35% 35% 61% iVU 91% 91% 91% 71 71 71% 77% 77% 77% craft U S Bul Us Steel Westingb 27A 36% 25% 25% 51% 51% 50 49» j 455 445 125Vi 125% Belang bedrijfstak in de knel Bijzonder grote I winst Ned. Ford Loonexplosie Daarna is er echter een loonexplosie gekomen, omdat ons loon- en prijsniveau ten opzichte van het buitenland (ook bin nen de EEG) een stuk achter was geble ven. Ook deze loonexplosie van gemid deld 14 procent kwamen we goed te bo rn de werknemers kregen de indruk, dat er in deze orde van grootte wel meer mogelijkheden waren aan de onderhan delingstafel. De roep om vrije en vrijere lonen werd sterker. Loonkostenstijgingen van 10 pro cent zijn op het ogenblik aan de orde van de dag. ondanks de 7 procent die de regering als gevarenzone heeft aangege- Op de fles Pro/, dr. C. J. van Oort verklaarde dezer dagen dan ook op het Landelijk Juridisch Studenten Congres: „Terwijl andere landen de laatste jaren tot de overtuiging zijn gekomen dat actieve loonpolitiek een belangrijk instrument van inflatiebestrijding vormt, en die bij ons komen afkijken, zijn wij in een situatie geraakt, waarin de inkomens politiek vrijwel op de fles is." De situatie, waarin we met de collec tieve arbeidsovereenkomsten op het ogenblik geraakt zijn, is ongeveer de vol- De Stichting van dc Arbeid (centrale werkgevers- en werknemersorganisaties) toetst niet meer. Het College van Rijksbemiddelaars keurt goed, maar hijst ook de rode vlag, waarin een contract gevaarlijk lijkt voor onze nationale economie. De minister van sociale zaken en volks gezondheid verklaart op voorstel van College van Rijksbemiddelaars bepaalde contracten al of niet onverbindend. De strenge toetsing door de Stichting van de Arbeid heeft de afgelopen jaren dermate onverkwikkelijk gewerkt, dat het hele bedrijfsleven van mening dat het anders moest. In een ander, vrijer systeem zou de ontstane onw; ■srchtig- heid in het loonbeleid tegengegc^n ten worden. Er moest een vrijer systeem komen met meer verantwoordelijkheid voor d< werkgevers en werknemers in de betrok ken bedrijfstakken. Dit streven leidde naar boven gemelde situatie. Op het ogenblik is de ontevredenheid bij het bedrijfsleven echter tenminste even groot als vorig jaar. Het College van Rijksbe middelaars blijkt namelijk meer nog dan de Stichting van de Arbeid in het verle den looncontracten aan de lopende band af te keuren. Tien contracten zijn deze weg al gegaan e~ nog twee andere staan al weer op de nominatie. Toevallig Het onbevredigende hierbij is, dat de afgekeurde contracten over het algemeen overeenkomsten zijn voor betrekkelijk kleine aantallen werknemers. „Toevallig" is het tot nog toe steeds zo gelopen, dat de Bakkerijwereld: Valse vlag DEN HAAG De vreemdsoortige stelling bestaat telefonische enquêtes onder de bak kers zijn voor een groot deel geëin digd. zo constateert De Bakkerij wereld, het vakblad van de bakkers. Het blad is achter dc adressen van drie bureaus gekomen die zich hier mee bezig hielden. De Bakkerij wereld zegt op zichzelf niets tegen enquêtes te hebben, maar maakt bezwaren tegen de geheimzinnlg- ho.d en de valse vlag dde de lading dekt. Een bakker die wetrd gebeld, slaagde erin achter naam cn adres van een der bureaus in Amsterdam te komen. Daarbij bleek dat dit zich van een andere naam bediende dan <fce waaronder het bekend stond. De directeur ervan deelde mee, in opdracht van een niet nader te noe men Nederlandse onderneming in Zuid- Holland en Noordbraban-t een telefoni sche enquêtes te hebben gehouden. Daar bij was geen gebruik gemaakt van de namen van officiële instellingen. De re acties hebben ertoe geleid, dat de direc teur ervan heeft afgeaien zijn telefoni- sche enquêtes uit te breiden tot de bak ker» in hert gehele l«r»d. De Bakkerijwereld heeft ook aanwij «ngen, dat er in Oost-Duitsland belang- het marktonderzoek grotere contracten werden goedgekeurd, zoals bijv. het