NATIONALISME IN HET „ZWART-ROOD" Fransen bereid iets voor Kennedy-ronde te doen Ultra-rechtse Westduitse splinterpartij NPD biedt een gevaarlijke uitweg Herboren Duitsland: Sta op" ,Bikkel-Aclit"-stiidenten na verhoor vrijgelaten Uw Kunstgebit Nu het toch 152 moet zijn, rook dan het allerbeste Kans op gevechten kleiner geworden Uit de Haagse hof geplukt A,,lin':X alles goed/ en wel' WOENSIHC. 6 APRIL W6 Adolf von Thadden, telg uit een adellijk geslacht in Pommeren, en .kroonprins" van de NPD. Onder Hitier bracht de nu 44-jarige het tot Fahnenjunker en Oberleutnant, doorliep" alle neo-nazi-splinterpar- tijen en was mede-oprichter van de NPD. Voor hem bestaan alleen maar „Gute Deutschen". Verrassend besluit van Couve (Van oen onzer redacteuren) WE hebben er genoeg van om aan de schandpaal van de wereld te staan, om rond te lopen in het beseft dit hebben wij, wij leen gedaan. Het wordt tijd dat Duitsland herboren wordt, dat men trots kan zijn op het feit een Duitser te zijn." Dat zijn typerende uitspra ken voor de leiders van de ultra rechtse NPD, National Demokrati» sche Partei Deutschlands, een conglo meraat van neo-nazistische splinter partijen die alle bekende Hitler- leuzen in hun vaandel voerden, ja zelfs in hun taalgebruik aan de Hitler-benden terugdenken. Het bestaan van de NPD vervult de Duitse regering met zorg. Na de West duitse verkiezingen werd met voldoe ning op de uitslag gewezen: de NPD f behaalde „slechts" 2 procent en onge veer 640.000 stemmen. Er werd niet bij gezegd dat deze partij niet overal meedeed. Waar ze in het strijdperk trad behaalde de NDP acht tot tien procent van de stemmen en soms meer. Daar kon de liberale partij niet aan tippen. Andere kreten van de NPD: de gewe tenloze „kliek" die onze nationale, zede lijke en morele waarden systematisch on dergraaft en verachtelijk maakt, kan niet langer worden geduld. En „Weg met de leugen dat de Duitsers alleen schuldig zijn. Want zolang vaders openlijk en on gestraft voor misdadigers uitgemaakt kunnen worden, kan de zoon geen goed soldaat zijn". Partijvoorzitter Friedrich Thielen zegt ervan: „Die kliek, dat zijn de mensen van de televisie, dat zijn de uitgevers van geïllustreerde bladen, die zo'n verderfelijke invloed hebben op ons volk. Ik wil weer de moeder als symbool het Duitse volk in plaats yan de „Weg met vreemde invloeden, waar door onze vrouwen en kinderen dag aan dag gemolesteerd en verkracht worden. Het_t Duitse volk moet weer rein wor- En Fritz Thielen, deskundig gesecun- deerd door de ambitieuze Adolf von Thadden. wil maar liever niet praten over de nazistische invloeden in zijn par tij. Ook niet, als verslaggevers van het Duitse weekblad Der Spiegel hem voor- en; uc uCT1. houden dat 12 van de 18 leden van he' idsrepubliek aanhang, in Rheinland- landelijk bestuug van -de. NPD bekende Pfalz, in Hessen, in Nedersachsen, i Hannover, waar het hoofdkwartier vatt partij ls gevestigd en in Schleswig-Hol- Enkele beginselen uit het verkie- zingsmanifest van de NPD: vorming een nationaal Oberkommando voor Bundeswehr, staking van de ontwikke lingshulp, algemene amnestie voor nazi- misdadigers en aanspraken op de gebie den, waarin het „Duitse volk sinds eeu wen opgegroeid is". Dan zijn er ook nog: het weren van Duits-vreemde elementen in de kunst waardoor de Duitse volksge zondheid aangetast wordt en vooral het 1 voeren van een „nationale" politiek. Het nationaal zelfbewustzijn moet weer inge voerd worden, dat de „licentiepartijen" hebben verspeeld. Licentiepartijen, zo worden de