Nieuwe Leidse Courant In verkeer met Pasen doden 24 VIEUW KNELPUNT IN OLIESTRIJD Drukte groter verspreid over aantal dagen Levering over land vanuit Durban? lekker slapen 7eeï/&*f lekker slapen op DEZE PASEN MINDER BUITENLANDERS Diepenhorst denkt niet aan aftreden Commentaren Dinsdag 12 april 1966, 47ste jaargang Ir*ct«wri F. DIEMEI Lfdredtctaun Dr. E. DIEMEI CHRISmiJK-NATfONAAL DAGBLAD ■ri|n kart in Hghww poH P Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 üe Jocnna V gemeerd bij de olieleiding in Beira die naar Rhodesië leidt. LONDEN De strijd om de olielevering aan Rhodesië is tijdens het af lopen paasweekeinde tot een nieuw hoogtepunt gekomen. Kort nadat de ilighcidsraad met tien tegen twee stemmen het verzoek van Engeland i desnoods geweld te mogen gebruiken by het handhaven van het olie- ibargo had goedgekeurd, stoomde de Griekse tanker Manuela op naar ira in Portugees Mozambique waar het nog voordat de haven in zicht tam, werd aangehouden door het Britse fregat Berwick. De Manuela daarna koers naar Durban in Zuid-Afrika. Volgens Som- berichten zou de olie daar vandaag worden gelost om vervolgens naar odesië te worden getransporteerd. Tien leden van de Veiligheidsraad iren het eens met het Britse verzoek geweld te mogen gebruiken waar- HAZET-F ABRI EKEN Zevenbergen N.B. f/oof/uf/// HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Noodlanding met Belgische Cessna IAASTRICHT De 40-jarige employé de SABENA, P. Videl uit Brus- maakte zondagavond om acht uur noodlanding met een vliegtuig van type Cessna 150, in een eiland te Het vliegtuig werd vernield. De- loot werd met een hersenschudding in ziekenhuis opgenomen. De heer Vi- vloog van Oostende naar Brussel, jdens de vlucht werd de radioverbin- ig verbroken, waarop de piloot ver- oedelijk de koers kwijtraakte en tot n noodlanding besloot. De heer Videl trd nog niet verhoord over de ach- rgronden van deze noodlanding. onder de Verenigde Staten, Japan en Nederland. De Sowjetunie, Frankrijk, Bulgarije, Uruguay en Mali onthielden zich van stemming. TNvee van de drie Afrikaanse leden, Oeganda en Nigeria, stemden eveneens voor. De Veilig heidsraad verwierp een aantal door de Afrikaanse landen voorgestelde amen dementen, waarin werd geadviseerd de economische en diplomatieke betrek kingen met het blanke minderheidsbe wind in Rhodesië te verbreken en waarin op Engeland een beroep werd gedaan aan dit bewind met alle ten dienste staande middelen, gewapend geweld inbegrepen, een eind te maken. Tijdens het debat zei de Nederlandse afgevaardigde, jhr. Quarles van Ufford, dat Engeland zonder verwijl een mandaat moet krijgen schepen tegen te houden die de olie-blokkade van Rhodesië zouden willen breken. De afgevaardigde Frankrijk was van oordeel dat de kwestie Rhodesië alleen een Britse aangele heid is waarvoor alleen Londen verant woordelijk is. Toen de uitslag van de stemming bekend was zei de Britse ver tegenwoordiger dat zijn land de secreta ris-generaal van de VN, Oe Thant, zal inlichten over de stappen die genomen zullen worden om de resolutie ten uit voer te leggen. In het kort komt de aanvaarde lutie hierop neer: een verzoek aan Por tugal niet toe te staan dat olie wordt ge pompt naar Rhodesië via de (pas aange legde) pijpleiding in Beira, een verzoek aan alle staten schepen onder hun vlag opdracht te geven hun koers te wijzigen wanneer verwacht mag worden dat zU olie voor Rhodesië vervoeren en Beira als bestemming hebben en ten slotte verzoek aan Engeland te