Theologen, kerngeleerden en jonge mensen bijeen Praeses herv. synode verdedigt dubbele rechtvaardigheid GEESTELIJK LEVEN Nederlandse prot. gemeente Genève NIEUW BOEK VAN DR. DE RU ezfw Mhdacnfmt1: Ideale middel moet nog gevonden worden ZATERDAG 16 APRIL 1966 (Van onze kerkredactie) Bladerend door mijn aan tekeningen kom ik het adres tegen: „Place du Circe, bij Moulin Rouge om negen uur." Ineens zie ik hem weer staan, ds. H. Beker van de Nederlandse Pro- testanste Gemeente in Ge- nève, gekleed in zijn spor tieve plus fours, vorig jaar nog ouderwets en nu onder de naam Knickerbocker weer hoogst modern. Drie meisjes stappen met hem in de auto en dan rijden ze weg, de bergen in om te gaan skiën. Ook dat hoort bij het pastorale werk van deze predikant, die vaak meer predikanten onder zijn gehoor heeft dan enige an dere voorganger, die moet kunnen spreken voor atoom geleerden, en jonge mensen die in Genève hun Frans ko men ophalen. En vanzelf gaan dan de ge dachten weer naar die dienst in het Calvijn-auditorium naast de grote Pieterskerk die het stadsbeeld van Genève nog al tijd enigszins bepaalt. Ds. Beker, voor deze zondag bevrijd van de voor-spanning die iedere preek met zich meebrengt, be groet bij de ingang de Neder landse gasten. Straks zal prof. dr. H. Berkhof preken. Een har telijke handdruk laat me weten dat ook ik welkom ben in deze De mededelingen worden ge daan door ouderling Wim Schot, de enige gereformeerde staffunc tionaris van de Wereldraad van Kerken, die daar de financiële administratie van de Inter- ohurch Aid behartigt. Hij herin nert er aan dat in Nederland in alle kerken gelegenheid is ge weest op zaterdag om geld te brengen voor hongerend Tndia. Eigenlijk zou er voor de diako- nie gecollecteerd worden, maar de kerkeraad heeft besloten de collecte geheel voor India te bestemmen. Er zijn hónderd mensen. De collecte brengt ruim vijfhonderd gulden op. Eenvoudig De preek van prof. Berkhof is eenvoudig en toch pakkend. On derwerp is de gelijkenis van de Here Jezus over de twee huizen, de ene op het zand, de andere op de rots gebouwd. Er wordt geboeid geluisterd en zelf kan ik de preek nog helemaal navertel len. Maar dat geldt ook voor die Geen vergeving •.*>- v. mens-zijn het evangelie nodig heb, maar bisschop Robinson heeft mij echt niks te zeggen. Hij lost voor mij het probleem niet op, als hij schrijft dat we God niet hoog boven ons in de hemel moeten zoeken, maar moe ten leren zien als de grond van ons bestaan. Praat maar rustig over God in de hemel, ik weet wel hoe ik dat moet verstaan. Het is een heenwijzing, zoals ie dere formule die ik op papier zet ook een heenwijzing is naar de werkelijkheid." ;y '•'V 'p-' 'V d Griezelig Toen ik een paar uur door bracht in de gezellige woonka mer van ds. Beker in zijn hoge üt'.t?" S'af, Wk '.huis seven. Da. Hel werk in de Nederlandse Protestantse Gemeente van Gene. zijdig. Ds. Beker heeft theologen, atoomdeskundigen, diplomalen. veel jongeren onder zijn gehoor. De diensten worden om de zondug ge houden in het Calvtjn-auditorium. voorbij het vliegveld, met de grote ramen die uitkijken op de besneeuwde pieken van de Franse Jura, kon ik het niet na laten te vragen of het soms niet „griezelig" is om mannen als dr. Visser 't Hooft onder je gehoor te hebben. (Van onze kerkredactie) gaande rechtvaardigmaking als heiliging en dr. De Ru citeert: We hebben niet na kunnen «Christus rechtvaardigt jaan of het ooit eerder ge beurd is, maar het blijft een uniek feit, dat een praeses Gegrepen van een hervormde synode een wetenschappelijk werk Vaak als hij de