HOFNAR 15 Jür Moeilijkheden in Vietnam Persoonsverheerlijking taboe in de Sowjetunie Ver woerd wint PICK-UP Doe-het-zelf werd zie-het-zelf! Frankrijk zal in tijd van oorlog troepen leveren s DONDERDAG 31 MAART 3966 Kamperen op de maan: voor de eerste astronauten, die straks op de maan zullen landen, is ten opblaasbare tent ontworpen, waarin z\j tijdens hun verblijf onderdak zullen vinden. De tent, die tot een lengte van 3.90 m en een breedte van 2.10 m kan worden opgeblazen, kan dienen voor een verblijf van twee weken. Er zijn twee ban ken in, een communicatiesys teem, een verwarmings- en koel installatie en nog vele andere uitrustingsstukken die de astro nauten nodig zullen hebben. Het maanhuis STEM (Stay Time Extension Model) is ontworpen door Goodyear Aerospace Corp, Akron (Ohio) en is zo gecon strueerd, dat het bestand is te gen meteorieten, stralingen en buitengewone temperaturen. Deelgenoot T~\E NAVO-partners van Frank- rijk kunnen op drie manieren reageren op de weigering van De Gaulle loyaal mee te werken. De Veertien kunnen de zaak op z'n be loop laten in de hoop dat het wel mee lal vallen met de onenigheid; zij kunnen De Gaulle zijn zin ge ven; en zij kunnen Frankrijk voor een voldongen tegenactie lettel zonder dat het tot een volledige ru- zie komt. Met het laatste is name lijk de westelijke verdediging to taal niet gediend. Geen van de drie oplossingen is ideaal: het Westen bevindt zich in een soortgelijke situatie die te ver gelijken is met de Russisch-Chine- se ruzie. Op instigatie van Amerika wil men nu Frankrijk laten opdraaien voor de kosten van de verhuizing van NAVO-bases: de schattingen riëren van twee tot zes miljard gulden. Het is te gek, meent men, om ook nog een premie te stellen op De Gaulles reclacitrante hou ding. Het gerucht gaat, dat Ame rika, voordat aan deze voorwaarde is voldaan, er niet aan denkt zijn troepen te verplaatsen. Maar dan is De Gaulle er nog niet. Veel hangt af van Duitsland, waar De Gaulle zijn bezettingstroepen graag wil handhaven via een twee zijdig akkoord. Er is hem namelijk wat aan gelegen bij zijn aanstaan de bezoek aan Moskou te kunnen spreken als „bezettingsmogend heid". De NAVO wil daarover mee praten. Dat is een twijfelachtig standpunt en zou een aantasting kunnen zijn van de Westduitse sou- vereiniteit. Overigens, het zou juist zijn wan neer Erhard Partijsecretaris Jegorytsjef: Stalin toch niet gerehabiliteerd MOSKOU De Russische communistische partij zal nooit een terugkeer tot de „persoons verheerlijking" gedogen, zo heeft gisteren de eerste partijsecreta ris van het partijcomité van Moskou, Nikolai Jegorytsjef, op het partijcongres verklaard. De „terugkeer tot de leninistische normen", waarvan de partijleider Brez- njef dinsdag sprak naar aanleiding van van het Kremlin om de nadruk te leggen op het leninistische erfdeel van de partij, zulks met het oog op het ideologische conflict met Peking en wellicht het feit dat de Sowjetunie volgend jaar haar 50-jarig bestaan her denkt. Van de buitenlandse sprekers pleit ten gisteren de partijleiders uit Noord-Vietnam, Oost-Duitsland en Po len voor nieuwe pogingen om de een heid in de internationale commu nistische beweging te herstellen. De Noordvietnamees Le Doean dankte de Russen voor hun „geweldige en geva rieerde hulp bij de strijd tegen de VS". Volgens welingelichte kringen prees hij ook de Chinese communisten voor hun bijstand, doch deze passage werd door het Russische persbureau het weer invoeren van de naam „polit-1 ^ass niet gepubliceerd, buro" voor het