TV RADIO 0 en Hier is Nuk, de grote clown Geen circusmanmaar typische kamerartiest n Frankrijk taboe voor beatniks kl. elke dag ii fiets voor niets! aan de muur Jurkje werd vader noodlottig n Europese satelliet voor radio-amateurs DINSDAG 5 APRIL 10l>« Europa telt negen radio-piraten (Vai e radio- en tv-redactie) BUSSUM in Concordia zat het vol vrienden van het circus, toen de interna- tionaal-beroemde clown Nuk er zijn ca- HILVERSUM Niettegenstaande het mera-optreden voor de KRO-televisie door ongewenste radio-uitzendingen ge- j"?akte- En toc.h is Nuk geen circusman, plaagde landen braaf ondertekende plra- ^j mpet het niet hebben van grove tenwetje worden er in de Europese wate- terballetten afgezakte broeken ren toch nog altijd negen radio-piraten I h0'*e" de P|st*- oftewel clandestiene zenders geteld. A*u* 's artiest Zeven van de negen bestoken Enge- geïnspireerd op de kunst lajid, de achtste is Ra,dio Syd van de onverschrokken Britt Wadner en de ne gende (of zo u wilt ook de eerste!) Radio Veronica. Rondom Engeland's kusten verdringen zich op veilige afstand, juist buiten de territoriale wateren, de Radio-stations Ca roline, Tower, Scotland, London, 270, City en 390. Sommige van de uitzendge bieden overlappen elkaar en dan heeft de luisteraar dus keus. Hun programma's komen over het geheel op 't zelfde neer: plaatjes draaien met amusementsmuziek en reclameboodschappen uitzenden. Behalve Britt Wadner's Radio Syd, die ln de korte golf uitzendt, hebben al deze clandestiene zenders een middengolf „ge pikt" en hoe druk het daar in de ether is, mogen blijken uit de onrechtmatig gebruikte golflengtes: Veronica heeft de 192 m. genomen en de Britse zenders resp. de 199, 236, 241, 266, 270, 296 en 390 meter. Couve de Murville gaat naar Polen WARSCHAU De Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Mur ville zal in de tweede helft van jnei een officieel bezoek brengen aan Po len. Dit is gisteren door het Poolse persbureau PAP bekendgemaakt. De betrekkingen tussen Frankrijk en Po len zijn de laatste jaren aanzienlijk ver beterd mede door De Gaulle's verkla ringen waarin hij de naoorlogse grens tussen Polen en Duitsland als blijvend erkent. De Russische minister voor burger luchtvaart en de Chinese ambassadeur in Moskou hebben gisteren een luchtvaarto- vereenkomst getekend die in de plaats komt van een twaalf jaar geleden geslo ten akkoord. zichten: tragische, onnozele, quasi-pein- zende, filosofisch-humoristische... en ging hem wonderwel af. THUIS PROBEREN Nu bestaat er geen clowns-school. Een goede clown wordt geboren, men kan het niet aanleren, zegt de traditie. En zo is het. Clownschap op niveau moet van bin- het fijnere werk, nenuit komen. Beorg meende, dat hij het 1 van grote voor- bezat, maar hij nam geen risico. Hij be- gangers: zijn vrouw noemt hem We hebben u al iets verteld van de ThüriRpger Beorg Spillner. Hij was altijd een vrolijke jongen, die in zijn schooltijd huisgenoten en kameraden vermaakte met geacteerde dwaasheden. Zijn zin voor humor bracht hem naar het variété van de jaren 30, waar hij gretig de voorstel lingen van vermaarde clowns volgde. Hij begreep deze artiesten en bewonderde ze. Vooral Grock, wereldberoemd om zijn tragi-komedies, boeide hem enorm. Beorg liep de middelbare school af en werd student. Keurig op tijd slaagde hij voor zijn tandartsexamens. Toch heeft hij zich nooit gevestigd, want zodra wa ren de banden van de studie van hem afgegleden of hij droomde weer over het clownschap. Voor de spiegel trok hij ge- Thuis