Mevrouw De Corte leidt man en gezin Bestralen van voedsel: nuttig of gevaarlijk? BLAD ZIJ RUSTIGE ACHTERGROND VAN VEEL ACTIVITEIT I Met Pasen feest in Boskoop EVEN TIPPEN Uw oordeel over de mode dialoog dialoog dialo ren ten aan_ ZATERDAG 2 APRIL 1966 Terwijl de jongste telg van acht weken in huize De Corte in Delft in zijn wiegje wordt gelegd, oreert vader Jules: „Het is niet voldoende dat je de vrouw van iemand bent. Je moet iets zijn, niet iets doen. Het is niet belangrijk wat iemand doet, maar wie iets doet. Jongens, waar is mijn pijp?" Jules de Corte zoekt op het dressoir. Zijn vrouw Mien komt binnen en zegt rustig: „Je pijp ligt boven Jules". Dan rent een van de zes kinderen naar vaders werkkamer en komt met de pijp terug. Er is enige consternatie om de fotograaf moeten we er allemaal op en Emma, de hond, ook? In dit alles is mevrouw W. J. de Corte-Verhoe ven het rustige middelpunt. Ze laat de baby weer halen door de huishoudelijke hulp, zegt: „Jules, kam je haar even". Jules, die even tevoren met een pruillip, waarop Bardot jaloers zou zijn, protesteer de tegen het feit dat hij op de foto moest („moet ik me nog scheren ook") gehoorzaamt zonder mankeren. In een oog wenk heeft ze het hele woelige troepje compleet met pape gaai op de achtergrond en de hond Emma op de voorgrond bijeen, en wordt de énige familie-plaat geschoten. Wél, mevrouw de Corte is iemand, dat werd duidelijk nog voor we nauwelijks een woord gewisseld hadden. Voor haar huwelijk werkte ze op kantoor. Haar zus speelde piano voor een gymnastiekver eniging en als zij niet kon, nam Jules de Corte de hon neurs waar. „Hij kwam dikwijls bij ons thuis in de Fre- derik Hendrikstraat hier in Delft. Ik was zeventien, hij 22 jaar. Van het een kwam het ander en we trouwden in 1954 in Delft. Delft had echter geen huis voor het jonge paar want Ju les was niet econo misch aan de stad gebonden". „Als ik er tegen aan ga hangen kan ik in Hilversum wél een huis krijgen" dacht Ju les en zo woonde het echtpaar De Corte drie jaren in Hil versum. Toch werd dat op den duur bezwaarlijk. Altijd in het zelfde radio- en tv-kringetje kan licht tot eenzijdigheid leiden en toen Jules in Delft een huis kon kopen, verhuisde hij naar de St. Joris weg naar een gezelli ge ruime eengezinswoning in een rij van vier, met voor en Op liadr schouder is hij tam achter een tuin. De Montesso rischool heeft de kinderen vrij gegeven de dag dat wij er zijn en dus zijn ze allemaal thuis. Madeion van elf, Lindeke van negen, Jules jr. - pappa's vriend je van zeven, Ernst van vijf Marjolijn van drie jaar en Lu- cienne Victor de baby. Emma de hond, is lief en aanhalig, er is ook nog een leuke zwarte poedel. De papegaai fluit en Iedereen kent de bol lenstreek en „Keukenhof", maar wie bezocht wel eens Boskoop tijdens de heester- bloei? Of wist u niet dat dit boomkwekerscentrum niet al leen groen, maar ook feeste lijke en kleurige boeketten te bieden heeft, waarbij vooral de azalea's en rhododendrons wedijveren in schoonheid als belangrijkste Boskoopse cultu ren? En nu gaat Boskoop feest vie len het karakteristieke dorp met zijn smalle lange kwekerij en als eilanden tussen de slo ten, bereikbaar door talloze bruggetjes, die het geheel extra bekoring verlenen. Het is name lijk uit een oude bewaarde re kening vast komen te staan dat Boskoop 500 jaar geleden al en ten van vruchtbomen verhan delde. Dit heugelijk feit wordt dit jaar herdacht en zal zich ook naar buiten manifesteren door een grote tentoonstelling „Flora Nova" van 8 t/m 17 april, waar het mooiste en het nieuwste op het gebied van heesterbloei en coniferen te zien zal zijn onder het motto Ook vrouwen de plaats beter leert kennen, zal