ERHARD Overheid zal zakenklimaat meer moeten bevorderen Weggebruiker, weet wat ge inneemt WEER Veranderlijk Ook bouw-cao bevond zich in gevarenzone AUTO SLEURT JONGEN DRIE KM MEE In Uw trommelwasmachine voortaan NIEUWE RADION Meer vestigingen in buitenland nodig Wij laten verwijt Cats niet onbeantwoord Kor ach (met veel jeugd) gaf uitstekend concert Boje en Krauze wonnen elk de eerste prijs it. VRIJDAG 25 MAART I96« (Vervolg van pagina 1) West-Duitsland is bereid mee te wer- n aan de voorbereiding van een ver- Lg, dat de betrokken landen verplicht aantal kernwapens in Europa niet j vermeerderen, dooh integendeel ge- jjelijk te verminderen. Een dergelijk rdrag zou voor heel Europa moeten Jden, het huidige machtsevenwicht niet >gen aantasten en op de een of andere (nier gekoppeld moeten worden aan l boeken van beslissende vorderingen de pogingen om de politieke pro- an Europa tot oplossing te tngen. Het verdrag zou voorts onder pltreffend toezicht uitgevoerd moeten is bereid het toezicht van de lationale organisatie voor kern- fcrgie als een voorwaarde te aanvaar- voor het verstrekken van splijtbaar •riaal aan landen, die niet zijn aan- i bij de Euratom. De Westduitse ering wil hiermee verzekeren, dat i materiaal niet gebruikt wordt voor maken van kernwapens. Rusland jienslotte sprak Erhara nog over ie kjet-Unie en de dreiging die volgens ri van dit land uitgaat. De regering I de Bondsrepubliek was zeer be- gd over de concentratie van troepen, letten en ander oorlogsmateriaal in westelijk deel van het oostelijke k. De Russen hadden de sterkste dstrijdkrachten van Europa, een ge ldig kermvapenpotentieel en een duik- tvloot, uitgerust met raketten. De BtAiitse regering zou zich blijven pannen om de veiligheid in Europa pergroten Ultimatums en dreigemen- i konden geen politieke middelen meer DE BILT Boven het zuiden van hndinavië bevindt zich nog steeds t omvangrijk depressiegebied. Te- hen met een ten westen van de jtse eilanden aanwezige rug van yedruk houdt deze depressie over Noordzee een zeer krachtige noor- lyke stroming in stand. Hiermee ïïdt onstabiele lucht vrijwel recht reeks uit de Poolstreken naar onze reving gevoerd. Tal van regen, ha- en sneeuwbuien, waarbij ook on- r voorkomt, zijn hiervan het ge- Plaatselijk in het oosten en zul- f van het land lag vanmorgen 2 tot i sneeuw. Aan de buiigheid komt morgen nog geen einde. Wel mt de wind nog iets verder af. De t op ee?i paar graden vorst in de 11 is vrij groot. [HOOGWATER SCHEVEN1NGEN (5 maart: 5.30 v.m.: 18.04 n.m. IET WEER /JV EUROPA iorten hedenmorgen zeven uur 'is' iff c j» s 1 a'a!5« sneeuwb. sneeuwb. Mr. Aantjes vraagt meer produküe (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Ook de nieuwe bouw-cao ging onmiskenbaar de „ge varenzone" te boven. Desondanks is de goedkeuring voor deze cao ver kregen, terwijl verschillende andere cao's, die ook de door de regering aangegeven „gevarenzone" over schreden, bij het College van Rijks bemiddelaars op bezwaren zijn ge stuit In De Christelijke Bouwpatroon, gaan van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, concludeert mr. W. Aantjes, dat toetsende instanties blijkbaar begrip hebben gehad voor de bijzondere posi tie, die het bouwbedrijf in onze natio nale samenleving inneemt. De heer Aantjes verklaart zich ingenomen met de goedkeuring, maar bijna nog i met het begrip voor de bijzondere po sitie van het bouwbedrijf. Hij gelooft, er tenminste een minister zal zijn, die het hiermee van harte eens is. Tijdens de onderhandelingen en het afsluiten er van is wel eens de vrees geuit, aldus de heer Aantjes, dat de prioriteit voor het bouwbedrijf verloren Chauffeur merkt niets BRUMMEN De zesjarige Harrie Loch uit Brummen die zich vol