Bangkok: een verademing in Zuidoost-Azië 9 7000 Amerikanen en miljarden aan investeringen want de Alcazar \lcJa4cfua4 Rusland heeft meer aanhang dan China 7 VRIJDAG 1 APRIL 1%< jj BANGKOK De Boeddhistische monniken in hun fel oranje baanden zich een weg naar de boekenstalletjes, die in de streepjesschaduw van wat stoffige bomen stonden. Achter me liepen twee jongetjes met net zulke kaalgeschoren hoofden als de geestelijken. „Hello Joe" sisten ze steeds maar weer. „Hi, Joe, hello!" Het was allemaal goed en vriende lijk bedoeld de knapen konden tenslotte ook niet weten met een Nederlander te doen te hebben. Ze dachten in de buurt van een Ameri kaan te lopen, van een militair dan, die in een burgerpakje was gesto- ^„G.I.Joe" de vooral door Ernie Pyle gebruikte, Amerikaanse term voor „Jan Soldaat" is tegenwoor dig een bekende figuur in Bangkok. Hij komt met kort verlof uit Zuid-Vietnam; hij is, wat de Aimn-1" kanen noemen, op „R(est) and R(e- creation)". Vijf dagen Vijf dagen kan hij genieten een goed bed in ee J morgens staat hij goed hoteL Vijf -jet zo laat op als j °w"il." En minstens vijf keer laat hij zich door tempels en langs Boeddha's leiden, over de „drijven de markt", of naar de Rajadamnern Avenue, waar in het altijd even vol le stadion Thai boksers elkaar op een verschrikkelijke manier attui- ge{k zat naast zo'n verlofganger, een sergeant van de mariniers, in de ont bijtzaal van een air conditioned ho tel De man was niet erg spraak zaam, maar hij zei tooh een paar dingen, die ik in m'n or< knoopt. Niet omdat deze heb ge- j belang- omdat ze tekenend waren voor de mentaliteit van de frontsoldaat. „Een afschuwelijke wereld is het hier", filosofeerde hij op een be paald moment. „In Thailand verveel je je dood, in Vietnam schieten ze je dood. Geef mij m'n „home town" en de „apple-pie" van m'n moeder maar. Je beleeft misschien niet zo veel, maar je voelt je tenminste ge borgen". Ottse Toch is Bangkok met zijn driehon derd tempels, met zijn liggende, zit tende, gouden en emaille Boeddha s als een oase in de Zuidoost-Aziati sche woestijn. Het is een verade ming, zeker na Saigon, ook na New Delhi, Bombay en Calcutta. De mensen zijn er vrolijk en opgewekt, ze lachen natuurlijk en breeduit, ze zijn goed gekleed en ze kwetteren als jonge parkieten. De landsnaam Thailand, die de aanduiding Siam verdrong, is een verbastering van de woorden „Maung Tai", die „vrije streek" betekenen. En dat is het inderdaad: in Thai land, dat dertig miljoen bewoners telt, heeft de Europese bezoeker het gevoel te midden van vrije mensen te verkeren, die geordend en gedisci plineerd zijn, geen stoom van ande ren behoeven en hun rechten en plichten kennen. Terwijl ik dit laatste op papier zet, realiseer ik me opeens dat het koninkrijk Thailand dictatoriaal wordt, geregeerd. De vele onbloedige coups, die het land heeft gekend, hebben tenslotte het leger aan de macht gebracht met eerst veld- veldmaarsehalk Thanom Kittika- chorn. Koning Zolang er echter vrede en wel vaart zijn, schijnt de afwezigheid van een parlementaire democratie geen (opportunistisch denkende) de staat hij is de negende van de bijzonder Amerikaanse gezin de Chakri-dynastie nog steeds in aanzien stijgt, worden de strijd krachten vreemd genoeg in een hoek gedrukt. Als er 80.000 Thai sol daten zijn, dan is het veel. De overi gens op-en-top-legerman veld maarschalk Kittikachorn vindt het als premier belangrijker de verdere ontwikkeling van zijn land te bevor deren dan het machtsapparaat te versterken. Dit blijkt trouwens ook al uit de laatste begroting, waarvan zeventig procent naar de sociaal-eco nomische hoek gaat en slechts twin tig procent naar alles wat onder de fensie valt, doch ook voor de verste viging van het militaire regime zou kunnen worden gebruikt. Thailand is ongetwijfeld een rijk land, hoewel de zwakte van zijn eco nomie de afhankelijkheid van ande re staten blijft. Het verdient harde valuta met de export van tin, rub ber, mais, tapioca, teakhout etc. Het is het op twee na grootste rijst-pro- ducerende land ter wereld een produkt, waarvan het jaarlijks mil joenen tonnen uitvoert. Geen armoede In een stad als Bangkok is duide lijk te zien dat Thailand geen armoe de kent. Er verrijzen nog altijd mo derne huizen en kantoorpanden, ter