partijen genoemd die van de bezettingsmogendheden toestemming kre- Invoering van premies in de Sowietunie MOSKOU Er komt een nieuwe lijn in de Russische economie. Een der de deel van de fabrieksarbeiders zal begin volgend jaar worden beloond volgens een nieuw stelsel, waarin aan moedigingspremies zijn opgenomen en waarin de gemaakte winst de voor naamste graadmeter van het econo mische succes zal zijn. De fabrieksdi recteuren zullen meer initiatieven kun nen ontwikkelen. Dit zei gisteren pre mier Kosygin op het 23e congres van de communistische partij tijdens de aanbieding van het vijfjarenplan voor de jaren '66 tot en met '70. In dit nieuwe plan wordt groter nadruk ge legd op de produktie van consumptie goederen dan sinds 1928 het geval is geweest. Kosygin riep ook op tot uit breiding van de export. CDU/CSU Schumacher liberale FDP. verkiezingen deel te nemen: 'an Adenauer, de SPD van nu Willy Brandt en de de J29 „Die zitten in de andere partijen net zo goed. Schei toch uit met dat ge praat over het verleden. We moeten nu aan de toekomst denken. Ook in he' buitenland lopen duizenden collabora teurs ongestraft rond." Verraders De NDP-Ieiders maken er geen geheim van dat zij de mannen van de 20-ste juli, die de opstand tegen Hitier ondernamen, verraders vinden, of het nu valt onder hoogverraad of landverraad. Friedrich Thielen: „Tirannenmoord is gerechtvaar digd, maar het is onverantwoordelijk tij dens een oorlog de vijand te bevoordelen door verraad en op die manier het leven landgenoten in gevaar te bren- Een gevolg van de NPD-idealen is ver der hun tegenstand tegen de EEG en andere gemeenschappen waaraan Duits land deelneemt. Thielen en Von Thadden vinden dat Duitsland overstroomd wordt met vreemd kapitaal waardoor het bui tenland monopolies in de „Heimat" heeft gekregen. Daarom pal voor het autar kisch beginsel waarbij Duitsland zichzelf an voorzien en in stand houden. Nog een voorbeeld van NPD-overre- dingskunst die bij het Duitse volk wel ingang moet vinden, gezien het recente verleden: „De wereld rondom ons bestrijdt ons en is ons niet welgezind" en „De waarheid kan slechts daar gedijen waar de eer behouden blijft". Nationaal De verkiezingen voor de gemeentera den in maart jl. hebben wel bewezen dat de NPD niet alleen haar aanhangers vindt onder de ouderen die nog terugver langen naar de nazi-tijd toen zij het voor het zeggen hadden. Na een wervingscam pagne bleek dat 45 procent van de leden nog geen veertig is. Vaak is het argu ment: „De drie bestaande partijen bieden ons geen alternatief. Die voeren geen nationale politiek." Op last van de mi nister van binnenlandse zaken is een rap port opgesteld waarin staat dat voor het eerst sedert de oorlog een stijging van het rechtse extremisme kon worden waargenomen. Ook minister van defensie AMSTERDAM De drie studenten Rogier P-. Hans K. en Frits B.. redacteu ren van het Amsterdamse studentenblad „Bikkel Acht", die dinsdagmorgen zijn gearresteerd wegens publicatie van een voor Prinses Beatrix beledigend geacht artikel, zijn na een verhoor dat van des middags vier uur tot des avonds negen uur duurde, vrijgelaten door de rechter commissaris. Daarmee weigerde hij het door de officier van justitie mr. H. E. van Renesse tegen deze drie studen ten gevorderde bevel tot bewaring. Mr. Van Renesse heeft zich tot het uiterste tegen deze invrijheidstelling verzet. heeft de advocaat van de Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam, mr. L. Hartkamp, de drie studenten rechtskundi ge bijstand verleend. Mr. Van