ieiiwe Leidse Comuranrt Soeharto ontkent de machtsoverdracht Garantie van Parijs maakt geen indruk Prinselijk paar nog niet op Cozumel Welke plannen smeedde Soekarno? s alles goed zou gaan Vanmiddag om 17.41 uur I Agena I vastmaken aan Gemini Minister Luns sprak zorg uit over de Franse NAVO-politiek De zes WEU landen wantrouwen elke set van de Gaulle „Tien procent bevolking kan spoorboekje lezen" Commentaar „Ongrijpbare*' vrouw sticht brandjes Woenwïag 16 maart 1966. 46ste Jaargang CHRISTELIJK-NATIGNAAL DAGBLAD „Stentvaiticfc m ghablavan mijn hart in toghantpoat I" Haagsa tovrant Kantoren Leiden Steenstraat '37 Postbus 76 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Uenst Westerkerk •t in boekje tpAARN Binnen enkele dagen zal 'n en uitgebreide uitgave verschij- de orde van dienst van de in- Jening ^an het huwelijk van prinses de heer Claus von Amsberg. 1 deze herinneringsuitgave zullen ook 'j teksten zijn opgenomen van de gebe- i de prediking. Merenigde Naties voor volksstemming in West-rian IWTOKIO De Verenigde Naties ^febben Indonesië herinnerd aan het H^jit dat er een volksstemming moet '•orden gehouden in West-Irian over vraag of het bij Indonesië wenst blijven aldus heeft de onder-secre- is-generaal der V.N., C. V. Narashi- n. verklaard in een rede tot de SINGAPORE Generaal Soeharto, bevelhebber van bet Indonesische leger en wel licht de feitelijke machthebber, heeft volgens Radio Djakarta heden tegengesproken dat president Soekarno vorige week vrijdag zijn politieke macht aan hem zou hebben overgedragen. Hij verklaart „slechts belast te zijn met het herstel van rust en orde". Volgens radio-Djakarta werd een en ander medegedeeld in een ver klaring van kolonel Soenardjo, hoofd van de voorlichting der Kogam „verpletter-Maletéië-commando" Soeharto zou volgens deze ver klaring de buitenlandse pers waar schuwen de gebeurtenissen niet ver keerd uit te leggen. Soeharto klaarde dat de toestand dezelfde was als na de mislukking van de staats greep, toen hij door Soekarno ge machtigd werd orde en rust te her stellen. De Indonesische revolutie zal haar koers vervolgen onder leiding van de president. Soeharto herinnerde aan de mas sale steun voor dit besluit van de president, die een bewijs is van het volle vertrouwen van het volk ii pArmstrong en Scott f de ruimte in w Opdracht luidt diAAP KENNEDY Vanmiddag om &7-41 uur Ned. tijd zouden twee pa itronauten, commandant Neil Arm- ïong en piloot David Scott, wor- - en gelanceerd in een Gemini-cap- Kale, bovenop een krachtige Titan 2- iket. Ruim een uur daarvoor, om uur Westeuropese tijd, zou een At- s Agenaraket worden gelanceerd. Gisteravond laat is definitief besloten K et het aftellen voor beide lanceringen or te gaan. Technici hadden toen een ntal meachanische problemen op beide nceerplatforms opgelost Een brand- ttfventiel en een regulator in de Atlas Desten worden vervangen, nadat er per igeluk brandstof op terecht was geko- en. In de Gemini-8-capsule werd een el van de zuurstofvoorziening vervan- ii nadat een lek was geconstateerd eze werkjes leidden tot een oponthoud 24 uur. De ruimtevaarders zullen de Agena voorzichtig „enteren", na een aanvanke lijke achterstand van ruim 1900 km. Het rendez-vous is bedoeld 5% uur na de lancering van de Gemini-8. Een uur la ter moeten de twee ruimtevaartuigen contact maken Lukt het, dan is het een essentiële voorbereiding voor toekom stige maanvluchten. Problemen Gisteravond laat en vanmorgen oeg doemden nieuwe problemen op: brandstofcel voor het opwekken m stroom werkte niet goed, er was •rtsluitimg in één der straalmotoren Ui de Gemini en een verbindings- 'teem klopte niet. Deze fouten wer- to binnen enkele uren hersteld. Armstrong en Scott zijn resp. 35 en 33 oud. Ze zullen de Agena door de limte najagen. Voorts zuilen ze (voor pt eerst in de geschiedenis van de imtevaart) hun machine vastmaken de Agena-raket Overwegend droog Over het algemeen veel bewolking, in i'e nacht en ochtend plaatselijk mist cn óverwegend droog weer. Zwakke tot |®atige westelijke wind. Vannacht geen Nachtvorst. Ongeveer dezeifde middag jjemperaturen als vandaag. (Opgemaakt !