Beheerst politie-optreden voorkwam rel met provo's Actie tegen monarchie vertroebelt democratie 1 alles >^52^ goed/ en( wer DEMONSTRATIE (OP MUSEUMPLEIN) GING IN DE MIST OP Charges zonder klappen Veel vals geld in Amerika Journalistenfederatie laakt minister Cals Kernraket onderzeeër heeft groot bereik Arrestaties bij Lieverdje Wat gaat u vanavond opsteken? HIINTFR Ghandi nodigde I Johnson, Wilson en Kosygin uit Standpunt van P.v.d.A. Duitsland mag niet beslissen over gebruik kernwapens 5 MAANDAG 4 APRIL 1966 Verzet tegen „provo" in Noordeloos NOORDELOOS Enkele jongeren in Noordeloos hebben zich uitgespro ken tegen de provo's. In Noordeloos wonen geen echte provo's, maar er woont wel een meisje dat wat haar stijl van kleden betreft, een goed fi guur zou slaan in een provostaat. Ook haar fiets behandelde ze overdadig met witte verf. Dat bleek enkele jon gelingen te veel te zijn. Vrijdagavond haalden zij in alle stilte de fiets weg. In een veiliger oord kreeg de fiets een behandeling met oranjeverf. Na de arbeid werd de fiets weer terugge bracht in het schuurtje van het meis je. Aan de fiets was een bord beves tigd: Wij willen geen provo". Honderden jongeren liepen za terdag mee in de protestmars van het J. D. Meijerplein naar het Museumplein in Amsterdam. Hier wist de politie de demon stranten te verspreiden. NDP-voorzitter zou voor Oostduitsers hebben gespioneerd JO-jarige ziekenveipleger Rolf Rich; Voigt, is zaterdag in West-Berlijn gear resteerd. Hij wordt er van beschuldigd te hebben gewerkt voor de Oostduitse veiligheidsdienst (SSD) en onbevoegd de titel van doctor in de medicijnen voor zijn naam te hebben gezet. Voigt heeft volgens de politie een bekentenis afge legd. Kamermuziek De scheppingen van uw Kamermuzi kant hebben, zoals ook de laatste keer (26 maart), mijn volle instemming. Toch ditmaal enKele kanttekeningen die wellicht verhelderend kunnen werken, 1. Dat in de stad welvaart zou heersen; geloof ik niet (bin nenstad bijv.). Koekoek haalde niet voor niets tien procent uit de steden. 2. Welvaart is een relatief begrip: On ze boeren verdienen meer. maar voe len zich (terecht) achterblijvers. 3. Er zijn aanwijzingen, dat de socialisten hun aantrekkingskracht op ontevrede nen verliezen. Nu is er iets „beters" aan de markt. Evenzo zullen er zijn die (meestal uit v.m. Ned. Indië af- komstigen) van AR via VVD bij Koe koek zijn beland. 4. Dan de AR: ver heugend, dat de koerswijziging geen invloed heeft gehad, ondanks veront rusten. Doet het partijbestuur nu nog het nodige aan het ..imago" dan komt men er wel. Bij het publiek wordt ARP nog teveel gezien als „een club van mannenbroeders." 5. De CHU pro fiteert in ruime mate van haar gunsti ge „imago." Jammer dat de heer Beer- riink hard bezig is dit te vernielen, zo ongenuanceerd en eenzijdig als hij erop los kan timmeren. Voorschoten J. A. Vermaat Hoeklamp Uw verkeersredacteur meldde 23 maart dat een Britse garagehouder een autolamp uitvond, die om de hoek kijkt": hij draait met de voor wielen in de bocht mee. Maar 35 jaar geleden is zo'n iamp al uitgedacht. Het bedrijf waar ik nu al 44 jaar bij in dienst ben, een bekende machinefa briek, tevens autorévisiebeörijf in Leidschendam was en is nog steeds bereid iederé uitvinder die zijn gees- tesprodukt wil(de) realiseren met het maken van het produkt haar diensten aan te bieden. Het prototype van de door u bedoelde mmp werd destijds door één onzer bedrijfsleiders op zijn autobumper gemonteerd. Waarom de ze lamp er niet is „ingegaan" is voor mij nog altijd een raadsel. Den Haag J. H. Govers Vervlakking In deze rubriek constateerde een lezer onlangs een symptoom van ver vlakking in het chr. jeugdleven. Ook ik nam kennis van iets dergelijks. In de omgéving houdt een grote chr. jeugdorganisatie op Tweede Paasdag een regionale bijeenkomst, die beslo ten wordt (notaben'e op het opstan- ding3fee3t) met. een bal. Dansen is een twistpunt, maar moeilijk is toch te geloven dat men het zo zal doen op het bal, zoals David het deed voor de Ark des