INFILTRANTEN AAN THAILANDS GRENZEN NEEM NU Jg* IN BLIK I Jj Amerikanen: „Waarom zouden we een bondgenoot tegenspreken Kremlin lachende derde in twist NAVO-Parijs Uit de Haagse hof geplukt Maanfoto's van Loena 10 te wachten? DINSDAG S APRILW6 VAN ONZE SPECIALE VERSLAG GEVER A LINK VAN BRUGGEN I Mag ik ook? BANGKOK In westerse kringen in Thailand wordt wel beweerd dat de rode infiltraties in het noorden en in het oos ten van het land een beetje worden opgepijpt vanwege de ver slaving aan Amerikaanse dollarinjecties, die reeds jaren in officiële kringen bestaat. Behalve het bedrijven van corruptie- met-een-glimlach de vorige premier, veldmaarschalk Sarit Thanarat, maakte het zó bont, dat hij na zijn dood in het open baar moest worden gedesavoueerd zouden ook lichtvoetige vormen van politieke chantage tot de eigenschappen van de Thai regering behoren. Door de eeuwen heen heeft Bang kok zich een meester getoond op een meer tactisch dan gevaarlijk wapen: het elegant tegen elkaar uitspelen van omringende, of een acute drei ging vormende staten. In de negen tiende eeuw werd met grote vaardig heid tussen de Engelsen en de Fransen door gelaveerd. In de twin tigste eeuw gebeurde hetzelfde met Amerika en Japan Siam stond officieel aan de zijde van het land van de rijzende zon, maar verloor de oorlog toch niet! en nu zijn het de Verenigde Staten en rood Chi na, die als Scilla en Charibdys zijn. De Amerikanen, dikwijls zo deni grerend voor goedgelovig versleten, zijn echter niet zo naïef dat ze de eventuele bijbedoelingen van Thai land verwaarlozen. Ze hebben in Zuidoost-Azië een vastomlijnde taak op de schouders genomen een taak, die op 't ogenblik parallel loopt met de doeleinden van het mi litaire bewind van veldmaarschalk Thanom Kittikachorn. Gemakzucht wat die vrouwen in Thai land betreft: wie lijkt er eigenlijk niet op de knappe koningin Sirikit? nooit veel weerstand heeft opge bracht, als het politieke tij dikwijls van de dag op de nacht keerde. Van daar dat het deze „gemakzucht" indi rect aan het bestrijden is door krach tig steun te geven aan projecten, die de verdere ontwikkeling van het gro te achterland ten doel hebben. Bangkok mag dan de welvaart zel ve zijn, in de afgelegen gebieden van het noorden en het oosten heersen nog bijzonder primitieve toestanden. Er zijn vaak geen wegen en scholen. De agrariërs daar heb ben zelden of nooit een gezagsdra ger gezien, en weten nauwelijks waar de hoofdstad ligt. Wat de staat, waartoe ze behoren, voorstaat, is hun veelal eveneens een raadsel. Er is zo goed als geen voorlichting, en de enige bezoekende mensen uit ..de grote stad" zijn de handelaren, die de landbouwprodukten opkopen. Training Een bij uitstek geschikt terrein dus voor rode infiltranten, die dan ook in toenemende mate de Mekong- rivier overtrekken. Ze komen uit Laos, Cambodja, Birma en zelfs Chi na, en hebben hun politieke en mili taire training in communistische kampen gehad. De meesten van hen zijn Thais, die een wrok tegen hun land koesteren, maar er zijn er ook ettelijken bij, die uit een Noordviet- namese bevolkingsgroep stammen. In het begin van de vijftiger jaren, toen de Fransen nog in Indo-China vochten, was er een vluchtweg van het tegenwoordige grondgebied van Hanoi (slechts 150 kilometer van de grens) naar Thailand, 40-000 mensen, die nooit zijn teruggekeerd niet mochten terugkeren! maakten er gebruik van- ..De ophitsers en opstokers". aldus een Amerikaan, die zich in een offi ciële functie met de subversieve akti- viteiten in Thailand bezighoudt, „be horen allen tot een goed getraind kader. Ze proberen jonge boerenzo nen naar hun kampen mee te lok ken meestal-in Laos gelegen en onderdeel uitmakend