Nieuwe leidse Comraiit Ridderkerkse vannacht weer pyromaan op was Joanna mag olie niet lossen U.S.A. héérlijk, Zelfde nacht en unr als vorig jaar Amsterdamse politie zit met twee brandstichters prettige paasdagen Drie doden op rijksweg Alleen vluchtstrook op in echte noodsituatie Commentaren Ikalkoenboutenl Woensdag 6 april 1966, 47ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEI CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD a ghabWvwi m<ra kor« loghencpool I" Postbus 76 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 bezorging 18.00—19.00 Twee boerderijen brandden geheel af (Van een onzer verslaggevers) I RIDDERKERK De Ridderkerkse pyromaan slaapt niet meer. De reeks iranden die hij in 1965 heeft gesticht, hebben een vervolg gekregen: in de ifgelopen nacht zyn twee boerderijen in Ridderkerk een gemakkelijke irooi der vlammen geworden. Beide panden brandden geheel uit. Een fan de boerderijen werd voor de derde keer in drie jaar door vuur ver hoest. Er is niemand in Ridderkerk meer die eraan twijfelt dat het om fvvaadwillige brandstichting gaat. In Ridderkerk zijn de afgelo pen nacht twee boerderijen afge brand waarschijnlijk door toedoen van een pyromaan. Hier een beeld van de brand in de boerderij aan de Laqendijk, welke geheel platbrandde. Kort na het uitbreken van deze brand, moesten assisterende brandweer korpsen zich spoeden naar een boerderij op enkele honderden meters afstand waar brand uit brak in een andere boerderij. Ook hier viel weinig meer te redden. Opnieuw vespreidt zich zich schrik in deze, nog niet zo lang geledeen door branden ge- Evenals vorig jaar. toen vijf brand- lichtingen in deze gemeente voor- wamen, is het vuur ontstaan in de pcht van dinsdag op woensdag en ntdekt tussen een en twee uur in de kcht. iHet merkwaardige bij de brandstichting an vannacht is niet alleen dait de hoer erij van de gebr. Van den Hoek aan de (jksweg (Lagendijk) voor de derde maal fen prooi der vlammen werd, maar ook ja-i op twee plaatsen tegelijk brand werd festicht. Terwijl de brandweer de kolossale ruurzee bestreed in de boerderij van W. van der Waal aan de Lagendijk 193, die een rieten dak heeft dat over de gehele lengte brandde, kon het imur op nog geen 300 meter afstand remakkelijk om zich he engrijpen in Ie al eerder door het vuur geteisterde ioeve. Hier moest met de vuurbe- trijding worden gewacht tot de korp AMSTERDAM Zou de beruch- e Amsterdamse pyromaan, die zo- eel leed heeft veroorzaakt in de joofdstad en die branden heeft ge licht waarbij zelfs doden waren te jetreuren, eindelijk zijn gearres- perd? De politie heeft sinds gis- feren twee mannen wegens brand- jtichting ingerekend, één hunner [eeft bekend. Het slachtoffer van d brandstichter, vrijdagavond in een houtopslag- ilaats in de Houthaven heeft geope- rd blijkt zelf die brand te hebben sticht. Deze man, de dertigjarige K. had ver- ïld de brand te hebben ontdekt toen hij elf uur 's avonds de was voor zijn iw binnenhaalde. Hi heeft zichzelf klap met een eind hout gegeven als iewijs voor zijn manmoedig optreden een door hem ontdekte brandstich- kr". De door deze klap veroorzaakte fond stelde weinig voor. De tweede man die wegens brandstich- ng werd gegrepen is de winkelbediende f E., 29 jaar oud. Bewoners van een land aan de Reinwardtstraat in Amster- jam-Oost ontdekten, toen zij in de nacht jan maandag op dinsdag omstreeks drie thuis kwamen, onder aan de trap lige brandende kranten Zij schopten :t vuur naar buiten en doofden het on- liddellijk. Even te voren hadden zij uit pand een man zien komen, die bij thuiskomst een ander huis binnen- luchtte. Op dat adres bleek E te wonen diens signalement kwam overeen met beschrijving die de thuiskomenden fan de vluchtende mar> gaven Maar E. jntkent pertinent iets met deze brand- lichting te maken te hebben. Indruk