Nieuwe leidse Courant Indonesië is wachten op kabinet moede py HOFNAR liger bedwongen via noordwand Erhards voorstel goed ontvangen Chaos in Djakarta schreeuwt om ingrijpen Tocht duurde een maand Drie boeren in Eerste Kamer Verpleegsters renden in pyjama naar buiten MAC heeft Europese primeur AYIOLANDA BOUWT CONVAIRS OM Commentaren Russische Prawda: Misleidend Zaterdag 26 maart 1966, 46Me jaargang Krtcteuri F. DIEMER Jredacteur: Dr. E. D4EMER Lefdre CMRfSTElIJK-NATIONAAt DAGB1A0 ^Stontv* trick ia ghebieven mijn l»e«t in teghenapoet I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachlendiensl bezorging 18.00-19.00 feu? Walker City heet de ge- neente Utrecht tijdens het 66e LStrum van het Utrechtse Stu- entenkorps. Jimmy Walker, Newyorkse burgemeester- layboy uit de 20er jaren, in liens teken de festiviteiten taan, kreeg een „echte" ticker- ape-parade toen hij gisteren en bezoek aan zijn „ambtge- oot" burgemeester De Ranitz bracht. DJAKARTA Het nieuwe kabinet blyft vooralsnog het hete hangijzer. Als niet spoedig een beslissing valt, zo menen politieke kringen, zal het des te moeilijker worden de huidige politieke impasse waar het land zich in bevindt met succes te doorbreken. Het speciale presidium van vijf man, dat probeert spy kers met koppen te slaan, liet mededelen dat hard door gewerkt zal worden. President Soekarno, die enkele bijeenkomsten van het presidium bijwoonde, is gedurende het weekeinde in Bogor. Het uitblijven van resultaten is be paald ondienstig aan de werkelijke machthebbers van het land. Zo lang er geen regering is die de enorme taak kan aanpakken welke ligt te wachten zal de ontetrredenheid toenemen en het voortbestaan van huidige machts verhoudingen in steeds ernstiger mate worden bedreigd. Allereerst zal in de economische chaos orde op zaken moeten worden gesteld. Volgens recente officiële cijfers wordt dit jaar een uitvoeropbrengst van produkten verwacht, die in totaal 475 miljoen dol lar in de deviezenpot brengt. Maar dat is 325 miljoen minder dan het bedrag, be nodigd voor de buitenlandse kapitaal- dienst en voor handhaving van de invoer op het toch al precaire niveau van het vorige jaar. Tot nu toe moet het bewind-Soeharto c.s. zich te druk bezighouden om zijn positie politiek te consolideren dan dat het ook maar enig besluit kon nemen tot fundamentele economische hervormingen waar de door inflatie zozeer geplaagde Indonesiërs op zitten te wachten. De schulden aan het buitenland belopen astronomische bedragen. Grootste credi teur is Rusland met naar schatting vorde ringen van een miljard dollar. Dan volgt Japan (cijfers niet exact bekend), ver volgens de V.S. met 200 miljoen dollar, ■na in volgorde de schuldeisers West- Duitsland en Nederland komen. Zodra het nieuwe regime vast in het zadel zit, verwacht men dat de crediteur- landen een consortium zullen vormen en Indonesië zullen toestaan de schulden op lange termijn af te lossen. Dit zou een nieuwe Indonesische regering de kans geven de economie weer wat leven In te blazen. Wil men werkelijk saneren, dan zeggen economen dat de volgende maatregelen EYSIN Voor het eerst in de ge- ledenis is het aan vijf Alpinisten jkt de beruchte Eiger via de met tieeuw bedekte noordwand te (vingen. De 3973 meter hoge top bereikt via de rechtstreekse en icale route. Tot nu toe werd de weg iggend afgelegd. :t eerst boven waren de 29-jarige Lehne uit Stuttgart en de 24-jarige ther Strobel. De andere leden van >loeg waren de 24jarige Schot Dou- Haston, de 32-jarge Duitser Sieg- Hupiauer en de 23-jarige Roland teler. De Amerikaanse alpinist John lin, die dinsdag van de wand stortte >m het leven kwam, is even voor kameraden de berg bedwongen be en in aanwezigheid van zijn weduwe iun twee kinderen. Een kort bericht de radio: Jörg en Günther zyn in" braaht zekerheid. laatste uitputtende klim was een rechte bergwand van honderd meter d. Het vroor veertig graden en er 1 een hevige storm, zijn in totaal 121 succesrijke pogin- geweest sinds in 1858 de Ier Charles ïiger beklom. Negenentwintig klim- stierven door uitputting of zij n. Slechts aan één man de Zwitser iel Darbellay, is het gelukt de Eiger eesten voelen voor „De" Vennep 9.