Kabinet voegt vijfde ziin beleid toe aan o Beurshandel bleef deze week binnen enge grenzen Bogaers werkt corruptie in de hand Mr. Geertsema bij zijn aftreden: Leiding aan Toxopeus overgedragen PvdA gebruikt rapport voor tegenvoorstel Belastingverlaging behoort in principe door te gaan Horeca-cao: liet ging toch nog mis Melk, boter en kaas duurder per 4 april Metselaar sloeg zeeman dood: eis drie jaar Zout neemt zink over ÏIEüWE leidse courant ZATERDAG 12 MAART 1966 l.](Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Het beleid van .nister Bogaers en ik zeg het ijler onomwonden werkt de cor- iptie „nieuwe stijl" volstrekt in de Sterker nog: een deel van ministers succesvol bouwprogram op die corruptie gebaseerd". Dat ei de aftredende liberale fractie- Etoorzitter mr. W. J. Geertsema gis- ivond in een rede voor de alge- me vergadering van de VVD in rdam. Naar zijn menig bewerkstelligt minis- 1 Bogaers door zijn maatregelen, dat de van vrije woningen (in iets idere mate gaat dit ook op voo premiewoningen) uit eigen ook nog een bijdrage moeten geven het laag houden van de huren van woningwetwoningen. De prijs van de grond voor woning- itbouw ligt in zeer veel gevallen te lijag- Om de rekening van het grond ijf sluitend te houden, moeten de leenten een extra bedrag zetten op grond voor de premiebouw en de bouw. Verder is het een publiek _jim, dat maar zelden woningwet- iningen gebouwd kunnen worden de curve-prijs, die het departe- jnt hanteert. De oplossing is dan in ile gevallen, dat de aannemer ook ije woningen mag bouwen en op die zijn schade verhaalt op de toe- tige bewoners van die woningen. „Door deze praktijken", aldus mr. irtsema, „wordt velen -en dan denk vooral aan jonge gezinnen- het be woning in de vrije :tor onmogelijk gemaakt. De doorstro- j, die de minister zegt te willen be rderen, wordt daardoor in ernstige belemmerd. Wij hebben grote v ■Ving voor de energie, waarmee minister logaers werkt aan de oplossing va maar dat hij deze corruptie igluikend toestaat, betreuren wij ten 55 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Het kabinet-Cals heeft zijn beleid weieens gekarak teriseerd als dat van de vier o's: on derdak, onderweg, onderwijs en on derontwikkelde gebieden. Het wil nu klaarblijkelijk een vijfde o a toevoegen, namelijk de o van c rechtvaardigheid". Deze uitspraak deed de aftredende voorzitter van de liberale Tweede-Kamerfractie mr. W. J. Geertsema gisteravond in een rede voor de tweedaagse alge mene vergadering van de VVD te Amsterdam. Mr. Geertsema doelde op de berichten dat de regering plan zou zijn de tweede tranche van de belastingverlaging ongedaan te maken om aldus ruimte te scheppen voor verdere stijging van de over heidsuitgaven in 1967. Dat zou volgens de heer Geertsema niet alleen tegenover de lagere komens een onrechtvaardigheid zijn, maar vooral ook ten opzichte van de middengroepen, waarvoor het toch al zo moeilijk is op korte termijn passen de hulpmaatregelen te nemen. Onder geen enkele voorwaarde mag de rege ring hen duperen door de tweede tranche achterwege te laten. Voor een desbetreffende wetswijziging wenst de VVD geen enkele verantwoordelijkheid te draoen. Geen goed ivoord Mr. Geertsema, die vandaag de leiding an de kamerfractie overdroeg aan oud- minister mr. E. H. Toxopeus, had geen goed woord over voor het finainoiëLe be- ?an het kabinet-Oals, dat z.i. de in flatoire ontwikkeling steeds naderbij brengt. „Het is voor mij één grote raadselen van deze tijd, dat een kabinet, dat zo duidelijk onder sterke socialistische invloed staat, zo lucht hartig omspringt met het inflatdegevaar". De inflatie treft vooral de vergeten groepen. „Vergeten door KVP, AR en PvdA, maar niet door de WD. Door :e afwijzing van inflatie zullen