Nieuwe Leidse Gamant Volkscongres gaat weer vergaderen Nog met twee Grieken olie onderweg President Arif van Irak omgekomen Breda ontevreden over burgemeester Bekneld tussen lift en etagevloer DRIEMANSCHAP SOEHARTO-MALIK-BOEWARNO HEEFT HEFT IN DJAKARTA STEVIG IN HANDEN 'n ster matras Joanna V is staatloos Modelactie dreigt bij rijdend personeel NS De winkelier, de slijter, de Boerenpartij Bij vliegongeluk „Zo is het..." verleden tijd Weigert NVV medewerking n;ck Houwaart uit VAR A-forum Commentaren Domfertfag 14 april 1966, 47ste jaargang Directeur: F. OIEMER Hoofdredacteur. Dr. E. OIEMER CHRfSTftlJK-NATIÜNAAl DAGBIAD ■«Rn kort In togkonepoot F" V. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 GRONINGEN De achtjarige Klaas Boon heeft gisteren con sternatie veroorzaakt toen hij op de vierde verdieping van een warenhuis met zijn rechtervoet bekneld raakte tussen de lift en de betonnen etagevloer Brandweerlieden slaagden er na drie kwartier in heel voorzich tig de schoen van het ventje open te zagen waarna zij de zwaar gekneusde voet er uit wisten te tillen. De GGD legde ev een plas tic spalk omheen en bracht de jongen naar het ziekerhuis Hier wacht Klaas wat angstig maar met vertrouwen op zün bevrii- WAARSCHUWING VAN SALAZAR LISSABON/ATHENE/DURBAN Er zouden nog twee Griekse tankers met een lading olie op weg zijn naar Zuid-Rhodesië. Dit werd gisteren uit Athene vernomen. De maatschappij van deze twee schepen, die ook eige naresse is van de Joanna V, ontken de noch bevestigde dit. Het Portugese persbureau Lusitania weet te melden dat wellicht een poging zal worden gedaan om de tankboot Ma- nuela van de Zuidafrikaanse havenstad Durban via de territoriale wateren van Zuid-Afrika en Mozambique naar Belra te laten varen om daar de lading olie te lossen. Op deze wijze zou men voorkomen dat de Britse marine ingrijpt om te zor gen dat de olie niet in Rhodesische han den komt. Portugal en Zuid-Afrika schijnen, zo blijkt uit de ontwikkelingen van de laat ste dagen, niet te willen meewerken aan het olie-embargo. De twee Griekse sche pen die op weg zouden zijn naar Beira zullen naar alle waarschijnlijkheid de zelfde route als de Manuela. Intussen heeft premier Salazar van Portugal gisteren in een toespraak ge waarschuwd dat „nog een verkeerde stap de regeling van de Rhodesische kwes tie door de verantwoordelijke mogend he- voor een gezellig avondje deais een grote brand kan doen Salazar zei dat de kwestie als een zui ver binnenlands probleem van Engeland is beschouwd, van begin af aan. Door Engelands initiatief is zij nu geïnterna tionaliseerd door interventie in de Vei ligheidsraad. Zuid-Afrika heeft aangekondigd dat het uit de VN zal treden wanner de volke renorganisatie zou besluiten sancties te gen het land toe te passen in verband met zijn houding in de kwestie Rhodesië. Een hoofdstedelijk verbod zich op gedenktekens e.d. te bevinden is aange houden omdat zo'n bepaling mogelijk in strijd is met het wetboek van strafrecht i2 DJAKARTA Het voorlopige In donesische volkscongres een soort benoemd parlement zal mi<Men mei bijeenkomen. Dit verneemt An- tara van de waarnemend voorzitter, generaal-majoor Poespojoedo. Vol gens het ANP heeft het drieman schap Soeharto, Malik en de sultan van Djokja een groot deel van de wanorde in het reine gebracht. De drie andere vice-premiers Abdoel gani, Leimena en Chalid schijnen op een zijspoor gebracht te zijn. nieuwe mannen hebben de woorden van Soekarno over Indonesiës rijk dom gelogenstraft en verklaard dat vorige regeringen het land naar de rand van ineenstorting hebben ge- Soekamo had onlangs tegen de Ned. econoom prof. dir. J. Tinbergen gezegd dat Indonesië ver verwijderd was van economische ineenstorting omdat het sinds zijn onafhankelijkheid 234 buiten landse kredieten had ontvangen. Toen studenten en scholieren klaagden over het lijden van- het volk, zeide hij dat de Indonesiërs nog niet begonnen waren gebakken stenen te eten Intussen de rijstprijs binnen een jaar van 150 tot 4500 oude roepdah per liter gestegen. Thans zijn grote voorraden rijst, die door de Japanse regering betaald