Nieuwe Leidse Courant 3onn wil akkoorden over beperking kernwapens ielgisch busje slipt nj Weert: 5 doden Wij laten het verwijt van Cals niet onbeantwoord' Erhard ontvouwde vandaag zijn vredesprogram Winter wijkt nog niet Zes cao's terug naar partijen Regering houdt vast aan zeven procent Koekoek dankt sijn kiezers SS-arts Horst Fischer kreeg doodstraf Commentaar 'n ster matras Meer dan bij Toon Hermans Driekwart van volk zag huwelijk op tv Vrijldag 25 maart 1966, 46st« Jaargang ncteur: F. DIEMER jofdredacteurr Dr. E. DIEMER CHRfSTElIJK-NATIONAAt DAGBIAD mtSfn kerf m tegkeMpoef I" Telefoon 31441 Abonnementsprijzen 3,75, p.kw. 11,30 bezorging 18.00—19.00 ^eet wat voor medicijnen u slikt Pagina 9 JAARBEURS: Zakenklimaat noet beter OPEN BRIEF AAN MIES - Pagina 9 pagjna 7 EERT Tengevolge van de glad- heeft zich vanmorgen bij het Bra- se Weert een ernstig verkeers- luk voorgedaan waarbij vijf in- nden van een Belgisch busje om leven kwamen. it busje met zeven Belgische pen- irs die op weg waren naar de lafabriek in Tegelen botste eerst een bermpaaltje en schoof daar- et water in. De zeventienjarige J. uit Kaulille opende onderwater de zijkant de schuifdeur van de »n en zwom naar de kant. Volgens hebben ook andere inzittenden op deze manier trachten te red- maar de jongen wist niet of zij en zwemmen. SPORT - Pagina 17 BONN Bondskanselier Erhard van West-Duitsland heeft vandaag een beroep gedaan op alle mogendheden die geen kernwapens bezitten, om het voorbeeld van de Bondsrepubliek te volgen en formeel te verklaren dat zy geen kernwapens zullen maken. Erhard deed dit beroep in een „vredes program" van zeven punten, dat hy het parlement in Bonn voorlegde. In dit program wordt de huidige kern- mogendheden dringend verzocht alles in het werk te stellen om tot een akkoord te komen over het niet-verspreiden van kernwapens. West-Duitsland was voorts bereid met de Sowjetunie, Tsjechoslowakije andere Europese landen, onverschillig of zij tot bet westelijke of oostelijke blok behoren, verklaringen over het niet- gebruik van geweld" uit te wisselen. De regering van de Bondsrepubliek was ook geïnteresseerd in bilaterale overeenkom sten met Oosteuropese landen over de uit wisseling van waarnemers bij van de strijdkrachten. En verder Westduitse regering bereid een ontwape ningsconferentie bij te wonen, die kans Hereniging in het zuiden is de sneeuwval hard nekkiger. De KNAC-wegeninformatie- dienst waarschuwde het verkeer van morgen voor vers gevallen sneeuw in dj provincies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en in het zuiden van Zuid- Holland- Erhard heeft zich gisteren voor de tele visie fel gekeerd tegen de plannen president de Gaulle om maar rustig af te wachten tot de Sowjetunie toestemt in hereniging vari Duitsland. ,,Dat kan nog jaren duren", aldus Erhard, „tot Rus land de rug in Europa vrij wil hebben". Erhard zei dat de actieve politiek niet verzaakt kon worden. Eerder op de dag heeft ambassadeur Smirnof Erhard een nota overhandigd waari Russische regering haar verbezing uit spreekt over de uitlating van Erhard op hel" partijcongres dat de Sowjetunie „agressief, expansionistisch en imperia listisch" is. Erhards program zal ter kennis wor den gebracht van de rond negentig landen, waarmee Bonn diplomatieke betrekkingen onderhoudt en voorts ook van de Oosteuropese en Arabische lan den, Erhard legde er de nadruk op, dat de Bondsrepubliek geen oorlog meer wil en al het mogelijke doet om die te voorkomen, Bonn wil oplossingen in verzoenende geest van alle vraagstukken, die van invloed zijn op de berekkingen met de landen van het oostelijk blok. In Erhards vredesprogram wordt nog het volgende gezegd: de landen, die geen kernwapens bezitten en die be loven geen kern-, bacteriologische of chemische wapens te zullen maken, moeten akkoord gaan met internationaal toezicht. (Voor