ONOAGS BLAD Clipper Cutty Sark was snelste zeilschip ter wereld T j.i 4 jün ff ZATERDAG 16 APRIL 196(5 dok Ifltge» Cutty Sark bezichtigd. Ir van dat jaar werd de clipper opengesteld door koningin Eliza beth en sindsdien is het schip een van de vele. bezienswaardig heden rond Londen. Overdag steken de masten en tuigage even nieuw als toen het schip in de vaart kwam hoog boven de daken van de huizen uit, 's avonds baadt de clipper in een zee van licht. En dit dankzij het werk van de Cutty Sark Society, die onder beschermheerschap staat van Prins Philip. In de ruimen is een perma nente expositie ingericht van schilderijen en foto's, scheeps- documenten en boegbeelden, die alle voor zich iets vertellen over de romantische, maar harde zeil vaart. Bezoekers kunnen zonder gids over en door het schip wan delen. De kleine bemannings- verblijven zijn authentiek inge richt, het koperwerk in de kapi teinshut blinkt weer en aan dek ziet alles er uit of er direkt kan worden gevaren. Zelfs de houten blu6emmers zijn met water L er door BRAM OOSTERWIJK |y|esscherpe stevens, ranke rompen, bollende zei len en thee, vooral thee hebben in het derde kwart van de vorige eeuw voor een sensationeel stuk maritiem gebeuren gezorgd. Clipperschepen om het hardst zeilend om toch nog maar net even eer der dan de concurrent de met zilverfolie beslagen theekisten op de grauwe kaden van het Victoriaanse Engeland te kunnen lossen hebben toen vele adembenemende zeilraces uitgevochten, races die maanden in beslag namen. Nu zijn deze theeclip pers historie geworden, allemaal op één na: de Cutty Sark. Dit vaartuig het snelste zeilschip dat ooit de zeeën heeft bevaren wordt angstvallig be waard in een droogdok te Greenwich, als tastbare herinnering aan een tijd die Engeland veel roem, nautische roem heeft gebracht. goed genoeg. Kapitein George Moodie was een toegewijd zeeman, maar geen echte racer. Dat was vooral een kwestie van gelulk. ge- Opvolger luk dat merendeels de Thermopy- lae ten deel viel. Roer verloren Dit prachtige clipper schip van 963 ton kreeg op een novembernamiddag van het jaar 1869 op een werf aan de Clyde een naam die later de gehele wereld zou overgaan en in de harten van Engelse zee lieden een plaatsje kreeg naast die van Nelsons vlaggeschip Victory. Geen van de aanwezigen bij de stapelloop zal dat toen hebben kunnen vermoe den. De Cutty Sark was voor haar tijd bepaald niet groot, ruim 60 meter lang en maar net 10 me ter breed. Met een zeiloppervlak van 32.000 vierkante voet kon het schip echter maximaal 1754 mijl per uur varen. De kracht die door wind en zeilen werd opgewekt, bedroeg 3000 paardekrachten.... De Cutty Sark was eigendom van Captain John Willis, die het schip noemde naar een mooie, jonge heks die in een Schots ge dicht met golvende haren en in een kort hemdje (cutty sark) door de lucht danst. Willis was, evenals zijn vader, zeilschipkapi tein. Thuishaven van hem en zijn nieuwe schip was Londen. Willis, naar de witte hoge hoed die hij altijd droeg ook wel „Old White Hat" genaamd, wilde dol graag eens een keer de grote jaarlijkse race vanuit China met de eerste thee van het nieuwe seizoen winnen. Hij was daarin nog nooit geslaagd. In 1868 had een zekere Ber nard Waymouth de clipper Ther mopylae (die bijna even be roemd werd) in de vaart ge bracht en Willis had de Cutty Sark alleen laten bouwen om dit schip te kunnen verslaan. De jonge scheepsbouwer Hercules Linton kreeg de opdracht. Het werd zijn eerste en tevens laatste schip. De prijs werd afge maakt op 16.150 pond sterling, maar de eisen van Willis ble ken echter zo hoog. dat Linton failliet ging. De aangrenzende werf van Denny Bros bouwde de clipper af. het Suezkanaal. Stoomschepen konden van deze kortere vaar weg naar de Oost gebruik ma ken, maar