Groot aantal bezwaren tegen bijstandswet Kaasdragers iii Alkmaar (nemen ontslag Beroepen bij Ged. Staten en Kroon Gemeentebesturen vaak in het ongelijk gesteld Stem hulpverlening af op mensen ter plaatse Anderhalf jaar voor dronken wegpiraat Druk programma voor Rotterdamse Doelen Voor baby of kleuter is niets luxe genoeg DAVO ontslaat meer dan honderd man Man stak onderwijzer die zoontje sloeg I 7 DINSDAG 29 MAART 1966 ALKMAAR Het Alkmaarse kaas- (ragersgilde heeft vanmorgen en bloc ijn ontslag aangeboden aan B en IV •an Alkmaar dat niet wilde ingaan p hun verzoek om een loonsverho- Ing van tien gulden per marktdag. Snds 1958 ontvangen de kaasdragers er marktdag, (alleen in de zomer) nintig gulden, plus 7 50 als over- ruggingstoelage voor de winter. Ben W voelden voor een verhoging an vijf gulden. Vervanging van de kaasdragers door leuwe wordt wel overwogen, maar len is al drie jaar bezig vijf nieuwe pasdragers aan te trekken. )nderzoek naar bekentenis van 'ookbom-maker ARNHEM De rijksrecherche stelt i opdracht van de officier van justitie r. A. W. Holsteyn een onderzoek in lar het verhaal van de zestienjarige BS-er Harmen de Bondt uit Otterlo. e beweert, dat hij de meeste rook- immen heeft gemaakt die bij het hu- plijk van prinses Beatrix zijn gegooid. Mr. Holsteyn gelooft overigens niet, it het tot een strafzaak zal komen. De ficier heeft gisteren een gesprek met i jongen gehad. Harmen de Bondt was ervan op de logte, dat provo's de rookbommen wil- h gebruiken om de huwelijksdag in de Lr te sturen. De scholier heeft inmid- Üs in een brief aan de Prinses zijn ex- ges aangeboden. VEGHEL De vierjarige J. van gisteren in zijn woonplaats leven gekomen toen hij zonder uit kijken achter een auto de weg c en door een passerende wagen werd epen. ►INTHER De vijfjarige Martien •laars uit Dirtther is gisteren in zijn plaats door een auto aangereden, jongetje was op slag dood. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In het kader van de Algemene Bijstandswet worden we kelijks bij de gemeentebesturen een flink aantal aanvragen ingediend voor verlening van bijstand. De gevraagde bijstand betreft niet alleen het voor zien in de noodzakelijke levensbehoeften, doch betreft vaak ook voor een buitenstaander op het eerste gezicht „vreemde" gevallen. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft de gemeentebesturen ge adviseerd de Bijstandswet zo soepel mogelijk toe te passen. In de Tweede Kamer is nogal eens kritiek geuit op de toepassing. Het was de Kamerleden gebleken, dat vele gemeentebesturen nog teveel werkten met de oude Ar menwet in het achterhoofd. Vele aanvragers weten niet. als zü „neen" van hun gemeentebestuur te ho ren krijgen, dat ze bi beroep kunnen gaan bij Gedeputeerde Staten. Krijgt men hier ook niet het verlangde ant woord, dan kan men nog in beroep gaan bij de Kroon. De hele zaak wordt dan opnieuw bekeken door de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State. Deze hoogste beroepsinstantie die ons land kent heeft thans reeds een groot aantal bezwaarschriften in behandeling. De grote stroom is echter nog niet binnen, omdat de A.B.W. nog maar kort functioneert, doch bij de Raad van State verwacht men een zeer groot aantal bezwaarschriften. leende bijstand van f 2,75 per week voor dieetkosten. B. en W. waren uitgegaan van een totaalbedrag aan dieetkosten van f 5 per week. Ged. Staten achtten dit bedrag van f 5 aan de lage kant, omdat bij een zoutloos dieet de spijzen als regel afzonderlijk moeten worden klaargemaakt, wat extra kosten met zich brengt. De bijstand moet daarom worden verhoogd, aldus Ged Staten. Aankoop woonwagen Om tot overzicht te geven toe behandelde extreme gevallen ge ven wij hieronder een kort overzicht, Iemand maakte bezwaar tegen linister Bot: Voorkom teleurstelling |DEN HAAG De minister