Nieuwe leidse Courant Aandrang op nationaal ruimtevaartprogramma J. bekent: lust tot doden bleef krant van FORMAAT l okker. Philips en Van der Heem: Om niet achter te raken bii buitenland Slocbteren is uitverkocht Chinese ambassade in Djakarta bestormd BLOEIENDE BOMEN IN DE SNEEUW Brutalen hebben halve wereld de Man trachtte zijn vrouw te wurgen Commentaren 'n ster matras Nederland paradijs voor „kneusjesexporteurs" CHRISmiJK-NATtONAAl DAGBIAD 'n gh«bt*v*a ■«Jfn Wort In teghen«po«t I" Vrijdag 15 april 1966, 47ste jaargang S^È>iP^È>^O^>lop^jDS0È>iC>SO9>iPK>Ê^I Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzi (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Fokker, Philips en Van der Heem gaan ^gering aandringen op een nationaal ruimtevaartprogramma om te voor- dat Nederlandse ondernemingen nog verder achter raken bij het tuitenland. Men acht zich te veel afhankelijk van de Europese internatio- i ruimtevaartorganen als Eldo en Esro. De plannpn worden aangekondigd het thans verschenen jaarverslag Fokker. Daarin wordt ook ont- uld dat de fabriek van Eldo inmiddels studieopdracht heeft gekregen het ontwerpen van een kunst- n, die zichzelf in een zeer ver van i aarde verwijderde baan moet kun- stoten. De kunstmaan zal worden [ebruikt voor communicatiedoelein- Deze opdracht is de eerste redelijke order, dde een Nederlandse industrie voor de Europese ruimtevaart heeft gekregen. Een eerdere poging van Fokker en Phi- >m een opdracht te krijgen voor de bouw van de eerste Europese kunstmaan Esro-1 mislukte doordat beide onderne mingen in vergelijking met buitenlandse icurrenten te weinig ervaring hadden de bouw. ERVARING Dessa's weggevaagd van de aardbodem Een artikel van Link van Bruggen op pagina 5 Hebben Koerden de hand ge had in de plotselinge dood van Iraks president Arif? Zie pagina 5 Studentenstop: onsympathiek maar wel nodig - Een beschouwing op pagina 9 KLEURENTELEVISIE Zie Etliergolven Bollenstreek volgende week zonder corso DEN HAAG Het bloemencorso van e Bollenstreek, dat zaterdag 23 apri. )u worden gehouden, moec wegen het koude weer worden uitgesteld. De zijn voor een corso Wanneer Drso nu zal worden gehouden zou vanmiddag worden besproken in eei< vergadering van de corso-orgsnisatoren NAIROBI Kenia's vice-president Odinga Odinga heeft zijn partij- en re geringsfuncties neergelegd omdat de te genwoordige regering z.i. slechts op per soonlijk gewin uit is. Hij lag de laatste tijd overhoop met president Kenyatta. Kenia is een éénpartijstaat. Odinga maakte op een persconferentie gewag en „onzichtbare regering" en wees alle geweld van de hand. op uw schaaltje umryn niet duur wel heerlijk Weersverwachting Aanhoudend koud Zwaar bewolkt met enkele verspreid voorkomende opklaringen, maar plaatse lijk ook enige neerslag. Zwakke tot ma tige, langs de Waddenkust af en toe derlandse ondernemingen. Hoewel de Esro toegeeft, dat de Nederlandse indus trie op een zeer hoog peil staat, zeker met kansloos is en in staat moet worden geacht met succes deel te nemen aan de uitvoering van Europese ruimtevaart plannen, is steeds gebleken dart buiten landse bedrijven voorkeur genoten omdat hun technologische ervaring groter was. En steeds betrof het hier ondernemingen uit landen waar men een eigen nationaal ruimfcevaartprogramma had, zoals Frank rijk en Engeland Uit landen dus, waar men al geruime tijd ervaring heeft met dit soort projecten. Bekend is, dat de Nederlandse indus trie grote belangstelling heeft voor deel neming aan Europese projecten. Ir. Th. P. Tromp, vice-president van Philips, heeft zich al eerder uitgesproken voor de vorming van een Nederlandse raad voor de ruimtevaart naar analogie van de raad voor de kernenergie. En wat Fokker betreft: al geruime tijd geleden heeft men daar een speciale ruimtevaart- afdeling opgericht, die zich bezig gaat houden met plannen voor de Europese kenbaar maken. Binnenkort zal het naar het ministerie vc sche zaken worden gestuurd. Eis van acht jaar voor moorcl op Come Hofman DEN BOSCH De 24-jarige Jackie K„ in vertegenwoordiger uit Budel, die gis