van de commu nistische Pathet Lao, die de ravitail- leringslijn van de Vietcong naar Zuid-Vietnam openhoudt om ze te introduceren en militair te oefe nen. Langzaam maar zeker wordt in de jungle een strijdmacht opge bouwd, die, als de tijd rijp is, in Thailand moet toeslaan." „Wanneer is de tijd rijp?" „Ik weet het niet; niemand aan deze kant weet het trouwens. Over Chinese radiozenders is al herhaalde lijk gebruld dat de bevrijding van Thailand aanstaande is. Wel is ons uit rapporten van geheime agenten gebleken dat de communisten op hun tijdschema vooruit zijn. Dit kan betekenen dat het moment van de open oorlog voor de deur staat, maar het kan ook best zijn dat Pe king en Hanoi er slechts op uit zijn de aandacht van de wereld op een nieuw terrein van aktie te vestigen. Een afleidingsmanoeuvre dus, want zo goed gaat het Ho Chi Minh nu ook weer niet." Aantal Om hoeveel guerrilla's het gaat, vindt het Amerikaanse hoofdkwar tier in Thailand niet zo belangrijk. Ook al zijn het er maar een paar honderd, dan kunnen zij de autoritei ten toch veel last bezorgen. De oor log in Vietnam heeft dat wel op overtuigende wijze geleerd. In Bangkok zouden voorts bewij zen voorhanden zijn dat de onder grondse aktiviteiten der commu nisten zich ook op het Chinese intel lect richten. Een aantal van de vele Chinezen, die al van geslacht op geslacht in Thailand wonen bijna totaal geïntegreerd en slechts met de ene beperkende bepaling dat ze geen grond mogen kopen zou reeds onder druk zijn gezet geld af te staan, of de onder een veelheid van dekmantels opererende rode agenten op andere wijzen te steu nen. Tenslotte komen er in het uiterste zuiden van het land nog enkele hon derden communistisch georiënteerde vogelvrijen voor, die zich in bende- verband in de jungle verscholen hou den. Ze zijn tijdens de burgeroorlog uit Malakka gejaagd en vormen in het geheel der bedreigingen een po tentieel gevaar. Hoe goed en waarmee de infiltran ten in het noordoosten van Thailand gewapend zijn, verklaart m'n zegsman, de Amerikaan: Wapens „Er zijn moderne wapendepots, zo wel voor als achter de Laotiaanse grens. Veel van de inhoud is van Chinese makelij, maar het is zuur genoeg te moeten zeggen dat er ook heel wat Amerikaanse wapens bij zijn. Nee, deze zijn niet in Vietnam buitgemaakt. We hebben vroeger veel wapentuig aan Laos geleverd. Een groot deel hiervan is in handen van de Pathet Lao terecht geko- Mij trof een wervingsadvertentie voor de politie, speciaal de slogan „Bij de politie bèn je iemand". Ineens I zag ik weer voor me die intens trieste foto van een Amsterdamse agent, hoofddeksel afgerukt door een bende provo's, hulpeloos temidden van i losgeslagenen. Vraag: Mag ik ook bij !de politie, daar bèn je iemand... I Neen, zolang de met het bewaren van de orde belaste overheid zulke dingen i toelaat zal de toeloop naar de politie vast niet toenemen. Je bent wel- iswaar gewapend, maar als je van een wapen gebruik maakt heb je grote kans op een aanklacht wegens mishan deling. In dit verband mag ik mis schien nog wel even opmerken dat de vertoning van een vraaggesprek tus sen een m.i. nogal over het paard ge tilde dame en de burgemeester van de hoofdstad op mij en velen een aller- misselijkste indruk heeft gemaakt. Vroeger werd heel wat beter en des kundiger bij relletjes opgetreden. Toen wist men kennelijk beter wat gezag handhaven betekent. Rijswijk L. H. Bijendijk Doorzichtig Dat de heer Houwaart bedankt heeft als lid van de CHU en daarmee als reden opgeeft dat de CHU stem menwinst heeft trachten te puren uit de gebeurtenissen rond het Konink- Huis is mijns inziens wel zeer zichtig. Nog even geduld en de aap komt uit de mouw. Rotterdam