zonder ortefeuille voor ontwikkelingshulp, p. Th. H. Bot, heeft vanmiddag in residentie gezegd, dat alles in het Ek moet worden gesteld om te rkomen dat het ontwikkelings- ennium de jaren zestig zal ndigen als de tien jaren van de te- urstelling. Een van de urgentste vraagstukken C verbetering van de hulpverlening is it vinden van een meer op het be reiden bevolkingsniveau van dorp en reek aangepaste hulpaanpak, die reke- Maartse buien DE BILT Tussen een opvullende ormdepressie boven zuid-Zweden en n hogedrukgebied ten westen van rland handhaaft zich het komende inaal een noordwestelijke stroming tn koude polaire lucht, waarin af- Isselende opklaringen en regen-, Igel- of sneeuwbuien voorkomen. 9or een kleine randstoring bij de 1st uan zuid-N oorwegen is de stro- big boven de Noordzee tijdelijk nog Is in kracht toegenomen. Een andere storing ten zuidwesten m IJsland breidt zich uit naar Schot- nd en Ierland. De luchtdrukdalingen Ei deze storing zullen de noordwes- jke stroming later weer zwakker (en worden. Verwacht wordt, dat de komende (cht in het binnenland op tegen wind schutte plaatsen opnieuw nachtvorst j voorkomen, verder handhaaft zich t wisselvallige weer met enkele tartse buien. De wind blijft oplan- Hoogwater Scheveningen. 10 maart: 8.15 vjn.; 20.59 n.m. ^oensdag 30 maart: zon op 6.21, onder lo. Maan op 10.48, onder 3.45. tlinsdag 5 april: volle maan. IET WEER IN EUROPA Ipporten hedenmorgen zeven uur |Helder hagelbui lenburg sneeuwb. 1 isingen regenbui windstil 13 ndstll 12 1 windstil windstil windstil windstil ning houdt met het zo onvergelijkbaar veel lagere levensniveau dan in de westerse geïndustrialiseerde landen in het algemeen aanwezig is. Pas dan is werkelijk kans dat de gewone man, massa in de ontwikkelingslanden, directer wordt geraakt door de hulp uit het westen en bereid is zich ook per soonlijk verder voor eigen lotsverbete ring in te zetten en zelfs bij gelegenheid zekere offers daarvoor te brengen, aldus de minister in een toespraak op de bij eenkomst van de stichting Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. De plattelandsbevolking in de ont wikkelingslanden moet nog iets anders worden bijgebracht dan het a-b-c- en wat praktische kennis. Zolang allerlei irrationale motieven remmend werken op de toepassing van hygiëne en genees kunde of op een verbetering van d( grondbewerking, heeft het weinig zin alleen maar te onderwijzen of kennis bij te brengen. Er is een zekere geestelijke omvorming nodig om andere opvattingen over huwelijk en over familie- en stam verband te doen groeien. Bovendien zal althans iets van de westerse arbeids ethiek en maatschappelijk verantwoorde, lijkheidsgevoel moeten worden overge dragen. Bij deze aanpassing kunnen naar het oordeel van de minister in het bijzon der de particuliere organisaties de men- in de ontwikkelingslanden tot grote steun zijn. De stem van de particuliere organisaties kan vaak dieper doordringen omdat zij wegen kunnen bewandelen die voor een regering soms moeilijk begaanbaar zün, wil deze niet in een propagandistische toon vervallen De Novib heeft zich van de aanvang af juist ook van die taak op merendeels voortreffelijke wijze gekwe ten, aldus de minister. Prins Bernhard voor NOVIB: Ontwikkelingshulp kan nog beter SCHEVENINGEN ln een rede voor de stichting Nederlandse Organisatie Voor Internationale Bijstand (NOVIB) in het Scheveningse Kurhaus heeft prins Bernliard vanmorgen aangedron gen op een nationale integrale pro grammering van de ontwikkelingshulp en een goed opgezette coördinatie van particuliere en overheidsactiviteiten in een en hctzciïde gebied. De Prins wees er in zijn rede op, dat er ten aanzien van de hulpverlening iets is veranderd. Toen de NOVIB werd op gericht wist men een ding zeker: Er moest hulp geboden worden. Na tien jaar blijkt dat dit