presidium van het cen trale partij-comité, betekent dus niet dat Stalin zal worden gerehabiliteerd. De herinvoering van de naam „polit- buro" en het weer instellen van de titel secretaris-generaal zijn, naar waarnemers vermoeden, mede een ge volg van het verlangen van de leiders JOHANNESBURG Het ziet er naar uit, dat Verwoerds Nationale "Partij ste vig aan het bewind zal blijven in Zuid- Afrika. Ruim een derde van het totale aantal uitslagen van de gisteren gehou- i den parlementsverkiezingen was vanmor gen binnen. Op basis hiervan is een ver schuiving van rond 16 percent gecon stateerd van de voornaamste oppositie partij, de Verenigde Partij van sir De Villiers Graaff. naar de Nationale Partij De pas gevormde uiterst rechtse repu blikeinse partij, die op het standpunt staat dat Verwoerds partij nog te veel. voor de Afrikanen doet, en de Progres- j sieve Partij doen het niet best. Helen Suzman. die de enige zetel van de Progressieve Partij in het vorige par lement bezet heeft, wist deze zetel maar net te behouden. De Progressieve Partij, ontstaan door afscheiding van de Vere nigde Partij, is voor politieke vooruit gang der niet-blanken „naar verdien sten" en op morele gronden tegen apart heid. Sir De Villiers Graaff. de leider van de Verenigde Partij, werd in ronde bosch bij Kaapstad herkozen met een meerderheid van ruim 6.000 stemmen. Meer werklozen in de bouw UTRECHT Eind februari van dit jaar waren er in de bouwnijverheid 16.595 werklozen tegen 10.042 werklozen in fe bruari van het vorige jaar. Terwijl in 1965 de arbeidsreserve van eind januari tot eind februari met ruim 1100 vermin derde, zien we daarentegen dat dit jaar in de overeenkomstige periode de ar beidsreserve met 1800 is toegenomen. De werkgelegenheid is dus duidelijk ongun stiger dan een jaar geleden. Aldus staat te lezen ln het blad van de Nederlandse r.k. bond van werknemers in de bouw nijverheid. Volgens de economisch adviseur deze bond, drs. P. J. Jansen, komt deze stijging van de werkloosheid bijna geheel voor rekening van de vergunningen voor de woningbouw. We hebben de indruk dat minister Bogaers van deze ontwikke ling tooh wel enigszins geschrokken is. Dit zou dan de verklaring kunnen zijn voor het feit, dat ln de eerste twee maan den van dit jaar voor bijna dertig pro cent meer bouwvergunningen zijn ver leend dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Het is mede om deze reden, dat wij de ontwikkeling van de werkgelegenheid in het komend voorjarr niet pessimistiscn inzien, al zijn wij toch niet helemaal gerust ten aanzien van de financiering met name van de woning bouw buiten de woningwetsector, aldus drs. Jansen. uitsluitend tabak NU NOG CT. Handel in valse militaire documenten WASHINGTON In New York en omgeving zijn 32 pérsonen gear resteerd, verdacht van handel in valse militaire papieren. In februari waren al twee mannen aangehouden, die voor 5 000 dollar valse documenten in omloop brachten, waarin verklaard werd, dat de houder er van tot de reserve van de Amerikaanse lucht macht behoorde en dus niet onderwor pen was aan de gewone dienstplicht. Tot de woensdag gearresteerden be hoorden veel „clienten" van de zwen delaars. te weten jeugdige recruten of hun vaders. Tekort betalingsbalans in Engeland met ruim de helft verminderd LONDEN Slechts enkele uren oor het begin van de algemene ver kiezingen heeft de Britse regering be kendgemaakt dat het tekort op de be talingsbalans in 1965 vergeleken met 1964 (769 miljoen pond sterling) met ruim de helft is verminderd tot 354 miljoen