De wijde wereld uw portretstudio Slachtoffer werd vroeger in de tang genomen jsOp'ajBU PUZZEL VAN DE WEEN ZATERDAG 2 APRIL 196« T^R is een tijd geweest dat de portretfotograaf zijn slachtoffers letterlijk „in de tang" nam als hij hen ging vereeuwigen op de gevoelige plaat. Er waren in die tijd zulke lange belichtingstijden nodig om een foto te maken, dat de mensen nauwelijks zo lang stil konden zit ten en dus kregen zij een klem in de hals en soms ook rond de schouders, die hen dwong roerloos te zitten. Die tijd is natuurlijk al heel lang voorbij. Wat gebleven is bij ouderwetse fotografen?: de rompslomp van vele en sterke lampen, een wirwar van kabels door de studio, reflectieschermen en nog veel meer lastigs. Moge deze hele bedoening in sommige gevallen voor de vak mensen onmisbaar zijn. de amateur heeft het in dit opzicht i grote afstand genomen, de af dingen blijven normaal. Later kan i kopje worden vergroot uit het hele negatief. véél eenvoudiger. Gratis staat hem de hele wijde wereld ter beschikking als portretstudio. Het geijkte portret, waarvoor statig werd geposeerd, raakt meer en meer uit de gratie en men verlangt tegenwoordig foto's, die iets zeggen van het karakter van de geportretteer de. soms iets van zijn beroep of hobby, maar in elk geval foto's die léven En daarvoor moet men be paald niet in de studio zijn, maar gewoon in de eigen om geving van de geportretteerde of buiten. Wil men binnenshuis kieken, dan kan dit met of zonder flits. In het laatste geval moet uw camera de mogelijkheid hebben om sluiter en lensopening te verstellen. Gebruik dan een snelle film van bv. 24 din. Het hanteren van een belichtings meter is welhaast noodzakelijk, tenzij u zo'n crack bent, dat u het zonder kunt. Gegevens kunnen we u niet verschaffen, want in elk geval zal de hoe veelheid licht anders zijn. Bij het raam Laat uw „slachtoffer" in de buurt van een raam gaan zitten en hang aan zijn schaduwkant een witte doek. een laken, een krant o.i.d., doch zorg er voor dat dit attribuut niet op de foto komt. Laat uw object nu niet poseren, doch maak een bab beltje. probeer hem of haar aan het praten te krijgen. Stel in tussen scherp en houdt het toe stel gereed; zodra u denkt „dit is het".., knip! Maar druk pas af, wanneer u |illllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllig ^iiiiiiiimiiiimimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ziet dat de man of vrouw tegen over u volkomen zichzelf is en de camera totaal heeft vergeten. Dit lukt veel gemakkelijker dan u misschien denkt, als u maar een gesprek gaande weet te houden. Gebruikt u de flitser, dan is alles veel eenvoudiger. Als u de achtergrond maar rus tig houdt, speelt het geen rol waar u uw „klant" zich laat opstellen. Maak echter wel ge bruik van de reflectie-flits, door tegen plafond of muur te flitsen en niet rechtstreeks op het ob ject. Het resultaat wordt dan veel beter. Recept reflectie-flits: film 21' din. lensopening f:11, 1/25 sek. afstand 2-5 meter. Buiten Buiten kunt u letterlijk alle kanten uit. U kunt een stukje landschap mee opnemen in het beeld om een bepaalde sfeer of indruk te Wekken; een bank. een merkwaardig gevormde boom, een stukje strand, een hek, de mogelijkheden zijn legio. U kunt ook de lucht als achter grond gebruiken door een lage camerastelling. U hoeft er slechts even voor door de knieën te gaan. Let dan echter wel op uw object. Een foto die een blik geeft in iemands neusgaten is doorgaans niet aantrekkelijk. Houdt ook de achtergrond rustig door niet te sterk te dia- fragmeren. Door gebruik van een grote lensopening wordt de achtergrond onscherp, soms zelfs helemaal verdoezeld en de geportretteerde komt daardoor ..los" van die achtergrond; uw foto krijgt meer dieptewerking. Tenzij u telelenzen gebruikt, dient u vrij dicht op het object toe te gaan. Met de box is dit alleen mogelijk, als het toestel