C. Straver-van Straten Bedroevend Zaterdagavond Jl. luisterden wij aar de radio „Bii nader inzien" van de Vara. We wilden wel eens horen men daar zou zeggen over de gebeurtenissen van de afgelopen veer tien dagen. En... omdat daar de heer Houwaart ook in meedoet. Weet u wat ons bijzonder opviel? Dat een vurig aanhanger van Zo is het er rond voor uitkwam dat het hem speet dat het programma van de baan is en dat meneer Houwaart om de zaak heendraaide en met geen woord er voor uitkwam hoe hij het vindt dat Zo is het niet meer door- it. Hoe is het mogelijk, zeiden we, hoofd van Attentie van e NCRV en hoofd van Attentie van de NCRV en te laf ervoor uit te komen hoe je erover denkt, terwijl een socialist dat wel doet. Bedroevend. Rotterdam J. Haver Het rijke, door communistische infiltranten bedreigde achter- De bolwerken, die in Thailand al vast zijn opgericht om de commu nistische dreiging te kunnen keren, lijken voorlopig afdoende. Ih o.m. Udon, Ubon en Talki zijn Ameri kaanse straaljagers en straalbom- menwerpers gestationeerd, terwijl ook het vliegveld van Bangkok een Amerikaanse luchtmachtbasis gewor den is. Deze militaire steun is een uitvloeisel van ZOAVO (SEATO): de verdragsorganisatie van Zuidoost- Azië, waarvan ook landen als Enge land. Australië en Nieuw-Zeeland lid zijn. De in 1962 aangebrachte wijzigingen houden in dat individue le hulpmaatregelen getroffen kun nen worden, onafhankelijk van de ziens- of denkwijze der andere part ners. De Thai regering zelf heeft even eens het nodige gedaan. Ze heeft mobiele eenheden opgericht, die een drieledige taak hebben. Ze kunnen militair en politioneel opereren wat dan ook wordt gedaan maar er zijn ook burgerspecialisten aan toegevoegd, die de bewoners van de afgelegen grensgebieden in psycholo gische zin bewerken. kaanse bemanningen op (strikt geno men) Thai bases zijn gestationeerd, werd door m'n zegsman met dubbel zinnige openhartigheid beantwoord: „U weet wat de regering in Bang kok heeft verklaard. Onze vliegtui gen, die in Thailand staan, worden niet voor de strijd tegen Noord-Viet- nam gebruikt." „Maar wat zegt de regering in Washington over deze zaak?" „U trekt uw eigen conclusie maar. Waarom zouden we een bondgenoot tegenspreken?" Dit alles en nog veel meer gaat er om achter de glimmende facade van Bangkok. Honderden Europese toe risten lopen er onbezorgd rond, zich geen ogenblik realiserend dat in hun onmiddellijke omgeving een macht strijd woedt, en dat de smeri ge oorlog van Vietnam slechts een goe". uur vliegen van hen verwij derd ligt. De met verlof in de stad passagierende Amerikaanse militai ren nemen de vrolijke vakantiegan- sigarettenkokers en het lakwerk zijn te zeer in strijd met de alles beheersende werkelijkheid van de Draion vestje. Maten 104-146 v.a. f. 9.95. Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! Antisemitisch geklodder in Oostenrijk INNSBRUCK Een kapel bij Igls, in de omgeving van Innsbruck, is beklad met hakenkruizen en met het opschrift „Jude, verrecke". De Oostenrijkse politie speurt naar de daders. Zy deelde mede dat in de provincie Tirol er zich in de afgelopen maand soortgelijke incidenten voordeden. Atlantische conferentie Regelingen worden bemoeilijkt DEN HAAG De politiek van De Gaulle die de westelijke een heid aantast, zal regelingen tussen het Westen en het Kremlin be moeilijken. Rusland zal proberen het huidige Frankrijk te gebruiken als splijtzwam binnen het weste lijke blok. In elk geval zal de ge neigdheid van de Sowjetunie om Ontwikkeling LIMA In het Peruviaanse Andes- gebied heerst de ernstigste droogteperi ode sinds mensenheugenis. Meer dan één miljoen boeren leven met de hon- HHHHHi gersnood voor ogen