Inrijden op politie: eis acht maanden Alles automatisch in elektronische auto Duits rapport over herstelbetaling Israël Totale bijdrage 3450 miljoen Minder koude nacht tK Twaalfjarige bij negende insluiping gepakt Olieplaag breidt zich verder uit Uitgezonden deskundigen niet gedupeerd Woningmarkt verontrust Bank Onroerende Zaken Nu in Nederland: ASTOR Uitgeverijen richten boekenclub op Kaasdragers blijven Vietnam 11 DINSDAG 5 APRIL 196» MAASTRICHT Wegens poging tot doodslag op een politieman eiste de of ficier van justitie voor de rechtbank maandag acht maanden waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd tegen de 36-jarige woonwagenbewoner P. H. uit Heerlen. H. had geprobeerd een politieman met zijn auto tegen een betonnen schutting dood te rijden. De politie te Heerlen had in januari opdracht gekregen de woonwagen van H„ die op een verkeerde plaats stond, met een takelwagen weg te rijden. Er volgde een twist tussen H. en de politie. Toen H. met zijn auto wilde wegrijden om hulp te halen, sprong een politieman op de treeplank, waarop H. riep: „Ik rij je kapot" en zijn wagen met grote snelheid in de richting van de schutting reed. De politieman liet op het laatste ogenblik los, liep geen let sel op maar verloor wel enkele kno pen van zijn tuniek. Tijdens de zitting betoogde H. dat hij erg zenuwachtig was geweest en dat hij niet de bedoeling had de politieman dood te rijden. Het Japanse kabinet heeft de benoe ming goedgekeurd van Torao Ushiroku raadsman aan het ministerie van buiten landse zaken, tot ambassadeur van Ne derland. BRIT BOUWT WONDER OP WIELEN BLACKPOOL De jongeman in het café drinkt zijn kopje koffie leeg, pakt een walkie-talkie en zegt: ,/Livto start". Een eind verderop begint direct de motor van zijn aan de stoeprand gepar keerde auto te draaien: hij is al warm als de jongeman even later in de wagen stapt. Met 7000 gulden heeft de 21- jarige Peter Daykin uit Blackpool na zes maanden hard werken zijn wagen veranderd in een elektro nisch wonder. Met z'n walkie-tal kie kan hij de wagen op afstand starten. Op dezelfde manier stelt hij de claxon in werking of doet hij de lichten aan. Maar er is nog meer. De ruitenwissers van voor- en achterruit treden automatisch in werking wanneer het begint te re genen. Een foto-elektrische cel- schakelt de parkeerlichten aan als de duisternis invalt en dezelfde cel dimt het grote licht, wanneer er andere voertuigen naderen of wanneer hij in het donker een stad binnenrijdt. De verwarming wordt automatisch geregeld door de invloed van de temperatuur. Als een dief met vensters en portieren zou manipuleren- be gint de claxon te loeien* terwijl een ontvangertje in Peters zak hem hiervan door middel van een waarschuwingssignaal op de hoog te stelt- De vensters kunnen elek trisch worden geopend en de rui tensproeiers en ventilatie voor de achterruit worden ook door mid del van drukknopen bedienci. Zijn vriendinnetje kan Peter tele fonisch bereiken met de in de auto aanwezige mobilofoon en de ge sprekken kan hij bovendien op de band opnemen. Enige van z'n vindingen heeft Peter inmiddels gepatenteerd: zijn automatische ruitenwissers hebben de belangstelling van een grote fabrikant gewekt. Thans is hij bezig met twee nieuwe vindingen: een radaru.t- rusting, die het mogelijk maakt „iblind'' te rijden in de mist en een installatie, die moet verhinderen, dat de benzine in brand vliegt als de wagen over de kop zou slaan „TER AFLOSSING ERESCHULD" (Van een correspondent) BONN