wijl de hele wereld er vertegenwoor digd lijkt te zijn. Alle automerken, die er maar bestaan, verstoppen de op zichzelf brede straten. De win kels liggen boordevol met zijde en alle mogelijke voorwerpen van Niel- lo-zilver; er is welhaast niets wat men er vergeefs zal zoeken. Met Amerikaanse snelheid wordt in de buurt van de bekende Rajapra- rob Road aan een winkelcentrum ge bouwd, dat over een jaar gereed moet zijn en achttien miljoen gul den zal gaan kosten. De financiers op de achtergrond zijn niet alleen Thai zakenlieden, maar ook Zwit serse en Israëlische geldschie ters. Wel een bewijs dat het politie ke klimaat nog altijd gunstig wordt geacht, wat in slechts weinig landen in het Nabije of Verre Oosten ge zegd kan worden. Tot op zekere hoogte kan Bang kok het Genève van Zuidoost-Azië worden genoemd. Er bevinden zich uitgebreide vestigingen van interna tionale organisaties als de WHO, de FAO en de Unicef. De Economische Commissie voor Azië en het Verre Oo9ten (ECAFE) houdt er kantoor, evenals trouwens de ZOAVO (SEA- TO): de Zuidoost-Aziatische Ver- drags Organisatie. Amerikanen De vreemde landsman, die het meest in Thailand wordt gezien, is de Amerikaan. Hij is een geziene gast, die elk jaar voor zo'n vijftig miljoen dollar aan leningen en schenkingen binnenbrengt. Voor hem is men zelfs bereid geweest het hele restaurant- en hotelwezen te „amerikaniseren". Naar schatting hebben zich op 't ogenblik ongeveer zevenduizend Amerikanen in Thailand gevestigd. Ze zijn voornamelijk werkzaam bij hulp- en steun-verlenende instan ties, die dikwijls uitsluitend gedekt worden door de nationale vlag. In vrijwilligers van het Peace Corps, die als specialisten bij de ontwikke lingshulp zijn ingeschakeld. Het aantal Nederlanders in het meer dan 1,5 miljoen zielen tellende Bangkok is trouwens ook niet ge ring. Er wonen er een dikke zeshon derd, van wie ongeveer de helft min of meer armlastig is. Het zijn voor namelijk Indische Nederlanders, die vanwege het klimaat of om reden van een vrouw in de hoofdstad van Thailandzijn blijven hangen. Ze hebben weliswaar geen rijk bestaan, doch van honger behoeft gelukkig nog niemand om te kómen. Leiders van NPD verweren zich BONN Zes leiders van de nieuwe uiterst rechtse Duitse nationalistische partij NPD hebben gisteren op een persconferentie hun program uiteenge zet. Hoewel zij krachtig ontkenden, dat de partij neo-nazistisch is, veroor deelde toch vice-voorzitter Adolf von Thadden de Duitse officieren, die deel genomen hadden aan de mislukte bom-1 aanslag op Hitier op 20 juli 1944. Hij noemde hen de „werkelijke verraders van Duitsland". De befaamde „drijvende markt". Singapore twijfelt aan geschiktheid van defensiekracht lijke Maleisisch-Singaporese defensie raad heeft teruggetrokken, heeft dit gedaan omdat het orgaan duidelijk geschikt is gebleken om de gecombi neerde defensie van beide staten te leiden. Dit is gisteren door het ministe rie van defensie te Singapore meege deeld. Volgens deze verklaring was de samenstelling acht ministers van Ma leisië en twee van respectievelijk Sin gapore en de Borneose staten, oneven wichtig en kregen de belangen van Singapore er niet voldoende gewicht Ik las de ontboezeming v Blijkbaar zijn deze rebellen nog als profetie in staat, want de provo profeteerde wat we als profetii bijbel kunnen lezen. Het nieu' bylon zal volgen: ving worden, wa; bylon? Daar zal de wetteloze regeren; wetteloosheid zal er hoogtij vieren. Ik zie in deze ontspoorde jeugd de voor bode van wat komen gaat. Handlan gers van de antichrist, die evenals hun (toekomstige) meester tegen orde alles onder de dekmantel van fraaie denkbeelden. Verbeeld je, dat vroeger iemand zoiets gewaagd zou hebben: op water en brood achter slot en gren del. Nu moet er gebeden worden of God mededogen wil hebben met deze opgeblazen koersloze jeugd, die geen ander ideaal ir - *- hebben erde te streven. Houwelingen-Baars Provo's (2) i Duyn. Ik vraag mij jgblad geen betere boo PBom haar Zondagsbl: vullen dan een vraaggesprek met een anarchistische afgodendie naar, die, al zegt hij positief tegen over het christendom *- U1,M" X ten hij staan, blijk het Rijk van Koning te hebben. Wel brach- Robert J. Grootveld hun heidens rituele manifestaties rond het Amsterdamse