Verbonds. Zou als slot een dankstond niet meer op zijn plaats Schiedam N Koren (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Door tactisch en beheerst optreden van de hoofdstedelijke politie is zater dagmiddag een door 500 zich pro vo noemende jonge vagebonden uitgelokte rel voorkomen. Er ont stonden geen vechtpartijen, er werden geen arrestaties verricht en van het vrijdagavond in provo pamfletten aangekondigde pro test bleef niets over. De horde, moe na drie uur doelloos heen en weer lopen over het Museum plein, ruimde zonder tegenstand het veld. Hoewel de protestmars (tegen het poli- tie-optreden van de afgelopen we ken) door burgemeester Van Hall was verboden, hadden enkele pro- Achttienhonderd mensen gevaar voor Johnson WASHINGTON Achttienhonderd namen van mensen die gevaarlijk wor den geacht voor de veiligheid van pre sident Johnson staan op een lijst van de Amerikaanse geheime diensten (FBI en CIA). Officieel worden zij betiteld als „de iets grotere risico's voor de veiligheid van de president". Hun aantal is meer dan verdrievoudigd sinds de moord op president Kennedy, in november 1963. Als de president op reis gaat worden de op de lijst voorkomende personen in het te bezoeken gebied zorgvuldig in de gaten gehouden. WASHINGTON In de Verenigde Staten is sinds 1 juli van het vorig jaar 4.500.000 dollar (ongeveer 16 mil joen gulden) aan Vals geld in beslag genomen. Dit heeft David Acheson. bijzonder medewerker van het Amerikaanse mi nisterie van financiën, vandaag meege deeld aan de commissie voor financiën uit het Huis van Afgevaardigden. Acheson zag de verbeterde druk- en fototechnieken, welke het vervaardi gen van vrij goede biljetten eenvoudi ger maken, als de oorzaken van de toenemende vervaardiging van vals geld. Hij deelde nog mee dat het aan tal arrestaties van vermeende valse munters in genoemde periode ruim 36 procent hoger lag dan in dezelfde peri ode van het voorgaande jaar. vo-leiders vrijdag toch opgeroepen tot een demonstratie. Van een geor ganiseerd protest was echter geen sprake. Een uur lang slenterden enkele hon derden ongewassen, ongeknipte en slonzig geklede jongelui rond op het Jonas Daniël Meyerplein, waar de mars zou beginnen Een paar meisjes legden wat tulpen bij het monument van De Dokwerker met een vodje papier erbij (waarop „tegen het fas cisme") en pas toen enkele pro vo-leiders stilzwijgend en zonder commando's te geven aanstalten maakten voor een wandeling naar het Museumplein, kwam de massa in beweging. Handgeklap Het was een optocht zonder door de burgemeester verboden spandoeken. Maar om toch de aandaent van het publiek in de drukke winkelstraten te trekken begeleidde men het zwij gend protest zo nu en dan met rit misch handgeklap. De politie hield zich aanvankelijk afzijdig. Toen de stoet op het Frederiksplein het.ver keer echter dreigde te stagneren, verscheen een geluidswagen met en kele politie-officieren. Zij verzoch ten de demonstranten linksaf de Stadhouderskade op te gaan, kenne lijk met het doel ze uit de drukke winkelstraten te houden. „Wij vra gen jullie dit in je eigen belang", zo werd eraan toegevoegd. Er was echter niemand die zich daar aan stoorde. „Machtsvertoon, machtsvertoon, de politie wil ons provoceren!", werd er geschreeuwd. Men liep rechtdoór de Ferdinand Bolstraat in. Toen moest de politie wel optreden. Op de hock van de Albert Cuypstraat verschenen plotseling twee overvalwagens ten tonele. Een tiental met bullepezen en walkie-tal kies gewapende agenten sprong naar buiten, splitste de stoet in tweeën en Uitlating wekt vertekend beeld Russische admiraal: Reis zonder aan oppervlakte te komen MOSKOU De Russische kernonderzeeboten zijn bewapend met krachtige kernraketten die doelen op duizenden kilometers kunnen raken en met torpedo's die met kernkoppen zijn uitge rust, zo schrijft de bevelhebber van de Russische zeestrijdkrach ten, admiraal Gorsjkof, in. Rode Ster. het blad van de Russische strijdkrachten. De admiraal schrijft voorts dat Rus sische kernonderzeeboten