Nieuwe Leidse Comramnt Geen twijfel gewekt aan verlaging DERBY UP DRINK Vondeling in Eerste Kamer over belastingen: KABINET MOET ZIIN BELEID AANPASSEN Recruut Van met koffie Parijs moet zelf maar betalen Vollenhoven ingehaald 4 Badplaatsen eivol met lopen weer de Pasen Verplaatsing NAVO-centra: Brezjnef (als Stalin) secretaris-generaal? feestelijk geschenk In september bankbiljet van 5 gulden? Commentaren Woensdag 30 maart 1966, 46ste jaargang Kr.ct.ur: F. DIEMER loefdr.d.ct.uri Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat '37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Britten morgen naar stembus: een beschouwing op pagina 5 Meer raffinage Pagina 7 Magic Ball: nieuwe (speeljrage verovert ons land - pagina 7 Indonesië en de communisten pagina 5 Gouden NW zoekt toenadering tot confessionele vakbonden Pagina Kernmerk de nieuwste, de fijnste puur of met 'n tic 'n Hero produkt ARIJS De bondgenoten van nkrijk in de NAVO willen dat de use regering alle kosten voor haar :ning neemt van de door haar ver ontruiming van de NAVO- 'dkwartieren en de Amerikaanse tndere buitenlandse bases op Frans tdgebied. Dit standpunt werd giste- geformuleerd tijdens de vergade- van de permanente NAVO-raad arijs, waaraan Frankrijk niet deel- Voorts werd bepaald dat Frank- van de voordelen van het collec- geallieerde waarschuwingssys- i en andere aspecten van het ge- j bineerde luchtverdedigingsstelsel worden uitgesloten- ngdurig werd gisteren gesproken de maatregelen die Frankrijk eer deze week met betrekking tot het trekken van de Franse troepen uit AVO-hoofdkwartieren had genomen eind juli zal deze operatie zijn vol- De Amerikaanse onderministei buitenlandse zaken, George Ball, in een toespraak op de hoge kosten j liermee gepaard gaan, door NAVO- I. ionarissen geraamd op een half i miljard dollar. „Er mag geen staan op afvalligheid", aldus Ball g een land geen voordeel opleve- wanneer het zich binnen het bond- >tschap niet bereid toont tot mede- ing, zo voegde hij eraan toe. DEN HAAG Minister Vondeling (financiën) heeft gisteren bij de be- j handeling van zyn begroting in de Eerste Kamer enerzijds duidelijk te verstaan gegeven dat de tweede tranche van de belastingverlaging op 1 januari 1967 zal doorgaan maar aan de andere kant de restrictie gemaakt dat het kabinet zijn beleid moet aanpassen als de omstandigheden zich wy- zigen. grotingsbehandeling het woord voerden, drongen aan op een duidelijke uitspraak van de bewindsman over de wettelijk vastgelegde belastingverlaging. Deze vraag had de minister enigszins verrast, zoals hij in zijn antwoord zei. Hij zag geen aanleiding tot twijfel hieromtrent, ook al had hij enkele maanden geleden verklaard, dat deze inkomstenverlaging voor de overheid hem „loodzwaar" op de maag lag. „Het spreekt vanzelf dat de regering haar uiterste best doet haar programma uit te voeren. Tot het on mogelijke kan men eohter niet worden gehouden", zo voegde hij eraan t Over de begroting voor het komende jaar kon de bewindsman nog weinig zeggen. Hij wilde slechts opmerken, dat wanneer de beschikbare ruimte onvol doende zou zijn om de gewenste uitga ven te dekken, naar nieuwe middelen zal worden omgezien. Hij was het in dit verband eens met de AR-afgevaardigde prof. Zijlstra, die bij de replieken voerde, dat een tekort voor 1967 een miljard gulden aan de lage kant zal zijn. Op een vraag van zijn partijgenoot prol Polak of de cijfers van de rijksbe groting voor 1966 nog kunnen worden aangehouden, antwoordde dr. Vondeling dat de uitgaven tenminste f 250 miljoen hoger zullen zijn. Reeds nu staat vast, dat het Landbouwegalisatiefonds een te kort van f 50 miljoen zal hebben, terwijl de bouw van meer en betere wo ningwetwoningen f 100 miljoen meer zal worden uitgegeven. Over het laatste kwartaal van 1965 zullen zowel