Wat gaat u vanavond opsteken? NYY wil volledige vrije loonpolitiek Vissers hoeven niet meer op hun hengel te letten Uitvinder is een creatief denkend mens Vier jaar geëist Vader mishandelde zoontje dodelijk SPIONAGE r~ Stemmachines zijn voorlopig taboe Mil. Aandeel voor werknemer in vermogensaanwas 13 VRIJDAG 1 APRIL 1966 DROGE ZEEP IS IN, HOD O-DOOS EEN H APPENING (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Toen dezer dagen de vijftiende internationale beurs van uitvinders haar poorten sloot, keerden er van de exposanten op de Nederlandse afdeling twee met een onderschei ding naar huis terug. De heer L. de Vries uit Enschede was de verguld zilveren, de heer H. Jans uit Amsterdam de zilveren me daille toegekend. (Bittere pil na de prijsuitreiking: De medailles moesten door de winnaars zelf worden hetaahl). Jans was al jaren geconfronteerd met het probleem van een beslagen ruit van het rechterportier van zijn auto, voordat hij, al rijdende, de op lossing ineens duidelijk voor zich zag. De uitvoering was een kwestie van niet eens zo lange tijd. Zijn vinding, zo Geen tijdverlies met verplaatsen schildersstelling kan met de voet worden voortbewogen. De Vries (58), fysious, had een z ge 2 takt-motor geconstrueerd, Jans (49), koopman, een handige ru" wisser d'ie van binnenuit bed'iend, het rechter portierraam van een auto bi ragen, sneeuw of hagel schoon houdt. De belangstelling voor hun vinding was groot. De Vries kreeg de eer van het bezoek van vele scheepsbouwers, zelfs uit Italië, wier hoop op deze beurs iets van hun gading te vinden niet de bodem werd ingeslagen, waren unaniem van mening, dat de constructie van De Vries ook waarde heeft voor scheepsmotoren. Jams, die zijn vinding had gedemonstreerd voor dc ANWB en woorden van lof had ontvangen, werd benaderd door auto-fa brikanten en handelaren in accessoires, van wie de laatsten voor het meren deel uit het buitenland afkomstig wa- DUIZEND In totaal wanen er in het Brusselse Centrum Rogier een duizend uitvin ders bijeen vrijwel uit alle landen van Europa. Allemaal mensen, die er naar hebben gestreefd anderen van dienst te zijn, en daaraan vele kostbare uren en wie weet hoeveel geld hebben besteed Mensen, die plotseling, gelijk een don derslag bij heldere hemel, een brain wave kregen en niet rustten voordat zij er gestalte aan hadden gegeven. Want dat is over het algemeen het kenmerk van een uitvinding, het idee wordt onverwacht geboren. De Vries: „Je constateert een behoef te of een bezwaar en je neemt je voor daaraan wat te gaan doen. Soms loop je weken, weken achtereen te piekeren en dan ineens heb je het. Maar je moet er een geestelijke instelling voor heb ben, je moet er wel voor openstaan". INTERESSE De Vries heeft altijd interesse voor motoren gehad, maar nooit in motoren „gewerkt". Maar die interesse werd oorzaak, dat hij de motor van zijn eerste auto eens nauwkeurig ging bekij ken. nadat anderen een kritisch geluid erover hadden laten horen. Hij nam die kritiek, waarmee hij het misschien diep in zijn hart wel eens was, niet Re sultaat een motor, die door de deskun digen van de internationale uitvin- dersbeurs werd bekroond. H. Jans: „Ruit rechter portier altijd schoon" ROTTERDAM De officier van justitie van de Rotterdamse rechtbank heeft gisteren vier jaar met aftrek ge- eist tegen de 28-jarige loswerkman Johannes van L. uit Rotterdam. Tegen Van L„ die zün anderhalf jaar oude zoontje meerdere malen zo mishandeld had dat het overleed, werd naast deze straf een voorwaardelijk ter beschik kingstelling van de regering met drie jaar proeftijd geëist. Johannes van L., zwak verslaafd aan alcohol, kon tihuis het huilen van zijn zoontje niet aanhoren. Als hij bedwelmd was door de drank, haalde hij het kind uit zijn bedje en smeet het hardhandig terug. Dc baby sloeg dan met zijn hoofdje tegen de spijlen van het bed. Verdachte wilde niet dat de moeder van het kind, met wie hij in concubinaat leefde, er een dokter bijhaalde: „Als je «r een dokter bijhaalt maak ik je dood". Toen er uiteindelijk toch arts kwam, was