Nieuwe Leidse Courant moeten Hall er soms doden vallen? Geen blaam op de buitenlandse pers Stakingsdreiging bij Spoorwegen N.L.C. Amsterdams burgemeester vraagt afkoelingsperiode Provo's en politie raakten weer slaags Praten met de jeugd Indonesische luchtmacht vleugellam gemaakt Ongeluk met aar rdgas Geef jonge mijnwerkers vrijstelling van dienst Maandag 21 maart 1966. 46st« jaargang redacteur: Or. E. DIEME» CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stentveatich is gtieblevwi mijn Kert in teghenspoet I" kleurrijke krant .J Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.M 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 MSTERDAM Dat het met de verhouding politie - volk de verkeerde n op gaat werd zaterdagavond in het tv-programma Mies en Scène be- Inikt door een duidelyk ontroerde burgemeester Van Hall: „Er moet nu ;n afkoelingsperiode intreden waarin men eens rustig kan praten, iet, dan zijn ernstige ongelukken waarbij doden vallen niet uitgesloten". iterdagmiddag, toen burgemees- Van Hall rond de conferentie- zat om de moeilijkheden met de ie te bespreken, brak er op de ei sengracht in Amsterdam een tpartij met de politie uit, die ■oeide tot een van de ergste wan- lijkheden van de laatste tijd. Er tond een ware veldslag tussen o's en andere jongelui enerzijds politie, en er vielen rake klap- indirecte oo:rzaak van de vechtpar- de tentoonstelling 10-3-'6G, een 1 van foto's, cartoons en tekenin- ttlvan liet optreden van de politie op ra aart. die door Jan Wolkers zou wor- De belangstelling voor deze onstelling was zo overweldigend, dat groepen jongens en meisjes het *r op de Prinsengracht volkomen tgien. Er kwamen twee politieagen- er een melding was binnen- 3at er varkens werden losge- op de Prinsengracht, ee agenten maakten de Utrechtse voor verkeer vrij. Toen zij .wil- wegrijden nam de 23-jarige wijk- :teur van een verzekeringsbedrijf »n bokshouding aan De agent te de jongen tussen het nubliek. Arrestaties keerde zich om en sloeg de agent Jenin zijn gezicht. De agent arres- hierop de jongen en wilde hem lemen naar de auto. Een deel van publiek keerde zich daarop tegen olitiemannen. Er ontstond een vecht- waarbij een van de agenten op de •h slaagden zy er in de auto te be- met de arrestant. Binnen korte ■leraren er 24 agenten die erin slaag de ongeveer 600 man grote groep te dry ven. De politiemensen wa- txtra bewapend met sabels 23-jarige Hondeveka kreeg ern verwondingen. Waarschijnlijk is ny ;en gummiknuppel geslagen De jon s in het Weesperpleinziekenhuis op nen Een negentienjarige jongen gearresteerd omdat hij beledigm iep. Sil-ilow n op de avond zetten de wanorde- n zich op diverse plaatsen in de voort. Zo was er een sit-down sta de woning van burgemeester in de Beethovenstraat waar groot aantal jongens deelnam. emannen in burger hielden een oog het zeil. ifdcommissaris Van de Molen heeft yovo-baldadigheden van nabij ge Met behulp van een in petroleum ikte lap hebben provo's zaterdag gesticht bij de incane van het Ko- ijk Paleis aan de Dam. Tamtam bekladden het Van Heutz- hient met witte verf Tam-tem de ..schilders" op. Ok bij het 'an het Lieverdje is weer een ng gehouden. beeldie werd met een oranje-sierp brand gestoken terwijl talriike s rond het brandende beeldie dans 1 pamfletten verspreidden. Zondac- f hebben de ministers van justiti» •nomisehe zaken, prof ir I. «am- i drs J. M den tTyl een bezoek aan de expositie van Jan Wol- paaseitjes melk en puur niet duur weI heerlijk 'eersverwachting Frontpassage Bilt verwacht tot morgenavond: xieriyke bewolking met vannacht iyk enige regen. Morgen overdag opklaringen en slechts hier en