de uit gaven als de ontvangsten f 25Ö miljoen hoger zijn dan begroot, zodat met de verhoging van f 170 miljoen, die de mi nister in september 1965 berekende, bijna bedrag van twee miljard gulden wordt bereikt Minister Vondeling zei dat de pro cedure waarmee de begroting van het komende jaar zal wordeen vastgesteld niet afwijkt van vorige jaren. Ten aanzien van het evenwicht op die be groting zal hij niet afwijken van de zg. Zijlstra-norm. Hij betreurde het dat er voor wat betreft de uitgaven van de overheid in de komende jaren een groot deel in het duister moet worden getast. Er bestaan geen meer jarenplannen per departement. Slechfs op enkele onderdelen, zoals wegen bouw en onderwijs, is bij benadering te zeggen hoeveel in de toekomst zal worden uitgegeven. De bewindsman overweegt het vraagstuk van de uit gaven op langere termijn te zullen bestuderen. (Voor vervolg zie pag. 7) DR. IR. A. VONDELING 't gaat door ITiermeee haakte dr. Vondeling in op de regeringsverklaring van premier Cals van vorig jaar april, waarin werd gezegd dat het kabinet niet te veel wil vastleggen, omdat anders geen slagvaardig beleid zou kunnen worden gevoerd „het beleid moet telkens getoetst worden". Alle afgevaardigden die bij deze be- of de zetel van de NAVO-raad niet ver plaatst moet worden. Bekend is dat Frankrijk de raad in Parijs wil houden. De veertien andere NAVO-landen be schouwen dit orgaan als de raad van commissarissen van een groot militair verdedigingsstelsel. De Fransen zeggen nu min of meer dat ze uit de onderne ming willen treden maar wel zitting willen blijven houden in de raad van commissarissen, aldus NAVO-kringcn. MOSKOU Op de tweede dag van het congres van de Russische com munistische partij heeft een hoge par tijfunctionaris vandaag voorgesteld de post van secretaris-generaal des tijds bekleed door Stalin op het top punt van diens macht weer in te stellen. Het voorstel werd gedaan door Niklai Yegorysjev, de eerste secretaris van het partücomité van de stad Mos kou. Het feit dat'het voorstel aan het con gres is gedaan, wijst erop dat het op hoog niveau reeds is goedgekeurd en dat het vrijwel zeker door het congres zal worden aanvaard. Verwacht wordt dat eerste secretaris Leonid Breznef de eer ste secretaris-generaal zal worden sedert de functie in 1934 werd afgeschaft. In ingelichte kringen zei men dat het nog niet duidelijk is of deze verande ring van politieke betekenis zal zijn. Men TF«nneer n enkel NAVO-land zou zonder akkoord gaan met het door Frank- voorgesteld tijdschema. Daar zou- toch eerst onderhandelingen aan f moeten gaan, meende de Ameri- onderminister. Hij vond het Fran- treden niet aanvaardbaar. Er kan. hij, op basis van een bondgenoot- duidelijk niet gewerkt worden in nwelkome omgeving, gezien de in- kelde vertakkingen die daarbij >elen. waarschuwde de NAVO-landcn niet toe te laten verleiden al te tijd te besteden aan het bespreken de betrekkingen tussen Frankrijk NAVO. De inspanningen moeten centreerd worden op de verdere ïrking van het bondgenootschap. >esluit herinnerde Ball aan presi- Johnsons woorden: „Overleg, niet ing, is de weg naar hervorming n de NAVO" i de verplaatsing van de hoofd- tieren van de NAVO betreft is uit- ?n naar Brussel, maar gevreesd I voor overbelasting van die stad. het centrum is van de EEG en de i ►m, zo werd gisteren in NAVO- Een compromis-sug- I om het NAVO-opperbeve) de Belgische hoofdstad ie het secretariaat-generaal in erdam, Den Haag of Luxemburg voorgesteld, het secretariaat-ge aar Engeland te verplaatsen, p werd beraadslaagd over de vraag meende echter dat de persoonlijke posi tie van degene die de post zal bekleden erdoor wordt versterkt en men noemde het een teken dat Brezjnef zijn greep op de partij verstevigt. Yegorysjev zei dat zijn voorstel moest worden gezien in