letje is voorzien van een zg. portretlensje. Ga tot 1 meter, niet korter. Let daarbij vooral op zg. ver tekening, die ontstaat doordat de lichaamsdelen die zich het dichtst bij de lens bevinden, ook het grootst worden afgebeeld. Men kan deze vertekening tot een winstpunt maken, wanneer iemand bv. een zware onderkin heeft, een te lange neus of zo. Zorg er dan voor, dat de kin. de neus, enz. van de camera weggedraaid is en dat lichaams deel zal op de foto kleiner lij ken, hetgeen de geportretteerde onbewust zal appreciëren. Gebruik buiten een film van 17 of 21 din en zet een geel- of lichtgroen filter op de lens plus een zonnekap. Praten Wanneer er voldoende licht is om met 1/25 sek. te werken, i6 een statief niet nodig. Het ge heim van fotojournalisten die opnameafstand geeft vertekening, let op, dal kin e dus lelijk worden afgebeeld snel iemand moeten portrette ren en geen uren de tijd hebben om op de juiste stemming te wachten: praten, praten, het slachtoffer tot een ontspannend gesprek brengen en inmiddels knip-knip-knip een hele serie foto's. Daar zit altijd beslist een foto bij waarvan iedereen zegt: dat is em precies! Het klinkt wat verkwistend, maar is een goed portret geen filmrolletje waard? Voldoening Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. lvens, Krankcnslag 69, Den Haag. De eerste drie ronden van de finale om het landskampioenschap zitten er op. De favorieten hebben onze prognoses tot heden niet be schaamd. Er zijn fraaie en vooral spannende partijen geleverd, zodat de toeschouwers volop aan hun trekken zijn gekomen. In deze rubriek ziet u enkele be slissende momenten, die uiteraard geen afspiegeling zijn van de pres taties, doch uitsluitend het ïesultaat laten zien. De jonge Fries Oebele Hoekstra de monstreert een gebrek aan theore tische kennis, dat hem al enige malen duur te staan kwam. Een frappant voorbeeld vindt men in diagram I. waar ..het zetje van Bergen" zijn ver rassende werking demonstreerde. De slagvaardigheid van J. de Boer kwam tot heden alleen tot uiteing in zijn partij tegen v. d. Sluis. Tegen Bom kon hij zich niet redden. Van Dijk heeft gevoel voor finesses, hetgeen hem de nodige punten oplevert. Dat men in het damspel r.iet voor zichtig genoeg kan zijn en geen mo ment mag verslappen, werd ook be- pioenschap van België. In de com pacte stelling van diagram IV speel de Oscar Verpoost automatisch 7—11. waarna ..old man" Demesmaecker gre tig toehapte en een niet verwachte overwinning boekte. Het zijn nog al tijd de kleine zetjes die het heel goed Wit: J. de Boer 1, 14. 18. 23. 26. 28. 29. 30. 28^39* et afdoend» 39—33 4843 15—10 10X17 Wel verrassend, doch jm de nadelige stand O. Hoekstra welüks verwachten dat die ene foto meteen een portret ople vert, waarover de geportret teerde wild-enthousiast is. Er valt over de portretfoto grafie-buiten nog veel meer te zeggen: over het niet laten po seren, over het voordeel van een licht bewolkte hemel die meer plastiek in de foto brengt dan een fel zonnetje, over het vermijden, dat uw onderwerp in de zon moet staren, enz. Maar ga eens aan de slag en probeer eens een geslaagd por tret te maken van uw huisge noten, uw verloofde. Het geeft een ongelooflijke voldoening 18 X 29 24X22 dan was gevolgd 36—31 26x30 35X4 O. Verpoest 2 t/m 6. 8. 10 t/14, 16 t/m 1 Kruiswoord puzzel Horizontaal: 1 op geen plaats, 7. stad in Duitsland. 13. ridderteken. 14. bijwoord. 16. zijtak Douro, 17. pauselijke encycliek (afk». 18. luitenant (afk), 20. lichaamsdeel. 21. bekende afkorting, 22. dam langs een water. 23. vreemde taal. 26. toethoorn 28. geriefelijkheid. 30 stad in "t Z. van Westfalen. 31. de gouden bul (afk. Lat) 33. heimwee. 35. uitroep. 36. niet vast. 38. rijschool <afk>, 39. bekende afkorting 40. eiland in de Ierse zee 41. vis. 42. lichaamsdelen. 43. traag van begrip. 44. zijtak Donau. 45. afkorting op visitekaartjes. 