Renesse zal voor wat betreft Rogier P. en Frits B. tegen de beslissing van de rechter-commissaris in appèl gaan bij de Amsterdamse rechtbank. De rechter-commissaris heeft wel een bevel tot bewaring zoals de officier had gevorderd, verleend tegen de student H E. A. T-, 24 jaar een bekende provo die werd gearresteerd toen hij vrijdagavond op b n Leidseplein „Provocatie nr. 13 verspreide. Daarin werd opgeroepen za terdagmiddag individueel te demonstre ren ondanks het demonstratieverbod van burgemeester Van Hall. Eenzelfde bevel werd verleend tegen de achttienjarige A. E.. die werd gear resteerd toen hij zaterdagnacht bij het Lieverdje „fascisten" tegen de politie riep. De rechter-commissaris heeft de achttienjarige T. B. en de negentienjari ge R. B., die zaterdagochtend „Provocatie nr. 13" hadden verspreid, vrijgelaten. Ook tegen hen had de officier van justi tie een bevel tot bewaring gevorderd. Advertentie) Hos houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Het is niet nodig, dot U angst heeft, dot Uw febit losschiet bij het eten, lachen of niezen I en weinig Dentofix - 's morgens op de gebitsplaot gestrooid - houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroe- 3ere ongemakken vergeten. Verkrijgbaar m hereto, neutrale plastic flocons,pril» f.2,35, bij apotheken «n drogisterijen. De NP D-leiders zijn ook degenen die in twijfel trekken of het wel juist is dat er zes miljoen Joden vermoord zijn. Thie len zegt: „Het doet er ook niet toe of het er zes miljoen zijn of 600.000. Het is gruwelijk en het had onder ons volk nooit mogen voorkomen." Overigens kan een Jood wel lid van de NPD zijn. Het doet er niet toe wat hij is, hij moet alleen maar een goede Duitser zijn. Goede Dnitser Zijn definitie van een goede Duitser: „Iemand die in goede en in slechte tijden pal staat voor het welzijn var het Duitse volk en ieder die de belan gen van het vaderland boven zijn el- gen belangen stelt". De NPD draagt geen uniformen en voert een verbeten strijd om „niet in bruine hoek" geplaatst te worden. Hun vesten zijn ook niet bruin, maar z\ rood. Zwart-rood ls de kleur van herlevend nationalisme in Duitsland, dat in alles zo sterk aan de Hitler-peri- ode doet denken. Het is overigens niet alleen maar een indruk, de NPD stelt daden zoals de plechtigheid op kerkhof van de gevangenis Landsberg waar Hitler Meln Kampf schreef en waar oorlogsmisdadigers zijn opgehangen. De woorden van de NPD-lelder in Beleren waren: „Wij hebben hier al degenen herdacht, die hier uit willekeur en machtswellust onschuldig door geweld hun leven ver loren. Terwijl de hele wereld aan zul ke offers in Dachau en Bergen-Belsen denkt, bezoekt deze graven niemand. Wij doen dat." Nasleep treinramp Spoorwegmannen veroordeeld tot zware straffen SPLIT De rechtbank van de Zuid- slavische stad Split heeft gisteren vier spoorwegmannen veroordeeld tot ge vangenisstraffen van twee tot vijftien jaar. Zij waren verantwoordelijk voor een treinramp op 16 februari waarbij 31 mensen om het leven waren geko men. Een goederentrein reed toen van een hellend station naar beneden door dat de remmen niet goed waren vast gezet. Gevolg: een enorme botsing te gen een personentrein. De machinist van de goederentrein kreeg vijftien jaar, de stationschef zes, de tweede machinist vier en een remmer twee jaar gevangenisstraf. NDP-leiders Maier-Dorn, Brou wer, Von Griinberg en Hesz. Actieve nazi's sinds 1930. De Rhodesische regering heeft de British Broadcasting Corporation giste ren tot „persona non grata" verklaard