Nieuwe Leidse Courant Terug naar burgerlijk bestuur in Vietnam? Malik: Indonesië wil weer in VN Loena-10 cirkelt om de maan U.S.A. héérlijk, Ook Amerika zou wel verandering willen Aandrang op verkiezingen Dode door abuis met geiser Explosie in haven van Marseille: 7 doden Weinig aardgas in Ureterp Ikalkoenboutenl Kustvaarder in storm vergaan: tien doden Maandag 4 april 1966, 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ^StantvailicW it ghablavM mijn Kerf in toghentpoat I" Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 Demonstraties tegen militaire leiders Premier Nguyen Cao Ky kijkt somber tijdens een persconferentie in Saigon. zijn, zodat de zaak terzijde wordt gelegd. Adam Malik en Diah behoorden tot de geschorste journalisten Minister van binnenlandse zaken ge- neraal-majoor Basoeki Rachmat deelt mede dat thans achttien oud-ministers gevangen zijn. Tevoren waren het er vijftien. DJAKARTA De minister van buitenlandse zaken Adam Malik heeft medegedeeld dat Indonesië weer in de Verenigde Naties zal te rugkeren en zal trachten de betrek kingen met de Verenigde Staten te verbeteren. Volgens het legerblad Ampera zou het uittreden geschied zijn krachtens een onwettige overeenkomst tussen Soeban- drio en communistisch China. Malik zeidé dat Indonesië vriendschap pelijke betrekkingen met alle landen wenst, ook met communistisch China, maar „het is China's eigen zaak als dat land niet tevreden is over onze huidige politiek", voegde hij eraan toa DJAKARTA Het voorlopige Indo nesische Volkscongres zou mogelijk bin nenkort bijeenkomen om eventuele ganisatie van algemene verkiezingen te bestuderen. Dit is gisteren door het persbureau Antara bekendgemaakt. Leiders van het Volkscongres (parle ment) hebben gisteren op een bijeen komst besloten alle communistische le den van het Volkscongres te ontslaan. Voorzitter van het Congres wordt voor lopig generaal-majoor Poespojoedo. De schorsing van 73 journalisten is on gedaan gemaakt. Deze maatregel stamde uit de tijd van voor de staatsgreep. De openbare aanklager deelt mede, dat voor de beschuldiging tegen 25 journalisten, dat zij Soekarno uit de weg wilden rui men, niet voldoende bewijzen aanwezig Sneeuwstormen in Schotland GLASGOW In Noonl-Engeland en Schotland heeft zaterdag een voor april ongekende sneeuwstorm gewoed. Ta] van wegen werden versperd en een groot aantal automobilisten strand de. Hier en daar werden sneeuwploe gen ingeschakeld om hen te bevrijden. Als gevolg van het slechte weer deden zich verscheidene ongelukken voo Yorkshire kwam een jongeman om leven onder een tractor die door de storm was omver geblazen. Bij een bot- 1 sing tussen twee auto's in een felle 1 sneeuwjacht vond een vrouw de dood vielen drie gewonden. luxe paaseieren Cl77l{y?t niet duur wet heerlijk Overwegeiwl droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenins. Overwegend matige temperaturen als vandaag of iets hogere. Wind tussen noordoost en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Sjahrir ernstig ziek DJAKARTA De toestand van oud- premier Soetan Sjahrir, die te Zürich in een ziekenhuis ligt, is ernstig na een tweede beroerte, aldus meldt Antara, dat het weer van familieleden vernam. Limonadefles in sloot bevatte vergif ACHTERBERG Het vijfjarig zoon- e van de familie L. in Achterberg (nabij Veenendaal) .is vrijdag na het drinken van vergif overleden. Het vent je had in een droge sloot een limona defles gevonden en daaruit gedronken. De fles bevatte een onkruidbestrijdings middel. HEEMSTEDE De 43-jarige mejuf frouw E. Kluen uit de Vijfherenstraat zondag het slachtoffer geworden van gi vergiftiging. Zij heeft, vermoedelijk toen zij een b wilde nemen, gebruik gemaakt van e gasgeiser, die eerst vandaag op het aard is zou worden aangesloten. Het stadsgas, dat in plaats daarvan uit stroomde, bevatte volgens de politie, dus danige giftige elementen, dat mej. Kluen onwel werd en overleed. Haar zuster, die haar op bezoek