„POLLS" VOORSPELLEN GROOTSTE LABOURZEGE gilles floed 3 en wel Harold Wilson Joseph Edward Grimond Heath Kabinet niet gezuiverd van communisten Amerikanen roken meer sigaretten dan ooit WOENSDAG 30 MAART 1966 Labour vaster in het zadel Heath: Europa is toekomst Grimond gaat nog niet weg (Van een onzer redacteuren) ENGELAND is in de roes van de polls". De opiniepeilers voorspellen dat Labour morgen met een magistrale zege uit de bus zal komen en dat hun meerderheid in het 630 zetels tellende Lagerhuis groter dan ooit zal zijn. Deskundigen op het gebied van de opiniepeiling, niet bang geworden door het resultaat van de presidentsverkiezing in Amerika toen Dewey ie zekere winnaar, verpletterend door Truman verslagen werd, zeggen dat hun voorspellingen vrjj- irel steeds zjjn uitgekomen met een marge van een tot anderhalf procent. De Londense bookmakers kouden het er ook maar op: 12 tegen 1 voor Labour. De enige zorg voor Labour is nu )g dat hun vaste kiezers, voor de pbourpartij een stevige basis, niet al zelfverzekerd worden en thuis- lijven. Verder willen de Engelsen Itijd een sportief gebaar maken tegen e „underdog" en bestaat in theorie e mogelijkheid dat de zekere ver- ezer veel zwevende stemmen zal ekk en. Districten En dan is er ook nog de keiharde laliteit van het districtenstelsel: een :elvoudige meerderheid is voldoen- Alle stemmen op de verliezende ididaat uitgebracht zijn voor de irtij verloren. Een goed voorbeeld is liberale partij, in 1964 trok zij tien ocent van de stemmen maar kreeg :hts negen zetels. De conservatie- in het zicht van de nederlaag, illen daar handig gebruik van maken m zeggen dat elke stem op de libe- In Engeland is het kontakt tus- I sen kiezer en gekozene altijd intensief als gevolg van het districtenstelsel. De kandidaat I reist zijn district af en houdt toespraken in de openlucht. Vaak heeft hij een gehoor van de tegenstanders wat het debat alleen maar aantrekkelijker maakt. ralen uitgebracht voor niets is. Jo Grimond, de liberale leider, heeft daar een afdoende antwoord op: „De opinie-onderzoekingen geven een der gelijke Labourmeerderheid, vooral in de districten waar de twee partijen elkaar tot nu toe in evenwicht hiel den, dat elke conservatieve stem in deze districten verloren is." Volgens Grimond is de liberale partij de enige partij die met succe» in staat is oppo sitie te voeren tegen een al te grote Labourmeerderheid met alle kwalijke gevolgen van dien. De voorspelde winst van Labour (10 tot 13 procent) is echter veilig genoeg. Moet dat ook zijn omdat La bour tegen een achterstand moet op tornen: de conservatieve bolwerken in Noord-Ierland betekenen 12 vaste zetels. Maar de winst bij de tot nu toe conservatieve middenstand lijkt groot te worden voor Labour. Maar stel dat de onderhandelingen met Europa inderdaad succesvol worden en niet door een Frans veto getorpedeerd worden, dan wordt het een politieke beslissing van historische betekenis. En geland zal dan met recht tot Europa behoren, al is het de vraag of Nederland er in de praktijk zo blij mee zal zijn. Nederland is de ferventste voorstander van Britse toetreding en heeft daar onge noegen met Frankrijk voor over. De En gelsen zijn echter alles behalve voorstan- erg duidelijk. Wilson zegt dat er geen _..„ake van is dat Engeland troepen naar Vietnam zal sturen en dat de conservatie- dat ook wel weten. Op de achter grond speelt echter het belang dat veel Britse kiezers hechten aan de rol die Engeland in het wereldgebeuren moet sp«-'-« De Amerikaan Acheson gaf eens de raad dat Engeland zich nu moet bepa len bij wat het heeft en van daaruit een nieuwe levensstijl moet gaan opbouwen. Ondanks veel mooie beloften, ook van Labour, is daar nog niet veel van terecht gekomen. Europa Europa ligt duidelijker. Wilson heeft zich er toe laten verleiden in te gaan op de Gaulle's „invitatie" dat