juist was. Maar, aldus de Prins, er is iets veranderd. In het oegin ging men uit van de gedachte dat de gever zou bepalen wat het ontvangen de land nodig had. Thans is het meer het ontvangende land dat in eerste aanlog verantwoordelijkheid draagt voor wat er moet gebeuren en zelf dient aan te geven op welke wijze de samenwerking met donorlanden moet plaats hebben. Aan het slot van zijn rede overhandigde de Prins aan prof. dr. E. de Vries, die afscheid nam als bestuurslid, de NOVIB- penning, bestemd voor diegenen die op zeer bijzondere wijze een bijdrage hebben gegeven voor het realiseren van de doel stellingen van de NOVIB. De veertigjarige havenarbeider J. Polderman uit Middelburg is gisteren om het leven gekomen na een val van zeven meter in een ruim van een Duits motorschip, dat in de Rotterdain-e Waal- (haven lag. zijn salaris te kunnen betalen en vroeg bijstand aan. B. en W. wezen de aanvraag af. omdat deze kosten niet be horen tot die welke noodzakelijk zijn voor het bestaan. Ged. Staten waren ech- ian oordeel, dat een ..danscursus wellicht wenselijk kan zijn voor de maatschappelijke vorming van de kin deren", doch waren met het gemeente bestuur wel van mening, dat de daaraan verbonden kosten niet tot de noodzake lijke kosten van het bestaan kunnen worden gerekend. T andartskosten Een gerepatrieerde verzocht bijstand in de kosten van een tandheelkundige behandeling tot een bedrag van f 204.15. i W. verleenden bijstand tot een be drag van f 102.08. Ged. Staten waren echter van mening, dat. gelet op de fi nanciële toestand de Rijksgroepsregeling Gerepatrieerden van toepassing is en dat de gevraagde bijstand ten volle moet worden verleend. Dit is een greep uit een groot aantal gevallen die zich recent hebben voor gedaan. Zoals blijkt, is een beroep op het college van Ged. Staten of daarna op de Kroon nuttig. Zodoende ontstaat een jurisprudentie, aan de hand waar van de bijstandscolleges van de ge meenten de hun voorgelegde gevallen juister zullen kunnen beoordelen. aankoop van een vervangende wagen. De aanvrager was getrouwd met een vrouw uit de zogenaamde „reizigersfamilie''. Aanvankelijk woon de het gezin in een huis. doch na twee jaar kon de vrouw dit niet langer meer uithouden. Om huwelijksmoei lijkheden te voorkomen kocht de een woonwagen, die echter te klein was. Hij ruilde de wagen later v doch ook de tweede wagen bleek te klein. B. en W wezen de aanvraag af, omdat zij meenden, dat een vervangende woonwagen niet de juiste oplossing is voor de moeilijkheden. Ged. Staten von den het echter aannemelijk, dat de vrouw overwegende bezwaren heeft tegen het wonen in een huis en dat ter voorkoming van ontwrichting van het huwelijk gezin, het wonen in een woonwagen meest aangewezen oplossing was en Ged. Staten bepaalden, dat bijstand moet worden verleend voor de aanschaf een grote woonwagen, waarvan de kosten op f 5000 werden geraamd. Ged. Staten bepaalden verder, dat bijstand moet worden verleen;! tot dit bedrag in de vorm van een geldlening tegen weke lijkse rente berekend naar zes procent per jaar en een. wekelijkse aflossing van f 20. Een 76-jarige man vroeg een leen- bijstand van f 211,95 voor de betaling van geleverde kolen, levensmiddelen en kleding. Deze schuld was ontstaan, door dat hij sinds januari 1965 geen kolengeld en kledingtoelage meer ontving. B. en W. wezen de aanvraag af, omdat het inkomen van het echtpaar f 325.63 per maand uitgaat boven het bedrag dat het zou ontvangen indien geheel op bijstand zou zijn aangewezen. „De geda ne aanschaffing had bij een verantwoord beheer van de inkomsten kunnen wor- den betaald, zodat de schulden zijn ont staan wegens ongenoegzaam besef van verantwoordelijkheid voor de voorzie ning in het bestaan", zo meenden B. en W. Ged. Staten stelden daartegenover dat ongenoegzaam besef van