en de maatschappij gezegd, dat de tegenwoordigers van de BBC Rhodesië moeten verlaten. In een verklaring wordt dé BBC beschuldigd van „weloverwogen provocerende hou ding". EEG niet met lege handen in Genève BRUSSEL Frankrijk is gis teravond in de Europese minister raad in Brussel plotseling tot ieders verbazing bereid gevonden een, zij het bescheiden, stap goed te keuren om de onderhandelin gen over de Kennedy-ronde weer op gang te brengen. Minister Couve de Murville, die bij aanvang van de tweedaagse partners ln de GATT (algemene overeen- J i_ i komst voor handel en tarieven) gedeelte vergadering nog een absoluut ijjfce verlaging aanbieden van de douane- voorbehoud had gemaakt voor me- tarieven voor een tachtigtal chemische j„i.tt> „„1 produkten. die vooral voor de VS van dewerking van Frankrijk daar- belang. Iljn p0ijtiek is dit aanbod van de aan. gaf deze reserve tegen het „zes" echter wel belangrijk, omdat dit thans kan gebeuren voor de 15e april, datum waarop de Amerikaanse regering heeft aangekondigd concessies te znllen bekendmaken over de wijze van bereke ning van de donanetarieven voor bepaal de importgoederen, die ook voor de ex port van de EEG-Ianden van belang einde van de bijeenkomst op. Het Franse besluit was des te verras sender, omdat nog belangrijke kwesties op het gebied van de landbouwfinanciering moeten worden opgelost. Wilson benoemt voor „Europa" geen minister LONDEN Togen de verwachtingen in heeft premier Wilson geen minister voor Europese zaken aan zijn kabinet toegevoegd. Wel heeft hij een minister benoemd die zich speciaal zal bezighou den met de toekomstige Britse betrekkin gen met Europa en de NAVO. Het is de 45-jarige George Thomson, die bekend staat als een voorstander van een vere nigd Europa. Wat de aansluiting van Engeland bij de EEG betreft, waarnemers menen dat Wilson hierover zal beslissen tijdens zijn tweede regeringsperiode. Voor de econo mische betrekkingen met Europa heeft Wilson zijn minister van economische za ken George Brown uitgekozen. Overigens heeft de premier niet veel wijzigingen in het kabinet aangebracht na zijn grote verkiezingsrede van vorige week donderdag. Lord Longford wordt als minister van koloniën vervangen door de vroegere minister van energie Frederick Lee. Longford is benoemd tot grootzegelbewaarder, een functie zonder departement. Wilson benoemde ook zijn. Voorts zal de Europese commissie in Genève de positie van de EEG bekend kunnen maken wat de mate van bescher ming van aluminium zal zijn: een invoer recht van negen procent en invoerquota ter volledige dekking van de behoeften tegen vijf procent. Nieuwe commissie De ministers van de zes EEG-Unden hebben gisteren ook gesproken over de samenstelling van de nieuw te vormen Europese commissie. Hoewel nog geen definitieve beslissing is genomen is te verwachten, dat Nederland de kandida tuur voor het voorzitterschap van de te vormen commissie zal gaan delen met België en Luxemburg. Terwijl de voorzittershamer in be ginsel om de twee jaar zal wisselen, zal deze om de acht jaar bij een Fransman, Duitser of Italiaan berusten en Indien Nederland, België en Luxemburg dezelf de rechten doen gelden om de 24 jaar bij een Nederlander als gevolg van het beginsel de Benelux in deze kwestie als een geheel te beschouwen. Deze commis sie zal de huidige commissie-Hallstein, de hoge autoriteit voor kolen en staal en de commissie van de gemeenschap voor atoomenergie vervangen nadat de sa mensmelting daarvan tot een Europeso executieve een feit zal zijn. De