de tijd nu rijp is voor Engeland om tot de EEG toe te treden. Hoewel hij toetreding niet af wees met zoveel woorden kwam het er in feite toch op neer. Wilson zei .dat Engeland zich het recht zou voorbehou den produkten te blijven kopen in die landen waar het al eeuwenlang gekocht had: dat betekent dus het Gemenebest wat een onaanvaardbare verandering van het Verdrag van Rome zou meebren gen. Daarop sprongen de eerste onderhan delingen in Brussel al af. Woedcnil Heath sprong als een bok op de haver kist. Daar had hij op zitten wachten. De verkiezingsdeskundigen hadden uitge maakt dat Europa en economische proble men de kiezers niet aanspraken en Heath handelde daarnaar. Met het gevolg dat hij van de ene dag op de andere van onderwerp verwisselde en er geen vaste lijn in zijn campagne te ontdekken viel. Dan weer waren het de huren, dan weer de jeugdcriminaliteit. Maar nu Europa: Heath betoogt dat Engeland aan de toe komst moet denken en zich koste wat kost aan moet sluiten bij Europa, binnen korte tijd een van de grootste industriële en economische blokken. Hij verwijt Wilson dat deze van twee walletjes wil eten: de voorstanders van Europa aan het lijntje houden en de tegenstanders lijmen. Binnenland Op binnenlands gebied zijn de te genstellingen scherper. Labour staat een allesbeheersend staatsingrijpen voor, Heath verafschuwt bescherming dpor de staat en gelooft in vrije concur rentie en het succes van de individu. De toestand in Engeland is niet rooskleurig. In anderhalf jaar Labour- bewind zijn de lonen met tien procent gestegen, de prijzen iet vijf procent en de produktiviteit daarentegen met slechts één procent. Heath meent dat het zo niet langer kan en dat Engeland aan het potverteren is, een buitenland se pot wel te verstaan. Wilson stelt daar tegenover dat zijn regering alle door de conservatieven aangegane le ningen heeft terugbetaald en dat het tac Stembusuitslag (6) ■wtj)e PSP heeft haar winst '°i|aarschijnlijk te danken aan de verla- 3 nng der kiesgerechtigde leeftijd. De berenstand sprak verhevigd zijn af- anfeuring uit over het landbouwbeleid, itgezonderd de meest principiële boe- ,in. Houdt de regering geen rekening 1 Het de winst van de heer Koekoek, nn komt er bij de Kamerverkiezin- l0€bn in 1967 nog meer winst voor hem ïrit de bus. Dat de VVD niet kon [ri^ofiteren van de „afval van KVF PvdA is mede toe te schrijven aan ontevreden boeren. Dat de PvdA e hardste klap kreeg is terecht de antiek van drs. Nederhorst rondom •et huwelijk, de Zo is het-program- ,ia's waarin telkens met godsdienst ti vorstenhuis de spot wordt Scre en neemt het weldenkend deel der fitie niet. Mtgensplaat p Bom- -E! Bantoes voor apartheid iDe door Bantoes opgerichte stich- Sg van Zuid-Afrika heeft een petitie t de Verenigde Naties gericht om de menging in de binnenlandse aange- feenheden van Zuid-Afrika te sta an. Verzocht wordt persoonlijk te jogen toelichten wat de zienswijze in de stichting is t a.v de toestand i Zuid-Afrika, welke (letterlijk ci- lat) „volgens onze vaste overtuiging lerkeerd wordt begrepen of verkeerd verdraaid wordt weergegeven let adres vervolgt: „Wij. het Afri kaanse volk van Zuid-Afrixa, verte- ■nwoordigd in deze stichting, zijn iet eens met het beleid van afzonder de ontwikkeling van de rassen in It land". Verder: „Wij verwerpen de pvatting van de Verenigde Naties als 5u een blanke, zich superieur voelen- e minderheid een zwarte meerder- eid onderdrukken." De petitie met tgeleidend memorandum is onderte- iënd door de heren E. B. Tshabalala. I. T. Makkesse en B. L. E. Mahlase. «elden H. J. Lamers sr. Gevaarlijk '---ai ben ik abonnee op de irant. maar de laatste tijd vtod ik dat l provo-journalistiek bedrijft. Op 11 kaart schreef u, dat de politie in nsterdam nerveus was en de pro- 5 ontactisch aanvatte. Op 21 maart u ons een door provo's uitgejouw- k