vervolg zie pag. 9) REDDING hij de kant had bereikt dook hij ddellijk weer het ijskoude water in van zijn collega's te redden. Hij de erin een man te redden, het was 50-jarige vader die het busje be de. Ier en zoon gingen daarop naar de van landbouwer Smeets waar de politie en een ziekenwagen belde, de brandweerkorpsen van Weert t nond alsmede de geneeskundige als materiaal uit de legerplaats werden naar de plaats des onheils igeerd. De auto werd opgetakeld jken van vier slachtoffers werden gen. 24-jarige J. G. M. Verhoeven, direc- sistent van een hotel in Baam. is orgen overleden aan de inwendige ingen die hij vannacht opliep toen de Soestdijkerweg bi Den Dolder :en auto slipte en tegen een boom De jongeman, die geen rijbewijs reed met een snelheid van 80 kilo- en sneeuwstorm Een mede-In de werd met lichte verwondingen ziekenhuis opgenomen, ie Limburgse gemeente Herten had orgen ook een verkeersongeluk als gevolg van de gladheid. Hier- ielen zes gewonden, van wie twee I te betreuren. Zij zijn overg-ï- aar het ziekenhuis in Roermond. ngeluk gebeurde op de (besneeuw- oude rijksweg RoermondSittar-1 auto botste na een slip tegen een Een busje met arbeiders slipte ens en botste tegen de auto. De lente mag den begonnen zijn, sneeuw en hagelbuien zorgden er gisteren en vandaag voor dat men, diep in de winterjas gesto ken zich met paraplu's moest be schermen tegen de maartse kuren. Hier en daar viel zelfs een dik vak sneeuw kleutereitjes LENTE niet duur wel heerlijk gens de kalender mag 21 maart dan ig zijn waarop de lente begint, in aktijk wil het wel eens anders uit- Gisteren en vandaag heeft Ne- id goed de betrekkelijkheid van dervoorspellingen in moeten zien. sneeuwjachten op vele plaatsen in md en hagel maakten het zich ver en over de openbare weg tot een :r aangename bezigheid. Wel deed nte met een pittig zonnetje af en loeite de winterse uitlopers te ver- l'JJJJU'iJiW.N.UI.lJ Koude uachl De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en geleidelijk afne mende buiigheld. Krachtige tot matige, aan de kust aanvankelijk nog harde wind overwegend tussen noordwest en west. Vannacht op vele plaatsen in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. Fons Hermans - broer van T oon - wil geen zetel DEN HAAG De heer Fons Hermans in Si/ttard een broer van de cabaretier Toon die op de vierde plaats van de PvdA-kandidatenlijst voor Limburg stood heeft bekend gemaakt dat hij geen zetel voor de PvdA zal aanvaarden. Hij is het niet eens met het bij de partij gevolgde sysrteem van bezetting der plaatsen door loting. De heer Hermans heeft gezegd dat als hij tevoren kennis van de regeling had genomen, hij zich niet kandidaat had laten stellen. ZANDVOORT Bij een van de stem bureaus is woensdag een fout gemaakt waardoor de KVP tweehonderd stem men teveel heeft gekregen. Dit kwam donderdag aan het licht bij het nazien van de processen-verbaal. Koningin Juliana tijdens haar kor te ski-vakantie in de Zwitserse wintersportplaats Zermatt. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Zoals wij gisteren in een deel onzer edities nog konden melden blijft de regering vasthou den aan haar aanvankelijk ingeno men standpunt, dat cao's met grotere loonstijging dan 7 procent in de gevarenzone komen en niet kun nen worden goedgekeurd. Zij heeft dan ook besloten de zes nieuwe con tracten, die het College van Rijks bemiddelaars in eerste instantie ter onverbindendverklaring heeft voor gedragen, naar de partijen terug te verwijzen om hen in de gelegenheid te stellen hun contracten aan te pas- De minister van sociale zaken, dr. M. J. Veldkamp, heeft dit meegedeeld in zün gesprek met het College van Rijks bemiddelaars en de Stichting van de Ar beid, dat gisteren van half elf tot ruim één uur duurde. Zoals bekend gaat het hier om de c.a.o.'s voor het houtbedrijf, de schoonmaakbedrijven, de