bouwbedrijf, dat toch ook aanzienlijke loonkostenstijging kwam. Met belangstelling wordt nu uit gezien naar het lot, dat contracten als het autobuspersoneel, de spoor- 1 de landbouw zal treffen, con tracten die alle vrij fors zullen uitsteken boven de gevarenzone van 7 procent van minister Veldkamp. Zullen deze grotere contracten, waarvan afkeuring ernstige sociale onrust zou kunnen meebrengen, wel worden goedgekeurd? Afkeuring van contracten voor kleine groepen is over het algemeen politiek vrij ongevaarlijk. Maar bij deze kleine groepen leeft op het ogenblik wel het gevoelen, dat zij het slachtoffer worden van een onbillijk loonsysteem. Ook hier hebben cao-onder handelingen met heel veel moeite geleid bepaald resultaat, waarmee de werkgevers bereid waren in te stemmen. Ook hier zijn werkgevers en werknemers ten slotte over eens geworden, dat bepaalde verbeteringen rechtvaardig wa- daarom toegestaan moesten wor den. Een zielig geval is bijv. het contract de kleine groep van apothekersas sistenten, die beslist een kleine extra salarisverbetering hard nodig heeft en gelet op hun verantwoordelijk werk ook verdient, maar ook hier heeft het onver biddelijk „nee" vanuit de nationaal-eco- nomische hoogte, waar het College van Rijksbemiddelaras troont, onverbiddelijk geklonken. Het kan niet vanwege het na tionaal belang. Hoe de belangen in deze bedrijfssector liggen is minder bekend, maar ook minder belangrijk. Wat een dergelijk beleid betekent voor het gezon de overleg in de bedrijfstakken is echter wel duidelijk. De moeizame ontjvikke- het bedrijfsleven van strijd naar overleg aan de conferentietafel dreigt te ruggedraaid te worden. Ontevreden stern- laten horen, dat er blijkbaar met acties in de bedrijven bij de overheids instanties meer te bereiken valt dan via constructief overleg aan de onder handelingstafel. Grote bedrijfstakken, die in dit opzicht meer vrees inboesemen krijgen gemakkelijk grote loonstijgingen die voor kleinere groepen verboden goed blijven. Onbevredigend Dit beleid is dermate onbevredigend, dat de vakbeweging in eigen kring al besloten heeft voor volgend jaar op deze weg niet voort te gaan. Het NVV liet reeds weten, dat de lonen volgend jaar volledig vrij moeten. Overigens een niet te realiseren eis, want bij een overspan- arbeidsmarkt z(jn volledig vrije lo- nu eenmaal een onmogelijkheid. De regering zal toch gelegenheid gelaten moeten worden in te grypen, indien wer kelijk onze nationale economie in gevaar komen en voorts zal de „loonruimte" de produktivlteitsstijging toch ook enigszins in het oog gehouden moeten worden by het overeenkomen van loons verbeteringen. Er lijkt echter nog wel een weg te zijn tussen het huidige systeem en volle dige vrijheid. Aan het College van Rijksbemiddelaars zouden minder strikte richtlijnen gege- moeten worden dan thans het geval lijkt. Thans lijkt het er veel op dat in het kabinet een loonronde van 7 procent is afgesproken. Deze loonronde wordt ech ter niet als zodanig gesteld, omdat dit politiek en psychologisch onaanvaard baar zou zijn. De loonronde wordt nu ge realiseerd via de omweg van loononder handelingen en correcties daarop tot het niveau van 7 procent. Alleen voor grote en moeilijke bedrijfstakken mag het col lege wat dieper tasten in de procenten- zak. Er zou veel voor te zeggen zün, aan het college de bevoegdheid te geven een soepeler beleid te voeren dat mogelijk heden biedt voor bijzondere omstandig heden in bepaalde bedrijfstakken. Het belang van de bedrijfssectoren kan dan rol meespelen. Dit zou niet be hoeven weg te nemen dat dit college verantwoordelijk blijft tegenover de mi nister en de minister tegenover het Dar- lement. Het aangeven van percentages voor gevarenzones kan dan achterwege blijven, want deze fungeren in de prak tijk alleen maar als minimum en drijven de looneisen bij de werknemers verder omhoog. Overigens zal men zich