ervaren dat ook vrouwen het onderwijs aan de Rijks Mid delbare Tuinbouwschool volgen en dat ook de HOTA, de hoge re opleiding voor tuinarchitec tuur. aansluitend op de school opleiding, al verschillende vrou welijke leerlingen heeft gehad, die hogere functies in de tuin bouw hebben verkregn. Op het laboratorium van het Proefstation voor de boomkwe kerij en in andere laboratoria en tuincentra werken ook i meisjes en speciaal in kweekkassen wordt veel ver delingswerk door jonge vri wen van kwekers gedaan. „Laat de meisjes maar I men" zei een kweker, want waar veel fijn werk verricht wordt, is volop gelegenheid t voor vrouwelijke krachten. Het veredelen griffelenis echt priegelwerk en juist geschikt voor vrouwenhan den. Bovendien blijken de meisjes, ook van lager ni veau, op de kwekerijen en in de pakloodsen de werkruim ten netter te houden, hebben ze kijk op een economische werkverdeling en over het al gemeen zijn ze vasthoudend en betrouwbaar wat hun werk betreft. Dat is dan het oordeel van een kweker over praat, de telefoon gaat en de post komt. Daar tussendoor praten we wat met elkaar, de jongste kinderen zijn naar boven maar Lonneke vindt het allemaal machtig. Ze is vrij moedig zonder brutaal te zijn, leest onderwijl de post voor. De papegaai, die voor de foto mocht poseren op mevrouws schouder, klimt intussen in de gordijnen „O Lonneke, haal jij hem er eens uit" en twee kleine mooi getekende poezekinderen wande len over de tafel. In de trein „Jules was pas afgestudeerd aan het conservatorium toen ik hem leerde kennen. Wanneer hij componeert? 's Nachts op zijn werkkamer, waar ook een piano staat, lekker helemaal alleen. Inspiratie opdoen? O, dat is verschillend, soms in de trein, lacht ze. Natuurlijk, door de kin deren ook, maar niet direct, meer de sfeer, zou ik zeggen.» Of ze luisteren naar het zondag- middagprogramma voor de ra dio, het radio-prentenboek? Soms helemaal Met, het is ge woon dat pappa speelt en zingt. Soms zijn de versjes ook voor ons helemaal nieuw en een ver rassing. Weet u, de kinderen we ten niet beter". We schrijven netjes een rijtje op van Jules aktiviteiten: begon nen met radioziekenbezoek voor de KRO, dan „Roulette", het Ra dio-prentenboek met een kinder liedje, iedere week een nieuw. Voorts een maandelijkse tv-uit- zending en incidentele medewer king aan radio- en t.v. werk. U kent het: de „Open deur" met ds. G. P. Klijn onder meer. Jules imiteert meesterlijk de stemmen van Alex van Waardenburg, ds. Klijn mét snuif, fluit als de pape gaai, imiteert de pianoleraar en zijn speelse dochter die vergat haar lessen te leren. Niemand lacht erom, het is blijkbaar zijn gewone wijze van doen. Als ik de deur uit ben, zal hij me meesterlijk nadoen bedenk ik ge amuseerd. Achtergrond Mevrouw De Corte intussen is de rustige achtergrond voor al Jules aktiviteiten. Zij rijdt hem met de auto naar het station, gaat als het moet helemaal mee als hij gedurende het seizoen in zalen optreedt in den lande ook als het nachtwerk wordt. „Dan is er een mevrouw bij de kinde ren, die ons bij thuiskomst met warme koffie opwacht", ver klaart ze. Zij is er overigens de vrouw niet naar haar spruiten alleen achter te laten. Jules heeft last van migraine en een ochtend-humeur mag in de krant, zegt hij ook dat vangt zijn vrouw op. Zij leest de post voor iede re dag zijn er wel een paar brie ven, heel veel na de uitzending met ds. Jonker. Jules beant woordt die allemaal zelf. De vo gels in de volière? „Een hobbie van mijn man. Hij hoort meteen als ze aan de rui zijn of klein- Nu is het altijd nog wat an ders voor een meisje om op een kwekerij te gaan werken, dan de moed op te kunnen brengen de tuinbouwschool binnen te