Nieuwe Leidse Courant Soekarno geeft de macht uit handen INiII Hall Overwinning voor leger en studenten BLANCO VOLMACHT VOOR SOEHARTO COMMUNISTISCHE PARTIJ VERBODEN WAT GEBEURT ER MET SOEBANDRIO? iBelastingverlaging hoort lin principe door te gaan F Ook de nazi's werden machtig met terreur Reisdoel van paar nog steeds niet ontdekt Soeharto - overtuigd anti - communist Sprong Duitse zeeman uit cle trein? Commentaar MCO N.V. Groene kaart - vignet op voor en achterruit EXPORT Zaterdag 12 maart 1966, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHR1STEUJK-NATIÜNAAL DAGBLAD «StentveeHcfc ie flk*Meve« mijn Kerf in teghenepoet I" en - Steenstraat '37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. f 3,75, p.kw. 11.30 Klantendienst bezorging 18.00-19.00 Prins Bernhard: Teleurgesteld over de reacties - Pagina 5 Link van Bruggen: reportage uit India - Pag. 5 Pieter de Boer, voorzitter van de Bond van mobilisatie-invaliden en hunnen nabestaanden, vechten al meer dan veertig jaar voor het recht van de soldaat. Sommigen vinden hem echter een lastig mens. In ons Zondagsblad een geschreven portret van deze volhouder. De nieuwe organisator van het Grand Gala du Disque, Piet Beishuizen, wil proberen van het platenfeest weer een jaarlijks hoogtepunt te maken. Op onze pagina Cultureel Venster een vraaggesprek met deze platen- propagandist. Kamermuziek Geertsema exit pagina 11 „Er zat een deuk in één van uw wieldoppen. Ik tik hem er even uit voor u". DJAKARTA/SINGAPORE Op het ogenblik dat de communisten zich gereed maakten om het gehele eilandenrijk definitief in hun greep te krij gen, heeft president Soekarno de politieke macht overgedragen aan de. anti-communistische luitenant-generaal Soeharto. Soekarno is met on bekende bestemming per helikopter vertrokken. Drs. Schmelzer meent: KVP overwoog plannen om 'te bezuinigen Soekarno zou in naam nog presi dent zijn, maar in feite niets meer te vertellen hebben. „Ik heb de leiding van de natie overgenomen", deelde generaal Soeharto mee, „om de natie te redden". De achtergrond van deze mede deling was de nog steeds dreigende staatsgreep door de communisten en het ultimatum van het leger om de Pekinig-gezinde minister van bui tenlandse zaken Soebandrio te ont slaan. Indonesië stond aan de rand van een vreselijke burgeroorlog. Na het bekend worden van het ver dwijnen van Soekarno werd het van morgen onmiddellijk rustig in Djakar ta. De studenten lieten zich voor het eerst sinds weken niet meer horen en organiseerden vreedzame betogingen. Generaal Soeharto, die formeel nog minister van het leger is. heeft direct enkele krachtige maatregelen genomen: (Van onze parlementsredactie) UTRECHT „Ik verbaas mij een (beetje over het gemak waarmee hier .en daar over het niet laten doorgaan .van de tweede tranche van de wette- llijk vastgelegde verlaging van de jt «- en inkomstenbelasting wordt (gesproken, en geschreven. Is men soms vergeten dat het hier gaat om een bij de kabinetsformatie gemaak te afspraak? Gelukkig geldt het in Jons land nog altijd als een goed «ding dat men zich aan afspraken loudt en dat afwijking daarvan al- een bij onvoorziene, catastrofale twikkelingen, met unanimiteit van llle partners in overweging wordt gnomen. onlangs heeft minister Von- Jeling, bij het twintigjarig bestaan Han de Wiardi Beckmanstichting de vens geuit, dat we ons moeten be iveren om 20 jaar vooruit te zien. k kan niet aannemen dat dit plei- ooi impliceert dat het niet meer no- één jaar vooruit te zien" Dit zei drs. W. K. N. Schmelzer, frac- eleider van de KVP in de Tweede Ka- |er, vrijdagavond in Utrecht tijdens de ijeenkomst van de Partijraad der KVP. Hij ging uitvoerig in op het financieel ïleid van het kabinet-Cals. Hij wees er- dat de KVP bij de algemene finan- ële beschouwingen een verdergaande mporisering van de uitgaven heeft be- leit, en dat men reeds