Leidse Courant RUKT DAKEN VAN NIEUWE HUIZEN AF Verkeer gestremd, schepen in nood Vrachtauto in volle vaart over grens Spoor van verwoesting vooral in het oosten Delegatie wilde in Nederland werkende ingenieur ontvoeren CHINEES INCIDENT OP SCHIPHOL Beernink over uitslag: Duidelijke afwijzing van kabinet Cals lekker slapen op lekker slapen Gasexplosie verwoest Groningse cafetaria Maartdag 28 maart 1966, 46ste jaargang K*uri P. DIEMER ^dr»d«cHvn Dr. L WEMEI CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Telefoon 31441 v. i 0,88. p.m. 3.75, p.kw. 11,30 Klachfendienst bezorging 18.00-19.00 (Van onze verslaggevers) zware voorjaarsstormen, met windstoten van zelfs 150 km per uur, die gisteren vooral in Hardegarijp en Winschoten schade aanrichtte, Ide vannacht verder. Pas in de loop van de dag minderde de wind- iets. Het bleef niet bij grote schade: op de Arnhemseweg bij Leus- de 29-jarige R. de Graaf en zijn 20-jarige verloofde mejuf- \v C. G. R. Kuitert uit Hilversum om het leven. Een rukwind schoof om half drie hun auto op de ander rijbaan. Er volgde een fron- botsing. 1 schade te land (in Hardegarijp die niet minder dan 10 km hoog wa de daken van zes huizen en ren. Deze winden gingen gepaard met een sterke buiging naar boven. Op de weg ondervond het verkeer hinder. Rijkspolitie hielp tientallen auto mobilisten, die in de stortbuien waren gestrand, verder Bobines en ontstekin gen van de wagens waren door het water onklaar geraakt. Het treinverkeer ondervond stagnatie door blikseminslag. Zo kwam gisteravond de laatste gewone trein van Amersfoort niet verder dan Putten. De reizigers wei-den met vijf bussen naar Zwolle ver voerd. Twee militaire treinen, die daarna nog uit Amersfoort vertrokken, kwamen vannnacht met twee uur vertraging in Zwolle aan. Gisteravond was het trein verkeer al gestagneerd op de lijn Am sterdamUtrecht. Winterswijk werd een dak van ïjfeestgebouw gerukt) was voor wijten aan valwinden uit buien. Chr. nuiziekbonden opgewekt muziekleven j Pagina 2 i Pengel en Oranje si Pagina 2 ,i Leimena tweede x man in nieuwe "i kabinet van f Indonesië Pagina 5 LSD IN AMERIKA Pagina 5 Sport waarin o.a. afscheid en welkom bij de NCSU) Pag. 9, 10 en 11 emmer ernstig gewond na aanval leeuw ESTERBERG Zaterdagmor- is de Rotterdamse dompteur le Vries (33) van het circus Bol- langevallen door een van zijn 'en. Ernstig gewond aan gelaat ig is de man opgenomen in het thuis De Lichtenberg in Amers- slagader werd doorgebeten en de leur heeft veel bloed verloren. Hij Ie eerste maanden niet kunnen len. leeuw Sultan, was sinds enkele len bij het circus en sinds twee i had de dompteur de leeuw on- uur. De dompteur werd aan ti jdens een van de dressuur- Andere circusmensen hebben ipteur moeten bevrijden. Een van het ongeluk, de heer Wil- ijezer, wist de ernstige slagader- bloeding in de hals tot in het Ihuis goeddeels te stremmen, us-directeur Tony Boltini zei de te zullen terugsturen naar de -Ui in Valkenburg. ..Hij is niet itrouwen" aldus Tony Boltini. eersverwachting Onbestendig Bilt verwacht tot morgenavond: Jend bewolkt met enkele regcn- nagelbuien. Krachtige tot matige aan de kust aanvankelijk nog har- ttordwestelyke wind. tnacht in het binnenland hier en nachtvorst, morgen overdag onge- lezelfde temperaturen als vandaag. Stenen in bedje Toen de windhoos gistermorgen over Hardegarijp trok, waren de meeste in woners juist terug uit de kerk. De ravage was groot. Het is onbegrijpelijk dat niemand wordt gewond. In het huis van de heer H. Kits bijvoorbeeld lag een kindje van een jaar in zijn bedje. Stenen lagen op het dekentje. Het kind bleef ongedeerd. Van de pasgebouwde percelen Vos- senburcht 18 tot en met 28 werden de daken door de windstoot afgerukt. Hier en daar gingen de plafonds mee. Ooggetuigen vertellen hoe de daken in een draaiende beweging werden