teren voor de Bossche rechtbank terecht I voor de moord op het zesjarige Eindhovense jongetje Corrie Hofman, lorgde aan het eind van de lange zitting roor enige beroering. Toen de president, nr. W. Poerink, n.I. op kalme en koele w(jze vroeg of de neiging tot doden al it hem verdwenen is, kromp Jackie, zo zien een normale jongen met een goede maatschappelijke positie, in elkaar. Hij bevestigde snikkend zowel de vraag van de president als zijn eerder getoonde op rechtheid: de lust tot het doden van een medemens bleef. De eis die de officier daarna in een anderhalf uur durend requisitoir stelde was opvallend mild: aaht jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Mr. J. Dony achtte de moord overtuigend bewezen, maar zowel het uitgebreid psy chiatrisch rapport dat tot verminderde toerekeningsvatbaarheid concludeerde als de opvatting van de officier dat Jackie K. nog voor de maatschappij te redden is, deden mr, Dony tot deze milde eis besluiten. ,,Ik ben van mening, dat een man van 25 jaar met een straf van 15 jaar niet verder kan bouwen aan zijn toe komst. In de gevangenis zal Jackie K. bezwijken. Maar hü moet opstaan» zich positief richten". Oprecht Jackie K. bekende gisteren voor de rechtbank alles. soms heftig geëmotio neerd, maar altijd zo oprecht mogelijk. ~~jj it zijn brak een tijd van verveling aan. De helft van de dag ligt hij op bed in zijn Eindhovense pension en in die tijd rijpt bij hem de obsessie zichzelf of iemand anders om het leven te brengen. Hij fietst door Einhoven met een knup pel in een krant verpakt. Hij geeft toe. DEN HAAG Het gasveld van Slochteren is uitverkocht. Nederland kan nieuwe buitenlandse klauten niet meer helpen. Nieuwe gasveiden be vinden zich mogelijk onder bodem van van het departement van economische zaken is nog niet afgekomen De voor de Engelse kust oij Great Yarmouth aangeboorde gasbel gaat door voor de grootste van Europa. De dage lijkse produktie wordt geschal op een miljard kubieke voet dat is meer dar het totale gasverbruik in Engeland. De kwaliteit van het Engelse gas zou bete zijn dan die van het Nederlandse Scheepsramp bij Java DJAKARTA Bij een scneepsramp komen en 128 vermist. Dertig mensen zijn gewond en velen zijn er ernstig aan toe. Het schip was een kustvaarder ingericht voor pleziertochten en inge zoals hij alles toegeeft, in de bossen van Eindhoven wandelende paartjes te heb ben geprobeerd aan te vallen. Ook heeft hij plannen zijn hospita of de moeder van zijn meisje te vermoorden. Dan komt men in de Bossche rechts- lal toe aan de moord op Corrie Hofman. Hij erkent de jongen door de belofte van eekhoorn in een kooitje, te hebben meegelokt, hem naar de Leenderhei te hebben gebracht en hem daar te hebben gewurgd. Na hef plegen van de moord rijdt Jackie terug naar zijn pension, opge lucht, zoals hij bekende. Dan probeert hij de politie op een dwaalspoor te brengen; hij verlooft zich, maar tekent even later toch zijn eigen vonnis, door tegen een vriend de moord te beken nen. Staatssecretaris Egas Samen koken das gezellig AMSTERDAM „Samen ko ken, da's gezellig". Deze voor mannen nogal schokkende slag zin komt uit de mond van een man. Staatssecretaris Egas (cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk) sprak ze vanmorgen uit bij de opening van de Inter nationale huishoudbeurs in Am sterdam. De man moet volgens de staats secretaris meer meehelpen in het huishouden. „Wij behoren onze vrouwen niet alleen op de trouwdag de drempel over te dragen, maar hen heel ons leven op handen te dragen." Hebben de dames op deze uit spraak gespeculeerd? De staats secretaris vroeg het zich af om dat vóór hem een aantal belang, rijke vrouwen de opening van de huishoudbeurzen heeft verricht. Maar de heer Egas sprak toch echt uit eigen overtuiging. „Waarom", zo zei hij, „laten we de mannen geen kookcursus vol gen?" Staatssecretaris Egas haalde statistieken aan waaruit blijkt dat de man over meer vrije tijd beschikt dan de vrouw. Ook in vakantietjjd moet de vrouw nog vaak haar huishoudelijke plich ten vervullen. Medewerking van de kant van de