toen moeilijkhe- *n voor 1967 vreesde. De KVP heeft des- ids dit beleid gesteund, aldus drs. ihmelzer, omdat anders een nieuwe ka- netscrisis zou zijn ontstaan. Bovendien heeft de KVP vertrouwd de belofte van de regering die ge- ügde van voorzichtigheid voor de tekomst. De KVP-leider deelde mee, dat zijn fractie heeft overwogen een alterna tief uitgaveniplan op te stellen. Ten slotte is men op dit voornemen te ruggekomen. Een Kamerfractie heeft geen inzicht in alle begrotingsposten de vast liggende verplichtingen en de op het sportveld niet duur «re/ heerlijk Noordwestelijke wind De Bilt verwacht tot hedenavond: .Wisselende bewolking. In het algemeen lagere temperaturen, matige tot krachtige en langs de kust harde wind. •ubaend van west naar noord-west. onderlinge samenhang. Wanneer de Kamer op de stoel van de ministers wil gaan zitten, vervalt zij tot ama teurisme. De technische en politieke (Voor vervolg zie pag. 7) Verbod PKI De Indonesische communistische partij (PKI) en al haar mantelorganisaties zijn verboden. Het leger heeft blanco volmacht gekre gen de orde en rust in het land te her stellen. Ais gevolg v j bevel van a'ë i we Indonesische machthebber trokken keurtroepen en parachutisten Djakarta binnen om de strategische punten te bezetten. Aan de reeds weken durende onrust kwam onmiddellijk een einde. DS. KATER OVER DE ROOKBOMMEN AMSTERDAM De hervorm de predikant ds. H. J. Kater, die het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus heeft ingezegend, heeft gisteravond in de VPRO- rubriek „Deze week" met een kernachtige toespraak gereageerd op de door provo's veroorzaakte relletjes langs de route. ,,Hier waren mensen aan het werk die handelden vanuit een zelfde ni hilisme, dat eenmaal in Duitsland de bruine en zwarte horden voortbracht. Ik vond er een zekere tragiek in zit ten, dat mensen, die dachten hun ver leden te bestrijden, dat verleden alleen maar opriepen. Terreur en intimi datie waren het immers, die de SA indertijd in staat stelde de straat cn later helaas heel wat meer dan de straat te veroveren" Ds. Kater vertelde, dat hij in de weken vóór het huwelijk herhaalde malen was bedreigd „Een kat heeft zeven levens, zegt men, maar wij, Katers, zouden veel meer dan zeven levens nodig hebben gehad, als alle bedreigingen, die ons van de vroege morgen tot soms diep in de nacht werden toegebruld, of nog veel lu guberder, werden toegefluisterd, wer kelijk waren uitgevoerd" .fienmaal vroeg zo'n onbekende: U weet natuurlijk niet wie dit tegen u zegt? Ik heb hem toen geant woord: Ja, ik ken u maar al te goed. Ik weet, dat ik spreek met de geest van wijlen Adolf Hitler Men probeerde immers datzelf de klimaat van collectieve dreiging en angstaanjaging op te roepen, waarin indertijd Hitier tot wasdom kon komen". Van Joodse vrienden had de pre dikant de uitnodiging gekregen, de laatste nachten bij hen onder te dui ken, als hij het gevoel zou hebben, dat hij in zijn eigen huis niet hele maal veilig was. „Juist de Joden en de mensen van het echte principiële verzet weten, dat terreur en intimi datie de wapens waren van de tegen partij en dat je de duivel niet overwin nen kunt door een bondgenootschap aan te gaan met diens eigen trawan- Hij besloot: ,,Ik hoop, dat deze po ging tot afbraak ons inspireert tot een opbouw van een nieuw vertrou wen. Na een meer persoonlijke ken nismaking met dit bruidspaar ben ik er wel helemaal zeker van, dat de door het Oranjehuis vertegenwoordig de tradities ook voor de toekomst zijn veilig gesteld. Daarom kan ik ondanks de donkere wolken toch op recht dankbaar zijn voor wat er in Amsterdam gebeurd is deze week". Later op de morgen volgde een mas sale overwinningsparade. De militairen werden toegejuicht door honderdduizen den scholieren, studenten en burgers. Proclamatie Soeharto vaardigde een proclamatie uit. waarin hij beloofde, dat