meegenomen. Ze vielen vervolgens uiteen en kwamen tegen de panden 11 13 en 15 aan de overkant terecht. Spanten en balken drongen de huizen binnen. Brokken werden verder door de wind meegenomen en richtten elders vernielingen aan. De bewoners zelf kunnen nauwelijks vertellen wat er gebeurd is. Zij hoorden een klap en dachten dat de bliksem was ingeslagen. Buurtbewoners waren er onmiddellijk oir. te helpen, waar dat mogelijk was. Tien gemeente-ambtena ren begonnen direct met het opruimen van het puin. Een aannemer stelde 600 vierkante meter dekkleden beschikbaar. Ondanks deze hulp gingen de daklozen die bij buren en vrienden waren opge nomen, een zorgelijke nacht tegemoet. Want het bleef stormen. De huizen zijn verzekerd, maar het is een vraag of aansprakelijkheid uit hoof de van stormschade wordt aanvaard. Voorlopig raamt men de schade op honderdduizend gulden. Niet alleen in de Vossenburch, maar ook verderop waren de vernielingen groot als gevolg van de windhoos. Zo werd de stookhut naast de boerderij van P. de Vries aan de Rijksweg met de grond geliik ge maakt. In tal van woningen sloegen de vlammen uit de kaohels. Wind blies: f 100.000 schade Zaterdag heeft een rukwind in Hardegarijp (Fr.) van een blok van zes nieuwe woningen alle da ken afgerukt en van twee andere woningen de bovenverdiepingen vernield. De voorlopige raming van de schade is 100.000 gulden. 300 meter Groot was ook de ravage in Winters wijk, dat door rukwinden werd geteis terd. Aan de Heitsma Mulierweg waaide een 70 jaar oud feestgebouw in Het dak van 40 by 30 meter werd 300 meter verder gedeponeerd. De muren van het gebouw bleven staan. Het gebouw is eigendom van de Vereniging voor volks feesten. Het bestuur had vorige week nog vergaderd over modernisering. In de baan van de windhoos is geen televisie-antenne blüven staan. Vele oude huizen zün beschadigd. Verder heeft de omgeving van Bergen op Zoom het zwaar te verduren gehad. In de Wouwse Plantage bedraagt de schade duizenden guldens. Een waren huis van 1000 vierkante meter ging in enkele seconden plat. Een weg door de bossen ten zuiden van Bergen op Zoom was versperd door omgewaaide bomen. Een landbouwschuur waaide in elkaar, een andere schuur verloor het dak. Zon dagavond sloeg de bliksem in de studio van de NCRV aan de Sohuttersweg in Hilversum. Een gedeelte van de appara tuur werd beschadigd. Door snel over te schakelen werd de uitzending niet gestoord. Booreilanden Door de storm op zee raakten vele schepen in nood. Het zwaarst had men het te verduren op twee booreilanden. Deze kolossen waren een speelbal van de golven geworden. Zo meldde de Westduitse sleepboot Pacific, die het booreiland Constellation sleept, van morgen dat het eiland afdrijft in de richting van de Nederlandse kust. De sleep bevond zich 35 mijl ten westen van Scheveningen. De reddingboot Bernard van Leer bereikte vanmorgen de Constellation, maar kon wegens de zware zeegang niets doen. Vanmorgen nam de wind af en was de toestand op het eiland wat gunstiger geworden. Gisteren slaagden twee hefschroef- vliegtuAgen er in, 43 bemainmilnigsleden vain het booreiland Ocean Prince te ha len. Eerdere pogingen wanen mislukt. Het was een gewaagde operatie, want het landingsdek van de Ocean Prince deinde tien meter op en neer. Het eiland ligt ten noordwesten van Engeland. Van kleinere boten in nood voor de Engelse kust zijn veertien man met een helikopter gered. Soms signaleerde men windsnelheden van 160 km per uur. Schepen Gisteravond omstreeks tien uur is het 4.812 brt metende Zweedse ms Benarer ter hoogte van Westkapelle in de mon ding van de Westerschelde aan de grond gelopen. De sleepboot Holland van rederij Doeksen snelde gisteren naar hot Griekse vrachtschip Dimitros, dat zestig mijl NNO van Terschelling brand in de la ding heeft. Het nieuwe Noorse vrachtschip Bre tagne, dat ruim 1500 ton meet, sloeg 14 mijl ten westen van IJmuiden lek. Het schip maakte gisteren een slagzij van 20 graden. Daarna nam de slagzij nog toe. De sleepboot Titan wist 3 mijl van de kust vast te maken en de Bretagne, dat ten slotte 80 graden slagzij had, de haven van IJmuiden binnen te halen, waar het schip in de Bijlegershaven werd vastgezet. De Titan voer na dit stoute stukje Hollands Glorie onmiddellijk uit de Deense kustvaarder Ulla Degn (184 ton), die 10 mijl ten noorden van Texel lek geslagen was en SOS-seinen uitzond. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Een herhaling van een Goloeb-affaire is zaterdagochtend op Schiphol door een onverwacht incident, veroorzaakt door een pers fotograaf, nog juist voorkomen. Hoewel dit niet kon worden bewezen ver- medt de marechaussee dat leden van de communistisch-Chinese delegatie in Den Haag een poging hebben gedaan hun 30-jarige landgenoot Huang Tao Yuan, die als ingenieur toezicht hield bij de bouw van een voor China bestemde cutterzuiger op de werf Gusto te Schiedam, te ontvoeren. TOKIO. Volgende maand opent de Japan Airlines een luchtlijn Amster dam-Tokio via de Noordpool. De dienst zal tweemaal per week worden (Van onze correspondent) VENLO In de nacht van zaterdag op zondag ontkwamen twee Neder landse grensambtenaren aan de Keulse barrière te Venlo aan een wisse dood door snel opzij te sprin gen. Het waren een jonge mare chaussee en de 44-jarige douane ambtenaar H, Kok. Ook aan de Duit se kant van de grensovergang had den enkele ambtenaren het vege I(jf ternauwernood kunnen redden door een sprong naar de kant van de weg. Om precies kwart over twaalf 's nachts naderde met razende snelheid een, zoals later bleek, 6% ton zware vrachtwagen, de grensovergang. De slagbomen aan de Keulse barrière zijn vrijwel doorlopend ZWOLLE De verkiezingsuitslag betekent een duidelijke afwijzing van het kabinet-Cals, zo heeft de voor zitter van de c.h.-fractie in de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beer nink, zaterdag betoogd op de platte landsconferentie van de christelijk- historische jongerenorganisatie (CHJO) in Zwolle. Van de vijf grote partijen heeft alleen de CHU winst geboekt. Dat dit voor de andere vier aanleiding is geweest om zich smalend over de CHU uit te laten, weet de heer Beernink aan jaloezie. Bijzonder verontwaardigd toonde hij zich over de bewering, dat de c.h. be wust verdeeld stemmen in het parlement om zo de kool en de geit te sparen. Ten aanzien van de grote lijnen in het beleid van de Unie bestaat geen verschil van mening, maar er is duidelijk sprake van één lijn, aldus de heer Beernink. Ver deeldheid is tot dusver slechts gebleken met betrekking tot punten van onderge schikt belang. Bij andere partijen is dat anders, zo zei de c.h. fractieleider, die als voorbeeld de verdeeldheid binnen de De Noorse Bretagne. een splin ternieuw vrachtschip, dat dit jaar gebouwd is en pas in de vaart genomen, is met meer dan 45 graden slagzij de haven van IJmuiden binnengesleept. Het schip ivas vanmorgen op de Noordzee lekgeslagen. Het meet 1500 ton en is geladen met stuk goed. Partij van de Arbeid over het defensie beleid en over de monarchie noemde. De Boerenpartij zal volgens de heer Beernink aan haar politiek van negati visme ten onder gaan. De winst van deze party weet hy aan een gevoel van vel en onbehagen by een niet onbelang rijk deel van de kiezers. Ons wordt verweten, dat wij geen visie op de toekomst hebben, maar die hebben we wel degelijk. Daarbij houden we echter rekening met de realiteit van nu, met name met de beperkte geldmiddelen, die ons nu ter beschikking staan. Wij zijn tegenstanders van inflatie en belas tingverhoging en geven er daarom de voorkeur aan, de algemene voorzienin gen in kalmer tempo te verwezenhjken, aldus de heer Beernink. Een