-MSTI mmmy Haf de 'ERDAM Uit een door de gehouden enquêtte van het in Haarlemmermeer gelegen dorp -Vennep zou voor buitenlanders naam veranderd zouden willen De Vennep, 620 aijn tegen. De n de formulieren is nog n-iet euw-Vennep ziu voor buitenlanders lijk uit te spreken zijn. Bovendien de naam niet bij het moderne (kter van deze plaats, menen de inten. iordat een personenauto geen voor- I verleende op een gevaarlijk kruis- I in Waalwijk, ontstond een aanrij- i bestelauto. De bestelwagen enkele keren over de kop. De lurder. de 36-jarige J. Beunis uit «heuvel, is overleden. oomfondanteitjes van *//U77ll7l y niet duur wel heerlijk - 'eersverwachting Minder koud i Bilt verwacht tot zaterdagavond: kiende bewolking en tegen de avond 75elUk enige regen. Matige tot krach- M naar zuidwest krimpende wind. Sm urn tempera turen omstreeks 8 gra- alleen te beklimmen. Dat gebeurde 1963. Drie anderen die het hadden probeerd vonden de dood. De ploeg die vrijdag de top bereikte bestond oorspronkelijk uti dertien i Zij begonnen dertig dagen geleden aan het waagstuk. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In september aan staande treden 37 van de 75 Eerste- Kamerleden af, die gekozen werden door de Statenleden in de provincies Zuid-Holland, Gelderland. Overijssel, Groningen en Drenthe. Aan de hand van de onofficiële uitsla gen der gehouden Statenverkiezingen is berekend, dat de samenstelling van de Eerste Kamer in september als volgt kan zijn zetelverdeling nieuw oud KVP 26 26 PvdA 21 25 (—4) WD 7 7 ARP 7 7 CHU 7 7 PSP 2 2 CPN 1 1 SGP 1 0 (+1) Boerenpartij 3 0 (+3) 75 75 Bij deze opstelling is geen rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Sta tenleden hun stem uitbrengen op kandi daten van andere partijen. Wanneer bij voorbeeld de Statenleden van het GPV in Groningen en Overijssel en die der SGP in Gelderland en Overijssel hun stem zouden uitbrengen op de kandida ten van de AR, zou de ARP een zetel meer toegewezen krijgen ten koste van de Boerenpartij. Ook andere combinaties zijn uiteraard mogelijk. Ned. medicamenten naar Indonesië DEN HAAG Het Neder- landsche Roode Kruis zendt vol gende week voor tienduizend gulden medicamenten naar In donesië voor hulpverlening aan gedupeerden door de overstro mingsramp in het gebied van Soerakarta. Hoewel men de toe stand nog niet geheel kan over zien staat het vast dat er grote behoefte aan geneesmiddelen is. Vooruitlopend op meer gedetail leerde gegevens zendt het Rode Kruis deze medicamenten. moeten worden genomen. Meergenoemd consortium stichten: smokkel- en zwarte handel (deze omvatten 10 procent van de uitvoer) meedogenloos bestrijden; weer intreden in de internationale financiële gemeenschap; bezuinigen op (grote) amb tenarenkorps en militaire uitgaven; stop pen met oneconomische uitgaven (status symbool-gebouwen), het plannen op lan gere termijn; het doen herleven van de toeristenindustrie. Intussen heeft het Chinese persbureau ..Nieuw China" de boodschap van officiële zijde gekregen zijn bijkantoor in Dja karta te sluiten. Chinees commentaar: een ongerechtvaardigde daad, waardoor de betrekkingen tussen beide landen worden gesaboteerd. Burgemeester Van Hall tot Comité 19-3-66: Geen toestemming voor demonstratie AMSTERDAM Burgemeester G van Hall van Amsterdam heeft geen toe stemming gegeven tot een demonstratieve optocht, die het na de relletjes van 19 maart opgerichte Comité 19-3-66 vandaag in Amsterdam wilde houden. Zijn wei gering motiveerde hij door te wijzen op de periode van afkoeling waarom hij had verzocht. Wel verklaarde hij zich in principe bereid vergunning te geven voor een demonstratie op 2 april. Felle fabrieksbrand KESTEREN Zes produktiehallen van de rubber- en polyetherfabriek Reeticei te Kesteren zijn gisteren door een felle brand verwoest. De brand, die streeks half zes 's morgens uitbrak, legde in korte tijd de hallen, waarin de pro- duktie van rubber, alsmede de vervaar diging van matrassen en gymnastiekmat- ten plaats vond, in de as. De schade be draagt ruim twee miljoen gulden; ovei de oorzaak is nog niets bekend. Naast de produktiehallen is ook de nieuwe perso- neelskantine, die spoedig in gebruik worden genomen, geheel verwoest. 