inzichten van ut i it de reformatoren bespreekt is al publiceert. Vandaag ts m de spoedig niet meer duidelijk of Nederlandse boekhandels een hij hun visie weergeeft of zijn nieuw werk verschenen van eigen visie op schrift stelt. Vaak dr G. de Ru te Rotterdam schrijft dr. De Ru dan ook als ,.,n, t> j; een gegrepene door deze refor- getiteld: „De rechtvaardi- mat0rische visie, die zoveel ver ging bij Augustinus", met zet heeft opgeroepen. Steeds als ondertitel „vergeleken weer werd immers de vrees met de leer der iustificatio 8euit- dat doorgaande recht- (rechtvaardiging) bij Luther en Calvijn. Dr. De Ru schreef dit werk in de eerste plaats om te laten zien dat alle drie kerkvaders bij rechtvaardi ging niet slechts denken aan en is het algemeen maar ruiken of ze niet altijd even gemakkelijk. Er er zijn en waar ze zijn. Krijgt oicvuifl is nu een nieuwe wet afgekomen hij een adres, dan stuurt hij ze Q waardoor een beetje een stop op eerst een brief, omdat deze de innerlijke öeredhtigheid de toevoer van „avonturiers" meisjes meestal niet op hun ka- die ons door God wordt toe- wordt gezet. Maar tot voor kort mers te bereiken zijn. Hij nodigt gerekend, maar dat zij ook hnrl nipf Tft'n beste hen dan uit. nm hii hem thuis of i had Genève niet zo'n beste hen dan uit om bij hem thuis of „__Alr«»n nver een nifprliikp naam in de wereld. Het was een na de dienst kennis te komen ^rJ*en Ove.r unerujKe stad „waar wat te beleven viel" maken. Hoort hij niets dan gaat rechtvaardiging die DlijKt uit en trok dan ook vaak meisjes hij er achterheen en probeert zo de daden van het leven, antwoordt hij. „In Wassenaar aan dje losgebroken waren uit contacten te leggen, kwam prof. dr. H. Kraemer hun eigen milieu op zoek naar „Ik heb wel wat ervaring", Eén iceekend in de maand, als er Lausanne niet behoeft voor te gaan, vaak in *mijn kerk. Dat vond ik avontuur" (Voor hen werd Ge- Veel meisjes stellen het con- Hij is kennelijk geboeid door trekken dominee en mevrouw Beker wel eens griezelig in het begin, nève vaak een gevaarlijke stad. tact op prijs. Er worden instui- wat Augustinus over dit onder- naar de bergen. Traditiegetrouw maar als je met hem praatte dan „Marseille ligt ten slotte niet ven georganiseerd en daar zijn werp schrijft. En evenzeer door nemen zij een aantal jonge gemeen- was het alleen maar prettig. Hij zo ver hier vandaan", merkt bijzonder openhartig. „Maar wat de beide grote Reformatoren teleden met zich mee. .Meer dan één uitte nooit kritiek, maar sprak ds. Beker op en aohter die woor- 'iet valt me altijd weer op dat op schn/t gesteld hebben. Hij er- jongere gebruikte zo n weekend, niet altijd over dat waar je hem mee den lift een wereld van blanke hun geloof eigenlijk alleen kent onderscheid m accenten by 5,1. 1 ,ich W/jjk u ont- tot een zegen was geweest. En slavi„„euhaudel. bes,aa> ult een zekere e!hiek. Ze hen maar tuut toch u.t hun om ook eens eerlijk zo is het ook met dr. Visser 't weten wat mag en met mag, werken zien. dat zij in principe ,oor dè dat te komen met zijn of Hooft. Hij heeft altijd respect Nu moeten deze meisjes een maar de rest van het geloof is hetzelfde denken over het twee- hanr problemen. voor iemand die werkt. Aan ie- speciale vergunning hebben. Ver- vaak foetsie. mand die alleen maar mooi ejst wordt dat ze naast werk in Opmerkelijk is dat ds. Beker praat schenkt hij geen aandacht. de huishouding bijvoorbeeld ook hetzelfde ervaart als de studen- £n m.annen als Wolfensberger, vier uur Franse les per week tenpredikanlen en de mensen De Vries en Van den Heuvel hel- voigen. Maar ook deze wet dje meedoen aan het recreatie- l. i Hi. ik P«n echt waar ze kunnen, ook a maakt aan alle problemen geen werk. Een deel van de thuis g,.r.PMi«rhPirt toe andere preek van hem d.e ik zijn ze ontzaggelijk druk en veel einde Vaak krijgt ds. Beker kerkelijke meelevende meisjes ^fdat chti£eïdJ°«" hoorde in Frankfort tijdens de opreis. brieven van ouders of hij geen en jongens komt nooit opdagen. JjeiXdeHiit!