verhinderen, nodig met geweld, dat schepen, waarvan aangenomen wordt dat zij olie voor Rho desië vervoeren, Beira aandoen. Enge land wordt volgens deze resolutie ge machtigd de in Beira liggende tanker Joanna V te arresteren wanneer na vertrek van dit schip mocht blijken dat het zijn lading olie in Beira heeft gelost. Vertrokken De Joanna V heeft haar lading olie ■erigens nog niet gelost. Wel is de ka pitein van boord gegaan en uit Beira vertrokken om, zo wordt vernomen, te ontkomen aan de druk om zijn schip te en en tot een beter contact met Athe- de thuishaven, te komen. Maar in de Griekse hoofdstad is meegedeeld, dat de Joanna V niet meer als een Grieks schip wordt beschouwd. De Griekse consul in Beira heeft de scheepspapieren van de tanker in beslag genomen. Nu voert het schip de Panamese vlag. Tot nu toe had de kapitein van de Joan na V steeds volgehouden dat. het eind doel van de reis Frans Somaliland was. Maar twee Griekse bemanningsleden, die Beira aan wal zijn gegaan, hebben gis teren toegegeven dat de olielading Rhodesië is bestemd. De Griekse tanker Manuela is op haar reis door de Afrikaanse wateren dagen lang geschaduwd door Britse vliegtuigen en schepen. Toen bekend werd dat het schip naar Beira onderweg was, liet de Griekse regering de gezagvoerder weten, dat er strafmaatregelen tegen hem en de eigenaren van het schip zouden worden genomen als het deze haven mocht bin nenlopen om het olie-embargo te door- Entering Zondagmorgen gingen manschappen van het Britse fregat Berwick aan boord van de Manuela. Op dat moment bevond dit schip zich op honderd mijl ten zuid oosten van Beira. Kort daarop werd be kend dat het vaarplan van de Manuela was gewijzigd en dat nu koers zou wor den gezet naar de Zuidafrikaanse haven stad Durban. De manschappen van dc Berwick zijn toen weer teruggekeerd naar hun schip (het is waarschijnlijk dat de Manuela haar koers gewijzigd heeft door tussenkomst van de Griekse vice- premier Tsirimokos). VN-functionarissen houden zich op het ogenblik druk bezig met de vraag wat er gaat gebeuren na de aankomst van d« Manuela in Durban. De mogelijkheid be staat zoals gezegd dat de olie daar wordt gelost en vervolgens over land naar Rhodesië wordt vervoerd. Britse re geringskringen zeiden vanmorgen dat zware verantwoordelijkheid op Zuid- Afrika rust, te meer daar in de resolutie van de Veiligheidsraad met opzet een af zonderlijke waarschuwing aan het adres van Zuid-Afrika was vermeden. In Durban bevindt zich een grote raf finaderij in gemeenschappelijk beheer van Shell en British Petroleum. De af gelopen maanden zijn aanzienlijke hoe veelheden geraffineerde olieprodukten vanuit Zuid-Afrika aan Rhodesië gele verd. Het grootste deel daarvan schijnt van plaatselijke oliemaatschappijen ge kocht te zijn door als agenten voor Rho desië optredende Zuidafrikanen. Olievlek voor de Hollandse kust DEN HAAG De kustwacht va Hoek van Holland heeft in de nacht van zondag op maandag een grote olie vlek waargenomen tussen Hoek v Holland en IJmuiden. Ongeveer 30 m uit de kust. Van Goede Vrydag tot en met Twee de Paasdag zijn bij verkeersongeluk ken ten minste 28 Nederlanders om het leven gekomen, van wie vier in het buitenland. Van de in Nederland omgekomen per sonen waren er zes ouder dan 70 jaar en acht jonger dan 20. De meeste slachtoffers vielen op Twee de Paasdag, te weten veertien. Op Goede Vrijdag eiste het verkeer vijf doden, za terdag twee en Eerste Paasdag zeven- Zie verder pagina 9. Helaas zijn er in