Ingeborg kent Meen Medeld Cabaret gericht op de toekomst Laten we bewust stemmen MODE, ZINGEN, TONEELSPELEN EN AUTORACES RUIMTE „Satirisch, maar niet satanisch" NIEUWE GENERATIE VOOR DE KEUZE: ZATERDAG 12 MAART i verschillend» ort- en raceviL as een fijne, de weg." Ze A nscl* ■pUSSEN een telefoongesprek in het Noors en het Turks door, vraagt ze: „Lust u een Turks drankje, of een Pernod Weet u, ik ben net terug uit Brussel, en heb niets meer in huis". Het wordt Pernod. Ze staat weer op en draait een plaatje met Arabische muziek. „Nee, op het ogenblik doe ik niet meer met mijn eigen wagen aan races mee; ik vind het te duur. Trouwens ik weet niet of ik ooit weer ga racen." Bijna hartstoch- telijk: „Voorlopig wil ik eerst een nieuw huis". ling Moss. Ze vroegen gelukki z« naar m'n rijbewijs..." JjT^ Ingeborg kreeg dus noodgq Vi gen de smaak van het rijq St pakken. Ze reed in verschillend[ ken supersnelle sport- „M'n eerste auto i als een zuignap op ook leerlinge van een autorenscty verkende als zodanig alle ke racebanen van Europa. Maar ze zag Europa niet allei autorenster, ook als toeriste, haar werk. Als toeriste: „Als ik f naar toe wil, stap ik in m'n autof erheen. In 1964 ben ik drie i Griekenland geweest. Voor haar „Ik heb nooit examen gedaan J autorenschool, en zodoende krijg j geen vergunning om deel te nema P echte races voor fabrieken. En op kosten wordt me het te duur, mi- gen slijt dan te hard. Ik werk een Italiaanse autofabriek: auto's a ren of testen in allerlei landen. q voor ben ik ook pas in Brussel gei I Die fabriek vindt het yooral fijn ij zoveel talen spreek." roj |3 HARRY COMMIJS MAAKT: T^IJF JAAk geleden be gon een van de jongens clubs van de GJO in Char- lois een cabaretgroepje. Op richters war^i Harry Com- mijs en Martin Los. Twee dingen vielen op, allereerst de naam: BOEH-cabaret en ten tweede de leeftijd van de „cabaretiers" dertien en veertien jaar! Zij traden alleen op avonden van de GJO op, maar na enkele jaren ook voor de GJV's. Jammer genoeg werd het groepje vorig jaar ontbon den. Zij, die altijd met suc ces hadden opgetreden, moesten vanwege de studie er een streep onder zetten. Eén man echter ging door, Harry Commijs. Hij durfde als 18-jarige een One Man Show in elkaar te zetten. Radio Teksten van hem zelf en voor de muziek ijverde hij ook de Ideeën san zijn pianist Cor Hordijk. Omdat bij op Charlois enig suc ces had. wendde hij zich tot Joop Koopman van de VARA met zijn teksten. Deze toonde zich vrij enthousiast over het geleverde en nodigde Harry uit eens In Hilver sum langs te komen. Na dit ge sprek zegde Joop Koopman toe, zijn teksten voor de radio te zul len gebruiken. Ook buiten Charlois raakt hij bekend. Op het ogenblik behan delt een manager het zakelijk ge deelte van één en ander. Vragen wij hem naar zijn toekomstplan nen, dan antwoordt Harry: Ik ben van plan om in het najaar samen met Martin Los een nieu we revolutionaire wijze van caba ret te bedrijven. Dat cabaret gaan wij DROSO noemen. Wij willen satirisch rijn. maar niet satanisch. Martin voegt nog toe: „We noe men het DROSO, omdat er in de scheikunde gediscrimineerd wordt...." Wanhopig Wij laten Harry graag aan het woord ais hij zijn mening wil zeggen van het cabaret in Neder land: .Beth Gaaikema en Paul van Vliet vind ik de beste cabare tiers. Ik ie dat U verbaasd kijkt. Nee. niet één van de grote drie. Toon Hermans. Wim Kan of Wim Sonneveld. Die zijn niet beter de grote dan Seth en Paul, o massa wil hier maar niet Bovendien vind ik dat het caba ret, dat toch in is in Nederland, tijn kansen vergooid heeft. Neem nu ZO IS HET, dat is toch een wanhopige poging? En dan LURE- LEI, dat ■•apt tegen alles waar ze tegen kunnen trappen, de gerefor meerden. de Koningin en de hete- ro-sexuelen. Zy trappen deuren in, die allang ingetrapt waren. Nu trappen ze in het wilde weg." Martin yoegt nog toe: „Behalve Jasperina, die trapt er niet meer Harry *eer: „Maar laat de le zer niet de indruk krijgen, dat het DROSO cabaret een zaak wordt van bloempjes, vlindertjes en lenteliedjes en schommelstoel achtige afzakkertjes. Nee nee, ik oedoel niemand persoonlijk, of, nou ja. oigenlijk toch wel. Wij stappen cf van de geijkte nor men. DROSO is geen happening, maar futuring. Het is een cabaret op de toekomst. Haatzoekers Wij kraken de lievelingen van het publick, de snobistische haat- zoekers zoals LURELEI en ZO IS HET af. DROSO wil de satire op het oude peil terugbrengen En dan op zodanige wijze, dat ieder een drommels goed begrijpt wat we bedoelen, maar toch niet zo dat er geestelijk bloed gaat vloei en. Let .naar op, U