bra- vour aan de bumper van een bestel auto vasthield, heeft daarbij een ang stig avontuur beleefd. Hij werd drie kilometer verder tot Leuvenheim mee gesleurd en moest toen krimpend van de pijn door de opgelopen verwon dingen loslaten. Een vrachtautochauffeur zag hem val- n en vervoerde de jongen naar het ziekenhuis waar het allemaal nogal mee bleek te vallen. De chauffeur van de bestelauto, de heer R. uit Arnhem, meld de zich later bij de politie. Hij had niets gemerkt Op de rijksweg had hij met een behoorlijke snelheid gereden. Hij begreep niet hoe de jongen zo lang vast had kunnen houden. Hairrie zelf had na een uur, toen de eerste schrik voorbij was, al weer de grootste praatjes. zou gaan. Thans, na de gevallen be slissing, is deze wees ongegrond bleken. De heer Aantjee verwacht nu beide partijen een correctie toepassing van de cao-bepalingen. Beiden rullen voorts het uiterste moeten doen om prodnktiviteit zoveel mogelijk op te voe- De ondernemer 2al daaraan kunnen doen, zo meent hij door zijn planning, zijn werkorganisatie, een juis te verhouding van mankracht en m« chanisatie en door een zorgvuldige s« lectie bjj de personeelssamenstelling. De werknemer zal een zo hoog m< gelijke prestatie moeten leveren. D laatste tijd is hierop van „excellente" zijde nogal wat kritiek geleverd. De ze opmerkingen droegen een generali serend karakter, maar zij kwamen toch maar niet zo uit de lucht vallen. Aan de arbeidsprestatie rullen hoge eisen ge steld moeten worde, ook al met het oog op de normen voor ziekengelduit keringen en de verhoogde normen i vorstverletuitkeringen. Deze normen dreigen namelijk de produktiviteit aan te tasten. RADION VAATJE NU NIET j GRATIS WASTEIL; WAST ZICHTBAAR WITTER Knnsf en Letteren MR. FOCKEMA ANDREAE IN JUBILERENDE JAARBEURS: (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Onder het niotto: „Handel met het buitenland, bron van welvaart", heeft de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Han del vandaag een feestelijke bijeenkomst belegd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Utrechtse jaarbeurs. Een viertal sprekers vroegen aandacht voor de enorme betekenis, die de handel met het buitenland heeft voor de welvaart van ons land. Mr. W. H. Fockema Andrea, lid van de firma Mees en Hope te Rotterdam, schetste de belangrijkheid van het on dernemerschap voor onze economie en hij vroeg de overheid hier begrip voor te hebben. De overheid en het georganiseerde be drijfsleven zullen moeten samenwerken, VOORZITTER AMSTERDAMSE PERS: (Vervolg van pagina 1) Geen schroom meer Nog niet zo lang geleden, aldus de heer La miners, toonden journalisten veel schroom tegenover openbare instanties. Dat daar verandering in is gekomen is alleen maar toe te juichen en garandeert mogelijk een verhoging van de kwaliteit van het overheidsbeleid. Tegelijkertijd bevordert dat het inzicht van de bur ger voor het bepalen van zijn positie ir onze democratie, een broodnodige zaak als men de resultaten van de verkiezin gen ziet, aldus Han Lammers. Het spreekt vanzelf dat de pers zich haar groeiende verantwoordelijkheid bewust moet zijn. Dat geldt zeker actuele situaties als de oproep v burgemeester Van Hall tot een af koelingsperiode. Maar dat het zo 'EDICAMENTEN BEÏNVLOEDEN E RIJVAARDIGHEID [STERDAM Dat vele ver- wagenziekte, een aantal middelen tegen rsongevallen te wijten zijn aan overmatig gebruik van alcohol lekend. Dat het gebruik van be lde geneesmiddelen de rtfvaar- leid eveneens zeer ongunstig kan ivloeden is minder algemeen be- d. Toch blijkt dat dit mede de aak kan zijn van verkeersonge- F. A. Nelemans, hoofd van de N knisoh geneesmiddelenon- oek van de gezondheidsorganisatie toegepast natuurwetenschappe- onderzoek (TNO) en