Op 31 maart is de her- stelbetalingsover eenkomst tussen Duitsland en Israël, die van 10 sep tember 1952 dateerde en waarbij om Adenauers eigen woorden te ci teren de bondsregering haar be reidheid getoond heeft „de ereschuld van het Duitse volk jegens de Joden" in te lossen, geëindigd. Bfj die gele genheid heeft de bondsregering een uitgebreid rapport gepubliceerd over de mate, waarin de economie van Israël zich heeft kunnen ontwikke len dankzij de Duitse bijdrage van 3.450 miljoen DAL ,J5e toerist, die het Heilig Land bezoekt", zo wordt in het rapport ver meld. „maakt al op het schip, dat hem er naar toe brengt, kennis met een product van Duitse oorsprong, vol gens het herstelbetalingsverdrag aan Israël geleverd: een modem en ge rieflijk transportmiddel. In Haifa, de bestemmingshaven, stapt de toerist in een moderne en gerieflijke trein op- DE BILT In de afgelopen nacht is tijdens opklaringen de temperatuur op sommige plaatsen tot om het vries punt gedaald. Op het vliegveld Leeu warden heeft het zelfs twee araden gevroren. In de komende nacht zullen de mi nimum-temperaturen niet tot zulke lage waarden dalen. Dit hangt samen met het opdringen van een oceaan depressie. die vanochtend ten zuidwes ten van Engeland aankwam. Het is niet uitgesloten dat dese de pressie ook in ons land het komende etmaal bij zuidoostelijke winden plaat selijk wat lichte regen brengt. In de temperaturen overdag komt weinig verandering. Zon en maan: Woensdag 6 april: zon op 6.05, onder 19.21 maan op 20.57, onder 6.44 Dinsdag 12 april: laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ISflilÉlii Eindhoven Zd.-Limb. gh.bew zw. bew gh.beu Grenoble Frankfort nieuw geleverd door de Bondsrepu bliek. De taxi, waarin hij naar zijn hotel ge reden wordt, moet stoppen voor verkeers lichten, die iu Duitsland gemaakt zijn. Het geld, waarmee hij de fooi voor de chauffeur betaalt, is gemaakt van uit Duitsland afkomstig metaal. De lift, die hij in het hotel gebruik, zal in de meeste gevallen een Duits handelsmerk dragen. Het beddegoed in zijn hotelkamer is geweven van Duits fabrikaat. VEELOMVATTEND Dit alles illustreert hoe veelomvattend de Duitse leveringen aan Israël in het kader van genoemde overeenkomst wa ren. Waarvan in het document op geen van de 45 pagina's melding gemaakt wordt, is de geheime overeenkomst van ,fu!n tussen Adenauer en Ben Goerion, -.öens welke Israël van Duitsland wa pens zou ontvangen ter waarde van 240 miljoen DM. Ook wordt er met geen woord gerept, over een verbintenis die Adenauer naar de Israëlische rege ring beweert indertijd heeft aangegaan met David Ben Goerion en waarin zou zijn overeengekomen, Dat Duitsland Is raël kredieten op lange termijn zou ver strekken, nadat de overeenkomst met betrekking tot de herstelbetalingen be ëindigd zou zijn. Gesproken wordt over een totaalbedrag van twee miljard DM over een periode van tien jaar". Het document vervolgt: „Het in artikel 2 van de overeenkomst genoemde doel het bevorderen van de mogelijkheden tot hernieuwde vestiging van Joodse vluch telingen in Israël, is volledig bereikt". Ingevolge de overeenkomst heeft Is raël het bedrag van 2400 miljoen DM in goederen en diensten ontvangen. De Tes terenden 1050 miljoen DM bestonden uit olieleveranties aan Israël via Britse olie maatschappijen. De betreffende maat schappijen werden in ponden betaald. Israel heeft ook ter waarde van 51 mil joen DM goederen van niet-Duitse oor sprong, uit Polen, Indonesië en Cuba ontvangen. Ook