het kind er zo ern aan toe, dat het twee dagen later aan schedelbreuk en hersenbloedingen 0' leidden. Het tweetal zwierf door het hele land en overnachtte in het gunstigste geval in tehuizen Hansje en de daaropvolgende opname in een kindertehuis, zwierven de twee door Rotterdam. Ten slotte trokken zij in een bouwvallig huis en het kind mocht bij de moeder terugkomen. Vijf weken later i het c'ood. 6*/« uitgekeerd). VINGERS De Vries zei "dus: „Je constateert een behoefte of een bezwaar en je gaat daar iets aam doen". Ir. P. van Donke laar, verbonden aan Outboard Marine Belgium, werd zo de geestelijke vader van een veilige, mechamisch aangedre ven, grasmaaimachine. Hij had gelezen dat in Amerika een tachtigduizend vrouwen en kinderen per jaar toppen van vingers en zelfs tenen kwijtraken omdat zij „ondeskundig als zii zijn" met de vingers, tenvijl het mes nog draait, proberen plukken gras uit het mechamischme weg te trekken. P. Krij- nen, die het idee van ir. Van Donke laar uitwerkte zei: „Zo'n mes di gewoonlijk een drieduizend toeren. Als je daar met je hand aan gaat morrelen, heb je je andere hand hard nodig om je vingers op te rapen". Enfin, hij .construeerde een veilige mapi(Éne. waar mee zelfs een kind zonder gevaar kan ZEEP Dr. Willem Hohmann uit Noorden (Zuid-Holland), veel op reis en dan in hotels, had altijd moeite zijn zeep. Als hij het stuk, gebruik. i zeepdoosje opborg i enkele uren vergaan tot bordje pap. Hij maakte van de bodem vam het doosje een rooster, en zie. het euvel was verholpen. En een tweede vondst was de ingenieuze sluiting door middel van een magneetje, waardoor de doos „vanzelf" nooit open kan gaan. Zijn vinding heeft hij in de'handel gebracht met de slagzin: Droge zeep is in. Hodo-doos 'n happening. Voor zieken die bed moeten houden en de tijd willen doden met lezen, is een bladzij-omslagapparaat uitgevon den, dat met de hand wordt bediend. Bomen ontschorsen is met deze automatische boomschiller geen kunst meer. gaan denken. En volgend jaar hebben steeds valt er wat uit te vinden. (Vervolg van pagina i) Bij telefonische acties van (meestal) •riendelijke dames doorgaans in de vonduren blijft het niet. Er blijken ook penetraties van vreemde snuiters de bakkersbedrijven zelf voor te ko- :n. In een bedrijf sloop een heer bin- II. deed het bij de bakkersvrouw voor komen alsof hij de bakker heel goed kende, en bestelde vervolgens 40 gebak jes. Na zijn vertrek moet hij het spoor bijster zijn geraakt, want de gebakjes is it komen afhalen, redactie van „Bakkerswereld" heeft het er maar druk mee. Men heeft heel dossier. Ook heeft men vermoedens, maar wat nog ontbreekt is zekerheid over de veroorzaker van deze merkwaardige acties en diens beweeg- A. Hooijmeyer en Zonen is niet on tevreden over 1966, de produktie is on geveer even hoog als een jaar tevo- •ngaan met Stereo zal tot verdere rationalisatie leiden. Hooij- TWINTIG De organisatoren van de vijftiende internationale beurs van uitvinders noemden het peil van de inzendingen goed. Voor zeker twintig procenit had den zij in het bijzonder grote waarde ring. Die waardering is er ook bij het publiek. De uitvindersbeurzen worden altijd nog door rond 150.000 belangstel lenden bezocht, en dat ziin kritisch ingestelde mensen, reken maar! Ach. natuurlijk, er zijn uitvindingen bij. waarvan iedereen zegt; Voor mij hoefde dat niet Er zijn er ook bij. waarvan je denkt: Dat had ik ook gekund. Maar dat neemt niet weg, dat men dan nog uitvinders kan prijzen om de moeite, die zij hebben genomen hun idee uit te werken. De Vries zei: „Per slot zit achter elke uitvinding een creatief denken en daarnaast een massa offervaardigheid. Er zijn mensen, die hun gehele vacan- tie en al hun vacanrtiegeld er aan beste- meyer voorziet voor 30 procenit Nederlandse beschuitverbruik en de uit- de Verenigde Staten stijgt geleidelijk. De heren A. Jansse, direc- H. W. Meihuizen, commissaris bij Stereo werden in dezelfde functie Klbij Hooijmeyer. VISSER lang aan de waterkant ver toeft. Het zal hem echter ergenis heb ben gegeven, dat