niet een al te rooskleurig beeld moeten vormen om trent de loonhoogte voor de werknemers Nederland. De jaar op jaar voortdu rende prijsstijging en geldinüatie heeft de looninkomens voor een belangrijk deel slechts in schijn en niet reëel doen stij gen. Voor de werkgevers neemt dit niet weg, dat zij de hoge lonen dan maar heb ben moeten betalen, ook al konden de werknemers er weinig meer mee doen an in het verleden het geval was. Dit komt ook tot uitdrukking in het onderzoek van de heer A. I. V. Massizzo, hoofd van de afdeling inkomens-, vermo gens- en ruimtelijke vraagstukken van het Centraal Planbureau. De heer Mas- heeft berekend, dat in de periode 1959 tot 1965 het reëele inkomen van de Nederlandse werknemer met 40 pro cent is gestegen, maar hiervan ging een kwart naar de premies voor sociale voor zieningen. Met deze voorzieningen is ook het belang van de werknemer gediend. bij zijn dagelijkse huishoudelijke uitgaven merkt hij hiervan niets. Veel van de inkomenstoeneming blijkt voorts nodig te zijn om de toenemende uitgaven voor opgroeiende kinderen op te vangen. Van werkelijke welvaartsvergroting Js hierbij ook nog nauwelijks sprake De heer Massizzo heeft voorts vastgesteld, dat de meerinkomsten vooral werden be stemd voor woninginrichting, kleding en schoeisel. Zaken, die niet aangemerkt kunnen worden als grote luxe. Slechts een klein deel van de inkomenstoenc- ming ging naar vakantiebesteding en ont spanning. Ook deze kijk op de lonen ver- AMSTERDAM De winst van de Nederlandsche Ford Automobielfabriek a belasting steeg in 1965 boven ver achting tot ƒ9.8 (vorig jaar 2.7) mil joen mede door vervroegde aankopen erband met de belastingverhoging, ook door efficiency, kostenbewaking en bijzondere omstandigheden zoals gun stiger wisselkoersen. De bedrijfswinst na afschrijving en bijdrage aan pensioen. .-oorzieningsfonds beliep 16,9 (3.9) min. Reeds voorgesteld is 25 (25)% dividend, waarvan 10% interim. Het aantal registraties van nieuwe personen wagens in Nederland steeg 34.5% tot 301,800, de omzet van Ford haalde een record van 51.800. De Nederlandse be drijfswagenverkoop daalde tot 36.000 (38.000). Fords verkopen waren lager l)evredigend. De Nederlandse trac- torenmarkt handhaafde zich op het peil 1964, doch de verkoop van Ford- produkten nam 8% toe. De hogere effi ciency dank zij de uitbreiding en moder nisering ten laste van de winst over 1964 kon slechts ten dele de hogere arbeidskosten goed maken. De voorraad agens is sterk gedaald. Door voldoende liquide middelen had Ford geen last van de schaarste op de kapitaalmarkt en investeringen zijn uit eigen middelen geschied. In 1966 zal de omzet in Neder land belangrijk bij 1965 achterblijven en dat zal invloed hebben op de ver koopcijfers van Ford. De in het bedrijf belegde winst steeg tot f 19.5 (12.3) min. Lager dividend R.S. Stokvis weest en dat een omzetstijging va' pet. de sterk toegenomen kosten groot deel hoeft goedgemaakt. De winst daalde tot f6.82 (vorig jaar 7,2) miljoen. In verband met verwachte gro te aanloopkosten van het centrale gazijn te Alphen aan den Rijn wil de directie een groter deel van de winst bedrijf houden en daarom zal zij 10 juni <9 (11) pet. dividend voorstel len. In het eerste kwartaal van was de omzet 11 pet lager dan jaar tevoren na de belastingaankopen van auto's, bromfietsen, radio er in december, doch voor andere arti kelen was er 2,5 toeneming. Financieel weekoverzicht AMSTERDAM De stroom van jaarverslagen, welke nu aan het vloeien is, heeft ter beurze niet ge leid tot een algemene hausse, on danks het feit, dat de meeste be richten en dividenden een gunstige indruk hebben gemaakt. Zo werd het jaarverslag van de Koninklijke Shell geprezen en was men onder de in druk van de manier, waarop de grote investeringen zonder een beroep op de kapitaalmarkt tot stand zijn ge bracht. In het afgelopen jaar werd O middelen leveren het