het Paasweek einde vele ongelukken op de wea gebeurd, en helaas vaak met ern stiger gevolg dan hier op de Abra ham van Rijkevorselweg in Rot terdam. Daar reed een busie in de nacht van zaterdag op zondag op de vanarail in. De rail boorde zich tot halverwege in de wagen. De bestuurder belandde met stoel en al in de sloot en kwam er wonder hoven wonder met lichte verwon dingen af. Hij verklaarde verblind te zün aeraakt door een tegenliaoer. Gezellige maar niet overweldigende drukte op de enorme parkeerplaats van de Keukenhof in Lisse, waar gisteren het verkeer uitstekend geregeld kon worden. (Luchtfoto ANP). Roocl-China eist volledige aftocht van Chinezen PEKING Communistisch China heeft geëist dat Indonesië regelingen zal treffen voor het vertrek van dolzenden Chinezen, dat het hun zal toestaan eigendommen en geld mee te nemen, en hun een veilige reis naar de havens zal garanderen, met voldoende voedsel en onderdak aan de havens. De nota vermeld^ dat duizenden huizen en winkels van Chinezen zijn geplunderd en platgebrand, gebouwen en scholen zijn vernield of in beslag genomen. Er zijn Chinezen afgeranseld of in koelen bloede vermoord, aldus de nota, die gevallen vermeldt van ont hoofding, uitrukking van ingewanden, afhakken van ledematen of levend ver branden. Volgens de nota zouden d« garnizoenscommandanten soms hebben medegewerkt aan de vervolging Chinezen. De Indonesische ambassadeur Djawoto werd op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden om de nota in ontvangst te nemen Indonesische pers mag gezonde kritiek leveren DJAKARTA De nieuwe minister ven voorlichtüng Roemadi heeft volgens de Indonesian Herald aan de hoofd redacteuren medegedeeld, dat zij vrij kritiek op de regering mogen uitoefenen mits deze kritiek „gezond is en op de waarheid berust". Een nieuwe perswet is op komst. Volgens de minister wenst het volk geen liberale democratie die tot anarchie leidt, maar evenmin een democratie, die in dictatuur kan ont aarden De journalistenvereniging heeft de regering verzocht de breideling de pers te staken. meen iets minder groot geweest dan vorig jaar. In 1965 kwamen 600.000 buitenlanders over de gren zen. Volgens steekproeven by de twaalf druktste doorlaatposten kwa men dit jaar 475.000 vreemdelingen het Paas-weekeinde in Nederland doorbrengen. Op het vliegveld Zes tienhoven arriveerden 10.000 Brit ten, en per trein kwamen enkele dui zenden reizigers. Het totaal aantal buitenlandse bezoekers ligt dus rond de 500.000. Toch heeft de VW op vele plaatsen de noodreserves moeten aanspreken om aan de aamvragen om huisvesting te kunnen voldoen. Vooral op zaterdag en de Eerste Paasdag lukte het slechts na veel moeite de toeristen onderdak te brengen. Een gunstige factor was dat veel buitenlanders al geruime tyd voor Pasen logies hadden besproken. Opvallend is dat het niet alleen op de Paasdagen zelf, maar de gehele vooraf gaande week druk is geweest. Er is een grotere spreiding van nationaliteiten waargenomen. De VW geeft de volgende ;chatting: Duitsers 35 pet, Fransen 25 pet. Engelsen en andere Engelstaligen 20 pet, Scandinaviërs acht pet, overige nationa liteiten twaalf pet Dagjesmensen Tweede Paasdag was het drukker op de wegen dan Eerste Paasdag. De meeste buitenlanders gingen huiswaarts, zodat de grensposten een grote stroom auto's Cl 771111 niet duur wel heerlijk Guur De Bilt verwacht tot morgenavond: Koud en overwegend zwaar bewolkt 'ter met plaatselijk wat neerslag. Ma- tot krachtige, in het waddengebied 