een bui. Matige tot krachtige tossen west en noordwest. Minder t nacht, ongeveer dezelfde middag- ïraturen aakt te 11.15 uur). a? In Vlissingen heeft mr. H. K. J. Beernink op de algemene vergadering van de C.H.U. aandacht geschonken aan onder meer het provo-vraagstuk. Hü is mening dat het onordelijk optreden ons land in het buitenland een slechte naam bezorgt. AMSTERDAM ..Als w\j op deze voet doorgaan, zullen er ongelukken gebeuren waarbij doden vallen". Dit zei burgemeester Van Hall van Am sterdam zaterdagavond in het televi sieprogramma Mies en Scène van de VARA. De burgemeester die duidelijk ontroerd was, gaf in het programma een verklaring over het optreden van de hoofdstedelijke politie. Burgemeester Van Hall noemde de toestand in Amsterdam ..heel beroerd", maar niet alleen in Amsterdam ook in andere steden is de jeugd „in opmars". De burgemeester vroeg begrip voor het optreden van de politie. „Men vergeet dat onder het politie-uniform ook een mens zit. Een mens net als U en ik. Zij leven onder een enorme spann.i.g. Zij staan met een minderheid tegenover i een saheldende en beledigende menigte, strengere bestraffing Een joodse agent wordt uitgescholden voor SS-er een agent die vier jaar in concentratiekampen heeft doorgebracht krijgt hetzelfde te horen". Hij bepleitte van de provo-activiteiten. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de overgrote meer derheid van ons volk een flinker aan pakken van de provo's zou toejuichen. „Ons volk past ervoor geterroriseerd te worden door een stel onvolwassen kwajongens", aldus de heer Beernink. 9 In Engeland is met de komst van de lente de zomertijd ingevoerd. De klokken zijn een uur vooruit gezet en lopen weer gelijk met die in West- Europa. De burgemeester verklaarde dat er gezocht zal worden naar een oplossing, maar voorwaarde daarbü is een periode van afkoeling. „Wij moeten gaan praten, met de politie, met de jeugd. Er zullen by deze gesprekken ook psychologen aan het woord moeten komen. Maar laat dan nu iedereen zich rustig houden. Maar dc vraag Is of een periode van rust mogelijk is". Meeste officieren communistisch I Commentaren Soekarno mocht niet naar Oost-Java DJAKARTA De ANP-correspondent meldt dat er volgens welingelichte kringen op de vliegvelden van de luchtmacht in het hele land uitgebrei de veiligheidsmaatregelen zijn geno men. Onmisbare onderdelen zijn uit de vliegtuigen verwijderd om verrassende aanvallen te voorkomen en ook zijn er wielbanden van toestellen doorgesne den. De landmacht oefent een streng toezicht op de velden uit. Hoewel een aantal luchtmachtofficieren fel anti communistisch is, zou de meerderheid toch op de hand van de communisten zijn. Van diplomatieke zijde te Singapore wordt vernomen dat Soekarno ver zocht heeft naar Toeloengagoeng in Oost-Java te mogen terugkeren, waar hij een groot deel van zijn jeugd had doorgebracht. De nieuwe machtheb bers zagen hem echter liever als staatshoofd dan als martelaar. Vol gens de laatste berichten bevindt hij zich in zijn verblijf te Bogor. Hij zou geestdriftig zijn toegejuicht door stu denten toen hij vrijdag naar Boaor reed. Radio Djakarta meldt (aldus een be richt uit Singapore), dat Ali Sastroamid- jaja, voorzi-tter van de Partai Nasional Indonesia (die volgens vroegere berich ten gearresteerd zou zyn) volle steun heeft toegezegd aan Soeharto. Hij zeide dat de partij haar secretaris-generaal, oud-minister Soerachman. heeft ontsla gen. Hij is in hechtenis. Uitgejouwd en gesard door een opgewonden groep jongens loopt deze politieagent op de Prinsengracht in Amsterdampet in de strijd verloren, geen sabel of knuppel in de hand, vol