Nieuwe Leidlse Courant Engeland bij de EEG is in de goede richting WERKNEMERSACTIE IN EIGEN BEDRIJF U.S.A. Wilson vraagt om samenwerking héérlijk, Mansholt: felle aanval op Schroder Ook zonder Parijs nog perspectief Ikalkoenboutenl Provo s ruien op tot mars Pleidooi voorzitter metaalbond: Nachtelijke klopjacht op brandstichter Commentaren al 75jaar 'tHoogeHuys STUDENTEN WEGENS BELEDIGING VAN PRINSES CEL IN Zat.ltf.aj? 5 tfprfl 1966. 47«trJrarprng Direction F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stantottlidh M ehoblevMi mijn kert 't* teghenepoef I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0.88, p.m. 3,75. p.kw. 11.30 - Klachtendie I bezorging 18.00 19.00 Minister over de Van Imhoff Pagina 7 l Nu reddingbootschipper Jannes Toxopeus niet meer zal uitvaren met zijn blauwwitte boot Carlot, heeft de laatste vertegenwoordiger van een roemrucht geslacht zijn activiteiten op de Waddenzee gestaakt. In ons Zondagsblad het verbaal over het leven van deze stoere Terscbel- linger. Jubileum van de CBC - Pag. 2 In het woelige gezin van Jules de Corte, dat zes kin deren telt, een hond en een papegaai, is mevrouw De Corte de vraagbaak voor man en kinderen. Zij regelt het werk voor haar echtgenoot en schept sfeer in het drukke Delftse huishouden. Op Blad- Zij een interview met de vrouw van Nederlands trou badour. Kamermuziek: Koekoekswals - Pag. 9 Wordt kabinet verjongd? LONDEN Premier Harold Wilson zal naar verwacht wordt het Britse kabinet drastisch verjongen. Gister avond zei hij, dat het mandaat, dat zijn partij heeft gekregen, het zijn regering mogelijk maakt in het buitenland met meer gezag te spreken. Hij vroeg om nationale eenheid, om de geweldige problemen'' het hoofd te bieden. Wilson, die door tweeduizend mensen werd toegejuicht toen hij terugkeerde in Downing street 10, zei: „Ik geloof, dat wij de Britse regering en het Britse volk de duidelijke plicht hebben samen te werken, om de problemen., die nog voor ons liggen, op te lossen. De Labour- regering zal het volk de feiten blijven voorhouden en de noodzakelijke maat regelen blijven nemen, populair of im populair". Verwacht wordt, dat Wilson zijn ka binet drastisch zal verjongen. De minis ter van financiën, James Gallagher, be reidt reeds de begroting voor, die hij begin mei in het nieuwe parlement zal ter van financiën, James Callaghan, be lastingen en een reeks maatregelen om de industrie te stimuleren. TIJDSGEBREK De leider van de conservatieven, Ed ward Heath, heeft de nederlaag van zijn partij deels geweten aan het ontbreken van tijd, om de nieuwe conservatieve beleidslijnen bij het volk te doen inslaan. Een tweede belangrijke oorzaak was volgens hem, dat de loonstijgingen nog niet waren achterhaald door de te verwachten prijsverhogingen- zodat de kiezers vonden, dat ze het goed had den. Heath, die een volkomen ontspan nen indruk maakte, kondigde een ener gieke oppositie aan. (Voor vervolg zie pag. 9) (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De vice-voorzitter van de Europese Commissie heeft zich gisteren op het jubileumcongres van het N.V.V. optimistisch uitge laten over de perspectieven voor de Europese Economische Gemeenschap. Hjj geloofde vroeg of laat te mogen rekenen op de toetreding van Enge land en de daarmee economisch verbonden landen: Denemarken, Noor wegen en Ierland. Een dergelijke versterking van de democratische elementen binnen de EEG achtte hij een belangrijke ontwik keling in de goede richting. Juist daar om vond hij het thans heilloos en on verstandig de politieke moeilijkheden van dit moment te laten