46. district (afk» 48 voorzetsel. 50. scheik. element «afk). 51. zoete lekkernij. 55 radio omroep 'afk> 56. duivel. 57. vogel. 59. plaats in Utrecht. 62. mannelijk beroep. 64. gewicht (alk». 65. trustee (afk) 66. inhoudsmaat. 68. sint «afk», 69. lidwoord. 70 landbouwwerktuig 72. begrip. 74 voedsel 76 vleessoort. 77. land In Europa. Vertikaal: 1. volgens de regel 2. meisjesnaam. 3. eerw. heer 'afk. Lat). 4. plaats in Limb. 5. ontkenning (Eng). 6. graafwerktuig. 7. klei nigheid. 8. pauselijke encycliek (afk). 9. de maangodin. 10. van het te ken af te herhalen «afk. i.d. muz.i. 11. iedere. 12. plaats in N. Holland. 15. grond die bij een hoeve behoort. 19. eender kleise Soenda-eilanden. 21. ketting met emmers of bakken, tot opvoering van water of van fijngemalen stoffen. 24. luitenant-generaal (afk). 25. Noordameri- kaanse laurierboom. 26. het tegenovergestelde, 27. voorzetsel 29 karaat (afk». 30. inhoudsmaat (afk). 32. plaats in Over. 34. leger (Fr>. 25. werktuig. 37. gem. In N. Brab, 40. insektje, 44. rechtschapen. 45. geestelijke. 47. net om patrijzen te vangen. 49. aandoenlijk. 51. kledingstuk, 52. scheik. element (afk). 53. per meter (afk) 54. veter. 56. stapelmeter «afk). 58. staat soms boven drukwerk, 60. dus «Lat». 61. in de grond gegraven diepte. 63. lusthof. 66. vermoeid. 67 aanw. voornaamw 71 munt ln Nederl <afk). 72. na dato «afk). 73 boom, 75 scheik. element «afk» OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: l kapper. 6 ka baal. 12. toer. 14. kras. 18 e.v„ 18. re. 19. alt. 21. in. 22. ge. 23. ver trek. 26. uithaal. 29. erna. 30. Beers. 32. alge. 33 ne, 34 a.b., 36. rek. 37 RN.. 38. Ee. 39. slim. 41. loge. 43. Po. 44. eerbied. 45 es. 47. mest, 49. sein. 52 eb. 54 nt. 55. pas. 57 nn. 58. Be. 59 long. 61. Borne. 63. teen. 65. Gameren. 67 Ommeren. 69 es. 70 le. 71 dar. 73. ag. 74. r.i.. 75 mede. 77 Aden 79 kaneel 80. Mierlo Vertikaal: 2. at. 3. porta;,1. 4 peer. 5. er. 7 a.k.. 8. brtt, 9. aan- Turk. 22. gage. 24. R. N.. 25. eb. be. 62. erft, 64. maden 72. as. 75 ma. <o. te. it. ai. 78. nl. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven, ln de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: f2.50 f5.- .-„i feest. Heb je een lange verlang lijst gemaakt? Waarom heb je zolang gewacht met schrijven? Ik dacht werkelijk dat jij tan4e Jos aan het vergeten was. Niet meer doen hoor! II1I9IRIIII11I Dag nichten en neven. Hoe maken jullie het allemaal? Fijn dat we nu allemaal weer beter zijn van de griep aanvalletjes. Wat heeft het de afgelopen dagen geregend, gestormd, gehageld en ga zo maar door! Oef, het was allemaal niet zo best hoor! De meisjes en jongens die een héél eind naar school moeten fietsen hebben er denk ik wel erg veel last van gehad. Maar... het Is toch echt lente! Hebben jullie gezien hoe alles uitloopt buiten in de natuur? Het wordt toch echt al mooi hoor! En dan niet te vergeten de lammetjes in de wei. Ze springen er al duchtig op los. Voor jullie breekt volgende week de vakan- tietijd aan. Wat een feest! Hebben jullie goed je best gedaan op school? Volgende week zullen de cijfers het laten zien of we goed hebben gewerkt. Jullie schrijven ze toch zeker de volgende keer in de brief? Tante Jos is ook erg benieuwd hoor! Veel nichten en neven vroegen of tante Jos naar de winter sport is geweest. Nee hoor, tante Jos is gewoon thuis gebleven. Ook erg fijn hoor! Deze week hebben jullie niet zo goed je best gedaan met schrijven. Hoe komt dat? Tante Jos vindt het altijd fijn als ze veel en gezellige brieven ontvangt. Zullen we de volgende keer goed ons best doen? In het begin is het misschien een klein beetje moeilijk, maar als je een paar brieven hebt ge schreven gaat het steeds gemakkelijker. Probeer het maar eens. Voor we nu verder gaan kij- Fijn dat het goed gaat op ken we eerst even naar de op- school, Hans Noomen, Alphen lossing van dc puzzel. Hier aan de