materiaal om de kostbare installaties, fabrieken en sche pen te betalen. De nettowinst beliep in het afgelopen jaar f 2275 miljoen tegen (2130 miljoen over 1994. wat een voor bij na vijf miljard gulden ge-1 ^an 7 procent betekent De winst per aandeel steeg van f 18.07 tot f 14,03. wat neerkomt op een koers/ winstverhouding van nog geen LI. het geen wijst cp een zeer aanvaardbaar koersniveau der aandelen. Opmerkelijk is het, dat in het afgelopen jaar dc Amerikaanse deelneming in het aande lenkapitaal gestegen is van 30 op 34 procent terwijl Nederland gelijk bleef. In het eerste kwartaal van het lopend jaar zijn de Amerikanen echter wel aan de markt gekomen met aandelen, maar vermoedelijk is dat bij „vlagen geschied en valt het nettoverlies wel investeerd en verwacht wordt, dat in de komende jaren nog grotere be dragen nodig zullen zijn om het be drijf sapparaat uit te breiden. De betekenis an dit geweldige economie kan niet licht te hoog worden aangeslagen. Direct en indirect verdienen duizen den mensen hun brood voor de ac" tiviteiten van de Kon./Shell en wordt de welvaart van ons land in belang rijke mate bevorderd. De enorme complexen aan de waterkant bij Per nis mogen zo nu en dan minder pret tige kanten hebben inzake de vervui ling van de lacht, anderzijds staan er veel positieve factoren, welke op wegen tegen de geurtjes van Pernis. Ondanks de geweldige omvang van dit concern is de groeikracht opmerke lijk aanwezig en weet men. door ver hoging van de omzet en verlaging der kosten per produktie-eeniheid, zich Hink tegen de concurrentie op de oliemark- ten, met name die in Europa, te we ren. De vijf miljard aan beschikbare land. De directeur van het Am sterdamse bureau verzekerde dat het oir een normaal onderzoek ging. De redactie van De Bakkerijwereld vraagt ziich ech-1 dient de aandacht bij beoordeling van ter af wie dan in andere provincies wensen van werknemers, opereerden. Daarbij werden ook bedrijfs- Vooral wanneer het gaat om kleine srassrs «b£?r. «-p<- - ■**»- niste rie vsm landbouw. Br zijn trouwens pi" achtergebleven by degenen, die meer nog enkele enquêtes gaande. I vingers hebben om een valst te maken. Uitkering (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM Na vorig jaar al in Italië te zijn geïntroduceerd, heeft Ford thans ook in Nederland zijn nieuwste middenklasser op de markt gebracht: de Anglia Torino, waar van binnen enkele weken het eerste exemplaar zal worden afgeleverd. Zoals de foto laat zien, is het model (door de bekende Italiaanse ontwerper Michelotti) vrij ingrijpend veranderd 1 heeft de wagen een geheel Italiaan- „look" gekregen. Voornaamste wijziging: de vervanging in de achteroverhellende achterruit door een naar voren hellende. De in houd van de bagageruimte werd aan zienlijk groter door een andere plaat sing van de benzinetank, de vulpijp het reservewiel. De achterzijde ken merkt zich door een lagere drempel de bagageruimte, andere spatscher- en achterlichten. Ook de voor- spatschermen, koplampen en grille heb ben een andere vorm, terwijl de clig- noteurs op de spatbordzijden zijn ge- plaats.t Mechanisch zijn geen wijzigingen aan gebracht: evenals de Engelse Anglia (waarvan de produktie normaal wordt voortgezet) is de wagen uitgerust met de bekende 997 cc 41 pk vier cilinder - -lijn-motor. De prijs ligt iets hoger: f 6140 (prijs van de Engelse Anglia f5850). DEN HAAG Naar een ont werp van de Haagse architec tencombinatie Herlé, Prent en Mittelberg wordt op hei Utrechtse Kanaleneiland een nieuw streekziekenhuis Ouden rijn gebouwd ter vervanging van het Homoeopathisch Zieken huis, dal verpleeghuis wordt. Ook het Homoeopathisch Zie kenhuis wordt erin onderge bracht. Over drie jaar zal het gebouw gereed moeten zijn. Het beddenhuis krijgt negen bouw lagen met een capaciteit van 220 bedden. Dit gebouw is ge koppeld aan een behandel- en dienstenhuis in drie bouwlagen, waarboven