overheersen en niet verder te werken aan de ont wikkeling in de toekomst. De heer Mansholt vond het een hoop gevend teken, dat bij de politieke n lijkheden met Frankrijk geen van d< landen het aangedurfd heeft de verdere samenwerking stop te zetten. Dankbaar was hij ook voor de politieke eensgezind heid van de vijf landen tegenover Frank rijk. Thans heeft Frankrijk weliswaar aangekondigd ook uit de Navo te zullen treden, maar daartegenover staan, aldus dr. Mansholt, duidelijke aanwijzingen, dat Engeland gaat komen met voorstel len tot toetreding tot de EEG. Hij hoopte dat de Labourregering daar bij niet zal morrelen aan de wezenlijke kern van het verdrag van Rome en er geen water in de supra-nationale wijn zal worden gedaan, want die wijn drin ken we niet, zo voegde dr. Mansholt hier aan toe. Voor een hechte economische gemeenschap achtte hij een sterke mi nisterraad, een sterk parlement en eer sterke Europese Commissie met duide lijke supra-nationale bevoegdheden prin cipiële voorwaarden. Vrolijk Paasfeest Natuurlijk met voordelig! Dr. Mansholt vond het bijzonder be denkelijk, dat minister Schroder zich uitgesproken heeft voor een toetreding van Spanje tot de EEG in ruil voor steun van Spanje bij het streven naar herstel van de Duitse eenheid. De heer Mansholt vroeg zich af, of de heer Schroder ook lak heeft aan de parlementaire democra tie, zoals dit in Spanje het geval is. Hij noemde toetreding van Spanje tot de EEG alleen mogelijk, wanneer dit land kiest voor een democratische regerings- Overigens merkte de heer Mansholt aan het adres van Engeland nog op, niet te lang te wachten met toetreding, daar de economische unificatie binnen de EEG steeds verder voortschrijdt en dus de te overbruggen kloof met de landen buiten de EEG steeds breder wordt. Het Europa van de Zes zal noodzake lijk groter moeten worden, omdat het DR. S. L. MANSHOLT Duitsland/Spanje thans te klein is om een werkelijke partner te zijn van economische en po litieke wereldmachten als de V.S„ Rus land en China. Amerika Dr. Mansholt meende bijval voor zijn optimisme te zien in de houding van Amerika, dat de Kennedy-ronde (de con ferentie over tarieven en handel) niet heeft afgelast na de politieke moeilijk heden met Frankrijk. Hij zag hierin het vertrouwen van Amerika, dat de EEG in de toekomst toch een politieke en eco nomische eenheid gaat worden. Het al of niet slagen van de Kennedy-ronde vond de heer Mansholt van beslissende bete kenis voor het creëren van een wereld- handelsverkeer met de ontwikkelingslan den. Bij de onderhandelingen gaat het volgens hem niet om tariefsverlagingen zonder meer. Voorts voorspelde de heer Mansholt, dat niet alleen het economische leven in Europa geïntegreerd gaat worden. Hij verwachtte voor de toekomst Europese vakcentrales en Europese politieke par tijen, waarbij hij het voorlopig hield op drie partijen; een socialistische, een chr.- democratische en een liberale party. AMSTERDAM Op het Leidse- plein hebben provo's gisteravond pam fletten verspreid, waarin werd opge wekt vanmiddag individueel te pro testeren tegen „het gewelddadig op treden van de politie in de afgelopen weken". Zoals bekend had mr. Van Hall voor vanmiddag georganiseerde protest mars verboden indien niet aan bepaalde voorwaarden werd voldaan. De provo's weigerden hier op in te gaan. In pam fletten werd nu aangemoedigd indivi dueel te protesteren in een tocht het beeld van de dokwerker naar Museumplein. „Door het demonstratie- verbod negeert Van Hall opnieuw het recht op vrije meningsuiting", aldus hel pamflet Na overleg met hot openbaar