ingevolge de overeen komst. Verreweg de grootste post was de levenng van zestig schepen met een totale tonnage van omstreeks 450.000 en een waarde van 585 miljoen DM. De le vering van electrische uitrusting, onder meer die van vijf kraohtstations, beliep een bedrag van 223 miljoen DM. M*°E - De pólitie in Made heeft een lJ-jarjge jongen opgepakt, die zich aan negen insluipingen heeft schuldig gemaakt. Hij is naar een inrichting overgebracht. Toen de jongen in een winkel in Made rondsloop om te kyken of er iets van zijn gading was, werd hij op heterdaad betrapt door de echt genote van de winkelier. Het knaapje ging er echter vandoor. De vrouw kon een vry nauwkeurig signalement opgeven aan de direct gewaarschuwde politie, die er met een patrouillewagen op uitging. Op de Drimmelseweg werd hij aange houden, maar andermaal zag de jongen kans de benen te nemen. Na een wilde achtervolging door diverse tuinen werd hij tenslotte in de kraag gepakt. De knaap was op een gestolen fiets naar Drimmelen gereden. Daar had hij dit vervoermiddel achtergelaten en vervolgde zijn tocht naar Made wederom op een gestolen rijwiel, dat zo bleek later aan een politieman toebehoorde. In de tuin, waar hij werd gepakt, werd eer door hem ontvreemd horloge ge vonden. De buit van de jeugdige insluiper bedroeg ongeveer f400,en enkele goederen. De laatste tijd waren er bij de politie vele tips binnengekomen, die geen van alle leidden in de richting van het nu aangehouden knaapje. Journalisten willen goedkeuring c.a.o. AMSTERDAM De Amsterdamse Pers. de grootste afdeling van de Ne derlandse journalistenkring, heeft het kringbestuur getelegrafeerd ernstig verontrust te zijn over het uitblijven van de ministeriële goedkeuring voor een nieuwe cao voor dagbladjournalis ten. Een afschrift van het telegram is verzonden aan minister Veldkamp van sociale zaken en volksgezondheid. De Amsterdamse pers dringt er voorts met de meeste klem bij de NJK op aan met alle middelen te bevorderen dat alsnog op korte termijn goedkeuring wordt verkregen. Niemve teermassa's spoelen aan MIDDELBURG Behalve de vele tientallen dode vogels die op de stranden van Schouw-en-Duiveland aanspoelden als slachtoffer van een uitgestrekt olie veld, worden nu ook aan de kust van Noord-Walcheren, Noord-Beveland en de Veerse Gatdam vele dode vogels ge vonden. De teermassa op het strand van Schou wen is gisteren bestreden met chemische middelen, doch de resultaten waren niet hoopvol. In het gehucht Western-Schou wen is men begonnen met een bulldozer het teertapijt naar de voet van de dui nen te schuiven. Deze methode werkt beter, maar omdat de zee voortdurend nieuwe hoeveelheden teer op het strand werpt, zijn er weer nieuwe moeilijkheden op komst. DEN HAAG Minister Bot heeft ont kend dat naar ontwikkelingslanden uit gezonden deskundigen by hun terugkeer zwaar zouden werden gedupeerd. Er be staan immers reeds regelingen om waar devolle specialisten voor werkzaamheden in het kader van de technisohe Neder landse hulpverlening te behouden en de ze zullen verder worden uitgebreid. Dit antwoordde de minister op vragen van het Tweede Kamerlid Van Bennekom (a.r.). De minister zei in zijn antwoord verder dat er altijd enig risico aan het in dienst treden van de regering van een ontwik kelingsland is verbonden. Bovendien wordt op het ogenblik gewerkt aan een opvang- en pensioenregeling voor des kundigen. Verstoring door kostenstijging en rentevoet AMSTERDAM Al zijn er in 1965 meer woningen