glazenwas sers, de Twentse Kabelfabriek, Sinprodo N.V. en Giellssen Tentoonstellingsgebou wen, die (deels voor dit jaar en deel' voor 1967) onaanvaardbare elementen bevatten. Op grond van de tijdelijke) loonpoli tieke spelregels moet de Stichting va Ai-beid de bij deze contracten betrokken partijen de standpunten van regering rijksbemiddelaars meedelen. Zij hebben dan nog enige tijd de gelegenheid om c.a.o.'s in overeenstemming met de moge lijkheden te brengen, waarna de goed keuringsprocedure opnieuw begint. Minis, ter Veldkamp hoeft dan echter geen c leg met college en stichting te plegen, ïaar kan de (eventueel) niet-aangepaste .a.o.'s dan direct onverbindend verkla- TWEEDE GESPREK Na afloop van de besprekingen van gis teren deelde de bewindsman mee, dat hij dinsdag a.s. een nieuw gesprek met rijks bemiddelaars en stichting zal hebben er wel over de c.a.o.'s voor het K.L.M.- grondpersoneel, de apothekersassistenten de Handelsonderneming Goeree-Over. flakkee. die inmiddels eveneens ter afkeu ring aan de minister zijn voorgelegd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat aan deze tweede serie „rode" contracten nog enkele worden toegevoegd, want het college neemt maandag opnieuw een aantal nieu we c.a.o.'s onder de loep. Minister Veldkamp heeft rijksbemidde laars en stichting gisteren ook meege deeld, dat de regering in meerjarige con tracten voor 1967 en 1968 geen grotere loonstijging toelaatbaar acht dan 5 pro cent per jaar plus eventueel 2 procent loonaanpassing op grond van de prijsont wikkeling. Deze percentages komen on geveer overeen met die, welke de metaal industrie en Philips in hun meerjarige contracten hebben vastgelegd. De bewindsman heeft in zijn gesprek van gisteren geen nadere uitleg gegeven van de „bijzondere omstandigheden' (volgens zijn verklaring van herfst-1965) eveneens bij de beoordeling c.a.o.'s in aanmerking zouden worden ge nomen. zoals bijv. het inhalen van duide lijk aantoonbare loonachterstand, het wit. ten van „zwarte" lonen e.d. Hij verklaar de dat tot dusver contracten voor ruim 753.000 werknemers zijn goedgekeurd. De gemiddelde loonstijging in deze bedraagt ca. 7 procent. Er moeten nu nog contracten voor ca. 1.250.000 werknemers worden beoordeeld. Volgens minister Veldkamp heeft de vaststelling van eerste driehoeksgesprek op de dag gisteren niets te maken gehad met de kiezingen. De oorzaak dat niet eerder vergaderd kon worden moet gezocht wor den, aldus de bewindsman, in „vertraging bij de behandeling der stukken". TWEE MATEN Van werkgevers- zowel als van werk nemerszijde was men sober met taar na afloop van het overleg. De zitter van het C.N.V., de heer J. van Eibergen, verklaarde ons desgevraagd dat het thans gevoerde goedkeuringsbeleid weinig doorzichtig is. Gezien een aantal C-a.o.'s, dat is goedgekeurd die thans zijn afgekeurd, lijkt het er op alsof er met twee maten wordt gemeten. „Ik begrijp bijv. niet, voor het bouwbedrijf wel houtbedrijf niet wordt goedgekeurd", al dus de C.N.V -voorzitter. De heer H. H. Wemmers. voorzitter het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, v.erklaarde de mededelingen van minister Veldkamp onbevredigend te vinden. Hij had meer duidelijkheid verwacht. „Werk gevers en werknemers kunnen alleen verantwoordelijkheid dragen als ze pre cies weten wat wel en wat niet mag Zij hebben er recht op te weten waar d grenzen van het mogelijk geachte liggen' aldus de heer Wemmers. HILVERSUM In zijn radio praatje in de zendtijd voor politieke partijen heeft boer Koekoek zyn kiezers bedankt. Hij vroeg zijn aan hangers hem niet meer op te bellen om hem te feliciteren. „We moeten nu weer aan het werk", zei boer Koekoek. Zijn telefoon was zo vaaic gegaan, dat de storingsdienst van de PTT meer in eens moest ingrijpen. Uit de woorden van boer Koekoek bleek verder, dat hij boos is op de AVRO Hij nam het deze omroepvereniging kwalijk, dat ze hem geen twintig minuten zendtijd had gegeven om een dankwoord voor de televisie te spreken. Koekoek vertelde nog, dat velen in Nederland dankbaar zijn. maar er lo pen nu ook enkelen met sombere ge zichten rond. Dat zijn de vijf leiders van de grote partijen. 