wachtte, werd in de loop van de avond ongerust en trof haar levenloos in bad tegen reeds drie weken durende be togingen voor terugkeer naar een burgerregering SAIGON/WASHINGTON In verband met moeilijkheden in Saigon en verwarde berichten uit Da Nang en Hué heeft generaal Ngoejen Cao Ky, de Zuidvietnamese premier, het kabinet zondag in spoedvergadering byeen- geroepen. Later op de dag zei hij op een persconferentie: „Wy gan Da Nang bevrijden, zoals we de andere gebieden die door de Viet Cong zyn bezet, hebben bevryd". Hij voegde daaraan toe dat er mi litaire voorbereidingen worden ge troffen om de steden Hué en Da Nang, die de laatste dagen het toneel waren van relletjes van studenten en Boeddisten, tot gehoorzaamheid te dwingen. Ook in Saigon was de toestand verre van rustig. Zaterdagavond heeft de po litie enige honderden studenteu. die het radiostation belegerden met gummi knuppels en traangas uiteengejaagd. Dat alles is een eerste krachtdadig optreden van de Zuidvietnamese leiders Aansporing Ook de Verenigde Staten zijn ai le stilte doende geweest er bij de Zuidvietnamese regering op aan te dringen wat meer haast te maken met de terugkeer naar een burgerlijk be stuur, zo werd in Washington vernomen. De Amerikaanse regering hoopt dat daardoor de politieke spanning zal ver minderen. De Amerikaanse ambassade in Saigon lieeft premier Ky aangespoord een com missie in het leven te roepen om een dergelijke terugkeer te bespoedigen. Maar minister Rusk zei in een vraag gesprek voor de Amerikaanse televisie dat een val van de militaire regering in Vietnam niet spoedig is te verwachten De strijdkrachten zijn immers de best georganiseerde macht in dat land. Ky deelde in Saigon mee, dat zyn kabinet had besloten zo spoedig moge lijk een vergadering bijeen te roepen om een ontwerp-grondwet te bespreken met vertegenwoordigers van alle poli tieke en godsdienstige groepen Radiostrijd Studenten hebben de radiostations in Da Nang en Hué bezet. Van deze sfv tions uit worden nu dagelijks aanvallen op de regering gedaan. In Saigon de monstreerden de studenten vcor de wo ning van generaal William Westmore land, de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam. Ky vertelde op zijn persconferentie dat de burgemeester van Da Nang gela van de overheid had gebruikt om de monstranten tegen de regering te be „Of de regering zal vallen, èf de burgemeester van Da Nang zal worden doodgeschoten", zei Ky „Maar mis schien behoeven wij hem niei dood te schieten. Misschien hoort hij mijn stem door de radio en dan zal hij weglopen naar de Viet Cong I" Gedisciplineerd Luitenant-generaal Chieu, die de hellerende steden heeft bezocht, zei zaterdag dat de oppositie gediscipli neerd was, al paradeerden er tien duizend mensen door Da Nang en a namen er in Hué vijfduizend militairen, politiemensen en ambtenaren deel de betogingen. Inmiddels gaat de strijd verder: Ame rikaanse mariniers hebben op slechts 27 kilometer van Saigon een verborgen nederzetting van de Viet Cong ontdekt '.liet een groot hospitaal, een werkplaats ter vervaardiging van mijnen, bunkers en schoollokalen En op twintig kilo meter ten zuiden van Saigon vloog het gemeentehuis van het dorp Hoa Long i de lucht. Zeventig kilometer verd' naar het noord-oosten liep een militair konvooi op een landmijn. De sleepboot Zwarte Zee is aan een omvangrijk karwei begon nen: een reis naar Portugees An gola met het booreiland Trans- world 58. De tocht met het ge vaarte, dat 75 x 67 x 39 meter meet, zal drie maanden duren. Hier het transport op de Nieuwe Waterweg bij Schiedam. Ruimteschip sond muziek uit Een beeld van de brand die de Liberiaanse tanker Olympic Ho nour in de haven van Marseille verwoestte. Minimumloon vrouwen 1 mei DEN HAAG Volwaardige vrouwe lijke werknemers" van 25 jaar of ouder moeten vanaf het loontijdvak waarin 1 mei valt, het minimumloon van f 120 per week krijgen. Ze moeten in gemengde functies werk zaam zijn. Dat wil zeggen dat ze werken onder gelijke omstandigheden als man nen. Het minimumloon gaat ook gelden voor vrouwen die vallen onder een c.a.o., waarin geen verschil in arbeidsvoorwaar den tussen mannen en vrouwen wordt gemaakt Het minimumloon mag niet in de c.a.o.