nog de operatieatde- ling een zelfstandig element vormt. Men kon ons nog niet meedelen hoeveel van de nieu- xoe ruimte voor de homoeopa thic ter beschikking zal wor den gesteld. Dit hangt af var, de ontwikkeling. De bouwkos ten van het gehele complex be draagt f-15 miljoen. AMSTERDAM Het exploitatiesal- van de Bank voor Onroerende Za- ïn is ondanks sterke kostenstijging in het eerste kwartaal niet lager geweest dan een jaar tevoren en de directie vertrouwt dat dit het gehele jaar het geval zal zijn. De rente van nh hypotheken is veel hoger doch hoopt de zwaardere lasten te dragen dooi- nieuwe objecten in ezploitatie brengen. Aandeelhouders vroegen of het niet wenselijk zou zijn van winstbewij zen AA en AB af te komen, doch de directie acht winstbewijzen B veel be zwaarlijker. Bij het ministerie var nanciën is reeds een verwisselingsplan voor deze laatste ingediend. Misschien is een oplossing mogelijk als de kapo- taalmaritt gemakkelijker woidt. Omzet Norit steeg AMSTERDAM De omzet van de Al gemene Norit Mii en dochters is in 1965 9 procent gestegen, het exploitatiesaldo was f 8.78 «vorig jaar 7,47) miljoen, kering van dochters f 91.300 (150 900). interestbate f 433.800 1320.500). batig saldo diversen f 23.400 (9900). tegen belasting t 2.44 (1,79) min, afschrijving f 2.7 (2.17» min en de winst f 4.15 (4.05) min Reeds voorgesteld is f 5,80 (5,80) dividend per aandeel van f 20. waarvan desgewenst f 1 (1.20) in aandelen. Het kapitaal (4.7) min. Door verschuiving in assorti ment was dc produktie van Klazienav in tonnen 5 procent hoger. De stijging van produktiekoscten is grotendeels goed gemaakt door prijsaanpassing, minder on derhoudskosten en diepteinvesteringen. In de veenderij bleef de produktie op peil, doch de kostprijs van persturf steeg 5 procent. Het opbrengstaandeel van Am. Norit zal wat dalen. Aandeelhouders zul len 28 april een statutenwijziging behan delen ter invoering van cf (vereenvoudig de) stukken, verhoging van primair divi dend van f 1 tot f 1,20 en beperking v tantiëme van directie en commissariss tot 22,5 (25) procent van de overwinst. De aandeelhouders der Koninklijke hebben een «veranderde winstuitkering gekregen, welke neerkomt op ruim vier pet rendement Dart zij niet mochten delen in de toenemende winst zal wel geweten moeten worden aan de wense lijkheid de interne financiering nog ste viger te maken. Maar wat in het vat is, verzuurt niert en onze eindindruk van deze leszing van het verslag is. dat, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, dit concern, met name met het oog op de chemische afdelingen en het aardgas, nog een mooie tijd tegemoet Deze week was er gedurende de eer ste dagen flink aanbod van aandelen uit Amerika, waardoor de opgewekte ten dens van de vorige periode niet gehand haafd werd. Het fonds duikelde van f 154.50 tot f 117,50 terug, maar onder invloed van hot verslag, kwam er later een herstel tot f191. Een andere intern atkmaL de Alg. Kunstzijde Unie, zorgde ook voor pret tige berichten, daar de omzet over het eerste kwartaal zich gunstig ont wikkelde (173.1 min. tegen 139 v.j.) de winstmarges een flink herstel lieren zien. Was de gemiddelde mange in het vierde kwartaal 1965 slechts 9. eerste kwartaal van het lopend jaar steeg deze tot 11.9 een opmerkelijke verbetering voorwaar. Het jaarverslag van de AKU is nog niet verschenen, maar ons lijkt de ning wel verantwoordt, dat onze derne tijd bij kleine winstmarges grote omzetten noodzakelijk maakt, wil men bij de internationale concurrentie niet achterop geraken. De tijd is voorbij,dat men, zonder veel vechten, een behoor bedrijfsresultaat kon boeken. Men ziet het aan de Koninklijke en dere grote concerns, dat men sterk blijft investeren om tot grotere produk- tie-eenheden te komen, welke de kost prijs van het produkt voor de massa goedkoper maken. Datzelfde streven zien we bij de Kon Hoogovens, die