politieman zien. En op 22 maart pat u het geschil AR-CHTJ op uw Wblad prachtig demonstreren aan p sensatie beluste toe.iomstige Chris- *n-democraten. Deze nieuwe stijl be ialt mij allerminst. Srdrecht Y- Pasma- van de door d- kleine landen ge wenste supranationaliteit. Hun koers ligt eerder dichter bij Parijs. En de wens dat Engeland een goed tegenwicht zal wor den tegen Franse (en/of Duitse) over heersing zal een vrome wens blijven. Britse toetreding betekent dus voor Ne derland het paard van Troje binnenha len. Voor het eerst sinds jaren is er sj an een duidelijke tegenstelling tussen de beide grote partijen èn op het gebied van de buitenlandse èn op dat van de binnenlandse politiek. Wat betreft het eerste spelen er twee grote onderwerpen rol: de hulp aan Vietnam en daar- samenhangend de veronderstelde af hankelijkheid van Amerika, en de toetre ding tot de EEG. In het eerste geval het standpunt van geen van beide partij- Labour-bewind de tijd moet hebben de zaken verder af te wikkelen, want en dat is de leuze die hij de kiezer voor houdt: „U weet, de regering werkt". De waarschuwing van Heath slaat niet erg aan bij de kiezer, die het slechts belangrijk vindt dat de lonen met 10 procent omhoog gegaan zijn. Die ene percent van de produktiviteit zegt hem weinig. Zelfs de deftige Times heeft zich al in het debat gemengd met de opmerking: „Te veel mensen van alle klassen denken dat je geld krijgt en niet verdient." Het beeld van de hele verkiezings campagne ademt rust, overal rust. De tijd van voorbereiding is kort geweest en de opiniepeilers houden het getij wel bij. Dagelijks zijn er persconfe renties die voor de televisie worden uitgezonden en daar blijft het bij. be halve zo nu en dan wat politieke vergaderingen. De politieke sprekers kunnen ook geen vuurwerk garande- ook Heath niet die zijn grote ver wachtingen nog niet heeft ingelost. Slechts Wilson stort zich vurig in debat en weet alle tegenstanders de mond te snoeren. Het kost hem zelfs een stinkbom op zijn oog maar dan nog heeft hij een weerwoord: „Vervolg die jongen niet, iemand die zo goed. gooit hoort in het cricketteam thuis." Ook de conservatief Quientin Hogg, de vroegere lord Hailsham kan de von ken er af laten spatten. Hij straalde van genoegen toen voor het eerst met rotte eieren werd gegooid. Vakbondon Wilson zegt: „Uw regering werkt voor u en heeft al veel bereikt." Heath zegt: „Deze regering wil stemmen winnen en achteraf de rekening pre senteren. Denk toch aan de toekomst." En op de achtergrond blijven de mach tige vakbonden die nog behoudender genoemd worden dan de conservatie ven en elke vooruitgang konsekwent blokkeren. Hun bestaan is er mee gemoeid. Veel van die stemmen gaan naar Wilson die, naar men aanneemt met een stevige meerderheid in het parlement, zelfs de woede van de vakbonden wel durft te trotseren en opruiming gaat houden. Maar er zijn ook wel vakbondsbonzen die conser vatief stemmen omdat ze dat sjieker vinden. De laatsten blijven echter nog in de minderheid. Wat er morgen ook gebeurt, men kan er van verzekerd zijn dat in tijden van nood het nationaal belang zal prevaleren boven het partijbelang. Dat is nu eenmaal in Engeland een constant gegeven, reden waarom vele Europese democratieën jaloers kunnen zijn op Engeland, waar de verliezer weet dat de winnaar de regels van het politieke spel niet zal veranderen. Wat dat betreft geldt de bakermat van de parlementaire democratie, met al haar gebreken en verouderde tra dities, altijd nog als een voorbeeld voor het vasteland. Sociaal Den Haag is het tijdschrift voor Haags Maatschappelijk Werk, een uitgave van de stichting Sociale Raad van 's-Gravenhage. Sociaal werk betekent altijd dat er ergens nood is. Wanneer alles op rolletjes gaat is er geen sociaal werk nodig. Men heeft de term verzacht van ar menzorg tot sociaal werk en de sfeer