kwartier voor het vertrek van de KLM-Electra naar Moskou (-om elf uur) heeft men daarvan echter kennelijk afgezien. Nadat zij veel mis baar hadden gemaakt over een pers fotograaf die foto's van de mannen wilden maken, vertrokken de Chine zen twaalf man sterk even on gemerkt als zij gekomen waren. Naar verluidt zou de ingenieur po gingen hebben gedaan tijdens zijn ver blijf in Nederland te vluchten naar West- Duitsland, dat geen diplomatieke betrek kingen onderhoudt met de volksrepubliek China. Of hy op weg naar West-Duite land of daarvoor al gegrepen is. staat niet vast, maar wel is bekend dat hy enige dagen op de legatie in Den Haag heeft vastgezeten, voordat een poging werd ge daan hem naar China te ontvoeren. By de KLM waren drie tickets voor het toestel naar Moskou gereserveerd: twee begeleiders zouden met Yuan mee gaan. Maar veel groter was het aantal Chinezen, dat de ingenieur op weg naar de vertrekhal omringde. Zij vormden als het ware een kordon om de man, die totaal versuft leek te zijn. Twintig mi nuten voordat het toestel vertrok wan delden de mannen in de richting van de balie om hun papieren te laten contro leren, waarbij Yuan doorlopend werd geflankeerd door de twee mannen, dtie hem op zijn reis zouden vergezellen. DOUANEAMBTENAREN KONDEN NOG NET OPZIJ SPRINGEN Avonturenrit van 15- en 16-jarige Cals voor maand naar de West SCHIPHOL. Op uitnodiging van de Surinaamse regering is premier mr. J. M. L. Th. Cals zaterdag met zijn w naar Paramaribo vertrokken voor zijn eerste bezoek aan de West als mi nister-president. Naar bekend heeft hij vroeger als minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen al enkele malen de rijksdelen overzee bezocht. Vanavond hoopt de premier in de Surinaamse hoofdstad aan te komen Na een vergadering met de raad van ministers zal hij dan negen dagen het land doorkruisen en de verschillende ontwikkelingsprojecten in ogenschouw nemen. Op Goede Vrijdag vertrekt het echtpaar Cals voor een soortgelijk be zoek naar de Nederlandse Antillen. Op 23 of 24 april hopen zij op Schiphol te rug te zijn. Beatrix en Claus naar de West DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zullen een bezoek brengen aan de West. Surinamens minister-pre sident. de heer J. Pengel, maakte dit zaterdag bekend tijdens een bezoek aan het zendingsgenootschap van de evangelische broedergemeenschap Zeist. Blykens een mededeling van de RVD staat de datum voor dit bezoek nog niet vast. Naar alle waarschijnlykheid zal de reis in de zomermaanden gemaakt DEN HAAG Niet de PvdA maar het Centraal stembureau verricht loting die beslist of de heer Fons Her mans in de Limburgse staten benoemd wordt. Deze verduidelyking acht partijbureau nodig, nu de heer Hermans uit protest tegen deze loting voor de PvdA heeft bedankt. open. Geen van de ambtenaren was er eigenlyk op bedacht dat de vrachtauto zou doorrijden. Met een ongelooflijke vaart raasde de auto in de richting van Venlo de Duitse en Nederlandse ambtenaren hevig geschrokken achter zich latend. Een geluk bij dit alles was dat de amb tenaren op enig onheil geattendeerd wa- want de razende vrachtauto werd ge volgd door een Duitse politieauto met zwaailicht en loeiende sirene. Daaraan hebben de ambtenaren waarschijnlijk hun leven te danken. Nadat de vrachtwagen de Nederlandse grens was gepasseerd moest de Duitse politieauto de achtervolging staken om dat, hoe gevaariyk de situatie ook was, zoals men ons van de zyde der douane mededeelde, de bevoegdheid van de Duit se politie zonder meer ophield. Ondertussen had men de Venlose po litie telefonisch gewaarschuwd die de achtervolging spoedig ondernam. Na een dollemansrit door Venlo reed de achterna gezeten vrachtwagen zich aan de rand van Venlo vast en konden beide inzitten den worden gepakt. Het bleken jonge Duitsers van 15 en 16 jaar uit Düsseldorf