onlangs een reis om de wereld van 40.000 km heb ben gemaakt zonder een keer aan d( oppervlakte te komen. De schepen zijn voorts Uitgerust met een radio-installa tie die verbinding met hun bases van af elk punt ter wereld mogelijk maakt zonder dat de onderzeeboten boven wa ter behoeven te komen. De reis om de wereld van een flot tielje kernonderzeeboten stond on der leiding van vice-admiraal Sorokin. De schepen waren via de Zuidpool en rond Kaap Hoorn gegaan, aldus de ïdmiraal. Op het 23e congres van de Russische communistische partij in Moskou heeft minister van buitenlandse zaken Gro- miko zaterdag een felle aanval gedaan op de VS. Er is geen kapitalistisch land waar de Sowjetunie zo belasterd wordt als in de VS, aldus Gromiko. Hij hekelde voorts het Westduitse stre ven toegang te krijgen tot het kernwa penarsenaal. Dat was verraad aan het verdrag van Potsdam, meent de be windsman. Op dit congres hebben en kele partijleiders van de Russische deelstaten gepleit voor een strengere houding jegens Russische .schrijvers die „de werkelijkheid verdraaien". Nederlandse Journalisten heeft zltter N. G. Schrama de uitlatingen, die minister-president Cals op 26 maart in Valkenburg deed over „de dreigende ter reur van lieden met gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel, die beschikking hebben over communicatiemiddelen zoals pers, radio en televisie" scherp gekri tiseerd. Tegen dit verwijt, aldus de heer Schra- rrla, althans tegen de ongenuanceerde vorm ervan, moeten wij ernstig bezwaar maken. Dc georganiseerde journalistiek onthoudt zich van een gedetailleerd oor deel over al hetgeen rondom de gebeur tenissen voor, op en na 10 maart is ge schreven en gezegd. Maar zij mag niet zwijgen, wanneer de minister-president zonder namen en feiten te noemen een smet werpt op de Nederlandse communi catiemiddelen door aan een niet nader aangeduid aantal gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel te verwijten. Ook wan neer hij dit niet allemaal zo ernstig be doelt dragen dergelijke ongenuanceerde uitlatingen bij tot vertekening van de publieke voorlichting. In het algemeen, zo stelde de heer Schrama. hebben de communicatiemidde len met betrekking tot deze gebeurtenis sen hun plicht gedaan. De minister-presi dent mag van zijn verantwoordelijkheid uit van mening zijn dat enkele bepaalde communicatiemiddelen in enkele even zeer bepaalde gevallen andere maatsta ven hebben gehanteerd dat hij wenselijk acht, wij mogen verlangen dat hij zijn bezwaren zodanig formuleert dat daaruit geen.misverstanden kunnen voortvloeien Gevaarlijk De heer Schrama toonde zich voorts zeer teleurgesteld over het afwijzend ad vies van het college van rijksbemidde laars betreffende de cao voor de dagblad journalisten. Het resultaat van langdurig overleg, zo zei hij, dat een verheugend perspectief bood voor de herwaardering van de journalistieke arbeid, zij het nog in bescheiden mate, dreigt te worden ongedaan gemaakt door naargeestig ge- millimeter. De heer Schrama verwacht dat de minister spoedig zijn standpunt bekend zal maken. Wij kunnen ons niet verzoe nen, zei hij. met de gedachte dat de overheid geen begrip zal tonen voor de gevaarlijke situatie waarin de Neder landse journalistiek verkeert. De heer Schrama vreest voor ernstige schade aan de vrije voorlichting. Het gaat ons om de erkenning, ver klaarde hij, dat de openbare meningsvor ming in een democratisch land niet on dergeschikt mag worden gemaakt aan een micro-macro-economische politiek De werkgevers hebben gemeend, de journalisten deze salarisverhoging te moeten geven omdat zij van mening zijn dat de dagbladjournalistiek een herwaar dering nodig heeft. Wanneer de overheid de journalistiek deze mogelijkheid ont houdt, zal de zuigkracht van andere be drijfstakken de journalistiek blijven be dreigen. Wij kunnen ons nauwelijks voorstel len. aldus de heer Schrama, dat de over heid daarvoor mede verantwoordelijk heid zal willen dragen. Dr. Willem Drees: Beatrix waardig opvolgster NIJMEGEN Een geforceerd streven