van liefdadigheid doen vervangen door de rechten, die de burger heeft. Een van de grootste zorgen in het sociale werk is voor Den Haag zeker het bejaardenprobleem. De mening van wethouder Damoiseaux vindt men in het februarinummer van Soci aal Den Haag. Onze residentie is een vergrijzende stad. Jonge gezinnen trekken al gauw naar een der randgemeenten, waar door er een dalend geboortenovenschot is. Het verschil tussen 1962 en 1964 is reeds 9.000. Er is een tijdelijke piek in de groep jongeren van 15 tot 25 jaar, de kinde ren geboren in de eerste naoorlogse jaren, wier ouders weliswaar aan Den Haag bleven gebonden door de werk kring, maar van wie verwacht mag worden dat ze binnen een aantal ja ren uitvliegen en voor een groot ge deelte naar andere wocr.rteden. Dan komt er een geleidelijke ver dunning van de leeftijdsgroep tussen de 25 en 50 jaar, voornamelijk dus doordat de jonge gezinnen naar de randgemeenten gaan. En een vergro ting van de groep boven de vijftig, die blijft zitten waar ze zit en van het aantal bejaarden. Om die bejaarden gaat het. Deze groep baart de meeste sociale zorgen. Is dus voor de gemeenschap het duurste. Wethouder Damoiseaux heeft hier over tijdens de behandeling van de gemeentebegroting gesproken en de conclusie van de Sociale Raad aange haald dat „een actieve bevolkingspoli tiek gerechtvaardigd zou zijn". In het artikel staat het niet met zoveel woorden, maar het is toch dui delijk, dat die actieve bevolkingspoli tiek inhoudt bejaarden zoveel moge lijk te doen migreren (emigreren naar andere gemeenten). De wethouder verklaarde zich een tegenstander van gedwongen migratie van wie dan ook. Er zijn echter vol doende indirecte methoden om migra tie te stimuleren zoals dat ook bij de Het grote probleem? emigratie naar het buitenland in de eerste jaren na de oorlog is gebeurd En dan belanden we op een punt. waar ik me altijd kriegelig ga voelen. Wat hebben we toch een neiging om iedereen maar in een hokje te schui ven. Boven de vijfenzestig? Dan ben je niet meer productief voor de ge meenschap, dan loopt die ge meenschap zelfs de kans voor jou te moeten gaan betalen. Nog onlangs werd bij de aanvrage voor een vestigingsvergunning voor een bejaarde, die over een ruim inko men beschikt en altijd aan de geven de kant van het sociale werk heeft gestaan, aan het loketje geantwoord: „Den Haag heeft al genoeg krepeerge- vallen". Zijn we in wezen niet allemaal „krepeergevallen"? Vandaag ben ik nog gezond van geest en lijf, maar wie zegt mij wat ik morgen ben? Misschien een sociaal te benaderen De tragiek van de bejaarde is. dat deze me s te dikwijls wordt losgela ten door hen. voor wie hij of zij de beste en moeilijkste jaren gegeven heeft. Hoeveel bejaarden zitten niet in ellendige „verzorgingshuizen", waar ze getiranniseerd worden, met je en jou worden aangesproken, verwaar loosd zelfs? De kinderen komen zo nu en dan op bezoek. In de auto, want op die auto heb je recht. En op een buiten landse vakantie. Dan stuur je wel een ansicht naar opa of oma. De onder houdsplicht der kinderen is geschrapt. Maar te weinigen zien het bijstaan van de bejaarden als een recht, dat niemand hun ontnemen kan. Ik vraag mij wel eens af, wordt ons sociaal gevoel niet te veel »eleid naar het anonieme begrip „gemeenschap" en te weinig naar de mens zelf? Lief dadigheid is een woord met een bijsmaak geworden, de gedachte aan neerbuigendheid is er ingecalculeerd. En ook dat de tegenpartij zo dank baar zou moeten zijn. Maar liefdebetoon is een onbelast begrip. Laat de bejaarde het recht hebben, dat we allen opeisen, zo gelukkig mo gelijk te leven. Laat niet alleen de sociale bijstand, maar vooral het lief debetoon de oude liefdadigheid ver vangen. ^n laat de verantwoordelijkheid, die we nu zo gemakkelijk afschuiven op de gemeenschao .och wat duidelij ker een persoonlijk karakter