Nieuwe Leidlse Coeramnt LABOUR: 125 ZETELS MEER U.S.A. héérlijk, Wilson gaat met flinke meerderheid regeren Ikalkoenboutenl "Zo is het..." nooit meer op televisie? Vreemde spionage bij bakkers Commentaren Vrijidag 1 april 1966, 47ste jaargang Direct®ufj F. DIEMER Hoofdredeeteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvaitick i» ghebleven mijn hert in teghenspoet I" krant van formaat 3.75. p.kw. 11.30 bezorging 18.00—19.00 Labourleider Harald Wilson is voldaan over de uitslag van de verkiezingen. Een vuurtje voor de sigaar van de pop-zanger Lord Sutch, die een van zijn tegenstanders was, kan er dan ook best af. Wilson zelf is en blijft de rustige pijproker. (Tele foto). LONDEN Zoals verwacht keert Laboor met een ruime meerderheid in het Britse Lagerhuis terug. Er is sprake van een aardverschuiving, ook al «valt de procentuele stemmenwinst na de optimistische opinie-onderzoe ken wat tegen: ongeveer 4 procent. Heath, de conservatieve leider, gaf zijn nederlaag reeds even na midder nacht toe. Premier Wilson was Vrolijk Paasfeest Natuurlijk met 1 voordelig! Nieuw gesprek over melkprijs DEN HAAG Een delegatie van h< produktschap voor zuivel heeft gistere opnieuw een gesprek gehad met d minister van economische zaken over di consumentenprijs voor melk. Onderwerpen rentabiliteit va satiebedrijven e uniformiteit in de consumptiemelk- pxijzen in de verschillende delen vai ons land gewenst is. Er komen nu tussei Verschillende gebieden prijsverschill-i in discussie waren de de melkstandaardi- de vraag of gri of Tot beslissingen leidde de bespreking zal dus vooral! de al eerder aangekondigde prijsve' hogingen voor melk en consumptie- produkten met resp. een en liter. Wel zal het gesprek den 1 liet vastgesteld. i datum i Hartaanval bij feestelijkheden in Den Briel DEN BRIEL Vanmorgen begon nen in Den Briel de feestelijkheden ter herdenfring van het innemen van de stad door de Watergeuzen in 1572. Bij deze feestelijkheden deed zich een tragisch voorval voor. De 73-jarige H. Gelms, bestuurslid van de VW kreeg een hartaanval. In de overtuiging dat de heer Gelms niet an ders zou wensen, heeft het VW-bestuur besloten de verdere feestelijkheden die voor vandaag op het programma stonden te laten doorgaan. Spreken in het openbaar PERSOONLIJKHEIDSVORMING De les. die U hebt gezien in „Achter het nieuws" van donderdag 31 maart, was INSTITUUT RHETORICA Visstraat 19. Postbus 144. - Dordrecht. Vraagt per briefkaart onze gratis prosp. Weersverwachting Tijdelijk regen .lijk enige regen. Overwegend matige wind, aanvankelijk tussen zuid en zuid west, later ruimend naar aoordwest. Iets lagere temperaturen overdag. «Opgemaakt te 11.15 uur). tevreden, hij kan rekenen op een meerderheid van ongeveer 125 zetels. Het Labourbewind kan nu eindelijk de moeilijke kwesties aanpakken, die tot nu toe met een meerderheid van twee tot vier stemmen niet waren op te Lossen, zoals toetreding tot de EEG- reorganisatie industrie, de vakbonden en Rhodesië. Op alle fronten heeft Labour gewon- Zelfs in de traditioneel conservatieve burcht van Noord-Ierland moesten de conservatieven wijken. In Belfast be haalde een republikeinse Labourafge- Gunstig Labour wist heel vroeg in de avond al dat het getij gunstig was. In Smeth- wick, tot 1964 een vaste labourzetel maar toen omgezwaaid naar conservatief om dat de tory-afgevaardigde de rassenpo litiek op een demagogische manier in de Vinder van Cup krijgt f60.000 orld-cup aan het daglicht ijwel zeker de uitgeloofde 9 000 gulden voor het on- rngbezorgen van de trofee beschadigd t< in ontvangst Joe Maers, van Chelsea P8 se voetbalbond, trok zich terug als ge gadigde voor de premie. Hij had zi-r. aanvankelijk kandidaat gesteld, omd<u hij het was, die de politie een stukje van de cup in handen speelde en verder Scotland Yard behulpzaam was bij hef opsporen van de eventuele dader. Don derdag werd Mears te verstaan gegeven dat zijn claim geen enkele kans maakte om serieus genomen te worden. Edward Walter Bletchley, een 4'?