ministers kwamen daarbij nog niet toe aan het noemen van namen als kandidaat-leden voor de nieuwe groep. Zoals bekend zal Nederland de huidige vice-voorzitter dr. S. L. Mansholt, en het lid van de Eura- tomcommissie, mr. M. Sassen, voorstel len. De ministers bleken geen overwegen de bezwaren te hebben tegen wisseling in het voorzitterschap om de twee jaar. zoals Frankrijk dat deze voorstaat, met in beginsel de mogelijkheid van verlen ging van deze termijn. Ieder jaar een Cliurchill-dag in Amerika WASHINGTON De Senaat besloot gisteren om 9 april voortaan aan te wij zen als „Sir 7inston Churchill-dag". Se nator Everett Dirksen zei dat het zater dag 9 april drie jaar geleden zal zijn dat de wet van kracht werd waarbij de over leden Britse staatsman werd benoemd tot Amerikaans ereburger. vrouw. Zij is mevrouw Judith Hart die minister wordt van gemenebestzaken. Zij volgt daarmee Cledwyn Hughes op die staatssecretaris voor Wales wordt. Mislukte lancering KAAP KENNEDY De lancering van de Amerikaanse ruimtetelescoop is gisteren mislukt. Een onderdeel van een seconde na de ontsteking werden de motoren van de Atlas-Agena raket automatisch uitgeschakeld omdat een van de motoren niet goed werkte. Het was de vijfde maal dat de lance ring niet kon doorgaan. Misschien gaat men het vandaag nog eens proberen. Luns: nog geen beslissing over NAVO-zetel BRUSSEL Minister van buiten landse zaken, Mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteravond in Brussel met na druk de berichten tegengesproken, dat reeds een beslissing is getroffen over de nieuwe zetel van de NAVO na de Franse maatregelen tegen de ver dragsorganisatie. Na de vergadering van de Europese ministerraad te hebben bijgewoond antwoórdde mr. Luns op vragen, dat alle drie Beneluxlanden kandidaat zijn. Na het gesprek van 2 uur, dat minister Luns maandag reeds met zijn benelux-collega's P. Harmei van Bel gië en P, Werner van Luxemburg had over NAVO- en EEG-kwesties zei hij als zeker aan te nemen, dat er nauw overleg over de zetelkwestie in Bene- lux-verband zal worden gevoerd. Ky doet beroep op bevolking Da Nang DANANG De kans dat er .in generaal Sjoean. Deze zei later, dat de Danang gevechten uitbreken tussen i vice-luchtmaarschalk tegen Ky had loyale en opstandige troepen schijnt gezegd dat de mariniers niet tegen de gisteren kleiner te zijn geworden.stad zouden optrekken, maar op de Premier Ngoejen Cao Ky, die op de luchtmachtbasis zouden blijven. „Het Amerikaanse luchtmachtbasis vlak bij Danang aankwam kort nadat daar uit Sigon overgevlogen mariniers waren geland, heeft gisteravond een gesprek gehad met de garnizoenscommandant, arbeid, tekenen. handwerken vond. Een blokfluit en kleuterscholen zes weken te laten du- rijkskunde. Wie als volwaï verwaardigd zich te buigen de meisjes. Geschiedenis en aard- waren rare dingen. De netste kinde- En dan nog al die deugden, die aange leerd moeten worden! Sociaal gevoel, dus zorgen dat de kinderen spontaan vakanties, vrije dagen enz. zal het v eiste aantal schooluren van 1040 ure dan niet gehaald worden. Elf gaan t af. Nu. mij dunkt over die elf uur hoeft de zaak niet te struikelen. Maar dat cijfer 1040 vond ik heel merkwaar dig. Vroeger was er een gemeen grapje, waarbij uitgerekend werd dat een on derwijzer van de 365 per jaar er 52 niet werkte omdat het dan zondag was. Achtentwintig niet vanwege de vier weken vakantie. Twintig niet voor de Kerst-en Paasvakantie. 4 niet voor de Pinkstervakantie, twee niet voor het kachels zetten. 