0 Pater J. A. M. Willebrands i: Suriname benoemd tot ridder in de orde van Óranje-Nassau. Hij kreeg de onder scheiding tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Redemptoristen in Suriname. UITSLUITEND TABAK De Indiase premier mevrouw Indira Gandhi arriveerde gisteren n Parijs voor een persoonlijk bezoek. Hier met president de Gaulle e een lunch in het Blysée ter ere van mevrouw Gandhi. Vier branden - geen slachtoffers AMERSFOORT Vannacht is een villa aan de Utrechtseweg in Amersfoort, die werd gebruikt als dependance van het zusterhuis het ziekenhuis De Lichtenberg, uit gebrand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De twintig het pand gehuisveste verpleegsters renden in nachtgewaad naar buiten. Van hun persoonlyke bezittingen kon niets méér worden gered. VENRAY Voor, de tweede keer binnen 24 uur is gisteravond brand uit gebroken in de gebouwen van de psy chiatrische centrum St. Servatius Veniray. Donderdagavond brak brand uit tussen plafond en vliering van pa viljoen L. Door snel optreden van de vrijwillige brandweer was deze brand vrij snel bedwongen. Gisteravond tegen middernacht brak brand uit in de voormalige weverij schoenmakerij. In korte tijd stond het hele gebouw in lichter laaie. De brand weer moest zioh beperken met het nat houden van de aangrenzende gebouwen. De schade van beide branden wordt op 100.000 gulden geschat. WIJK BIJ DUURSTEDE In Cothen bij Wijk bij Duurstede is gistermiddag de boerderij van de heer C. Venrooy VERKIEZINGEN: HOE IS HET GEKOMEN? Zie pagina 7 De stembus en de beurs Pagina 7 C.B.C. in het goud Pagiii Bodemschat/ten, kastelenrijk dom, middeleeuws leven, oude scheepswrakken op drooggemalen zeebodemsde graver naar een oude stad en de man met fantasie in de put, zij allen horen bij el kaar en vormen een geheel op de voorpagina van ons Zondagsblad. Of de Kerk wil of niet, zy zal worden meegezogen in de stroom van recreatiebezoekers. Naarmate de stad onleefbaarder wordt, trekt de mens in zyn vrye tyd naar buiten. Op de pagina Geestelyk leven van ons Zondagsblad een oproep voor jonge mensen om te helpen op recreatieterreinen. Voetangels en Rozen op pag. 2 „Gelooft u ook niet. dat papa blij zal zyn als ook de binnenkant eens gewassen wordt?" (Van luchtvaartmedewerker) WOENSDRECHT In het repa ratie- en ombouwbedrijf van Avio- landa op de vliegbasis Woensdrecht wordt momenteel met man en macht gewerkt om Martin's Air Charter de volgende maand een vernieuwd Con vair-vliegtuig af te leveren. In dien deze operatie goed slaagt is het niet uitgesloten dat de fabriek bin nenkort opdracht krygt nog twaalf van dergelijke machines te verande ren. Dit is vooral van belang voor de werkbezetting van de fabriek, aan gezien elke machine zo'n acht tot tienduizend manuren vergt. Toen de Convairliners veertien jaar geleden in gebruik werden genomen, waren deze voorzien van Pratt Whitney zuigermotoren. Thans moet deze krachtbron als verouderd worden beschouw'd omdat er in de loop der jaren turboprop-motoren beschikbaar zijn gekomen, die veel lichter, sterker en economischer zijn. Teneinde nu de levensduur van deze comfortabele Amerikaanse machines nog met zo'n twaalf jaar te verlengen besloot de fabriek een ombouw-pakket op de markt te brengen. Het belangrijkste onderdeel daarvan vormt zoals ge zegd de motoren, waarbij men de keus heeft uit een Allison of een Dart motor. MAC heeft de voorkeur ge geven voor de Rolls Royce Dart, een uitstekende Britse