wij >r deze groepen blijven opkomen. Dat ónze opvatting over sociale recht vaardigheid". Spreker wilde niet beloven, dat nooit door een regering waaraan ook libe- Voorzitter van de KVP: (Van onze Darlementsredactie) te merken van het eigen radicale van christelijke politiek Volgens de een misvatting. RECHT - ..De PvdA heeft het! ÏVvSter ictuurrapport van de KVP aan gegrepen om een tegenvoorstel te doen. Op de suggestie van de KVP om in een werkgroep de mogelijk heid tot bredere christelijke partij- 'ormins te onderzoeken, antwoordt PvdA met een invitatie om te •eken over het partijwezen in Ne tland. Wij moeten niet langs el- :aar heen praten. Het is zinloos men- 'n in een werkgroep te betrekken, niet willen praten over party- orming op de basis als in ons rap- irt verdedigd". Deze woorden sprak mr P. J. M. Aal- erse, voorzitter van de' KVP gister- ivond in zijn rede voor de Partijraad Utrecht. Mr. Aalberse verklaarde er in behoefte aan te hebben op dit ni veau verder te discussiëren. Hij verwees eventuele studies over iet partijwezen in ons land naar de vetenschappelyke instituten van de •artijen. Dan kan tevens nagegaan rorden of de bestaande partijvorming n ons land niet een sociologisch ge leven is, dat past in de typisch Neder- andse verhoudingen. Mr Aalberse sloot zich aan bij de CH- 'oorzitter drs. Tilanus, die heeft gezegd lat de chnisten-demoncratische partijen eerst fundamenteel eens moeten zijn, lvorens men over organisatorische vor- van samengaan kan gaan spreken, /as, volgens miAalJberse. overeen- :omstig de gedachtengang van het rap- lort. Hij was het niet eens met dr. Berghuis, de voorzitter van de ARP. Deze had ge- het rapport van de KVP niets Met nadruk verklaarde mr. Aalberse it de KVP geen fusie van KVP, ARP GHU nastreeft. Het gaat ons om e bredere samenwerking, zei hij. Hij derstreepte dat dit rapport bedoeld als uitgangspunt en discussiegrondslag de herziening van het KVP-begin selprogram. De spreker wees het ver wijt dat dit stuk een defensief karakter droeg van de hand. Het rapport concludeert duidelijk dat handhaving van een katholieke par tij het beste middel is om de wereld vandaag en morgen in christelijke geest te blijven beïnvloeden. De KVP-vooreitter noemde het een volstrekt onjuist gerucht dat in het af gelopen jaar 45000 leden voor de KVP bedankt zouden hebben. Bij het opstellen van de begroting hebben wij, met opzet de raming van het aantal contribueren de leden aan de lage kant gehouden, betoogde hij. Schmelzer op K\ P-congres Gure buien DE BILT Een koud weekeinde als leuolp van een luchtstroom uit het Poolgebied met daarin een aantal be- ichte maartse buien, sommige met hagel. In de nacht een sterke afkoeling tot dichtbij het vriespunt. Een rug van hogedruk brengt zondag een kleine verbetering, gevolgd door een depres sie die vandaag IJsland bereikt er naar de Noordzee trekt. Het regenfront is tegen zondagavond te verwachten Koud is het in Scandinavië met sneeuwval en in een groot gebied nachts nog matige tot strenge vorst. ZON EN MAAN Zondag 13 maart: Zon op 7.—; onder 1.40; maan op 2,10, onder 9.51 Maandag 14 maart: Zon op 6.58, onder r18.42; maan op 3.21, onder 10.29. Maandag 14 maart: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN Het rijksinkoopbureau is niet buiten zijn werkterrein getreden toen het een lijst samenstelde van fabrikanten, impor teurs en grossiers van schoolbenodighe- den. Dit heeft minister Vondeling (Finan ciën) meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van de heer Boersma (aJ.). De bewinsman wijst erop, dat deze zgn. j| schoolhandleiding 1966 op verzoek diverse onderwijsinstellingen door het RIB is samengesteld. Alle bonafide leve ranciers kunnen, aldus minister Vonde ling, naar levering door