stappen, waar uiteraard de vrouwen nog altijd ver in de minderheid zijn, want een boomkwekerscentrum heeft nu eenmaal een typisch manne lijke sfeer. Vijftig jaar geleden baarde het zelfs groot opzien toen de eerste vrouwelijke leer ling zich opgaf voor de tuin bouwschool. Het was mejuf frouw J. de Ruyter. die zich na haar opleiding bij haar broer in de kweekkas speciaal bezig hield met veredelingswerk. Merkwaardig is het eigenlijk dat er nog steeds geen vrou welijke boomkweker officieel gevestigd is, hoewel het zware werk meer en meer gemecha niseerd wordt en er veel plant goed wordt gekweekt, met als gevolg lichtere werkzaamheden. Feestdag Het is Boskoop de laatste ja ren goed gegaan, want de kwe kers voorzien niet alleen de binnenlandse markt, het export cijfer is enorm en de reizende Boskopers kom je overal tegen. In Amerika en Canada, zowel als in Scandinavië. Duitsland en andere Europese landen. Dat er alleen al jaarlijks een millioen Azalea mollis en Ja panse azalea's te samen worden gekweekt, wil toch wel wat zeggen! Reserveert u m elk geval een dag voor de „Flora Nova", het zal werkelijk een ongeken de feestdag voor u worden! tjes hebben" wéér de meester lijke nabootsing midden in het gesprekje: van piepkleine vogels die om eten jammeren. Intussen komt Jules jr. weer binnen mag hij het binnenwerk uit die oude klok halen? Het mag, maar Juultje, hou die schroevedraaier naar beneden schat, hij is scherp," zegt moeder meteen. Klokken Klokken! Een speciale hobby van Jules de Corte hij heeft er dertig. In de kamer hangt een prachtige antieke stoeltjesklok met kleedje, een zwart schilderij klokje, een Friese klok met be wegende schildjes en overal in het huis zijn staartklokken te vinden. Er is er een bij met een monnik, die aan een touwtje trekt. De hobbies van mevrouw De Corte? Vroeger tekende ik graag, daar heb ik nu geen tijd voor. Ik heb nog wel pianoles, breien doe ik veel. Hebben de kinderen iets van hun muzikale ouders? Lonneke is muzikaal, toen ze erg jong was sloeg ze tegen een lantaarnpaal en hoor de dat de toonhoogte een g was. Ook Lindeke speelt piano; nee, ze heeft niet van vader les. die is niet streng genoeg. Zij hebben dezelfde leraar als Jules vroe ger, de heer Venderbos. Overi gens hopen Jules en Mien de Corte dat de kinderen een vrij beroep kiezen. Ze hebben maar één doel: zichzelf te worden. rustige achtergrond tan Jules de Wij mensen zijn met z'n allen bij bepaalde zaken betrokken. Mijn liedjes zijn van een wezen lijke aktualiteit, niet een bepaal de gebeurtenis, maar het wezen daarvan probeer ik te vangen. Ik ben liever commentator dan nieuwsgaarder..." ,Js dat nou een interview?" vraagt Lonneke teleurgesteld. „Maak er maar ge woon een verhaaltje van" zegt Jules de Corte, „dat is toch fijn!" Grote Jules en kleine Jules In België en Frankrijk zijn specia le winkels waar organen worden ver kocht: we bedoelen hersenen, nie ren, lever, hart etc. Noch de slager noch zijn klanten hebben hier in ons land belangstelling voor orga nen, hoewel dit vlees goedkoop is en een grote hoeveelheid aan bouwstof fen levert, terwijl de calorische waar de laag is, nl. maximaal acht pro cent. Organen zijn kwetsbare artike len. U doet er goed aan ze een dag tevoren bij uw slager te bestellen. Nieren moeten een poos in (liefst stromend) water staan; daarna in kokend water leggen, afspoelen, in koud water opzetten met zout en groente-boeket. Nierragoüt, nier- broodjes, gevuld kalfshart, gebakken hersenen met champignons zijn in Frankrijk en Zwitserland delika- tessen. Uw slager helpt u graag aan Misschien las u het opzien barende boek van Rachel Car son „Dode lente". Begrijpe lijk dat menigeen huiverig werd voor