motor, waarvan er inmiddels al ruim vijfduizend van zijn verkocht en toegepast worden in vele vliegtuigtypen. De voordelen zyn dat de kruissnelheid van het Convalrtoestel met 80 km per uur wordt verhoogd en dat daarnaast het aantal zitplaatsen met twaalf kan worden vergroot. De montage van de stoelen wordt zo uitgevoerd dat ze tegen de rompwand kunnen worden opge klapt, waardoor het toestel snel en een voudig voor vrachtvervoer kan worden Ingezet. Daarnaast moeten er nog een aantal technische voorzieningen worden getroffen, zoals de inbouw van extra brandstoftanks, die op hun beurt weer een groter vliegbereik mogelijk maken. Met deze verbouwing is een bedrag van twee miljoen gulden gemoeid. MAC is de eerste Europese maat schappij die deze vernieuwing laat uit- voeren. Daarnaast zijn er nog zo'n 00 Amerikaanse toestellen die eveneens dergelijke verbouwing hebben of zullen ondergaan. In Amerika heeft men begin deze maand al een Convair met Rolls Royce motoren in gebruik genomen, die dagelijks met veel succes gedurende elf uren werd ingezet. Inmiddels zijn er bij Aviolanda offerte- aanvragen binnengekomen van twee andere opdrachtgevers, die overwegen twaalf van deze tweemotorige machines een soortgelijke modernisering te laten ondergaan. Voor dit doel zijn twee Europese reparatiebedrijven aangezocht. Op deze wijze zou het dure en tijd verspillende overvliegen naar de VS kunnen worden voorkomen, terwijl men hier tevens 'n lager uurloon berekent. Alleen dit laatste al geeft een besearing van 50.000 gulden. (Zie ook pag. 7) 0 De doodzieke Turkse president Ce- mal Gursel is vrijdag met een door pre sident Johnson ter beschikking gesteld toestel naar Turkije gevlogen. Gursel is begin februari in het Walter Reedhospi- taal opgenomen. Hij heeft tweemaal een beroerte gehad. de provinciale weg afgebrand. Het vee kon tijdig worden gered. Een fruitkoel- huis achter de boerderij kon worden behouden. HORST Gisteravond brak brand uit de garage van de heer A. Martens in de Meldersloseweg in Horst. De brandweer die het vuur bestreed metfl stralen en poeder kon niet voorkomen dat het bedrijf grotendeels verloren ging. De oorzaak van de brand is waar schijnlijk een oververhitte kachel. De schade loopt In de tienduizenden guldens. HET BOEK De mens van vandaag beschikt wel over vele middelen tot het scheppen en onderhouden van communicatie. Daar zijn de pers, de radio, de tele visie, en nog andere meer. Sommige van deze middelen men denkt dan onwillekeurig aan de televisie weten zich zo sterk te maken, dat men zich moet afvragen of andere niet in verdrukking moeten komen. Gelukkig is al bewezen, dat dit niet het geval behoeft te zijn- Van de andere middelen tot com municatie heeft ook het boek zijn plaats weten te behouden. Ja, men kan zeggen dat het boek voor tal van mensen nog aan betekenis heeft ge wonnen. Het lijkt ons niet onmoge lijk, dat belangstelling, door het ene medium (de televisie bijvoorbeeld) gewekt, leidt tot meer gebruik van het andere (het boek bijvoorbeeld). Niettemin is een instelling als een Boekenweek die dus vandaag weer is begonnen nuttig opdat wij ons opnieuw op waarde en be tekenis van het boek bezinnen. We moeten een oordeelkundig gebruik maken van de mogelijkhe n die ons ook op het gebied van het boek worden geboden. ONDERZOEK De verkiezingsuitslag van deze week heeft de noodzaak aangetoond van onderzoek, en dat mag onder om standigheden tevens het karakter dragen van zelfonderzoek. Wat heeft de mensen ertoe gebracht, zo en zo te stemmen? Een moeilijke maar noodzakelijke vraag. Moeilijk omdat men zich mogelijk door nauwelijks bewuste motieven heeft laten leiden. Noodzakelijk omdat het gaat om hoge nationale waarden. Terecht, dunkt ons. is gesproken van gebleken onbehagen. Maar ook dan zal nader moeten worden onderschei den. Want ook onbehagen is een vage zaak. Is. zo kan men bijvoorbeeld vragen, dat onbehagen altijd wezenlijk? Ot is het althans voor