zijn, naar Indonesië onderweg. Malik heeft verteld dat Indonesië vele vrienden ver loren heeft en deze moet terugwinnen. De resten van de communistische par tij zijn een politieke guerilla begonnen maar Soehartito schijnt de toestand goed in de hand te hebben. Nasoeüion treedt meer en meer op de voorgrond en eist een gekozen parlement. Soekarno staat meer en meer alleen en reist heen en weer tussen Djakarta en Buitenzorg. BAGDAD De president van Irak, maarschalk Abdoel Salam Mo hammed Arif, is omgekomen bü een vliegtuigongeluk. Arif was op Versobering De sultan van Djokja heeft in zijn versoberingsprogramma er bij de auto riteiten op aangedrongen sober te leven en wil dat het volk zioh voor zijn ar moede zal schamen. Hij vertelt, dat het tekort op de regerimgsuitgaven in eerste drie maanden van 19(56 even groot is geweest als de totale retgeringsuitga- ven van 1965 Doordat Indonesië geen geld had om zijn buitenlandse schulden te betalen, heeft het de noodzakelijke levensbehoeften moeten kopen op zeer onvoordelige kredietvoorwaarden. De uit voer had in 1965 slechts een waarde van Bijlmer 1 augustus Amsterdams DEN HAAG De Bijlmermeer wordt 1 augustus voorlopig aan de gemeente Amsterdam toegevoegd. De betrokken wet staat nu in het Staatsblad. Ook de herin deling van de gemeenten rondom deze streek gaat 1 augustus in BEIRA De havenmeester van Beira in Portugees Mozambique is vandaag aan boord van de olietanker Joanna V gegaan en heeft het schip onder beheer geplaatst van de Portugese autoriteiten. Dit is offi cieel bekend gemaakt. De regering van Panama had de registratie ingetrokken. De vroeger in Griekenland geregistreerde tanker staat nu nergens meer ingeschre ven, mag geen nationale vlag voeren er kan geen thuishaven op zijn romp schil Niemand kan zeggen wat er nu zal ge beuren met de oorspronkelük voor Rhode sië bedoelde olielading. niet duur wel heerlijk Weersverwachting Regen en sneeuw Veel bewolking met op dc meeste Plaatsen regen of sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen oost en noordoost met vannacht temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag in het zuiden van het land afnemende en veranderlijke wind en tjjdeljjk iets hogere temperatu- *en, elders aanhoudend koud. (Opge rukt te 11.15 uur) (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De niet bij een vak centrale aangesloten categorale orga nisatie van NS-personeel, de Fede ratieve Spoorweg Vakvereniging (FSV), die 3500 leden telt, heeft be sloten een modelactie bij de spoorwe gen te beginnen wanneer de erkende vakbonden de voorstellen van de zo genaamde paritaire commissie voor een nieuwe cao aanvaarden. Voor 1966 werd door deze commissie een loonsverhoging van 12 procent eengekomen en voor 1967 en 1968 elk loonsverhoging van 2 procent boven de trendmatige verhoging in het bedrijfs leven. Ook zijn er voorstllen vooi schaffng van de gemeenteclassificatie, in voering van diensttijdenbijslagen en een premiespaarregeling. Gewerkt wordt nog ?en betere regeling voor onregelma tige diensttijden, taakwaardering en pro motiebeleid. Voor 1966 kosten deze voor stellen de NS-directie vijftig miljoen gulden. De federatie, die niet aan het overleg bij de NS deelneemt, vindt deze voorstel len echter onvoldoende. De achterstand in beloning zou volgens de federatie va riëren von 0 tot 26 procent terwjjl in de voorstellen voor iedereen slechts loonachterstand van 9 procent wordt in gehaald. Met name voor d» laagstbetaal den wordt dit te weinig genoemd. fl,6 miljard tegen vroegere jaren f2,3 miljard. Thans hebben studenten en scholieren ook te Medan. Tebing, Tin-ggi Pema- tang Siamtar en Belawan Chinese ge bouwen overgenomen. De 42-jarige W. Kuijf uit Kockengen gisteravond om liet leven gekomen toen de door hem bestuurde vrachtauto, beladen met bussen melk. in de Wetering te Kamerik terecht kwam. Het ongeluk gebeurde bij het passeren van een an dere auto. De vrachtauto kwam in de berm terecht en sloeg om in de Wete- Gisteren was het volop een sportdag. Op pagina 9 vandaag o.a. verslagen van voetbalwedstrijden in Ma drid en Belgrado, de twee