gebouwd dan in het voorgaande jaar en al krijgt men de indruk dat het streven van de mi nister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening naar verbetering van de kwaliteit van de. nieuwbouw RHODESIË (Vervolg van pagina 1) De aanhouding van de Joanna is niet het eerste incident van deze aiard sinds het begin van de blokkade. Andere aanhoudingen zijn niet openbaar ge maakt om de landen onder de vlag waarvan deze schepen voeren, niet in verlegenheid te brengen. De gang van zaïken bij de vorige incidenten was, dat de Britse regering contact opnam met de regering van het land, waar het schip was geregistreerd. Deze regering werd dan gevraagd medewerking te verlenen aan de uitvoering van de rè- solutie van de Ver. Naties. Het resul taat was dam, dat de betrokken rege- rin*Lervoor zorSde' dat het schip met contrabande zijn koers wijzigde. Mysterieus B\j de Joanna hebben de Britse autoriteiten echter geen succes gehad. Met het schip was het overigens een ingewikkelde geschiedenis. Toen het zijn olie innam in de Perzische Golf, heette het nog Arietta. Intussen bleek dat de Arietta Panamese eigenaars had. Het schip zou dus ook de Pana mese vlag kunnen tonen. De Griekse regering bemoeide zich echter met deze mysterieuze zaak en gaf haar consul in Durban opdracht om de papieren van het schip te controleren en na te gaan of de olie bestemd was voor Rhodesië. De Joanna deze naam was inmiddels aangenomen veranderde haar vaarroute en deed Durban niet aan. De bestemming van de lading was nog onbekend. Maar onderweg voor de Afrikaanse kust, nadat het Suezkanaal was gepasseerd, zou de opdracht ontvangen zijn, de olie naar Beira te brengen. De Joanna is door de Middellandse Zee gevaren, heeft Rotterdam aangedaan en is ten slotte om Afrika heen naar Mozam bique gevaren. Een reden voor de Britse marine om de wereldreis van de Joanna nauwkeurig te volgen. Offensief Nu de Joanna 5 bij de pijpleiding ligt, heeft de Britse regering in Londen een grootscheeps diplomatiek offensief ont ketend. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde: „Indien de tanker, ondanks de verzekering van de kapitein, wordt gelost, zal een zeer ernstige toestand onltstaan. Er zal een zware verantwoordelijkheid drukken op de Portugese regering". Een verklaring van de regering van Rhodesië luidt: „Wanneer de eerste tanker in Beira aankomt, hebben we de economische oorlog gewonnen". Een pikante bijzonderheid in deze duistere zaak is nog dat de pijpleiding, waardoor de olie naar Rhodesië ge pompt moet worden in handen is van een Brite-Portugese maatschappü. De Britten hebben 63 pet van de aandelen in handen. effect begon te sorteren, de zo nood zakelijke „doorstroming" komt on voldoende op gang. Aldus is vermeld in het jaarverslag van de N.V. Bank voor Onroerende Zaken. De aanpassing van de huren van oud bezit, aldus dat jaarverslag, aan die van nieuw gebouwde woningen wordt ge remd door een verdere stijging van de rentevoet en van de bouwkosten. Dez» bouwkosten ondervinden de invloed de aanhoudende looneisen Indien er al sprake is van toename van de produktiviteit van de bouw is die, aldus het jaarverslag, te enen male onvoldoende om tegenwicht te vormen En omdat de loonronden voortdurend tot een stijging van de onderhoudskosten leiden, betekenen de huurverhogingen zeker niet dat de eigenaren van oud bezit in een positie zijn gekomen die hen in staat stelt meer dan het hoogst noodzakelijke onderhoud te doen uitvoeren. Aan terecht te stellen