bestraald voedsel, uit angst voor radio-actieve besmetting. Gezondheidszorg is tegenwoordig een techniek geworden. Het bestralen van voedsel wordt inderdaad toe gepast in een aantal landen zoals Rusland, Amerika en Canada. Hoe staat het met de voedingswaarde, het gevaar voor de volksgezondheid, wat is het doel van bestraling? Daar geeft het Voorlichtings bureau voor de Voeding ons openhartige feiten over. Wie zich in literatuur daarom trent wil verdiepen, zenden wij gaarne een literatuurlijst je toe. Bepaalde stralen hebben een bakterie-dodende werking, maar dit bleef voornamelijk beperkt tot medisch terrein. Tegenwoordig kunnen grote hoeveelheden radio actief materiaal geproduceerd worden en daardoor is een bredere toepassing van bestralen mogelijk. Door bestraling worden fysiolo gische processen in de cellen ver traagd. Micro-organismen zoals bakteriën en schimmels kunnen er geheel of gedeeltelijk door vernie tigd worden. Insekten kan men er mee vernietigen of steriel maken. Dit laatste is van belang voor de wereldgraanhandel, want een gro te hoeveelheid graan gaat door insectenaantasting voor de consumptie verloren. Door bestra len kan men tenslotte steriliseren of pasteuriseren Voor steriliseren worden grote doses stralingsener gie toegepast: daardoor verande ren levensmiddelen te sterk van kleur, geur en consistentie. Het pasteuriseren biedt meer mogelijk heden Voor een oppervlaktebehan deling komen electronenstralen in aanmerking, die kunnen dienstig zijn ter voorkoming van schimmel vorming op fruit en kaas, het uitlo per. van aardappelen en ter voor koming van insektenaantasting. Voor indringende behandeling ge bruikt men gammastralen die wor den uitgezonden door radio-isoto pen. Zij dringen diep in het inwen dige van het plantendeel. Zij do den micro-organismen in het pro- dukl. waarin geen warmte wordt ontwikkeld: rauw voedsel blijft monellae en trichinen op deze wij ze onwerkzaam gemaakt. Ook ge zouten vleeswaren in blik (spek en ham) lenen zich voor bestra ling Eiprodukten behoren tot de artikelen die met succes zonder smaakverliesgepasteuriseerd kun nen worden, alsook verse en gebak ken vis, schaal- en schelpdieren. rEN ik de vorige zaterdag de Open Brief en nog een paar stukjes meer in de krant las (dat van Mink van Rijsdijk o.a.) en ik daarnaast in gedachten de in die week ontvangen brieven legde, vormde zich een vreemde reeks in mijn peinzerij: nozems, provo's, leuke vaders, ouders, goede, slech te... Medelijden, aandacht, streng optreden, opvoeding... Als al die woorden hagelstenen waren ge weest. zoudt u in mijn gedachten- tuintje een flink laagje winterswit- te substantie hebben zien liggen, en. daar de zon verstek liet gaan, een hardnekkig laagje boven dien. Het leven is zo fantastisch sa mengesteld dat we nooit in één zinsnede mensen of groepen van mensen kunnen duiden. Er is nooit iemand alleen-maar verwaarloosd. Of alleen-maar slecht. Provo's zijn in zekere zin „no-where-men", ne gatief. maar naarmate er meer ko men is dat ook weer niet helemaal waar. Nauwelijks beseffen za „groep" te zijn, of ze krijgen ideeën. En dat zou ons ook zo gaan als we na zoveel nee-zeggen bemerkten hier en daar aandacht te winnen. Ieder mens is van lou ter plezier dat men naar hem luistert in staat zich op te werpen tot wereldhervormer. HET is echter de vraag wie er luistert en wie er spreekt en hoeveel kritische zin beide partij en is bijgebracht. Alles hangt er van af of wij zien dat het pro bleem van de omgang een pro bleem in beweging is, dat het steeds verandert, niet voor altijd vast staat. Als we zeggen dat eea provo iemand is met ontoereiken de ouders in zijn leven, dan is dat misschien wel zo, als