in het afgelopen jaar bijna 22 procent meer produceerden daardoor de kostprijs per ton staal ongeveer gelijk konden houden. desondanks de financiële resultaten da lende zijn, moet worden geweten aan de onbevredigende staalprijzen. welke 'e lijdein hebben van een te groot produk- tieapparaat op het gebied van staal ijzer in Europa. De beur verwacht, dat de dalende tendens der winsten in 1966 voorlopig wel gecontinueerd zal wor den, al is er een lichte verbetering in de staalprijzen te constateren. Maar een feit is het, dat de Kon, Hoogovens een prachtzaak is, die op een gezonde basis staat en nog veel voor de toekomst belooft. De koers der certificaten Hoogovens daalde in de loop van deze week, ten gevolge van het verslag, van 447 tot 420 procent, maar gisteren kwam het slot iets hoger op 425 procent. Brede stroom Het is niet doenlijk om de brede stroom t-an jaarverslagen de revue te laten passeren. Maar we merken op.dat Wessanen en Gist- en Spiritusfabriek. Wallstreet sloot met kleine winst NEW YORK De effectenbeurs steeg aanvankelijk krachtig, maar daarna kwa men er winstnemingen, die de vooruit gang van vele koerswaarden en andere sterk gestegen fondsen besnoeiden. Ken- necott boekte zelfs een verlies en van di winst van Anaconda bleef een kleinig heid over. Boeing daalde verscheidene punten na de stüging tengevolge van de grote bestelling door Pan American Airways, die echter tenslotte enige pun ten vooruitging. Calumet and Hecla ging na een onderbreking van 5 dagen 25 pun ten vooruit, waarna de handel weer op hield. Roan Selection Trust was zeei levendig en verloor iets door winstne mingen. Eastman Kodak en US Smelting gingen 3 punt vooruit en General Motors behield een winst. De na de stijgingen onvermijdelijke winstnemingen troffen ook fondsen van ruimtevaart, luchtvaart, kantoormachines en andere favorieten doch verschillende waren krachtig. Dc markt die zich van de vervaltermijn vooi belasting op 15 april niets had aange trokken. werd bemoedigd door records in industriële produktie en persoonlijke inkomens voor maart. Van de 1440 handelde fondsen sloten 610 hoger, lager en 230 onveranderd. Er waren 72 hoogte- en 65 laagtepunten voor 1966. De index voor Standard and Poor voor 500 aandelen steeg 0,12 tot 91.99 ♦25 Industriëlen 0,12 tot 98.61, spoorwegen 0,06 tot 52,09.50 nutsbedrij ven 0,23 tot 70.15. van Ass. Press voor 60 aandelen 0.8 tot rt 350.5, van Dow Jones voor 30 industriëlen 2.28 tot 947,77 punten. Ned. Ford. Van der Grinten, Blaauwi hoed met uitstekende verslagen uitkwa men, die een heel goede indruk op de beurs maakten. Verder kwamen Ver. Machinefabrieken met een dividendver hoging, zo ook DRU on Autom. Screw Works. Van Nievelt Goudriaan verraste de aandeelhouders met een dividend van 7 pet. tegen 5 pet. v.j., maar Pits. van Ommeren hield het op een onver anderd dividend van 14 pet, hetgeen Furness ook deed. De overwegende indruk, welke de jaarverslagen tot dusver hebben ge maakt, is meevallend te noemen, ook de uitdelingspolitiek, welke tegen over de aandeelhouders wordt ge volgd. Dat desondanks de beurs zjc1£ moeilijk kan opwerken tot een alge mene koersverbetering is te wijten aan de tegenwoordig moeilijke ver houdingen op de kapitaalmarkten, terwijl het Amerikaans aanbod in Unilever, Philips en soms Olie een belemmering vormt. De vrees vOof verdere kostenstijging, de verhoging van de dividendbelasting (met name voor de buitenlanders van belang), spelen ook een rol. Behalve In K.L.M. wordt er de laat ste weken flink gespeculeerd in aande len Deutsche Lufthansa, welke niet-of ficieel verhandeld worden in ons land. De internationale goklust heeft zich nu tot dit Duitse luohtvaartfonds ge wend. dat in korte tijd in koers ver dubbelde en deze week op 300 procent kwam. Geleerd door de (dure) les van de aandelen K.L.M., heeft ons publiek zich ook tot de Lufthansa gewend om een „graantje