26 niet vanwe ge de vrije woensdag- en zaterdagmid- Hoe het verder ging weet ik niet, want de uitkomst was, dat de onder wijzer maar één dag werkte en die dag was... Koninginnedag, dus ook boerderijen. En dan nc vrij. fluit spelen en op de Een mopje dat door de onderwij- mm- zers terecht nooit werd gewaardeerd. In werkelijkheid immers gaven ze een dikke dertienhonderd lesuren, want in het grapje Driehonderd uur meer „Zo zachter zingen dat je het zelf niet Een piano hadden we niet. maar wel een viool. Dus kreeg ik, met mijn namelijk wel kaal. De vioolles was een speels ge doe voor hem. De etudes rolden van de snaren als dauwdruppels van een bloemkelk. Als hij een noot zag, klonk die al helder en fijn. Maar maten noch noten zeiden mij iets. De viool vond ik heerlijk. Vooral die die jammerklachten hebben aange hoord is me nog een raadsel. Dan dus kwam de les en het steevast verwijt van de magere man, die net altijd tijdens mijn lesuur zijn boterhamme- 'jn papiertje opat: „Beter stu- iijn kind. neem een voorbeeld je broer". Zusterlijke solidariteit roningën deed me braaf: „Ja meneer", zeg de natuur bijbrengen naar duinen, tuinen, kinder- op de blok- iangel leren tje uit zijn papiertje opat: „Beter stu- slaan. Én dat hoefde vroeger lang niet deren, allemaal. Je moest wel alle spoorbi M 1 gen kunnen opnoemen van C naar Maastricht en de tafels van acn- teren naar voren kunnen opdreunen. op wit dat er 1040 schooluren moeten orde in. Je handwerkte zijn. Dan krijg ik een enorme sympa thie voor de onderwijzers. Denk eens draadje en geen uitschieters. Je teken- aan wat er in die 1040 uur moet wor- J w'~ j| den gedaan! Leren lezen en schrijven, rekenen, schoolzwemmen, gymnastiek, handen gen. Deugden leerden we slechts matig. Eigenlijk alleen negatief dat klikken en afkijken gemeen was. Voor vlijt netheid, de eerste twee cijfers op stopte in linnen, draadje voor het rapport, kreeg heel de klas altijd - een acht. Wat soms een enorme opha ler van de droevige staart der restcij- fers kon zijn. En over al dat geringe deden we ieder jaar driehonderd uren de rechte lijntjes zoals de tekening op is een politieke kwestie die op politieke w ze moet worden opgelost", zei Sjoean. Voordat premier Ky naar Saigon te rugkeerde deed hij via de radio een be roep op de bevolking van Da Nang om samen te werken. Hij zei tot de slotsom te zijn gekomen dat de stad niet onder controle van de communisten stond, zo als hij zondag had gezegd. In Hoe-é. waar het eveneens onrustig is. verzekerde de garnizoenscommandant dat de inwoners zich met geweld tegen de eventuele aan komst van troepen uit Saigon te zullen verzetten. Intussen heeft de ambassade van de Verenigde Staten besloten met het oog op de gespannen toestand in Hoe-é alle Amerikaanse burgers met inbegrip van het personeel van het consulaat, te eva cueren. Bij de Amerikaanse installaties Is de bewaking verscherpt met het oog op een eventueel oproer. De Amerikaanse regering zal hei be drijfsleven verzoeken zUn buitenlandse investeringen te blijven beperken zolang de oorlog fn Vietnam voortduurt. Minis ter Fowler (financiën) zei dit gisteren op een bijeenkomst in Arizona. Het pro gramma van de vrijwillige beperking van de bestedingen ln het buitenland kan volgens hem nog niet worden beëindigd met het oog op de nadelige invloed van de oorlog op de Amerikaanse internatio nale transacties en op de doelstelling van de Amerikaanse regering dit Jaar het evenwicht op de betalingsbalans te her- Japanse dokter verspreidt tvfus TOKIO In het ziekenhuis van de universiteit van