- loonschalen worden verwerkt. Schouwen zit nog met olie op het strand HAAMSTEDE Ondanks verwoede pogingen is men er bij Schouwen nog niet in geslaagd de taaie olielaag het strand te verwijderen, die ii nacht van woensdag op donderdag spoelde. De een centimeter dikke laag stook olie ligt thans langs de vloedlijn, ongeveer tien meter breed en strekt zich over een afstand van dertien ki lometer langs het strand uit. In kringen van het loodswezen acht men het niet uitgesloten, dat de olie afkomstig is van de South America, die vorige maand op de Maasvlakte brak. Minister Suurhoff ziek DEN HAAG Blijkens een medede ling van het miinsterie van verkeer en waterstaat zal minister Suurhoff enkele weken in het Israëlisch ziekenhuis in Amsterdam moeten blijven. LONDEN/BOCHUM/JODRELL BANK De Russen hebben weer een ruimteprimeur gezorgd. Uit de ruimte klonken gisteravond de tonen van het socialistische stryd- lied De Internationale. De tonen van dit lied, die de ruimtevaartdeskun digen over de hele wereld in een pa niekerige puzzelstemming brachten, werden naar de aarde gezonden door het Russische ruimteschip Loena-10, dat donderdag is gelanceerd, en dat thans in een baan om de maan is ge komen. De signalen werden opgevangen in Bochuim, Jodrell Bank en bij het Franse persbureau A.F.P. Aanvanke lijk bestond er enige onzekerheid over de Loena-10. Toen men had vastgesteld dat de muziek door het ruimteschip was uitgezonden, bleef de vraag: „Waar bevindt het zich nu?" Radio Moskou deelde vanmorgen mee, dat het ruimteschip in een baan om de aarde is gekomen. Voor het communis tische partijcongres in Moskou werd gisteren een brief voorgelezen, onder tekend door allen die aan het lanceren van de Loena-10 hebben meegewerkt Gisteravond, toen de Loena 10 slechts vijftig kilometer van de maan verwijder^ was. ving Jodrell Bank signalen op. Die hielden echter na korte tijd op en men vermoedde, dat de Loena-10 hard of zacht op de maan terecht was geko men. Maar tegen kwart voor negen kwa men er weer signalen van de Loena-10 door en het Westduitse ruimtestation in Bochum ving gedurende een groot aantal minuten „De Internationale" op uit de richting van de maan. Liberiaanse tanker in brand MARSEILLE Bij een hardnekkige brand aan boord van de Liberiaanse tankboot Olympic Honour, die in de haven van Marseille ligt, zijn zaterdag zeven mensen om het leven gekomen. De brand brak zaterdagmorgen uit na een explosie, die tot zeer ver in de om trek was te horen. Pas tien uur later kon het vuur worden bedwongen. Van de 38 bemanningsleden van het tank schip (dat 20.000 ton meet) zijn er vier om het leven gekomen. Ook kwamen drie Franse arbeiders om. Ongeveer twintig bemanningsleden, allen OPRUIEND ARTIKEL Bekende provo s in arrest AMSTERDAM Op last van de of ficier van justitie is de politie vandaag overgegaan tot de arrestatie van drie bekende provo's, Roel van D.. Rob S. en L. S. Aanleiding tot deze arrestatie is een artikel in Provo no. 7", dat onder de kop „Subversieve Brief" verscheen en door de justitie beschouwd wordt als een ern stige vorm van opruiing. In het artikel wordt aangespoord tot o.a. het verstoren van vergaderingen van de gemeenteraad van Amsterdam, het op blazen van de in aanbouw zijnde IJ-tun- nel. het lastig vallen van hoge gemeen telijke ambtenaren en het plegen van allerhend sabotagedaden. Zij zullen waarschijnlijk woensdag voor de afficier van justitie worden ge leid en voorlopig in hechtenis blijven. URETERP De resultaten van de proefboringen in Ureterp, wpar aardgas is aangetoond, zijn nog in studie, maar voorlopige gegevens wijzen op een kleine hoeveelheid gas, die niet te vergelijken is met het gasveld van Slochteren. Kolendamp doodt schipper en