Afschuwelijke terreur van Britse vakbeweging Hoog loon voor weinig werk Bloedraden bij BMC Wilson voor zware opgaaf: schoonmaak Weer fel protest van ^Boeddhisten in Danang Erhard loopt niet warm voor SPD-plan Dit is Klaas Hut hij bouwt zijn toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN V- Weer brand in verhit Ridderkerk; pyromaan hieraan onschuldig? Gemeente verkocht kachels tegen lage prijs ZATERDAG 16 APRTL 1966 Premier Wilson -A 25? Honderdvijfenzeventig wagenvoer ders besloten tot een 24-uurs- staking, omdat een van hen die op een andere lijn was geplaatst, vijf kwartjes minder loon zou gaan ontvangen. Daarom was op een doordeweekse dag dit trieste beeld op Waterloostation, knoop punt van forenzenverkeer, te zien. Treinen genoeg, maar geen wa genvoeders. (Van een onzer redacteuren) OG steeds worden Britse arbeiders „naar Coventry ge- j zonden", m.a.w. zy worden doodverklaard door hun col lega's, er wordt niet meer met hen gepraat, zjj z(jn uit-j gestotenen en paria's op het bedrijf waar zy werken, geestelijk worden zij langzaam kapot gemaakt. Men zal van mening zijn dat dit een schildering van middeleeuwse toestanden is. Nee, dit komt nog voor, in Engeland. En bij elke verkiezingsstrijd zijn de vakbonden weer het mikpunt van veel kritiek. Iedere winnende partij neemt zich voor er wat aan te doen. maar het is haast ondoen lijk om deze geweldige macht, terreur welhaast, te breken. DANANG Ondanks de belof- le van het bewind in Zuid-Viet- lam dat binnen drie of vijf maan. winden verkiezingen zullen worden gehouden, is de rust niet weerge- Zo waren vanmorgen in i»i Danang een drieduizend betogers ,eUjpp de been, die het onmiddellijk .reden van deregering eisten, woedende Boeddhisten ver- e' brandden het decreet, waarin de verkiezingen worden beloofd. Ook in de hoofdstad Saigon kwam iet vanmorgen tot een conflict. De Boeddhisten beschuldigden de rege ring er van, dat ze het vertrek var een Boeddhistische delegatie naar de ipstandige steden Hoe-e en Danang ïad verhinderd. Het Boeddhistische aktiecomité liet I 1de regering nog eens duidelijk weten, I dat men geen genoegen neemt met de Defensie heeft zijn ultimatum gesteld en de NAVO-partners kunnen daar weinig anders tegenover plaatsen dan een tamelijk slag antwoord. Zij willen voor de toekomst de weg niet blok keren naar betere samenwerking met Frankrijk. Ze zien ook in, dat een NAVO zonder Frankrijk militair- technisch ernstig verzwakt wordt. Bewonderaars van de Franse presi dent mogen een politiek die gebruik maakte van de aanwezige mogelijk heden handig noemen, de slacht offers vinden het meer lijken op chantage. Want wat is het geval? De strate gische positie van Frankrijk in Europa is overwegend. Militair ge sproken zorgt Frankrijk voor de diepte van het Europese NAVO- defensiesysteem die de Bondsrepu bliek nu eenmaal mist. Frankrijk zorgt voor de zo noodzakelijke verbinding van de NAVO over land met Italië en het Iberisch schier eiland. Zonder Frankrijk is de NAVO een grillig gevormde strook j die zich door Europa slingert. Deze samenhang in de westerse verdediging zet de Gaulle willens en wetens op het spel ten gunste van een betrekkelijke nationale verdediging en een eveneens betrek kelijke internationale grootheid. De Gaulle geeft zelf toe, dat de Franse verdediging van nul en gener waarde is zonder het NAVO-radar- systeem. Daar wil hij wel de vruch ten van plukken. Er staat geen bijdrage aan de NAVO tegenover, of het moest zijn Frankrijks toe stemming dat geallieerde vliegtuigen van het Franse luchtruim gebruik waken. In plaats van een grootse visie is het een politiek van afbraak, van beperktheid, schril afstekend tegen het uiteindelijke doel: de gezamen lijke verdediging van het Westen. verkiezingsbelofte. Men staat zeer wantrouwend tegenover de werke lijke bedoelingen van de regering. De ontevreden Boeddhisten gaan hier en daar tot geweld over. Van morgen is de directeur van de in Sai- gqn verschijnende krant Song (Leven) bij het verlaten van zijn woning door een onbekende neergeschoten. Hij werd .ernstig gewond. ,£ijn krant heeft felle kritiek geleverd op de aktie van de Boeddhisten tegen de regering. De kwestie Duitsland BONN De Bondsregering staat sceptisch tegenover het initiatief van de oppositionele sociaal-democratische partij (SPD) om met de Oostduitse communistiche partij te praten over de eenheid