hogere eisen kan niet worden voldaan. Achterhaald Ook de huurverhoging van drie maan den geleden is reeds achterhaald door in' middels opgetreden kostenstijgingen. De invloed van de gestegen rente is op de woningnood duidelijk merkbaar. Die uit zich vooral in een daling vai prijzen voor vrij op te leveren grotere woningen. De kooplust daarvoor is ver minderd. Minder zichtbaar maar in feite even direct moet de gestegen rentevoet leiden tot een hoger huurpeil van huur- objecten in de vrije sector. Te laag In het jaarverslag wordt gesteld, dat gezien het feit dat de woningzoekenden in Nederland gewend als zy zyn huurbeheersing nog niet bereid zijn 'n huur te betalen die is afgestemd op reëele kostprijs, de rentestijging betekent dat de animo om in de vrije sector te bouwen moet afnemen. Zo kon in Den Haag voor een aantal nieuw gebouwde woningen geen huurders worden gevon- Het vergunningenbeleid van de over heid kan, evenals dit in de bouw reeds het geval is, leiden tot vertekening vam het beeld van de markt Voortaan alleen maandsalaris N.V. Naarden bij NAARDEN De directie van de N.V. Chemische fabriek Naarden betaalt voortaan aan alle werknemers maandsalaris uit. Men maakt niet langer meer onderscheid tussen uur-, week- maandloners. Ook de indeling van het personeel in arbeiders en beambten wordt hierdoor opgeheven. Een American Blend voor gedistingeerde rokers ASTOR in Nederland, dat is verheugend nieuws! De uitverkoren filtersigaret van gedistingeerde rokers in meer dan 40 landen... ASTOR, een melange van de edelste tabakken. Licht, mild en toch een verrukkelijk vol aroma. Een exclusieve sigaretmen ziet dat al aan het chique pakje. En aan de filter uit zuivere zachte natuurkurk! Gun uzelf voortaan het genoegen van het zéér goede. Rook ASTOR, de elegante sigaret van Waldorf-Astoria. ASTOR de American Blend met filter uit zuivere natuurkurk 20 stuks King Size AMSTERDAM Om een groot deel van het Nederlandse volk gelegenheid te geven tegen gereduceerde prijs boeken te kopen heeft een aantal Nederlandse uitgeveryen besloten tot het oprichten van een boekenclub. De leden van die club zullen tegen gereduceerde prijzen tot 50 procent van de normale winkelverkoopprijs naar vrije keuze boeken uit het club- fornds kunnen kopen. Men verplacht zich jaarlijks een minimumbedrag te besteden. De samenstelling van de boekenlijst het puikje van de binnen- en buiten landse auteurs zullen in de bibliotheek worden ondergebracht zal geschieden mede op advies van een deskundige jury van vooraanstaande Nederlanden. De boekenclub krijgit de vorm van een stichting, welke wordt „gevoed" door een N.V. opgericht door de initiatiefne mers met een kapitaal van twee miljoen gulden, waarvan 500.000 geplaatst. De boekenclub zal nauw samenwerken met de erkende boekhandel De oprichters zyn: H. J. W. Becht N.V., Amsterdam; uitgeverij G. F. Callenbach N.V., Nijkerk; G. B. van Goor en Zonen N.V., Den Haag; uitgeverij W. van Hoeve N.V., Den Haag, Hollandia N.V., Baarn; uitgeverij V. A. Kramers, Den Haag; Kosmos N.V.. Amsterdam; A. Manteau N.V* Den Haag. mr. H. Nelrêsen, Am sterdam; N.V. Televizier, Leiden; N.V. Rotatiedrukkerij Voorburgwal, Amsber- ALKMAAR De kaasmarkt kan 22 april doorgaan. De kaasdragers, die. toen hun eis om tien gulden meer per marktdag niet werd ingewilligd, by het gemeentebestuur hun ontslag indienden zyn daarop teruggekomen. B. en W. die aanvankelijk niet verder wilden gaan dan aan verhoging van £5, heb ben „het verschil gedeeld" en