Nieuwe Leidse Courant Provo's zijn aangespoord door sensatiebladen j PREMIER CALS IS ERVAN OVERTUIGD: Weer drie cao's naar gevarenzone verwezen Rust moet spoedig worden hersteld Vrouwen stalen voor f 50.000 N.L.C. rerreur van kleine groep dreigt cnntfi Donderdag eindelijk topberaad Overeenkomst bouwbedrijf goedgekeurd erduyn Roolvink waarschuwt PvdA COALITIE IN GEVAAR DOOR „ZO IS HET... Commentaar Fractieleiders A dam raad: Blanco strafregister, huishoudgeld, maar toch Dinsdag 22 maart 1966, 46ste jaargang N-rfdwfccM—t Or. 1. MEMN CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD vStentwMicfc gKabUvMi ■hJ" H*f« In teehnnipo** f kleurrijke krant Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. f 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 De nood is hoog in Bombay Zie pagina 7 VERRASSEND NEDERLANDS ELFTAL —Pagina 12 Dr. Konrad Adenauer heeft in zijn „politiek testament" verklaard de Sowjetunie te rekenen bij de landen die de vrede wensen. Zie pagina 7. „NAV0 doelloos" oordeelt generaal De Vries (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM In een chaoti- che vergadering van de Amster- amse Statenkring der KVP heeft rem ie r Cals gisteravond eerder oor hem gedane uitlatingen over et optreden van de buitenlandse ers op 10 maart nader toegelicht. i talrijke interrupties door zei ir. Cals: „Ik ben er van overtuigd, at bepaalde buitenlandse sensatie laden vooraf contact hebben gehad iet provo's". Hij verklaarde na- rukkelijk, het afgelopen weekeinde Valkenburg niet te hebben ge- irokcn over „de" buitenlandse pers. ok distantieerde de minister-pre- dent zich van sommige krantenbe- chten, waarin stond dat, naar zijn ening, zonder deze activiteiten een rookbommen zouden zijn ge- uoid. Mr. Cals betoogde, dat hij in feite ets nieuws gezegd heeft. Reeds lang efde, aldus de premier, bij insiders gedachte, dat sommige sensatie aden provo's hadden benaderd om relletje te maken, teneinde hen ml fotc/s te helpen. Journalisten heb- mij dit persoonlijk gezegd, ver leide de premier .Voorts citeerde hij Alexandra's rubriek „Uit de aagse Hof geplukt" in ons blad van I maart, waarin deze gedachte wordt itgesproken MISLEID Mr. Calsliever aanwijzingen DEN HAAG Premier Cals had gis- rmiddag een gesprek met vertegen- lord igers van de Buitenlandse persver- iging. Hij verklaarde geen blaam te 'bben willen werpen op de oorrespon- nten in het algemeen, die het huwe- 1 prinses Beatrix hebben versla- Mi-. Cals betreurde het dat er geen indopname van zijn gewraakte Val- inburgse rede bestaan. Hij gaf de voor aan de woorden .sterke aanwijzin- in plaats van „bewijzen" dat be- alde sensatiebladen om het gooien Bt rookbommen hebben verzocht. INISTER DEN UYL: Rookbommen gooien is net zo erg als de brandstichtingen AMSTERDAM Minister Den U.vl xonomische zaken) heeft zich gister- rond duidelijk uitgelaten over de rel nd de tiende maart. Hij stelde voorop lt iedereen het recht heeft tegen dit twelük te zijn en dat dit recht ook twaarborgd moet zijn. .Ik ben echter tegen het gooien van okbommen en tegen het vuurtjessto- n; dat is net zo erg als brandstichtin- n in trapportalen". De minister ant- sordde op een vraag uit de zaal, dat de zaterdag geopende tentoonstelling i foto's, cartoons en tekeningen over politieoptreden op 10 maart „niet ovocerend" vond, Drs. Den Uyl meen- dat er ruimte dient te zijn voor elden uit de werkelijkheid. Hij voegde aan toe dat dit niet wilde zeggen dat zich met alle voorschriften van de o's kon verenigen paasfiguren niet duur wc! heerlijk T- Weersverwachting Westelijke wind tBilt