*e 1115 uur) Babysitter' Armstrong en Scott zullen tevens voor babysitter .spelen". Ze hebben nl. onge- 60 kikvorseitjes bij zich. Die eitjes zijn bedoeld voor een biologische proef te gaan of gewichtloosheid het levensritme strijdkrachten en een zware slag voor hen, die een lastercampagne voeren om de eenheid tussen presi dent, strijdkrachten en volk te on dermijnen, aldus Soenardjo. Goedlingelichte kringen te Dja karta delen heden mede dat het le ger drie nieuwe vice-premiers wenst: namelijk generaal Nasoetion voor verdediging, sultan Hamengkoe Boe- wono van Djokja voor economische zaken en dr. Roeslan Abdoelgani voor buitenlandse zaken. De huidige vice-premiers Soebandrio, Leimena ïn Chaeroel Saleh moeten volgens het leger ontslagen worden. Soekarno zou premier blijven. Nog steeds Bij zijn besprekingen van maan dag en dinsdag met de officieren werd gewikt en gewogen over de samenstel ling van een nieuw kabinet en Soe karno zou de generaals hebben voor gehouden dat hij nog steeds de grote leider van de revolutie, president en opperbevelhebber is. Soekarno zou zich daarbij gedragen hebben alsof er niets was gebeurd. Hij had voorgesteld dat het hele kabinet zou aftreden en dat men hem de vrije hand zou laten voor een reorganisatie naar eigen goed dunken. doch de generaals wilden hier op niet ingaan, zodat zü zich voor het eerst in twintig jaren openlijk tegen het staatshoofd verzetten. Zij zouden Soekarno hebben duidelijk gemaakt dat zij een klein steviig kabinet wensen, dat het land doeltreffend kan regeren. Naar tevoren reeds gemeld werd. moeten de besprekingen nog in een impasse verkeren. De wensen van het leger gaan uit naar twaalf burgers en twaalf militairen als ministers, ter wijl Soekarno denkt aan een gedeelte lijke wijziging van het in februari door hem reeds gewijzigde kabinet van 108 ministers. Soekarno zou vanmiddag een belang rijke verklaring afleggen. Gisteren tekende hij in een vrolijke stemming een overeenkomst met de Ne derlandse Fokkerfabrieken voor de bouw van een Indonesische vliegtuigfabriek (Fokker is verbaasd over dit bericht, daar Soekarno de overeenkomst reeds gete kend had) Studenten verzamelden zich gisteren voor het huis van Soebandrio en ver spreidden vlugschriften met aanvallen op Soebandrio en de minister van bui tenlandse zaken van rood China. Zij eisen Soebandrio's terechtstelling. Soe bandrio vertrok gisteravond na de bij eenkomst met de generaals onder mili taire geleide naar een gastenverblijf op het terrein van het Merdekapalels Jour nalisten mochten niet by hem komen maar wel met andere ministers spreken. (Voor vervolg zie pap. 7) LIESHOUT Jan de Groot (5) is gis teren door een auto aangereden en ge dood. Het ventje stak plotseling de straat Ontspannen en bevrijd van de zorgen die samengingen met het rijden van de bruidsstoet op de tiende maart kan opperstalmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck neerhurken bij de stoet op kleine schaal die geëxposeerd wordt in het Haagse expositiecentrum aan het Noordeinde. Madurodam exposeert vanaf vandaag het vorstelijk huwelijk in minia tuur. De privé-verzameling van mejuffrouw Hannie Hoolboom over het Huts van Oranje is daar eveneens te zien. De loco-burgemeester van Madurodam, Bas Voorbrood, opende gisteren de tentoonstelling. LONDEN/PARIJS President de Gaulle van Frankrijk, die bezig is de NAVO te ondermijnen door mili tair uit het bondgenootschap te tre den, heeft zich gisteren van zijn vriendelijke kant laten zien. Ln Lon den, waar de ministers van de West europese unie de toestand bespraken, kwam het bericht dat Frankrijk ga randeerde onverwijld militaire hulp te verlenen, wanneer een van de bondgenoten werd aangevallen. Erg enthousiast was men in MOEILIJKHEDEN IN CALCUTTA - Nieuwe reportage van Link van Bruggen op pagina 9 Neonazi's in opmars „Machtig, die ouderwetse kerkzang" Pag. Keramerk Twintigduizend