Wegenwacht: Na 20 jaar ruim 600.000 leden Traject tot 3250 kin uitgegroeid Tijdnood speelde grote rol in de derde partij Hand- en span diensten voor Kamerfracties F elicitatietelegr am van prins Bernhard Prinselijk huwelijk Haagse Jacobskerk in T ZATERDAG 16 APRIL 1966 „Gele rijdersverleenden 2,6 miljoen keer hulp bij pech onderweg DEN HAAG Indrukwekkende cijfers by een bescheiden jubileum viering: nu deze week de Wegen wacht 20 is geworden, kan zy bogen op ruim 600.000 van de 800.000 van de 800.000 ANWB-leden en te- ANWB-Ieden en terugzien op twee decennia, waarin 2,6 miljoen pech vogels werden geholpen. Op Nederlandse wegen heeft het korps „gele rijders" zich onmis baar getoond. De snel gegroeide om vang ervan (360 wegenwachters thans tegen zes tóen) en de indruk wekkende ljjst van activiteiten be wijzen dat. Er is vrijwel geen traject meer. waar de WW-vlag niet wax>- pert Todh: geen officieel feest voor de jarige. Dat viert men niet bij twintig jaar. Wél -echter een tevreden terug zien naar wat sinds die eerste dagen werd bereikt Sinds die eerste dag on M 16 april 1946, toen de eerste brigade van zes man plus een inspecteur door de minister op het Haagse Binnenhof lli! werd geïnstalleerd. Toen al bleek, dat er veel méér dan die zes rijders nodig zouden zijtn. 's Morgens op patrouille uitgereden keerden de mannen eerst diep in de nacht huiswaarts. Het aan tal peohgervallen op de wegen Amster- bet dam - Den Haag - Rotterdam - Den ja Haag - Utrecht bleek legio te ziin. Pioniei-s - Bergen werk zijn er door die pioniers "1 verricht. De kwaliteit van de (weinige) 1 auto's, die toen op de weg waren, was vlak na de oorlog slecht. Aan vrijwel 1 elke wagen viel wat te sleutelen. Verbe- n tering kwam, maar ook het aantal auto's ging stormachtig omhoog, zodat er werk blééf en het korps, evenals het traject moest worden uitgebreid. Al vier maan- den na het begin werd de afsluitdijk in het net opgenomen. En zo groeide de or- j ga-nisatie. Er kwamen meer motoren, - meer rijders. Aanvankelijk was de hulp gratis, maar ook daarin kwam verande ring. In 1947 werd een vrijwillig wegenwacht-lidmaatschap ingesteld. Al direct tekenden 6.900 personen in en dat aanibal groeide snel: elke dag kwamen er in dat jaar 199 bij, zodat het aantal leden nog aan het eind van het jaar Iia 38.000 bedroeg. En toen in 1952 het lid maatschap werd verplicht, telde men al 110.000 vrijwilligers. Wat in die eersite jaren werd gepres teerd, bleek een hechte basis voor de i Wegenwacht van vandaag: een efficient werkende organisatie met 346 wegen wachten, 3 hoofdinspecteurs en 12 in specteurs, 360 auto's (in plaats van mo toren), een 3.250 kin lang traject (afstand Amsterdam Istaniboel), elf wegenwacht- stations met praatpalen op rijksweg 13. de Oosterscheldebrug en de afsluitdijk en een lange lijst van wapenfeiten. Wapenfeiten 4 ui Lente dichterbij 1(Van onze weerkundige medewerker) Het front tussen de koude en I zachte lentelucht loopt van Zuid- fl Engeland over België en Luxemburg jj naar Duitsland. Ten zuiden van die j lijn is het voorjaar met middagtempe- I raturen boven 14 graden. Bij ons is het nog steeds te koud met temperaturen van 3 tot 5 graden. Er drijft veel be- I wolking over met nu en dan wat lichte regen zodat het weekeinde nog ver van voorjaarsachtig zal zön. Toch !gaat de zachtere lucht langzaam ter rein winnen. In Limburg is het al i ruim 10 graden geworden. Tot zondag avond blijft het nog te koud voor jj april, maar het einde van deze koude golf komt langzaam in zicht. Zon en maan Zorrdag zon op 5.40. onder 19.40. Maan op 5.09, onder 15.51. j Maandag: zon op 5.38. onder 19.42. Maan op 5.21, onder 17.01. Woensdag 20 april: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 17 april: 1.27 v,m.; 13.48 n.m. 18 april: 2.10 Vjm.; 14.23 n.m. ,rni HET WEER //V EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uui I teiteldh i? iiSZ7 >t »5 E«E aza I Zd.