terwijl als gevolg Er worden scholen gebouwd, we- van de mislukte oogst het vee van gen aangelegd en waterputten gegna- honger dreigt om te komen. Hongerige ven. Er wordt geleerd hoe men met boeren trekken in grote getale naar de eenvoudige middelen aan waterbe- kuststeden op zoek naar voedsel en heersing kan doen. en hoe de land- werk. De autoriteiten hebben ge bouwopbrengsten verbeterd kunnen waarschuwd dat de groogte kan uit- worden. Daarnaast brengt men de groeien tot een nationale ramp. bevolking bij beter laat dan nooit! wat Thailand als staat voor haar betekent, en welke geva ren er van communistische kant te duchten zijn- Amerika en tot op zekere hoogte ook Australië en Nieuw-Zeeland steunen deze zogenaamde CSOC-een- heden zoveel als ze maar kunnen. In het oosten van Thailand is reeds een door de Verenigde Staten betaalde zender in de lucht, die programma's in de verschillende streektalen geeft. Een laatste vraag, betrekking heb bend op het gebruik van de Ameri kaanse vliegtuigen, die met Ameri- ZOMER I GROEN VOLOP KEUS, PRETTIGE PRIJZEN DOOR De Hagenaar is een terrasjesmens. havend ondanks alle diëten en sherry- voor het bezoek een Kruliaans De toeristen mogen eens toevallige kuren van de Haavs» Hamp« n«t ntw.ircii.ir u.;n«»n stoelen op die rustplaatsen innemen, komt vooral omdat de Hagenaar zelf beschouwt dat als symbool is. Er te zitten, een welwillendheid ten opzichte van winkel t« de duiteninbrengers. Net als de met deze naam mensen die des zomers zich In kleine den. Dat is wat' kamertjes opvouwen om des te roya- Maar even Haags Ier te kunnen verhuren. Die toerist •inkel te staan, met een gebakdoos geheim van maakt tot de mevrouw- zich huiswaarts spoe- met-een-wagen-om-de-hoek. die wat schichtig rondkijkt of er geen kennis sen in de buurt zijn. En het mooiste is. dat wij Hage- zit maar kort op het terrasje, zo de gaan gluren of de simpele één- naars deze kleine zwakheden telt. duur van hel kopje koffie of het bier- raamswinkel open is. Daar immers koesteren. Men heeft het ons door tje. De Hagenaar leeft op het terrasje. Hij is er actief in felle gesprekken: scheefgezakt zijn, of hij is er lui met gesloten ogen zon nestralen vangend. Hij kijkt er en kritiseert er naarmate het verkeer langs zijn stoel kalm of druk is. Hij wordt bekeken en bekritiseerd door datzelfde, meestal slenterende. ver- Zo is het vanouds geweest, maar of het zo blijven zal? In luttele jaren tiids zijn een hele reeks terrasjes verdwenen, afgehakt door dezelfde bijl die de Horecabedrij- velde. Op het Spui, aan de Hof- Gekoesterde zwakheden de vorige de aardappel» voeren. De h in wilde vijandige fantasieën bestaan. Maar het kluitje mensen bij de Mo- lenstraatse winkeldeur zien we glimla chend aan. Vandaag rij, morgen of gisteren wij. En ons terrasplaatsje, desnoods met onze laatste kwartjes op zak! Wie zou ons wijs willen maken, dat we die kwartjes beter konden besteden dan aan een openbaar luieruur, waaruit f welstand van matige-werkers zo de stoeltjes en tafeltjes met de bedie- heel verschillend zijn. Dus scharen Werken°doen we ook wel. nende obers. En nu zal het terras op zioh achteloos wachtenden zich daar niet zo op de kijk. «...u j. (jeur i10penc| 0p het afnemen het openen van de hoek van het Tournooiveld Vijverberg ook opgedoekt worden, van het raamlui. Meer dan het terras, ook verdwijnt de winkel, de tearoom Lcnsvelt Nicola, die overi- Je kunt gens lang niet alleen een tearoom wachten, als was. maar reeds jaren een met ere genoemd restaurant. Tearoom is zo verrukkelijk Haags dus bleef de eohte tearoom, compleet met •eel, veel gebakjes is aan het Noorde'nde. Hoe moet dat nu allemaal verder gaan wanneer onze terrasjes successie