tevens ge- telijk deskundige weet ervan mee raten. Zijn standpunt is dan ook zo ruim mogelijk bekendheid moet ien gegeven aan de schadelijke wolgen vam bepaalde geneesmid- X juist omdat het zo moeilijk is onstateren of iemand „onder in- i van geneesmiddelen is en het niet strafbaar is. Verder is het Idelijk voor iemands gezondheid hij het gebruik van een genees- iel nalaat. lelke zijn nu die beruchte gencesmid- D die zon gevaar voor het verkeer Men? l>r. Nelemans noemde: kal ende, opwekkende, bepaalde eetlust- Rirdrukkendc. sterk pün stillende Beien, middelen tegen angst, span- f enz. (de 7.g. psychofarmiraitegen j BÉ ziekten, hoge bloeddruk! jeuk en hoest en ook slaapmiddelen in de na-nacht genomen- Dan zijn er nog on. schuldige medicamenten die gecombi neerd met andere even onschuldige dran ken en of voedsel eenzelfde uitwerking hebben als de eerder genoemde. Dr. Nelemans waarschuwde vooral de genen die regelmatig medicijnen inne men dat dit gepaard met enig gebruik van alcohol spoedig tot volledige dron kenschap kan leiden. Volgens hem moe ten de huisartsen in Nederland wanneer ze medicijnen voorschrijven goed laten uitkomen dat bepaalde medicijnen de rijvaardigheid beïnvloeden- Voor wat be treft de geneesmiddelen die niet op re cept in de handel zijn, moeten fabrikan ten voorlichting geven. Dit kan door middel van een bijgevoegde gebruiks- ijziging. Binnenkort zal hier in Ne derland een begin mee worden gemaakt. 1 moeten zijn zoals premier Cals in Am sterdam suggereerde dat er minder aandacht voor het harde nieuws" moet zijn, bestrijd ik, aldus de heer Lammers. De burger heeft recht op informatie en daarom signaleert de journalist eerst feiten. Pas daarna zal hij zich afvragen wat hij kan doen om de overheid in moeilijke situaties ter- wille te zijn. Andersom zou de journa listiek een overheidsvoertuig worden met alle kwalijke gevolgen vandien". Informatieplicht De informatieplicht, aldus Han Lam mers, brengt mee dat de journalist daar aanwezig is waar vermeldenswaardige voorvallen zijn. Daarbij heeft hij recht op hulp en bescherming van de over heid. Dat blijk niet uit het antwoord van de ministers Smallenbroek en Samkal- den aan het Tweede-Kamerlid mevrouw Brautigem (soc.): „De indruk bestond dat sommige journalisten voor een ander bijzondere belangstelling hadden. Het is niet uitgesloten dat de politie hen in de gevallen, waarin geweld gebruikt werd, niet heeft weten te onderscheiden van deelnemers aan de opstootjes". De heer Lammers vindt deze „ministeriële ironie", zoals hij het noemde, moeilijk te begrijpen en te verteren. Burgemeester Van Hall zei geen dis cussie over de rede van de voorzitter te willen beginnen, als was h\j het in meer derheid wel met hem eens. De burge meester wees echter op het recht van antwoord, waar velen niet aan toe ko men omdat de tijd hen daarvoor ont breekt. Correctie verkiezingen DEN HAAG Tot de leden van de WD die de komende vier jaar in '1« Provinciale Staten van Zuid-Holland zitting rullen hebben, zal de heer Jac Sonneveld uit 's-Gravenzande behoren niet, zoals aanvankelijk was opgege- mevrouw E. C. de Boer-ReLtsma. De 49-jarige mevrouw M. van Oecn- Poels uit Merselo is gisteren toen zij op haar fiets de Beekweg te Ven*iy erstak door een vrachtauto aangereden. Zij was op slag dood. De vrouw was moe van negen kinderen. VOOR MODERN HUISHOUDEN aldus de heer Fockema Andreae, om het gehele pakket van onze internationale zakenvaardigheden in stand te houden. De overheid zal een zakenklimaat moe ten bevorderen, waarin de koopman in ternationale risico's moet kunnen blij ven aanvaarden. Dit is een gevoelige zaak. welke wordt bepaald door het al gemene vertrouwen van ondernemers in het overheidsbeleid. Krijgt de