maken Van K neemt de politie aan, dat hij leeft gepoogd indruk te maken op zijn lerkgever. Dat zijn gevaarlijk spel in- piddels uit de hand was gelopen, bleek kei uit de zenuwinstórting die K na pjn bekentenis kreeg Een uur lang zijn j feel politiemannen op de been gehouden lm „een man in een leren jas" te zoeken rolitiehonden zijn ingezet, twee brand- muiten en een blusboot zijn uitgerukt en telfs zijn er vrijwilligers mee gaan zoe- I K. had geluk: de brandstichting mis- kte. De schade aan de uoutopslagplaat len had gemakkelijk in de tonnen kunnen open. Hij zal nog deze week worden oorgeleid. sen van Heerjansdam en Barendreclit die in allerijl om assistentie was gevraagd waren gearriveerd. H?t woonhuis bij deze hoeve langs de rijksweg liep weinig gevaar. Tussen de onlangs herbouwde schuur en het huis staat een stevige brandmuur. Ook is het al eerder afgebrande gedeelte opnieuw opgetrokken met behulp van veel steen en weinig houten steunbalken. Daarentegen stegen huizenhoge vlam men uit de boerderij en het woonhuis van W. v. d. Waal aan de Lagendijk, de brand die het eerst werd ontdekt. Het kostte buren van de familie Van der Waal de grootste moeite het gezin (man, vrouw en twee zoons) op tijd te wekken. De ra zende vlammenzee plantte zich met ge vaarlijke snelheid via het rieten dak voort. Boerderij en woonhuis staan onder een kap, waardoor het woonhuis geheel verloren ging met het grootste deel van j de inboedel. GROOT ALARM De Ridderkerkse brandweer kreeg al direct het sein „groot alarm". Al het beschikbare materieel werd ingezet, tot draagbare motorspuiten toe. Het stond 5 echter direct al vast dat de boerderij J niet behouden zou kunnen worden. (Voor vervolg zie pag. '9) Achttien maanden j geëist tegen wegpiraat ARNHEM Wegens bedreiging mei doodslag van een brigadier van politie s en het onverzorgd achterlaten van 5 een door hem aangereden motorrijder 5 heeft de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank gisteren een jaar j en zes maanden en vijf jaar intrekking van rijbewijs geëist tegen de 26-jarige t pluimveehandelaar J. N. uit Werkom- Op 15 januari vam dit jaar had N., die flink onder invloed was, een motor rijder aangereden en gewond op de weg laten liggen. Toen een brigadier van po- 5 litiie N. wilde aanhouden, nadat deze 1 nog een aanital verkeersovertredingen c had begaan, wilde de pluim veehande laar recht op de man inrijden. Te weinig verschil lussen partijen Pagina 2 Neo-nazisten in Democratische partij - pagina 1] KONINGIN ONTHULT MONUMENT VOOR DE MARINE pagina 9 Rembrandt voor een riks Pagina 11 Londen sprak met Athene ATHENE/LONDEN De tanker 3 Joanna, geladen met olie voor Rho- ië, die in de haven van Mozam- bique ligt afgemeerd, mag haar la- ding niet lossen. De Griekse regering heeft namelijk haar diplomatieke vertegenwoordiger in Mozambique 1 opdracht gegeven onmiddellijk tegen de kapitein op te treden, wanneer hij l zijn schip Iaat leegpompen. Dit bevel i de Griekse regering is het resul- l taat van intensief diplomatiek con- tact tussen Londen en Athene. Inmiddels wordt gemeld dat nog een Griekse tanker met olie voor Rhodesië op veg is naar Mozambique. Heeft Londen de Griekse regering ge- I heel op haar hand, moeilijker is het met j de Portugese regering. Lissabon liet gis- teren officieel weten, dat Portugal de Ongeveer dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond Veranderlijke bewolking met hier ei daar een bui. Zwakke tol maiige win> tussen zuid en zuidwest. Weinig veran «lering in temperatuur. VN-resolutie tegen Rodesië niet onder schrijft en zich er niet aan gebonden acht. Bovendien voelt de regering in Lis sabon zich niet geroepen in te grijpen in een particuliere aangelegenheid. De rege ring van Portugal wijst elke verantwoor delijkheid voor het lossen van de olie van de hand. Geschrokken