zeilschepen moesten via Kaap de Goede Hoop varen en noodgedwongen tijdverlies ac cepteren. Theeclippers hadden, evenals ra cepaarden, de juiste mensen nodig om ze te „berijden". Mannen van staal, die geen angst kenden, die moesten varen onder alle weersom standigheden, vaak voor meer dan 100 dagen achtereen: uur na uur racend. De bemanningen van deze clipperschepen zijn de beste zeelui die ooit hebben gevaren. Dat is bewezen. De Cutty Sark kon de theerace voor „Old White Hat" niet winnen. De reizen waren goed, maar nooit Slechts éénmaal in de Chinaja- ren ontmoetten de Cutty Sark en de Thermopylae elkaar onder ge lijke omstandigheden, d.w.z. gelijk tijdig uitzeilend in dezelfde toestand. Dat was in 1872, toen de twee'schepen geladen hadden te Shanghai en vertrokken uit Wooêung. Getweeën passeerden ze Anjer en voeren de Indische Oce aan in met de Thermopylae ander- jc halve mijl voorop. Zesentwintig da gen later echter, toen de Cutty Sark inmiddels 400 mijl was uitge lopen, verloor het schip in een he vige storm het roer. Een broer van Willis, die aan boord was, probeerde Moodie te bewegen de reparatie in Kaapstad te laten uitvoeren. Deze wilde dit echter niet en liet stuurman Hen derson, de man die betrokken is geweest bij de bouw van het schip en de houtsoort koos, e maken. Door deze kwam de Cutty Sark c haar rivaal te Londen was daardoor zo teleurgesteld dat hij overstapte op een stoomschip. en noodroer vertraging san. Moodie Tijdens haar leven zou de Cutty Sark nog tweemaal een roer verspelen. De volgende keer was dat in 1909. tijdens een orkaan in de Westindische wateren. De repa ratie werd toen uitgevoerd te Key West. Op reis van Lissabon naar Mossamedes gebeurde dat nog maals in 1915. Ook toen moest een noodroer worden aangebracht. Eerste reis Na gedoopt te zijn door me vrouw George Moodie, de vrouw van de eerste gezagvoerder, werd de Cutty Sark naar Green ock gesleept, waar ze werd af gebouwd. De eerste reis van Lon den naar Shanghai begon op 16 februari 1870. Ongelukkigerwijs voor de Cutty Sark waren de dagen van de zeilschepen in de theevaart reeds bijna geteld toen zij op het toneel verscheen. De onder gang van de theeclippers was een week voor de tewaterlating aangekondigd bij de opening van „Old White Hat" benoemde na Moodie's vertrek F. W. Moore, tot kapitein, een ouder iemand, die walkapitein bij de rederij was. Daarom moest de race van 1873 eigenlijk een mislukking worden. Moore had 117 dagen nodig voor de thuisreis van Shanghai, twee weken langer dan de Thermopylae. Moore's op volger werd kapitein W. E. Tip- taft, een uitstekende zeeman, maar geen drijver. Er werden daarom onder hem ook geen bui tengewoon snelle overtochten ge maakt. In december 1873 maakt Tiptaft de eerste reis met de Cutty Sark naar Sydney (geladen met stuk goed), waar kolen werden ingeno men voor Shanghai. Bij aankomst daar stuurden de agenten het schip de 600 mijl lange rivier op, naar Hankow. Daar moest tussen de vele stoomschepen felle con currenten een lading thee wor den veroverd. Uiteindelijk lukte dat; de thuisreis werd in 118 dagen gemaakt. Het jaar daarop had de Cutty Sark evenwel het geluk de snelste reis van het seizoen naar Sydney te maken, in 73 dagen. Van daar werden weer kolen naar Shanghai gevaren, werd thee inge nomen te Hankow en werd de reis naar Londen in 122 dagen gemaakt Concurrentie In 1875 werd de stoomconcurren- e zeer hevig. De Cutty Sark voer 106 dagen thuis vanuit Woosung maar het s s. Glenartnpy deed dat via het Suezkanaal in 42 dagen. Dat was fataal voor de zeilschepen en 1877 was het laatste jaar waar in een rederij met clipperschepen dividend uitkeerde. In dat jaar ver voerde de Cutty Sark haar laatste lading thee vanuit een Chinese ha ven. In 127 dagen werd die thee