beide partijen werden het eens op f7,50 per marktdag. De kaasdragers zullen nu f 27,50 per marktdag ontvangen en bovendien f7,50 per week des winters wanneer er geen markt wordt gehouden. dam; Scheltens en Giltay C.V„ Amster dam en A. W. Sythoff N.V., Leiden. Directeur van de club is de heer H. Jes. Hoofd Utrechts parket: Te ruime formulering voor het begrip „zinneprikkelencT Het hoofd van het Utrechtse arron dissementsparket, mr. W. H. Overbeek. gelooft dat het tijd wordt de vraag te stellen of in de huidige tijd nog wel behoefte bestaat aan het overtredings' artikel 451 bis in onze strafwet be treffende het tentoonstellen van wat geschikt Is om „de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen". Naar zijn mening is er in onze sai leving zoveel dat de zinnelykheid kan prikkelen: bioscoopreclames, lingerie, persfoto's, advertenties, e.d., dat een juiste toepassing van dit artikel, dat veel te ruim is geredigeerd, tot willekeurigheid in deze keuze kan leiden. Hij schrijft dit in hot zojuist versche nen boek Pornografie voor het gerecht, een Alpha-boek (Uitgave NVSH. Den Haag. 123 blz„ f 8#». Mr. Overbeek voelt er veel voor artikel 451 bis te laten vervallen of een slapend leven te laten leiden. Voor excessen zijn andere artikelen bruikbaar. Cao-levensverzekering UTRECHT De bonden van admini- stratieve werknemers hebben overeen, stemming bereikt over de nieuwe rege ling van loon- en arbeidsvoorwaarden voor het levensveraefkeringSbedrijf O.m. worden de lonen met zeven procent (Vervolg van pagina 1) De politie in Saigon joeg enige hond er- don demonstranten met traangas en stok ken uiteen. Demonstranten wierpen een Amerikaanse jeep om en staken het voer tuig in brand. Niemand werd gewond. De jeep 6tond geparkeerd. Toen de politie en brandweer verschenen, verdwenen de de monstranten. Ook in andere Zuid Vietna mese steden zijn betogingen en stakin gen. Merkwaardig is dat de Vietnamese pers voor het eerst van de censuur ver gunning kreeg bijzonderheden te publi ceren over de betogingen. Studentenleiders in Hué beloofden dat er zal wonden gevochten ak premier Ky zijn dreigementen zou uitvoeren en mili tairen naar deze 9tad zou sturen. De monstranten in Hué overhandigden by het Amerikaanse consulaat een nota aan president Johnson, waarin was gesteld, dat ,.do Amerikaanse schendingen van het Zuid Vietnamese recht op zelfbeschik king" d'e oorzaak zou zün van de crisis. Om aandeel Dean Rusk verklaarde maandag, dat de binnenlandse onenigheid in Vietnam ge deeltelijk voortvloeit uit de pogingen van verschillende groeperingen zich te verze keren van een aandeel in de toekomstige burgerlijke regering. „Het heeft tot nu toe de militaire ope raties te velde nog niet beïnvloed", ver klaarde Rusk tegenover verslaggevers. .Maar het is duidelijk dat alles wat dé solidariteit van het Zuid Vietnam esc volk afbreuk doet een verdeling betekent van de middelen, die voor de thans belang rijkste taak worden gebruikt". Het Russische persbureau Tass ver klaarde dat de onrust in Vietnam ern stiger en meer algemeen Is dam dte, welke drie jaar geleden leidde tot de val en de dood van president Ngo Dmh Dlem, 'S-GRAVELAND Aan jhr. P. J. Six, res.-kolonel der cavalerie b.d. is vanmid dag een zilveren penning uitgereikt, die werd geslagen ter herinnering aan de tijd dat hy ohef-staf was van de verzetsorga nisatie OD (Ordedienst). Da penning Ja ontworpen door de kunstenaar Pot' Dom,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11