lieverdje. Dat voor dit gesprek bovendien nog twintig gul den betaald is acht ik dubbel jammer. ;ze gift de tegenpartij, de in- of uitwendige Nu versterkt deze gift de tegenpartij, terwijl zij voor de in- of uitwendige •ending zoveel beter gebruikt had kunnen worden. Uw commentaar het gebrek is wel waarscl maar niet krachtig afwijzend, v.rii nic christenen toch stellii en tegen het oprukkende rijk 'st, dat door deze r*-~- i wordt voorbereid. L. van Vliet te kunnen nemen dle- hten- i Infor- i Is mede de taak christelijk noemend persorgaan, dat Stembnsnitsliig (12) Dat politici en commentatoren va naam zich niet ontzien de aanhang van de Boerenpartij hetzij open lijk, hetzij in bedekte termen te vergelijken met de volgelingen v de eens zo beruchte NSB vinden v. na alles wat er in de oorlogsjaren gebeurd, ronduit ontstellend en mi derwaardig. De partijen waartoe d{ personen „officieel" behoren hebb— zij hiermee beslist geen dienst bewe zen. De betrokken partijbesturen doen er goed aan zich uitdrukkelijk van dergelijke „vergelijkingen te dis tantiëren. anders zullen zij bij de ko mende verkiezingen de rekening weer Ïepresenteerd krijgen. >en Haag Kiesver. Boerenpartij, E. Duller, J. H. Borsboom. ""M EUROPA'S GR°0"^ Het ideologische geschil ScheepshouM crisis in EEG-landcn BRUSSEL De Europese sie is gisteren begonnen met besprekin- den voorgelegd gen met de zes lidstaten van de EEG bestaat Kernonderzeeërs voor WEU? ROME De defensiecommissie van de Westeuropese Unie (de EEG-lan dcn plus Engeland) heeft besloten een aanbeveling te doen voor een ge meenschappelijke vloot van met kerne nergie aangedreven, maar conventio neel bewapende onderzeeërs. De aanbe veling zal in juni ter goedkeuring Goud gevonden in Oezbekistan MOSKOU Als het verbitterde ideologische geschil tussen Rus land en China tot een uitbarsting zou komen krijgt het Kremlin waarschijnlijk de steun van meer communistische partijen dan Chi na, zij het, dat deze meerderheid gering zal zijn. Westerse waarnemers zijn deze me ning toegedaan na bestudering van de lijst van buitenlandse communistische partijen die afgevaardigden naar het 23e congres van de Russische commu nistische partij, thans in Moskou gaan de, hebben gezonden. Op het congres hebben commu nistische leiders nogmaals opgeroepen tot eenheid in het communistische kamp. Men vermeed echter uitvoerig te spreken over het ideologische geschil met Peking. De sprekers volstonden met indirecte beschuldigin gen aan het adres van de Chinezen, De Hongaarse partijleider Kadar zei bijvoorbeeld, dat volkeren die zich marxistisch-leninistisch voordoen toch trachten anti-Russische gevoelens te wakkeren. Op het congres is bekendgemaakt Partijvoorzitter Friedrich Thielen j scheepsbouwindustrie. die de „zes" kondigde een proces aan tegen een thans doormaken. Sinds 1959 is de pro- aantal Duitse weekbladen die zijn par- ductie jn de EEG-landen steeds ge tij de rechtmatige opvolger van Hit- daald Hun aandeel in de wereldpro- lers nationaal-socialistische partij heb ben genoemd. De zestien maanden oude NPD heeft de laatste weken verrassende winst ge boekt bij verkiezingen in Beieren en Hamburg. Nieuw proces tegen zuivel fabrikanten TOKOESJIMA (Japan) Een hoog gerechtshof heeft gisteren de vrij spraak van een gewone rechtbank ongeldig verklaard in de zaak van ver giftigd melkpoeder, waardoor in 1955 113 babies stierven en 12.000 andere ziek werden. Twee directeuren van de fabriek (een van de grootste fabrie- van zuivelroducten in Japan) zullen opnieuw worden berecht. In het melkpoeder was bij vergissing sodium- fosfaat gemengd, dat veel arsenicum bevat. Een gewone rechtbank had de ductie is van bijna 40 procent in 1955 teruggelopen tot 20 procent, in 1964. Deskundigen van de Europese com missie schrijven dit gedeeltelijk toe aan het feit, dat de scheepswerven in de EEG een aanzienlijke achterstand hebben opgelopen ten opzichte van Ja pan en Zweden wat betreft het bou wen van grotere schepen. De Europese commissie wil fusie of samenwerking tussen de scheepswerven en een in- vesteringsprograrn voor de modernisa tie, die gepaard moet gaan met slui ting van verouderde In de aanbeveling wordt gezegd, dat het ongewenst is, dat West-Europa de verantwoordelijkheid voor de ingewik kelde wapens