Rijn. Heb je de repeti- komt ze: ties goed gemaakt? Leuk hoor, Het is een mooie bos tulpen, al die bloeiende crocusjes. De prijzen krijgen thuis- j Krijg jij een lange paasvakan- gestuurd Anja v. d. Meer. tie? Voorhout, en Bea van Muyden, Allemensen wat ben jij ver- Burgerveen. wend op je verjaardag Arjen Hiep, hiep. hoera!!!! de Pagter, Den Haag. Heb je al Jan Fonteine, Ineke de veel met de bus gereden' Ga Jong en Hannie Oranje van jij op een voetbalclub? Wat harte gefeliciteerd met jullie woont jouw oma ver weg. verjaardag van de nichten en Leuk dat ze nu hier in Holland neven. met vakantie is. Ben jij weer helemaal beter? Hoe gaat het Maar toen de .jchool -jeugd We gaan nu de brieven be- op school? Kreeg je moeilijke buiten stond. antwoorden. repetities? Stuur je de volgen- Bleek ieder muisje weer ge- Oef. wat zijn jullie verschrik- de keer de oplossing in" 2°7d", kelijke bofferts dat jij en je Ben jij weer beter, Rita Per- Ze la.f,hten -ha broer een fiets hebben gekre- fors. Sassenheim? Wat heb jij •>nei gen Anja van der Meer, Voor- wel hout. Wat zal je straks kunnen rolschaatsenshow. Heb je al genieten als het mooi weer! veel mooie platen en foto's mi wordt. Waren de repetities! het oranje-schrift geplakt? Een leuk gedicht, vinden jul- moeilijk? Breien jullie een ba- Voor jou is het al gauw groot I lie niet? bymutsje? Leuk hoor een schortje! Wanneer is het school reisje? Is het schrift (De muizenjeugd. De muizenjeugd van Spekker- Zat snuivend in de mui- zenschool. „Allée, allee", zei meester Tuf. „Nu is het uit met dat gesnnf „Zeg muizen-Flip. vertel eens Hoe noemen wij het „monster'.kat? Maar Flipje riep alleen hatsjoe „Schei nu maar ui*", zei meester moe. Toen kwam de beurt aan mui zen-Mie Maar Mietje riep alleen „hatsjie. „Oe", kreunde meester, „oe. ha.hatsjoe." „Waar moet het met de jeugd naar toe?" Toen riepen alle muizen ..piep", „Wij hebben vast de muizen- griep." „Tsjoe". riep de meester, „da's niet best." „Kruip dad'lijk in je muizen- piepten de'De meester geeft ons lekker worden met alle foto's en plaat jes? Prachtig dat jullie onder de bijbelles weieens een „stukje" uit de Mattheüs Passion kun nen horen. Bea van Muijden, Burgerveen. Vind je het mooi" Heb je de repetitie goed ge maakt? Jij boft maar met zo'n lange vakantie. Ga je nog loge ren? Waar ga jij zwemmen? Leuk dat jij een lapje stof in de brief deed, Antje Nell, Was senaar. Is dat voor het bloesje? Mooi hoor! Heerlijk dat jij zo'n eind hebt gefietst. Gewel dig dat jij al zelf zoveel hebt genaaid. Mm mm. wat kook er bak jij veel lekkers op school Hoe is het met de repetitie ge gaan? Nou en of de narcissen nu mooi worden. Hoe is he' met de juf? Prachtig dat er bij jullie zo veel crocusjes in de tuin bloei en Arie Noomen. Alphen aan de Rijn. Wat zal dat een mooi gezicht zijn. Heb jij de repeti ties goed gemaakt op school? Wat ga je allemaal in de paasvakantie doen? zult wel denken wat moet ik nu met deze puzzel doen. Tante Jos zal jullie een klein beetje helpen. Het land moet in drieën ver deeld worden en op ieder stuk twee bomen en een koe We mogen hier voor maar twee rechte lijnen ge bruiken. Probeer het maar eens. De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 5 april. Jammer dat jij niets schroei, Rita Pronk, Den Haag. Vind je het 7.0 moeilijk? Nee toch? Vol gende keer verwacht ik echt een lange brief van jou hoor! Heb jij een fijne verjaa"dag gehad. Johan Pijl, Den Haag? Zijn je vrienden nog geweest en heeft mamma pannekoeken gebakken? Heb je een boot ge kregen? Enfin je schrijft het de volgende keer maar hoor! Hebben oma en opa het fijn gehad? Wat zijn ze ver weg geweest. Heeft de meester een mooi cadeau gekregen? Grap pig die zebravinken. Leven de kleintjes nog? Prachtig dat jullie d«r kleine Frannie even mochten zien, Ada Ridder, De Lier. Wat was dat een knappe oom Geen. Ge weldig dat hij kon spelen