aan alle verlangens van het volk, die opbou wend zijn en geen gevaar opleveren voor de revolutie zal worden vol daan. Een ander doel van Soeharto is een volmaakte coördinatie tot stand te bren gen tussen het leger, de marine en de luchtmacht De nieuwe grote man in Indonesië liet het niet bij deze woorden. Hij belegde onmiddellijk in Bogor een conferentie van alle militaire bevelhebbers. Hebben militairen de toestand in Djakarta stevig m de hand, op Cele bes en Sumatra was het vandaag nog onrustig. Daar duurden de betogingen van de studenten nog voort. Het voorspel van de omwenteling in Indonesië was gisteren de eerste ver gadering van het nieuwe kabinet van Soekarno. Twintig minuten na het begin van de eerste zitting stonden president Soekarno, minister van buitenlandse zaken Soebandrio en die derde premier Sailah plotseling op en vertrok ken ttv -nbekende bestemming per helikopter van het Morde ka-paleis. Dat was de veiMgste weg, want op de straten waren de studenten heer en meester. Door de toestand in de stad wa vergadering van het kabinet al te laait begonnen. Tachtig van de honderd nisters waren aanwezig. Soekarno begon met te zeggen dat iedere minister die het niet met hem eens was, ontslagen worden. De oppositie was echter zo groot, dat de president zelf de vergadering moest verlaten. Vreedzaam De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta. Marshall Greene, met wi ABC (de Amerikaanse radio) contact wist te krijgen, zei, de indruk te heb ben dat Indonesië bezig was zijn moei lijkheden vreedzaam te regelen. Het vertrek van Soekarno kan worden ge- als een overwinning van de stu denten, die reeds weken hun harde campagne tegen de communisten en de honger voeren. Met stilzwijgende steun van het leger hebben ze de laat ste dagen het Chinese consulaat-gene raal. de woning van de Chinese han delsattaché en het bureau van he persbureau Nieuw China geplunderd. De communisten zijn nu in Indonesië voorlopig uitgeschakeld. Of het nieuwe bewind (verwacht wordt dat Soeharto nieuw kabinet zal samenstellen) de tweede vijand van Indonesië, de honger, zal verslaan, moet nog worden afgewacht. Bij het sluiten van deze editie was nog niet bekend waar Soekarno was gebleven. Geesink en Verkerk £aan naar Japan SCHIPHOL Anton Geesink. wereld kampioen judo. en Kees Verkerk, wereld kampioen schaatsen, zullen volgende maand samen een plezierreisje naar Ja pan maken. De beide cracks zijn als spor tieve ere-gasten door JaDan Air Lines uitgenodigd om od 3 aDril deel te nemen aan de ODeningsvlucht Der DC-8 van de luchtlijn SchipholTokio via de Noord pool Bezichtiging van Westerkerk gaat niet door AMSTERDAM De bezichtiging van de Westerkerk door het publiek (van middag en morgenmiddag) gaat niet door. Na de ordeverstoringen op de hu welijksdag is het kerkbestuur beducht voor nieuwe ongeregeldheden. Afdoen de veiligheidsmaatregelen kunnen niet worden getroffen. Gistermiddag wachtten enkele hon derden belangstellenden tevergeefs voor de ingang van het kerkgebouw Bij de Baarnse uitgeverij „Het We reldvenster" zal op korte termijn een herziene en uitgebreide editie ver schijnen van de orde van dienst in de Westerkerk. Een gedeelte van de op brengst komt ten goede aan het Prinses Beatrix Poliofonds. In Gemonde bii Boxtel hebben kin deren in een sloot het lijk gevonden van de 38-jarige ongehuwde inwoner van het kerkdorp G. van Oorschot. De man moet in de nacht te water zijn geraakt en ver dronken, Vals gerucht in Montreal AMSTERDAM De plaats waar prinses Beatrix en prins Claus hun wittebroodsweken doorbrengen is nog steeds niet bekend. Dat pleit voor de zorgvuldige voorbereiding van de reis, waarin, zoals men weet, prins Bernhard een werkzaam aan deel heeft gehad. De prins heeft in dertijd gezegd, dat hij zijn plan als geslaagd beschouwde, als het paar vijf dagen ongezien zou blijven. Het vliegveld