honden en kat ten vallen per jaar in ons land aan de vivisectie ten offer. Anti-vivisec- tiemensen hebben de regering om maatregelen gevraagd. Zie pag. 5 Vi jf partijen in één krant - pag. 5 AMSTERDAM Ir. Th. P. Tromp, vice-president van Philips Eindhoven heeft gisteren op statistische dag 1966 van de vereniging voor statis tiek gepleit voor opneming van het vak statistiek in de lesroosters van de Nederlandse scholen. Hü zei dat slechts tien procent van onze bevol king de weg kan vinden in een spoor boekje. Ir. Tromp begon de statistische dag, ln het RAI-gebouw die werd bijgewoond door dertienhonderd belangstellenden, met een inleiding, getiteld „Sturen met statistiek in het bedrijf". Hij bereed een „particulier stokpaardje" toen hij het ge heugen van de mens en de werking van de computer tegenover elkaar stelde. Volgens ir. Tromp is het menselijk ge heugen qua bevattingsvermogen gelijk aan drieduizend computers. Waar het menselijk brein dertig miljard fundamen tele informatiebrokjes kan bevatten, ligt dit aantal bij een computer tussen de vijf en tien miljoen. Doorgronden De vice-president van Philips achtte het mogelijk dat in de komende 25 jaar de wetenschap en techniek de functies de biochemische en elektrische pro cessen in het menselijk brein leren door gronden. Britse hoofdstad niet over deze garan tie. Want Parijs maakte direct een uitzondering voor de Verenigde Sta ten en Canada. Het Franse aanbod kwam hierop neer, dat Frankrijk bij een aanval op West-Duitsland met kernwapens zou gaan opereren. Maar de bondgenoten menen, dat in een der gelijk geval ook met conventionele wapens kan worden gereageerd. Veroordeling De zes partners van Frankrijk L Westeuropese unie hebben dan ook de Gaulle algemeen veroordeeld. Zjj staan wantrouwend tegenover elke politieke zet van Parijs, vooral ook omdat de Gaulle in juni een bezoek brengt aan Moskou. Daar zou hij immers goede za ken kunnen doen, wanneer het hem is gelukt de NAVO tot een vooroorlogs bondgenootschap te reduceren en de Ver enigde Staten militair uit West Europa terug te dringen. Aanval De Britse minister van buitenlandse zaken Stewart lanceerde tijdens de WEU-conferentie in Londen een dui delijke aanvaJ op Frankrijk toen hij zei. dat een geïntegreerd defensiesys teem en een bondgenootschap over de Atlantische oceaan heen een eerste voorwaarde is. Minister Luns en de andere afgevaardigden onderstreep ten dit. De Nederlandse minister zei, dat zijn regering blijft streven naar een nog krachtiger samenwerking met de bondgenoten in de NAVO Oppositie President de Gaulle, die intussen een :er kritische brief van de Engelse pre- ,ier Wilson heeft gekregen, heeft nu ook te maken met een oppositie in eigen land. De commissie voor buitenlandse zaken uit de Franse Senaat heeft na melijk een resolutie aangenomen waarin duidelijk wordt gesteld, dat de Gaulle de veiligheid van het land in gevaar brengt en aan de eenheid in Europa en de vrede afbreuk doet. commissie wenst een algemeen de bat in de Senaat. Maar daar zal het wel niet van komen. Want in de plenaire Een maand voor anti-huwelijk kladderaars ALMELO De rechtbank heeft de 19-jarige R. A. de J. uit Klazinaveen en de 26-jarige G. P. uit Amsterdam, beiden journalist, veroordeeld tot een maand met een proeftijd van twee jaar wegens opzettelijke belediging van het prinselijke bruidspaar. Op 11 november 1965 kladderden zjj op de muren van het Enschedese stadhuis de woorden „Claus" met tweemaal een „s" en „Beatrix" met als laatste „letter" een hakenkruis in plaats van een x. vergadering hebben de gaullisten de meerderheid en die zijn hun president ONTSPOORDE LONEN Een onafhankelijke commissie heeft vastgesteld, dat het personeel bij de Nederlandse Spoorwegen, vergeleken met overheid en bedrijfsleven, ach terstaat in beloning. Ook de N.S.