bemiddeling I het RIB meerdingon. Het verspreiden aJl deze handleiding bevordert zijns inzit 7| «en efficiënte uitvoering door het RIB. duidelijk blijk geven dezelfde grote bezorgdheid over het financiële rege ringsbeleid te bezitten als de VVD. Dat opent goede perspectieven voor de toekomst". Staatsdeelneming Scherp keerde mr. Geertsema zich ook tegen de staatsdeelneming in de olieboringen op de Noordzee het DAF-concern en tegen de voor genomen regulering van de kapitaal markt en de gemeentelijke investe ringen. Er is maar één mogelijkheid aan dit alles een eind te maken: vervanging van de socialistische in vloed in het kabinet door een liberale. ..Alleen dan zal een zo groot moge lijke welvaart voor allen in de toe komst verzekerd kunnen worden". Lachwekkend Lachwekkend noemde spreker het, dat :n jaar na de kabinetscrisis van '65 nog niets van de nieuwe omroepplanmen de praktijk is verwezenlijkt. „Ziet de PvdA het onopgelost blijven van hel omroepbestel soms als een garantie vooi een voortzetting van de huiidige rege ringssamenstelling na 1967? Mogen de KVP en AR beseffen, dait zij daardoor bij de kabinetsformatie 1967 met handen en voeten aan de PvdA gebonden zullen zijn. Juist daarom vertrouw ik erop, dat zij er voor zullen zorgen, dat vóór die -tijd de nieuwe Omroepwet in het par lement zal zijn aangenomen". UTRECHT Op het laatste mo ment zijn gisteren de onderhandelingen over de cao voor de horecabedrijven (46-000 werknemers) afgebroken. Werkgevers en -nemers hadden al op een groot aantal punten overeen stemming bereikt. Het „breekpunt" was de extra-uitke ring van twee keer één procent, die het merendeel van de Nederlandse werkne mers in 1965 heeft ontvangen. Omdat dit extraatje toen in de horecabedrijven vrijwel niet is uitbetaald, wilden de vak bonden dit in de vakantietoeslag opne- met terugwerkende kraoht tot 1 april 1965 in plaats van 1 januari 1968. De werkgevers voelen hier echter niets Wel overeenstemming werd bereikt over een loonsverhoging van 5 procent (inclusief de huurcompensatie 1966) en het opnemen van de huurcompensatie 1960. 1962 en 1964 in de loonsohalen de mannen, zowel als die van de v wen van jeugdigen. Voorts werd het eenc over de uitbreiding van de kantie met drie dagen voor werknemers onder de 18 jaar en toekenning kantie aan zg. ambulant en los personeel (anderhalve dag met vakantietoeslag voor 26 dagen werken per jaar bij een werkgever). In functies die zowel door mannen als door vrouwen worden ver vuld, zullen de vrouwenionen op 100 procent van de mannenlonen worden ge bracht, en op 90 procent van de mannen- lonen in functies die uitsluitend door worden vervuld (was 85 pet) Kosten van levensonderhoud 0,22 procent duurder (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Met ingang van 4 april zal de consumentenprijs voor melk, pap, vla e.d. worden verhoogd met een cent per liter. De prijs van koffiemelk gaat dan 2 cent per liter omhoog, terwijl de boter f 0.40 per kg (10 cent per pakje) en de kaas ca. 15 cent per kilogram duurder zullen worden. Deze prijsverhogingen zijn het ge volg van de nieuwe richt- en verreken- prijzen die het kabinet gistermorgen heeft vastgesteld in aansluiting op de begin deze week in Brussel uitgestip pelde beleidslijnen voor een verdere eenwording van de zuivelmarkt in de EEG. De invloed van de prijsverho gingen van melk, boter en kaas op de kosten van levensonderhoud zullen 0.22 procent bedragen. De minister van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel heeft vanmiddag op een pers conferentie bekend gemaakt dat de richtprijs voor de door de veehouders geleverde melk is bepaald op ƒ33,50 per 100 kilogram melk met 3,7 procent vet Dat is 1,50 meer dan voor 1065/1966. De verrekenprijs die de boer