>rm^aan assemblee van de Hervormde Veel moeilijker vindt ds. Be- adres kan vinden voor hun doch- Hun verblijf in Genève betekent S hii T ?.thi??nuS hiïeeht Gereformeerde) gereld- ker het contact met de atoom- ters, maar dat is vaak heel moei- een breuk met de kerk. Maar hét ï^ïht" bond. Toen preekte hij over. deskundigen. „Ik moet een le- lijk. Een goede organisatie om een groot deel van de thuis niet- mtÏÏ? heideJdl rSkt „stromen van levend water zul- zing VQOr hen houden over de deze meisjes te plaatsen is er meelevende jonge mensen, sluit ™~djfi™ail «n vnnrtoaanH len uit uw binnenste vloe.en men, de „.tuur. Ik ben al nog niet en ds. Beker kent zelf zich maar wat graag aan. Losge- vaardigntaking. dte dus moet broken uit de traditionele on- vnnr. nVAr de door. blijken uit het nieuwe, verander de leven van de wedergeborene, het gevaar loopt tot werkheilig heid te verworden. Dr. De Ru ziet de gevaren, maar wil toch voudig aspect van de rechtvaar diging, namelijk het juridisch verlost-worden en het reëel rechtvaardig-worden". Enkele tveken geleden sprak dr. G. Hij constateert dat Augustinus de ,„normjt „vodepraesa, „I, irnemer de gereformeerde synode de Blye Werelt in Lunteren toe. een hele tijd bezig om me daar- lang niet alle gezinnen-'wam oroKen uu ae iraaiuoneie uu- - - - Toch krijg ik de indruk dat op voor te bereiden. Maar dat terecht komen. Daar. komt ook kerkelijkheid willen ze graag sPreekt voor hem i even uit znn concentratie i u. .„Ut mnn;i;;ir tv Kon v;; „i„* „t~-,-if ion>r niot j. ti„ uit zijn concentratie v,nd.^k nu echt moeilijk. Ik ben bij dat de meisjes zelf latjg niet^■••meer weten over de kerk en net klaar met zijn een aipha-man (klassieke oplei- altijd even gemakkelijk zijn. Ze over het geloof. I raakt. Hij inleiding en begonnen aan zijn ding) *én ik vind het moeilijk komen vaak met hoge eisen, en eerste punt (als hij tenminste om met ben te praten. Toch ont- dan valt alles tegen. ..De kinde- cl-" drie punten had. maar dat zal dek jk dan weer da^ <jeZe man- ren moeten goed beseffen in dit -jKIcm wel, want anders was zijn preek nen bescheiden zijn. Er is land te gast te zijn", merkt hij waarschijnlijk moeilijker te ont- ook daar een bereidheid om te 0p. ligt maar een nauwe gang. Het lijkt of de gehele kerkzaal vol is van dit kerkelijk geluid, dat nu zo storend werkt. Lawaai van een chalet in de bergen. Al niet uit vrees de dubbele recht- een paar jaar lang is het gewoon- vaardiging uit de weg gaan. Op- Genève is een grote «tad. De te geworden om dan een kleine merkelijk is dat dr. De Ru op afstanden zijn enorm en ds. Be- 6«>ep jongeren mee uit te nodi- dit punt vooral de strijd aan- ker zou al het werk niet kunnen gan- 7r> krijgen ze kans om er bindt met hervormde theologen doen als hij zijn kleine auto ntet cons heerlijk uit te zijn om te als prof. dr. G. C. van Niftrik, had. die hij gemakkelijk door skiën, maar tegelijkertijd krijgt prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker Vaak is het moeilijk om met bet verkeer kan wrikken. Per ds. Beker de kans om over tallo- en prof. dr. K. H. Miskotte en al deze meisjes de eerste contac- jaar rjjdt hij alleen in de stad ze vragen