man is geen over bodige luxe. ,,De mannen hebben op huis houdelijk gebied vaak twee lin kerhanden", aldus de bewinds man. Als een echtpaar zich tot de ouden van dagen mag reke nen blijkt maar al te vaak dat de man geen kans ziet de vrouw te helpen, omdat hij het nooit heeft geleerd. Een beter gebruik van de vrije tijd, bijvoorbeeld meubelmonta ge, behangen of tuinieren zou de sfeer in het gezin verhogen. Dus mannen van Nederland, aan de slag. DJAKARTA De ambassade van communistisch China is heden be stormd door een duizendtal Indone sische Chinezen, geholpen door onge veer evenveel Indonesische studenten. Zij ramden het vier meter hoge hek open met een vrachtauto en stormden op het gebouw af, gooiden ruiten stuk, trapten deuren in, haalden een vlag sleepten meubels en documenten buiten en staken er de brand in. Een auto van de ambassade werd in :n wrak veranderd. Het ambassadepersoneel wierp ste nen, flessen en stoelen naar de be togers, maar trok zich ten slotte in een r gebouw terug. Militairen losten waarscnuwuiigsschoten maar maakten zich niet moe. Terwijl de plundering aan de gang was, verdrong zich buiten de hakken memgte van dertig- tot veertig duizend betogers. Toen minister van buitenlandse za- jn Adam Malik bij de ambassade ,vam, hield een Chinees ambtenaar hem een bebloed overhemd voor en riep „Ziet u dat bloed? k prostesteer Te Bandoeng heeft de anti-commu- nistisohe jeugd- en studentenorgani satie Kappi alle Chinese weverijen be zet en aan militairen overgedragen. In Zuid- en Zuidoost Celebes heeft de militaire commandant alle Chinese scholen oruder miltair beheer gesteld. Akkoord over c.a.o. zuivelindustrie (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Voor de werknemers in de zuivelindustrie is overeenstem ming bereikt over een nieuwe cao. Ook de socialistische ANAB heet', nu aan het resultaat meegewerkt. Overeengekomen is een loon- en salarisverhoging voor de handarbeiders en de beambten van ca. zeven procent. Hierin zijn begrepen de huurcompen satie voor 1966 en de afschaffing van de gemeenteclassificatie. De vakantietoeslag gaat omhoog van Het aantal vijfdaagse Winter houdt maar aan (Van i verslaggever) De lente komt nog niet aan bod en is verder in het defensief ge drongen. De temperaturen hebben waarden die in den regel in de win termaand januari voorkomen. Voor al het zuidelijk deel van het land beneden de grote rivieren bood van morgen nog een winterse aanblik. De wegeninformatiedienst moest dan ook voor Zeeland. Brabant en Limburg en ook voor Noord- en Zuid-Holland waarschuwen voor gladde wegen. Waar de sneeuw rijkelijk was ge vallen, bood de natuur een zeldzame aanblik. De planten en bloeiende bomen staken kleurrijk af tegen de witte vacht. Deze combinatie van win ter en voorjaar was uniek. Maar het weer is grillig. Dat geeft de Zeeuwse VW de vrijmoedigheid aan te kondigen dat de pruimen en vroegbloei- ende peren het komende weekeinde hun witte bloesempracht zullen tonen. Welis waar verloopt door de lage temperaturen de ontwikkeling wat traag en is er sprake van een late bloei. auto's. In Finland vroor het zelfs graden. Zweden en Denemarken beleven het koudste voorjaar sinds een halve eeuw. West-Duitsland is door sneeuwstorm getroffen. Verschillende dorpen zijn geïsoleerd. Europa Niet alleen in ons land, maar ook el. ders in Europa is de winter heer en mees ter met sneeuw en vorst. Alleen de Rus sische hoofdstad Moskou is een uitzonde ring. Hier geniet men al een week lang van een zomerse temperatuur. In Rijssel (Fr.) daalde het kwik tot 5 graden onder nul. In Engeland ligt dikke laag sneeuw. Het vliegveld Bristol is gesloten en de wegen in dit dis trict zijn geblokkeerd door verlaten Soekamo noemt Sjahrir nu nationale held de titel verleend van „nationale held van de Indonesische revolutie' eerste Indonesische premier, die in den vreemde moest sterven, zal dinsdag worden begraven op het heldenkerkhof Kallbata dicht bij Djakarta. Sjahrir die in 1959 tot persona grata werd gedegradeerd en die de laatste jaren van zijn leven beurtelings huisarrest of in