ontvangt voor de consumptiemelk de melkproduk- ten en de gecondenseerde melk is vast gesteld op ƒ36,10 per 100 kilogram met 3.7 procent vet (verhoging van ƒ1,—). De melktoeslag, de veehouder toege kend voor de tot zuLvelprodukten ver werkte melk. zal ƒ3,55 per 100 kilogram bedragen, hetgeen opnieuw een verla ging betekent, ditmaal van 0,90. Met ingang van 1 april 1966 zullen de kosten i een overnameregeling voor Goudse Edammerkaas, tot dusver betaald uit gelden van het landbouwegalisatiefonds, ten laste van de veehouders uit het zuivelfonds moeten worden gefinancierd. W. J. GEERTSEMA O. o.. •ralen zullen deelnemen, de belastingdruk zal worden verhoogd. „Maar wel zullen we ons te allen tijde blijven verzetten tegen een beleid als dat vain het kabinet- Cals, dat weigert enige norm te vaarden voor de stijging van de c heidsuitgaven en mitsdien geen enikele garantie kan geven, dat niet elk jaar de belastingdruk met onbekende percen tages zal blijven stijgen. En ook zullen wij ons met alle felheid die in on keren tegen een beleid, dat Ln het heden wenst te beschikken over de gelden „Moedig stuk" Het structuur-rapport van de KVP noemde mr. Geertsema een „moedig stuk", al kon hij de conclusies ervan slechts zeer gedeeltelijk onderschrijven. „Verdraagzaam als zij zijn, aanvaarden wij echter zonder meer het standpunt 1de katholieken en protestanten, die n dat zij hun politieke doelstellin- iioeten nastreven in een confessio nele partij. Wij aanvaarden het, al zijn wij het er ook volledig mee oneens". Ontuchtige handelingen WINTERSWIJK De politie heeft een onderwijzer aan de openbare ulo aange houden. Hii wordt ervan verdacht on tuchtige handelingen te hebben ge pleegd met minderjarige meisjes van zijn school. De man zou dit buiten de school- hebben gedaan. H. zal voor de of ficier van justitie te Zutphen worden Onjuist C.H.U. Behalve kritiek op kabinet en rege ringspartijen had mr. Geertsema ook sneer aan het adres van de CIIU, z.i. de gemakkelijkste weg heeft gekozen door te volstaan met mee te delen, dat ze bezwaar heeft tegen het regeringsbeleid zonder aan te geven hoe het dan wél moet. Dat laatste heeft de VVD gedaan, getuige het plan-Joekes. „De VVD prijst zich ge lukkig, dat gezaghebbende katholieke en anti-revolutionaire woordvoerders (Vervolg van pagina 1) Kabinet-Cals De KVP-fractievoorzitter zag in het wisselen van regeringspartner geen we zenlijke aantasting van het KVP-pro- gram. Hij noemde het verschil in in zicht met de VVD over het radio- en tv-beleid in 1965 een impasse, die moest worden doorbroken. Drs. Schmelzer onderstreepte, dat de KVP reeds bij de algemene beschouwingen in 1964 had gepleit voor een samen hangende beleidsvisie op het terrein van de welzijnsontwikkeling en het bevorderen van een levende sociaal- economische democratie. Bij het eerste optreden van het kabinet-Cals heeft de KVP gewezen op de betekenis van het particulier initiatief, aldus de spre ker slag voor deze bedrijven, „zodat zij eigen kracht deel kunnen hebben aan economische groei". Instemming De KVP-voorman betuigde zijn instem ming met het aangekondigde wets werp om de kapitaalmarkt doorzichtiger te maken. Hij wees erop dat de KVP ech ter niet zo'n vergaande bevoegdheid van de overheid zal goedkeuren dat zij al leen kan bepalen wie wel en wie niet op de kapitaalmarkt terecht kan. De inidustrialisatieplannen voor Lim burg noemde hij „een beleid van een so ciaal en economisch gehalte waarop mer ons in menig ander land mag benijden". De spreker vroeg om een spoedig be gin van de verwezenlijking der medezeg genschap en de bezitsvorming. Het sociaal economisch beleid van de huidige regering werd door drs. Schmel- zer als volgt getypeerd: „Tot nu toe heeft het kabinet Cals zich wie weet onder