- :e ha •eek maandag geleid. Hij wordt ervan beschuldigd c>e world-cup op een Londense tentoon stelling ontvreemd te hebben. politiek betrok, haalden de socialisten een ruime meerderheid. Ook Patrick Gordon Walker, de voor malige minister van buitenlandse zaken werd in Leyton gekozen. In 1964 werd hij daar nog verslagen. Vermoedelijk zal Gordon Walker weer in het kabinet wor den opgenomen, nu als minister voor Europese zaken, een nieuw ministerie. Conservatieve leiders die uitgeschakeld zijn: oud-minister van luchtvaart Amery, die de boycot van Rhodesia afkeurde, oud-minister van binnenlandse zaken Brooke. Enoch Powell behield zijn zetel, evenals leider Heath, zij het beiden met sterk geslonken meerderheid. (Voor vervolg zie pag. 19) DE STAND LONDEN Zetelverdeling de 630 distri Conservatieven Labour (absolute meerderheid) Liberalen 174 verlies 44 Geen demonstratie maandagavond Russen lanceren maanraket MOSKOU Rusland heeft gisteren een raket naar de maan gelanceerd. In de raket is het automatische station Loena-10 geïnstalleerd. De lancering geschiedde in het raam van het pro gramma voor het maanonderzoek. VARA bitter gestemd (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM VARA's televi siesecretaris J. W. Rengelink kwam gisteravond hoogst persoonlijk op het scherm om ruim toe te lichten waarom het satirische programma „Zo is het toevallig ook nog 'i keer" moest vervallen. Hg ze de VARA „bitter" is gestemd wegens het gebrek aan begrip voor haar autonome verantwoordelijkheid, ge constateerd bij de redactie van „Zo is het", die dat ene van de twaalf onderdelen welke het programma telde, niet wenste te laten vallen. Aan het einde van zijn nogail emo tionele betoog liet de heer Rengelink doorschemeren dat het programma hiermee na bijna drie jaar geheel van het scherm dreigt te verdwijnen, hei- Uitvoerig schetste de VARA-bestuur- der dat „Zo is het" in deze jaren veel stormen heeft gekend en veel kritiek ondervond (rechtvaardig ten aanzien van „enkele missers", onrechtvaardig ook). Omdat bij de satire de grenzen vaag en moeilijk ie trekken zijn. Bovendien zijn in de verkiezingstijd veel valse senti menten bespeeld. De VARA. zo zeide hij, heeft niettemin de uitzendingen doorgezet omdat het pro gramma zoveel positieve kanten had, heilige huisjes die onheilig bleken zijn hekelde, verschijnselen die altijd gauw wordt veroordeeld. programmamakers kregen grootst mogelijke vrijheid, maar altijd Strijdig Ongerustheid over telefoongesprekken DEN HAAG Vele bakkers in het westen, midden, oosten en zui- /an het land zijn de laatste we ken opgebeld door vriendelijke da- die proberen hen uit te horen hun bedrijf. Hun opdrachtge- wenst kennelijk onbekend te blijven, want als camouflage laat hij «men gebruiken van allerlei in stellingen en organisaties die zich met economie in het algemeen, mid- denstond of enquêtes bezighouden. Sommige daarvan, zoals het econo mische instituut voor de middenstand het Centraal bureau voor de sta tistiek en andere welbekende institu ten bestaan echt maar weten van niets. Andere komen alleen in de fantasie van de grote onbekende voor. Het in Doetinchem verschijnende vak blad „Bakkerswereld" heeft drie we ken geleden aandacht besteed aan het verschijnsel en de bakkers tegen deze praktijken gewaarschuwd. Sindsdien krjjgt het een stroom van brieven, waar in de lezers hun