minis terie besloot de politie op te treden tegen de verspreiders van het pamflet. Er werden echter geen arrestaties ver richt. Het openbaar ministerie meent, dat hier sprake is van overtreding van artikel 132 van het wetboek van straf recht. Optochten zijn namelijk ver boden tenzij hiertoe vergunning wordt verleend. Het opruien tot een strafbaar feit is krachtens artikel 132 strafbaar. De maximum straf is drie jaar. Voor arrest is mogelijk. Prins Bernhard zal op 17 juni in de Utrechtse Jaarbeurshallen aan de Croe- selaan de manifestatie openen van am bacht en persoonlijk vakmanschap, die tot en met 25 juni onder het motto „Bij de tijd" zal worden gehouden. Doel van de manifestatie is meer begrip en waar dering te kweken voor het ambacht. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De gedachte van de werknemerscommissaris in de on derneming en de heroriëntering van de vakbeweging in de richting van het afzonderlijke bedrijf hebben slapende honden wakker gemaakt. De heer M. Zondervan, voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfs- bond, verklaarde gisteren in de jubileumvergadering van het NW echter, dat het toch deze kant op zal moeten om evenwichtige machtsverhoudin gen binnen de onderneming te bereiken. De grootste dreiging voor de arbei dende stand noemde de heer Zonder van de zorg van bovenaf in de onder neming. waarbij het personeelsbeleid wordt uitgestippeld voor, over en zon der de werknemers. Indien de werk nemersinvloed op de centrale beleids lijnen in het bedrijf er niet komt, zo meende de heer Zondervan, dan ont staat een modern feodalisme. MONDIGHEID De georganiseerde werknemers zullen in eigen bedrijf alleen verantwoordelijk heid kunnen dragen voor het vakbonds- optreden. indien de werkgevers het recht van de vakbeweging erkennen zich met de arbeidssituatie in de onderneming te bemoeien. De werknemers zullen ook in Het strand van Westerschouwen is over een grote afstand bedekt met een centimeter-dikke laag stookolie van onbekende her. komst. Talloze vogels zijn reeds het slachtoffer van de vette sub stantie geworden. Men is on middellijk aan het werk gegaan en probeert de laag met behulp van een bulldozer te verwijde ren. Een poging, die werd gade geslagen door de burgemeester van Westerschouwen en voorzitter van de plaatselijke VVV. paasmanden wt/tt niet duur we/ heerlijk Weersverwachting Zwaar bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Meest matige wind uit noorde lijke richtingen. In de kustprovincies later draaiend naar westelijke richtin gen. Max. temperaturen van omstreeks 10 graden. AMSTERDAM Gisteravond rond elf uur heeft zich in Amsterdam opnieuw een geval van brandstich ting voorgedaan. De betrokken brandstichter wist echter te ontsnap pen ondanks het feit dat met man en macht en zelfs met politiehonden naar hem is gezocht. Rond elf uur wilde de 30-jarige onder houdsmonteur W. Kooijman voor zijn vrouw de was binnenhalen, toen hij bij de houtopslagplaats van de N.V. Schoen maker aan de Rigakade, vlammen zag. Kooijman rende erheen en ontdekte een man in leren jas vlak bij een reeds bran dende stapel hout. Er ontstond tussen de twee mannen een vechtpartij, die eindig de doordat Kooijman een harde klap met een eind hout op zijn hoofd kreeg. Hij wist zijn huis weer te bereiken en sloeg alarm. Hij waarschuwde ook de werf baas, die in de nabijheid woont. Deze slaagde er met behulp van anderen in het vuur te doven met blusapparaten. De brandweer was intussen ook ge alarmeerd en kwam met 2 motorspui ten en een blusboot. Te laat om te blus sen, maar vroeg genoeg