Geschrokken door deze krachtige ver klaring heeft de Britse regering haar staatssecretaris voor buitenlandse aange legenheden, Lord Walston, naar Lissabon gestuurd om de Portugese regering onder druk te zetten. Lord Walston zou vandaag in de Portugese hoofdstad aankomen. Een onderdeel van de diplomatieke ac tiviteit, de de Joanna ontketende, was verder een bijeenkomst van de Afrikaan se delegaties by de Verenigde Naties. Ty- dens deze ontmoeting in New York toon den de leden zich zeer ontsteld over het feit, dat de Britse marine er niet in was geslaagd de Joanna tegen te houden. Mo gelijk zullen de Afrikaanse leden om een spoedzitting van de Verenigde Naties vra gen. Hoe de Griekse vertegenwoordiger in Mozambique maatregelen denkt te ne men tegen kapitein George Vardinoyan- nis van de Joanna is nog niet duidelijk Als het aan directeur Lonrho van het Portugees-Brits pijpleidingbedrijf ligt, wordt de olie onmiddellijk gelost. Vol gens hem kan men bnnen de 24 uur de verbinding totstand brengen tussen de Joanna en de pijpleiding. Dan kan de olie naar Rhodesië stromen. „En", zei Lonhro. „premier Ian Smith heeft een belang rijke psychologische overwinning be- Tankauto 11a remmen op andere weghelft BARNEVELD Op de rijksweg AmersfoortApeldoorn heeft van. morgen omstreeks zeven uur een ver keersongeluk aan drie stratenmakers het leven gekost. Zij zaten met nog twee collega's in een auto die in bot sing kwam met een tankauto. Twee van hen moesten met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Naast het deel van de rijksweg het ongeluk gebeurde, is men bezig met het aanleggen van een tweede rijbaan. Voor het af- en aanrijden van vracht auto's met materiaal zijn verkeerslichten opgesteld. Een trekker met oplegger, komende uit de richting Amersfoort, remde af voor het stoplicht. Vermoedelijk aarzelde de bestuurder even. toen hy het licht op oranje zag springen, waardoor hy vrij plotseling moest afremmen. Daardoor moest de bestuurder van een achter hem rijdende tankauto hevig remmen. Nadat de tankauto nog even zyn voorganger raakte, kwam de wagen op de andere weghelft terecht, waar hij in botsing kwam met de wagen van de straten- makera Drie inzittenden waren op slag dood, Het zyn de 41-jarige E. Lieverstro en de 54-jarige P. Slmon uit Putten en de 31- jarige C. van de Broek uit Stroe. Het ongeluk veroorzaakte een enorme ravage. De brandweer assisteerde by het bevrijden van de slachtoffers die met be hulp van een lasapparaat uit het auto wrak moesten worden gehaald. Het ver keer werd ruim twee uur lang omgeleid. Leo Uittenbogaard accepteerde geen directie-censuur DEN HAAG De reden, dat de heer Leo Uittenbogaard zijn functie als hoofdredacteur van het weekblad Wereldkroniek heeft neergelegd is een door de directeur van „Wereldkroniek" de heer Ad. M. C. Stok, ondertekend artikel met als kop „Over de rechten van de mens... over de „plichten van de mens". Dat artikel ve/.cheen In het eerste nummer van „Wereldkroniek" en had betrekking op het huwelijk van Prinses Beatrix. De teer Uittenbogaard zag het artikel in de heer Stok als het begin van een ingrijpen van de zijde der directie in redactionele aangelegenheden. Daarmee kon hy zich niet verenigen en hy heeft de consequenties van zijn standpunt aan vaard en zyn ontslag ingediend. De heer Uittenbogaard stelt, dat bij hem één principe altyd voorop heeft gestaan: de vrijheid van meningsuiitng. Op de foto en op de bon NUMANSDORP Automobilisten, die zonder betalen over de Haring- vlietbrug rijden, gaan op de foto en spoedig daarna op de bon. Deze con trole is mogelijk geworden door elec- tronisch bediende fotocamera's, waar van er thans twee worden beproefd. In opdracht van de nv. Brugverbinding Haringvliet heeft Philips de apparatuur ontworpen om na te gaan of alle auto's het juiste bedrag tolgeld hebben