zelfbeheersing temidden van een joelende bende. Ca/s: „Ik heb dat niet gezegd Met behulp van een in petroleum gedrenkte lap stichten provo's brand bij de ingang van het Ko ninklijk paleis aan de Damzijde. „Journaal had wel moeten uitzenden'' DEN HAAG De hoofdredactie van het NTS-joumaal betreurt het dat de ongeregeldheden in Amsterdam zaterdag niet in het journaal te zien waren. De dienstdoende redactiechef, die filmma teriaal aangeboden kreeg, had geant woord dat hij de zaak eerst moest on derzoeken en dat het onderwerp beter aan .Achter het nieuws" van de VARA kon worden overgelaten. Hij pleegde geen overleg met de hoofdredactie. 0 Jaap Botha, een held uit de Boeren oorlog. die hielp bij het gevangennemen van de jonge Winston Churchill, is (83 jaar oud) te Hylstroom (Zuid-Afrika) gestorven. (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG Minister-pre sident Cals heeft géén blaam willen werpen op de buitenlandse pers. Met klem sprak de premier tegen, dat hij een rede op een verkiezingsbij eenkomst in Valkenburg de buiten landse pers had verweten, dat zij de relletjes op 10 maart heeft uitge lokt. „Er bestonden daartoe bepaal de afspraken. Ik heb daarvan de be wijzen in handen", zou mr. Cals hebben gezegd volgens een bericht, dat ook door de Radionieuwsdienst van het ANP is omgeroepen. Er moeten misverstanden in het spel jn, verklaarde de minister-president gisteravond. Op het christelijk appel in Heerlen heb ik dezelfde rede gehouden daar heeft men niets bijzonders op gemerkt. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Ruim zevenhonderd leden en sympathisanten van de ca tegorale Federatieve Spoorwegvak vereniging hebben zaterdagmiddag een demonstratieve vergadering ge houden, waarin werd uitgesproken dat een staking overwogen zal wor den indien op 15 april geen aan vaardbare overeenstemming met de directie van de Nederlandse Spoor wegen is verkregen over de nieuwe cao en het inhalen van de loonach terstand van het spoorwegpersoneel. ..Het sein staat nu nog op groen. maar we zeiten het op rood als onze eisen niet worden ingewilligd", zo ver klaarde de secretaris van de FSY in deze vergadering in Tivoli, die een zeer luidruchtig karakter droeg. Diverse personen voerden het woord en hun redes werden herhaaldelijk onderbroken door instemmend ge schreeuw of applaus. De secretaris, dc^heer J. A. van Hattem. sprak de hoop uit dat de 15e april geen zwarte bladzijde in de geschiedenis van de Nederlandse Spoorwegen zal worden. „Het moet de directie duidelijk zyn, dat wij niet langer met ons laten sollen, dat wij niet langer slachtoffer willen zijn van de bcknibbelpolitiek van de NS". (Vervolg zie pagina 7) Inmiddels heeft de Buitenlandse Pers vereniging in Nederland de premier een telegram gestuurd met het verzoek om een onderhoud. De vereniging vraagt de minister-president om bewijzen. De buitenlandse pers wordt nu in haar algemeenheid in een verkeerd daglicht gesteld. Straatterreur Over de gebeurtenssen op 10 maart zei de minister-president Cals onder meer: „In Nederland dreigt een actie, een terreur van lieden met gebrek aan ver- antwoordelykheid. die de beschikking hebben over communicatiemiddelen zoals pers. radio cn televisie. Daardoor krygt het buitenland een vertekend beeld van de Nederlandse houding .to.v. het vor stenhuis". De premier waarschuwde: „Wü hebben in andere landen gezien wat er gebeurt als de straatterreur van enkelen de overhand krygt". Het Tweede-Kamerlid mevrouw Brau- tigam (soc.) heeft vragen gesteld over de uitlatingen van de minister-president zaterdag in Heerleg. Zy vroeg of enkele schriftelijke citaten, ontleend aan het ANP-verslag. een