iets ten beste geven van eigen talenten is op zichzelf al een kwestie spitsroeden lopen: een profeet is immers in eigen land niet geëerd en in de fami liekring kan je, uitgenomen moeders trots (die op zichzelf niet zoveel zegt) voornamelijk ongezouten kritiek en een Londen's tv-toren bijna klaar (Van c s radio- en tv-redactie) LONDEN De nieuwe televisietoren die het hoogste bouwwerk van de stad wordt, zal in juni helemaal klaar zijn en voor het publiek worden opengesteld. Het is de GPO-Tower, 200 meter hoog. De toren kan gelijktijdig 150 000 tele foongesprekken doorgeven en kan in 40 kanalen televisiebeelden relayeren. Het bouwwerk weegt 13.000 ton en krijgt op de hoogste verdieping een draaibaar restaurant met cocktailbar en drie uit zicht-platforms. Op de top van de toren verheft zich dan nog een 10 meter hoge mast met parabool-antennes, voor ontvangst van sa telliet-programma's via het grondstation Goonhilly-Downs. Gereconstrueerde Markus Passion voor de radio (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In deze week van ve le Passie-muzieken laat de NCRV-radio on? morgen (woensdag) avond een uitvoe ring horen van Bach's „Marcus Passion," veel minder bekend dan zijn Mattheus- en Johannes-Passies. Oorzaak voor dit minder-bekend-zijn is, dat er van deze compositie geen volle dige partituur is bewaard gebleven. In feite was het werk al zoek sinds 1764. Wel had men nog de tekst van Bach's onafscheidelijke vriend Picander, die al les voor hem schreef en dichtte. Gelukkig ontdekte men later, dat Bach verscheidene delen van zijn „Marcus" heeft gebruikt voor diverse cantates en zo hebben bekwame musici het werk gereconstrueerd. U kunt het morgen horen in een uitvoe ring door de Cantorij Nieuwe Kerk uit Groningen, de sopraan Maria van der Sli'kke, de alt Irene Kooy, de tenor Bert van 't Hoff en leden van het Noordelijk Filharmonisch orkest alsmede instru mentale solisten. Het werk, dat dateert uit 1731, wordt gedirigeerd door Evert| Westra. Enny Mols vertelt T/EERTIG MINUTEN LANG zal Enny Mols-de Leeuwe ons vanavond op haar onnavolgbare ma nier familiegeschiedenissen vertellen. Twee „Falk- landjes", die Herman Heijermans onder dat pseudo niem schreef en waarin hij zo heerlijk de Amsterdamse burgerman uit de jaren voor de eerste wereldoorlog te kijk kon zetten in goedmoedige spot met de eigen tijd. Eerst laat Enny ons delen in de brave verontwaar diging van een keurig joods gezinnetje, als Rosetje thuiskomt van tekenles en pa en moe vertelt, dat zij in 't vervolg „naar model" gaat schetsen. Dat „model" blijkt dan „naakt" te zijn en alleen al dit woord brengt een geweldige schok teweeg in de nette huiskamer. In het tweede verhaal, „Dilemma"is Enny de heel behoorlijke burgerjuffrouw van niet te verklappen leeftijd, die een jeugdige Engelse commensaal op kamers heeft. Hij heeft haar in gebroken Nederlands ach, zo lief zijn genegenheid verklaard en zij denkt erover hem te trouwen. Dan is er iets niet in orde met 's mans papieren. De buren komen er aan te pas en hoe het allemaal afloopt vertelt Enny met Heijermans kostelijke woorden ons wel op haar eigen knappe Dat ze bij dit alles zoals u op de foto ziet) gekleed is in een japon uit „die goeie ouwe tijd"... hoe kan het anders? PARIJS De Franse douane heeft opdracht gekregen om buitenlanders, die een onverzorgde indruk maken en niet kunnen aantonen, dat hun finan ciële middelen toereikend zijn voor een verblijf in Frankrijk, de toegang te weigeren. Dit besluit is in de eerste plaats gericht tegen „beatniks", langharige en veelal slordig geklede jongelui, die vooral in de vakantietij d het land bin nenstromen, meestal richting Parijs en die daar vorig jaar verscheidene ma len de openbare orden verstoorden. De consulaten van de landen waar deze jongelui vandaan komen willen zich meestal niet met hen bemoeien wanneer er moeilijkheden zijn en dan draaien de Franse autoriteiten voor terugzending op. De grenspolitie heeft daarom instructie gekregen er streng op toe te zien dat dergelijke personen geweerd worden. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Navigators van Air India staken NEW DELHI Air India zal de komende drie dagen geen vluchten uit voeren in verband met een staking onder de 41 bij de maatschappij werk zame navigators. Nadat een ultimatum om binnen 24 uur weer aan het werk te gaan zonder uitwerking was geble ven kondigde de Indiase maatschappij aan dat alle stakers worden ontslagen. In het ultimatum werd de navigators opgedragen hun staking voor hogere salarissen tijdig te beëindigen ten einde de vluchten van vandaag uit New Delhi naar Moskou en Londen mogelijk te maken. Is uw oude fiets nog we! veilig? Koop toch 'n nieuwe - nu! U weet toch: Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. Mende voor band inet Oost-Europa BONN Vice-kanselier Erich Men de van West-Duitsland heeft gezegd, dat het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met enkele Oosteuropese landen nog slechts een kwestie van tijd is. Op een gisteren gehouden persconferentie zei hij dat de instel ling van handelsmissies in Boedapest, Boekarest, Warschau en Praag al een eerste stap is daartoe. Dr. Mende is voorstander van het aanknopen van betrekkingen met Oost-Europa. De stelling dat geen relaties moeten wor den aangegaan met landen die Oost- Duitsland erkennen, noemde hij uit de tijd. Een Newyorkse beursmakelaar, die als gevolg van een operatie aan zijn ruggegraat aanbeide benen verlamd is, heeft bij uitspraak van een juryrecht bank een half miljoen dollar schadever goeding gekregen. zeer gematigd geloof in je kunst verzame- Maar het feit dat „thuis" zich uitste kend vermaakte bij zijn optreden in de suite, gaf Beorg moed. Hij legde zich toe op het studeren van muziek, wetend dat de klassieke clown een voortreffelijk musicus die vele instrumenten beheerst, moet wezen. Intussen zocht hij naar klei ne, fijne grappen die hij vlijtig oefen- Zo werd, ongeveer 30 jaar geleden, de clown Nuk geboren. Na korte tijd al had hij succes en vooral nu zijn gezicht wat ouder is geworden en zich goed leent voor de dromerig-onnozele. quasi geheel op zichzelf en zijn dulmelarijen ingestel de uitdrukking van kinderlijke inspan ning, groeit zijn succes nog met de dag. ALTIJD ALLEEN Nuk staat altijd alleen op de Bühne, hij heeft geen domme august of kakelen de lawaaimaker nodig. Hij verdiept zich in allerlei peuterwerkjes, is licht geschminkt (dus heel anders dan onze eigen grote Buziau. die zonder zijn masker door niemand werd herkend!) staat erbij als het toonbeeld van onhan digheid en voert zijn scènes volgens de regelen van de kunst op naar het fraai bespelen van zijn instrumenten: klarinet, obo, saxofoon, cello, gitaar, viool, piano i natuurlijk de clownsnarmonika. Wat hij verder allemaal bij zich heeft... U moet het vanavond maar eens John ie Carré G Victor Gqllancz NUK, de artiest van het fijnere werk Nuk Is bekend in vele Europese ste den. Eenmaal trad hij ln Nederland op: ln de Maasstad. Ook hier grote bijval. Nog altijd werkt hij aan nieuwe mers: „Het