-Llmb. Helsinki Stockholm Bordeaux Geneve Wenen teW Barcelona windstil -0 -6 h. windstil (Van onze verkeersredacteur) pen, werd 53.556 maal hulp verleend bij ongevallen (waardoor in vele ge vallen het leven van verkeersslacht offers werd gespaard), werden 1.949 auto- en motorbranden geblust en 226.688 maal persoonlijke diensten verleend, zoals het doorgeven van te lefonische boodschappen. In totaal werd dus 2 632 224 maal bijgesprongen. De hulp was spontaan en effectief. Ook waar het niet-motortechnische ge vallen betrof. Een greep uit de rappor ten: de wegenwachten regelden het ver keer bij opstoppingen, blusten boerde rij- en bosbranden, brachten losgebro ken vee terug, spoorden vermiste kinde ren op. brachten ontvreemde auto's bij de eigenaars terug, zorgden er voor dat verloren voorwerpen (van wieldoppen tot aanhangwagens toe) weer bij de ver liezers kwamen, vervoerden in spoed eisende gevallen medicamenten en red den drenkelingen van de verdrinkings- En wat de rest betreft: zij beperkten hun activiteiten niet tot de weg. Zelfs werden een helikopter, een vliegtuig, motorboten, een spoortrein en een brug langs de routes gerepareerd. Terecht kan de 20-jarige daar trots op zijn! Twintig jaar Wegenwacht: met in gang van deze week voeren alle WW-auto's een nieuw bord aan de achterzijde met de tekst ,20 jaar 600.000 leden". Wereldkampioenschap schaken MOSKOU De opening van de vrijdag gespeelde derde wedstrijd in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Petrosjan en Spasski, die by de 43e zet werd afgebroken, waardoor de stand nog 1-1 is, trok al meer dan gewone aandacht. Wel koos Petrosjan op 1. e4. opnieuw de Caro-Kann verdediging, doeh Spasski's 3. eda: luidde een ac tieve partij in. Via bekende banen werd een variant van het aangenomen damegambiet bereikt, die wit aanvalsmogelijkheden biedt, doch zwart eveneens kansen op activiteit laat. Petrosjan maakte daarvan metpa5 en tac8 gretig gebruik. Hij werd naar de mening van velen doeltreffend geholpen toen de uitdager op het idee kwam een pion te offeren, voor „mogelyke kans" op koningsaanval. Petrosjan aanvaardde het geschenk met dezelfde vreugde als waarmee hij acte van de 1—0 zege, die zijn favoriete voetbalclub Spartak inmiddels op Dy namo—'Tiblisi had behaald. Van Spasskis koningsaanval kwam ondertussen niet al te meel terecht Wel benutte hij de tempi- winsten voor een stevige stand, met enig druk spel en de mogelijkhed van een centrumdoorbraak, doch het totaal was i. niet toereikend om het gemis van de pion te compenseren. Ondertussen begon vadertje-tijd een uterst storende rol te vervullen. Reeds omstreeks de 30e zet naderde de grote wijzer het fatale eindpunt terwijl de stand per zet moeilijker hanteerbaar leek. In hevige tijdnood, er werd niet meer ge noteerd en de spelers hielden zelf de tel ling niet meer bij, lanceerde Spasski een centrum-doorbraak, die een reeks com- binatoire vraagstukken opriep. Het is de vraag of Petrosjan de gevolgen van een i ander precies heeft kunnen bereiken. Dameruil Hoe dit zij, wit kreeg gelegenheid veel materiaal te ruilen, met als klap op de vuurpeil een dame-offer voor twee to rens- Toen rekte hij zich eens heerlijk uit, daarmee tevens tonend, dat hij een splinternieuw grijs pak droeg, hetgeen hem goed stond. Petrosjan sloot de 43e zet in couvert. Het commentaar van grootmeester Tal luidde: „remise", omdat het nu eenmaal ervaringsfeit is, dat twee torens jegens een dame enorm veel mans zijn. Onafhankelijk van een eventueel vervolg zal de vierde ontmoeting maandag aan de orde komen. Verloop Wit: Spasski; zwart: Petrosjan. 