broer DOSSELDORF Aan boord van het Nederlandse motorschip Bakro, dat don derdag met een lading gedroogde vis uit Rotterdam in Düsseldorf was aan gekomen, zijn vrijdag schipper Willem Barelds, 23 jaar. en zijn broer Albert, dood in hun hut gevonden. Zij waren gestikt door kolendamp. De politie deelde mede, dat de bei de broers donderdag bij het schoonma ken van het dek een schoorsteen had den weggenomen en een deksel op de uitlaat hadden geplaatst. Zij waren er zich blijkbaar niet van bewust, dat er zich in de kachel in hun hut nog smeu lende kolen bevonden. Op 54-jarige leeftijd is overleden M. L. Pauw. directeur van de vakschool van de Stichting vakopleiding voor goud en zilversmeden te Schoonhoven. Men geloofde toen, dat de Loena-10 enige tyd had gezwegen, omdat het ruim tevaartuig zich achter de maan had «be vonden en dus voor de aarde „uit het Sir Bernard Lovell vond de situatie „buitengewoon onduidelijk" en hij achtte het een vreemde zaak, dat de signalen van de Loena-10 plotseling zwakker wer den, toen de retro-raketten in werking werden gesteld. Dr. Heinz Kaminski, directeur van het observatorium in Bochum, was evenzeer voorzichtig met zijn ver klaringen, maar toen later bleek, dat de signalen van de Loena-10 periodiek wei-den onderbroken, meende hij dat het ruimtevaartuig in zeven tot acht minuten een baan rond de maan beschrijft. Dat zou, aldus dr. Kaminski, er op wijzen dat de Loena 10 heel dicht bij het maan oppervlak cirkelt. De afstand kon hij echter niet schaften. Vrolijk Paasfeest Natuurlijk met voordelig! Grieken, liepen min of meer ernstige verwondingen op. Het is nog niet be kend hoe de explosie is ontstaan. Admiraal Beloe van de NAVO overleden NORFOLK Vice-admiraal sir Wil liam Beloe, sinds 1964 plaatsvervangend bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan is gisteren plotseling overleden. Hij was 56 jaar. Vice-admiraal Beloe kwam in 1963 bij de Britse marine en voerde in de Tweede Wereldoorlog het bevel over verscheidene schepen en convooien. Auto tegen boom: een dode HARDERWIJK Zaterdagochtend is op de Leuvenumseweg een auto met hoge snelheid van de weg geraakt. Het voertuig raakte drie bomen en werd totaal vernield. De bestuurder, C. J. Bosveld uit Harderwijk (23) overleed ter plaatse. Melk en muis VLAARDINGEN Een bewoner van de Spechtlaan in Vlaardingen deponeerde zaterdagmorgen op hel politiebureau een fles melk, waarin een dode muis zat. De keuringsdienst van waren stelt een on derzoek in. In de ouderdom van 68 jaar is over leden mr. J. H. Smits, oud-president van de rechtbank te Arnhem. Politie voorkomt nieuwe rel Pagina 5 Dr. Drees: Rookbommen zijn niet het juiste middel om be zwaren tegen de democratie te uiten Pagina 5. Waarom slemden zij en wat? - Pag. 7 SPORT Pagina's 9, 10 en 11 E3 N.V.v.d. Velde CitroëlH ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 Booreiland weer op drift GRIMSBY De 216 ton meten de Britse kustvaarder Anzio one is in de nacht van zaterdag op zondag bij een storm op de Noordzee ver gaan. De bemanning: van tien kop pen is omgekomen. De coaster ver ging naby Donna Hook in de mon ding van de Humber, nadat zy eer der aan de grond was gelopen. De stoffelyke overschotten van de zee lieden zyn geborgen. Gedurende de hele nacht hadden een hefschroefvliegtuig, een reddingboot en de kustwacht het gebied waar licht signalen waren gezien afgezocht. Later vond men nog een beschadigd redauws- vlot en reddingsgordels Door de zware storm raakte het boor eiland Constellation, dat vorige we-:k eveneens door een storm naar de kust van ons land dreef, weer op drift Een Duitse sleepboot slaagde er niet in het booreiland in een vliegende storm in bedwang te houden. Het booreiland be vindt zich echter niet in g vaar. To«-h zijn 38 van de 50 bemanningsleden net een helikopter van boord gehaald en naar Great Yarmouth overgebracht. Twaalf mannen zijn op ha eiland achtergebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1