TV RADIO Vanavond stralende musical „De nieuwe wereld", met Tsjechisch Danstheater NCRV-amusement op Ned. 1 DUET alles kan met CEtafeiüiF VRIJDAG 25 MAART 136» en Een platenbon is altijd raak NCRV-radio met Markus Passion van Telemann (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Van de enkele ja ren geleden her-ontdekte 17e-eei componist Georg Philip Telemann zendt de NCRV-radio woensdag 30 nvoart de Markus Passion uit. Voor dit stereofonisch te beluisteren program ma werden in september jl. in de Gro te kerk te Naarden opnamen gemaakt met de solisten Elisabeth Grümmer, Aafje Heynis, Theo Altmeyer en Lo- thar Ostenburg, de organist Albert de Klerk, de clavecimbelspeler Keonard Hokanson, het koor van de Ned. Bach- vereniging en het Radio Kamerorkest, allen onder leiding van Kurt RedeL De in zijn tijd wereldberoemde Tele mann liet 44 passiecomposities na. De Markus Passion schreef hij op 78-jari- ge leeftijd in 1767. Het werk is bijna verloren gegaan. Kurt Redel reconstru eerde het uit afzonderlijke stemmen en een copie uit 1769 van W. F. Kast. Zowel handschrift als gedrukte exem plaren van de compositie bestaan niet (meer voor zover men weet. Aan Kurt Redel is het dus te dan ken, dat het werk na 2 eeuwen weer kan worden uitgevoerd. (Advertentie) Een platenbon is altijd raak Rijke melodieën van Dvorak BUSSUM We hebben u er een en ander van verteld en vanavond is het dan zo ver: U kunt, na ge dane weektaak, van 8.20 tot 10.10 uur (Ned. 1) op uw gemak gaan zitten kijken en luisteren naar de naar Praag gestuurd en bij de aangege- (Van radio- en tv-redactie) stralende musical „De nieuwe we reld" die vooral twee aantrekke lijkheden heeft: een rijkdom aan melodieën van Dvorak en het spe ciale optreden van het Tsjechisch Danstheater, dat hiermee zijn musicaldebuut maakt. Ongeveer de helft van deze gro te, wereldberoemde folkloristische dansgroep is uit Praag overgeko men om aan dit NCRV-evenement mee te werken. Misschien herinnert U zich nog, wat we U er enige tijd geleden van meld den: de Tsjechische groep was zeer ingenomen met de invitatie van de NCRV. De ene helft van het veeltalli- ge ensemble moest op toernee naar Amerika en kon zich daarvan niet losmaken, maar de andere helft (het gezelschap splitst zich gewoonlijk) stelde er zelfs een reis door Italië voor uit. Deze klassieke groep maakt met dit optreden zijn musicaldebuut en dat vinden dansers en danseressen heel in teressant. Het was natuurlijk niet mo gelijk om alle repetities in Nederland te maken, dat zou voor de NCRV een veel te kostbare aangelegenheid zijn geworden. Daarom werd een band met de gehele muzikale produktie er op gedeelten werden de dansen in gestudeerd. Toen waren enkele dagen in om land voldoende voor de camerarepeti ties en de opnamen. Het is trouwens gebruikelijk, dat de muzikale produktie van te voren worden klaargemaakt en het spel bij het afdraaien van de band wordt opgevoerd. Ook het zingen is dan play-back, want de beweeglijk heid van een vlotte musical laat niet toe dat de zangers en zangeressen tij dens het geanimeerde en veeleisende spel zich geheel op hun stem kunnen concentreren. Tingeltangel Zoals U zich zult herinneren, roman tiseert het verhaal, dat van Britse her komst is, een stukje uit het leven van de grote Tsjechische componist