van Montreal werd gis ternacht bestormd door journalisten en fotografen, nadat z(j uit Amsterdam de tip hadden gekregen, dat het paar aan boord van een KLM-toestel zou arri- KLM-vertegenwoordigers probeerden hen ervan te overtuigen, dat prinses Beatrix en prins Claus zich niet in het toestel bevonden. De verslaggevers ver trokken pas. nadat één van hen in het vliegtuig had mogen kijken Nederlandse tv-kijkers in Londen hebben bij het Nederlandse consulaat geprotesteerd tegen hetgeen zjj het vooringenomen tv-verslag van de BBC van het huwelijk noemden. Na het pro gramma werd het consulaat overstroomd met telefoontjes. Van de president van Liberia heelt het prinselijk paar een uit ivoor ge sneden groep van olifanten, leeuwen en een neushoorn gekregen De Gouden Koets is gisteren terugge bracht naar de koninklijke stallen op de Hoge Wal in Den Haag, President Soekarno heeft zijn politieke bevoegdheden overgedragen aan de commandant van het leger, luitenant-generaal Soeharto. Hier een archieffoto uit 1965, waarop Soekarno (l.) een medaille opspeldt bij Soeharto. DJAKARTA Soeharto, die dé macht heeft overgenomen in In donesië, is een overtuigd anti communist. Hij is 45 jaar oud. Toen hij 19 jaar was, trad hij in militaire dienst. In 1943 was hij officier in het door de Japanners getolereerde Indonesische leger. Toen het land onafhankelijk werd, werd Soeharto commandant van het district Djokjakarta. In 1953 was Soeharto de man, die de Mohammedaanse opstand in zuid-Cele bes wist te onderdrukken. Brig generaal en plaatsvervangend stafchef werd hij in 1960. Twee jaar later riep men hem van een buitenlandse rei: terug om het invasieleger voor Nieuw- Guinea te leiden. Soeharto kwam in het brandpunt van de belangstelling te staan toen hij leger, marine en politie om zich heen v< melde om de communistische staats greep van 1 oktober de kop in te druk ken. Later werd hij benoemd tot com mandant van het leger als opvolger van Jani. een van de zes generaals die door de communisten werden gemarteld vermoord Felle actie Soeharto voerde een felle actie tegen de communisten en slaagde erin de lucht machtbasis Halim, het centrum va: opstand, te neutraliseren. Iljj verdreef UTRECHT Ploegbazen van de N.S. zoeken langs de spoorbaan Deven terHengelo naar de 21-jarige Duitse zeeman Manfred Schultz. Men ver moedt, dat hij in een dronken bui uit de 100 km. per uur rijdende Scandina- ië-expres is gesprongen. De marechaussee had even voorbij Hengelo het paspoort van de zeeman uit Plotz en wonend in Hamburg, ingehouden omdat zijn papieren niet in orde waren. Oentoeng en zijn aanhang uit Djakarta en zette een felle jacht op de cor nisten In. Toen Soekarno zijn kabinet op 21 februari wijzigde. werden Nasoetion (zijn vriend) en andere niet-communistische militairen aan de kant geschoven. Soe*- harto bleef echter. Tijdens de felle acties van de studenten de afgelopen weken deden de troepen onder leiding van Soeharto weinig of niets om aa de demonstraties een einde te maken. INDONESIË Ook de jongste ontwikkelingen in Indonesië zijn opzienbarend. De machtsstrijd lijkt er nu ten gunste van het leger voltooid. En het heeft er alles van, alsof Soekarno nu toch als een moe man het veld heeft moe ten ruimen. Bij zijn bewind heeft de Indonesische president altijd gesteund op onder ling tegenstrijdige krachten, die hij door zijn persoonlijkheid in een ze ker evenwicht wist te brengen. Echter was te verwachten, dat dit evenwicht moeilijker te bewaren zou zijn naarmate Soekarno aan ge zag zou inboeten. Men kent de geschiedenis. De com munisten trachtten hun slag te slaan, maar hun opstand werd verijdeld door het leger. De militair Nasoetion bleek evenwel ook ditmaal niet de aangewezene om de macht over te nemen- Zelfs liet hij zich weer door de president opzij schuiven. Maar dit werd nu niet meer genomen zo min door