publiek moet niet kun-1 zeggen: ik heb Nuk gezien en ken I dus zijn kunsten", verklaart hij „Uitgepraat" is Nuk allesbehalve... al zegt hij tijdens zijn optreden vrijwel geen woord. Taalbarrières bestaan dus niet voor zijn kunst. Of hij werkelijk de blijvende vermaarde clowns-met-wereld- lam na-bijstreeft? Vanavond zullen we het, direct na het euws om 8.20 uur op Ned. 1 allemaal kunner. zien. CAIRO Een 5-jarig meiske kwam dezer dagen in een Egyp tisch dorp het politiebureau binnenlopen met een ongewoon verzoek ze wilde dat de poli tie haar vader dwong, een nieuw jurkje voor haar te kopen. „Hij heeft immers toch hele stapels bankbiljetten; hij drukte ze elke dag", zo snikte De politiemannen vroegen het kind daarop hun naar de werk plaats van haar vader te bren gen, waar deze en een tweede man werden gearresteerd op beschuldiging van valsemun- MET PASEN GEEN WINDEIEREN De opgewekte stemming, die 7.0 karakteristiek ls voor Pasen, zal dit jaar voor Iedereen nog veel groter kunnen z(|n. Dit ls uitslui tend te danken aan het feit dat hoe langer hoe meer mensen heb ben ingezien dat z\\ voor hetzelfde geld dat zfl anders met de feest dagen uitgeven veel méér kunnen doen. Wie verstandig ls, gaat namelUk als een haas naar de markt en doet da&r z||n Inkopen. .Marktkoopman en straathande laar hebben voor de Paasdagen weer heel wat te bieden tegen pi'Uzen (11e stuk voor stuk een vrolUke verrassing zlln. Een keur van kwallteitsartlkelen maakt het grootste en gezelligste koop centrum tot een waar Puaspara- dUs. Iedereen die extra voordelige en vrolilke Paasdagen wil hebben, koopt en kiest met plezier op de markt en dat zal hem geen wind eieren leggen, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en KRO 7.05 uur journaal voor gehoorgestoorden. 7.32 uur Engelse les. 8.20 uur optreden van Nuk, de clown. 8.45 uur rubriek Galerij, gewijd aan de nieuwe speel film van Fons Rademakers „De dans van de reiger". 9.20 uur Enny Mols-de Leeuwe vertelt twee Falk- landjes van Herman Heyermans. 10.00 uur nieuws uit Nieuwspoort. Ned. 2 VPRO 8.01 uur komische politiefilm „Patrouillewagen 54". 8.25 uur bekende en minderbekende gasten in Wim Ibo's Cabaretkroniek. 9.05 uur optreden van de Braziliaanse gitarist Baden Powell. 9.20 uur Openhartig, een gesprek over problemen van de welvaart. 10.05 uur vragen worden beantwoord in „Dichterbij" (CVK/IKOR) VANAVOND TE HOREN Hilvc i 7 KRO 7.30 uur optreden van het Metropole-orkest. 8.00 uur hedendaagse muziek voor piano en cello. 8.30 uur lijdensmeditatie. 9.00 uur Requim voor soli, koor en orkest van J. Gilles, Franse uitvoering op de plaat. 10.45 uur Disco-rendez-vous: gezellige platen. Hilversum II AVRO 7.05 uur óosterse muziek. 9.35 uur geestelijke liederen. 8.05 uur volksliedjes met Cobi Schreyer en haar gasten. 8.30 uur feuilleton „4 Sans". 9.00 uur Jaap Cantor's rubriek „Moet U 'ns horen". 9.45 uur muziek door het Promenadeorkest. 11.00 uur Ritmeclub met swing en jazz. 49 Leamas maakte zijn riem los. Men zegt dat mensen die ter dood veroordeeld zijn, ogenblikken van plotselinge verrukking kunnen doorma ken, alsof, zoals bij motten in het vuur, hun vernietiging zou samenvallen met een vervulling. Vlak na zijn besluit onderging Leamas een soortgelijke sensatie; opluchting, van korte duur maar troostrijk, hield hem voor een tijd op de been. Dit alles werd gevolgd door vrees en honger. Hij werd langzamer. Control had gelijk Hij had bet voor de eerste maal gemerkt gedurende het geval Riemeek, in het begin van het vorige jaar. Karl l.ad