een deel aange praat onbehagen? Ook dat lijkt niet uitgesloten, wanneer men bedenkt welk een voorlichting velen zich stelselmatig door een deel van de pers, de radio en de televisie laten toedienen. Onbehagen kan namelijk ook worden gekweekt. Dit alles zal moeten worden onder zocht. Want de toestand van het BONN De boodschap van bonds kanselier Erhard aan alle landen die geen kernwapens bezitten, waarin zy worden uitgenodigd formeel te verklaren ook geen nuclaire wapens te gaan maken en aldus de kans op misbruik te verkleinen, is door een aantal landen, gezien hun eerste re acties, gunstig ontvangen. Zo sprak Engeland zioh positief uit In deze zin, dat er in dit vredesinitiatief „constructieve elementen" kunnen wor den onderkend. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken deelde, na het officiële in ontvangst nemen van nota, mede dat de Britse regering hoopt dat deze constructieve elementen zullen leiden tot een beter begrip van het Duitse standpunt. De Amerikaanse minister Rusk, heeft tijdens zijn persconferentie in aanslui ting op het Westduitse initiatief de hoop uitgesproken, dat de VS, Engeland en de Sowjet-Unie spoedig zullen komen tot een verdrag voor het verbod van kern wapenverspreiding. Hij achtte het n-iet uitgesloten dat ook Frankrijk en com munistisch China zich bij zo'n verdrag zouden kunnen aansluiten. De Deense minister van buitenlandse zaken. Haekkerup, vond. dat Erhard6 no- getuigt van grote politieke soepelheid Fons Hermans nu uit partij getreden S1TTARD De heer Fons Hermans die al eerder bedankte als lid vai provinciale staten voor de PvdA omdat hij bezwaar had tegen het lotingssys teem van de partij, is nu tevens als lid uit de partij getreden. Meer handel met Indonesië DEN HAAG De Indonesische ambas sade deelt mede dat Indonesië in 1965 f 399,3 miljoen naar Nederland heeft uit gevoerd, een toeneming van f 56,1 min, of 167c. De Nederlandse uitvoer naar Indonesië bedroeg f 94,9 rriln. of 51.9 min. of 119% moer. De Indonesische uitvoer na ar Nederland van tinerts bedroeg f 178,2 (vorig jaar 170,7)min. van ruwe olie f 111,9 (84,8)mln., palmolie f 36,2 <34,2)mln., copra f 27,2 (ll.l)tnln., koffie f 8 (5,l)mln., thee f8.7 (9.5)mln„ rubber f 5,4 (4,6)mln.t specerijen f 3,5 '3,8)mln., plampitten f 3,3 (l.Dmln., melasse f 2,1 (0,8) min. De invoer uit Nederland bestaat voornamelijk uit kapitaalgoederen, grond stoffen voor industrie en machine-onder delen. en de daarin vervatte voorstellen het overwegen meer dan waard zijn- Het Russische commentaar is minder vleiend- De (officiële) Prawda acht het voorstel van de bondskanselier mislei dend, omdat een vreedzame oplossing van de kwestle-Duitaland wordt verwor pen. „Erhard wil nog steeds niets weten een oplossing met Oost-Duitsland en heeft zUn voorstellen tot nucleaire bevei liging alleen maar gedaan ,.om te trach ten een vreedzaam aanschijn aan de politiek van Bonn te geven". DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid P. Voogd (BP) heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns, schriftelijk gevraagd of het waar Is dat kanunnik Collins doorgaat met hulpver lenen. ook nu het Defence and Aid Fund door de regering van Zuid-Afrik» la verboden. Volgelingen van Koekoek volgen spreekcursus MEPPEL De Boerenpartij heeft moeilijkheden. Er zijn niet voldoende mensen om het grote aantal zetels in de Staten te be zetten. Er is gebrek aan kader en sprekers die in goed Neder lands de doelstellingen van de partij kunnen vertolken. Daarom zijn er spreekcursus- sen ingesteld in het hele land. Dqt gebeurde al op kleine schaal voor de verkiezingen. Mevrouw Brautigam (soc.) vraagt de ministers Biesheuvel en Den Uyl achrif- telijk of het juist is dat de aardappel prijzen zowel voor grossier als consu ment aanzienlijk zijn gestegen. Zij wil weten of de minister verdere stijging van prijzen kan voorkomen. VOLAUTOMATISCHE O NV

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1