naar een republiek brengt gevaren mee voor de democratie. Het zou de ogen doen sluiten voor de werkelijke problemen en zou de feitelijke werking van de de mocratie vertroebelen. Dit zei zaterdag dr. Willem Drees op het driedaagse historische congres over de monarchie. „Zou het nu zin hebben ons land van een monarchie om te zetten in een republiek?" zo vraagt hij zich af. „Elkeen heeft uiteraard het volle recht daarnaar te streven, maar dan met het door dat recht begrensde middelen en niet bijvoor beeld door rookbommen." Dr. Drees zette uiteen dat wij het behoud en de groei van onze demo cratische vrijheid mede aan het vor stenhuis te danken hebben. Wij heb ben in ons land een vorstenhuis met traditie, welke met de vrijheidsge dachte is verbonden, aldus de ex- premier. Dr. Drees zei voorts, dat prinses Beatrix als zij tot de troon wordt ge roepen, ondanks haar omstreden hu welijk, een waardige opvolgster zal zijn. De rede van dr. Drees was het sluit stuk van een driedaags congres geor ganiseerd door de vereniging van stu denten in de geschiedenis. Aan het eind van het congres werd een forum gehouden over het onderwerp „De macht des konings". Prof. Van der Hoeven, hoogleraar aan de universi teit van Amsterdam, dr. E- van Raal- te, privaatdocent aan de universiteit van Amsterdam, prof. dr. De Rijk, hoogleraar te Nijmegen en Utrecht en mr. Y. Scholten, oud-minister van justitie. Grote onbekende Volgens prof. Van der Hoeven mag een staatshoofd van een constitutionele monarchie zich nimmer rechtstreeks uit joeg onwilligen uiteen. Geslagen werd er echter niet: de provo's maakten zich snel uit de voeten. Ongeorganiseerd begaven zij zich daar- pa in groepjes naar het Museum plein. Maar tot een protest kon het ook daar niet komen. Drie overval wagens wachtten de jongelui op en de geluidswagen verzocht hen naar huis te gaan. Slechts een enkele maal moest de politie een charge uitvoeren, overigens zonder dat er klappen vielen. Voor de rest ging het vrij gemoedelijk toe. De groep verplaatste zich van het ene naar het andere eind van het plein. En de politie keek men honderden voorbijgangers toe. De provo's zagen hun protest in de mist opgaan, wellicht juist door het rusti ge optreden van de agenten. Lakoniek waarschuwde de man in de geluidswagen: „Jongens, als jullie niet naar huis gaan, worden we boos op jullie". Er werd gelachen: van een proteststemming was niets meer overgebleven. De politie bleek de langste adem te hebben. Tegen zes sen was het Museumplein weer schoon.... Na de demonstratie 's middags kwa men zaterdagavond laat ongeveer 300 pro vo's en nieuwsgierigen rond het Lieverd je op het Spui bijeen. Een surveillan ce-wagen hield hier de 17-jarige glassnij der A. de J. aan, omdat hij niet wilde doorlopen. De 24-jarige schilder J. K. schopte daarop uit protest tegen de poli tieauto en werd ook afgevoerd. Een der de de 18-jarige A. E. werd aange houden omdat hij de politie voor „moor denaars" uitschold. Rond het middernach telijk uur dreigde nog even een rel voor het politiebureau aan de Singel toen een horde provo's een stormloop ondernam om „gevangenen te bevrijden". Toen agenten naar buiten kwamen kozen zij het hazepad. Hunter f J Hunter KingSize? r khL filter? X c 3 pRmHSj Jmm H spreken over zaken van beleid. „Dat wel toestaan zou de doodsteek voor de demo cratie betekenen." Prof. De Rijk: „Monarchisten die dit voorstaan, zijn de beste wegbereiders voor de republiek, zoals de provo's de beste verdedigers zijn van de monarchie." Prof. dr. P. H. Winkelman, zich in de discussie mengend, zei onder meer: „We hebben in Nederland een grote onbeken de. Dat is koningin Juliana. Van enkele buitenlandse staatshoofden (zoals Soe- karno" kennen wij de allergeheimste roerselen. Wij weten niets van de ideeën van onze vorstin. Zij spreekt o.a. in de troonrede een taal die niet de hare is. Wij zijn met de Oranjes rustig op weg naar de gulden van het jaar 2000 ter waarde van een cent. Niet de vraag van monarchie of republiek, maar de toe komst van onze