bericht gestuurd: hij had iets speciaals voor hem en zou een van zijn zeldzame bezoeken aan West-Duitsland bren gen voor de een of andere conferentie in Karlsruhe. Lea mas was erin geslaagd vliegpassage naar Keulen te krijgen en nam daar aan het vliegveld een auto. Het was nog heel vroeg in de morgen en hij hoopte het grootste deel van het autoverkeer naar Karlsruhe te vermijden, maar de zware vrachtwagens waren al op pad. Hij reed zeventig kiolmeter in een half uur en schoot tussen het verkeer door, risico'* nemend om op tijd te zijn, toen een kleine wagen, waar schijnlijk een Fiat, veertig meter voor hem uit zijn neus naar buiten stak om op de snelverkeersbaan te komen. Leamas ging bovenop zijn rem staan, knipperde met zijn koplampenen loeide met zijn hoorn, en maar net miste hij de wagen, miste hem een fractie van een seconde. Toen hij de wagen passeerde, zag hij van opzij vier kinderen achter in zitten, wuivende en lachende, en het stgmme, dodelijk verschrikte gezicht van hun vader aan het stuurwiel. Vloe kend reed hij verder, en plotseling gebeurde het toen, plotseling beefden zijn handen koortsachtig, zijn gezicht werd gloeiend, zijn hart bonsde wild. Hij slaagde erin van de weg af naar een zijweg te rijden, klom uit de wagen en stond daar, zwaar ademend, naar de voorbij racende stroom enorme vrachtwagens te kijken. Hij had een visioen van de kleine wagen die daartussen werd gekraakt, verbrij zeld tot er niets meer van over was, niets dan een frenetiek gehuil van hoorns, het geflikker van de blauwe lampen en de lichaampjes van de kleine kinderen, verscheurd zoals de vermoorde vluchtelingen destijds op die weg naar de dui- De rest van de weg reed hij heel langzaam en liep zijn afspraak met Karl mis. Hij reed nadien nooit meer zonder dat op de achtergrond van zijn herinnering het beeld opkwam van de uitgelaten kinderen die door de achterruit van die wagen naar hem wuifden, en van hun vader die het stuurwiel in zijn han den klemde als een boer de handvatten van zijn ploeg. Control zou het koorts noemen. Hij zat loom in zijn stoel boven de vleugel. Naast hem zat een Amerikaanse met schoenen met naaldhakken aan, in plastic gewikkeld. Een ogenblik had hij de impuls haar een briefje voor de lui in Berlijn in de handen te drukken, maar die liet hij direct weer varen. Misschien zou ze denken dat hij probeerde met haar aan te pappen, Peters zou het kunnen zien. Bovendien, wat voor zin had het? Control wist wat er gebeurd was, Control had het zelf in gang gezet. Er viel verder niets te zeggen. Hij vroeg zich af wat er van hem worden zou. Daar had Control niet over gesproken, alleen over de toe te passen techniek: „Geef het ze niet allemaal opeens, laat ze er maar voor werken. Verwar ze met details, vergeet dingen, keer terug op oude punten. Wees humeurig, wees koppig, wees moei lijk. Drink als een spons; maar doe niet alsof je voor hun ideologie bezwijkt, dat zouden ze niet vertrouwen. Ze wil len te maken hebben met een vent die ze gekocht hebben; ze willen een botsing tussen tegenstellingen, Alec, niet de een of andere" halfgare bekeerling. En boven alles, ze wil len nagaan. De grond is voorbereid; dat hebben we lang geleden al gedaan, kleinigheden maar ook moeilijke aanwijzingen. Jij bent de laatste etappe van de jacht op een schat." Wordt vervolgd IT, EMMV! IK PIC AARPBE -R. eeu-Toow- LASEK LfVIEU VRNO«RS (Van 0 e radio- en tv-redactie) HAMBURG Duitse radio-amateurs, gesteund door grote industriële firma's, zorgen ervoor dat Europa een eigen satel