te zyn. Zy hadden de vrachtwagen ge stolen om er eens wat mee te avonturen. Toen ze merkten dat de politie achter hen aanzat, raakten zij in paniek en re den zij zo hard mogelijk door in de hoop de politiewagen van zich af te kunnen schudden. Geen Cinderella? Rechter heslist DEN HELDER De weigering van de ambtenaar van de burgerlijke stand Vlam. de dochter van de familie A. van der Logt onder de naam Cinde rella in te schrijven, brengt hem voor het hekje bij de kantonrechter. De ambtenaar houdt vol, dat Cinde rella (Engelse naam voor Assepoes ter) niet in de ambtelijke naamboe ken voorkomt. Zijn collega's in Rot terdam en Heemskerk hebben onlangs de naam Cinderella wèl geaccepteerd. Op aanraden van de heer Vlam is de dochter van de heer en mevrouw Van der Logt ingeschreven onder dc naam Cynthia. De ouders vinden Cin derella een mooiere naam en zijn van plan de ambtenaar op het matje te laten komen. Toen zy bU de douane waren aangeko men ontstond heit incident. Een persfoto graaf wilde foto's maken, waarop de Chinezen luidkeels begonnen te protes teren. Onder de omstanders er wa ren talrijke mensen dde op de aankomst van de Rolling Stones stonden te wach ten verwekte dat enige opschudding, zodat even later majoor De Waal, dis trictscommandant van de Koninklijke Marechaussee, zelf ten tonele verecheen. „Deze man kent de wet niet", schreeuw den de Chinezen in het Engels. Majoor De Waal antwoordde daarop dat in een vrij land als het onze overal gefotogra feerd mag worden, waarop de Chinezen reageerden,,Dan kent u de wet ook ndet". Niet mee Eenmaal door de douane moest Yuan aan een tafeltje in de vertrekhal plaats nemen. De anderen gingen om hem heen staan. Toen echter om kwart voor elf de oproep voor de passagiers voor het Moskou-toestel klonk, maakte geen van hen aanstalten naar het platform te gaan. Ook niet toen een KLM-employé hen kwam waarschuwen dat het de hoogste t(jd was en dat het vliegtuig niet langer kon wachten. Tenslotte vertrok het vlieg tuig tien minuten te Iaat zonder de drie mannen, maar met de bagage. Het hele gezelschap vertrok even la ter met enkele auto's in de richting Den Haag. Wat de oorzaak van deze plotse linge plan-wijziging was. is niet bekend. Tussen het moment, waarop de Chinezen de marechaussee passeerden en het ogenblik waarop zij terugkeerden nog geen half uur later moet Iets gebeurd zijn. dat hun deed besluiten hun plannen te wijzigen. Bekend is, dat twee van de begeleiders om kwart voor elf aan de telefoon werden geroepen en een kort ge sprek voerden. Even daarna verscheen een Chinese vrouw in de vertrekhal (vijf minuten voordat het vliegtuig zou ver trekken). die een kort gesprek had met de mannen aan wie zij werd voorgesteld, ook aan Yuan. Wat tijdens deze gesprek ken is gezegd weet niemand, maar ver moed wordt dat de Chinezen hierdoor opdracht werd gegeven onmiddellük te vertrekken, (Voor vervolg zie pag. 4 1joailwill HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. 'Zeebl&ts HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. GRONINGEN In een cafetariabedrijf op de Sabangplaats heeft xich van morgen vroeg een hevige aardgasontploffing voorgedaan. Het pand werd gro tendeels vernield. De binnenmuren zijn volledig weggeslagen en de buiten muren z(jn ontzet. Tot ver in de omtrek sprongen de ruiten. Mensen renden in pyjama de straat op. Persoonlijke ongelukken hebben zich echter niet voor gedaan. Het vernielde perceel werd niet bewoond. Een onderzoek heeft uitgewezen dat zich in de keuken van het perceel gas had gevormd door een lek in de gasleiding die eind vorige week was aangelegd. De gasexplosie is ontstaan door de waakvlam van een geiser of door de koel kast, die automatisch aanslaat waarbij een vonk kan ontstaan. De schade wordt geschat op 100.000 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1