onderne mer het gevoel, dat h'j voor zijn onder nemingszin door de overheid wordt af gestraft, of dat de overheid op zijn steal wil gaan zitten, dan is de vaart er snel uit Gestimuleerd De heer Fockema Andreae geloofde, dat veel meer dan door overheidsbe moeiing het onderlinge samenspel van het bedrijfslevengestimuleerd wordt door een aantal internationaal gerichte grote concerns. Hij zou de functionarissen van hoog tot laag. die verantwoordelijkheid dragen voor internationale zakenbelangen, wil len samenbrengen in een maatschappelijk verband. Omdat het noodzakelijk is, dat' Nederland zijn vestigingen in het buiten land uitbreidt, vroeg hij de spaarders hun gelden te durven riskeren voor beleg gingen in landen als Zuid-Amerika, Ita lië, Spanje en Portugal. Onze welvaart hangt af van ons vermogen om in de wereld geld te verdienen. Er zullen nieuwe Nederlandse bedrijvigheden in het buitenland moeten komen, waarop in de eerste jaren beslist geen cent dividend valt te verwachten. De ondernemer waagt zijn naam, de kapitaalgever zijn geld. Geen sprookjes! Wel de consequentie van het vertrouwen van Nederland in zijn ondernemers om nieuwe mogelijkheden in de wereld te ontsluiten, aldus de heer Fockema Andreae. vereist jaar in jaar uit, onze export met ltt miljard gulden uit te breiden. Een inspanning die pas duidelijk ge voeld zal worden, wanneer de inflatie in onze buurlanden (bijv. Duitsland, onze grootste afnemer) en in ons eigen land tot staan komt De Nederlandse positie zal dan kwetsbaar blijken. Ongeveer de helft van onze export heeft nauwelijks een internationaal, maar veeleer een regionaal karakter, om dat zij zich afspeelt binnen een afstand van 150 km van onze grenzen. Op deze basis kan zich geen wereldwijde oriënta tie op de buitenlandse markten ontplooi en. Er nemen 5000 Nederlandse bedrijven de export deel. maar 180 bedrijven verzorgen 60 pet. van de export. In het buitenland blijkt men aan wis land nog steeds geen hoge graad van industrialisatie toe te kennen. Hier ligt nog een belangrijke voorlichtende taak. De Centrale Kamer van Handelsbevor dering werkt daartoe nauw samen met de overheid en heeft voor 1966 een actie program opgesteld, dat door de overheid financieel wordt gesteund. Nederland heeft een buitenlandse handel van f 50 miljard per jaar. Een pro mille van dit bedrag, f 50 miljoen, zou jaarlijks be steed moéten worden voor een groot scheepse exportbevordering met plan ning op lange termijn. Over 20 of 30 jaar zal onze export f 150 miljard per jaar moeten bedragen. Hiervoor zullen meer dan enkele honderdduizenden guldens exportbevordering per jaar nodig zijn, aldus de heer Van den Bergh. Ir. W. van Osselen, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs gaf daarna nog een toelichting op de inter nationale aspecten van het jaarbeursbe en op de ontwikkeling en de toe komstplannen van de jaarbeurs. Uitbreiden De heer Sidney J. van den Bergh, voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, vroeg er aandacht voor dat het een geweldige Inspanning DEN HAAG Een vorig maal was de belangstelling voor de zangavond va Chr. Gemengde Zangvereniging „Ko- rach" in de Bethelkerk der Gereformeer de Gemeente aan de Leyweg zo groot dat men nauwelijks een ieder plaats kon bieden. Hoewel de opkomst ook gister avond zeer bevredigend genoemd kon worden, waren er toch plaatsen voldoen de. Bij de eerste blik op „Korach" kan men reeds constateren, dat de jeugd de overhand heeft. Die belangstelling voor het koor is dan ook niet verwonderlijk, die jeugdige stemmen vormen een ge zonde basis voor goede koorzang. Diri gent Teun Groen heeft „Korach" opge bouwd tot een flink koor met een be hoorlijk aantal leden. Daarbij is hij vak man. die de eisen van