juiste weergave var dc rede waren en of de premier de ge noemde bewijzen voor zyn beweringen openbaar wil maken. Communisten De Indonesische zaakgelastigde te Ran goon. Akosah, die juist uit Djakarta is teruggekeerd, verklaart dat vrijwel de hele 600 man sterke kern van de com munistische partij dood of gevangen is. Hij noemde de sterkte van die party schromelijk overdreven, en achtte het on- waarschynlyk dat deze ooit nog een be langrijke rol zal kunnen spelen. Hy wees erop dat Soekarno nog steeds pre sident en opperbevelhebber is en dat het leger hem trouw is. Volgens hem is hel onwaarschynlijk dat men zou kunnen be wijzen dat Soebandrio schuld heeft aar de .staatsgreep. Volgens de geheime radio „Stem van vrü Indonesië" zou Soekarno's lijfwacht ontbonden zijn. Volgens berichten Singapore zouden Chaeroel Saleh en oud-minister Achmadi, Joesoef en Sja- fei nog voortvluchtig zijn. De minister van Luchtmacht. Soeryadarma, zou nu gearresteerd zijn. VIER DODEN IN HET VERKEER HAARLEM Zaterdagavond is de zestienjarige P. J. van Tiggelen uit Santpoort in Haarlem-noord met zyn bromfiets aangereden. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn over leden. Heit zevenjarige jongetje H. W. H. Germans uit Reusel is zaterdag avond vlak voor een auto de weg over gestoken en aangereden. Het ventje overleed in een ziekenhuis. Op de provinciale weg onder Seve- num schampte een auto vaonacht bij een inhaalpoging een andere auto en botste tegen een boom. Drie mensen werden ernstig gewond en de verloofde van de bestuurder, de 21-jarlgc mej. A Jansen uit Sevenum, kwam om het le- Op de rijksweg tussen Culemborg en Beesd reed vanmorgen vroeg een auto met vier Duitsers in een sloot. De 22- jarige automonteur Wolfgang Niessen uit Miinahen-Gladibach overleed aan de verwondingen. De anderen werden Lioht gewond. Overstromingen in Midden-Java DJAKARTA Door overstromingen i Midden-Java zijn vier mensen om het leven gekomen en 306.000 gevlucht aldus meldt Sinar Harapan. Door de voortdurende regenval in de laatste we ken is een dam in de rivier Solo be zweken. Lente in het land. minder griep AMSTERDAM De griep is in het gehele land op haar retour. Overal was het aantal ziektemeldingen in de tweede week van maart minstens een derde minder dan in de eerste week. V oetbalinterland niet op televisie HILVERSUM Aangezien het aantal beschikbare plaatsen in het stadion te Rotterdam voor de interland-voetbalwed strijd Nederland—West-Duitsland op 23 maart a s. niet is uitverkocht, zal er geen directe televisiereportage van deze wed- strijd worden uitgezonden. Zulks con form de gemaakte afspraken tussen KNVB en de NTS. In een extra uitzendingg van „Sport in beeld" zullen woensdagavond circa 00.15 uur op Nederland één filmflitsen van deze wedstrijd worden uitgezonden. Ook de Duitse televisie zal geen directe reportage uitzenden en eveneens vol staan met flimflitsen. AKKOORD Het akkoord dat de algemene werk geversvereniging en de drie indus triële vakbonden half februari over de kwestie georganiseerden-ongeor- ganiseerden hebben afgesloten blijkt ook in de praktijk goed uitvoerbaar. De voorzitter van het NVV zei in dertijd, dat de vakbeweging langza merhand „tabak" kreeg van dit vraagstuk. Welnu, ook de werkge vers geven blijk er genoeg van te hebben, want praktisch nergens wordt nog gepoogd van de maximaal toegestane bijdrage aan de vakbon den van f 15 per georganiseerde per jaar nog wat af te knabbelen. Dat de spanning rondom de vak bondsfondsen is geweken, draagt aanzienlijk bij tot kalme beoordeling van de moeilijkheden, die zich op hopen rondom de goedkeuring van nieuwe cao's. DE RELLETJES