van Duitland. De meest ongeloofwaardige verhalen doen de ronde over de toestanden in de BMC-fabrieken waar aan arbeiders die weiger den mee te doen aan een van de vele wilde stakingen, door ge heime bloedraden.van collega's boetes werden opgelegd. De macht van de vakbonden is groot en reikt zelfs tot in de directiekamers, niet constructief en ten algemene nut te van het bedrijf, maar alleen om de leden voor weinig werk veel geld te kunnen aanbieden. Schering en inslag is het dat directies van grote bedrij ven bedreigd worden met staking, ge chanteerd worden, als ze niet aan die en die loonsverhoging zullen voldoen. De dreigementen kunnen verder nog inhouden: weigeren om mee te wer- Zoals gemeld zijn de sociaal-demo craten ingegaan op een Oostduitse uit nodiging sprekers uit te wisselen. In dit kader zou mogelijk partijleider Ul- bricht in West-Duitsland spreken en SPD-voorzitter Willy Brandt in Oost-Duitsland. Bondskanselier Erhard meent dat men niet te hard van stapel moet lo pen. Hij deed gisteren een beroep op „alle verantwoordelijke krachten" om de eenheid ten aanzien van dit punt te bewaren. De situatie moet eerst door de partijen van de Bondsdag eerlijk en uitgebreid worden besproken. Daar voor is volgende week gelegenheid, zo zei Erhard. Gewoonlijk een centrum van le vendige activiteit: Fleetstreet, de krantenwijk. Nu een doodse be doening, de staking was een lang durige geschiedenis. Het komt voor dat een staking uitgeroepen wordt om noodzakelijke moderni sering tegen te gaan die gepaard gaat met inkrimping van perso- ken aan modernisering van het be drijf. Want werkloosheid is het grote spook dat de vakbonden steeds weer laten opdraven. Door automatisering komen arbeiders vrij. zeggen ze, en ze tonen niet de keerzijde van de medail le, dat na omscholing in andere be drijfstakken velen geplaatst kunnen woorden zijn, zijn bij de spoorwegen in overvloed terug te vinden. Daar en ook in vele andere bedrijfstakken j willen de vakbonden wel instem-1 men met modernisering als het maar j niet gepaard gaat met inkrimpen van het aantal arbeiders. Na veel strijd j zijn nieuwe goederentreinen aan-1 geschaft. Maar aan iedere trein is een j aparte wagon gekoppeld voor een man die eigenlijk overbodig is geworden. Anders ging de bond van machinisten niet akkoord. Recente onderzoekers hebben aan getoond dat in de Britse industrie het werk dat nu door vier mensen Wordt gedaan, door één man kan worden uitgevoerd als de vakbon den maar niet vasthielden aan hun eis dat modernisering niet gepaard mag gaan met vermindering van ar beidskrachten in dat speciale be drijf. Labour Waarom, doet de regering er dan niets aan? Toen dé Tories aan de macht waren, vonden zij in de vakbon- jden altijd wel een zondebok om de 'schuld te geven van de belabberde in dustriële toestanden. In veel gevallen was dat ook wel juist, maar de Conser vatieven bezaten toch ook niet de nodi ge invloed om de praktijken van de vakbonden in te tomen. Iedereen in Engeland is het er wel over eens dat Labour de aangewezen Partij is om grote schoonmaak te hou den, al was het alleen al om de bin ding die de Labourpartij vanouds al heeft met de vakbonden. Zeker twee derde van de 10 miljoen georganiseer- arbeiders (verenigd in 180 vakbonden den met als overkoepelend orgaan de Trade Union Committe (TUC) stemt Labour. De partij wordt ook door de vakbonden financieel gesteund. La bour moet dus echt wel oppassen voor dat ze het gevecht met deze machtige bondgenoot aangaat. RIDDERKERK Opnieuw is Rid derkerk opgeschrikt door een nachte lijke uitslaande brand. Zaterdagmor gen om half drie sloegen de vlammen uit het dak van een voormalige school aan de Benedenrijweg te Slikkerveer. Een gedeelte van het gebouw, dat in gebruik is voor het Jeugdhavenwerk brandde geheel uit. Een aangebouwde kapel liep zware brand- en waterscha- De oorzaak van de brand, waarvoor bij de brandweer groot alarm werd ge geven. is nog geheel duister. Hoewel de ligging van het gebouw en de tijd waarop de brand uitbrak, evenals het feit dat het ditmaal geen boerderij be trof, niet doen denken aan het werk van de Ridderkerkse pyromaan, zal de politie tijdens het weekeinde een nauwgezet onderzoek instellen. De christen-democratische ioneerenworden- Daarom is automatiseren best,te moderniseren, aangezien de slechte ^ton^^-a^bljna'^en1 weekwet °ge- hebben scherpe