ervaringen meedelen. Een van de bakkers meldde de opbel lende dame eens wat nader aan de tand te hebben gevoeld over haar broodheer de bekentenis te hebben losgekregen, ze het zelf eigenlijk niet goed wist. De gegevens die ze verzamelde werden door een loopjongen afgehaald, haar ho norarium ontving ze per giro. Toen de Vietcong militairen slaag den er vanmorgen in met een met bommen geladen auto vlak voor het Victoria-hotel in Saigon te laten exploderen. Een deel van het hotel, waarin Ameri kaanse officieren logeren, werd vernield. Tevoren hadden de Vietcong militairen met machi negeweren de wachtposten on schadelijk gemaakt, en hand granaten naar binnen gegooid. Drie Vietnamezen zijn bij deze aanslag gedood. Zeker twintig omstanders zijn gewond. Toen bleek dat een van de onderdelen in het programma voor gisteravond, handelde over de Amsterdamse burge- ieester en volledig in strijd was met het VARA-standpunt, Ingenomen tu Van Hall's bewogentv-oproep tot ec koelingsperiode, heeft de programr ding gepoogd de redactie van ,,Zo ervan te overtuigen dat zij dit gedeelte niet voor haar verantwoording kon ne Dit bleek onmogelijk te zijn: De ma kers wilden geen letter van het pro gramma laten vallen en stelden de VARA-leiding voor de keus: alles of niets uitzenden. „En daarom", zo besloot de heer Rengelink zijn toespraak, „komt in strijd met onze bedoeling vans niets op het scherm. ,Dat zal bij de tegenstanders van „Zo is het" vreugde wekken en bij de liefhebbers ervan terheid Maar de VARA zelf is bitter gestemd omdat de ,,Zo is heren geen begrip tonen voor haar stand- Oplichting hij verkoop van sigaretten AMERSFOORT De fiscale recherche heeft bij een sigarenhandelaar in Amers foort duizend pakjes sigaretten in be slag genomen die werden verkocht voor 50. terwijl het nog pakjes waren die r f 1.25 verkocht hadden moeten wor- De oplichting werd ontdekt toen iemand uit de automaat van deze handelaar een pakje sigaretten haalde, prijs was verwijderd. bakker de vaderlijke raad gaf, dan toch s goed uit te kjjken naar een naam de girorekening, kreeg zij ten ant- >rd dat het hem niets aanging, waarop het gesprek eenzydig werd beëindigd. (Voor vervolg zie pag. 13) Binnenvaartschip in R'damse haven hij brand tot zinken gebracht ROTTERDAM Gistermiddag heeft er een brand gewoed in de lading van het binnenvaartschip Damco 82. Die la ding bestond uit ammonium-nitraat en de omstandigheden geleken zeer veel op die van de brand, die vorig jaar in Vlaar- dingen woedde bij Delta-chemie. Vuilgele verstikkende rook dreef ovei de V/aalhaven oostzijde en met vijf radio wagens rukte de polity* uit nm binnen een straal van een kilometer van vuurhaard alle straten af te zetten de bewoners van de binnen dat gebied liggende woningen dringend te adviseren *s ramen gesloten te houden. Men wist niet of de rook giftige dam mensen kregen pijnlijke ogen. Adjudant H. Laanen van de politie werd onwel en moest worden weggebracht. Van de zijde van de brandweer werd al dadelijk gesteld, dat een ammonium- nitraatbrand praktisch niet is te blussen. vorig Men dacht jaar in Vlaardingen. Met waterkanonnen werd het ruim van de Damco 82 onder water gezet en ondertussen probeerden de vier blusboten, die met dit karwei bezig waren, de Damco 82 naar pier 7 duwen, waar men het schip wilde laten zinken, wat tegen zes uur lukte. Jouwe Nederlander Het Nederland ersohap is bij konink lijk bes-luit verleend aan de heren Nicolaas Jouwe. B. T. Kasiepo, H. Womsiwo, B. Kafiar en anderen. STIJLMEUBELEN 3 etage's zeer exclusieve bank stellen - Fauteuils - eetkamers. Interieurverzorging BULTHUIS Botermarkt 23 ENGELAND In Engeland heeft Labour onder Wil son de verwachte