naar Londen gevaren. In 1878 stierf kapitein Tiptaft te Shanghai, waar hij het beetje thee dat in Hankow was geladen weer moest lossen omdat hij geen aan vullende lading kon krijgen Kort daarvoor had Tiptaft. op de uit reis, benauwde ogenblikken met het schip doorgemaakt. De Cutty Sark was een van de 60 schepen die bij Downs in het Kanaal sehuil- berstorm Op een zondagavond knapten de ankerkettingen, het stuurloze schip ramde twee andere schepen en liep flinke schade op. Na het afschieten van vuurpijlen kon het schip echter nog net op tijd worden vastgemaakt door een sleepboot. Een stranding op Good win Sands werd voorkomen. Na Tiptaft's dood kreeg stuur man J S Wallace het commando over het clipperschip. Hij was een kundig zeeman en wist uit zeilsche pen te halen wat erin zat. Als hij eerder kapitein op het schip was geweest, had de Cutty Sark stellig snellere theereizen gemaakt. Maar thee was er niet meer te laden voor een zeilschip en Wallace zeil de vanuit Shanghai naar Sidney in slechts 46 dagen, bijzonder snel Na nog een vergeefse reis naar China te hebben gemaakt, laadde de Cutty Sark uiteindelijk in Mel bourne een Iadin.' wol de eerste die in de ruimen kwam bestemd voor New York Van daar uit haalde hij Londen in 19 dagen, een formidabel korte tijd. Geen toekomst Willis kreeg langzamerhand dnor dat er in de thee voor het schip geen toekomst meer zat en Moore een i Newcastle oostkust en dagen. In snelste reizei van 79 dagen naar de Australische r hij terug in 82 l waren dat de i het jaar. De Australische wolvaart verschil de belangrijk van de theevaart. Bij thee ging het erom als eerste schip met de eerste oogst van het nieuwe seizoen in Londen te zijn. i.v.m. de hoogste prijs. De snelste schepen werden daarom het eerste beladen. Met wol was het juist andersom. Dan draaide het erom het laatste schip met wol in Lon den te zijn voor de markten van januari en februari De snelzeilers werden daarom achter de hand ge houden en clippers speelden zo doende een belangrijke rol in het varen van wol. De Cutty Sark maakte in die jaren historie, zeil de al haar rivalen eruit, inclusief de Thermopylae. Haar naam ging de aardbol over. Na deze succesvolle reizen werd Moore kapitein op de The Tweed, het vlaggeschip van Willis' vloot. Richard Woodget. die sinds 1881 op de oude Coldstream voer, werd z n opvolger voor 186 pond sterling per jaar. Woodget was een excel lent zeeman, die veel aan boord zelf deed. Als de wind de zeilen bol blies, was er geen schip ter wereld dat harder voer dan de Cutty Sark, onder zijn commando. Snelste Richard Woodget. de laatste gezag voerder van de Cutty Sari dat hij iets anders moest gaan doen. Dat was het begin van de tweede en ongelukkigste periode uit het bestaan van het schip. Hoewel de Cutty Sark geen re- kor d-theereizen had gemaakt, had ze wel bewezen onder ge lijke omstandigheden zeer snel te zijn. Meermalen werd 1754 knoop gevaren, vaak dagen ach tereen 15 knoop gemiddeld. In de zomer van 1880 speelde zich een tragedie aan boord af. Tijdens een ruzie sloeg de eerste stuurman een neger-matroos dood. Er dreigde muiterij, maar Wallace kon dit met veel moeite voorko men. Op Anjer kreeg de kapitein meelij met de opgesloten stuur man en hij liet hem ontsnappen. De bemanning pikte dit echter niet en vier dagen later smeet men Wallace op zee over boord. Onder commando van de tweede stuur man werd Anjer weer bereikt. Een Nederlandse loods bracht het schip vervolgens naar Singapore, waar de stuurman van de Hallo- ween. Bruce geheten, gezagvoerder werd. Hij was een tiran en een dronkelap en onder hem bracht de Cutty Sark de allereerste thee uit Calcutta naar Melbourne. Via Chi na en de Philippijen zeilde hij naar New York. waar Willis hem ontsloeg en verving door kapitein