Anto- nin Dvorak: op een reis door Amerika (de nieuwe wereld) bezoekt hij in de staat Illinois een nederzetting geëmi greerde landgenoten. Dat gebeurde in de tweede helft van de vorige eeuw, toen er op dat afgelegen plekje nog wild west-toestanden heersten en hel leven nog afhing van de spoorwegaan leg. De nederzetting bevindt zich in een vallei, waarheen de Tsjechen gelokt zijn onder de uit die tijd bekende voorspiegelingen van gouden bergen... maar wat zij er in werkelijkheid den was onbruikbare landbouwgrond, die zij peperduur moesten kopen Ma Flanagan, een bitse dame, die niet alleen de bazin van het enige etablisse ment maar ook van de hele vallei is. Dan komt inderdaad de „spoor weg"... en de maatschapij die het oog op deze grond gericht houdt is bereid alweer veel geld te bieden. Nu gaat Ma haar boeren onder druk zetten en ontfutselt de een na de andere voor een handjevol geld de stukjes grond weer... om die dan tegen hoge prijzen door te verkopen aan de spoorweg maatschappij. Dit is de achtergrond, waartegen het bonte en natuurlijk toch weer vrolijke verhaal zich afspeelt en de grote com ponist, die hier incognito is, wil van alles wel eens meer weten en ver huurt zich dus als tingeltangel-pianist in de bar van Ma Flanagan. Neus voor het goede. Als ik opsteek is het Roxy, de enige sigaret waar ik ja graag" tegen zeg. Roxy verveelt nooit. De kwaliteit is zo vertrouwd en altijd goed. Al jarenlang. Commentaar Redelijk I Aangezien de heer Ger Lugtenburg, iofd van de afdeling Gesproken 'oord, het niet eens was met de thoud van het teenerprogramma looster dat de AVRO gisteravond op Nederland 2 zou uitzenden, is haastig lezocht naar iets anders om de jeug- \ige kijkers te amuseren. En waar i men dat beter vinden dan bij een ciaal showprogramma voor gehan- :apte kinderen in de St. Maartens- Iiniek te Nijmegen, waar gistermid- g een hele rij teenersterren, van <b de Nijs en Ria Valk tot Willeke Xberti, Anneke Grönloh en zelfs de Hue Diamonds toe, liedjes kwamen ingen die de jongste patiëntjes mis- be-jchien wat boven de pet gingen, maar groteren en daarbij ook de kijken- jeugd bijzonder zullen hebben ver lakt. Brandpunt hield zich deze avond be- Ig met het voorlezen van een hele ieks krantencommentaren op de erkiezingsuitslagen (zoals even te- oren NCRV's Radiokrant ook al had edaan) en het vertonen van flinke edeelten uit de woensdagavond ge speelde Interland-voetbalwedstrijd, waarin men Nederland het loodje zag leggen. Jules de Corte was daarna als altijd prettig om aan te horen in zijn ge varieerde liedjes en het goochelen met muziek waarin hij wordt bijgestaan door Joop Kuipers. Het televisiespel ,JIet vijfde slacht offer" bleef voor doorgewinterde detectivelezers en -kijkers iets te doorzichtig om erg spannend te zijn: ten eerste was de aandacht aan de on nozele fotografe besteed veelbelovend en ten tweedeis Carla de Raet nu eenmaal een groot actrice, die in het middelpunt behoort te staan. Erg veel moeite hadden de vele actrices niet met de nogal eenvoudige rollen, die het spel af en toe tot op de rand van verveling brachten omdat het allemaal zo werd uitgerekt. Treffende creaties waren er niet van te maken; over het geheel waren de dames aardig op dreef en meer niet. De opgewonden conversatie op het politiebureau vormde de onechte