kamp PetrosjanSpasski in Moskou, volleybal in Oostende (waar Nederland de cup won) en de nationa le damtitelstrijd in Apel- Naar verkiezingen in Zuid-Vietnam - PAGINA 7 Strijd om de dertiende penning - Pagina 7 Georges Duhamel overleden - Pagina 5 Pagina 5 Reuzen van het bedrijfsleven brengen verslag uit: Hoog ovens, Kon. Zout en AKU op pagina 13 „Het kan mijn moeder zijn met een vervelend karweitje maar het kan ook een uitnodiging voor een verjaarsfeestje zijn". BUSSEM Wat al werd aangenomen nu definitief: ,,Zo is het....", het fel om streden satirische programma van de VARA-televisie, keert niet terug. De VARA had geëist dat de redactie in de nog resterende uitzendingen alle onder werpen zou vermijden die haar opnieuw tot ingrijpen zou kunnen dwingen. Dat weigerde de redactie. Loonpolitiek UTRECHT Het N.V.V. zal de huidige loonpolitiek niet alleen scherp ve delen maar zal binnenkort om gewetens- wil weigeren nog langer daaraan mede werking te verlenen. Deze verwachting sprak de voorzittei van de Algemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond, de heer Sake van der Ploeg, vandaag op een bijeenkomst in Utrecht uit. De arbeiders zullen volgens hem niet accepteren dat grote bedrijfstakken via allerlei manipulaties wél hun ca.o. krij gen goedgekeurd en kleinere hun eenkomsten in de gevarenzone zien stran den. De minister gaat akkoord met 95i pet loonstijging by de bouw, r wijst andere c.a.o.'s, die even boven de 7 pet zitten, af. De bond van de heer Van der Ploeg is dit jaar partij bij tachtig c.a.o.'s, waar van zeker de helft in de gevarenzone terecht komt en waarvan er dertig loons verhogingen krijgen van 10 procent of Twee doden na botsing met trein BRUMMEN Op een niet beveiligde overweg in Brommen zijn vanmorgen twee personen gedood toen zij op hun bromfiets werden aangereden door de trein Zutfen-Amhem. De slachtoffers zijn de broers E. J. en A. J. Assië uit het burige Hall. weg naar Basra om een bezoek te brengen aan enkele ondernemingen. Bij hem waren de ministers van binnenlandse zaken en van industrie. De Iraakse premier Al-Bazzaz heeft :n algemeen uitgaansverbod afgekon digd en zal het presidentschap tijde lijk waarnemen. Binnen een week wordt een nieuwe president gekozen. Het vliegtuigongeluk was te wijten aan een zandstorm, zo meldt radio-Bagdad. Arif heeft een leidende rol gespeeld bij de staatsgreep in 1058 tegen de monar chie, waarbij koning Feisal en zijn pre mier Nouri es Said werden vermoord. Leider van de opstand was bet latere staatshoofd Kassem. In datzelfde jaar werd Arif, toen kolonel, als vice-premier dor Kassem ontslagen wegens een me ningsverschil over het al of niet aanslui ten bij de V.A.R Arif droomde van een Arabische eenheid. In 1959 werd Arif ter dood veroordeeld op beschuldiging van samenzwering. Kas sem wijzigde het vonnis. In november 1961 kwam hij weer op vrije voeten. Pre sident werd Arif in 1963 na de staats greep tegen het bewind van Kassem Oproep van V,N. Meer geld voor slachtoffers van apartheid NEW YORK Oe Thant en de lei der van de Zweedse delegatie by de Verenigde Naties, Astrom, hebben gis teren de regeringen van de landen, die lid zyn van de volkerenorganisatie, ver zocht om bijdragen aan een VN-fonds voor de steun aan de slachtoffers van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Het aantal slachtoffers van deze poli tiek wordt op 8000 geschat en velen heb ben hulp nodig. Voor de mensen, die nu in Zuid-Afrika terechtstaan, is juridische bijstand dringend noodzakelijk. Vele kinderen van gevangenen zouden niet naar school kunnen, omddat hun verwanten niet in staat zijn de nodige boeken en kleren en de vervoerskosten te betalen. Dorstige Indiërs doen aanval op locomotieven NIEUW DELHI Dorstige dorpelin gen hebben in de door droogte geteisterde Indiase staat Andhra treinen tegen ge houden om het water uit de stoomketels van de locomotieven te bemachtigen. Het duurt nog zes tot zeven weken voor het nieuwe regenseizoen aanbreekt Rustig verloop van protestmars AMSTERDAM De gisteravond in Amsterdam gehouden protestmars tegen het optreden van de politie, en