daarmee maar niet voorgoed alles vaststaat. Want dat laatste zou betekenen: wij zijn gelukkig anders. Als niet de gedachte levend blijft dat wij op een beetje na zo zouden kunnen zijn als die jonge mensen en die eventuele ouders, op een beetje bewaring na, op wat ver worven inzicht na, op wat liefde en samenspel na, op contact tussen school en huis na waar zou dan mogelijkheid op redding, op veran dering blijven? Het eenvoudig schema: pa en moe kijken naar de TV en drin ken bier en waar Jan is deert ze niet, is wel wat al te simpel. Dat weet iedereen die zich al was het maar in één geval verdiepte. Je ziet het soms voor je ogen gebeu ren, van September tot maart om zo te zeggen, zoals ik het deze maanden zag bij een leuk joch dat op z'n hoogst wat kleuriger was dan een ander, graag een terra trui had in plaats van een grijze, graag een cape voor een jas. Waar om? Omdat het °P school niet luk- -Omdat er toch ergens vreugde Onderzoek Met uiteenlopende produk- ten wordt onderzoek verricht. Dat is nodig, om te weten met welk soort stralen en met welke doserin gen de gewenste resultaten bereikt kunnen worden. Niet alle vissoor ten, laat staan de groentesoorten, reageren gelijk op eenzelfde behan deling. Zo lenen champignons, aardbeien en citrusvruchten, appelen, aard appelen. wortelen en uien zich goed voor bestralen. Bladgroente, bloemkool en komkommer echter gaan sterk in kwaliteit achteruit bij de tot nu beproefde behande ling. Vers vlees en gevogelte lijden aan kwaliteitsverlies, maar in be vroren vorm bestraald, worden sal- Niet gegrond De angst voor radio-actieve besmetting is niet gegrond, aldus het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Al worden stralen voort gebracht door radio-actief materi aal, zij zijn zelf niet in staat om radio-activiteit over te brengen. Trouwens, voor het bestralen var. voedsel mogen geen stra- lensoorten gebruikt worden die het voedsel radio-actief zouden ma ken. De World Health Organisati on en de FAO hebben op grond var. onderzoekingen geconstateerd dat bij de tegenwoordige doserin gen niet is gebleken dat schade lijke en/of kankerverwekkende stoffen in het voedsel worden ge vormd. In ons land wordt in de prak tijk nog geen voedsel bestraald. Aan het oprichten ven een proef bedrijf in Wageningen wordt ech ter hard gewerkt. Bestraald voed sel zal niet zonder meer in ons land in de handel gebracht mogen worden. Een toestemming van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid zal vereist zijn. Een groot gedeelte van het inge voerde veevoeder komt besmet ons land binnen. Bestralen van veevoe ders op grote schaal zou een grote stap vooruit zijn. De voedingswaar de ten slotte wordt niet of slechts zeer weinig beïnvloed. nisch? ben je muzikaal? vroeg ik hem op de kruispunten van zijn échec. Kun je iets? Ben je dol op iets? Maar steeds kwam het antwoord: '„ik kan eigenlijk niets. Ik kan een beetje tekenen maar niet heel goed. Ik kan iets drum men, niet van betekenis. Ik zou echt niet weten wat ik zou willen kunnen, ik denk er tegenwoordig nooit meer over. Later wil ik hier natuurlijk weg. Het is hier waarde loos". Snel rijden vond hij fijn. En vechten. Eerst niet, dan zei hij dacht hij vaak aan de woorden van zijn moeder (hij heeft fijne ouders, hun onzekerheid ligt niet in het vlak ouders-kind, meer maatschappelijk: zij zijn in 25 jaar al tweemaal gevlucht, de tweede keer naar Nederland.) maar later kon hij het niet meer laten. In De dames die zelf kun nen naaien, zijn goed af; de dwaasheden in de mode laten ze links liggen en de grappige facetten verwer ken zij in hun zelfgemaak te creaties. Verder bleek ons dat vrijwel alle leze ressen het erover eens zijn dat