noot in de wat gezochte compositie en zo betekende dit hele spelletje van leven en dood zo weinig, dat men het weer gauw kan vergeten: 't was ontspanning van de redelijke soort. (Advertentie) Een platenbon is altijd raak gen rechtzet, zijn landgenoten uit de perikelen redt en gelieven tot elkaar brengt. Maar laat in de avond, als het rumoer verstomt en hij alleen is, com poneert hij een grote, prachtige symfo nie waarin hij dit alles in muziek vast legt: „De nieuwe wereld". Zo suggereert deze vrijwel verzon nen geschiedenis, dat Dvorak op deze wijze zijn meesterwerk toonzette. In werkelijkheid weet men er niet veel meer van, dan dat inderdaad een ont moeting met landgenoten in een Ame rikaans dorp in Illinois hem tot het componeren van deze symfonie inspri- reerde. Hoe het zij, U zult de charmante verbeelding vanavond kunnen zien. Niemand minder dan Guus Verstraete speelt de rol van Antonin Dvorak wiens ware identiteit de ontknoping van het verhaal glans en glorie ver leent. Dan is er Marco Bakker als Ma Fla nagan's zoon Shaun die niet mag vrij en met Karolka-Mieke Bos maar haar natuurlijk tóch krijgt, Henni Orry als Ma en Therese Steinmetz als Milly... kortom, U zult veel bekende gezichten zien, in dit weer door Willy van He- mert geregisseerde massale zangspel. Veel genoegen! Dolle boel Vanzelfsprekend wordt het een le boel. De Tsjechen, aangelokt door hun landswijsjes die de arme pianist ten beste geeft, barsten telkens weer los in hun eigen volksdansen, hetzij binnen, hetzij buiten. Natuurlijk zijn het de Tsjechische specialisten, die U dan aan 't werk ziet, al stellen zij gewoon een aantal van de dorpelingen voor. Andere emigranten vertonen zich in meer directe rollen: zij raken in wilde tonelen verzeild, zijn zij verliefd en wanhopig, berooid en misleid... Dvo rak zit achter zijn piano en hoort en ziet alles. Hij wordt de man, die stilletjes din- Advertentie) Een platenbon is altijd raak Britse studenten regatta op tv (Van onze radio- en tv-redactie) reportage geven van de Britse studen- ten-roeiwedstrijden op de Theems het jaarlijks evenement tussen Oxford en Cambridge. Het is de 112e race en Aad van Leeuwen is er bij voor het Nederlandse commentaar. De wedstrijd speelt zich als gewoon lijk af tussen de bruggen van Putney en Mortlake, over een afstand van iV* ÜL In elke boot zitten 9 uitstekend getrainde studenten. Dit is een van die typische Britse sportevenementen, die betekenis heb ben gekregen in de traditie en levens stijl waarmee de Engelsman zo van harte rekening houdt. In de loop der jaren behaalde Oxford 49 overwinnin gen (ook die in 1965) tegen Cambrid ge 61: één wedstrijd bleef onbeslist, dat gebeurde in het jaar 1877. De historie van deze waterkamp da teert uit 1829, toen Oxford de race op de Theems gemakkelijk won. De ploeg roeide toen een boot die maar liefst 450 kilo woog.... nu zijn de boten heel licht in gewicht en daardoor veel snel ler. De wedstrijden werden alleen on derbroken in de beide wereldoorlogen en in het jaar dat Londen door chole ra werd geteisterd. Victor Gollancz. spaar plezierlgmet JVYLOIVS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaar kaart Zondagsschilders zonden VARA 6000 werkstukken toe (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een bewijs hoezeer er gekeken is naar