pond. Naar uit een vandaag **nrTuideiiik met gepubliceerde verklaring van het j (hi Britse ministerie van financiën blijkt, daden toont waar zijn sympathie.g het vierde kwartaal van 1965 af ligt: Amerika of Frankrijk. Wan" i gesloten met een betalingsbalanstekort neer hij het eerste land kiest, kon van slechts twee miljoen pond. De an- De Gaulle wel eens volkomen ge-1 dere kwartalen sloten met tekorten isoleerd komen te staan. I van resp. 104, 38 en 210 miljoen pond. Ditmaal werd de was gedaan voor écht niet verwachtEn u? Al mevrouw R.C.G. AnsemsJericho- ontdekt hoe intens wit alles wordt plein 28, Maastricht. Door een in''tkrachtsop van Sunil? Ja, alles! Sunil was-team. 't Resultaat? Ook uw nylon. Sunil met ultra- Witter concludeerde mevrouw waswerking geeft het hóógste wit! Ansems zelf. Maar ik had het SAIGON De generaals, die in Zuid-Vietnam aan het bewind zijn zien zich op het ogenblik geplaatst voor nieuwe politieke moeilijkhe den, die van binnenlandse oor sprong zijn. De moeilijkheden concentreren zich rond de eis tot terugkeer naar een burgerlijk be wind op korte termijn, reeds di verse malen geuit door de boed dhistische groepering in het land. Het verzet tegen de generaals heeft ernstige vormen aangenomen In de ste den in het noorden, maar is vandaar al doorgedrongen tot de hoofdstad. De toe nemende agitatie is een bron van grote zorg voor de Amerikanen, die met hun ruim 220.000 man in Vietnam in de eerste plaats de strijd tegen de Viet- cong tot een bevredigend einde willen brengen. Het huidige militaire bewind in Zuid-Vietnam, dat negen maanden gele den de macht overnam van een burger lijke regering die de druk van d - machti ge religieuze groeperingen niet kon weerstaan, is het meest stabiele gebleken na de omverwerping van de regering van NgoDing h Diem in november 1963, die negen jaar het land heeft bestuurd. De eisen van de boeddhistische meerder heid doorkruisen de plannen van presi dent Johnson, die in de eerste plaats gericht zijn op vergroting van de oor logsinspanning en sociale hervorming. De Amerikanen menen dat elke plotse linge verandering alleen maar de Viet- cong ten goede kan komen. Onverzoenlijk Het verzet tegen de generaals kreeg :n duidelijk en onverzoenlijk karakter a het besluit van de tien machthebbers n de steeds groter wordende macht van n van hen. luitenant-generaal Ngoejen j Chanh Thi, te breken. Het staatshoofd. luitenant-generaal Ngoejen van Thleu. en premier Ngoejen Cao Ky zouden er zeker van zijn geweest dat zij generaal Thl zonder veel moeilijkheden konden verwijderen uit de Junta. Hun opvatting is echter kennelijk on juist geweest. De boeddhisten haakten in op de eerste, nog plaatselijke protesten in het noorden tegen de uitstoting van generaal Thi en eisten vervanging van de militaire regering door een burger lijke op korte termijn. Die burgerlijke regering zou dan langs democratische weg gekozen moeten worden. In de ste den in het noorden, die onder bevel van generaal Thi hadden gestaan, braken sta kingen uit en werden betogingen gehou den. Maar de naam van Thi werd steeds Aide-memoire overhandigd PARIJS Frankrijk heeft gis teren de Amerikaanse regering officieel meegedeeld dat het zijn troepen, ook die in West-Duits- land vóór 1 juli aan het NAVO- bevel zal onttrekken en ook zijn officieren uit de geïntegreerde NAVO-staven zal terugtrekken, in een aide-mémoire, die giste ren door de Franse ambassadeur in Washington op het ministerie van buitenlandse zaken werd overhandigd, wordt overigens wel verklaard, dat Frankrijk in