het licht van de „terug keer tot de leninistische inormen". Margriet en Pieter trouwen niet meer dit jaar DEN HAAG Een woordvoerder van de RVD heeft vanmorgen meege deeld dat prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven in geen geval dit jaar trouwen. „Waarschijnlijk wordt het begin volgend jaar". De RVD spreekt hiermee een bericht tegen van het Haagse persbureau Matla, waarin melding werd gemaakt van een huwelijk in september. Het pers bureau ontleende dit aan een medede ling van prinses Irene van Griekenland. Zij en haar zuster, de Spaanse prinses Sophie, zouden bij het huwelijksfeest van prinses Beatrix al een officieuze mondelinge uitnodiging hebben gehad voor de bruiloft. Beide prinsessen zou den de uitnodiging hebben aanvaard. DEN HAAG Het is niet uitge sloten dat in september een nieuw bankbiljet van vijf gulden zal wor den uitgegeven. De uitgifte van dit biljet staat op het muntprogramma van de regering. Minister Vondeling zei dit gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van financiën. Op het departement is op het ogenblik in studie de vraag of meer dan wel min der muntbiljetten zullen moeten worden uitgegeven. Prof. Polak (soc.) veronder stelde. dat muntbiljetten goedkoper zou den zijn dan zilveren munten, doch mi nister Vondeling betwijfelde dit. Vrouw springt uit brandend huis UTRECHT De 63-jarige weduwe E. van Gils heeft gistermiddag tweede graads brandwonden opgelopen in haar woning aan de Amsterdamsestraatweg. De woning brandde uit. Mevrouw Van Gils, die enkele kost gangers had, heeft zich ternauwernood kunnen redden. Ze moest van het balkon naar beneden springen. Zes mannen vin gen haar op. De inboedelschade wordt geschat op 25.000 gulden. Per Spitfire Triumph begaf mr. Pieter van Vollenhoven zich gis termorgen naar de Trip van Zoudtlandkazerne in Breda om er tien weken een basisopleiding te volgen bij de Kon. Luchtmacht. BREDA Met enige egards is mr. Pie ter van Vollenhoven, de verloofde van prinses Margriet, gisteren officieel bij de Koninklijke Luchtmacht te Breda inge lijfd, voor luttele guldens per dag. Hij krijgt daar een militaire basis-opleiding, waarna hij als jurist bij de luchtmacht staf in Den Haag zal worden geplaatst. In zijn zwarte sportwagen, een Spitfire Triumph, arriveerde de heer Van Vol lenhoven gisteren omstreeks elf uur bij de Trip van Zoutelandekazerne „afgele verd" door majoor Crane van de Ko ninklijke staf. Terwijl hij kennismaakte met de ka zerne-commandant, de kolonel Tj. Bies- ma, en zijn klasse-commandant, de kapi tein J. Verhoeven, bracht een kellner uit de officiersmess koffie. (Zie ook pag. 7) Na de koffie bij de kolonel wordt mr. Pieter van Vollenhoven door zijn klasse-commandant kapitein J. Verhoeven (links) rondgeleid door de Trip van Zoudtland kazerne. NW 60 JAAR De NVV-voorzitter heeft vandaag op het jubileumcongres erkend, dat bin nen deze vakbond zich een ontwikke ling heeft voorgedaan. De klassestrijd is afgezworen en de ondernemingsgewijze produktie, zij het op bepaalde voorwaarden, aan vaard. Zo is er sprake geweest van een atheïstisch karakter. Dit is schijn geweest en er is in elk geval geen sprake meer van. Ja, het verband tussen maatschappij en geloofs- en levensopvatting is deze socialistische vakcentrale duidelijk voor ogen ko men te staan. De rede wekt de indruk, dat de NW- voorzitter alles heeft gedaan om ruim baan te maken voor nieuwe sa menwerkingsvormen met de beide confessionele vakcentrales. Wat in de rede ontbreekt is vermel ding van de invloed die beide con fessionele vakcentrales mede op deze ontwikkeling binnen het NW heb ben gehad. Een dergelijke vermel ding zou verhelderend zijn geweest voor het bestaansrecht van deze vak centrales evenals voor haar positie naast het NW. Bij alle wenselijke samenwerking zal het levensbeschouwelijk