om deel te ne men aan een klopjacht naar de man in leren jas. Ook de politie was snel ter plaatse en tussen kwart over elf en twee uur vannacht hebben politiemannen, brandweerlieden en politiehonden met hun begeleiders tevergeefs op het uitge strekte terrein van de houtopslagplaats naar de brandstichter gezocht. Dat er duidelijk sprake is geweest van een geval van brandstichting bleek on der meer uit het feit dat het hout door drenkt was met petroleum. De heer Kooijman werd door de geneeskundige dienst naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. maar zijn verwondingen waren niet ernstig. Hij kon later weer naar huis terugkeren. Wel had hij door het gebeurde een flinke zenuwschok opge- de gelegenheid moeten zijn in de be drijfstijd met deze vakbondsactiviteiten bezig te zijn en zij zullen bij de werk gevers tenminste een minimum aan open heid ten opzichte van de vakbeweging dienen te ontmoeten. De heer Zondervan meende, dat alleen dan het zo dikwijls beleden respect voor de mondigheid van de werknemer wordt waargemaakt. „Dit is iets anders dan alleen een werknemersvertegenwoordiging in de ondernemingsraad aanvaarden, indien de directeur-voorzitter een maximale kans blijft behouden om zo weinig mogelijk tegenspel te ontmoeten." Hij vroeg bereidheid de activiteit van „eigen" werknemers in de vakbeweging ook te waarderen als het gaat om zaken van eigen bedrijf. Indien de erkenning van het vakbondswerk beperkt blijft tot mensen en zaken, die voor de werkgever ver van huis liggen, dan dient men te beseffen, aldus de ANMB-voorzitter. dat de vakbeweging niet anders overblijft dan het aanwenden van alle beschikbare middelen om de erkenning ook op hel niveau van het bedrijf af te dwingen. Alleen met een ondernemingsraad of een uitbreiding van de bevoegdheden van deze raad was de heer Zondervan niet te vreden. Deze raad kan de plaats zyn, waar de georganiseerde werknemers in vloed uitoefenen op de gang van zaken in eigen bedrijf, maar dan moet er eigen vakbondskring beleidsvoorberei ding zijn, dan moet de vakbond zorgen voor deskundige begeleiding en advies dan zal de vakbond zo nodig externe druk moeten uitoefenen In tegenstelling tot dc commissie-Ver dam vroeg de heer Zondervan om recht voor de werknemers om in beroep te gaan tegen handelingen en beslissin gen van de werkgever. Ook zouden des kundigen van de vakbond in de onderne mingsraad toegelaten moeten worden zonder voorafgaande toestemming van de directie. De bedrijfsleiding zal tijdiger meer on derdelen van haar beleid met de onder nemingsraad moeten bespreken. De vak beweging moet de nodige begeleiding en de mogelijkheden tot beleidsvoorberei ding in eigen kring verschaffen en de ondernemingsraadsleden desnoods tegen machtsuitoefening beschermen. De praktijk van 15 jaar onderne- mingsradenwerk heeft in wezen nog weinig aan de bedrijfsverhoudingen veranderd. De werknemersinvloed schoot tekort tegenover de macht der bedrijfshiërarchie en het overheersen van commercie en techniek in de be leidsoverwegingen van de leiding. Hoge looneisen en wilde stakingsacties zijn dikwijls de uitweg geweest voor de frustraties, die men in de bedrijfs structuur ondervond. De heer Zondervan concludeerde, dat STEEN DER WIJZEN De loonvorming in ons land heeft de laatste jaren al heel wat hoofdbre kens gekost En steeds weer komen de deskundigen tot de conclusie dat bij een overspannen arbeidsmarkt het voeren van een bevredigende loon politiek praktisch onmogelijk is. De ervaring heeft geleerd, dat bij een te strak geleide loonvorming de „zwarte Ionen" weer de kop op ste ken. met alle nare gevolgen van dien. cn dat bij een te vrije loon politiek botsingen ontstaan met wat economisch toelaatbaar wordt ge acht. In zulk een situatie is een „steen der wijzen" letterlijk en figuurlijk goud waard en het behoeft geen betoog dat daarnaar dan ook ijverig wordt ge zocht. NIET VOOR T GRIJPEN Nu heeft de loondeskundige van het C.N.V., de heer C. A. Bakker, op het jubileumcongres van de Chr. Be drijfsgroepen Centrale de gedachte geopperd om de moeilijkheden bij de loonvorming op te lossen door bij c.a.o.