verder met hen door ook met Karl Barth, en vaak ten te leggen. Bij de gerefor- 'rujm 25.000 kilometer. te spreken. Daarom stond ook steun zoekt bij gereformeerde meerden gaat het wat gemakke- dat adres midden tussen mijn theologen als H. Bavinck en dr. Maar er komt nog een derde lijker dan bij de hervormden. Maar die auto stelt hem in aantekeningen. Voor de Moulin G. C. Berkouwer. Hij meent dat groep naar Genève. de jonge De meeste gereformeerde meis- staat bepaalde jonge mensen Rouge ontmoette hij zijn gasten, het onjuist is om onderscheid te mensen, vooral meisjes, die in jes hebben een reisattestatie nog eens in het bijzonder te hel- En ik trok er heen om hem te maken tussen de jonge Luther deze stad komen werken om bij zich en zoeken zelf con- pen. Van een Nederlandse fami- zien vertrekken. Eerlijk gezegd, voor 1517 en de oudere Luther houden geweest) als de grote iujsteren. Ze gaan beseffen dat klokken van de Pieterskerk be- zjj aueen maar een heleboel we- onfacten ginnen te loeien. Tussen die ,en VBn een heel klein onderdeel kerk en het Calvijn-auditorium van de totale werkelijkheid. Meisjes "/etters' Ds. Beker preekt in Genève bun Frans bij te schaven. De tact. De hervormden hebben lie mag hij eens in de maand had ik zin om mee te gaan, uit de latere tijd. Er zijn accent- ther houdt vast aan beide aspec ten van de rechtvaardiging. Wel ziet dr. De Ru met anderen een verschil tussen Luther en Me- lanchton. De eerste, zegt hij met R. Seeberg. schrijft dat God rèchtvaardigt en daarom ook rechtvaardig verklaart, de twee de draait het om en zegt dat God de mens die Hij rechtvaar dig verklaart ook rechtvaardigt. Nieuwe mens Met nadruk toont dr. De Ru aan dat het leven in de gerecli- tigheid-uit-het-geloof een nieu we mens schept, een ander voe len, een ander zien, een ander horen, werken en spreken. Maar ten sterkste wijst hij af. dat dat een terugvallen zou zijn in de rooms-katholieke leer van de werkheiligheid: „Alleen in het geloof heeft de zonde afgedaan en is zij in absolute zin verle den. Maar dat geloof is geen be zit van mij, maar een daad, een gebeuren, dat zich ieder ogen blik weer moet herhalen in de gemeenschap met Christus". Zo is dit boek een krachtig pleidooi voor de uitspraak in het laatste hoofdstuk: „Wanneer de Heilige Geest zijn werk doet wordt dit zichtbaar naar buiten in een bepaalde levenshouding. Er is een werkelijk nieuw begin, een nieuw leven". Daarom, zegt hij, is er plaats voor een evange lische heiligmaking, mits men de imperatieven van de nieuwtesta mentische vermaningen maar altijd ten volle blijft betrekken op de indicatief van de recht vaardiging als vrijspraak Gods. Het nieuwe, het andere leven is geen leven van de wedergebore ne zelf. daartoe in staat gesteld door de genade van God, maar is het werk van de Heilige Geest in de gelovige. Of om het met eigen woorden te zeggen: Gena de is niet alleen maar gratie, vrijspraak, maar is ook d* kracht voor het nieuwe leven. Met Calvijn zegt De Ru dan dat „rechtvaardigmaking middel is tot een doel. Het gaat God om het heilige leven van zijn kinde ren in de wereld. De rechtvaardi ging is middel, de heiliging is het doel. Deze komt tot stand door de Heilige Geest. Het hele leven wordt zo: willen wat God wil, gehoorzaamheid, overgave, dienst". Dr. De Ru heeft een waarde volle bijdrage geleverd aan het Augustinusonderzoek, maar hij heeft met dit boek meer gedaan. Hij heeft gewaarschuwd tegen een eenzijdigheid in de predi king en in de theologie. En nu dit boek verschijnt in zijn ambtsperiode als praeses is het, we geloven ongewild en