1 e2— e4, c7—c6; 2 d2—d4 d7—d5: 3 e4xdó, c6xd5; 4 c2c4, pg8f6; 5 pblc3, e7e€ 6 pgl—f3, lf8e7; 7 c4xd5, pf6xd5; 8 lfl pd5—f6: 9 0—0. 0—0; 10 ddl—e2. pb8 c6; 11 lel—e3. pc6—aö: 12 lc4—d3. b7— b6; 13 le3g5. Ic8—b7; 14 tal—dl. ta8— c8: 15 tfl—el. h7—h6; 16 lg5—cl. Ie7— b4: 17 lel—d2. Ib4xc3; 18 b2xc3, dd8—d5; 19 de2—fl, dd5xa2; 20 pf3e5, pa5b3; 21 tel—e2. pb3xd2; 22 te2xd2. da2—d5; 23 c3c4, dd5d6: 24 dfl—e2. tf8—d8; 25 h2h3. pf6—d7; 26 pe5—g4, h6—h5; 27 pg4—e3. g7—g6; 28 td2—a2, tc8—a8: 29 de2c2, kg8g7; 30 ld3—e4. Ib7xe4: 31 dc2xe4, pd7—f6; 32 de4—h4, td8—d7; 33 ta2d2, ta8d8; 34 td2—d3. a7—a6; 35 dh4—g5, pf6e4, 36 dg5—h4, pe4—f6; 37 td3b3. dd6c738 d4—d5. dc7—e5; 39 tb3xb6, e6xdö; 40 pe3xd5, pf6xd5; 41 c4xd5, td7xd5; 42 dh4xd8, td5xd8; 43 tdlxd8. afgebroken. AMSTERDAM Blaauwhoedenveem (tegenwoordig Blaauwhoed N.V.) be staat 350 jaar. De vroegst aanwijsbare datum van bestaan is 26 maart 1616. De waagdragers van de vemen onderscheid den zich vroeger door hoeden in allerlei kleuren. Blaauwhoed was oorspronkelijk corporatie van het waagdragersgllde, werd in de 19de eeuw burgerlijke maat schap, later firma en in 1886 N.V. Premie voor de werknemers die niet verzuimen DEN HAAG Men kan het ziektever zuim, dat belangrijk is toegenomen, ont moedigen door de werknemer, die ge durende een bepaalde tijd niet heeft ver zuimd, een premie toe te kennen. Dit zegt de commissie sociaal beleid van de Prof. mr. B. M. Telderstidrüng in een rapport over het vraagstuk van het toe genomen ziekteverzuim. De commissie stelt, dat men zich wel moet realiseren, dat de stijging van het ziekteverzuim ten dele gevolg is van de na-oorlogse sociale en economische po litiek. Voor zover dit het geval is, is de stijging een maatschappelijk offer, dat wij kunnen aanvaarden, omdat er be wust gewilde voordelen tegenover staan. Een deel van de toeneming is echter te beschouwen als een ongewenst bijver schijnsel van een snelle maatschappelijke ontwikkeling. Dit stuk ziekteverzuim dient te worden tegengegaan. Het beper ken van het verzuim is op korte termijn alleen te bereiken door het aankweken van het financiële belang bij aanwezig heid op het werk. Een van deze manie ren is het toekennen van een premie voor niet-verzuimen. Het zal echter naar de mening van de commissie bij de hui dige arbeidsmarkt niet gemakkelijk zijn de klok terug te draaien. Niet bouwers maar departement DEN HAAG Het tempo waarin de in het Deltaplan voorziene afsluit- dammen worden uitgevoerd, is afhan kelijk van de op de begroting van het departement van verkeer en waterstaat daarvoor uitgetrokken fondsen en niei van de eigen financiering door de bouwondernemingen van het werk kapitaal. waarover zij voor de uit voering moesten beschikken. Dit antwoordt minister Suurhoff op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van Dis (sgp) over een mogelijke bespoediging van de bouw van de afsluitdammen in het Deltaplan en het verlenen van belastingfacili- teiten voor de betrokken bouwonder neming. Twee wetenschappelijke medewerkers „Belichting van achtergronden"* (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft voor het lopende begrotings jaar een post gevoteerd, waarvan ze zelf het meeste profijt zal hebben. We bedoelen niet de schadeloosstelling voor Kamerleden, maar de f 320.000, die de regering heeft uitgetrokken „ter tegemoetkoming in de kosten van het secretariaat van fracties, die voor dit doel niet of niet in voldoen