invloed van de christen-democratische partijen ten opzichte van verschillende socialis tische stokpaardjes in zijn beleid nogal rustig en realistisch opgesteld, zodat ik niet erg benauwd ben voor ontsporin gen in de toekomst". De KVP fractieleider vroeg bijzondere aandacht voor landbouw en middenstand Hij pleitte voor ruimere financiële arm- Radio en t.v. Slachtoffer iveigerde pdsje UTRECHT avond van het vorig jaar verloor de 28-jarige ex-zeeman A. Walraven het leven, nadat hij door een mede cafébezoeker, de 27-jarige metse laar M. C. K., in een café te Zeist op beestachtige wijze was afgetuigd. Hij werd gestompt en getrapt en alleen maar vanwege het feit dat hij ge weigerd had een biertje aan te ne men van de metselaar Eerste deel reeds gezet De dader belde zelf de politie om te zeggen dat er bij een vechtpartij man was gewond. Toen de politie a: veerde, maakte zij zich snel uit de v ten op weg naaT een ander café. „U bent een gevaarlijk iemand. Het is onvoorstelbaar, zoals u tekeer bent gegaan", aldus de president rechtbank van Utrecht voor wie de Op St.-Nicolaas- metselaar zich gisteren moest verant woorden. Op zijn benen trillend en onverstaan bare woorden mompelend stond hij voor de rechter. Hij wist niet had geslagen. Ook wist hij niet waarom hij een kinderfietsje bo venop zijn tegenstander had gesmeten, die toen reeds de geest had gegeven. Het psychiatrisch rapport zegt dat de man toerekeningsvatbaar was toen hij zijn fatale daad beging. De president laakte de houding van twee vrienden die rustig hadden toegekeken toen de metselaar zijn woede koelde. De officier eiste een straf van drie Rundvlees De oriëntatieprijs voor slachtrunderen is vastgesteld op ƒ222 per 100 kg levend gewicht, dit is 9.50 meer dan vorig jaar. De interventieprijs die geldt voor 't tijd stip waarop nationale voorzieningen moeten worden getroffen ter ondersteu ning van de prijsvorming van het slacht vee. zal ƒ206.50 per 100 kg levend ge wicht bedragen (oude prijs ƒ197,50). De oriëntatieprijs voor slachtkalveren is vastgesteld op ƒ290. Per 100 kg levend gewicht, een verhoging van ƒ5. De in vloed van deze verhogingen op de con sumentenprijs voor rundvlees is niet te bepalen. Voorts heeft de regering besloten dat met ingang van de nieuwe periode een overheidsbijdrage in de kosten van de georganiseerde dierziektebestrijding zal worden verstrekt van ƒ0,10 per 100 kg afgeleverde melk. waardoor het mogelijk wordt de invoering op het melkgeld van ƒ0,25 per 100 kg ten behoeve van de dierziektebestrijding tot ƒ0,15 te verla gen. Met ingang van 1 april 1967 zal deze overheidsbijdrage worden verhoogd tot ƒ0,25 per 100 kg afgeleverde melk, zodat dan de gehele bijdrage van 16.5 miljoen gulden aan de dierziektebestrijding uit het bedrijfsleven zal zijn overgenomen door het rijk. Ook heeft het kabinet besloten het bestuur van het onbwkkelings- en sane ringsfonds voor de landbouw financieel in staat te stellen een wat ruimer beleid te voeren. De minister is voor het melkprijsjaar .1966—1967 verder aan de wensen van het Landbouwschap tegemoet gekomen dan vorig jaar het geval was. Het «Landbouwschap had namelijk een richt- >rijs van 34 cent per kilogram gevraagd, minister is hier slechts een halve jaar. Doodslag achtte hij volkomen be- cnt benedcn geblevcn Vorig jaar lag raadsman meent dat zijn cliënt in noodweer had gehandeld, al achtte hij weliswaar de grenzen van 't overschreden. Hij twijfelde ook de doodsoorzaak. Een hartverlam ming zou niet zijn uitgesloten, aldus do raadsman. Financieel weekoverzicht Verhoging van dividend Kon. Olie bleef uit AMSTERDAM Dc beurshandel bleef deze week binnen enge gren zen, terwijl de internationale aan delen in hoofdzaak lager genoteerd werden. Het is tegengevallen, dat de