de koorzang kent, en die weet dat, wil men prestaties be reiken men als koorleden bereid moet zijn te werken. Dat is voor de uitvoering van dit programma gebeurd! En dat pro gramma was de aandacht waard. Teun Groen heeft de mogelijkheden niet ov schat, hü heeft zijn keuze voorzichtig verstandig bepaald. In de eerste plaats had hij aandacht geschonken aan enkele psalmen, kernachtig en hecht van klank gezongen. Daaromheen groepeerde hij koorwerken van o.a. Buxtehude en lem Mudde en zo ontstond een stijlvol geheel. Na de psalmen 136 en 96 zong ..Korach" de Cantate ..Nichts soli uns scheiden von der Liebe Gottes" van Bux tehude. Men hoorde een koor met een goede eenheid en juist evenwicht. Door de opstelling recht tegenover het orgel kan het zijn. dat men de begeleiding Magyar en Ilielkema in Kreutzersonate DEN HAAG Op het recital, dat de violist Thomas Magyar en de pianist Willem Hielkema gisteravond in de Rol zaal van het Algemeen Haags Comité en de Algemene Kunstkring Scheveningen hebben gegeven, stond Beethovens Kreut- zer-sonate. De oorspronkelijke Italiaanse titel van respectabele lengte doet beter uitkomen, dat de componist beoogde met dit werk een „concert" voor twee instru menten te geven en wel in een virtuoze- briljante stijl en met een ietwat Dathe- tische allure De concertgevers hebben het stuk in eendrachtige samenwerking aldus ook gespeeld. Hun vertolking demonstreerde uiteraard beider vakbekwaamheid en bei der grote routine, maar op de kwalifica ties gaaf, zuiver en fijnzinnig kon hun spel, noch individueel, noch als twee eenheid. aanspraak maken. Daarvoor mankeerde er technisch (ook klanktech- nisch!) te veel aan en daarvoor was het in artistiek opzicht te grof. Het programma was geopend met een stilistisch nogal bedenkelijke versie van sonate in G grote terts van Tartini. n deze lezing evenzeer leek wegge lopen van een 19e eeuws virtuozenpro- gramma als La Campanella van Paganinl, een nummertje^,violistisch Vuurwerk dat eigenlijk een geamputeerde finale van een vioolconcert ia, namelijk het rondo het tweede vioolconcert van deze componist. Magyar, die al vele jaren in ons land woont en ook al vele jaren Nederlander is, verloochende zijn Hongaarse afkomst niet in een serie Hongaarse, volksmelo dieën inzake zettingen van Béla Bartók. Er bestond voor dit concert vrij veel belangstelling en er was veel hartelijke bijval. Ad Interim Concours moderne muziek UTRECHT Twee eerste-prijswln-voorronden als op dit finale concert. naars zijn uit het derde internationale concours voor vertolkers van heden daagse muziek tevoorschijn gekomen, de 31-jarige Duitse pianist Harald Bo je en de 27-jarige Poolse pianist Zyg- munt Krauze. Beiden ontvingen gister avond in K. cn ff. na het siotconcert f3000. (Europa-prijs). De derde prijs, f 1000, ging naar de Poolse pianiste Marta Gozdecka. de vierde, f750. naar de Engelse pianist Roger Smalley en de vijfde prijs, f375. naar de 15-Jarige Nederlandse violist Christian Bor. Aldus had de Jury. de heren Henk Stam. René Allain. Wolfgang Fortner, Klaus Huber en Francis Travis, be slist dei ook aan het Duitse luit-piano- duo Peter Martin en Harald Boje als- de Belgische klarinettist Wal ter Boeykens een premie toekende. De voorzitter van de jury. de heer Henk Stam. sprak zijn voldoening uit de resultaten van dit concours: vele deelnemers, een verscheidenheid 'erken, waaronder vele Neder landse. en een zeer hoog peil. Daar- reikte de heer B. P. Wagemans het ministerie van C.R. en M.W.. de prijzen en premies uit. Inderdaad sprongen Harald Boje en Zygmunt Krauze er uit, zowel in de Harald Boje speelde Stockhausen's Kla- vierstück X formidabel en door zijn verbluffende virtuositeit alsook door zijn ongelooflijke affiniteit