samenleving is van be- Prof. Van der Hoeven: „De troonrede behoeft geen persoonlijk woord van de koning te zijn. Het uitspreken daarvan is een formele gebeurtenis. Arresten van de Hoge Raad vragen ook niet om een persoonlijke toon. Het persoonlijk karak ter van de monarch komt in de ogen van velen meer tot uiting in de rit naar en van de Ridderzaal." Prof. De Rijk: „Als we nu voor de keu ze stonden zou er geen monarchie wor den gesticht. Natuurlijk komt de repu bliek. De provo's houden dat alleen maar tegen. Zij wordt ook verhaast door tact loosheden van het hof." Mr. Scholten noemde wat prof. De Rijk vertelde een grauwe theorie. „Wij leven in een staat die geschiedenis heeft welke tevens het heden is. Wij zijn „Oranje- isten", die de vorm van een monarchic hebben." Dr. Van Raalte stelde dat zodra een erfelijk constitutioneel koningschap con troversieel wordt, het gedoemd is te ver dwijnen. Het verhoeden van controversen is een zware opgave voor de ministers. Het probleem monarchie begint zich voor onze ogen te vertonen. Wij moeten niet meedoen aan een maskerade." NEW DELHI Mevrouw Indira Gandhi, eerste-minister van India, heeft gisteren verklaard dat president Johnson, de Russische regeringsleider Kosygin en premier Wilson van Enge land haar uitnodiging hebben aan vaard om een bezoek aan India te brengen. Mevrouw Gandhi, die gisteren Ln New Delhi terugkeerde van een reis die haar langs Washington', Parijs, Lon den en Moskou voerde, zei dat voor genoemde bezoeken geen datums zijn afgesproken. Zij verklaarde te hopen, dat president De Gaulle ook naar In dia zou willen komen. Tijdens haar vlucht over Pakistan wisselden mevrouw Gandhi en presi dent Khan vriendschappelijke bood schappen uit. Mevrouw Gandhi had tijdens haar bezoek aan New York verklaard verontrust te zijn over de nauwere betrekkingen die Pakistan; met China onderhoudt en over de Chi nese wapenleveranties aan Pakistan. Ze zei te vrezen dat deze wapens mo gelijk tegen haar land gebruikt zou den worden. Ongeveer honderd kilometer ten noorden van Mexico-City is zondag een Mexicaans vliegtuig tijdens een storm in de lucht ontploft. De zeven inzittenden kwamen om het leven. AMSTERDAM De P.v.d.A. meent, it er geen urgenter vraagstuk is dan dat van de verspreiding van kernwa pens. Het gevaar van de atoom-anar- chie moet krachtig worden bestreden. De P.v.d.A. is dan ook tegen een mul tilaterale en Atlantische atoommacht. Deze verklaring legde zaterdagmid dag drs. Th. J. Hogendorp af namens de Tweede Kamerfractie van de par tij. De fractie onderstreept namelijk in grote lijnen het rapport over de gevaren van de verspreiding van kernwapens, dat gepubliceerd is door „het Nederlands comité tegen de ver spreiding van kernwapens". Het rap port spreekt zich in feite ook uit te gen de Westduitse medezeggenschap over het gebruik van atoomwapens. De verklaring van drs. Hogendorp wekte verbazing. De P.v.d.A. had ken nelijk haar houding herzien. Want een Ze vragen wel eens: Hoe kom j> nou elke dag aan een stukje?" heb ik niks Dan zou -ik zo graag een intelligent krant zetten", antwoord willen geven, maar altijd „Nee", zei ik, „Nee, echt niet. Hier weer moet ik de vragers en mezeli ontwaardigd. Ja gelukkig .-ertelmop is heel wat anders dan teleurstellen. Ik kan alleen mijn s ders ophalen en iets stamelen ,ach vanzelf" of „weeknie" of i erwinnaar met veel kleerscheuren, die kan ik niet in de altijd weer paraat. De held in de grote schermutseling. Iedereen zou Ja mes Bond willen zijn (zei hij) en daarom kiezen ze boer Koekoek. Mijn stukje zag ik er nog steeds Daarom mengde ik me in het ge- ,Ze zijn toch netjes", vroeg hij twaardigd. Ja gelukkig wel. toch, een geschreven mop en ik kan moeilijk heel moedige bui: „Het lukt ook lang bij elke krant een klein sprekend sprek. misschien filmpje insluiten. En mijn best geko- ..Iedereen praat waarom woorden zouden zijn mimiek toch Koekoek gestemd is, maar ik graag willen weten wie het gedaan Het eerste gezelschap niet altijd zo best". Neem vandaag stukje