de mate over het personeel der Ka mer kunnen beschikken". Duidelijker gezegd: de Kamerfrac ties kunnen dit jaar voor het eerst od rijkskosten wetenschappelijke en ministratieve medewerkers gaan aantrekken, juristen, economen, poli ticologen of sociologen uit eigen kring, die documentatiemateriaal ver zamelen, onderzoekingen verrichten, nota's opstellen, besprekingen notu lereneventueel redevoeringen en amendenten ontwerpen, kortom: de fracties in staat stellen hun taak als tegenspeler van de regering beter te vervullen. In vele buitenlandse parlementen de wetenschappelijke fraotieassistent al jarenlang een vertrouwde figuur. Ne derland komt op dit terrein een beetje achteraan hinken. s we even bedenken, dat in Ame rika een senator uit Illinois in eentje 25 personen met een totaal laris van 130 duizend dollar in dienst heeft, dan is de dikke drie ton die de Tweede Kamer mag gaan beste den. maar een zeer bescheiden begin. Maar goed, het begin is er nu inmiddels hebben de grote fracties al le bun medewerkers aangetrokken. Voor de AR Partij is, naar deze RECEPTIE MR. H. DE WILDE SCHEVENINGEN „Met genoe gen denk ik aan de plezierige uren, die wij samen doorbrachten in de sfeer van het corps der Vrije Uni versiteit. Ik stel er prijs op u van harte te feliciteren met uw jubileum en u nog vele vruchtbare jaren toe te wensen Bernard." De aankomst van dit telegram van Z.K.H-pnins Bemand was een hoogte punt tijdens de receptie van mr. H. de Wilde, directeur van de Verenigde Bankbedrijven N.V. ter gelegenheid van diens 25-jarig „bankjubileum". De receptie wend gistermiddag ge houden in tobel „Wittebrug". Direct na zijn studie is mr. De Wilde als „vo lontair" in dienst getreden bij de Haagsche Boaebank. opgericht door zijn vader (voormalig minister van fi nanciën) mr. J. A, de Wilde. Spoedig klom mr. De Wilde op en bleef daarbij „zijn" bank trouw. Toen de Haagsche- en de Rotterdamse Bank in 1948 fusio neerden en onder de naam Zuidhol landse Bank N.V. verder gingen. In juli '65 ging de Zuidhollandse Bam-k N.V. op haar beurt weer een fusie aan met de Crediet- en Effecten-bank N.V. onder de naam Verenigde Bank bedrijven N.V.; de vennootschap, waar in de jubilaris thans directeur is. Vele functies Behalve, dat hij alom gewaardeerd bankdirecteur is, heeft mr. De Wilde nog vele andere functies en werkzaam heden. Hij is bijvoorbeeld lid van ver dienste van het studentencorps der Vrije Universiteit en erelid van het dispuut „F.O.R.V.M.". De Senaat van de VU was dan ook voltallig aanwe zig. Zeer veel relaties, vrienden en be kenden kwamen de jubilaris de hand drukken. Ook de heer B. Bol. wet houder van economische zaken te Den Haag en dr. E. Diemer, hoofdredac teur van onze bladen feliciteerden hem van harte evenals mevrouw Van Rhenen, echtgenote van de burge meester van Gouda. De burgemeester Mr. H. de Wilde en zijn echtgenote worden hartelijk gelukgewenst door de heer W. J. uan der Ros. had een lichte operatie ondergaan liet zich daarom door zijn echtgenote vertegenwoordigen. 170-jarig U.S.O. gaat jubileum vieren UTRECHT In mei gaat het Utrechts Symtfomie Orkest zijn 170-jarig jubileum vieren. Pas kortgeleden is ontdekt hoe oud het U.S.O, precies is, dank zij het speurwerk van Willem Noske. Het bleek «ld, dat in 1795, het jaar van het ont staan van de Bataafse Republiek, het muziekkorps van de Utrechtse schutterij werd opgericht en uit dit corps is het U.S.O. rechtstreeks voortgekomen. Maar aangezien Willem Noske deze ontdekking vrij laat deed, zag men geen kans het 170-jarig bestaan het vorig jaar te ren. Op maandag, 16 mei, wordt onder leiding van Paul Hupperts een gala concert gegeven, waarin het jubileum herdacht wordt alsook het feit, dat 60 jaar geleden Mahler's Zesde Symfonie door het U.S.O. en het Stedelijk Orkest van Essen ten doop werd gehouden. Op het programma staan natuurlijk Mahler's Zesde Symfonie en verder ..Syntands II" van Ton de Leeuw (in première). Ter gelegenheid van het U.S.O.