grote overwinning behaald. Daarmee heeft het land be langrijk aan regeerbaarheid gewon- Aan deze regeerbaarheid heeft het, zoals bekend, sinds de vorige verkie zingen geschort. Labour beschikte als regeringspartij over een slechts uiterst geringe meerderheid, weshalve naar Brits gebruik de minister president als leider van zijn partij moest uitzien naar de eerste de beste mogelijkheid om de positie van zün partij en daarmee van zijn regering wezenlijk te versterken. Die verster king heeft het Engelse volk hem nu verschaft. De kiezers zelf hadden stellig ook be hoefte aan duidelijkheid. Ook in zijn verkiezingen betracht de Engelsman een grote mate van sportiviteit. Wel nu, zeker heeft bij de bepaling van de stem de overweging meegespeeld, dat Labour een meer faire kans behoorde te krijgen dan bij de vorige verkie zingen was verleend. Het partijstelsel is in Engeland an ders dan bU ons. Daarom kunnen wij hier. erkennende dat reeds aan dui delijkheid is gewonnen, de gevolgen van deze uitslag met tamelijk objec tieve belangstelling tegemoet zien. DAT WAS DAT Wellicht moeten we aannemen, dat Zo-is-het voortaan een Zo-was-het zal heten. En het zou ons niet ver wonderen indien het VARA-bestuur, bij alle verzekeringen van leedwezen, tegelijk zuchten van verlichting slaakt Men was met dit program te zeer in de maag komen te zitten. Het groepje dat het program voor schotelde was ook volslagen onhan delbaar gebleken. Het wilde alles en iedereen op de korrel nemen maar o wee indien naar eigen vrijheid zelfs maar even werd gewezen. Wel kritiek op anderen, maar zelf voor kritiek niet vatbaar. De moeilijkheid van een satiriek pro gram is nu wel gebleken. Zo-is-het was een liefdeloze boel geworden waarin het aftuigen van de ander te kennelijk was gaan overwegen. Zij het wel erg laat, heeft de VARA- leiding begrepen dat zij ondanks alles een eigen verantwoordelijkheid be hield. Een brcekpnnt was al vroeger te verwachten geweest. Wellicht zijn er zelfs in het verleden al breekpunten denkbaar geweest die ons nog meer hadden aangesproken dan juist dit. TOCH VRIJ Het N.V.V. wil voor volgend jaar vol ledig vrije loonpolitiek. Het ziet nog slechts twee mogelijkheden: radicaal geleide of radicaal vrije. Alle tussen vormen hebben gefaald. Het N.V.V. beperkt de keuze voor vrijheid echter zelf al door de alge mene verantwoordelijkheid van de regering onverlet te laten. De over heid moet immers altijd waken tegen doorschieten van de lonen, ter wille van de nationale economie. Waar schijnlijk erkent het N.V.V. ook, dat een vrij loonsysteem ook rekening moet houden met produktiviteitsstij- ging en algemene economische toe- Wordt kennclUk in strijd gehandeld met deze beide, dan kan de overheid ingrijpen. Wij vragen ons af, of dit zoveel zal afwijken van wat we nu kennen. Misschien zullen er bij een dusgenaamd volledig vrije loonpoli tiek geen rijksbemiddelaars meer zijn, die contracten voor onverbin dend voordragen. Wellicht zal de minister dan een loonbureau in het leven roepen om op de contracten toe te zien. Materieel zal er ook dan niet veel veranderen. De moeilijkheden schuilen niet zo zeer in het systeem dat men kiest dan hierin, dat bij overspannen markt de loonontwikkeling moeilijk in het gareel is te houden. Stemmachines gaan in de ijskast - Pagina 13 Dc heer II. Jans uit Amsterdam kreeg een helder idee. Hij werkte het uit en op de internationale beurs van uitvinders te Brussel werd hij beloond met de zilveren medaille. Zie pagina 13. Onze specialiteit! MOTEL APELDOORN RUST! AMERSFOORT—APELDOORN Historici en de monarchie Pa g- 2 CNV: Ook blij zijn met zeven procent - Pag. 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1