verwacht tot morgenavond: tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Overwegend matige wind .'stelUke richtingen. Weinig v<~ in temperatuur. dat de premier misleid was. Er is sprake van een gerucht, dat met opzet door de Amsterdamse provo's verspreid is. Dit wa^ volgens hem, gedaan om te laten zien hoe ondemocratisch de B.V.D. en de Telegraaf hierop gereageerd hebben. De bewindsman antwoordde hierop, dat hij graag op een andere plaats met deze jongeman van gedachten wil wis- selen. „Het zal mij bijzonder lief zijn, als we deze problemen openlijk met elkaar kunnen bespreken", aldus mr Cals TERREUR De premier zei de Amsterdammers niet te willen vereenzelvigen met die onrust die er op 10 maart is geweest. Hij toonde zich verheugd dat de VARA heeft verklaard, mee te zullen wer ken aan de door de burgemeester Van Hall bepleitte „afkoelingsperiode". Hij waarschuwde voor het gevaar dat een kleine groep terreur gaat uitoefe nen. Dit gevaar acht ik momenteel aanwezig, aldus de minister-president. Wanneer bovendien pers, radio en t.v. dergelijke daden gaan accentueren, krijgen deze onverantwoordelijke lie den een extra stimulans", meende de spreker. In het begin van zijn rede had de spreker onder meer het omroepbeleid aangeroerd. ,.Ik heb goede hoop, dat het lukt deze kwestie voor 1967 op te lossen", zei de premier. Hij begreep met dat de liberaal Geertsema en mr. Beernink Niet alleen provo's, ook een man als het Kamerlid Koekoek van de Boerenpartij mengde zich in de discussie in de bijeenkomst waar mr. Cals het woord voerde. En ook hier op de langzamerhand van hem wel bekende eigen wijze. Bijdrage afkoelingsperiode VARA zal uiterste terughoudendheid in acht nemen HILVERSUM Het verzoek van bur gemeester Van Hall een afkoelingsperiode in acht te nemen betekent voor de VARA, zo is van deze zijde medegedeeld, dat de uiterste terughoudendheid zal worden be tracht bij eventuele nog komende relle tjes In de hoofdstad. Zoals tv-kijkers wellicht hebben ge zien heeft burgemeester Van Hall zün verzoek gedaan in het programma -= Bouwman, zaterdagavond jl. Dit besluit houdt evenwel niet in de VARA het filmisch verslag van de ongeregeldheden in de hoofdstad op za terdag afkeurt. Het betekent evenmin dat de VARA geen aandacht zal schen ken aan eventuele nog komende relle tjes in de hoofdstad, aldus het bestuur van de VARA. (Zie ook pap. 9) De minister-president, mr. Cals, hud het gisteravond niet gemak kelijk, toen hij in Amsterdam een verkiezingsrede hield en daarbij de straatterreur in de hoofdstad ter sprake bracht. zich over het omroep vraagstuk zo druk maken. Met de VVD kon geen oplossing wor den bereikt, en mr. Beernink heeft ln 1963 bij de kabinetsformatie, aangedron gen om deze zaak in de ijskast te zetten, betoogde de bewindsman. Toen hij het overige regeringsbeleid verdedigde, werd S I RglUR 9 mr. Cals voortdurend onderbroken door de heer Koekoek, die in de zaal aanwezig was. De leider der Boerenpartij werd pas ZK/jc/iöïi vol rustig, toen de voorzitter hem hierom 2 UIKOfltritLCI» nadrukkelijk verzocht. Toen de vergadering om 11 uur werd gesloten, en mr. Cals verdween, brak een enorm tumult los. Aanhangers van de Boerenpartij beklommen het podium, en eisten een debat Provo's mengden zich hierin. Pas tegen half twaalf werd i het rustiger. contra Beernink - pagina 9 DEN HAAG Het College van rijksbemiddelaars heeft gisteren op nieuw een aantal cao's naar de zo genaamde gevarenzone verwezen, namelijk de nieuwe contracten voor het KLM grondpersoneel, de apothe kersassistenten en de handelsonder neming Goeree