de gevangenis doorgebracht, is n steld. Het stoffelijk overschot van Sjahrir wordt zaterdag uit Zürich op Schiphol verwacht op laatste vlucht aar zijn vaderland wordt •malige socialistische politicus komst op Schiphol zal i gepaard gaan. De Indonesische ambas sade wil maatregelen treffen voor he opbaren _ra de nacht van zaterdag voortzetten en wel met een iijntoestel in de Garoeda. Verwacht wordt dat Sjahrirs begra fenis in Djakarta zal uitgroeien tot een massale betoging van aannankelijk- heid aan de verboden Socialistische partij en de mohammedaanse partii Masjoemi. Soekarno stemt toe in verkiezingen SINGAPORE Soekarno heeft vol gens radio-Djakarta toegestemd in al gemene verkiezingen. De Gotong Ro- jong (een lichaam van 250 leden uit de 600 leden van het raadgevend volks congres) zal het ontwerp voor een kieswet opstellen. Op 12 mei zal het raadgevend volkscongres (een soort benoemd parlement) bijeenkomen en toespraak van Soekarno aanhoren. Onze specialiteit! MOTEL APELDOORN RUST! AMSTERDAM Een brutaal mens heeft de halve wereld moet de 17- jarige jongen hebben ge. dacht die zich aan de wo ning van een 80-jarige dame in Amsterdam noord vervoegde en on genood haar huiskamer binnenging om de boel te inspecteren. Zijn oog viel daarbij op het vloerkleed (enige we. ken eerder door de vrouw 700 aan dé deur gekocht van een onbe kend koopman), waarvan hij met groot ontzag be weerde dat het rommel Op de vraag van de overdonderde vrouw of hij dan een beter exem plaar kon leveren, 'rea geerde hij slechts met het oprollen van het vloerkleed, het slaapka merkleed en enkele deur kleedjes met de duidelij ke bedoeling deze textiel- produkten het huis uit te dragen. Toen de vrouw zich hiertegen met hand en tand verzette, plaatste hij haar op een stoel met het verzoek zich koest te houden omdat hij haar anders moest vastbinden. De knaap voerde daarna rustig zijn plan uit en vertrok met medeneming van de vloerbedekking. Buiten speet het hem kennelijk al, dat hij de huiskamervloer zo kaal had. achtergelaten want even later keerde hij te rug met een oud vloer kleed, dat hij met zorg uitspreidde. Inmiddels had de knaap versterking gekregen van een man die beweerde zijn vader te zijn. Deze bleek het niet geheel eens te zijn met de ruiltrans- actie van zijn op handels gebied toch veelbeloven de zoon. Hij verlangde op hoge toon op het ..gele verde" vloerkleed een bijbetaling van f 100, wat de bejaarde vrouw on danks har angst voor de brutale indringers wei gerde. Deze vertrokken hierna zonder een spoor achter te laten. Hoe bar het gisteren was in Brus sel (en eenzelfde beeld in Londen, Kopenhagen en tot in het zuiden van ons land toe....) VLISSINGEN Een hoofdonder wijzer uit Utrecht heeft gisteren ge poogd zijn vrouw te wurgen. Het echtpaar dat een korte vakantie in Vlissingen doorbracht kreeg onenig heid, toen de man de 58-jarige J. C. K. het hotel wilde verlaten, maar zijn iw aan zyn verzoek mee te gaan geen gehoor wilde geven. Hij werd daarover zo boos, dat hij haar de keal dichtkneep. liep K. naar de keuken en stak zich met en mes in de borst. Een inmiddels voor de vouw ge waarschuwde arts liet de hoofdonder wijzer met spoed naar een ziekenhui; brengen, maar op weg daarheen over leed K. Zijn vrouw is hevig overstuur i het ziekenhuis opgenomen Vrijspraak voor buschauffeiu' GRONINGEN De 46-jarige buschauf feur uit Sellingen, tegen wie wegens roekeloos rijden een maand was geëist, is gisteren vrijgesproken. Hij zou onvol- tegen een personenauto en een der In zittenden daarvan kwam om het leven. De rechtbank achtte het ten laste geleg de niet bewezen. Kolenwinniiig is sterk gedaald HEERLEN De steenkolenwinning •an de Staatsmijnen is in het eerste kwartaal tien procent of 12U.000 ton gedaald tot 1,65 miljoen ton en de produktie per achturige werkdag tot 26.683 (28.600). De Emma en Hendrik toonde 90.000 ton daling, Mauiits 30.000 De cokesproduktie der Staatsmijnen was 572.134 (726.253) ton De Maurits wordt geleidelijk stilgezet Benoemd tot officier van justitie in Amsterdam: mr. H. G. van Everdingen, thans