het leger als door.de stu denten. (De politieke partijen, door Soekarno allang uitgeschakeld, ko men er niet meer aan te pas) Door leger zowel als studenten is de president de laatste weken onder enorme druk gezet; Soebandrio, al gemeen beschouwd als een kwade genius, behoorde zo luidde de wens te worden verwijderd. Tot dit laatste heeft Soekarno kennelijk al niet meer de macht kunnen op brengen. En zelfs met luide bedrei gingen heeft hij toen zijn eigen po sitie al niet meer kunnen redden- Hij raakte al meer genegeerd en werd een gevangene, letterlijk zo goed als figuurlijk, zozeer dat volgens bepaal de berichten hij nu met een helikop ter heeft moeten vertrekken. En een ander militair, Soeharto, is minder dan Nasoetion afwijzend gebleken in het overnemen van het gezag. Betekent dit het politieke einde van Soekarno? Al weet men het nooit zeker, het lijkt er wel op. Hij is, ook lichamelijk, verzwakt. En vooral in de ogen van de jonge, opkomende generatie moet hij een snel veroude rende man zijn. Wat zich thans wreekt, is dat hij het moet erkend zijn volk wel heeft leren lezen, maar dat hij het niet het abc van de democratie heeft geleerd. Op communisme en leger heeft hij gesteund; ten dele naast deze mach ten heeft zich thans ontwikkeld de macht van de jongeren, met name van het jongere intellect cn deze laatste factor heeft de afwikkeling ook ten overstaan van de altijd wik kende en aarzelende Soekarno ver sneld Opnieuw is er voor ons, met in ons hart nog altijd de diepe genegenheid voor het Indonesische volk, alle aan leiding, de gang van zaken gipds met intense aandacht en belangstel ling te volgen. ■■IHHBBliliiiMIOTlilllflMI VOL-A U TOMA Tl SC HE inaiiMiiniiiiiRiBiiimni Delftse advocaat: autobezitters zeggen politie na botsing maar wat Buitenland gaat ons voor DEN HAAG De Delftse advo caat en procureur mr. Th. L. van der Veen wil invoering van de „groene kaart" voor auto's, moto ren en scooters in Nederland en van een vignet achter de voor- en ach terruit van auto's, waarop zichtbaar is voor welke tijdvakken de motor rijtuigenbelasting is betaald en de w.a.-verzekering is voldaan. Mr. Van der Veen bepleit dit in het Jongste nummer van het Nederlands juristenblad. Hij merkt verder op, dat nu de wet op de verplichte w.a.-ver- zekering ruim een jaar van kracht is, politie in Nederland vrijwel geen controle op nakoming van de verzeke ringsplicht kan houden, omdat niemand deze verzekering enig bewijs be hoeft te tonen. Praktijk In de praktijk was mr. Van der Veen gebleken, dat als een niet ver zekerde bestuurder na een ongeval te gen een politie-verbalisant zegt, dat hij verzekerd is bij de eerste de beste maatschappij die hem te binnen schiet, dit prompt in het verbaal wordt opge nomen en niet wordt geverifieerd. Op deze wijze, aldus mr. Van der Veen, is er dus vrijwel geen strafsanctie op niet-nakoming van de verzekerings plicht. De politie heeft geen redelijke mogelijkheid bij de papiercontrole Verhelpen Dat gebrek kan worden verholpen door invoering van de „gTOene kaart" ook in Nederland. Wat in het buitenland is vereist, kan toch ook in Nederland, aldus mr. Van der Veen. Het lijkt hem noodzakelijk, dat de wetgever studie gaat maken van de mogelijkheid van een meer simpele wijze van controle op betaling van de motorrijtuigenbelasting en op voldoe ning aan de verzekeringsplicht. Daar voor stelt hij het vignet voor. De po litie kan dan op eenvoudige wijze con trole oefenen op het gehele stilstaande wagenpark. Nodig ls dan wel dat be paald wordt, dat ook belasting ver schuldigd is voor elk motorrijtuig, dat zich op de openbare weg of op een openbaar parkeerterrein bevindt. Daar door wordt tevens bereikt, dat alle niet rijklare auto's van de openbare weg en de parkeerterreinen kunnen worden ver dreven, aldus mr. Van der Veen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1