met Stockhau sen's taal (hij speelde in de 2e ronde diens klavierstück IX) kregen de ge weldige klankexplosies, waartegen de pianist zich met een soort mitaines wapent zin. Maar de verfijnde coloris- tische schakeringen weet Boje even goed te realiseren. Duitsland levert op het ogenblik jonge pianisten van grote klasse af en men doet er goed aan de naam van Harald Boje te onthou den. Zygmunt Krause het John Cage's Music of changes IV horen, waarin klankeffecten door het slaan op de sna ren en op het hout verwerkt zijn: ook hdj is een voortreffelijk pianist, en hij is helemaal vervuld van de nieuwe muziektaal, zoals eigenlijk duidelijker uitkwam in de 2% ronde (Messiaen!). Maar voor ons was Harald Boje toch de grootste verrassing. Marta Gozdecka viel hier wat tegen en terecht kreeg zij de derde prijs. De Engelsman Roger Smalley speelde wat aarzelend-voorzichtig, en Christiaan Bor legde in zijn weergave von Schön- Hier zijn de vijf prijswinnaars van het concours voor vertolkers van hedendaagse muziek: achter de vleugel zitten Marta Gozdecka (Polen), Roger Smalley (Enge land), Harald Boje (Duitsland en le prijs), Zygmunt Krauze (Polen en le prijs), naast de vleugel staat Christian Bor (Nederland) en achter de vleugel diens begeleider Thom Bollen. berg's Phantasy op. 47. waarin Thom Bollen begeleidde, een te zeer roman tiserende expressie. Maar wat een violistisch talent. Wij moeten eerlijk bekenr.an. dat wij de beide premie-winnaars beter vonden dan de 4e- en 5e-prijswinnaars. Zowel Peter Martin, die met Harald Boje de Mouvements van Claude Ballig speelde, als Walter Boeykens. die met Tan Crone Louis Andriessen's Double uit voerde, verstaan hun vak beter en be zitten een veel beter inzicht in struc tuur en wezen van de nieuwe muziek! En dan te weten, dat Peter Martin als fluitist verbonden is aan de opera in Hannover („morgen speel ik Tos- ca"; zei hij) en Walter Beoykens aan het B.R.T.-orkest in Brussel! Dra. H. E. Kokee-van den Berge Zo is dit derde internationale con cours weer een succes geworden. Maar wij hebben ons wel twee dingen afge vraagd. Wat gebeurt er, als de jury een zeer speciale notatie van een ge kozen werk niet kan lezen en soms lijkt de notatie op een wonderlijk lijkt de notatie op een wonderlijke tekening En hoe moet de jury oordelen, als de vertolker zelf op de aangegeven lijnen van een compositie verder uitwerkt? somtijds miste, de zuiverheid dreigde daardoor nu en dan in gevaar te komen. Medewerking aan dit werk verleende de sopraan mevrouw J. Dandey-van Ree. zij liet zich ook in enkele soli, zoals 2 aria's van Bach en in de aria „Er weidet seine Herde" van Handel op welluidende wijze horen. Goed werk verrichtte ook de fluitiste Els Jansen, helaas moest Elly Groen door ziekte verstek laten gaan. Ineke Vogel bespeelde bijzonder vaardig de altblokfluit in de Sonatine van Hook. Aart van Beek toonde zich een bekwaam organist op het fraaie instrument van deze kerk in 2 Koraalvoorspelen van Bach en in Preludium en Fuga in g van Buxtehude. Uit de opsomming van al deze mede werkenden blijkt wel. dat „Korach" niet de aandacht voor zich alleen opeiste. Doch men hoorde het koor ook nog aan het einde van deze avond in een uitste kend gezongen Evangelie—motet van Wil lem Mudde en in „Befiehl dem Engel, dass er komm" eveneens van Buxtehude. Ook in dit prijslied heeft „Korach" be wezen onder goede leiding tot prestaties te kunnen komen, die het luisteren aan genaam maken. Deze goed bezochte zangavond werd geopend door ds. K. de Gier. die na ge zamenlijk zingen psalm 95 las en enkele openingswoorden sprak. De voorzitter van het koor sloot deze avond met woor den van dank aan alle medewerkenden, doch in 't bijzonder aan de heer Groen, waarna