krijgen. Zelfs al kost het een brokje welvaart ONTEGENZEGGELIJK heeft premier Harold Wilson (50) het vertrouwen van het Britse volk. Men noemt hem een uitmun tend tacticus, een ervaren onderhan delaar en een groot politicus. Bij een opinie-onderzoek bleek 57 pro cent van de ondervraagden Harold Wilson een goed premier te vinden tegen slechts 28 pet. voor Heath. Zelfs 75 pet. van de onder vraagde conservatieven vonden hem, knarsetandend weliswaar, een goed partijleider. Met het partijlei derschap van Heath stemden 45 pro cent der ondervraagde Tories in. De premier heeft een duizelingwek kende carrière achter de rug. Hij is de zoon van een kleine fabrikant, ging ook „gewoon" naar school en studeerde op een beurs in Oxford (evenals Heath filosofie, economie en politiek). Op de universiteit was hij een sensatie, hij kreeg geweldi ge cijfers en was op zijn 21ste jaar al docent. In Oxford sloot hij zich aan bij Labour, zonder onder de indruk te komen van de daar in de mode zijnde sympathie voor het communisme. Het was geen wonder dat „het won derkind" op zijn 29ste jaar al in het Lagerhuis werd gekozen voor het district Ormskirk. Eenendertig jaar oud werd hij onderminister voor buitenlandse handel, na een komeet achtige opgang als ambtenaar. In hetzelfde jaar volgde hij sir Staf ford Cripps op als minister. Daar mee was hij de jongste minister die Engeland ooit gehad heeft. Dat ster ke staaltje herhaalde hij bijna met het premierschap: hij was toen 48 jaar. Slechts Robert Peel was op jongere leeftijd premier geworden. Krachtig Ieder is het er over eens dat de Labour-partij zonder Wilson tot verlammens toe verdeeld zou zijn. De premier is er echter in geslaagd beide vleugels vein de partij in evenwicht te brengen en te houden. En dan heeft hij ook nog te maken met de starheid van de vakbonden, in Engeland zoals overal een gewel dig machtsapparaat. In zijn optreden is Wilson gewel dig. Een buitenstaander zou gemak kelijk vermoeden dat hier de pre mier met een krachtige meerder heid achter zich, in plaats van twee tot vier zetels, aan het woord is. Vooral in het debat evenaart nie mand hem. Alle facetten van 's lands politiek beheerst hij, zelfs zijn zwakke punt, Europa, durft hij in de discussie nog wel aan te snij den. Het is duidelijk merkbaar dat Wilson op zulke momenten in zijn element is, iets wat voor de image van de premier van groot belang is, vooral bij de verkiezingen. De opinie-peilers voorspellen een Labouroverwinning zoals er nog nooit geweest is en dat zou dan een meerderheid in het Lagerhuis bete kenen van meer dan 220 zetels. Zon der meer heeft Labour dat aan Wilson te danken. TOSEPH (Jo) Grimond (53) is J de leider van de kleine broer van de twee grote Engelse partij en. De liberale partij was eens zeer groot. In 1906 versloegen zij de conservatieven met een meer derheid van 220 zetels en behaal den er 387. Nu zijn er nog negen over. Zo klein als de liberale par tij geworden is, zo groot werd Labour. De conservatieven ble ven min of meer constant. Het is niet zo dat de Britse libera len vergeleken kunnen worden met hun naamgenoten van het Europese vasteland. In de prak tijk hebben zij meegestemd met de maatregelen van de rege- ring-Wilson. Slechts de naasting van de staalindustrie vond in hun ogen geen genade, waarop het wetsontwerp niet werd ingediend. De buitengewoon sympathieke Gri mond kan er dan ook met trots op wijzen dat veel van wat La bour presteerde aan de liberalen is te danken. Als in Engeland het evenredig kiesstelsel zou bestaan dan zouden de liberalen met 10 procent van de stemmen aanspraak kunnen maken op zestig zetels. Dat is nu niet het geval: Jo Grimond en zijn volge lingen vallen in het grote gat tus sen de twee grote partjjen. Als kleine minderheid echter kunnen zij toch een opbouwende rol ver vullen, zeker wanneer zoals nu de meerderheid