Sjiba in de omgeving van Tokio wordt de aan het laboratorium verbonden arts Mitsoeroe Soezoeki in strikte afzondering gehouden. Hij wordt ervan verdacht vrienden en patiënten met opzet te hebben besmet met tyfus. Reeds enige tijd waren ambtenaren van de dienst voor volksgezondheid van overtuigd dat er iets vreemds aar. hand was met een tyfus-epidemie die in verscheidene districten van Tokio woedt en waardoor een man van 77 jaar is gestorven. Bij een onderzoek bleek dat alle getroffenen gebakjes en dranken hadden gekregen van dokter Soezoeki. Onder de zieken bevinden zich enkele collega's van dokter Soezoeki en ook een groep patiënten, die dokter Soezoeki had behandeld met een „gele medicijn". Bij deze laatste groep brak al na enkele dagen tyfus uit. Men neemt aan dat deze geheimzinnige „gele medicijn" een grote hoeveelheid tyfus-bacillen moet hebben bevat. HOOFDPIJN? Wèg pijn Als u WITTE KRUIS poeders kiest! Cfl en AR Al vijftig jaar ben ik lid en contri buant der CHU en ik hoop dit te blijven. Met bijzondere waardering gedenk ik aan onze overleden voorzit ter dr. Tilanus. Hij was een zeer hoogstaand, eerlijk politicus en strij der. Dit kan ik helaas niet beweren van zijn opvolger, mr. Beernink. Zijn redevoeringen en opmerkingen in di verse steden onder andere tegen onze medebroeders van de AR vind ik niet christelijk en evenmin historisch. Beste CH ga zo n i e t voort! Den Haag D. Knoest» StembusuilsUig (13) moet ons wel te denken geven. U nu niets beters dan materiële belan gen? Zou niet eerder een regering dia vanuit Gods Woord wil regeren da uiteindelijke victorie hebben? Vroe ger had men nog respect voor Neder land; nu is het maar een onbenullig landje. Dat is het heil als we op da mens vertrouwen. Genderen (N.Br.) A. Vos 10 ui aart (27) Bij de vele stukken over het huwe lijk ontbrak tot nu toe het volgende aspect Als het een journalist gelukt in hofkringen door te dringen zonder te zijn uitgenodigd had een ander met minder goede bedoelingen hier kunnen komen. Het leven van vorste lijke personen is dus in gevaar ge bracht door nalatigheid. Er waren im mers strenge maatregelen genomen en dus moet iemand zijn plicht heb ben verzuimd. De schuldige(n) dien (en) t ernstig te worden gestraft. Waarom heeft geen enkele volksverte genwoordiger hierover vragen gesteld aan de minister? Rotterdam J. J. de Haan 10 maart (28) Er is al veel over geschreven, maar niets las ik nog over hoe reportages over het 'ïuwelijk in Amerika ziin „aangekomen". Mijn zuster woont in Missouri. Ze schreef mij dat de tv-commer.tator daar een weck voor het huwelijk met een stalen gezicht mededeelde dat de toestand in Amsterdam erg gespannen was en dat vooral de Joden opstandig bommen te hebben gezien. Dat vond men blijkbaar interessanter dan het huwelijk zelf. Ik trek hieruit de con clusie dat premier Cals toch wel goed op de hoogte was van de gang van zaken, toen hij met name de buiten landse pers aan de kaak stelde. Ik vind, dat na alles wat gebeurd is, een aanhankelijkheidsbetuiging t.o.v. het Koninklijk Huis op zijn plaats mag worden geacht. Voorburg A. A. de Jong. Hulde De politie verdient zeker aller hul de voor het verijdelen van de grootste bankroof aller tijden. De op zet was meesterlijk, maar de afweer van de politie was bovenmeesterlijk. en vergeet zuster Johannette niet. Jammer dat ons strafrecht nog niet voorziet in het 'er beschikking hou den van kwartiermakers voor rovers tot èlles rond is. Den Haag W F. Bingley ir.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11