'Ze hebben het aan zichzelf te danken', aldus het commen taar van Koekoek, 'want we hebben ge noeg gewaarschuwd' OOST-BERLIJN De voormalige SS-arts Horst Fischer (53) is vandaag In Oost-Berlijn ter dood veroordeeld voor zijn aandeel in de massamoorden in het concentratiekamp Auschwitz, werd door het hooggerechtshof schuldig gevonden aan het zenden van 75.000 loden naar de gaskamers. Aan Flschi waren misdaden tegen de mensheid ten laste gelegd. Fischer heeft twintig jaar lang onop gemerkt een praktijk als huisartsuitge- oefend in Spreenhagen bij Frankfurt aan de Oder. Als SS-dokter had hij april 1943 tot juli 1944 op het perron Auschwitz de aangekomen gevangenen door simpel wenken met de hand gese lecteerd voor de gaskamers. Bovendien heeft hij vele malen zieken of gevange nen die niet meer konden werken de dood ingestuurd. Het proces heeft negen dagen geduurd: 39 getuigen uit zes landen werden ge- noord. Tijdens het proces heeft Fischer be kend de selectie te hebben toegepast. Hij zei slechts anderhalve seconde per per soon nodig te hebben gehad. N» zijn „werk" ging hij met zijn kinderen spelen. De laatste vier jaar zijn in Oost-Duits- land geen doodvonnissen voltrokken. Ook op de Parijse terrasjes is het niet gezellig toeven. Hert, kille beeld verschilt woiniig van dat in ons land. De mooi be zongen „eiel de Paris" heeft vooi lieftallige Parisiennes ook niets anders in petto dan sneeuw en hagel. DE ONDERNEMER Het belangrijkste van de bijeenkomst van de Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel, vandaag te Utrecht gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de jaar beurs, was waarschijnlijk dat aan de Nederlandse ondernemer recht is gedaan- Te vaak is in het verleden de indruk gewekt, dat ondernemers mensen zijn, met wie men moet oppassen. Weliswaar scheppen zij werkgele genheid en zijn zij onmisbaar voor onze welvaart. Maar ze zouden er zelf teveel beter van willen worden. Daarom: pluk die ondernemers zo veel mogelijk. Inkomstenbelastingen voor de hogere inkomens, winstbe lastingen voor de ondernemingen en looneisen voor de werknemers kun nen nooit hoog genoeg zyn. Een dergelijke instelling is spoedig fataal. Krijgt de ondernemer het ge voel, dat hij voor zijn ondernemings zin wordt gestraft of dat de overheid op zijn stoel gaat zitten, dan is de vaart er al snel uit. Onze export moet jaarlijks met an derhalf miljard toenemen, wat alleen bereikt kan worden wanneer de on dernemers het gevoel hebben dat het zakenklimaat in Nederland gunstig is. Ook de overheid zal moeten begrij pen, dat teveel reglementeren van bovenaf en financieel korthouden van de ondernemingen een scherp zwaard zijn, waar zij zelf in vallen kan- ONBEVREDIGEND De minister van sociale zaken heeft gisteren iets weggenomen van de spanningen rondom het goedkeu ringsbeleid voor de nieuwe cao's. Hij deelde mede, dat de regering strikt zal vasthouden aan de zeven pro cent als uiterst toelaatbare looitftij- ging. Maar veel wyzer zijn de onderhande lende partijen van werkgevers en werknemers niet geworden. Want de bewindsman zwijgt nog steeds over de „bijzondere omstandigheden"', die hij heeft toegezegd bij de beoor deling van nieuwe contracten in aan merking te zullen nemen- Ls het bijvoorbeeld toegestaan een duidelijk aantoonbare aehterstrand in te halen? Die vraag is vooral in de landbouw en bij de spoorwegen klemmend. Dat het antwoord op deze vraag uit blijft onderstreept het onbevredigen de van de situatie waarin de ..vrijere loonpolitiek verzeild is geraakt; zij moet worden