liet voor radio-amateurs in de ruimte krijgt. Deze zal de Amerikaanse Oscar, die spoorloos verdwenen schijnt te zijn, vervangen. Het nieuwe ruimtevaartuig, dat de naam Euras krijgt, zal binnen korte tijd door een Amerikaanse raket in een baan om de aareje worden gebracht. Hij gaat dienst doen in het onderzoek van het radioverkeer ir_ de hogere lagen van de ionensfeer. Bij dit onderzoek werken radio-ama teurs uit diverse Europese landen samen: uit Engeland. Duitsland, Zwitserland en Joegoslavië. Men verwacht dat bij goed terechtkomen en behoorlijk functioneren van de Euras veel interessante we tenschappelijke gegevens kunnen wor den veroverd. De Oscar heeft ook goede diensten be wezen, maar men vreest, dat dit ruimte- tuig is verbrand en zo verdwenen. Aller ogen zijn nu gevestigd op de nieuwe satelliet, men popelt om weer aan 't werk te kunnen gaan. RADIO VXVWOM) Mctropole ork. en zangsol 20.00 Cello en piano. 20.30 Van hart tot hart. 21.00 Gewijde muz. (gr.). 21.55 Gregoriaanse zangen, 22.15 Zie. ik maak al les nieuw, godsdienstig progr. II. 298 m. AVRO: 18.15 Akt. 18.25 en zangsol 18.55 ken brief uit Parijs. 19.05"ndo- nesisch progr. 19.35 Stereo: Instr. ens. (opn). 20.00 Nws. 20.05 Liedjesprogr. 20.30 Vier Sans. radiostrip. 21.00 Licht mu- ziekprogr. 21.45 Promenade ork. (opn.) 22.25 Ik geloof dat..., praatje. 22.30 Nws. 22.40 Akt. 23.00 Jazz- en dansmuz TELGVISIE VANAVOND e les. (Les 27 en herh. I 20 00 Journ. KRO: 20.20 licht progi Nederland 11. NTS: Nws. in het kort VPRO: 20.01 Patrouil lewagen '54... antwoord I TV-film. 20.25 Cabaretkroniek 2V05 Gltaarrecilal. 21.20 Progr over problemen van welvaart er. vooruitgang. CVK/IKOR: 22 05 Religieus orogr NTS: 22 35-22 40 Journ ItADIII MOItCElV 7.20 Klass. gramm 7.30 Nieuws) 7.46 itaaioKranr. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek (gr,). 8.30 Nieuws. 8.32 Lichte gramm.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de hulsvr. 10.10 Mo dern etrijkkwartet. (gr). 1030 Herv. studiodlenst. 11.00 Klass. kamermuziek (gr.) 11.15 School- Lichte gramm. radio. 11.4 1227 Meded. 13.40 Stereo: Licht instrumen taal kwintet. >1.00 Boeren en hoorspel (deel 52). (Herh6 van donderdag 31 maart jl 14 35 Vocaal ens. 15.05 Radio kamer- ork. 1550 Bijbelvertelling v.d. jeugd;. 16.00 Voor de jeugd. Li cl 17.00 Stei tet. 17.20 Jazzmuz. (opn.) 17.50 Overheidsvoorlichting: Werk en welzijn 18.00 Lichte gramm.muz. 18.10 Nieuws uit de prot christelijke organisa ties. 18.30 R.V.U.: Levende sym- m III (240 m n) NRU/KRO: 02 Licht gev: musische nastiek. 7.23 Lichte grarr foonmuziek. (7:30-7.35) Vai voorpagina praatje). VPRO: 9.40 Bijbelse Miniatu ren. lezing. VARA: 10.00 Lich te gramm .muz. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.Of - dio Volksuniversiteit: sprek met Son); Gaskell. instrumentaal ensemble met zangsollsten (opn.) lfi.00 Licht instrumen taal kwintet. 12.22 Voor het platteland. 1227 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 22.30 Stereo Salonork. 13.00 Nieuws. 13.10 Nieui platenprogr. 10.00 Nii Aktualltciten. 10.06 tenprogr. 11 CO Nieuws 1102 Aktualitelten >1 05 Licht pla tenprogr. 12.00 Nieuws 12.02 Aktualitelten. 12.05 Gezellige Hollandse plaatjes. 13.00 Nieuws. 13.02 Aktualitelten 13 06 Licht platenprogr. 14.00 Nieuws 14 02 Aktualitelten. 14 05 Gevarieerd platenprogr. NRU/AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte grammofoonmuz 16.00 Nieuws 16.02 Volksliedjes and 'bi'1'81 i'?1"1 Rhythl UeSpiatenp 10.02 17 00 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15