-jubd- leum verschijnt een boekje, waarin Wil lem Noske en Wouter Paap de geschie denis van het U.S.O. hebben geboek staafd. Roozenburg al zeker van nat. damtitel APELDOORN Roozenburg heeft zich vrijdag reeds verzekerd van de Nederlandse damtitel. In zijn partij in de twaalfde en voorlaatste ronde speelde hij remise met Van Dijk en bracht daar door zijn puntentotaal op twintig. De resultaten van de partijen uit de twaalfde Van Dijk—Roozenburg 11; v. d. Sluis— Sijbrands 11; v. d. StaaijOkrogelnik 2—0; BomPalmer 20; De BoerVar- kevisser 0—2; De GraagDe Jong 0—2; HoekstraVan Aalten 11. De stand: 1 Roozenburg 20 pt; 2 Sy- brands 17 pt: 3 en 4 v. d. Staaij en Varkevisser 15 pt. Sneeuw spelbreker bij hockex-interland CARDIFF De hockey ontmoeting tussen de herenteams van Wales Nederland die vandaag in Cardiff zou worden gespeeld, gaat niet door. De re cente sneeuwval in Zuid-Engeland en Wales op het speelveld ligt 25 cm sneeuw, die niet op korte termijn kan worden verwijderd is de oorzaak tan deze voor een hookey-interland umeke afgelasting. Gezien het overvolle inter- landprogramma van he', Nederlandse etftal kan de ontmoeting WalesNeder land niet worden verplaatst naar een latere datum in dit seizoen. Eur. tafeltennis Rusland-dames en heren in finale LONDEN Het Russische dames- en herentafeltennisteam heeft als eer ste de eindstrijd van de Europese kam pioenschappen bereikt. De finales die vandaag worden gespeeld zullen bij de heren gaan tussen Rusland en Zwe den, dat Roemenië klopte en bij de dames tussen Rusland en Hongarije. Voor de Nederlandse dames was in dit toernooi een elfde, voor de heren een veertiende plaats weggelegd. week bekend werd, de keuze gevallen op mr. J. H. Prins, directeur van de Dr. A. Kuyperstichting (het studiecen trum van de partij), en drs. B. Goud zwaard. economisch medewerker van de stiahting. Informeel verlenen zij al sinds 1 januari jL de AR-fraotie we tenschappelijke assistentie. Hun officiële benoeming tot medewerker brengt mee, dat mr. Prins gemiddeld anderhalve dag en drs Goudzwaard vier dagen per week voor „hun" Kamerleden beschik baar zullen zijn. Voor het overige blij ven zij in dienst van de Kuyperstich ting. Die ontvangt een vergoeding voor de tijd waarin beide heren de fractie bijstaan. Aan het medewerkersschap zit dus goen ambtelijke of semi-amb- telijke status vast. Mr. Prins (41) kent het milieu van de Tweede Kamer door en door. Hij was daar in de jaren 1953- 54 assistent van Kamergriffier mr. Schepel. Sedert 1957 is hij directeur van de Kuyper stichting. Zijn studie: aanvankelijk me dicijnen, later Nederland-Indisch recht. In de jaren 1949-'50 presideerde hij de afdeling Utrecht van de Gereformeerde studentenvereniging SSR. Drs. Goudzwaard (32) studeerde eco nomie in Rotterdam, deed daar in 1957 doctoraal en kwam na zijn dienst tijd bij de Kuyperstichting. Hij trok om de aandacht met zijn bijdragen aan Anti-Revolutionair Bestek", de lijvige toelichting op het herziene AR- begin6elprogram. De heer Prins en de heer Goudzwaard zijn beiden belijdend lidmaat van de Gereformeerde Kerken vrijgemaakt. HELPEN „Nee. het is niet de bedoeling dat wij uitvoerende taken van de Kamer leden zouden gaan overnemen." ver klaarde drs. Goudzwaard ons in een gesprek dat wij gisteren met de pas benoemde fractiemedewerkers hadden. „Onze taak