Overflakkee. Drie andere cao's werden goedgekeurd: die voor het bouwbedrijf, het meubi- GEVRAAGD: WONINGSTOFFEERDER niet beneden de 25 jaar. Tevens gevraagd CHAUFFEUR bekend met meubelmontage. RAPENBURG 1A - RIJNSBURG TELEFOON 01718-4280 (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM „Wanneer men doorgaat in kringen van de VARA het programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" met haar verantwoordelijkheid te dekken, wordt het voor de ARP moeilijk om met de PvdA regeringsverantwoor delijkheid te delen". Dit verklaarde gisteravond de fractie-voorzitter van de AR, de heer B. Roolvink, tydens een bewogen verkiezingsbijeenkomst in gebouw Atrium in Rotterdam. Inhakend op de recente gebeurtenis sen in Amsterdam zag hij weliswaar in het bewuste programma niet uitsluitend de oorzaak van de tegenwoordige ge zagsondermijning, maar wel onderkende ;en onmiskenbare relatie. Zijn ant woord op de vraag hoe het gezag dient te worden gehandhaafd luidde: als het kan zonder sabel, maar als het niet anders kan mét sabel Nederland mag niet het beeld gaan vertonen van stel provo's, die niets anders willen dan een anarchistische samenleving. Arres teren en naar Veenhuizen voeren. Men luistert alleen naar straffen en na^r argumenten. Tijdens deze vergadering werd ern stige kritiek uitgeoefend op de burge meester van Amsterdam, de heer Van HalL De heer J. Wilschut, fractieleider de AR in de provinciale staten Zuid-Holland, kwalificeerde de hou ding van de heer Van Hall als een „brevet van onvermogen." Waarom roept de burgemeester geen militaire assistentie in, zo vroeg hij zich af. Ook de heer Roolvink sloot zich bij deze kritiek aan." Als ik bur gemeester was geweest, had ik tijdens televisie-uitzending gezegd: ik hoef r mijn beleid hier geen verantwoor ding af te leggen." Marijnen In zijn betoog, dat door de aanwezi gen met instemming werd beluisterd ging hij in op velerlei kwesties. Hij was het bepaald niet eens met de ning. die men in PvdA-kringen kan be luisteren, dat het kabinet Marijnen fi- nancieel-economisch zou zijn gestrui keld. De aanleiding hiertoe was wel de gelijk de omroepkwestie. Hü vond het merkwaardig, dat de CHU, die zoveel misbaar maakt deze kwestie, eigenlijk nog steeds niet met een standpunt naar voren is geko Wij hebben in Nederland geen be hoefte aan een koningskwestie. D< meerderheid van ons volk is content met het Huis van Oranje. Wij hebben echter ontdekt, dat dit in de PvdA wat moeilijker ligt. Van Hall (Van onze soc.-econ. redactie) leringsbedrijf en het bankpersoneeL De bouw-cao (250.000 werknemers) is volgens het college aanvaardbaar omdat van de 9 procent loonsverho ging 2 procent eerst zal doorwerken in 1967. Over de cao voor dagblad journalisten is nog geen beslissing gevallen Intussen is gistermiddag bekend ge maakt dat op het departement van sociale zaken en volksgezondheid don derdagmorgen het lang verbeide ge sprek tussen minister Veldkamp en vertegenwoordigers van het College van rijkbemiddelaars en de Stichting de Arbeid zal plaats vinden over de gevarenzone in het algemeen en over de c.a.o.'s, die volgens rijksbemid delaars voor afkeuring in aanmerking komen, in het bijzonder. Dit aantal contracten is dus nu al opgelopen tot In dit beraad zal de gehele situatie, waarin de vrijere loonpolitiek verzeild is geraakt, onder de loep worden genomen. Daarbij zal de minister nauwkeurig ;n hoe de werkgevers- zowel als de werknemersvertegenwoordigers in Stichting van de Arbeid denken over het goed- en afkeuringsbeleid dat hun inzieng ten aanzien van de c.a.o.'s moet worden gevoerd, terwijl rijksbemiddelaars een toelichting zullen geven op de afkeurings adviezen die zij aan de minister hebben voorgelegd Na dit driehoeksgesprek zal de be windsman de knoop moeten doorhakken. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat h(j algemene loonronde zal afkondigen, maar er zijn ook aanwijzingen dat dr. Veldkamp denkt in de richting van een ruimere interpretatie van het begrip ge varenzone in die zin dat ook rekening wordt gehouden met nader te omschrij ven bijzondere omstandigheden, zoals bij voorbeeld duidelijk aantoonbare loon achterstand. In elk geval is duidelijk dat de be windsman een impopulaire maatregel moet nemen en dat hij daarom het ge sprek met het College en de Stichting heeft uitgesteld tot na de verkiezingen van morgen. Het officiële orgaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond. De Gids. schrijft in zijn nummer van deze week dat een algemene loonronde in zekere zin wellicht de gemakkelijkste op lossing voor de huidige moeilijkheden zou zijn, maar dat daarmee dan ook radicaal een einde zou worden gemaakt aan de pogingen om dit jaar tot een werkelijk vrijere loonpolitiek te komen. (Voor vervolg zie pag. 12) MORGEN De provo's hebben in deze aan de verkiezingen van morgen vooraf gaande dagen heel wat meer aan dacht gekregen dan de provincie. Ze zijn belangrijk geslaagd in hetgeen stelKg hun opzet is geweest, te weten het aantrekken van publiciteit. Vrij wel geen politicus, of hij heeft over hun optreden gesproken. De provincies zijn tegenover de pro vo's aan belangstelling te kort geko men. Aan de ene kant is dat jam mer, aan de andere kant is het ook weer geen ramp. De provincies zijn van langere duur dan de provo's, al thans wanneer wij er met z'n allen naar streven dat zij een voorbijgaand verschijnsel vormen. Van de nood zaak van dit laatste is nu buiten hun eigen kring ieder wel overtuigd. Ons volk is al voldoende van schrik be vangen dat het zover is kunnen ko men Men mag zich overigens afvragen of het provoverschijnsel een geheel op zichzelf staande zaak is. Wij zijn overtuigd van niet. Zij kregen hun kans in situaties die door een be trekkelijk stellen van allerlei waar den zijn gekenmerkt. En dat laatste is eigenlijk nog bedenkelijker dan het provoverschijnsel. En om daar over een uitspraak te doen daar voor ook gaan we morgen naar de stembus. Want politiek, ook die met betrek king tot onze provincie wordt ge voerd, moet gefundeerd zijn in diepe overtuiging, wil onze samenleving, wil ook onze democratische samen leving. niet wankelen. Opvallend, hoeveel wankelmoedigen er in onze tijd zijn. Zo gaat het ook morgen om hoogst belangrijke zaken; dat is iets waar van allerlei gebeurtenissen uit deze dagen ons niet moeten afleiden we zullen ze veeleer tegen de juiste achtergrond moeten zien en beoor delen. Die beoordeling geven we morgen. Kiezen is beoordelen, is een oordeel geven, is een uitspraak doen, is het kenbaar maken van een duidelijke wens. We hebben morgen als volk een wezenlijke inspraak in de poli tiek. Laten we dan deze mogelijkheid op verantwoorde wijze benutten, zo dat in deze bewogen tijd, waarin zo veel in beweging is en op drift raakt, land en volk krijgen wat zij in staat kundig opzicht het best kunnen krij gen: een christelijke politiek. AMSTERDAM In een gezamen lijke verklaring hebben de fractie voorzitters in de Amsterdamse ge meenteraad hun ernstige verontrus ting uitgesproken over de emotio nele sfeer in de stad, die al verschil lende malen tot ernstige incidenten heeft geleid. Zij achten het in het be lang van de stad