geval van oorlog zijn troepen be schikbaar zal stellen voor geza menlijk optreden met NAVO- eenheden. Parijs geeft zijn NAVO-partners een jaar de tijd. het Europese NAVO- hoofdkwartier (SHAPE) en het hoofd kwartier Midden-Europa (AFcent) van Frankrijk naar een ander land U verplaatsen. Daarbij is Frankrijk wel bereid, over een verlenging van de termijnen te onderhandelen, wan neer dit om technische redenen nood zakelijk zou worden geacht. Dit geldt kennelijk ook voor de ontruiming van de Amerikaanse militaire bases in Franrijk. Parijs heeft zich bovendien bereid verklaard, met Bonn te onder handelen over de toekomstige status de in Duitsland gelegerde Franse troepen. MR. LUNS Minister Luns. die gisteren de verga dering van de permanente NAVO-raad heeft bijgewoond, verklaarde bij zijn te rugkeer uit Parijs op Schiphol dat „de saamhorigheid" van de veertien andere NAVO-landen door deze besprekingen is versterkt. De landen zullen één lijn blijven trekken tegenover het optreden van Frankrijk". De Nederlandse bewindsman liet voorts nog doorschemeren dat er geen enkele aanduiding was dat de Fransen bereid zouden zijn de kosten te dragen, die voortvloeien uit de door Frankrijk voor gestelde maatregelen, en vergoedingen te betalen voor de door de NAVO in het land geïnvesteerde kapitalen. „We zul len desnoods de kostbare apparatuur zelf meenemen". 2» zei hij. Minister Luns achtte het uitgesloten dat Frankrijk ooit nog op zijn bealiasing zou terugkomen. Vrouwen mogen nogal eens vinnig tegen elkaar doen. onder de werken de vrouwen is er toch altijd ook een wederkerig gevoel van solidariteit. We kennen eikaars problemen te goed, om niet een tikkeltje begrip mor elkaar op te brengen. En dus was de toilet juffrouw op toevlucht bij haar zocht om tussen eer. zakelijke vergadering en een feestelijk diner een metamorfose tot stand te brengen, opdat ik me onbe kommerd ten tonele kon voeren in het wachtende chic gezelschap- En kwam het praatje. Het rennen van huis naar werk. dat het niet meeviel na gedane arbeid thuis weer op de taken aan te vallen. „Maar wat wil je?", zei ze gelaten. „Ik ben nog blij met die paar gulden, ik kan er net mijn hoofd mee boven I water houden. Hoef de kinderen niks I te vragen." „Nou*, rekende ik wat opbeurend, „het is hier toch een goed druk stati on. u zult toch wel eens goede dagen Besloot het traditionele kwartje dat ik altijd geef royaal te verhogen tot I twee, vanwege de hulp. Zo'n klein weldoenstertje toch, tenslotte is het tarief vijftien cent Het vrouwtje, hief haar breipennen n een klein gebaartje van onmacht: „Als het niet druk is krijg ik een lelijk gezicht. Als ik enkel mijn loon heb gevangen." „Uw loon?", vroeg ik stomverbaasd, want ik heb altijd gedacht dat mijn en uw kwartje deze ijverige, oude vrouwtjes, die heel de dag in een lichtloos vertrek zitten geheel ten goe de kwamen. Dat je daar best aardige dagen mee kon maken. „Natuurlijk krijg ik loon", deed ze een beetje kribbig. „Zo lollig is het hier ook niet." Ik legde dus uit. dat ik haar belo ning begreep, maar niet het loon. „Ik dacht, dat alles wat op de schoteltjes kwarr. voor u was." „Welnee", lachte ze nu. „De toilet ten zijn verpacht en de pachter be taalt mij loon. Eén gulden per uur." He' was me nog te machtig. „Maar het tarief is vijftien cent en als ik nou een kwartje geef. dan is dat dubbeltje toch voor u?" gris de ring. hol haar na, had er direct te pakken. Het mens was blij. Gaf me zo maar een riks. Fijn dat ik wat om me kleinkinderen eens te vei Eén gulden per uur Proestend