-di- rectie heeft het erkend. Het personeel vraagt nu wegwerking van de achterstand. Maar menings verschil over de omvang ervan bracht het cao-overleg in een im passe. Gisteren nu heeft de directie het be raad weer op gang geholpen. Drei gende ontsporing in de verhoudingen is hiermee voorkomen, maar alle moeilijkheden zijn niet opgelost. Het personeel doet rechten gelden op een forse verhoging, maar zeker drie ministers fronsen de wenkbrauwen: van verkeer en waterstaat, van fi nanciën en van sociale zaken. Het geld voor de hogere Ionen zal immers bij dit verlieslijdende bedrijf ergens vandaan moeten komen: uit hogere tarieven of uit de algemene middelen. Verdere verhoging van de tarieven is niet aanlokkelijk voor de bevordering van het openbaar vervoer. Maar fi nanciering uit een slecht gevulde schatkist valt ook niet mee. Boven dien ziet minister Veldkamp zijn 7- procent-gevarenzone ernstig gepene- De staat als enige aandeelhouder zal bij het overleg op de achtergrond stellig een hartig woordje meespre ken. Vlug zal het overleg niet gaan. En voordelig wordt het niet. Maat hopelijk komen partijen wel veilig door dc moeilijkheden. In Alkmaar ALKMAAR In de binnenstad moet een pyromaan aan het werk zyn. Naar men aanneemt is het een vrouw. Het moet een lange, magere dame van omstreeks vijftig jaar zijn, die gesnapt werd toen zy een bran dende krant door een getraliede opening op de binnenplaats van een aannemersbedrijf gooide. Het lukte de eigenaar van deze zaak, ia een en ander zag. niet vrouw te ach terhalen. In de omgeving zijn meer pogingen tot brandstichting ontdekt. Steeds vroeg genoeg, zodat erger kon worden voorkomen. Amerikaanse ambassade regelde reis MEXICO/WASHINGTON Prin scs Beatrix en prins Claus zijn nog niet op het Mexicaanse eiland Co zumel aangekomen. Personeels leden van de villa van ex-presi- dent Lopez Mateos hebben dit gis teren meegedeeld. Mevrouw Lopez Mateos heeft hen in een telegram bericht, dat er enige wijzigingen in de plannen zijn gekomen. Het personeel van de villa zei geen aanwijzingen te hebben waar het prinselijk paar zich op het ogen blik bevindt. Perschef F. Marshall Wright van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren ir. Washington een persconferentie over de huwelijksreis gegeven. Hij werd gebombardeerd met vragen. De Amerikaanse luchtmacht, zo werd op deze persconferentie duidelijk, heeft het prinselijk paar in het afgelopen weekeinde in het geheim van Frankfort via Washington naar Texas gevlogen. Het koninklijk huis had dit reeds voor het huwelijk geregeld met de Ameri kaanse ambassade in Den Haag. In 't geheim Dank zij de regelingen die de Ameri kaanse ambassade en het State-Depar- tement in het geheim hadden getroffen, konden prinses Beatrix en prins Claus zaterdag in Frankfort aan boord gaan van een KC 135, een militaire versie van het straaljagers-passagiersvliegtuig Boeing 707. Het toestel was eerder met een speciale missie naar het Ameri kaanse hoofdkwartier in Wiesbaden gekomen. Medepassagiers waren o.a. twee Ame rikaanse luitenant-kolonels en een onderofficier. Voor zover er plaats was, zijn ook enkele leden van het gezelschap van het prinselijk paar. waarschijnlijk bruiloftsgasten, mee- gevlogen. Op de luchtbasis bij Washington stapten prinses Beatrix en prins Claus over in een tweemotorig straalvliegtuig, dat hen naar Laredo in het zuiden van Texas heeft gebracht. Vandaar zijn zü op eigen gelegenheid doorgereisd naar Mexico. Geen antwoord De Amerikaanse perschef gaf toe dat zijn departement zaterdag, toen het paar in Washington overstapte, de journalisten bij hun vragen niet be hulpzaam is geweest Hij zei dat men deze houding heeft aangenomen om de Prinses en de Prins te helpen enige privacy te krijgen. Het Witte Huis was niet betrokken bU de huwelijksreis. De Amerikaanse ambassadeur in ons land, William R. Tyler, heeft op verzoek van de ko ninklijke familie het vervoer gere geld. Er bestaan geen plannen het prinselüM paar te zyner tijd ook weer met een luohtmachttoestel naar Nederland terug te brengen. Men verwacht dat de jong gehuwden voor de thuisreis van ge wone Ujnvliegtuigen gebruik zullen maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1