en haar bevolking dat onverwijld een einde komt aan alle vormen van ordeverstoring. Zij zijn unaniem van oordeel dat èn or- deverstorende acties èn onnodig li chamelijk geweld voor welk doel en onder welke omstandigheden dan ook, onverenigbaar zijn met de spel regels van de democratische me ningsvorming zoals die in Nederland en Amsterdam algemeen worden aanvaard. De fractievoorzitters doen een beroep op alle betrokkenen in Amsterdam om hun medewerking te geven aan een volledig herstel van rust en veiligheid. Zij onderschrijven de opvatting van de burgemeester dat een afkoelings periode op dit moment noodzakelijk is en stellen zich voor op korte termijn in een vergadering van het senioren convent de daartoe noodzakelijke maatregelen te bespreken. Van de zijde der politie wordt nog ver nomen dat het ten zeerste wordt betreurd dat met gebruikmaking van wapens zater dagmiddag moest worden opgetreden. Dc leiding van het Amsterdamse politiekorps realiseert zich daarbij dat onder de ge geven omstandigheden een op zichzelf vrij onbelangrijk voorval aanleiding kan zijn tot vrij hevige schermutselingen tus sen politie en bepaalde groeperingen van het publiek. Het feit dat alleen al de ver schijning van het politie-uniform onder een dergelijk publiek aanleiding kan geven tot min of meer ernstige onge regeldheden vervult de politieleiding met grote zorg, aldus de mededeling van de zijde van de politie. Het pacifistisch-socialistische Tweede- Kamerlid Bruggeman heeft de minister van binnenlandse zaken vragen gesteld over het optreden van de politie. Hij wil weten, of het de minister bekend is dat de oploop die ontstond op de Prinsegracht om een tentoonstelling te bezoeken, al verminderde en er door de wachtenden zelfs al een poging werd gedaan om de rijweg vrij te maken toen de politie ter plaatse arriveerde. Acht de minister het niet onjuist, dat de politie in een situatie, die alleen een technische ingreep om het verloop van het verkeer te versnellen vereiste, zodanig optrad, dat grote onlus ten en gewelddadig optreden het gevolg waren? Aldus de vragen van dc heer Bruggeman. MAASTRICHT. Een moeder (67) i twee gebrouwde dochters (38 en 31 jaar) hebben in een half jaar tijd voor f 50.000 aan goederen gestolen in win kels in Heerlen, Maastricht en Kerkre de. De vrouwen hadden een blanco strafregister. Ze kregen van hun echt genoten ruimschoots huishoudgeld en konden de gestolen goederen ook zelf oekostigen. De echtgenoten wisten niets -an de diefstallen af. Miandagmiddag eiste de officier voor Maastrichtse rechtbank tegen ieder Van speelgoedtreintjes tot bontmantels van de drie vrouwen zes maanden bleek waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op de dag dat de politie het drietal arresteerden lagen de gestolen goede ren, variërend van speelgoed treintjes tot bontmantels onaangeroerd in de woningen. Toen de echtgenoten bij de winkels de schade wilden vergoeden bracht Op een desbetreffende vraag van de president mr. H. Dich antwoordden de vrouwen dat zij tot stelen waren ge komen omdat het zo gemakkelijk ging. De officier van justitie uitte ernstige kritiek op de verkoopmethoden. De ver leidelijk uitgestalde winkelgoederen sti muleren de weeldezucht De verdediger, mr. N. Wetzels merk te op dat de geraffineerde verkooptech niek de vrouwen bijna had gedwon gen de uitgestalde artikelen te pakken. Hij zei: „Het onderzoek van de psyche van de vrouw zou eigenlijk antwoord moeten geven op het raadsel dat de winkeldiefstallen omgeeft" Hij bepleitte clementie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1