E. Moore van de Blackadder. Deze bracht het merendeel van zijn ou de bemanning mee aan boord. Moore liet het verwaarloosde schip opknappen en maakte in 1883 en 1884 rondreizen naar Australië, waar hij bij Kaap Hoorn toonde een uitstekend zeeman te zijn. Ondanks noodweer maakte Zijn eerste reis begon in april 1885 en was meteen de snelste naar Sydney van dat jaar: 77 da gen. Nummer twee, de Samuel Plimsoll, volgde een volle dag later. Huiswaarts ging het nog rapper: 67 dagen, twaalf dagen minder dan de Thermopylae no dig had. Deze reizen brachten bij Willis weer hoop voor een lading thee en in 1886 zond hij de Cutty Sark met schroot naar Shanghai, waar het echter weer niet lukte. Na 354 maand wach ten zeilde Woodget naar Sydney, waar hij te laat kwam om nog te laden voor de Londense markt van februari. Hij moest tot trozen, die op zee van een beijzelde ra tuimelden. De volgende reis voerde van Sydney naar Hull met 5000 balen wol. de laatste maal dat het schip in Sydney laadde. Het jaar daarna laadde de Cutty Sark de ongelofelijke hoeveelheid van 5304 balen wol in Brisbane, een rekord voor dit schip. Op 26 maart 1895 meerde Woodget in Londen af en hoorde toen dat Willis besloten had de Cutty Sark te verkopen. Woodget maakte nog één reis op de Daarom stapte hij na één reis i de wal. Hij stierf in 1928, 82 jaar Achteruit De gebroeders Ferrèira uit Por tugal koohten de clipper en doop ten hem Ferreira. Als zodanig heeft het schip nog 26 jaar gevaren. De toestand van de Ferreira. liep hard achteruit en er werd bijna geen winst gemaakt. In 1922 werd het schip verkocht en kreeg het de naam Maria do Amparo, maar en kele maanden daarna werd de clip per eigendom van de Engelsman Wilfred Dowman, die als zeeman het schip eens als Cutty Sark had zien varen en er weg van was. Het schip uordt klaargemaakt i maart wachten en zeilde terug in 72 dagen, alweer het snelst van dat jaar. In 1888 was het 71 dagen, steeds ongeveer een week sneller dan aartsrivaal Thermo pylae. Het jaar daarop werd dit schip weer verslagen, maar op haar beurt werd de Cutty Sark ook overtroffen, met twee dagen door de Nebo. In 1890 evenwel was ze weer nummer één. Het was de laatste race tussen Cutty Sark en de Thermopylae. In het zelfde jaar werd de Thermopy lae naar Canada verkocht en ge bruikt voor de rijstvaart. Daar na kwam dit schip in Portugese handen, die in 1907 deze trotse clipper lieten zinken bij de Taag. Hij was te oud gewor den Als wolclipper bleef de Cutty Sark ook in 1891 overwinnaar met 93 dagen. In januari slaagde Wood get er niet in wol voor Londen te laden Hij moest genoegen nemen met Antwerpen als loshaven. Tij dens deze reis verloor hij twee ma- Iloog boven het dele oude schip werd naar Falmouth gesleept. Dowman gooide veel geld tegen het opknappen aan en in 1924 zag het schip er weer piekfijn uit. De laatste jaren voor de oorlog voer de clipper onder de eigen naam Cutty Sark als zeilend schoolschip van de Thames Nautical Training College, aan wie het schip in 1936 door de weduwe van Dowman was geschonken. In de oorlog werd net schip op de Theems verankerd, waar het veel te lijden had. In 1945 waren er geen masten meer; de tuigage hing overboord. Pas in 1951 werd het op last van het gemeentebestuur van Londen hersteld. Tijdens het Fes tival of Britain werd de Cutty Sark „geëxposeerd" en velen raakten verrukt over het bestaan en uiterlijk van het schip, de eni ge clipper ter wereld die toen nog bestond. Dat resulteerde in de stichting van de Cutty Sark Society, die het schip in dok te Greenwich, in de schaduw van het Engelse scheepvaartmuseum, voor het nageslacht heeft behou- Greenwich ligt de enige clipper ter wereld dit jaarlijks bexocht door tienduizenden mensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15