hij de soms lange tijd tussen liet inleggen van de hen gel en het bijten van de vis niet pro- duktief kon maken. Hij ging daarover nadenken. Resultaat: Een min of meer ingewikkeld automatisch waarschu wingsapparaat met bel en rood licht, dat in werking treedt, zodra de vis heeft „toegehapt". Clement Marcel kan nu rustig zijn dutje doenHtartriHj Tenslotte Conrad Mantz. een sinds 1930 in België wonende Nederlander, liefhebber van biljarten en voetballen. Centrum Rogier heeft voor de uitvin ders zün poorten gesloten. Ze zün alle maal naar hun haardsteden terugge keerd. de man met de opvouwbare kruiwagen, de man met d(_ tische boomschiller, de man met de schildersstelling, die allei «1 heerlijk uit Hunter King Size? dan rookt u de lekkerste grote American die er is Hunter filter? dan proeft u niet Het filter, maar alleen geurige tabak /an onze soc-economische redactie) AMSTERDAM De heer A Boon. secretaris van het NVV belast met de zorg voor de loonpolitiek, heeft vanmorgen op het NVV-congres een volledige vrije loonpolitiek gevraagd: het huidige systeem is onhoudbaar ge bleken. Het college van rijksbemidde laars, aldus de heer Boon, is niet het college van wijze mannen, waarvoor het door velen wordt aangezien. Bij verdere besprekingen over ieuwe toonstelsel in de SER zal het NW pleiten voor een volledige vrij making van de loonpolitiek. Natuurlijk moet de regering kiunnen ingrijpen wan- dit economisch noodzakelijk is. Maar rekening moet worden gehouden mi zorg voor de laagst betaalde werkne- Kritiek De heer De Boon had ernstige kritiek op het recente beleid van de rijksbemid- delaars. By het afkeuren van de con tracten is men willekeurig. Wat de eer is toegestaan, wordt de ander verboden, termelijk zyn er te hoge kosten, di< de waarneming van de buitenwereld irbijgaan. De minister heeft echter meegedeeld, geheel achter de opvattingen van het college te staan. Ons ontgaat, aldus de heer De Boon, de zin van een drtohoeksgesprek tussen het college, de Sttohiting en minister, in dien dit alleen dient om de tevorer >men kabinetsbeslissing mee te d De secretaris van het CNV, de heer Bakker, gisteren sprekend voor de CBC Amerikanen: Aanpassen aan Nederlandse druk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nieuwe proeven met stemmachines zün voorlopig van de baan. In elk geval is het zo goed als zeker, dat op 1 juni bij de gemeenteraadsverkiezingen nergens automatisch wordt gestemd. De mislukking met de stemma chines bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten in Maasdriel, Assen. Wassenaar, Vlissingen en Tietjerksteradeel heeft het enthou siasme voor de nieuwe stemmetho- de geblust. Voordat nieuwe proeven worden genomen, zullen experts onderzoeken waarom de stemma chines verleden week hebben ge faald. Dat kan pas na 1 juni, als de verzegeling van de machines mag worden verbroken. Overigens: de financiële strop één miljoen gulden komt voor rekening van de Amerikaanse fa briek, die de machines beschikbaar heeft gesiteld in de hoop later hon derden van deze apparaten aan ons land te slijten. Vast staat echter dat op den duur in heel Nederland automatisch wordt gestemd, omdat het steeds moeilijker wordt, leden voor de stembureaus te vinden. Het idee voor het machinale stemmen is al een jaar of tien oud. Promotor van de proef is de secre taris van de nationale kiesraad, dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, die een studiereis naar Amerika heeft gemaakt om zich op de hoogte te stellen van de ruime ervaringen, die men daar heeft opgedaan met stemmachines. De Automatic Votirag Machine Corporation maakte op Nederlands verzoek een stem machine, die in staat was grote aantallen partijen en kandidaten te registreren. De apparaten wenden uitvoerig getest en na afloop daarvan concludeer den de constructeurs, dat Neder land er met een gerust hart proe- A'u de proef toch is mislukt, houdt de fabriek het erop, dat de machines niet goed hebben gefunc tioneerd. Maar het is ook mogelijk, dat het publiek de machine niet goed heeft bediend door de knop niet