Voor de relletjes te Amsterdam moet m®P zoeken naar de achtergronden. Wij zijn er zeker van. dat de menta liteit waaraan zij uitdrukking geven mede is ingegeven door bepaalde normloze radio- en televisie-uitzen dingen. Men kent ons oordeel over het „Zo is het" van de VARA, maar ook de KRO loog er zaterdagavond over de radio niet om. Laakbaar achten wij eveneens dat in de hoofdstad een uit gever zo nodig ruimte ter beschik king moest stellen voor foto's van de 10de maart. En dan maar achteraf verwonderd doen als er moeilijkhe den komen. Heel vreemd achten wij het, dat de minister van economische zaken ook al beslist deze tentoonstelling moest gaan zien. Van de minister van jus titie is dit nog begrijpelijk, van die van economische zaken niet in het minst. DE PROVO'S Dat dc provo's behoorlijk moeten worden aangepakt, wordt langzamer hand ieder duidelijk. Ook in dit op zicht heeft zaterdag de heer Beernink stellig naar het hart van de meesten onzer gesproken. Maar zij moeten ook worden aangepakt als probleem. Elk verschijnsel heeft ten slotte zijn oorzaken. Welke zijn die hier? Wat brengt deze jongelieden ertoe, zozeer elkaar en zozeer de publiciteit te zoe ken? Er is hier bezig een bedenkelijke vervreemding te ontstaan van be- ftaalde waarden die voor onze samen- eving wezenlijk geacht mogen wor den. Aangenomen moet worden dat bij velen zich hier ook wreekt een tekort aan wat bijvoorbeeld van het gezins leven aan vormende kracht behoort uit te gaan. En nu zitten we met de ellende. Maar wie even doordenkt zal deze jongelieden zelf als uitermate zielig zien. Moet dit de vulling van het leven zijn? Ruimte-ongeluk: ook de Russen Pagina 5 De algemene vergadering van de CHU koos dr. Tilanus jr. als voorzitter. Een verslag op de pagina Kernmerk. Verkiezingen op komst: Vele redes van politici Pagina 7 H erehlvoetbal- beker gestolen - Zie sportimginn's België: rooms-liberaal kabinet Pagina 5 1 oor zit ter van V/\l NIJMEGEN Zaterdagavond is een zeventienjarig meisje in een douchecel overleden door kolendampvergiftiging. Donderdag was het huis op aardgas aangesloten. Het fornuis was omge bouwd. maar de geiser was nog af gesteld op cokesovengas. 9 In meer dan 400 plaatsen in Japan zijn zondag betogingen gehouden tegen, wat genoemd werd, de .Amerikaanse agressie-oorlog in Vietnam". (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond. dc heer P. J. J. Mertens. heeft zaterdagmid dag gepleit voor het verlenen van vrij stelling van militaire dienst aan jonge mynwerkers. die door de herindustriali sering van Zuid-Limburg moeten wor den omgeschoold. „Onze regering heeft destijds uit eco nomische overweging straffen kwijtge scholden van hen. die zich in de oorlog hadden misdragen, wanneer zij tenmin ste vijf jaar als mijnwerker zouden wer ken. Verwacht mag worden, dat thans op moréle gronden een streep wordt ge zet door de namen van de jonge onder- gronders. die herschoold moeten worden, maar die misschien op formele gronden nog in militaire dienst moeten", aldus de heer Mertens in een bijeenkomst van N KV-propagandisten. Hij betoogde dal werknemers geen baaltjes meel zijn die je van de ene naar dc andere kant kunt gooien en zei van de minister van defensie te verwachten dat hy de jonge mijnwerkers, die nog onder de wapenen moeten, werkelijk de kans geeft om zich zo snel mogelijk in een nieuw beroep te bekwamen. ..De offers, die deze jonge mensen hon derden meters onder het golvende Lim burgse land hebben gebracht, wegen rij- kelyk op tegen de offiers die zij zich anders door hun militaire dienst hadden moeten getroosten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1