de VARA-televi- sieuitzending over werk van zon dagsschilders, blijkt wel uit het feit dat ruim 1200 van deze kunstenaars (of die het althans menen te zijn) tezamen 6000 werkstukken voor de aangekondigde wedstrijd hebben inge zonden. Elke inzender stuurde 5 a 6 foto's van eigen schilderijen en de jury, be dolven onder deze lawine, heeft nog geen overzicht noch indruk van de valiteit van het werk. Niettemin wordt ernaar gestreefd om reeds in het programma „Uit Belle- vue", dat op 18 april via Ned. 2 de lucht ingaat, ev. bekroningen bekend te maken. Er zijn vijf geldprijzen met een totale waarde van ƒ2500 uitge loofd. Ook worden besprekingen gevoerd met het Haags Gemeentemuseum om daar waarschijnlijk in de tweede helft van augustus de bekroonde schilderij en te exposeren. Mieke Bos en Marco Bakker als de arme Tsjechische Karolka en de Amerikaanse Shaun, zoon van de rijke bazin, samen een van de lief desparen in ,fie nieuwe wereld". VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 7.05 uur Tienermagazine TM. 7.35 uur aflevering van The Beverly Hillbillies: Kal koenendag. 8.20 uur musical „De nieuwe wereld". 10.35 uur dagsluiting. Ned. 2 NTS en VARA 8.01 uur deel 2 van „De diamanten van Palinos". 8.55 uur concert op de band: Duke Ellington. 9.50 uur Cornelis Vreeswijk zingt balladen. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 7.30 uur het Omroeporkest concerteert. 9.20 uur gevraagde platen voor militairen. 10.45 uur hoorspel „De kastijding" van Berry Ber- mange: absurdistisch. Hilversum U VPRO VAR 4 7.00 uur rubriek Rondyit, vanavond muzikaal. 7.30 uur kunstrubriek. 8.05 uur causerie over -hedendaags^ muziek. 9.00 uur opera „Figaro's bruiloft" van Mozart, 12 en 2e acte. Studio-uitvoering onder leiding van Carlo Maria Giulini, het Residentieor kest, het Ned. Kamerkoor, Nederlandse en Italiaanse solisten. 40 Hij liep de kamer uit met de enigszins schuifelende pas die hij zich sinds zijn komst in Nederland had aangewend. Toen hij terugkwam had hij een paar vellen gelinieerd papier in de hand die van een goedkope bloknoot waren gescheurd. „Die heb ik gisteravond zitten opschrijven zei hij. „Ik dacht dat we daar wat tijd mee konden besparen." Peters nam de aantekeningen en las ze langzaam en aandachtig door. Hij scheen onder de indruk. „Goed", zei hij, „heel goed." „En dan herinner ik me het beste een operatie die we „Rolling Stone" noemden. Daaraan heb ik tenminste nog een paar reisjes te danken gehad. Een naar Kopenhagen en een naar Helsinki. Alleen maar om geld te storten op banken." „Hoeveel?" „Tienduizend dollar in Kopenhagen, veertigduizend D. marken in Helsinki." Peters legde zijn potlood neer. „Voor wie?" vroeg hij. „Hoe moet ik dat weten. Wij werkten bij „Rolling Stone' volgens een systeem van deposito-rekeningen. De Dienst gaf me een vals Brits paspoort; ik ging naar de Royal Scandinavian Bank in Kopenhagen en de National Bank of Finland in Helsinki, deponeerde het geld daar en nam een rekening-courantboekje op een gezamenlijke rekening - voor mezelf onder mijn alias en voor iemand anders, de agent neem ik aan, onder zijn alias. Ik gaf de banken een voorbeeld van de handtkening van de mede-rekeninghou der, dat had ik van het hoofdkantoor meegekregen. Later werd dit rekening-courantboekje aan de agent gegeven, tezamen