onge zocht, toch mede bestempeld door het gezag van zijn functie. kladderd: Geen vergeving." En op de muren van de hui zen schreeuwden aanplakbil jetten: Er werden 6.028.000». Polen vermoord. Wij zullen de misdadigers niet verge ven." De aanplakbiljetten lie ten twee geblinddoekte Polen zien voor een Duits vuurpelo- Dit is de communistische reac tie op de houding van de bisschoppen, die contact heb ben opgenomen met hun Duit se collega's. Zij staken de broederhand uit om met hun vroegere vijanden samen het grote Poolse jubileum dui zend jaar christendom te vieren. De communisten zijn boos. niet slechts op de Duitsers maar ook op de Poolse kerk die spreekt van verzoening. De leuzen waren afkomstig van de organisatie van oorlogsve teranen, die staat onder lei ding van minister Miczyslaw Moczar. Inmiddels heeft de Poolse regering reeds offi cieel laten weten dat geen en kele buitenlander een nsum krijgt om het feest bij te wo- Er is de laatste jaren veel gesproken over co-existentie, over een vreedzaam samenle ven tussen oost en west. Voor een christen is een dergelijke leus nimmer helemaal vol doende. maar er was toch al veel gewonnen na de jaren van koude oorlog. Het ziet er nu naar uit dat Polen, het eerste land van het commu nistisch blok dat openheid ten opzich'e van het westen toonde, nu ook het eerste land zal zijn om co-existentie weer onmogelijk te maken. In Polen Ls de kern van ae communistische ideologie blootgelegd en openbaart zij zich als lijnrecht staande te genover de boodschap van het evangelie. „Geen verge ving" schreeuwden de vetera nen. Vrede is alleen mogelijk door verzoening, verkondigt de kerk. Haat" predikt op nieuw het Poolse commu nisme. ..liefde", is de bood schap van het evangelie. Haat en liefde kurrncr. niet verzoend worden. Waar haat woekert kan vrede met op bloeien. Oprieuw is het duide lijk gewrden, dat een kc:k die waarachtig de vrede door verzoening zoekt in confl'ct moet komen met de commur nistische ideologie die noa al tijd stoelt op de oredlku.s van de haat. om de andere zondag en iedere gemeente wil ook hun een geeste zondag om vijf voor tien, als hij net aan de preek begonnen is, begint het lawaai. In mijn naïvi teit vroeg ik, of de kerkeraad de mannenbroeders van de grote kerk niet kon vragen dat luiden af te schaffen of een half uur vroeger te zetten, maar hii schudde „neen". Ik begreep dat voor zo iets de Zwitsers »e iradi- tioneel gezind zijn. Kennelijk is voor hen de traditie van het klokkenluiden aan het begin van de dienst als toch nie mand die daardoor wakker wordt de kerkdienst meer kar. halen belangrijker dan het feit dat een Nederlandse rienst verstoord wordt. En toch be hoort de Nederlandse Pro testantse Gemeente semi-offi- cieel bij de Zwitserse Kerk. aak niets. Ds. Beker moet over een weekend gebruik maken maar andere plichten riepen. verschillen, erkent hij, maar Lu- Bezwaren Het is een merkwaardige ge meente. Alle kerkelijke grenzen zijn hier doorbroken. Er zitten hervormden en gereformeerden, maar ook lutheranen en doopsge zinden. Het gevolg is soms dat er spanningen kunnen ontstaan tussen de verschillende confes sies. Maar ds. Beker ziet die spanningen niet als gevaarlijk, als verscheurend. Hij zegt: ..Het is mijn tank om die spanningen om te zetten in energie." Het schijnt hem wonderwel te luk ken. Wereldraad Alleen al de Wereldraad, waar de Nederlanders altijd grote in vloed hebben gehad, levert een grote kern. Dr. W. A. Visser 't Hooft komt er en ds. Albert H. van den Heuvel, ds. C. M. de Vries en ds. G. H. Wolfensber ger. de studiesecretaris