'ter af en toe harde wind tussen oost en wordoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). Concentratie in steden kregen te verwerken. De Tweede Paas dag was ook de dag van de dagjesmen sen: vooral Duitsers en Belgen. Het aantal bezoekers van evenemen ten" bestond dit jaar voor 70 pet udt bui tenlanders. Het bezoek aan de toeristi sche evenementen concentreerde zich vooral in het Westen: de bollenstreek, de badplaatsen en de grote steden. Zo kreeg Amsterdam een bijzonder grote drukte te verwerken. Hotels en pensions waren omstreeks negen uur zaterdagavond vol. Numerus clansus (van onze pariementsredactie) DEN HAAG ..Van alle grond ontbloot", zo kwalificeert men in lei dinggevende politieke kringen de ge ruchten. dat minister Diepenhorst (Onderwijs en Wetenschappen) zal aftreden als de staten-generaal zijn wetsvoorstel tot beperking van de toe lating van eerste-jaarstudenten in de medicijnen (numerus clausus) zouden verwerpen. Met grote stelligheid verklaarde men ons, dat de minister er eenvoudig niet aan denkt om zijn politieke lot aan dit wetsontwerp te verbinden. Van A.R.- zijde ontkent men voorts dat er over de numerus clausus binnenkort intern be raad zal plaatsvinden tussen de A.R.- bewindslieden, het partijbestuur, de kamerfracties en andere belanghebben- Beatrix en Claus nog in Mexico ACAPULCO Prinses Beatrix en prins Claus zijn vandaag aangekomen in Mexicaanse badplaats Acapulco. Naar schatting is gedurende de vier top dagen in Amsterdam minimaal tien min gulden door toeristen en dagjesmensen achtergelaten. Naast grote aantallen Duitsers en betrekkelijk veel Scandina viërs, viel hier het grote aantal Perzen. Turken en Israëli op. Weinig moeilijkheden De spoorwegen hebben het gedurende de Paasdagen niet drukker gehad dan op andere weekends. Het verkeer op de grote wegen verliep zonder veel moei lijkheden. Verkeersongelukken en op stoppingen zijn dit Jaar volgens de Rijks politie beperkt gebleven. Op het knoop punt Ondenrijn was maandagavond de piek in de drukte te constateren. File vorming tot twaalf km ontstond om streeks acht uur. Gistermiddag vormden zich op de weg AlmeloDeventer files van vijf km lengte. Ook elders ln het land ontstonden gisteravond enkele files. Trefpunten Na Amsterdam concentreerde de drukte zich bij Minlatuur-Walcheren" in Mid delburg, de Euromast in Rotterdam (re cord aantal bezoekers op een dag: 6600), Madurodam, het Dolfinanium-robarium in Harderwijk, en het nationaal oorlogs film in Overloon. Het Zweedse schip Benares, dat op de Westkapelse Zee dijk is vastgelopen, kreeg ook veel be kijks. Waarschijnlijk hebben vele Neder landers de nieuwe Delta-route naar Zee land willen rijden. De pier in Scheveningen trok de«e Pasen meer bezoekers dan ooit: 48.700 (vorig jaar 41.000). Het was een waar trefpunt van nationaliteiten; bU de kas- .'s werden tenminste 28 talen gehoord. Ook het Dierenpark Wassenaar was erg •n trek. Ruim 17.000 liefhebbers passeer den de kassa tegen 12.000 vorig jaar. SJAHRIR In den vreemde cn ver van zijn land is hij gestorven. Maar jarenlang had hij ook in eigen land reeds als een eenzame geleefd. Hoe wonderlijk en zeker naar de schijn tegenstrijdig is ook jegens hem het bewind van Soe- karno. Want de man die de kostbaar ste jaren van zijn leven gedwongen ver gehouden werd van alle moge lijkheid tot inmenging in de lands- politiek. deze man is een staatsbe grafenis toegedicht op een erekerk- hof. Spreek hier het geweten in mee? Het lijkt wel zo. Tegelük