om het zotte idee schud de ze haar hoofd. „Alles is voor de pachter, voor mij één gulden per uur." Ik dreinde door naar een leemte in haar redenatie zoekend: „Maar nou laat iemand wat liggen hier, u vindt het. eer ring of zo. Dan krijgt u een beloning, dat is dan toch een bofje Haar gezicht betrok: „Heb Ik laatst gehad. Een mevrouw laat een prachti ge ring liggen op de wastafel. Ze doet net de deur dicht als ik het zie. Ik kennc doen. Komt me net de pachter li aan. ziet me met mijn riks, ik lachte 1 derbij. maar hij keek zo zuur als azijn. U bent er wel vlug bij. zei hij. Ik snapte het niet. „Nou kijk, als die mevrouw dat nou Ij effe later had ontdekt, pas in de trein of zo dan had ze navraag gedaan. Maar ik had die ring dan allang inge leverd natuurlijk bij het kantoor. Had hit dank-je-wel gehad." En de rest. dacht ik kwaadaardig. ..Maar waarom doet u dit werk?", informeerde ik verder. „Nou ja. het is zitten, de wastafel in de gaten houden en of er wel doorge trokken wordt, je hebt er raren bij. Ik heb een hartoperatiegehad, mag niet tillen of zo. kan dus niet uit werken gaan. Hier hoef ik alleen maar als ik kom te dweilen, dat is even, net lang genoeg. Dan ken ik gaan zitten en elke gulden is er toch één. Er komp u nou effe hier. want uw kraag zit niet goed. effe een beet je bukken alstublieft Ik bukte en ze frunnikte mijn kraag goed. Heel onhandig heb ik daar nog even gestaan, niet wetend hoe baar duidelijk te maken dat ik diep respect voor haar had. Ik heb mijn vijftien centen op het schoteltje gelegd, geen cent meer. Gelukkig stond haar breitas er ook en die was particulier eigendom minder genoemd. De stakingen en beto gingen kregen een anti-Amerikaans ka rakter. De Amerikanen, zo werd gesteld, steunden het militaire bewind en belet ten daarmee de terugkeer naar een bur gerlijke regering. Van Amerikaanse zijde is in dit verband gewezen op de toene mende communistische Infiltratie in de groeperingen die zich verzetten tegen het militaire bewind. Geweld De generaals in Saigon zouden in geen geval het voorbeeld van de rcgc- ring-Diem willen volgen. Die regering zorgde door het voortdurend gebruik van geweld zelf voor de „martelaars" en de verbittering onder de bevolking, waar mee ze haar eigen graf hielp graven. Door af te zien van het gebruik van geweld hebben de generaals in Saigon echter hun gezag verspeeld in de noorde lijke steden Danang en Hoe-e. De plaatse lijke autoriteiten aldaar hebben zelf de stakingen en betogingen helpen organise ren. De studenten mochten de provincia le radiostations gebruiken voor tegen de regering en tegen de VS gerichte propa ganda en militairen en politiemannen trokken mee de straat op bij betogin gen. In Saigon neemi de spanning Intussen toe. Duizenden studenten betoogden daar vanmorgen tegen de militaire regering. Spandoeken met anti-Amerikaanse leu zen werden ontvouwd op het grote marktplein waar de betogers zich verza meld hadden. SAIGON Tweehonderd man van de Amerikaanse eerste cavalerie-di- visie zijn in het berggebied van Chu Phong omsingeld door naar schatting duizend man van de Vietcong. Gisteren omstreeks het middaguur brak de veldslag los, toen enkele pelo tons Amerikanen zwaar vijandelijk vuur ontmoetten. Er werd daarop een versterkte compagnie cavaleristen van 150 man per helikopter overgebracht, maar ook deze eenheid kon de aanval lers niet baas. Enkele helikopters, die troepen aanvoerden, zijn neergescho ten. Stembusuitslay (7) Boer Koekoeks tuintje staat er, dank zij kwistig opgebrachte Zo is het-mest fleurig