mee te pikken". De Ned. Gas Unie is met f160 mil joen 6,5 procent obligaties tegen 99 procent op de markt gekomen. De Staat wacht dus nog even mest een nieuwe uit®ifte. Homburg komt met een converteerbare obligatielening. Keus ia genoeg voor de belegger. Groei van Gero ZEIST De omzet van Gerofabriekt is in 1965 20% gestegen mede door ppriis- aanpassing aan de gestegen kosten en grotere toeleveringen. Het exploitatie saldo was f 2,31 (vorig jaar 1,72) miljoen, tegen afschrijving f 785.405 (673.535). rente f 212.616 (158.415), belasting 725.000 (360.000) en de winst was f 587.356 (535.849). Hiervan wordt f 250.000 (225.000) toegevoegd aan het algemeen reservefonds. Reeds voorgesteld is 13% (12 dividend over f 2,5 (2,5) min. kapitaal. Het eerste geconsolideerd ex ploitatiesaldo ia f 2,61 min. Hoewel kleit»' handelaren meer ontvingen, kon Gero niet geheel aan hun vraag voldoen cn de orderportefeuille was dan ook ruim gevuld. Ook de overheid gaf belangrijke orders. De concerninvestering was f 1,98 (0,95) min. De beschikbare geldmiddelen beliepen f 1,82 (1,18) min. Van de f 2 min. geldlening is f 1,5 min. ontvangen. De financiering blijft de aandacht vra gen. Van de Westduitse firma Bruck- derde van het kapitaal ver worven. Het personeel steeg tot 1409 (1350) Hoge winst Blaauwlioed AMSTERDAM Blaauwhoed meldt dat de huuropbrengsten in 1965 (1964) f 8,35 (4,88) miljoen bedroeg doordat een massa nieuwe projecten voor het eerst geheel daartoe bijdroeg. Exploitatie, af schrijving en rente vergden f 4,85 (3.09) min. Dividendbaten waren f 0,83 (1.03)- mln., onkosten f 1,37 (1,08) min., bijzon dere baten f 273.683 (222.633) en d« winst is f 3.23 (1,96) min. Hieruit is een reserve overbrugging en ontwikkeling gevormd van f 1,5 min., waai uit echter weer f 450923 onttrokken wordt voor 2% extra-dividend boven de voorge stelde 10 (10)% over f 14,66 (1418) min. kapitaal. (In deze cijfers zijn winst sa verliezen van vermogensmaatschappijen opgenomen en de cijfers van 1964 zyn aangepast). Dc stijging van de winst met 65% is verkregen hoewel de haven maatschappijen het dividend hebben overgeslagen om zich innerlijk te ver sterken. Belangrijk is het ontbreken van, belasting. Er zijn nog steeds fiscale voor zieningen beschikbaar, ontstaan door grote investeringen voordat investerings aftrek en vervroegde afschrijving werden' ingetrokken. Voor 1966 zijn er nog com pensatiemogelijkheden doch niet vol doende om belastingvoorzieningen ge heel achterwege te laten. In 1967 zal er weer een normale verhouding tussen* winst cn belasting zyn. wat echter .da, dividendljjn niet zal verstoren. Uilloting premielening Alkmaar-1956 ALKMAAR Bij de uitloting van de 2'- premielening-Alkmaar 1965 viel da» f 100.000 op nummer 15.086, de f25 000 op nr. 5449, f5000 nr. 18.716, f250fr nr 92.769. f 1000 nr 69.888, 39.482. 19.83a 11 803, 93 485. f250 nr 100.610, 57.214, 71.525. 104.226. 16.084 en f125 op el)»- van 186 obligaties. Hin breidt produktie uit doch niet personeel DEN HAAG Kousenfabriek Hip breidt de produktie aanzienlijk uit zon der het personeel te vergroten door uit breiding van het hoofdbedrijf te Haar lem. waar 500 mensen werken, met 4 verdiepingen en 0.6 ha vloeroppervlak; waarvoor voor enkele miljoenen machi nes zijn besteld. Reeds aangeschafte ma^'. chines vervangen reeds vele handen, zo als in de sorteer- en inpakmachines, waarbij één meisje het werk van drie of vijf kan verrichten. Het atelier te Velsen. waar 200 meisjes werkten is reeds geslo ten, dank zij het grote verloop zonder ontslagen. Bij het te sluten atelier in Den. Helder werkten een maand geleden 70 tot 80 meisjes en thans nog 40 a 50, van de helft vorige week aanzegging ander werk uit te ziei. Bouwstoffen v h A. E. Braat stelt 21 l vorig jaar 19)% dividend voor op oude Lii 10%% op nieuwe aandelen waarvan 5 en 3ri interim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9