echter stellig ook een erkenning van de verdien sten die Sjahrir heeft gehad voor de verwerving van de Indonesische on afhankelijkheid. Maar ging hij voor het Nederlandse denken van die tijd te ver, voor wie inmiddels in Indo nesië aan het bewind waren gekomen ging hij niet ver genoeg. Er zit in het leven van Sjahrir een groot brok tragiek. Tragiek doordat te weinig gebruik werd gemaakt van zijn gaven. Tragiek omdat hij, de denker, ook van de verdere ontwik keling ln zijn land het zijne moot hebben gedacht. Tragiek eindelijk door zün sterven in den vreemde en als een eenzame. Ook een staatsbe grafenis op een erekerkhof kan dit alles niet ongedaan maken- ZEKERHEID Waaraan bij ons de politie behoefte heeft is zekerheid in zowel het be palen als het aanhouden van het be leid. Dat het daaraan de laatste we ken heeft geschort, dat is ook de klacht zoals die uit de politie-organl- saties naar voren komt. Die klacht is maar al te gerechtvaar digd. Onzekerheid in de bepaling van het beleid moest wel leiden tot ge voelens van onzekerheid bij de politie zelf. En haar werk is, behalve nood zakelijk. vaak toch al ondankbaar genoeg. Aan een kloof tussen bevolking en politie heeft niemand behoefte, de politie zelf het allerminst. Daarom verdient elk streven waardering dat aan de vervreemding die hier dreigde te ontstaan een halt toeroept. Een bijzonder gelukkige poging daar toe achten wij de ontmoeting tussen politie en jeugd zoals die in Den Haag is georganiseerd. Vanuit de kring der politie zelf worden in de Hofstad aldus voortreffelijke initia tieven ontwikkeld, die van een uit gesproken positieve strekking zijn- Zo kan het dus ook. VIETNAM De Amerikaanse regering, hoezeer wellicht te goeder trouw, is lang niet altijd gelukkig in de keuze van rege ringen die zij steunt. Vietnam is het jongste voorbeeld. Daar heerst het soldatenregiem van Ky, een regiem van bepaald niet on besproken karakter. Ky verspeelde in Europa van zijn toch al niet om vangrijke sympathie nog een portie toen hij beweerde dat zijn land be hoefte had aan enige Hitiers. Later probeerde hij duidelijk te maken hoe hij het had bedoeld, maar het kwaad was aangericht Ook in eigen land is de weerstand tegen deze man allengs toegenomen. Verzekeringen van zijn kant dat zijn soldatenregiem zo snel mogelijk plaats zal maken voor een burger regering zijn heel laat gekomen en worden blijkbaar buitendien onvol doende ernstig genomen. Voor de Amerikaanse regering, die er zich toch al in een wesnennest weet, een probleem te meer. Maar het is ook moeilük strijden voor een volk dat op zijn eigen regering niet is ge steld. Boerderij door de bliksem getroffen RHEDEN Tijdens een hevig onweer gisteravond de bliksem ingeslagen in de boerderij Herikhuizen in Rheden (Gld). De stallen en het achtergedeelte van het woonhuis brandden uit. Het vee kon worden gered. De boerderij is eigendom van de ver eniging tot behoud van natuurmonumen ten en ligt moeilijk bereikbaar diep in het bos. De brandweer moest het blus water met tankwagens aanvoeren. OSAKA Bij de werf Sakai van Hi tachi is een dok gereed gekomen voor de bouw van schepen van 250.000 ton. Toogdagen van de jeugd: ook hier over provo's en happenings Pagina Kerninerk GEVAAR IN DA NANG AFGEWEND - Pagina 5 Twee reuzen: ABN en AMRO pagina Op de sportpagina's vandaag o.m. verslagen van paastoernool- en, volleybal in Oostende en het in Moskou (met remise) begon nen wereldtoernooi schaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1