van de regerende partij uiterst klein is. Geliefd Van de drie partijleiders is Jo Gri mond bij de vrouwen het meest geliefd. Hij is blond, lang, slank en maakt de indruk van een jon gen. Daar komt bij dat hij zeer geestig is. Hij is een Schot en zoon van een fabrikant. In Oxford was hij een goed student in dezelfde vakken als Wilson en Heath: filosofie, economie en po litiek. Hij werd advocaat en trouwde de kleindochter van de laatste liberale premier lord Asquith. Mede door zijn huwelijk werd hij liberaal politicus. Zijn zwager is vice-voorzitter van de partij. Jo Grimond is een voor aanstaand journalist. Hij schrijft ook voor bladen van Labourzijde, zoals de Daily Mirror, en van de conservatieven, zoals de Daily Ex press en de Daily Telegraph. Vol gens Grimond kan het nooit kwaad dat de liberale beginselen zo breed mogelijk verspreid wor den. Grimond gelooft in Europa, zelfs nog meer dan Heath. Het Britse publiek mag hem wel: velen vonden hem zelfs een goe de opvolger voor Douglas Home. Grimond bezet de Lagerhuiszetel voor de Shetlandeilanden. De liberalen onder Grimond willen een evenwichtige verdeling van macht en rijkdom: niet alles aan de staat zoals Labour graag zou zien en ook geen bestendiging van de klasseverhoudingen waar mee de conservatieve partij wordt geïdentificeerd, al is dat een wat grove weergave van de conservatieve denkbeelden. Grimond heeft geen voorkeur voor een van zijn beide grote tegenspe lers. Toen hem gevraagd werd wat hij zou doen wanneer hem slechts de keus uit een van bei den bleef, zei hij kort en bondig: „Emigreren". D* wetenschap dat de oude conser vatieve partij een leider moest hebben die in staat zou zijn tegen de briljante Harold Wilson met succes in het strijdperk te treden heeft vele tradities overwon nen. Allereerst het feit dat Edward Heath (nu 50 jaar) gekozen werd door de conservatieve fractie als opvolger van de zwakke politicus sir Alec Douglas Home, die nog aangewezen was als partijleider door Harold Macmillan. Een nog grotere revolutie was dat de keus viel op de zoon van een timmer man, een kleine aannemer. Een gewone jongen met gewone lage re en middelbare school. Geen Eton en Harrow, maar wel een actief beoefenaar van muziek, ie mand die middelmatig golf en cricket speelt, die niet jaagt en niet het Engels van de geliefde cabaretnummers spreekt. Kort om, een gewone burger werd lei der van de Tories. De partij verwachtte veel van hem, het land minder, want hij was niet bekend genoeg. Hij promo veerde in Oxford in filosofie, eco nomie en politiek, was artille rie-officier in de oorlog, werd ambtenaar en later redacteur van de protestantse Church Times. Vierendertig jaar oud werd hij gekozen in het Lagerhuis voor het district Bexley met een n derheid van 133 stemmen. Kans In de partij maakte hij geen ge ruchtmakende carrière, maar wel een succesvolle. Onder Eden werd hij Chief Whip, de tussen persoon tussen premier en frac tie, de man die de fractie in zijn hand heeft. De Chief Whip is ech ter geen man die naar buiten op treedt. Die kans kwam pas toen hij minister van arbeid onder Macmillan werd en Brits onder handelaar bij de EEG-besprekin- gen in Brussel. Daar kon hij zich uitleven op zijn speciale terrein: Europa en financiën en econo mie. In de korte periode als oppositielei der en tijdens de verkiezingscam pagne heeft Edward Heath de be loften echter niet ingelost: tegen premier Wilson kan hij niet op. Er is geen vaste lijn in het optre den van de conservatieve partij te ontdekken en daarmee ook niet in dat van Heath. Europa en financiën zijn onderwerpen die de gemiddelde Brit niet aanspre ken. Heath moet te veel van de hak op de tak springen. Nu mede door Frans toedoen Euro pa belangrijk geworden is in de verkiezingsstrijd, verandert Heath en krijgt hij iets van de vecht jas waarom men hem koos. De opinie-onderzoeken