kritiek eeuit an dmmaar er moet wat tegenover staan, economische situatie van bet Empire bruikt. Alle toegangsdeuren vond men stap van de SPD De rfpmneratwhp Dat bliJkt dan een hoog loon te zijn, voor een groot deel aan de verouderde vannacht sesloten In het duider Wnn orde wordt bedreigd door he^vrijge-da,t in geen verhouding staat tot de produktiemethoden geu^ten wordt en leide" dat de sociaaldemocraten heb- geleverde prestatie, ben gegeven aan moordenaars zoals Walter Ulbricht, die door de politie spelletje worden gezocht, aldus deze jongeren. Reorganisatie Premier Wilson wil wel. Hij heeft een commissie ingesteld van verte genwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties die zo spoe dig mogelijk aanbevelingen moet doen voor reorganisatie. De vakbon den hebben deze commissie echter reeds als anti-vakbond gekarakte riseerd. Verder heeft hij enkele voor malige vakbondsleiders in ziin rege ring, onder wie de invloedrijke mi nister van economische zaken Brown en Frank Cousins. Toen Klaas Hut (41) zes jaar geleden op de trein stapte naar IJmuiden, wist hij nog niet dat tussen de rails zijn toekomst zou liggen. Hij was papiersnijder op een strokartonfabriek. Hij wérd rangeerder bij Hoogovens. Nu kent hij feilloos de weg over de tientallen kilometers rails die hoogovens, staalfabrieken en walserijen met elkaar verbinden. Hij vindt het zelfstandig werk waar veel eigen initiatief aan te pas komt. Tevreden, meneer Hut? „Jazeker!" zegt hij. „Ik heb veel aardigheid in het verkeersvak. Het is levendig en steeds weer anders. Toen ik bij Hoogovens kwam, wist ik niet precies wat ik zou worden. Ik had gewoon op een advertentie geschreven en wat daarin stond bleek wéér. Om te beginnen had ik gauw een huis. En verder kreeg ik bij Hoogovens de kans het werk te doen dat me het beste lag. Er zijn namelijk zoveel mogelijkheden, dat er voor iedereen wel een juiste baan te vinden is; Ze laten je niet in je vet gaarkoken. Ze noemen dat „loopbaanbeleid" of zoiets. Het betekent gewoon, dat ze aandacht hebben voor de mensen. Dat ze een werknémer nooit als een werk- nümmer zien. Zo vindt iedereen hier het werk waar hij plezier in heeft. Mijn vrouw was overigens meteen gewend en wil hooit meer weg. En behalve met rangeerwerk ben ik erg blij met de ploegendienst. Die geeft je een hoop vrije tijd!" Met z'n vaste maat klimt Klaas Hut op de loco. Passagiers voor deze reis: gietvormen voor de oxystaalfabriek. Over stalen rails rijdt hij naar een toekomst, die op staal gebouwd is. Een gunstige wind en het optreden van de brandweer hebben voorkomen, dat het oude en met veel hodt betimmerde gebouw volledig zou platbranden. De schade bleef beperkt tot enkele duizen den guldens. Veilige bergplaats Britse juwelen De sociaal-democraten hebben intus sen duidelijk gemaakt dat initiatief: niet betekent dat de SPD bereid isI met de communisten samen te wer ken. In een scherp wordt het beschieten van vluchtelin gen bij de Berlijnse muur en elders; gelaakt en de Oostduitse autoriteiten i voorgehouden dat het „moorden moet ophouden". Chinese aanval op Rusland en de VS DACCA De Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjen Ji, heeft gisteren Rusland, zonder dit land ech ter met name te noemen, ervan beschuldigd steun te verlenen aan de Ta^1 en werken bijna zelfstandig. Zij Indiase „annexatie" van Kasjmir on- der het mom van onpartijdige bemid delaar. Hij zei dit in Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan. Ji. die tezamen met het Chinese staatshoofd Sjao-Tsji Oost- en West-Pakistan bezoekt, be loofde verdere steun aan Pakistan in geval van nieuwe „agressie" tegen dit land. Hij herhaalde voorts de beschul- diging, dat de VS een oorlog tegen China voorbereiden. Maar Amerika wil eerst de landen rondom China on derwerpen om ons door deze omsinge ling te isoleren. Dit zal nooit lukken", aldus minister Ji. Het kan voorkomen dat een on geschoold arbeider, die officieel een veertigurige werkweek heeft, slechts dertig uur werkt. De rest gaat op aan theepauzes, rookpauzes en derge lijke. Voor die dertig uur werken kan hij 300 incasseren. Daarnaast kan hij nog onmogelijke beloningen eisen voor extra karweitjes. „Het is een spelletje geworden", zegt een andere arbeider, „om zoveel moge lijk binnen te slepen. De directie durft toch niet te weigeren". Waarom? Omdat veel directies in hun bedrijf met soms