Koninklijke Olie niet tot een ver hoging van het dividend is overge gaan, ondanks het feit, dat de resul taten over het afgelopen jaar be- d gunstig zijn te noemen. De New Yorkse beurs was „van af" en onder de indruk van hogere rentetarieven, welke een aantal grote Amerikaanse banken gaan kenen. De vrees voor belastingver hoging blijft daar- bestaan Drs. Schmelzer waarschuwde ervoor dat men krachten tegen de vrije menings uiting gaat oproepen als een kleine groep onevenredig veel gelegenheid krijgt hier op een schokkende wijze gebruik t< maken. Velen in ons volk voelen zich dan terecht gekwetst. Met name noemde hij in dit verband het programma „Zo is het". De KVP-leider betreurde het dat het zolang duurt voordat be gonnen wordt met reclame-uitzendingen radio en tv. Hij spoorde de regering niet alles tot in de perfectip te wil len regelen. Anderzijds verwonderde het hem dat de nieuwe Omroepwet nu al vrijwel gereed was voordat het overgangsstelsel volledig in werking was getreden. Op die manier kan niets in de praktijk bijge schaafd worden, aldus drs Schmelzer Politieke keuze De heer Schmelzer wees de sugges tie van de hiantd dat de KVP vóór de verkiezingen moest aamgeven of zij met de VVD of met de PvdA wilde samenwerken. Hierdoor zouden we onze andenhandelinigspogitie bij de ka binetsformatie verzwakken, zei hij. Wij zouden dan aan ons programma afbreuk doen en geen acht kunnen slaan op de uitslag der verkiezingen. De KVP houdt, aldus de fractieleider, vast aan de zelfde methode die zij in 1963 is gevolgd: aangeven waar het beleid van het zittende kabinet moet worden omgebogen of moet worden voortgezet. Tenslotte verzette hij zich scherp tegen de socialistische kritiek, dat partijen op levensbeschouwelijke basis iin ziahzelif verdeelde groepen zijn zonder eigen lijn. Bij zwaarwichtige aangelegenheden als de Toestemmingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix, de Huurwet en bij die financieel-fiscale wetsontwerpen iterrrie onze fractie unaniem en de PvdA verdeeld, aldus drs. Schmelzer. De uitgifte van de 6 Vt obl. lening ten laste van Kon. Hoogovens is goed geslaagd te noemen. Op de inscbrij vingen werd een belangrijke reductie toegepast. Hieruit blijkt, dat de le ningsvoorwaarden zodanig waren ge steld, dat meer dan voldoende in schrijvers werden aangetrokken. Het rendement komt uit op 6.6% netto, zodat de gevolgtrekking voor de hand ligt, dat op dit niveau een goede indus- i' kas wilde houden, want in deze tijd kan hierop niet voldoende accent gelegd worden. Philips Gloeilampen kwam van f 121 op f 119.50. terwijl Unilever door Ameri kaans aanbod daalde van f 111 tot f 107.50. het Eindhovense bedrijf meegenomen De transactie betekent verder een ver lichting voor onze geteisterde kapitaal markt. Winstmarges In het jaarverslag van Schol ten Honig, het eerste sedert de fusie tus sen de beide ondernemingen, wordt betoogd, dat de stijgende kosten en de hogere rentetarieven een ongunstige invloed op de winstmarges van het be drijfsleven hebben. De mogelijkheden der zelffinanciering worden geringer en dientengevolge dreigt een tendens van afnemende investering. Het is goed aan dit laatste aandacht te geven. Door gebrek aan voldoende financiële armslag zal het bedrijfsleven wel ge noodzaakt worden om de investerings- drang te beteugelen. Deze richting trieie ob,iftie pUattfn, Kan vinden. dTi££ Het is echter nog niet mogelijk reeds u* Tl jdietbeperking en de hoge rente wer- SSSiïnïremmend op de lange duur ter- test.,g.ng nu lot eeneinde kpt»». jzake der investeringen, althans van hel Er zijn immers nog vele kandidaten Ihedriifsleven. voor een emissie op de kapitaalmarktHetJ risico aanwezig dat en het is de vraag, of de markt vol- terugslag in de investeringen grotere af