rokken boven de knie alleen geschikt zijn voor dames onder de vijf jaar! „Mode is twee keer belache lijk, bij haar begin en haar einde. Dit hoorde ik eens een mode redactrice zeggen" schrijft mevr. S.H. te R. ,.Ik vind de laatste mode vrij een tonig om niet te zeggen saai. de pasteltinten doen het al tijd goed. maar waren voor jaar 1965 ook reeds en vugne. De op-art kleding is m.i. een gril voor de tieners en lijkt mij spoedig erg vervelend. Kennelijk denken de confec- tiefabrikanten er ook zo over. omdat deze dessins alleen maar worden gemaakt in goedkope katoentjes. Zwart wit kan gedistingeerd zijn, maar dan slechts met een dunne streep, of noppen; niet met a-symmetrische vlak ken. Een winstpunt van ae hedendaagse mode vind ik de gerende rok; als wij van die nauwe rokjes af zouden kó men zou dit m.i. een goed ding zijn." leuk te kijken. mevr. W.B. te L. Trouwens daar zijn de modellen ook te duur voor en namaken is erg moeilijk. Van de (weinige) draagbare modellen zouden meer goede patronen in de han del gebracht moeten worden. Dan zou je zelf een haute-cou- ture jurk kunnen maken „Mode" verzucht mevr. l.R. te dll. Wie doet er niet aan mee. de één loopt tien (aar ach ter en de ander een iaarlje ..Ik houd beslist wel van leuk en apart, maar tegenwoordig is alles zo kort. Gisteren was er een vriendin bij mij, zij is tamelijk lang. En niet over dreven hoor, maar in de hele stad was er geen passende mantel voor haar te krijgen, winkel in, winkel uit. Einde lijk één, maar die kostte 400. Dat wordt toch te dwaas, dat er zelfs voor oude re dames niets meer te krij gen is. Nee, ik ben niet weg van de hedendaagse mode: ik las dat verscheidene ouderen klaagden over de mode, daar om heb ik u nu ook geschre- groeiende kinderen, variërend in de leeftijd van nul tot -veer tien jaar, word je er niet alleen zelf bij bepaald, maar is het toch ook een probleem om ze zelf te leren rekenen en den ken. om, hoewel gebonden aan bepaalde normen, er toch aar dig en modieus uit te zien Neem b.v. de op-art rage; heb ben een paar meisjes in de klas zo'n jurkje dan willen ze het allemaal. Ik was deze winter aan het sparen voor knielaar zen. maar gelukkig is de winter voorbij voor het doel bereikt is. Want volgend jaar is er beslist weer iets anders! „Ik ben blij dat ik nog in staat ben zelf mijn japonnen te maken, zodat ik niet afhan kelijk ben van iedere mode gril" schrijft mevr. E. E. te dH; een al wat oudere lezeres. vrouw; we moeten oppassen dat het geen demon wordt. De grote mode-heren zijn kunste naars, aan ons er uit te lichten wat ons past. Nimmer ons alles maar aan laten trekken; ook op dat gebied ons niet laten dril len. Geen koning heeft zoveel recruten als koning mode. Er wordt veel gecreëerd wat niet draagbaar is. er zijn nu eenmaal lichaamsdelen die men niet aan iedereen moet laten zien. Kleding moet verwarmen beschermen en ons sieren. Als de hedendaagse mode te kor' schiet (letterlijk en figuurlijk) dan moeten we haar negeren Er dan zelf aan de slag met naald en schaar en een flinke portie fantasie." je zelf naait, kun je de rok ken net zo lang cf kort ma ken als je wilt. Die jurken met overal gaten vind ik mo- degrappen, de witte kousen daarbij ronduit belachelijk. Een grote verbetering vind ik de stoffen, licht, kreukloos en gemakkelijk wasbaar. A's ou dere vrouwen meedoen met de korte-rokken-mode vind ik dat zielig, maar tot aan de dertig kun je er zeker aan „M.i. wordt de mode te slaafs nagevolgd, ten koste van eigen smaak leeftijd en figuur Ik meen dat wij als christen vrouwen ook eens neen moeten durven zeggen, daar de Schrift zegt dat de vrouw zich met schaamte en matigheid moe', versieren En die moet toch meer gezag