men nog gezamenlijk psalm 150 Adr. Hager Allegri-Kwartet met grof geborsteld spel DEN HAAG Het Londense Allegri- kwartet besloot gisteravond de serie van de Vereniging voor Kamermuziek m Diligentia en het werd zeker geen glo rieus einde. De heren Eli Goren en Peter Thomas (viool), Patrick Ireland (altviool) en William Pleith (cello) hebben blijk ge geven als kwartet nog niet erg homo geen te zijn. De gezamenlijke toonvorming laat te wensen over en 't is vooral storend hoe onvoldoende de musici elkaar de muzi kale bal toewerpen. Het blijkt dat men telkens de aanzet goed maakt maar even later verfloddert de afwerking en dat ligt vooral aan de beide violisten. Ritmische figuren aan het einde van een frase worden verdonkeremaand en de zuiverheid van de primarius wantt door de scherpte van zijn toonvormteg ongunstig beïnvloed. ^laydn: opus 55 nr. 1 werd zeer on rustig ingezet en kreeg een grof ge borstelde uitvoering. Mozart's Kv 421 verging het niet veel beter, nog afgezien van de zwakke frasering bleken de tempi beslist aan de te voorzichtige karet gekozen zodat de oogleden van de luisteraar meerma len erdoor belast werden. Over het algemeen was het de Wat krampachtige en anderzijds (in de. langzame delen) flegmatieke benadering door de musici die het toch wel kun dige spel geen goed heeft gedaan. de pauze weerklonk tenslotte Brabm's opus 51 nr. 1 en dat lag de Engelse musici nog het beste, verhou dingsgewijs vielen hun minpunten hier minder op dan in de kwetsbare mu ziek van Haydn en Mozart. Huib Deetman Koninginneconcert in Houtrusthal DEN HAAG Op de verjaardag van koningin Juliana, op zaterdagavond 30 april, geeft het Residentie Orkest het traditionele Kondngdnneconcert in de Houtrusthal. Bruno Maderna dirigeert Na het Wilhelmus worden gespeeld de Onvoltooide Symfonie van Schubert, het e-dur Vioolconcert van Bach, het g-rr.oll Vioolconcert van Max Bruoh en de No tenkraker Suite van TsjalkowSki. Solist is concertmeester Willem Noska. Matthaeus Passion door Excelsior in Grote Kerk DEN HAAG De Kon. Zangvereniging „Excelsior" geellt onder leiding van Ro- eus van Yperen dinsdagavond een uit voering van Bach's Matthaeus Passion in de Grote Kerk. Medewenking verle nen heit Haag6 Matroze rekoor dir. Sipke de Jong), Annette de la Bye. Martha van Kerkhoff. Jan Waayer (evangelisten- partij' Anton Trommelen, Henk Dries- sen (Christuspartij), Max van Egmond, Gerard Akkerhuis Jaap Hillen en het Nederlands Symfonie Orkest. De instru mentale solisten worden door di/t oricest geleverd. De vóór uitvoering (generale repetitie) op maandagavond 4 april om 7 uur is eveneens voor publiek toegankelijk. Kaarten zijn o.a. verkrijgbaar aan de bureaus van onze krant, Parkstraat 22 en Badhuisstraat 166. Duitse prijs voor Jef Last HAMBURG De „Joost van den Von del-prijs" van de Duitse stichting Frei- herr vom Stein tc Hamburg is voor het jaar 1966 toegewezen aan de Nederland se schrijver Jef Last, zo heeft de stich ting bekendgemaakt. Last ontvangt de prijs voor zijn oeuvre als geheel en voor zijn bevordering van de culturele ver standhouding In Oost en West. Aan de prijs is tienduizend mark ver bonden. Zij wordt jaarlijks toegekend als onderscheiding voor culturele prestaties in het gebied waar Nederlands, Vlaams cn Platduits wordt gesproken. Omdat Jef Last een langdurige reis in Oost-Azlë on derneemt zal de prijs pas in de komende winter worden uitgereikt Het Haags Filmmuseum geeft dins dagavond 29 maart kwart over acht in het Gemeentemuseum een voorstel ling van Codine (1963), een Frans- Roemeense coproductie: op dinsdag avond 5 april kwart over acht in Gebouw Amicitia, Westeinde 15 (let op de plaats) korte komische film*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9