bedreven met achter de deur een stok, waarvan niemand lengte en dikte kent. HILVERSUM De televisiere portage van het huwelijk van prin ses Beatrix op 10 maart heeft een zeer hoge kijkdichtheid gehaald. Volgens een onderzoek heeft 85 pro cent van de mensen die televisie hebben het programma gemiddeld een uur gevolgd. Van de mensen die thuis geen televisie hebben keek ongeveer zestig procent. HAN LAMMERSVOORZIT TER AMSTERDAMSE PERS AMSTERDAM Dc voorzitter van de afdeling Amsterdam van dc Nederlandse Journalisten Kring, de heer Han Lammers, heeft gisteren ter gelegenheid van de uitreiking van de Amsterdamse persprys 1965 door burgemeester Van Ilall aan Nico Polak voor diens journalistieke bydragen over Amsterdam, scherpe kritiek geuit op de beschuldiging van minister-president Cals aan het adres van sommige persvertegen woordigers. Over de uitspraak van premier Cals: ,,dat er in ons land een terreur groei ende is van onverantwoordelijke lie den, die de beschikking hebben over de communicatiemiddelen, pers, radio en televisie", zei de heer Lammers: „Het komt mij voor dat het nuttig zou zijn als de minister-president eens duidelijk zei wat hem bjj het uiten van zijn beschuldiging voor ogen heeft gestaan. Ik heb wel een vermoeden, gebaseerd op aanwijzingen, maar daarmee komt men, gelijk wij weten, niet ver. Wel kan ik de uitspraak ver antwoorden dat de pers een dergelijk verwijt onmogelijk over zijn kant kan laten gaan. Tenslotte was hier de minister-president aan het woord, die als minister van algemene zaken een bijzondere bemoeienis pleegt te heb ben met het verkeer tussen rijksover heid en pers". ONZE SPECIALITEIT MOTEL APELDOORN RUST! TELEFOON 0576018003 - RIJKSWEG AMERSFOORT-APELDOORN ging kan hebben. Van een terreur is geen sprake. De heer Lammers zocht het ln een gevoel van onlust dat velen schijnt te bekruipen nu het journalistieke be- dijf ln toenemende mate wordt geken merkt door openhartigheid, onbe schroomdheid en onbevangenheid" Banken gaan zich verweren tegen postgiro AMSTERDAM De banken be raden zich met elkaar om zich te verweren tegen de sterkere concur rentie van de postgiro, waarbij han delsbanken terrein verliezen. Zij denken aan een centrale, en aan nieuwe vormen om een passend ant woord te geven. Dit deelde directeur drs. J. A. H. Delsing gisteren mee op de jaarvergadering van de Neder landsche Credietbank. Driekwart van het Nederlandse volk van vijftien jaar en ouder hebben deze uit zending gezien. De kijkdichtheid was het grootst voor de uitzending van de ker kelijke inzegening. Ook de waardering van de kijkers voor de reportage was hoog, namelijk 8,2 Slechts een procent gaf de uitzending een vijf of minder. De kijkdichtheid overtrof die van het tot nu toe meest bekeken programma, dat van Toon Hermans op zaterdag 27 februari 1965. Met de „gastkijkers" was de kijkdichtheid van die uitzending 95 procent en voor de reportage van het huwelijk 98 procent Overleg grafische cao vastgelopen (Van onze soc.-econ. redacti) AMSTERDAM De onderhande lingsdelegaties van werkgevers en werknemers in het grafisch bedrijf hebben het overleg over de nieuwe cao voor het technisch personeel ge schorst zonder een nieuwe datum voor de hervatting van de onderhandelin gen af te spreken. De besprekingen zijn vastgelopen omdat na zeven ver gaderingen bleek dat de standpunten te ver uitee liggen om tot overeen stemming te komen. De delegaties plegen thans overleg met hun besturen om te zoeken naar mogelijkheden voor hervatting van de onderhandelingen. Mevrouw Gandhi, premier van India, is gisteren naar Parijs vertrokken Op haar reis zal zij ook Londen. Washington en Moskou aandoen. Zo moe als 'n hond van de wandeling thuisgekomen? MAND OF DIVAN in prijzen van 5,90 tet j 45.- FAMA, BREESTRAAT 3 TeL 33311, gratis ziKerzogels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1