van de Verenigde Bijbelgenootschap pen. en dan noem ik nog niet eens de meisjes die als secreta resse tewerk zijn gesteld. Maar er komen ook Nederlan ders die werken bij CERN. het atoomonderzoek, mensen die een geheel andere opleiding heb ben. die natuur-wetenschappe lijk denken. Sommigen -an hen hebben het contact met de kerk geheel verloren. Zij gaan volko men op in hun wetenschappelijk onderzoek en kunnen daarin geen plaats inruimen voor de kerk. Anderen leven van harte mee. maar lachen wat om aller- 'ei moderne pogineen van de kerk om voor hen het »*«»ngelie •ers'aanbaar te maken. „Ach dominee", zei een van hen tegen ds. Beker, „ik weet dat ik voor mijn waarachtig In ons land is nu al geruime tijd werkzaam de Pro testantse Stichting ter bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming, die op het vlak der voorlichting bijzon der veel werk verricht. In dit verband noemen wij het PSVG-blad Gezond Gezin, dat binnenkort van twee maandelijks elke maand zal gaan verschijnen. Met het PSVG-bestuurslid dokter P. J. F. Dupuis te Rotterdam hadden we dezer dagen een gesprek over „de" pil. Met bijgaand artikel hebben we tevens de be doeling de aandacht op deze organisatie te vestigen. Nadere inlichtingen: Trompstraat 77a, Den Haag. tel. 070—330164. (Van een onzer redacteuren) Volgens de jongste ge gevens, gebaseerd op verkoopcijfers, gebruikt récht te zétten thans ongeveer één derde deel van de daarvoor in aanmerking komende Ne derlandse vrouwen ,,de" pil. Deze 450.000 gebruik- sters demonstreren wel heel duidelijk de opkomst van dit anti-conceptionele middel, die dezer dagen ook de PSVG nog in haar iaarverslag constateerde. Hetgeen niei betekent, ais zouden er helemaal geen misverstanden over bijwerkin gen en anderf gevolgen van ..de" pil bestaan. Integendeel, er valt zo nogal het een en ander te verduideliiken en ooruitstrevendheid betoond de ontwikkeling var. de tech niek der geboortenregeling. Bestaande middelen werden wel iets .erbeterd maar da was eigenlijk niets vergeleken met de opzienbarende ontwik keling van na dc oorlog in de geneesmiddelensector. Deze zee- duidelijke ach terstand heeft zo niet uitslui tend dan toch in belangrijke mate verband Behouden met de ontwikkeling van een gedach- tengang: lange tijd was er geen geld beschikbaar voor de re search. Maar nu wel. Er wordt ter koste van veel geld en energie gezocht naar het ideale middel, dat op den duur zeker gevon den zal worden Hetgeen intus sen betekent dat dit er NU (nog) niet is. Met ander,, woor den: pil. spiraal en hoe de mo dernste middelen maar heten mogen vormen zoiets als een oplossing- bij- gebrek- aan- be ter. Wat is dan het ideale mia- del? Antwoord: dat is geen mid del, maar slechts" de we tenschap exact na te kunnen gaan wanneer de vruchtbaar heidsperiode, die bij iedere vrouw per cyclus slechts 24 uur duurt, begint Als men het begin, tijdig kan gaan voorspellen, dan kan een absoluut veilige periodieke ont houdingstabel samengesteld Doch nogmaals. zover is het vandaag- de- dag niet. zodat men het, althans: in dien men streeft naar geboor- tenregeling. van middelen als de pil zal moeten hebben die he< hormonale systeem dat de ovulatie regelt vermag :e blokkeren Bij gebruik van de pil kun nen (dus niet- moetent tiideliik symptomen van de zwan gerschap. zoals gewichtstoena me. duizeligheid en hoofdpijn optreden. Blijken deze en ande- lijkheid gewichtstoename enzo voorts. dan behoort men bij de vijf tot tien procent der ge- bruiksters, die moeten stoppen wegens bijwe-king. In sommige gevallen kan het organisme tot inactiviteit