wijzen echter onverbiddelijk op een Labourze- ge. Wanneer de voorsprong van Labour boven de 8 procent komt te liggen loopt zelfs de zetel van Heath, Bexley, gevaar. Of Heath dit had kunnen voorko men? Het is moeilijk te zeggen. Het valt niet mee om vooruitstre vend leider te zijn van een partij die nog niet rijp is voor vergaan de hervormingen. Indonesische studenten ontevreden (Van een correspondent) DJAKARTA Zoals te voor spellen viel, hebben maar weinig mensen in de Indonesische hoofd stad vrede met het kabinet. Stu denten, politieke leiders en be paalde dagbladen uiten hun onge noegen over het feit, dat de grote schoonmaak, die zij gewenst had den, nog steeds niet plaats gehad heeft. Van acties van het soort, zoals de studenten tegen Soekarno ontketend hebben, is echter tot dusverre nog geen sprakegeweest. Hoewel onte vreden schijnen ze toch gevolg te geven aan het verzoek van generaal Soeharto het nieuwe team een kans te geven, vooral naar hij maan dag in zijn eerste openbare redevoe ring sinds hij de macht in handen nam verklaarde omdat de kabi netsherziening nog maar een eerste stap is. „Laten we hopen", aldus Soeharto, „dat dit de eerste van een serie maat regelen is, die ons uiteindelijk de over winning brengen moet. Waarover men zich in intellectuele kringen het meest kwaad gemaakt heeft, is de handhaving van zoveel le den van de .oude bende", ondanks het feit, dat velen hunner gedegradeerd zijn tot de rang van plaatsvervangend minister. Als Soekarno zich geleidelijk aan kan ontdoen van de beperkingen, die hem zijn opgelegd en weer vrij kan spreken met wie hij wil, dan zal hij waarschijnlijk proberen terug te keren eot zijn „verdeel en heerstak- tiek". De militaire aanhangers van gene raal Soeharto bestrijden met grote na druk de door enkele jeugdige politici gemaakte gevolgtrekking, dat de gene raal enigszins is teruggedrongen. Zij wijzen er in dit verband op, dat alle Wat belangrijker is, alle ministers en plaatsvervangende ministers, die onder supervisie van de drie genoem de figuren staan, hebben zo wordt gemeld niet langer rechtstreeks toe gang tot de president. Generaal Soeharto maakte maandag in zijn redevoering niet de indruk erg gelukkig te zijn met het tot dusverre bereikte resultaat. Weliswaar sprak hij over het kabinet als zijnde het op dit ogenblik hoogste bereikbare, maar wel liet hij duidelijk uitkomen, dat er op het gebied van economische en soci ale vooruitgang van het nieuwe team wel iets verwacht werd en op korte termijn. WASHINGTON De gepubliceerd, bracht vee) procent meer was dan in Amerikanen nebben in rokers er toe op siga- 1964. 1965 meer sigaretten dan ren of een pijp over te Op grond van een wet ooit gerookt en wellicht gaan. Vorig jaar was er zijn sinds 1 januari alle zal dit record dit Jaar echter al weer duidelijk pakjes, sigaretten voor. weer worden overtrof- een ontwikkeling in om- zien van het opschrift, ten. zo heeft het Amen- gekeerde richting te con- dat het roken van siga- kaanse ministerie van stateren. retten schadelijk kan zijn landbouw bekendge- v00r de gezondheid. Vol- m:l Vorig aaar 61"' gens het ministerie van gen 529 mi jard sigaret- Toch is in dc statis- landbouw zal het enige mm 'a op'. of *'cken dc invloed van tijd duren voor dat men miljard meer dan In het genoemde rapport kan vaststellen wat het 1964 en tweemiljard nog merkbaar. Van de resultaat van deze waar- meer dan in 1963. 213 pakjes sigaretten, die schuwing is. Waarschün- all° personen van 18 ljjk zal dit jaar het si- JeP ,.r?Pp?rt over ,dc jasr en ouder in de VS garcttenverbruik nog schadelijkheid van het vorig jaar gemiddeld toenemen, hoofdzakelijk roken van sigaretten, rookten, waren er 181 door uitbreiding van de dat m januari 1964 werd met filters, hetgeen vier leeftijdsgroep die rookt

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9