verantwoorde lijkheid de toekenning van bijstand niet in de weg behoeft te staan. „Het inko men kan voldoende worden geacht om ir de noodzakelijke kosten van het dage lijks bestaan te voorzien, doch de marge welke dit inkomen laat is niet toereikend om daaruit de schulden te betalen", aldus Ged. Staten, die bepaalden dat bijstand moet worden verleend in de vorm een bijdrage a fonds perdu. Werkpakdansen Een reclasseringsveremging had ex-gedetineerde een werkpak verstrekt van f 24.75. De reclasseringsveremging vroeg dit bedrag aan de gemeente terug in het kader van de A.B.W. Deze aan vraag werd geweigerd, omdat de ex- gedetineerde enkele dagen na zijn invrij- heidsstelling aan het werk is gegaan en een netto-loon van f 115 per week verdiende. „Toen de aanvraag werd ingediend, kon de betrokkene in zijn levensonderhoud voorzien", meenden B. en W. Ged. Staten waren echter een andere mening toe gedaan. „Toen het werkpak werd ver strekt kon hij niet in zijn onderhoud voorzien. De vertraging van de aanvraag kan worden gebillijkt en het beroep dient gegrond te worden verklaard", bepaalde het dagelijks bestuur van de provincie. Twee kinderen. 16 en 18 jaar uit één gezin volgen een danscursus. Pa moet hiervoor f 80 betalen. Hij meende dit niet MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht hoeft gisteren J. S. uit Kerk- rade wegens het onder invloed van drank veroorzaken van een ernstig ongeluk ver oordeeld tot anderhalf jaar en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tiid van 10 jaar. De man had 50 glazen bier op, toen hij 20 december 1965 met zijn auto de Kaal heidersteenweg opreed en geen voorrang verleende aan een andere auto. Bij de daarop volgende botsing werden drie personen ernstig gewond. De offioier van justitie had de man veertien dagen ge leden tijdens de rechtszitting betiteld als een wegpiraat en twee jaar en tien jaar niet-rijden geëist Op Goede Vrijdag.. AMSTERDAM Op Goede Vrijdag, 8 april zal in het RAI-gebouw een „wel dadigheidsgala" worden gehouden, geor ganiseerd door het „Comité Goede Vrij dag". Vele gezelschappen, orkesten en ar tiesten. zowel in het klassieke als het populaire genre, zullen belangeloos hun medewerking verlenen. Na afloop bal NAM onderhandelt over aardgaslevering naar West-Duitsland FRANKFORT Naar de Obenbürger- meister van Frankfort gisteren heef*, meegedeeld onderhandelt de Nederland se Aardolie Maatschappij op liet ogenblik met sw Gasversorgung Süddeutschland over de levering van aardgas. Naar ver wachting zal in 1968 worden begonnen met de levering van Nederlands aardgas. NOG ANDERHALVE MAAND (Van onze muzickredactie) ROTTERDAM Bijna klaar is het concert- en congresgebouw in Rotterdam. De kristallen luchters, in dezelfde strakke l(jn ontworpen als het interieur, kunnen al branden, de vloeren worden al gebeitst, de ta pijten liggen al klaar om uitgerold te worden. „De Doelen" zal over an derhalve maand prima in orde wezen om het publiek tegemoetkomend en gastvrij te ontvangen. Zoals reeds bekend is gemaakt, wordt op 18 mei De Doelen officieel geopend met een zeer speciaal concert dat zo wel door Eduard Flipse als door Franz- Paul Decker wordt gedirigeerd. Maar natuurlijk moeten de grote alsook de kleine zaal en de vele ontvangstruim ten ook daarna in gebruik blijven. Mu ziek in allerlei soorten moet cr klin ken, toneelvoorstellingen. exposities moeten er gegeven worden, congressen, vergaderingen e.d. gehouden worden. Steeds moet er in „De Doelen" wat te doen zijn, steeds moet dit fors gepro portioneerde. prachtige gebouw m het nieuws komen, wil het publiek in en buiten Rotterdam de weg er naar vin den. „De Doelen" moet het hart en het merg van het artistieke leven van Rottendam worden. Daarom zijn er gedurende de eerste periode na de opening een serie sym fonie-concerten in de Grote Zaal geor