is primair een bezinnen de: belichting van de politieke achter gronden, aangeven van de grote lijnen Een Kamerlid kan niet alles overzien. „Wij helpen", aldus mr. Prins, „mee aan de meningsvorming binnen de frac tie en de fractiecommissies. Wij zijn gerechtigd alle fractievergaderingen bij te wonen en deel te nemen aan de dis cussie. Daarnaast is er het researen- werk: opstellen van nota's over onder werpen die in de actuele politiek spe len, eventueel ook oriëntatie ter plaat se op regionale problemen, inwinnen van informatie op departementen e.d." Mr. Prins sluit niet uit, dat de me dewerkers op den duur ook speeches voor Kamerleden zullen gaan schrijven, althans voorbereiden, en amendementen op wetsontwerpen construeren, maar vooralsnog is dat niet de bedoeling ,,Wij helpen het materiaal te leveren waaruit een Kamerlid zijn rede op bouwt" Mr. Prins vindt het niet zo'n vreemde zaak, dat departements amb tenaren de Kamer veelal behulpzaam Mr. J. H. PRINS zijn bij het ontwerpen van amende menten en hij ziet het niet als een noodzakelijkheid dat de fractieassisten ten die taak volledig gaan overnemen. SPREEKBEURTEN Een preciese taakverdeling tussen de heren Prins en Goudzwaard blijkt nog niet te zijn getroffen. Wel ligt het voor de hand. dat mr. Prins zich vooral met juridische problemen zal gaan be zighouden en drs. Goudzwaard met het financieel-economische, sociale en ruim telijke beleid. Behoort de voorlicht'ng- naarbuiten omtrent de fractiestandpun ten ook tot him taak? Het antwoord luidt ontkennend. „Als medewerkers zijn wij primair aangetrokken voor de voorlichting-naar-bmte11- Dat sluit niet uit dat wij zo nu en dan niet eens zullen invallen voor AR Kamerleden die verhinderd zijn een spreekbeurt te houden. Maar we gaan dan niet na- 5 de fractie de boer op. Wel zul- we natuurlijk door onze nieuwe functie het fractiebeleid nog beter ge documenteerd voor het voetlicht kua- en brengen". Helaas krijgen de heren geen eigen kamer op het Binnenhof. „Dat was wel de bedoeling, maar het Kamerge bouw blijkt niet voldoende ruimte te hebben. Ons research-werk voor de fractie zal voornamelijk hier in het gebouw van de Kuyperstichting worden verricht". We vragen mr. Prins of hij al aan een analyse van de verkiezingsuitslag ls begonnen Dat blijkt niet het geval. ,.Bc ben niet van plan om n-u, zoals we bij de Statenverkiezingen van '62 hebben gedaan, de cijfers te gaan ont leden en de conclusies in een studie te verwerken. Wel interesseren mij de motieven van de kiezers, maar een motievenonderzoek kost te veel geld en heeft slechts een betrekkelijke waarde". Hardop denkend over het stabiel-bliiven van de AR. spreekt mr. Prins o.m. de veronderstelling uit, dat zijn partij op 23 maart zowel van de CHU h»^ft gewonnen als verloren. Er is kennel'jk sprake van een druk grensverkeer tus sen beide partijen. TOEKOMST Bezinning tot herziening van de par tijstructuur in ons land achten de he ren Prins en 1 Goudzwaard stellig ge boden. „Wij moeten nagaan", aldus Prins, ,,wat de eisen zijn van christelijke -politiek in deze tijd en welk program daaruit zou moeten re sulteren. Naar mijn inzicht zal zo'n program sterk op de toekomst moeten zijn geriaht. Het uitdiepen van de ver schillen tussen de huidige programs van ARP en CHU, zoals mr. Beerninüc in zijn Middelburgse rede heeft gedaan, acht ik geen vruchtbare bezigheid". Mr. Prins (en de heer Goudzwaard sluit zich daarbij aan) onderstreept, dat bij het streven naar vernieuwing het partijpatroon zijn voorkeur blijft uitgaan naar een christelijke par- een groepering, waarin christenen verschillende richtingen elkaar vin den Een radicaal christelijke