karakter ook bij de vakbeweging in enigerlei vorm bewaard moeten blijven. Ook om haar invloed zo groot mogelijk te doen ziin. MODERN In deze tijd beleven we wel het ver schijnsel van modern ministerschap. Bewindslieden die op vergaderingen mededelingen doen die stellig van al gemeen belang zijn en de kennisne ming waard, maar die al de vraag hebben doen stellen hoe het zit met de verantwoordelijkheidsplicht je gens het parlement. De ontwikkeling van de nieuwere media, de televisie met name, alsmede het feit dat er verkiezingen op komst waren, heb ben op dit toenemend gebruik stellig stimulerend ingewerkt. Wie echter mocht menen dat het, nu de verkiezingen voorlopig weer even voorbij zijn, met het gebruik zou zijn afgelopen, is reeds bedrogen uitge komen. Onze minister van onderwijs en wetenschappen, nog van voor zijn ministerschap met het zitting hebben in forums vertrouwd, heeft nu ook te Nijmegen deelgenomen aan de jongste vergadering, die van de 'teach-in*. Het ging over de binding van het toelaten der medische stu denten tot de universiteit aan een be paald aantal. Over dit optreden van de minister die kennelijk de verleiding niet heeft weten te weerstaan zal hier en daar wel een voorhoofd worden gefronst. Modern is het overigens wel. OUD NIEUWS De nieuwe Sowjet-leiders zoeken aansluiting bij de denkwijze van de jongere generatie in hun land. De openingsrede van partijsecretaris Brezjnef voor het partijcongres tc Moskou bevatte geen nieuws. Ook het revolutionaire elan ontbrak. De Russische communistische partij ont wikkelt zich steeds meer tot een burgerliike partij waarvoor de le vensgenietingen belangrijk zijn. Het betoog kwam hierop neer, dat Vietnam de begeerde betere betrek kingen met Amerika in de weg staat. Moskou wil een topgesprek met Pe king tot wegruiming van ideologische geschillen. Het dringt niet meer op een wereldconferentie aan om China aan de kaak te stellen en beschouwt de eigen nartij niet meer als eerst onder gelijken. De voorspelling dat Stalin eerherstel zou krijgen kwam niet uit en van een hardere koers in de kunst werd niet gerept. Geen opzienbarend program dus. Maar ook de gewone Rus gaat den ken aan eigen welstand. In deze rich ting is een ontwikkeling gaande. Weersverwachting Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of enkele buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit westelijke richtingen. Minder koude nacht, morgen ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uurj. DEN HAAG De bepaald niet voorjaars achtige weersomstan digheden van de laatste dagen, zowel in Neder land als in West-Duits- land, hebben de aan vragen om onderdak voor de Paasdagen in Nederlandse bad plaatsen merkbaar na delig beïnvloed. De VVV in Scheve- ningen bleek al prak tisch nee te moeten ver kopen voor de over nachtingen in de hotels en beroepspensions. Bin- enkele dagen zal men via advertenties de burgerij weer oproepen om zich te melden als •.noodadres'' voor onbe huisde toeristen. De VW van Noord- wyk verklaarde de in druk te hebben dat het bezoek dit jaar nog groter zal zyn dan in 1965. De aanvragen van groepsreizen zyn belang rijk toegenomen. Hoewel de Duitse toe risten ook dit jaar weer in de meerderheid zijn. is er ook sprake van toenemende belangstel ling van Franse zyde. Groepen tot 200 man toe hebben plaats gereser veerd. In Zajidvoort heefit men in de hotels nog wel plaats voor idividuele toeristen, „om de gaatjes te vullen", grotere reis gezelschappen zullen echter verspreid over het dorp moeten worden ondergebracht. Alleen Katwyk meldde de reserveringen als ..matig". Veel reserve ringen zijn hier echter gemaakt onder voorbe houd, zodat men in ge val van goed weer met de paasdagen, ook hier niet pessimistisch is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1