ganiseerd door het Rotterdams Fhil- harmonisch Orkest en daarnaast een in troductie-serie In de Kleine Zaal, ter wijl in deze tijd nog allerlei andere evenementen in dit huis met zijn vele zalen te beleven zijn. Het eerste openbare concert (na 18 mei» zal een Promenade-concert zijn op 21 mei. Franz-Paul Decker diri geert het R. Ph. O. in 'n heel aantrek kelijk afwisselend programma: de Oud- Hollandse Dansen van Julius Röntgen. Carnaval der Animaux van Saint-Saëns waarin Marinus Flipse en Bram Boe- lee soliëren. Ouverture 1812 vam Tsjai- kowaki, Danse ritueüle du feu van Ma nuel de Falla, cn van dezelfde Spaanse componist de Siote oanciones populares eepanolas. waarin de Spaanse mezzo Ines Rivadeneyra zal zingen, alsook de Buren- en Molenaarsdans uit de „Drie kanten Steek". Besloten wordt met de Habanera en Segukiilla uit de Carmen Bizet eveneens te zingen door Ines Rivadeneyra en met de Balletmu ziek uit dezelfde opera. Tentoonstelling in Utrecht UTRECHT „Niets is mooi en duur genoeg", zo bracht een van de ex posanten op de vakbeurs „Het kind" in Utrecht (tot en met 31 maart) gisteren de algemene tendens naar meer luxe en duurdere artikelen on der woorden, waarmee praktisch alle fabrikanten en importeurs van baby- en kleuterartikelen dagelijks worden geconfronteerd. Dezelfde exposant heeft geconsta teerd, dat „de mensen, die het minst verdienen, de duurste «gullen kopen voor hun kroost, vooral in de klei nere dorpen". Daar kunnen alle buur vrouwen de dure kinderwagen op het gazonnetje voor het huis bewonderen en daar Is meer tijd en ruimte voor een „show-wandeling" met de baby. De stadsbewoners zijn. als zü hun keuze maken, iets praktischer ingesteld. Zij moeten rekening houden met hoge trappen en kleine ruimtes. Vandaar, dat by hen combinaties van wandelwagens favoriet zyn. Daarvoor moet weliswaar ook een fors bedrag op tafel worden ge legd. maar men is dan altijd nog goed koper uit, dan wanneer men twee ver schillende vervoermiddelen (in het duur ste genre samen zo tussen de vier- en d< vijfhonderd gulden) aanschaft. „De moe DEVENTER De DAVO-haarden- fabriek heeft zich genoodzaakt gezien als gevolg van rationalisatie van haar bedrijven en door vereenvoudigde pro- duktiemethoden een deel van het per soneel te laten afvloeien. De betrokken werknemers (vijftig in Deventer en 39 in Coevorden) zijn door de directie in gelicht. De directie heeft in een communiqué meegedeeld, dat zy tot volledige over eenstemming is gekomen met de onder nemingsraden en de vakbonden. By de dochteronderneming N.V. De venter yzergietery zullen 23 werknemers worden ontslagen, die allen in Coevor den of omgeving woonachtig zyn. De directie van Crane Nederland N.V. heeft met de vakorganisaties overeen stemming bereikt over de afvloeiing van vijftien beambten en enkele uur- en weekloners, hoofdzakelijk uit de admi nistratieve en commerciële sector. Deze inkrimping is voornamelyk een gevolg van het wegvallen van de admi nistratieve en commerciële werkzaamhe den, die tot dusver ten behoeve van de fabriek in Venlo werden verricht. Op 79-jarige leeftijd is gisteren in Amsterdam de heer J. M. Coffervg over leden, een bekende figuur uit het Am sterdamse beursleven en een kenner van de geschiedenis van het Nederland* to neel. der ziet de wagen als een verlengstuk zichzelf" zei een van de exposanten, de degelyke, goedkope soorten doen het dan ook niet meer". Vooral voor het eerste kind is niets te duur of te luxueus. De moeders van vandaag denken er niet over, zich tevre den te stellen met een tweedehands wa gen of wieg. Een belangrijke factor is ook, dat het aantal autobezittende ouderparen steeds groeit. De fabrikanten houden rekening mee en er zyn dan ook maar weinig kinderwagens, de bak niet los op de achterbank de auto kan worden meegenomen. Van dat toenemende aantal