geheel aan de VS over laat. In twintig jaar is Rusland, dat ir 1945 overwegend een landmogendheid was, de tweede zeemogendheid ter reld geworden met een grote en steeds doeltreffender vloot duikboten, v onder vele met kernenergie worden voortbewogen. Naar verluidt zouden de Franse gaullisten en de Belgische socialisten tegen de aanbeveling hebben gestemd. Spanje wil lid worden van EEG MADRID Minister Schroder van buitenlandse zaken heeft de Spaanse regering beloofd dat de Westduitse re gering zal ijveren voor op korte ter mijn te voeren onderhandelingen over de mogelijke aansluiting van Spanje bij de Europese economische ge meenschap. Dit blijkt uit het gezamen lijk slotcommuniqué dat gisteren werd uitgegeven na de in Madrid gevoerde besprekingen tussen de Westduitse be windsman en zijn Spaanse ambtgenoot Castiella. De twee ministers waren het er over eens dat de veiligheid van de vrije wereld nauw verbonden is met de saamhorigheid en de economische samenwerking tussen alle staten die tot de vrije wereld behoren. sen van goud zijn ontdekt. Rasji- loofd van de communistische par- Oezbekistan, die dit bekendmaak, te, sprak van geweldige voorraden, die makkelijk ontgonnen kunnen worden. De ontdekkingen zouden een aanzien lijke uitbreiding van de buitenlandse handel van Rusland kunnen mogelijk maken en de economische positie van het land verbeteren, aldus Rasjidof. Japanse vliegramp veroorzaakt door fout piloot TOKIO De raimp met de Japanse Boeing-727, die op 4 februari in de baai van Tokio stortte, waarbij 133 mensen om het leven kwamen, is te wijten geweest aan een besturingsfout. De piloot heeft op het moment van de nadering van het vliegveld de afstand verkeerd beoordeeld. Dit heeft het hoofd van de groep deskundigen, die een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk hebben ingesteld, donder dag meegedeeld. Troepen India en Pakistan in oude posities NIEUW DELHI India en Pa kistan hebben hun troepensterkte in Kasjmier teruggebracht tot het niveau van 1949, zo blijkt uit een mededeling van het Indiase ministerie van de fensie. De uitvoering van de overeenkomst tussen de legerleiders van beide zijden krachtens de vredesverklaring van Tasjkent is vannacht voltooid. De Indi ase en Pakistaanse troepen zullen dan zijn teruggekeerd in de posities die zij een jaar geleden innamen, kort. voor dat de vijandelijkheden in Kasjmier een aanvang namen. Ofschoon de sol daten zich niet altijd gelukkig toonden met het prijsgeven van grondgebied verliep de terugtrekking zonder inci denten. Het verdrag van Tasjkent slaat niet op het district Ladach, waar India een onbekend aantal militairen heeft gelegerd tegenover de Chinese troepen aan de andere zijde van de grens. Otto von Habsburg (haasl) weer Oostenrijker WENEN Otto von Habsburg, de de laatste keizer van Oosten rijk, heeft een belangrijke slag gewon nen om de erkenning van de Oosten rijkse nationaliteit van zijn familie. Het constitutionele hof heeft gisteren een uitspraak gedaan, die in feite op erkenning van het Oostenrijkse staatsburgerschap neerkomt. Otto, die in West-Duitsland woont, had twee jaar geleden voor zich en zijn gezin Oostenrijkse paspoorten aan gevraagd en hiervoor een veddaring van zijn Oostenrijkse nationaliteit overgelegd, die in 1956 was afgegeven door de provinciale autoriteiten van Neder-Oostenrijk. Het provinciaal bestuur van Wenen bestreed echter de geldigheid van deze verklaring met het argument, dat een dergelijk document door het provinci aal bestuur van Wenen had moeten worden afgegeven, omdat de familie Von Habsburg het laatst (in 1918) in Wenen woonde. Het constitutionele hof heeft dit argument verworpen. In Neder-Oostenrijk is dc (rk) volkspar tij in de meerderheid, terwijl in We de socialisten de overhand heb- DEN HAAG De minister van bui tenlandse zaken, mr. Luns, zal zo spoe dig mogelijk na dc totstandkoming van een nieuwe Britse regering in Lon den met zijn Britse ambtgenoot spre ken over de grenskwestie tussen Suri name en Brits-Guyana. Dit is gisteren door buitenlandse zaken bekendge maakt. De Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, mr. baron Bentinck van Schoonheten. gaat in Parijs spreken over de grens tussen Suriname en

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7