met een vals paspoort, dat hij dan in de bank liet zien als hij het geld kwam opnemen. Alles wat ik wist was zijn alias." Hij hoorde zichzelf spreken en het klonk hem allemaal zo belachelijk onwaarschijnlijk in de oren. „Was dit de gebruikelijke procedure?" „Nee. Dit was een speciale betaling, met een circulatie- lijst." „Wat is dat?" „Die had een codenaam die slechts aan zeer weinigen bekend was." „Wat was die codenaam?" „Dat heb ik je gezegd „Rolling Stone". Die operatie omvatte ongeregelde betalingen van tienduizend dollars ia verschillende valuta en in verschillende hoofdsteden." „Altijd in hoofdsteden?" „Voor zover ik weet wel, ja. Ik herinner me in het dossier gelezen te hebben dat er nog andere „Rolling Sto- ne"-betalingen hadden plaatsgevonden voordat ik op de afdeling kwam, maar in die gevallen gaf Bankwezen d# plaatselijke chef opdracht het nodige te verrichten." „Die andere betalingen die gedaan werden voor jij kwam waar werden die gedaan?" „Eén in Oslo. Ik kan me niet herinneren waar de andere gedaan werd." „Was de alias van de agent altijd dezelfde?" „Nee. Dat was een extra veiligheidsmaatregel. Ik heb later gehoord dat we die hele techniek van de Russen gegapt hadden. Het was het meest ingewikkelde betalings schema dat ik ooit gezien heb. En op dezelfde manier gebruikte ik een andere alias en natuurlijk een ander paspoort voor iedere reis." Dat zou hij fijn vinden, kon hij tenminste weer wat lacunes opvullen. „Die valse paspoorten die de agent verstrekt werden om hem in staat te stellen het geld op te nemen, wist je daar iets van, hoe ze uitgeschreven en verzonden werden?" „Nee. O. behalve dan dat ze visa moesten hebben voor het land waar het geld gedeponeerd was. En een stempel van binnenkomst in het betrokken land." „Stempel van binnenkomst?" „Ja. Be heb begrepen dat die paspoorten nooit aan d« grens gebruikt werden dat ze alleen aan de bank wer den getoond als identificatiemiddel. De agent moet op zijn m eigen paspoort gereisd hebben en volkomen legaal het land waar zich de bank bevond zijn binnengekomen, en daarna bij de bank het gefingeerde paspoort gebruikt hebben. Dat veonderstel ik tenminste." Wordt vervolgd (Advertentie) Een platenbon is altijd raak Mireille komt niet voor VARA zingen HILVERSUM Het is heel jammer' voor haar fans en allen, die geïnteres-l seerd zijn in Frankrijks „opvolgster van Edith Piaf" Mireille Mathieu, m^ar het gevierde zangeresje zal nietl )or de VARA-telvisie optreden. De VARA kan haar voorwaarden' niet aanvaarden. Neen. het gaat niet om het honorari-j n, maar om het feit dat Mireille niet anders wil doen dan play back-zingen, dat is mondje-bewegen bij haar eigen platen. Dit in tegenstelling met eerder ge maakte afspraken, waarin werd vast gesteld dat Mireille op 6 april a.s. in Bussum zou zingen bij een Nederlands orkest. Maar niets dan play back wil de VARA in dit geval niet accepte- vraag lijmwijzer in dc winkel Hilversum I 402 m. KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.30 Omroepork. en zangsol. 20.35 Portre' geestelijk gebied. 21.20 Ver- zoekpl. progr. voor de mill ui- ren. 22.25 Boekbespr. 22 30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 De kastijding, hoorspel. 23.55-24 00 Hilversum n, 298 m. VPRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Deze week. praatje. 