voldoende in te drukken. Het bijzonder grote aantal blanco stemmen wijst hierop. Als dat in derdaad het geval is. zal het voor de fabriek een kleinigheid zijn, de machines aan de Nederlandse druk" aan te passen. te Scheveningen. noemde het laatste ge sprek met de minister over de drie af gekeurde cao's een schertsvertoning. Op deze mander komen verschillende be drijfstakken ernstig in de knel. Het college moet duidelyk maken waarom de ene cao wordt afgekeurd en de andere niet. De door de regering vastgestelde ruim te brengt de vakbeweging m ernstige moeilijkheden. „We dreigen hierdoor", aldus de heer Bakker, ,,met de meerjarige Wanneer de regering op dit standpunt blijft staan, is er misschien nog een kans op een uitweg door hert opnemen van een openbreekbepaling in deze contracten, aldus de heer Bakker, omdat het daar door mogelijk zou zijn in 1967 en 1968, wanneer komt vast te staan dat er in een bedrijf of bedrijfstak toch grotere mogelijkheden zijn dan een nu reeds vast te stellen landelijk cijfer, alsnog de loonsverhoging te herzien. Verduisterd bedrag onder hoofdkussen bij tante verstopt AMSTERDAM Terzake van ver duistering in dienstbetrekking heeft de politie de 18-jarige chasseur M. H. aangehouden. De jongeman had van zijn werkgever, een hoteldirecteur, op dracht gdkregen f 2700 aan buitenland se valuta bij de bank in Nederlandse coupures om te wisselen. Hij voerde de opdracht stipt uit, maar „vergat" het gewisselde bedrag aan zyn werkgever terug te geven. In plaats daarvan verborg hij het onder het hoofd kussen van een bed in het huis van zijn Nadat de directeur urenlang tevergeefs op zijn terugkomst had gewacht, kreeg hij argwaan en waarschuwde de politie. Kort daarna legde de jongen een volle- Gepromoveer ae en Shlgellae I WAGENINGEN - or In de landbou iet proefschrift Kouder na regen DE BILT Boven het zeegebied tussen IJsland, Schotland en Noor' wegej ligt een depressie, waarin zich verscheidene afzonderlijke kernen be uinden. Een vait deze kernen trok varv morgen over de Shetlandeilanden in de richting van Zuid-Scandinavië. Een bijbehorend front bracht regen in Schotland en Noord-Engeland. Een van de oceaan komende storing bereikte vanmorgen Zuid-West-Ier land. Deze storing zal naar Frankrijk trekken, terwijl het front uit Enge land naar ons land komt. Er is daar om vanavond en vannacht tijdelijk regen te verwachten, waarna de wind morgen draait naar noordwest en koudere lucht gaat aanvoeren, waarin enkele buien kunnen voorkomen. Het zal morgen dus wisselvallig weer zijn met iets lagere temperaturen. Hoogwater Schevenlngen 2 april: 0.21 v.m.; 12.51 n.m. Zaterdag 2 april: HET WEER IIS EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur. Prof. Hessel niet pessimistisch AMSTERDAM De aanvaardbaar-1 Gaan de werkgevers dc beleggingsge- lieid van de onderncmingsgewüze pro- meenschappen, die de vermogensaanwas- duktie hangt mede af van de doorvoe- delingen moeten beleggen, samen met de ring van de vermogensaanwasdeling. vakbeweging beheren, dan is dit een Met deze stelling bedoelde vandaag nadere garantie voor een maatschappelyk op het jubileumcongres van het N.V.V. doelmatige beleggingspolitiek. De beleg- prof. W. Hessel, hoogleraar aan de, gtogsgemeenschappen worden dan geen Technische Hogeschool in Twente, u* zeggen dat de socialistische vakbewe ging alleen bereid is het huidige on dernemingsstelsel te accepteren indien deze ondernemingen de werknemers laten delen in de overwinst. Prof. Hessel was hierover niet pessi mistisch. De werkgeversorganisaties heb ben zelf al wegen naar bezitsvorming aanw gegeven, zoals premiespaarregelingen en winstdellnger macht tegenover de ondernemingen. Volgens prof. Hessel heeft de vermo gensaanwasdeling het voordeel, dat de financiering uit winst gewoon door kan gaan. omdat verzilvering van de aandelen de eerste jaren wordt geblokkeerd. Prc- miespaarregelingen en directe winstuit keringen 'die de werkgevers hebben voorgesteld) onttrekken wél geld aan d« onderneming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13