betaald. Bij het naderen van de toegang ryden de auto's over drempels. Een eleetrische impuls stelt daarna de camera in werking. In de hoek van de foto komt in code het betaalde bedrag te staan, als de tol gaarder de kaartjesautomaat indrukt. LANGEZWAAG In hun woning zyn gisteren de 71-jarige weduwe J. de Vries en de by haar inwonende 72-jarlge heer H, van Dyk dood aangetroffen als gevolg van kooimonoxydeverglftiging. Ongeruste buren hadden de politie ge- aarschuwd Stopverbod autosnelwegen DEN HAAG De procureurs generaal hebben een aanbeveling ge daan van de interpretatie van het verbod om op de vluchtstrook van een autosnelweg stil te staan, anders dan in geval van noodzaak. Er is gebleken dat er by de politic geen eenstemmigheid bestaat over het geen moet worden verstaan onder „noodzaak". De procureurs-generaal hebben advies ingewonnen bij de verkeerscommissie openbaar ministerie en zy stellen nu dat in het algemeen onder „nood zaak" moet worden verstaan een wer kelijke noodsituatie. Als zodanig kan dus niet worden be schouwd: rusten, eten, bermtoerisme, kaartlezen, fotograferen, sanitaire rede nen (behalve bij plotseling optredende noodzaak, bij voorbeeld bij ouderen en kinderen) en het opnemen van lifters. Gestopt mag worden voor een tech nische storing, van de aanwezigheid vaarvan de politie zich zo goed moge lijk heeft vergewist, voor het verlenen van daadwerkelijke hulp by een onge luk of het getuige zyn van een ongeluk het zich als zodanig beschikbaar houden, by zonder slechte weersomstan digheden. ziekte of onwel worden van inzittenden, tekort aan benzine, werk aan de weg en noodzakelijke controle van de lading. Natuurlijk mogen politie, brandweer, wegenwacht en geneeskundige dienst op de vluchtstrook stoppen om hun dienst uit te oefenen. GEVAARLIJK De neiging in West-Duitsland naar herleving van het nationaal-socia- lisme. voorzover dit de overtrokken nationaal Duitse gevoelens aan spreekt. houdt een gevaar in. In de krant van vandaag halen we enkele uitspraken aan. die vertegen woordigers van deze stroming heb ben gedaan. Nu wreekt zich ook. dat de eenheid van Europa op zich laat wachten. Kleine minderheden kunner nu on aangename bijverschijnselen van het Europa-in-groei. die nu eenmaal har der aanslaan dan de voordelen, uit buiten. Dat geldt niet alleen de Bondsrepu bliek, hoewel het teleurstellend is dat de uiterst rechtse groepen niet door de herinnering aan wat is ge weest worden afgeschrikt. Wanneer gevestigde partijen geen alternatief bieden, krijgen extreme groeperingen een kans. En dat is niet alleen in Duitsland zo. TRAGIEK Ook in de politiek ontbreekt heel dikwijls de tragiek niet. He' kan er zo hard in toe gaan, dat het algemeen menselijke in het gedrang raakt. Mensenliefde wordt in een groot deel van het politieke bedrijf vergeefs ge zocht. Mede daardoor zijn er zoveel gevoelens van teleurstelling en gaan er zovelen geestelijk gehavend door het leven. Duidelijk voorbeeld biedt een man als de Indonesiër Sjahrir, die ter wijl wij dit schrijven ver van zijn land, in een Zwitsers ziekenhuis, voor zUn leven vecht. Of misschien is er voor zijn gevoelens hier nog maar weinig dat die strijd waard maakt. Sjahrir is een van de mannen van wie men had gewild dat hun land hen meer en beter had benut Hun land zou er profijt van hebben ge had. In plaats daarvan werden zij tot machteloos toezien veroordeeld. Ja. hard kan de politiek zijn. Een christelijke inbreng blijft des te klemmender eis. Vrolijk Paasfeest Natuurlijk met 1 voordelig! Luns: nog geen beslissing over NAYO-zetel BRUSSEL Minister Luns heeft gisteravond met nadruk de berichten tegengesproken, dat reeds een beslis sing is getroffen over de nieuwe zetel van de NAVO na de Franse maat regelen tegen de verdragsorganisatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1