substituut. Benoemd tot rechter in Den Bosch: mr. H. C. Koorenef, substituut-griffier. BURGEMEESTER De burgemeester van Breda heeft erkend, onjuist te hebben gehandeld. Die erkenning valt in hem te prijzen. Telkens treft het, hoe moeilijk in de openbare sfeer tot zulk een erken ning wordt overgegaan. Omgekeerd ook wordt zij al te zelden in dank afgenomen. Het geval zelf bewijst hoezeer door allen die een overheidsambt bekle den de grootst mogelijke mate van voorzichtigheid in acht moet worden genomen. Wie zulk een ambt wil bekleden weet dat hij een posittie in neemt die hem beperkingen oplegt. Dit laatste is uiteraard altijd het ge val Of men leeft in een tijd van min of meer uitgebreide openbaarheid, doet hieraan niets af of toe. Alleen kan men zeggen dat van de kans op openbaarheid ook een weer houdende, en dus beschermende, werking kan uitgaan. Immers is waarschijnlijk, dat ook een onjuist gedrag toch wel aan de dag treedt. Het is te Breda naar omstandigheden goed en bevredigend afgelopen. Maar een waarschuwing lag er wel in. BIJSTAND Van de sinds kort bestaande finan ciële mogelijkheid om zich van we tenschappelijke bijstand te voorzien heeft de Tweede-Kamerfractie van de ARP gebruik gemaakt om twee goed onderlegde figuren aan zich t® verbinden. Een gelukkig besluit, dunkt ons, zij het ook dat hier nog maar van eeu gedeeltelijke instrumentering ge sproken kan worden. Naar de mate immers waarin 't regeringsbeleid in gewikkelder wordt, wordt het voor de volksvertegenwoordiging moeilij ker haar functie op genoegzame wijze uit te oefenen. Voorzieningen als thans mogelijk gemaakt zijn dan ook op het minst geboden. Het is een eis van democratie, dat de volksvertegenwoordiging, als tegen speelster van de regering, goed be slagen ten ijs komt Wat zij kan doen draagt toch reeds al te spoedig 't karakter van controlerende steek proeven. Natuurlijk ware het beter indien het beleid zelf minder ingewikkeld kon zijn. Begin daar echter maar eens UIT DE PARTIJ Wie gemeend mocht hebben dat bij ons de communisten, naar mate zij een kleinere groep vormen, zuiniger zouden zijn op de eigen mensen, ver gist zich. Dezer dagen zijn weer eens twee mannen uit de partij gezet, van wie zeker een de partij tientallen jaren trouw heeft gediend en zich boven dien nog volop communist blijkt te voelen, maar het op een bepaald punt met de partij niet geheel eens is. Zelf hoopt hij. dat het op een volgende partijvergadering wel weer „in orde'' zal komen, al ziet hij geen reden zelf op zijn zienswijze terug te komen. Uit het standpunt van deze man. jarenlang een belangrijke figuur bij het communistische dagblad, blijkt overigens dat hij het eens was met de Russische politiek, ook tegenover de Chinezen. Hij had tevergeefs van zijn partij een duidelijker positie keuze verwacht. Wij vermoeden dat Moskou van zijn inzichten met meer waardering ken nis zal hebben genomen dan zijn par- tijgenooten hier. En zichzelf kan hij troosten met de wetenschap dat on der de communisten de bordjes nog al eens worden verhangen. Het hoofd van de Arnhemse Kam- bergschool, de 51-jarige J. M. Pietera is gisteren in het ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij 's middags op- toen hij bij schilderwerkzaamheden de ladder viel. CHIPPENDALE EETKAMER groot dressoir - uitschuif taf el an 4 stoelen, bekleed met Velour d'Utrecht f 2445,— INTERIEURKUNST BULTHUIS BOTERMARKT 23 DEN IIAAG De invoer van „kneusjes", auto's die de Duitse verzekerings maatschappijen ongeschikt voor het verkeer hebben verklaard, geschiedt nog steeds op grote schaal. Deze invoer geschiedt voornamelijk via de grenspost in Beekberg. Volgens de politie passeren daar dagelijks gemiddeld zo'n hon derd kneusjes de grens om in Nederland een nieuw leven te beginnen. Er zijn ook dagen, dat er 300 of 400 van deze afgedankte Duitse auto's over deze grensovergang ons land worden ingevoerd. „Aan de Nederlanders kunnen we alles kwijt", is een kreet, die men nogal eens van de kant van de Duitse kneusjesexporteurs hoort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1