auto's pro fiteren uiterdaard ook de fabrikanten autozitjes voor kinderen. De zitjes zyn alle soorten en prijzen, compleet met telramen of miniatuur-stuurwielen LEDIKANTJES Voor de wiegen, ledikantjes en bed jes geldt eigenlyk hetzelfde ais voor de agens: hoe duurder, boe mooier, vin den de klanten. Het nieuwste van bet nieuwste zijn uit Italië geïmporteerde koperen ledikantjes met spijltjes en krul len, die aan vroeger tijden herinneren. Zü zijn weliswaar drie keer zo duur als een gewoon houten bedje, maar de im porteur blijft er echt niet mee „zitten". Erg in trek zijn ook ledikantjes met bijpassende commodes, waarvoor de aanstaande moeders graag een paar hon derd gulden neertellen. Voor de eerste zoon of dochter staat meestal nog een wieg klaar, 'n simpele van een paar tien tjes of een bijzonder luxueuze met heel eel kant en stroken. Later besluit r meestal wegens het ruimtegebrek tot ledikantje. dat de eerste maanden voorzien van gordyntjes ook als wieg dienst kan doen. De directeur van een eonfectie-in- koopvereniging vertelde, dat kleutersector veel mooier en duurder goed wordt verkocht dan bijvoorbeeld vijf jaar geleden. Met babies is nog niet zoveel te beginnen op modegebied, de moderne kleuter kan over een bij zonder uitgebreide garderobe beschik ken. Vroeger bleef het voor de meisje meestal bij een jurkje en voor de jon gens by een pakje, maar tegenwoordig is er voor de kleuters keus uit tal va: meer of minder nuttige kledingstuk ken. De kleuterkleertjes zijn een status symbool geworden- Zo ziet de grote concertzaal in de Rotterdamse De Doelen eruit, wanneer daar vanaf 18 mei het Rotterdams Philharmcmisch Or kest zijn abonnementsconcerten gaat geven: 3000 mensen kunnen er overal goed naar de muziek luisteren. Internationale protestmars van 250 jongeren AMSTERDAM Ruim 250 jongeren, onder wie Belgen. Engelsen, Duitsers en Denen, houden tussen 7 en 11 april een protestmars tussen Den Helder cn Am sterdam om de aandacht te trekken de voortdurende dreiging van allerlei massa-vernietigingswapens; atomaire, bio logische en chemische. Er zullen leuzen worden meegevoerd als: „Geen strontium in mijn pap". „Ban de bom". „Oorlog aan de oorlog", en „Wij willen leven". Over de 100 kilometer van Den Helder tot Amsterdam zullen zy vier dagen doen. Pleisterplaatsen zyn Nieuwe Niedorp, Alk maar en Zaandam. Vooral op de avond en nacht in Zaandam zal „het protest" luid klinken, want op die avond zullen dan gers van protestsongs en dichters van protestgedichten hun stem laten klinken. Eindpunt van de mars is de Dokwerker od het J. D. Meüerolein. LEENDE De 32-jarige vertegen woordiger J. Brintssen uit Tilburg gisteravond om het leven gekomen toen hij met zyn auto tijdens een inhaalma noeuvre op rijksweg 68 (Eindhoven Weert) frontaal in botsiog kwam met Duitse personenauto. Herhaling Dit concert wordt herhaald voor al len, die aan de bouw van De Doelen hebben meegewerkt, en zelfs uit het buitenland komen delegaties met bus- Dan is geprojecteerd een serie van ss symfonie-concerten: op 25 mei speelt het R. Ph. O. onder Eduard FT ipse Weber's Euryanthe-Ouverture. Beethoven's Vijfde Pianoconcert (met Hans Riohter-Haaser als solist) en Roussel's Lea Evocations, m.m.v. Ber nard Kruysen, bariton, en het Philhar- moniseh Koor „Rotterdam". Op 1 ju- teorrrt het Concertgebouworkest on der Bernard Haitink met Bach's Can- nr. 202 „Weichet nur, betrübte Schatten", waarin EUy Ameling zingt. Mahler's Tweede Symfonie, waarin meewerken Aaljc Heynis en het Am sterdamse Toonkunstkoor. Op 8 juni volgt een concert van het R. Ph. O. onder Franz-Paul Decker: Beethoven'B Coriolan-Ouverture, Brahm's Viool-con cert (met Henryk Szeryng) en Schu bert's grote C-<hir Symfonie. Holland Festival En daarna staan drie Holland Fes tival-concerten gemeld: op 15 juni de Berliner Philharmoniker