voor d® vrijheid van demonstratie, georganiseerd door een aantal studenten- en jongeren organisaties, is rustig verlopen. Het aan tal deelnemers aanvankelijk geschat op drieduizend bleek nog geen dui zend te zijn. Bovendien bleek alleen de communistische fractie-voorzitter uit de gemeenteraad van Amsterdam als spre ker be willen optreden tijdens de slot vergadering. De fractievoorzitters van de andere partyen, die eveneens waren uit genodigd, bleven in de vergadering van de gemeenteraad. HILVERSUM Dick Houwaart, leider van de NCRV-televisierubriek Attentie, heeft de Vara geschreven dat hij bedankt voor verdere deelneming aan het poli tieke journalistenforum op de zondag avond. Dit houdt ongetwijfeld verband met enkele andere stappen welke de heer Houwaart onlangs nam: zijn bedan ken voor het lidmaatschap van de CHU en het daardoor verlaten van zijn zetel in de gemeenteraad van zijn woonplaats Amersfoort. Het gerucht wil, dat de heer Houwaart ook moeilijkheden heeft in zijn taak bij de NCRV. Hij zou een te persoonlijk stempel drukken op politieke onderwer pen in de actualiteitenrubriek en zijn ongenoegen met de CHU daarin tot uit drukking brengen. Van NCRV-bestuurs- zijde zou hierop enkele malen aanmer king zijn gemaakt, met name zijn privé- mening over de CHU, voor de televisie geuit, is niet zo goed gevallen. Radiokrant Wij hebben de NCRV om commentaar p een en ander gevraagd. Men deelde ons mede op de geruchten niet te willen ingaan maar ze te laten voor wat ze zijn: wij kregen ontkenning noch bevestiging. Wel werd verklaard dat de kwestie toevallig samenvalt met het begin van een bepaalde coördinatie, welke de NCRV reeds had besloten in te voeren betreffende het karakter van haar actu aliteitenrubriek in de radio- en tv-pro- gramma's, resp. de radio krant „Vandaag" en Attentie. Omdat bij de aankondiging van de ra diokrant nimmer de redactioneel ver antwoordelijke medewerker (Gerard Hoek) is genoemd, zal dit nu ook niet meer gebeuren bij de aankondiging van Attentie. Tot deze week toe hoorde men de omroepster zoggen „Attentie onder redactie van Dick Houwaart", maar nu vervalt de naam. Van NCRV-zijde werd verklaard: „Mogelijk zullen beide rubrieken in de toekomst zelfs gecombineerd worden en daarmee wordt nu reeds gerekend. Als de hoofdredacteur van de radiokrant niet wordt genoemd, behoeft die van Attentie evenmin aangekondigd te wor- ZELFSTANDIG Sanering is een woord dat de mid denstand niet best ligt. Er is al een ontwikkeling- en saneringsfonds voor de landbouw. Voor de middenstand is het in opbouw. Maar de midden standers zouden liever «ien, dat het fonds niet nodig was. Boven schaal vergroting van bedrijven geeft men voorkeur aan vrije bedrijven, ook al zouden deze er niet groter op worden. De behoefte aan vrijheid en zelfstan digheid is een kenmerk van ons volk en velen zijn liever arm dan onzelf standig. Velen willen ook liever de ingewikkelde problematiek van de maatschappelijke en economische ontwikkeling niet begrijpen, omdat men dan de logica van deze ontwik keling zou moeten erkennen. Ook gisteren hebben de middenstan ders zich geweerd, zowel in de pro testvergadering van melkdetailhan- delaren in Den Haag als in de jaar vergadering van de sigarenwinkeliers te Bunnik. We hebben begrip voor de moeilijk heden die hier aan de orde zijn. Te gemakkelijk is in het verleden over de middenstand heengelopen en beeft men hem behandeld als een onmach tige, tegen zichzelf verdeelde groe pering. Maar ook de rechten van maatschappelijk minder sterke groe pen zullen gerespecteerd moeten worden. Aan de andere kant zullen midden standers en hetzelfde geldt het midden- en kleinbedrijf in de land bouw begrip moeten opbrengen voor de moderne maatschappelijke ontwikkeling, die zich niet laat te genhouden, maar die door de over heid in rechtvaardige banen geleid zal moeten worden. De regering moet daarbij echter luis teren naar adviezen die haar in dit opzicht van de centrale landbouw- en middenstandsorganisaties berei ken. ANGST De vaststelling van de richt- en ver- rekenprijzen voor de boerenmelk is voor de regering een jaarlijks