bij. Verrassender nog dan dit koekoeksei in het PvdA-nest is het verheugende feit dat onze ver trouwde ARP nog springlevend blijkt te zijn. Ze kwam als regeringspartij notabene zonder stemmenverlies uit de bus met de „doorbraakprofeten" als spijtige toeschouwers. Rotterdam W. van Dommelen Stembusuitslag (8) totaal 12.093, per jaar. dus nog geen tachtig gulden per week. dus zwarte armoe. In de zelfde periode betaalde hij aan sier teeltvergunningen 7.550. dat is ge middeld ƒ2517 per jaar of bijna vijf tig gulden per week. Dit uit de crisis tijd stammende stelsel wordt uitgere kend gehandhaafd in dat kleine stuk je Europa dat Nederland heet. Over de grens, in Duitsland, waarheen al veel Nederlandse tuinders zijn getrok ken. mag men telen wat men wil zonder enige vergunning. Als boer Koekoek dan over vrije economie praat, op wie zal zulk een slachtoffer dan stemmen? 's-Gravenzande M. L. Bol Stembusuitslay (9) Een eerder ingezonden stuk over de verkiezingen meldde: de felste te genstanders van de SGP vind je juist onder hen die protestantse broeders heten te zijn. Daartegenover kan ik verklaren dat mij een geval bekend is van een rooms-katholiek, een voor aanstaand iemand, die voor een man als ds. Zandt de grootste achting had. Alphen a.d. Rijn H. Wiegman Stembusuitslay (10) Al verwachtte ik iets in die rich ting, dat PvdA en KVP zulke grote verliezen vermoedde ik niet. De schuld hebben deze partijen volledig aan zichzelf te wijten en wel in hoofd zaak door hun eigenzinnige en soms dictatoriale optreden. Natuurlijk is een factor mede de ontevredenheid onder boeren en middenstanders. De PvdA met 'name dankt haar verlies aan haar veranderde houding tegen over de monarchie en het feit dat ze achter de KVP aan hobbelt. Den Haag P. Pannebakker sr. Stembusuitslag (11) Dat een PvdA. die toch in staat is constructieve regeringspolitiek te be drijven, haar invloed een beduidende afbraak zag ondergaan, heeft ze ge heel te wijten aan haar non-construc- mee zaait ze met kwistige hand in ons volksleven het zaad van nihilisten- dom, dat zonder begrip voor verant woordelijkheid zich wendt tot de heer Koekoek, die bij al zijn misvat ting toch wèl zoveel zelfkennis heeft dat hij van zichzelf zegt „niet in staat en niet bereid" te zijn tot het dragen van regeringsverantwoordelijkheid. En het-vdoor de Vara gekweekte anar chisme wendt zich af van alle constructieve politieke activiteit, zoekt zijn heil in asfalt-terreur en geeft zijn stem aan PSP en CPN en eventueel aan een provolijst. De con fessionele partijen met hun arsenaal van bijbelse normen voor alle zijden van het volksleven zijn toch bepaald wel rijker toegerust dan de zichzelf afbrekende PvdA. Den Haag A. E. Schouten Ontroostbaar zit dit jonge Vietnamese meisje naast het lichaam van haar moeder die om het leven is gekomen bij de ontploffing van een land mijn. Bij het ongeluk vonden vijftien mensen de dood. Onrust in Ecuador GUAYAQUIL Regeringstroepen heb ben in Guayaquil gisteren stellingen be trokken rond de voornaamste rege ringsgebouwen, die door studenten zijn bezet omdat deze het niet eens zijn met de benoeming van de nieuwe voorlopige president, Indaburo, die zli niet erken nen. Zoals gemeld werd Inaaburo in zijn functie dinsdag benoemd door leden van het leger, politieke partijen en burgers, nadat de militaire junta van drie man was afgetreden. De studenten willen dat oud-minister van onderwijs Carlos Cue- va Tamariz de functie van voorlopige president op zich neemt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5