1830 Lichte pianomuz. 1830 Jazzmuz. 18.50 Naar onze mening: kritisch commeitaar. 19.00 Ronduit muzikaal, progr. voor de oudere jeugd. 1930 Kunstkron. 20.00 Nieuws. 20.05 Muziek van de 20e eeuw. muzi kale lezing over hedendaagse 2e akte). 22.30 VAN 18—20 litJR 1. Domenico Ctmiros „II Matrlmonio Segreto". verture. b. Cara, cara. a bltar. II. Gaetano Doniz Uit „l'Elialr d'A ,.Le Masehere". IV. Francesco Cilea. Uit ,.1'Ariesiana" la del pastore. V. Giacomo Puccini. fanciu lïo. Ross mi (bew. Bohème' VI. Gioacchim. Ottorino Respighi). T.a Bouti que Fantasque". VII. Giuseppe Verdi. 1. Uit „Rigoletto". GuaJ- tier Maldè/Caro nome. 2. Uit ,Xa Traviata". Lu nee oa lei/Dei miei bollenti spint:. 3. ..Simon Boccanegra" opera TELEVISIE I VAMVOM» Nederland I. NTS: 19.C0 Joum. 19.01 Klaas Vaak. NCRV: 19.05 T.M magazine 1935 Beverley '-i'eutil. NTS: CRV: 2030 De Nieuwe Wereld. muz«csl. 22.10 Attentie. 22.35 Op weg nuir Pasen. NTS: 22.45-22.50 Jour- Nederland U. NTS: 20.00 Nieuws m het kort. 20.01 De diamanten van Palinas. fll-r- feuill. (deel II). VARA: 20 30 Achter het nieuws. NTS: 20.55 Duke Ellington. VARA: 21.50 Liedjesprogramma. NTS: 22.15 22.20 J. 22.20 Journaal. HVIHO MORGEN woord: meditatie. 7.15 Oude clavecimbelmuz. (gr.). Nieuws. 7.32 Geestel. (opn.) 7.55 Overweging. Nieuws. 8.10 Djlnn. gevar. progr. (8.30—832 Nieuws. 8 32 KNAC/ANWB - weeeninform 9.35 Waterstanden). 12X0 Ange lus. 12.03 Country and Western Expres?. (Stereo) 1234Markt- ber. 1237 Mededelingen t.b.v land en tuinb. 1230 Nieuws 12.40 Lichte gram. muz. 12.45 Overheidsvoorlichting. 12.55 Lichte gram. muz. 13.15 Radio voor tieners. 14.10 Muslcei dilettanten: Koorzang. 1430 Voor de kinderen. 14.40 Lichte gram. muz. 15.00 Amuse- mentsmuz. uit Parijs copn.). 1530 Frans/Nederlands prog. 18.00 Licht muz. prog. (Om 17.10—"1735 Voor de twintigers. Om 1830—1830 Sportperi- scoop). 1830 Lichtbaken, lezing. 733 Lichte gramm. mu (730—7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws. 8.10 Lich- 8.20 T.ps (gr). 9.10 Klassieke !.lö Felti bewuste schoolkeuze (2), le zing. Vara: 10.00 Z.O. 135. re- igr. (Om 11.00 Nieuws), iiten en achtergronden wereld. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinb. 1230 Actueel sportnws. 13.00 Nieuws. 13.10 Vara-Var.a, 13.15 (Stereo): Licht revcr muz. progr. 13.40 Uitlaat, progr. voor twintigers. 1415 Jazzmuz. 14.55 Tussen stilstand en beweging, lezing. 15 10 Lich te gram. muz. 15.z0 (F'gaios bruilof, opera (3e en 4e akte). (16.00—16.02 Nieuws). ,6 40 Onbewoond: interv. en gram. muz. 17.20 Lichte gram. muz. 17.30 Radioweekjourn. Hilversum UI (110 m en FM-kanalrn: NRU/AVRO: 9 00 Nieuws. 3.02 Spitsten- en orkestenparade, (opn). 10.00 Nieuws. 10.02 L'.zh'e grain, muz. voor de te n e r NRU/NCRV11.00 Nieuwe. 11.02 Lichte orkest.nuz. «gi). 11.30 Muz. van Het L.'ger des Hells (gr). 12.00 Nieuws, even tueel aktuallteiten. 12.C2 Licht muz. progr. (gr). 13.00 Nle. ws. 13.02 Platenshow vaor d# tie. ners. 14.00 Nieuws, tepunten uit opeicttei films. 15.00 Nieuws. 11... kunst voor allen: werk, de grote meesters in de rr>uz 15.30 Gevar. muz. progr. (Om 17.00 Nieuws. 4.02 Hoog- 5.02 Toer.- TELEVISIE MORGEN 'h.rh 1«. li, AVHO: "lino ford-Cambridge. - triptiek. 17.00—17.35 Voor os kinderen.^

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15