ge dwongen. Bezien moet nv in de „rustperiode" worden hoe hei Geen opschudding Men kan nogal eens horen dat gebruik van de oil de over gang doet .opschuiven" Niets is minder waai Verhaien van gebruik van de pil ook suiker- oudere vrouwen achte' de kin ziekteverschijnselen oproepen en wel bij dit vrouwen, die tevoren, zonder het te weten derwagen zlin in du verband pure nonsens Wel kan - maar dat is een ander hoofdstuk - altijd op de grens van suiker- gebruik van de pil in de ziekte hebben geleefd. Ook hiei is onmiddellijk stoppen gebo den en kunnen deze verschijn selen doorgaans weer verdwij nen. Bloeding tijdens het inne men is al evenzeer ongewenst en zal tot stoppen kunnen no- Begeleiden Uit dit alles blijkt dat me dische begeleiding bij gebruik van de pil eerste vereiste i. Ook al hierom, daar de meeste arts na een bepaalde periode van gebruik zal aanraden dit gedu rende een >iantal eveli te sta De reden van dit slaken i contróle. Door het gebruik van de pil wordt immers het gehele gangsperiode alle daarmee ver bonden bezwaren wegnemen Vandaar dat het medicament ook hiervoor veel wordt gebe- Intussen blijft men ook zoe ken naar middelen voor de man itort "eleden neende mei iets 'e 'lebben gevonden He medicament was de dierproe- .ven gepasseerd en werd al aan een aanta] vrijwilligers toege diend. Het werkte bijzondei goed. echter., er bleek tevens door het gebruik een zg. intole rantie voor alcohol bij de proef- oersonen op te treden (gebruik van een zeer kleine hoeveelheid alcohol leidde nl. tot dronken- schapsverschijnselen». Dit mid del bleek daarom volledig in bruikbaar Maar juist daarom zijn wij een beetje teleurgesteld over twee dingen die eigenlijk in de ze tijd niet zouden moeten voor komen. In zijn verlangen om Au gustinus en de Reformatoren juist weer te geven, citeert hij hen in het Latijn. Dat is terecht, maar hij geeft geen vertalingen van de citaten en wij vragen ons af. of dat in deze tijd juist is. Nu richt dit boek zich vrijwel uitsluitend tot de mensen in de kerk met een klassieke oplei ding, dat wil zeggen tot de pre dikanten. Kan dat nog wel in een tijd waarin veel gesproken wordt over de mondige gemeen te? Had een boek, dat zich zo sterk verzet tegen een theolo gische eenzijdigheid zich niet moeten richten op een breder pu bliek? Onze tweede opmerking geldt de uitgever. Dit boek telt slechts 152 pagina's, toch kost het inge naaid 18 gulden en gebonden 20,75. Dat vinden we eerlijk gezegd te veel, ook al beseffen we dat alles duur is. Op de flap van de omslag wordt gezegd dat het boek „aan het theologisch gesprek mede richting" zal ge ven. Dat hopen we inderdaad, maar we vrezen dat het nu al leen maar mede richting zal ge ven aan het gesprek van theolo gen en dat vinden we bijzonder De rechtvaardiging by Augus tinus, door dr. G. de Ru. Uit gave H. Vcenman en Zonen. N.V., Wageningen. Prijs gebon den ƒ20,75, ingenaaid ƒ18,00, 152 blz. ALIBI man stuntelen. Aanvankelijk ver moedde hij dat de man zich niet soed voelde, maar dichterbij ko mend zag en rook hij al gauw dat de man stomdronken was. De heilsofficier begeleidde de -tan daarop naar zijn huis. dat niet ver weg bleek te zijn Bij de huisdeur vroeg dc dronkeman zijn begelei der met hem mee te gaan. maar deze verlangde naar zijn eigen huis. ..Alsjeblieft majoor", smeekte de feestganger, „al is het maar één minuutje" ..Maar waarom dan", vroeg de man van het Leger ver baasd „Ik wil even mijn vrouw laten zien met wie ik vanavond uit geweest ben" was het ant- De Strijdkreet—

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16