-onderhandelingen afspraken te maken over bepaalde vormen van winstdeling. Pas als de vakbeweging de zekerheid heeft dat de werknemers redelijk meeprofiteren van de be drijfsresultaten, kan van haar ge vraagd worden dat zij zich gematigd opstelt en genoegen neemt met loons verhogingen die in de buurt van pro- duktiviteitsstijging liggen, zo be toogde de heer Bakker. Bepaalde vor men van winstdeling zouden even tueel „te kleine" loonsverhogingen dan achteraf kunnen corrigeren en zij zouden bovertdien de gewenste differentiatie in de loonvorming (op grond van de mogelijkheden per be drijfstak of onderneming) tot stand brengen. De gedachte van de heer Bakker lijkt ons de moeite van het bestuderen waard. Bij voorbaat is echter wel duidelijk dat ook langs deze weg vele moeilijkheden liggen opgestapeld. Om, vragenderwijs, slechts enkele te noemen: zullen de „gesloten" onder nemingen bereid zijn hun boeken voor de vakbeweging te openen? En wat moet er gebeuren met de in komens der werknemers van bedrij ven. die geen winst maken, het over heidspersoneel bijvoorbeeld? Met an dere woorden: de loonpolitieke ..steen der wijzen" ligt nog steeds niet voor het grijpen. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING de vakbeweging, de belangenbehartiging op bedrijfsniveau daarom niet langer en mag beperken tot het onderhan delen over en de controle op lonen en arbeidsvoorwaarden. De vakbeweging zal zich verantwoordelijk moeten weten voor het tot zijn recht komen van de mense lijke persoonlijkheid in alle aspecten van het bedrijfsgeheimen. AMSTERDAM Wegens beledi ging van prinses Beatrix heeft de Amsterdamse politie drie studenten gearresteerd. Zij worden verant woordelijk gesteld voor de publica tie van foto's in het 63ste nummer van het blad „Bikkel Acht", dat wordt uitgegeven vanwege de stu dentensociëteit Olofspoort. De foto's die op de eerste, derde en middelste pagina voorkomen, suggereren do Prinses voor te stellen en worden in hun samenhang voor haar beledigend geacht. De gearresteerde studenten zijn de 22-jarige J. J. K., de even oude R. P. en de 21-jarige F. B. Zij ijjn aangehou den op grond van artikel 112 van het wetboek van strafrecht, in het bijzon der gepleegd ten aanzien van Prinses Beatrix. De maximum straf die staat op het misdrijf, waarvan zij worden verdacht, is vier jaar. 1000 STUKS Tevens zal proces-verbaal worden opge maakt tegen de 38-jarige tijdschriftverko per en boekhandelaar J. van L., die een deel van de oplage (1000 stuks) ten ver koop heeft aangeboden. Het merendeel van de oplage is gestuurd aan abonnees. Van L. kan tot maximaal een jaar gevan genisstraf worden veroordeeld op grond van artikel 112 respectievelijk 113 van het W.v.S. De drie studenten, die voorlopig op het hoofdbureau van politie worden vastge houden. zullen dinsdag voor de officier van justitie worden geleid. Zij zullen, tenzij anders wordt beslist, in voorarrest blijven De tijdschriften, die bij Van L. werden aangetroffen, zijn in beslag geno-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1