onder Herbert von Kara jan, die een Di vertimento van Mozart en Berlioz' Symphonic Fantasfcique speelt, op 22 juni het Orkest van de Südwestfunk Baden-Baden onder Ernest Bour, die Strawinsky's Variaties, Fortner's Im promptus, Penderecki's Sonate voor cello en orkest en Boulez' Figures- Doubles-Prismes biedt, en tenslotte op 6 juli het R. Ph. O. onder Franz-Paul Decker met Michael Haydn's Mdssa Hispanica (in eerste uitvoering na 1804», Tod und Ver- klarung van R. Strauss en Beetho ven's Vyfde Symfonie. Medewerken den aan de Haydn-miis zijn Maria Stader. Manga Höffgen, John van1 Resteren en Derrik Olsen plus het Nederlands Symfonisch Koor van Fe lix de Nobel. Hierbij maar vallend buiten deze >rie komen het Holland Festival Openingsconcert op 14 juni, te geven door het R. Ph. O. onder Franz-Paul Defcker, en het openingsconcert van hert Unesco-muziiekcongres op 20 juni, even- te geven door het R. Pil O. on der Franz-Paul Decker. Het Holland Festival-concert onwait Josef Haydn's Fanterhazy-Tc Deum (m.m.v. Alette ter Ruile, Henrietta Klaiutz, Rob Rol Simon v. d. Geest plus het Con servatorium-koor). het d-moül Concert; drie piano's van J. S. Bach v. Daniel Wayenberg. Teo Bruins Hans Henkeman6) de „Eclogues" Robent Heppener en La Valse van Ravel. Het Unesco-concert, dat de ti tel „Concert '66" draagt, omvat Jur- i Andriessen's Entrata Festiva als ook zün Concerto Rotterdam voor sym fonie orkest en jazz combo, Alexander Goehr's Little musif flor strings, Pro kof jefs Tweede Pianoconcert en Stra- winsky's L'Oiseau de feu. Kleine zaal In de Kleine Zaal zijn 8 concerten te beluisteren, twee van het Nederlands Kamerorkest onder Szymon Goldberg David Zinman), een Chopinrecital Stefan Askenase, Herman Krebbers begeleid door Marinus Flipse, het Beaux Arts-trio, het Rynmond Blaas- kwintet en een nog te noemen strijk kwartet. Enkele koren hebben reeds de Grote Zaal voor hun uitvoering gereser veerd, zoals het Kraiings Vrouwenkoor samen met het Rotte's Mannenkoor,'en zü hebben ook al bun repetities in de re- petiticzaai vastgelegd! En dan heeft men in het Rotterdams Jeugdfestival een „Concert zonder programma" van Daniel Wayenberg in deze repetitiezaal gepland, waarin Wayenberg vertelt en demonstreert hoe hü studeert: een werkplaats-concert dus. Het Nieuw Rottendams Toneel heeft beslag gelegd op de Kleine Zaal voor een reeks voorstellingen van Antigone. En om het publiek toch over de drempel te helpen men is van plan om op de zaterdagochtenden een „mu zikaal looffie-uurtje" 1e geven, waarbij iedereen welkom is! Een veelzijdige en aantrekkelijke opzet heeft men aan de programme ring van de eerste maanden in „De Doelen' gegeven. Aan het publiek is nu het untwoord! VOORWAARDELIJKE STRAF GEËIST BREDA De officier bü de recht bank in Breda, mr. K. Thijssen, heeft gisteren 'n voorwaardelijke straf van twee maanden geëist met een proef tijd van drie jaar tegen de 38-ja- rige A. van O. uit RoosendaaL De man staat terecht wegens poging tot zware mishandeling van een onder wijzer. Op 15 november van het vorig jaar had Van O. de onderwüzer drie keer met een mes gestoken, toen hü op school kwam vragen, waarom de onderwüzer zijn zoontje had geslagen en geschopt. Ter zitting bleek, dat nog enkele ouders De onderwijzer was niet ernstig ge wond en werkt nu aan een andere schooL Verdachte was op 15 november naar school gekomen, om met de onderwüzer te praten, maar deze wilde hem niet te woord staan. Toen Van O. niet wilde weggaan, had de onderwüzer hem met een meetlat en met een stuk hout be dreigd. Daarop had Van O. gestoken. De president van de rechtbank, mr. A. Stemfoort, verbrak het pleidooi van de raadsman, mr. Brekelmans, meermalen met de opmerking: „En toch mag men een onderwijzer niet met een mes ste ken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7