wel twintig bon den te maken hebben die ieder weer „gerund" worden door zogenaamde ..shop stewards", dat zijn de door de arbeiders gekozen woordvoerders. De ze mensen hebben een ongelooflijke LONDEN Een Australisch bedrijf heeft opdracht gekregen een veilige bergplaats voor de Britse kroonjuwe len te maken. Men is begonnen met de bouw van een kluiskelder in de To- wer. die tegen het einde van dit jaar niet vaststellen of een van de ra-gereed zal zijn. De juwelen, bestaande dat er n'ets gedaan zou worden om men van de zaal zou zijn geforceerd uit kronen, scepters, rijksappelen en I het kwaad, in dit geval de vakbonden, Hoewel bij de Ridderkerkse politie van- andere vorstelijke attributen zullen j bij de wortel aan te pakken. I XPie P]j dan uit de Tower of jewels naar deze gedacht aan hetuiterst beveiligde ruimte worden over- I gebracht. Het bezichtigen van de kost baarheden blijft mogelijk. hebben ook weinig te maken met het hoofdbestuur van de landelijke bond waar zij bij aangesloten zijn en zijn alleenheerser in het bedrijf, voorzover het die bepaalde bond betreft. Wan neer een van de vele „shop stewards" in het bedrijf tot een wilde staking besluit, dan bestaat de mogelijkheid dat het hele bedrijf stil komt te lig gen. Daarom kiezen vele directies eie ren voor hun geld en betalen maar. Extra man Andere voorbeelden die duidelijk maken waarom automatisering en mo dernisering voor de vakbonden scheld- Obote president van Oeganda KAMPALA Premier Milton Obo te is gisteren tot president van Oegan da uitgeroepen en in het parlement beëdigd nadat dit lichaam een nieuwe door de regering voorgestelde grond wet had goedgekeurd. Deze grondwet vervangt die van 1962, welke in februari jl door de rege ring was afgeschaft na wat de pre mier noemde een poging van hoge regeringsfunctionarissen om zijn be wind met de hulp van buitenlandse troepen omver te werpen. De nieuwe grondwet voert niet al leen het ambt van president met uit voerende macht in maar verleent de centrale regering grotere bevoegdhe den. Obote verklaarde in het parle ment dat de nieuwe grondwet een ein de maakt aan de federale structuur in Oeganda. De grondwet zal van kracht blijven totdat een constituerende vergadering, door het parlement in het leven geroe pen, een definitieve grondwet heeft ontworpen. METZ De mijnen van Dander- ny-Chevillon in het gebied van Briey worden sinds gisteravond door 450 mijnwerkers bezet gehouden. Zij heb ben ook de administratiegebouwen on der controle, waarin zij de directeur hebben opgesloten. Twee pelotons gen darmerie zijn naar de opstandige plaats gezonden. De vakbondsleiders hebben intussen verklaard dat de mijnwerkers bereid zijn enkele nach ten in de mijn door te brengen. Groningse detaillisten hoos GRONINGEN Grossiers en detail listen in gasverwarmingsartikelcn en gasfitters in Groningen zijn verholgen op de gemeente omdat het gemeente lijk gasbedrijf een overschot aan gashaarden (300 stuks) teren lage prijs verkocht heeft aan V. en D Er ontstond grote beroering toen V. en D. donderdagavond met een pagina grote advertentie de verkoop van een serie overjarige gaskachels en fornui zen aankondigde tegen nrijzen die 30 tot 50 procent beneden de normale la gen. Op een gistermiddag gehouden orotestbijeenkomst werd fel gepro-1 ♦esteerd tegen deze gang van zaken j .Een aanval in de rug" zo was men u;;m- li i -an mening. ?ff 8L .^mentaar. dat het en normale zakelnke *ransactie gold. Het publiek krijgt nu do indruk dot; V en D beef, on, een aanbod gedaan de gaskachels vrnwel niets me»r j om de resterende voorraad kachels kosten want de gemeente is er de over te nemen tegen een prijs die ons oorzaak van dat een gashaard via een 1 wel aanstond, zei hij. warenhuis kan worden verkocht voor 198 (normale prijs 480). Dat een warenhuis voelt voor een stunt „op gemeentekosten" is denkbaar, maar voor de bona fide handelaren is dit een enorme aanfluiting, aldus werd gesteld. De haardenfabrieken Etna en Drue zijn eveneens verontwaardigd over de gang van zaken. Zij hebben bij V en D geprotesteerd. De directie van V. en D. zou tot een verkoopstop zijn gedwongen door het hoofdkantoor in Ams'erdam. Dit werd later ontkend door de Groningse V en D De voorde le voorraad ging gisteren snel van de hand en is uitverkocht, want er ote interesse voor. Wethouder

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5