hebben boven wat een mens voorschrijft" lazen wij in de brief van mevr. M.K. te S. „De laatste mode is beslis' gemaakt voor slanke juffrou wen met ideale maten. Maar ik ben kort en niet zo slank, de wilde patronen van tegenwoor dig maken mij nog dikker, om over de korte rokken maar te zwijgen." schrijft mevr. H.B. te H. Bij het zien van wijde hal zen krijg ik het al koud om over mouwloze japonnen maar niet te praten. Arme dames die niet kunnen naaien en toch niet zo bloot en kort willen lopen; vooral voor de langeren onder hen is het hopeloos. Ge lukkig naai ik een kraag of ik maak hem hoger, en zo pas ik het moderne patroon geheel aan mijn wensen aan." Nooit Zielig „Gelukkig kunnen we zelf kiezen wat we willen dragen" schrijft mevr. A.W. te S. Als Tot slot een brief van een heer, zie zich STOP laat noe men: „Mijn vrouw is drieënze ventig jaar. Zij vindt het vreemd (ik ook) dat er in de damesbladen nooit eens fo to's, modellen en patronen van japonnen staan voor be jaarde dames." te manifesteren, nu, in maart, is de politie waardeloos. Dit alles wordt met heldere ogen ver teld. hij vertrouwt mij. Eén ander kind zou zeggen: ik had een 8 voor mijn spreekbeurt. Of: de juf frouw op school had vanmiddag een scheur in haar rok, we hebben gegild! Alleen: waar brengt dit onder drukte bang-zijn zo n jongen? En al kennen we er maar één, wat zijn we voor die éne? Wat over drie jaar? Ik weet wel dat we dan nog nergens zijn met onze vragen, maar in ieder geval is het hartelo ze. snelle oordeel verdwenen, het begin van christelijk leven is mo gelijk. TEMAND in een brief opperde I dat of verliefdheid van de ou ders of te overwegende moederlijk heid het contact met de kinderen schade zou doen. Ik moest even lachen maar ik begrijp u toch wel. U bedoelt dat er ouders zijn voor wie de kinderen minder bestaan dan zij tweetjes voor elkaar. Zij zijn hun huwelijk gestart in ver liefdheid. Bij ongeluk, zou je zeg gen. verliefdheid brengt dit mee, zijn er kinderen gekomen, eigen lijk maar lastig. Af en toe zet men ze even op de gang (ik ken inder daad een echtpaar waarvan de heer des huizes de kinderen in het Is zette als hij even met op goed Hollandse ma nier wou vrijen, vier kinderen!) en vaak is de moeder een vrouw op wie de kinderen ook wat ver liefd zijn, vader dito. Dit door el kaar geboeid zijn is dan nog de meest hechte band. Met al de risi co's vandien. al de verscheurdheid als je elkaar pijn doet bij alle daagse dingen. Meestal is er in die gezinnen (vier kinderen is veel. meestal zijn er minder, soms niets) een grote verering van de vrouw voor de man b.v. om zijn succes in de maatschappij, voor de vrouw vèn de man. b.v. om haar charme en jeugd Jaloerse kinderen? Verwij- Ik weet het niet, net JijKt me geen „wet". In vijftig gevallen zullen de ouders het contact met hun kind verlie zen, in vijftig andere evenwel zul len zij grote vrienden worden, het leven is te gecompliceerd om uit iets vaags als verliefdheid (die ook al weer duizend vormen aan neemt) een regel te puren voor de gevolgen. ZO ook met die moederlijk heid. Natuurliik *Hn or vrmt. hebben. Ja, zoals u zegt, misschien betrekken zij de man daarin ook. Zij willen hem helpen, bemoede ren. steunen. Niet zo bewust, maar onder andere. Jaren zijn zij gezel lig bezig met hun kleine kinderen. Papa komt na het werk mce-genie- ten. Als de kinderen groot worden en het genieten tussen aanha lingstekens komt te staan, weet hij soms niet meer waar in de boog te springen. Verwijdering? Moeilijk heden? Mogelijk. Maar liever niet één gevolg uit één oorzaak. Er is inderdaad kans tot vallen. Er is echter nooit minder kans tot opstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15