en goochelen. Fijn dat het wand kleed op tijd af was. Waar maak je het schortje "an? Grappig die oranjeboom! Heerlijk dat jij met het schoolkamp mee mag Hans Rietdijk, Leimuiden. Wat zul len jullie genieten, 't ls te ho pen dat het dan prachtig weer is. Nou en of tante Jos weef dat de lente is begonnen. Be dankt voor je versje hoor! Natuurlijk mag jij een nich tje worden. Annemarie Riet veld. Ter Aar. Hartelijk wel kom bij de nichten en neven. Prachtig dat jij zo'n mooi oran je-schrift hebt gekregen. Heb je er al iets moois ingeplakt? Tante Jos wil ook een versje in jouw poëzie-album schrijven I hoor! Nu nog een versje van Hans Rietdijk. Lente. Zie de snip daar op de plas. De roep van de wulp klinkt uit 't moeras Pieoe, pieoe. pieoe. pieoe De lente is nu weer in 't land. Ook jij mag een nichtje wor-1 den, Hetty Rietveld, Ter Aar. j Hartelijk welkom hoor! Wat maakte jij de brief mooi! Prachtig zo'n mooi glas. Mmm, j wat heb jij veel lekkers gekre-1 gen. Heb jij mooie platen in het schrift geplakt? Hoe heet jouw vriendin? Jammer dat u weer in het gips moest mevr. Roos, Den Haag. 't Is te hopen dat het straks op 6 mei er voor goed wordt afgehaald. Fijn dat Koos weer wat beter is. Gaat het werken goed? Veel sterkte mevr. Roos. Voor de meisjes en jongens die zelf een eigen kamer heb ben gaan we iets moois maken. Als mamma hem heeft schoon gemaakt is het leuk weer eens iets nieuws aan de muur te hangen. Zullen we eens probe ren een mooie narcis te ma- Hoe gaat het nu met jou We moeten wel een mooi Thea Roos. Den Haag? Is jouwj stekje stevig papier hebben of hand al een klein beetje beter. I karton en dan in een witte Jammer hoor. dat het zolang j kleur waar we alles op kunnen duurt. Fijn dat je zo'n mooiplakken. De meeste van jullie rapport kreeg. Ja en nu de ta- hebben denk ik wel een mooie ken nog proberen af te maken, kleur- of verfdoos. Als we die Zal dat wel lukken, denk je° nie' hebben kunnen we het Ik hoop dat je de volgendeook met gekleurd papier doen. keer weer zelf een brief kan schrijven hoor! We gaan eerst de steel ma- ken van een mooie kleur Prachtig dat jij zoveel zingtgroen. De lenote is 25 ;m en de Antonlje Roos, Den Haag. Dat breedte 0„gegeer een balie moet je maar veel doen hoor! c„, Denk om d„, bij (Je Ga jij graag naar school? Hebb,oem Je s(ce, bce(je Tmd je al iets moois gemaakt voor ioopt hoor! Ze heeft geen blade- het paasfeest? Help jij mamma re„ dm 2ij„ we ganw klaar Voor de bloem nemen goed? Nou en of het fijn is dat het lente is geworden. Hannie van Rumpt. Den Haag. We zullen hopen dat het lentezonnetje gauw komt hoor, want dat is de laatste weken nogal eens weggebleven. Was het groot feest op 21 maart? Jij boft maar dat oma zoveel moois kan breien. Wat zal ..Barbie" nu deftig zijn. Heb je al iets moois getekend op het school bord van de trouwerij? kleur geel en knippen zes ovale blaadjes die we in een cirkel naast elkaar neerleg gen en opplakken. Voor het hartje knippen we een stuk pa pier van 7 cm lang en 2 cm breed. We vouwen het in de lengte een halve cm om en maken daar allemaal kleine knipjes in. Als we hier mee klaar zijn gaan we de breedte aan elkaar plakken met plak band of een beetje lijm. Niet moeilijk hoor! We plakken nu het hartje in het midden van de blaadjes en zo, dat de klei- ne randjes met de knipjes naar buiten komen op het papier. Een houtworm zat in de keu- i kenstoel, Een leuk werkje hoor! Pro- En at en at een heleboel. beer het maar eens. Maar op die stoel zat tante Mien Meisjes en jongens de brie- Die had de houtworm nog. venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie weer voor een volle? De letters S t/m Z zijn aan de beurt. Dag hoor. tot de volgen de keer. TANTE JOS. De houtworm. nooit gezien. Hij at en at tot het krikte krakte En tante Mien om kwart v Pardoes door de stoel zakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16