partij, geen loutere programpartij, en zeker ook geen centrumgroepering. Veel vorstelijke gasten DEN HAAG Als maandag in de Grote of St. Jacobskerk in Den Haag het kerkelijk huwelijk wordt gesloten tussen de Duitse prins Karl Adolf Andreas van Hessen en de Oosten rijk-Hongaarse gravin Yvonne Mar git Valerie Szapary, die in Den Haag opgroeide, school ging en werkte als juwelenontwerpster, zullen daarvan o.m. getuige zijn vertegenwoordigers van de regerende vorstenhuizen van Griekenland, Engeland, Denemar ken en Zweden als ook de Spaanse troonpretendent Onder de 65 gasten van het bruidspaar zullen zich bevinden: Koning Constantijn van Griekenland en zijn echtgenote prin ses Anne-Marie. zijn zusters de prinsessen Sophia met haar echtgenoot prins Juan Carlos van Spanje, en Irene, prins Phi lip van Engeland, zijn moeder prinses Alice van Battenberg. prinses Benedikte van Denemarken, dochter van koning Frederik, en prinses Christina van Zwe den. dochter van koning Gustav Adolf. De bruidegom is geparenteerd aan de koninklijke huizen van Engeland en Griekenland. Prins Karl van Hessen (29) gaat na het huwelijk in Kronberg bij Frankfort wonen, waar ook het familieslot Friede- richshof ligt. Hij gaat het familiebezit beheren, wat thans zijn oom prins Wolf gang van Hessen doet. De bruid (22) is de dochter uit het tweede huwelijk van Ursula boronesse van Richthofen. die in Den Haag woont, en de Hongaarse graaf Bela Szapary, die zijn domicilie in Salzburg heeft. De bruid werd in Budapest geboren, kwam na de tweede wereldoorlog naar Nederland en voltooide haar opvoeding en onderricht op kostscholen in Zwitserland en Enge land. Bruid en bruidegom leerden elkaar kennen op het feest, dat drie en een half jaar geleden prinses Anne-Marie Denemarken, de huidige Griekse ko ningin, gaf, toen zij 16 jaar werd. Het kerkelijk huwelijk zal worden in gezegend door dominee K. GrabowskL, president in Kronberg en hof geestelijke van de familie van prins Karl. Morgenavond is het feest in het ouder lijk huis van de bruid aan de Waalsdor- perweg in Den Haag. waaraan de gasten voor de huwelijksplechtigheid in de re sidentie deelnemen. Graaf Bela Szapary vond zijn huis in Den Haag hiervoor wat te klein, zodat hij de woning een tijdelijke uitbreiding gaf door er feest zalen van tentdoek tegenaan te laten bouwen. Omzet Kabelfabrieken bleef op peil DEN HAAG De jaarstukken en het dividend van 16% zijn goedgekeurd met 24 stemmen van 1 aandeelhouder tegen. Deze achtte 1 tot 2% dividendverhoging mogelijk. Het bestuur verklaarde dat meer is gereserveerd voor uitbreiding van het staalplan Alblasserdam, dat pas over enige jaren rendabel zal worden. De moeilijk te noemen aanloopkosten van 1966 worden zo spoedig mogelijk afgeschreven. Zes tot zeven procent van de produktie dient voor eigen gebruik. Het bestuur voelt niets voor uitkering uit de f 22 miljoen agioreserve. Van de opgelegde bestedingsbeperking is nog niets gemerkt en er valt geen zinnig woord over te zeggen. De produktie is op hetzelfde peil als de laatste maan den van 1965 en het orderboek is even dik als vorig jaar. Dc directie kon het bedrag aan lonen en salaris niet opge ven en de invloed van de gestegen koper- prijzen niet becijferen, doch tracht het 3 van-de grondstofprijzen te dekken. De uitvoer is flink toegenomen, doch wisselt vrij sterk. De onmogelijkheid om samen met anderen complete kabel netten met centrale aan te bieden, vormt generlei belemmering. Een dergelijke ordeT is nog niet voorgekomen en een poging in die richting is mislukt. De afnemers nemen genoegen mat uitslui tend kabels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7