velijk gaan verdwijnen? Het is toch al zo moeilijk een plaatsje in de zon te vinden want er altijd meer teleurgesteld vertrekken als de voor- Hagenaars, die een uurtje vrij heb- raad niet de begeerde heerlijkheden ben, dan stoelen op een terras. i: maar andere zoetigheden omvat. De Eén troost, hoe langer het koud Maar de enige klanten op de bonnefooi variëren dan blijft des te meer wordt het probleem Zich hand- voor eigen gebruik en degenen, die Jaar een lichtzijde! met het Westen tot zaken te ko men afnemen naarmate de ver warring in het westelijke kamp voortduurt. Slechts door handha ving van een gesloten front van de andere landen van de NAVO kan de schade zoveel mogelijk be perkt blijven. Dit zei gisteren dr. L- G. M. Jaquet, secretaris-generaal van het Neder- landsch genootschap voor internatio nale zaken, in de Atlantische conferen tie in de residentie. De conferentie was gewijd aan de Oost-West verhou dingen en het Atlantische bondge nootschap. Luitenant-kolonel W. A. F. A. Clump kens van de generale staf, meent dat de Franse strategische conceptie* zijn gebaseerd op verouderde beginselen. Het gevolg ervan zal zijn, dat tot ver groting van de conventionele strijd krachten van de andere Europese NAVO-landen zal moeten worden over gegaan, ook indien de VS in dezelfde omvang op het Europese vasteland blijven. De Franse atoommacht is alleen in staat een eerste klap toe te dienen en kan daardoor alleen preventief worden gebruikt. Het evenwicht op het gebied van de kernwapens dat nu tussen Moskou en Washington bestaat, wordt daarmee gestoord, aldus overste Clumpkens. De aanwezigheid van de Franse atoomstrijdmacht, zo meent hij, schept een grotere onzekerheid, die de Rus sen ertoe iou kunnen brengen eerder tot actie over te gaan. Om dat risico tegen te gaan is versterking van de conventionele strijdkrachten ander maal nodig, aldus de heer Clump kens. In Parijs zijn gisteren de veertien bondgenoten van Frankrijk in de NAVO begonnen met een uitgebreide studie van de reorganisatie van het NAVO-defensiesysteem in verband met het besluit van Frankrijk zich daaruit terug te trekken. BOCHUM - MOSKOU - JODRELL BANK. Het westduitse observatorium in Bochum deelde maandagavond mee, dat er aanwijzingen rijn, dat het Russi sche ruimtevaartuig Loena 10. dat zoals men weet thans een baan rond de maan beschrijft, foto's van de maan naar de aarde zendt. De directeur van het obser vatorium, dr. Heinz Kaminski. verklaar de dat kon worden waargenomen dat de Russen pogen de Loena 10 te stabilise- In het Britse observatorium in Jodrell inlichtingen kunnen verschaffen over de aantrekkingskracht en da vorm van de maan. Wat er nu geschiedt is belangrijk voor toekomstige plannen om een man op de maan te doen landen. Ik weet niet wat de Russen van plan zijn te doen." Volgens speciale edities van de Russi sche bladen Prawda en Izvestia zijn de taken die de Loena 10 moet vervullen: Bestudering van de meteorieten in de ruimte om de maan en vaststelling van de intensiteit waarmee zij dit hemelli chaam bombarderen. Vaststelling van het spectrum der infra rode stralen, hetgeen door de dampkring van de aarde af niet met precisie moge lijk is. Nauwkeurige vaststelling van de groot te van het magnetisch veld van de maan. Experimentele studie van de zwaarte kracht van de maan. 1 De Russische professor A. Lebedinsky schreef maandagavond in de Izvestia, dat bijzondere aandacht wordt besteed aan de maanstraling. De geleerden moeten weten hoe sterk die straling is. of deze straling op alle delen van het maanop pervlak voorkomt en of de intensiteit er I van snel afneemt in de ruimte boven de

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7