willen schrijven over een huis. niet kunnen vervangen. Een huis, dat ik na dertig jaar terug- Geen mop dus. zag. Ik heb het zien bouwen en alle dromen van de opdrachtgevers toen meegedroomd. Ik heb de tuin van een woesternij zien opbloeien tot gazons en borders met een echte vijver met echte waterlelies. Ik kende elke stap van de paadjes naar het bos toe en het uitzicht bij elke weersgesteld heid. Toen zag ik het terug. De tuin was heel anders en een vijver zag ik niet. Aan het huis was verbouwd en er waren buren dichtbij gekomen, waar eens het bospad was. En ik wilde da' ik het huis nooit teruggezien had Daar had ik nou een stukje over wil- len schrijven, maar het lukte niet een wierp het op afkeuring van de >chaar heeft. „En mijn Waarom mi' met mijn hel iets te force- Hoe kom je er aan? „Ik niet", riepen ze om strijd. Heel de kleurenkaart van onze politieke landkaart kwam op het tapijt en ie der noemde zijn hokje op. Geen Vrije Boer erbij, allemaal nette burgers, zij het dan met zeer verschillende idea len en principes. „Maar kennen jullie dan iemand, die op hem gestemd heeft?", drong ik aan. Niemand kende iemand die aan Koekoek en de zijnen rode stip in het stemhokje had I i te verdedigde de vader van ce subiet. Sindsdien ga ik rond met paar maanden geleden heeft prof. C. L. Patijn zich nog in andere zin uitgelaten. Zaterdag zei drs. Hogen dorp tijdens de conferentie van het „Nederlands comité tegen de versprei ding van atoomwapens", dat het een wonderlijke veronderstelling is, dat de P.v.d.A. er niet tegen zou, dat West-Duitsland die medezeggenschap krijgt. Behalve de P.v.d.A. hadden ook de CPN en de PSP de uitnodiging voor het bijwonen van deze conferentie in Utrecht aanvaard. De CHU had hele maal niets van zich laten horen en de ARP had bericht van verhindering gestuurd. Drs. W. K. N. Schmelzer van de KVP zond een lange brief, waarin hij schreef, dat hij weinig verwachtte van de discussie, omdat men met zo veel hypothesen moest werken. Een van de inleiders, prof. dr. B. Delfgauw (kath. v.) was verbitterd over de afwezigheid van de christe lijke partijen. Het lijkt wel, zei hij, alsof de christenen niets tc maken hebben met de zaak van de vrede. Het zal wel weer gaan zoals altijd. Eerst weigeren de christelijke partijen medewerking. En later zegt men, dat het ook zo'n linkse bijeenkomst was. Hachelijk houwen jongeren, de vierde op de die vraag, links en rechts, i mand heeft het mij bekend, dat hij of •■ij een Koekoekstemmer is. Zo bleef de stof voor een stukje gen liepen stopte hij: „Tevreden?" waarin hij beweerde, dat boer Koe koek dezelfde image oproept als Ja mes Bond: altijd in de strijd, altijd de Prof. Delfgauw zei, dat er een hachelijke situatie zal ontstaan, wan neer er niet snel iets tegen het ver spreiden van kernwapens wordt on dernomen. India is binnen een jaar aan een kernproef toe, Canada binnen anderhalf jaar, West-Duitsland bin nen 2.Vz iaar en nog een stuk of vijf tien landen binnen minder dan tien 'aar. De kans is groot, dat deze lan den hun bewapening gaan verminde ren. Zo nemen de mogelijkheden van een kernoorlog „per ongeluk" toe. In het rapport van het comité wordt nog gezegd, dat de Nederlandse rege ring meer aandacht moet besteden aan deze problemen. Nederland moet ziin nnsilie als lid van de Veiligheids raad benutten om het internationaal overleg over deze netelige zaak te bevorderen. Verder wenst het comité, dat Nederland eenzijdig verklaart, dat het geen raketten voor lange en mid delbare afstand on ziin grondgebied wil en dat het zich uitspreekt tegen een multilaterale kernmacht. Spoorwegstaking in Amerika geëindigd WASHINGTON De staking onder de achtduizend stokers bij de spoorwe gen als gevolg waarvan acht Amerikaan se spoorwegmaatschappijen hun diensten vier dagen niet hebben kunnen uitvoe ren. is gisteren geëindigd. Op persoonlijk verzoek van president Johnson gaf het vakverbond van de sta kers de opdracht zondagmiddag om 12 uur het werk te hervatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5