doende tijd zal krijgen om zich enigs- .metingen aanneemt dan men graag zou zins te herstellen. Het draineren van wilien de markt door nieuwe belangrijke uit-De dlrectie van de Nbd Credietbank giften is de oorzaak van de ^intwikke-waarscjluwde jn haar jongste jaarverslag ling op renlegebied en zolang de vraag naar nieuw kapitaal niet binnen de opnemingsmogelijkheden van de markt blijft, bestaat het gevaar van nog ver der aantrekken der rentevoet. Rente Ter beurze is men trouwens van ge dachte, dat de goedkope rente, zoals we die de vorige jaren gekend hebben, wel eens voorgoed voorbij kan zijn. Men zou groeien naar een meer internationaal in gesteld renteniveau, gezien de toenemen de Europese integratie. Ook achten som migen de voortdurende achteruitgang der koopkracht van het geld niet zonder be tekenis, waarvoor compensatie in een hogere vergoeding op het gebied der rente zou worden gezocht Philips Gloeilampen zal voorlopig onze kapitaalmarkt voor de financiering niet nodig hebben, daar men erin geslaagd in Zwitserland een lening van Zw. fr. 50 miljoen tegen een rente van jaars onder te brengen, Hieruit blijkt de goede internationale reputatie van het Philipsconcern en het verschil te betalen rente ginds en hier is voor dit gevaar. Een plaatselijke storing door afnemende investeringsbereidheid kan het begin inluiden van een algemene terugval. Storingsmogelijkheden ziet deze oankdirectie o.a. voor de bouwnijverheid en voor de export. Reeds eerder heeft andere, bankdirectie, die der Amrobank, gewaarschuwd voor het geva«r kettingreactie. Petroleum Kon. Petroleum verloor deze week f 3, ofwel 15 punten volgens de oude no- teringswijze. en men bracht dit in ver band met het feit, dat, ondanks betere resultaten, met name in het vierde kwar taal, toch geen verhoging van de divi dendbasis werd gegeven. Er wordt een onveranderd contant dividend van f 6.25 totaal op een aandeel van f 20 nom. voorgesteld. De nettowinst over 1965 steeg met 6,8% en de winst per aandeel kwam uit op f 13.85 tegen f 13 over 1964. is een jubileumjaar voor de Konink lijke geweest, maai- ook dit feit heeft geen rol gespeeld bij het bepalen van de dividendhoogte. Wij vermoeden, dat men de interne financiering het geld in Rustig In de hoeken der lokale industriewaar den ging het erg rustig toe. Key Kra- heeft reeds medegedeeld, dat 1965 gunstig voor de onderneming is verlopen. De nettowinst bedraagt ruim een miljoen gulden tegen f 866.000 over 1964. Voor gesteld zal worden een dividend van 14% tegen 12% over 1964- De beurs honoreer de deze gunstige mededeling met een koersstijging voor de aandelen van tot 459%. ScholtenHonig kwam met het ste verslag na de fusie, hetwelk het tegengevallen dividend-voorstel van 15% (vorig jaar 20%, waarvan 10% in stock) ongetwijfeld reliëf geeft, stijging van de loon. en andere kosten in Nederland blijft het bestuur met zorg vervullen. De netto winst per ge plaatst aandeel (men moet rekening houden met de nieuwe kapitaalverhou dingen) bedroeg over 1964/65 f 208 tegen f 271 v.j. Maar voor de verdere toekomst is het vertrouwen van het bestuur gevestigd op de resultaten der research, welke een vergroting van de omzet zal mogelijk maken. De koers der aand. liep terug van f 98 tot f 96.50. Cultuurwaarden Cultuurwaarden trekken zich niets van de rellertjes in Indonesië, welke voor de toekomst van het land toch wel eens niet zonder betekenis kunnen zijn. Zo lang president Soekarno het roer niet omgooit, is de kans op een meer westerse oriëntering met de mogelijkheid var werkelijke opbouw van het land niet aanwezig. Prof. Tinbergen heeft na zijn terug keer uit Indonesië, waarheen hij was voor zijn opdracht inzake een advies aan pres. Soekarno. vriendelijke woor den gelanceerd. Hij