terug kerende zorg. Temeer omdat de con sequenties ervan nogal ingrijpend kunnen zijn, vooral wanneer hogere prijzen moeten doorwerken in de consumptiemei k. Melkprijsverhoging heeft altijd een impopulair karakter, met name ook ook. dat de regering op dit punt voor zichtig handelt. Zo werd bij de jongste prijsverhoging van consumptiemelk (een cent per liter) geen rekening gehouden met de kostenstijgingen in de melkver- werkende bedrijven en de detailhan del. Het bedrijfsleven trekt daarover al enige tijd bij „economische zaken" aan de bel, tot nu toe echter zonder resultaat. De georganiseerde melkhandel is nu openbaar in het geweer gekomen. De voornaamste grief is wel, dat de re gering onvoldoende rekening houdt met de vrij sterke terugloop van de rentabiliteit in de melkdetailhandel, terwijl ook aan zuiver menselijke factoren (als bijvoorbeeld lange werkdagen en zware arbeid, vaak bij kou en regen) wordt voorbij gezien. De indruk bestaat dat, uit angst voor een impopulaire maatregel, een groep zeer hard werkende mensen, die huis- aan-huis een in de wereld unieke dienende taak verrichten, onvoldoen de armslag wordt gelaten om het be roep blijvend aantrekkelijk te doen zijn. De 72-jarige F. W. J. uit Amsterdam, die door haar 75-jarige man met benzin® werd overgoten en in brand gestoken, is gisteravond overleden. Onvoorzichtig hij grondtransactfes (Van een onzer redacteuren) BREDA In de raadsvergadering van gisteravond hebben de fractie leiders unaniem het optreden van burgemeester dr. R. Geuljans in de grondtransacties met het seminarie „De Ypelaar" lichtvaardig, onvoor zichtig en niet in overeenstemming met de waardigheid van zijn ambt genoemd. Er was wel waardering voor de ruiterlijke wijze, waarop hij zijn fouten in een verklaring had toe gegeven. Dr. Geuljans legde die verklaring af, nadat de fractie-voorzitter van de Partij van de Art>eid. drs. P. Vis, hem over de grondaankopen en de grondverkopen had geïnterpelleerd. „Dc ben er mij van bewust", zei hij, ,,dat ik mij van deze handelingen had moeten onthouden, omdat ik naast par ticulier ook burgemeester ben". Zo voerde hy aan dat toen de koop 4 april 1965 tot stand kwam. noch aan hem noch aan de verkoper bekend was, wan neer en hoe er gebouwd zou mogen wor den, omdat een plan in onderdelen nog niet bestond. Zeker was alleen een ne gatief gegeven, nl. dat bebouwing op een strook van vijftig meter uit de as van de rijksweg was uitgesloten. In de door mij betaalde prijs van f 5.50 per vierkante meter ligt dan ook de weerspiegeling van alle posi tieve en negatieve factoren, die aan het plan in hoofdzaken inhaerent zijn. Komende tot de kernvraag: Was er op het moment van de koop een plan in onderdelen in voorbereiding en heb ik als burgemeester het snel tot stand- komen van het plan in onderdelen be vorderd of beinvloed? Ten tijde van de koop was een plan in onderdelen in voorbereiding, maar ik kan U ver zekeren met dc hand op mijn hart dat ik in mijn kwaliteit van burgemeester niets heb gedaan om de tot standko- ming van het plan in onderdelen be wust te bevorderen of te beinvloeden"t WEGEN In het vervolg van zijn verklaring zei dr. Geuljans: „En toch beging ik een fout, die ik mij eerst langzamerhand be wust werd nadat het plan Ln onderdelen een feit was geworden en de gevolgen daarvan zioh in een belangrijke waarde stijging van de grond openbaarde, toen ik een gedeelte daarvan heb doorver kocht Ik werd mij van dat ogenblik ai bewust dat ik mij had te onthouden van al datgene wat aan iedere eigenaar is toegestaan, omdat ik naast eigenaar ook burgemeester was. Van dat zelfde ogenblik af ben ik doende geweest wegen te zoeken de door mij gemaakte fouten te herstellen. Dit was een moeilijke, een te moeilyke opgave De burgemeester verzekerde de raad, dat hy geen vlerkante meter grond meer bezit en dat hU geen enkel voordeel uit de transactie heeft overgehouden. Iiy weigerde explicatie te geven op enkele nader gestelde vragen, omdat hy van oordeel was dat anderen door de wet geroepen zyn over hem een oordeel uit ts

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1