zag kans te beto gen, dat de economische situatie van Indonesië facetten voor optimisme biedit, vooraj in vergelijking met even eens met moeilijkheden kampende ont wikkelingslanden. Dat laatste moet er vooral bij, want anders zou het toch wel bijzonder moeilijk vallen om een schijntje opti misme over de ruïneuze situatie van Indonesië's economie te ventileren. In de aand. Kempensohe Zink Mij. te Budel werd geen notering gemaakt, omdat een communiqué op komst was. Dat zal neerkomen op een aanbod tot overname van de aandelen door de Kon. Zout-Ketjen. Het proces van fusering gaat verder! richtprijs 2 cent beneden hetgeen 'Joor het Landbouwschap was gevraagd, t Minister Biesheuvel heeft zich verder «principieel helemaal achter het advies van het Landbouwschap gesteld om het «ogenaamde dierziektekwartje voor •rekening van de schatkist te nemen, zij «het dan dat hij dit kwartje niet ineens, naar in twee etappes zal „overnemen". «De bewindsman is het met het Land- ouwschap eens dat de kostbare dier- iektebestrijding een zaak is in het alge- neen' belang. Ook in andere landen der HEG wordt deze uit de algemene mid- ielen gefinancierd. Met de ruimere manciering van de ontwikkelingskant an het O. en S.-fdnds is mr. Biesheuvel •ok aan een belangrijke wens van het Landbouwschap tegemoet gekomen. HENGELO Koninklijke Zout-Ketjen ?n de Kempense Zinkmij. zijn tot overeenstemming gekomen over een bod van KZK van f 1000 aandeel KZK ex dividend-1965 plus f 50 contant yoor f 500 onderaandeel K.Z. Over enige we ken volgt nader bericht. KZ zal een sta tutenwijziging voorstellen en 10*/« slot- dividend-1965. KZK maakt het y.oorbe- houd van voldoende aanmelding. De Kempense Zinkmij. is voor Ne derland een unieke onderneming: het enige zinkverwerkende bedrijf dat ons land rijk is. De maatschappij beschikt o.m. in Budel en Weert over fabrieksin- stallaties, gebouwen en terreinen. De produkten zijn voornamelijk blokzink, bladzink, cadmium en technisch zwavel zuur. Sinds kort maakt men bovendien geprefabriceerde dakgoten en pijpen. Het gereedkomen van een moderne band- walsinstallatie eind 1965 vormde het voorlopige sluitstuk van een omvangrijk moderniserings- en nieuwbouwprogram- ma. Samen met Zwanenburg-Organon en het Rio-Tintozinkconcern werd beslo ten tot de stichting van een fluorchemi- sche industrie. Onlangs werden de plan nen bekendgemaakt om op het industrie terrein in Weert een nieuwe zinkfabriek te bouwen, waarmee f 100 miljoen ge moeid is en waardoor het aantal werk nemers zal uitgroeien van 800 tot onge veer 1070. Het voorgenomen samengaan met Kon. Zout-Ketjen houdt met deze plannen verband. De laatstgedane notering op de beurs was 475 op vrijdag 4 maait bij een om zet van nominaal f 10.000. De coupure van de gewone aandelen is f 10.000, die -van de onderaandelen f 500. De aandelen Kon. Zout noteerden gisteren 760. Dodelijk ongeluk veroorzaakt: eis 6 maanden UTRECHT Zes maanden waar van vier voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en aftrek van voor arrest. Bovendien ontzegging van rij bevoegdheid van vijf jaar. Dit eiste gisteren de officier tegen de 19-jarige timmerman A. de K. uit Jutphaas die voor de Utrechtse rechtbank terecht staat wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk. K. reed op Tweede Kerstdag onder invloed met een snelheid van 100 kilo meter een voetganger aan. Het slacht offer, een vriend van K., kwam in een sloot terecht. In een ziekenhuis stierf hij later aan de verwondingen. Omdat de timmerman reeds twee maanden in voorarrest heeft gezeten, achtte de rechtbank voorshands geen termen aanwezig voor verder verblijf le gevangenis. Reden waarom K. het eind van de zitting op vrij# voeten werd gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7