hoort wel meer van ons. mjys De 26-jarige Ingeborg Merkxs roodblond haar, een gezicht dat op de meest onverwachte ogenblikken van uitdrukking verandert is een jonge vrouw die verwerkelijkt wat ze wil. Met een vitaliteit, die herinnert aan grote avonturiers uit het verleden, bereisde ze Europa, zong met een Brits orkest, speel de toneel, ontwierp kleding en nam als lid van een autorenschool deel aan autoraces. Ze vertelt op een nonchalante toon haar levensverhaal. Achtergrond: het wat rommelig aandoend interieur van een huis aan een Amsterdamse gracht, oosterse muziek, het zingen van twee parkieten. Ingeborg spreekt Engels, Frans, j Noors, Zweeds, Deens, Italiaans ei i derlands. „En", voegt ze eraan toej J heel klein beetje Turks." „Ja, i vindt u het leuk dat ik ook nog iïgj Italiaanse film, die door Fellir Amsterdam werd gemaakt, rolletje heb gehad. Filmster Marii dy heb ik toen leren kennen; die dit huis geweest. Ik kreeg van haar, toen ik in het ziekenhi Zoiets vind je leuk, als amateur." Filosofie Mannequin kwam ik in aanraking met een Engelse fabrikant, die een fabriek van dames- en kinderkleding had in Dublin. Hij vroeg of ik er iets voor voelde ontwerp ster te worden. Ik was negentien, en ging meteen op het voorstel in. Een jaar heb ik in Ierland gewoond: ik ontwierp En showde ook kleding. Het was een mooie tijd, er wonen daar fijne men- ouders. Die twee anderen moesten al gauw optreden, te gauw om op tijd in Hannover te kunnen zijn met de trein. Gehuurd Ingeborg Merkxs haar vader is Noor van geboorte, haar moeder van Frans/Nederlandse afkomst werd ge boren in Noorwegen. „Ik groeide eigen lijk op in Amsterdam, en werd Neder landse. zodra mijn vader was genaturali seerd. Na de muloschool ging ik naar de academie die opleidt voor modetekena- res. Ja, ik kon al heel aardig tekenen toen ik klein was: als twaalfjarige zo oud moet ik toen wel geweest zijn deed ik aan alle mogelijke tekenwed strijden mee: in veel wedstrijden won ik eerste prijzen. Nou, ik zou modeteke- Ingeborg bepaalde zich niet alleen tot het nemen van lessen. Als 16-jarige be gon ze ook les te geven. „Dat waren clubjes van kinderen die ongeveer even oud waren als ik. ik Johan Kaart We hebben toen maar een auto ge huurd, voor drie dagen. Maar ja, eenmaal in Hannover, moest ik de wagen weer naar Amsterdam bren gen. Die jongens me uitgelegd hoe ik moest schakelen. Ik, met een sprin gende wagen door liet schakelen naar de Autobahn. Daarna ging het wel; ik had alleen wat moeilijkhe den bij een benzinestation, maar op weg naar de grens voelde ik me Ster- In de kamer slingert een biop van Chroesjtsjow. Ingeborg heef» neiging gekregen werd het o» vlakkig dynamische, kleurrijke Ifer haar te veel? zich te verdiep: lectuur op elk gebied. Ze volgf cursus filosofie en leest „heel Maar het werk laat de ongedj Amsterdamse niet met rust. is voor haar werkgever, de aanse autofabriek, naar Kopen] vertrokken. „M'n eerste doel een nieuw huis", herhaalt ze bij afscheid. Maar rusteloze Ingeborg zag een mo gelijkheid tot verandering: „Ik ontmoet te Johan Kaart en zijn toneelgezelschap. Dat ging heel gek, een kennis vroeg: „Wil jij niet toneelspelen?" Johan Kaart: „Kunt u toneelspelen?" Ik zei ja, want ik had op school wel eens aan toneel gedaan. Het ging goed, ik kreeg aardige kritieken, tot Johan Kaart My Fair Lady ging spelen, en wij allemaal op straat stonden." „Ik had daarna natuurlijk naar een ander gezelschap kunnen gaan, maar ik ben niet zo'n loper; dat wil zeggen: men moet mij vragen." In die tijd was Ingeborg met een ken nis in Hamburg. Ze luisterden naar een Engels orkest. „Die kennis wist dat ik erg graag zong, en trok me het podium op. Ik heb gezongen, en het lukte. Intus sen begon ik met die autoracerij. Ja, dat is wel een gek verhaal. Weet u, ik reed al jaren voor ik m'n rijbewijs had. Ik had wel eens met de wagen van pa gereden, maar rijden leerde ik toen ik met dat Engelse orkest zong in Duits land. Op een gegeven ogenblik waren twee leden van het orkest en ik in Amsterdam voor een bezoekje aan mijn yULLEN de 870.000 jonge- lui (van 21 tot 25 jaar) die nog deze maand voor het eerst naar de stembus gaan, de platgetreden paad jes van hun ouders volgen, of zullen zij zich tevoren be zinnen op dit belangrijke ge beuren, waarbij zij hun keu ze onafhankelijk-van-wie-ook bepalen? Het is „in" om het laatste te veronderstellen een compliment aan dit den kende deel der jonge natie maar in de meeste gevallen zal toch wel het „zo de ouden zongen, piepen de jongen" van toepassing zijn. Conclusie rvAT is tenminste gebleken uit een L/ onderzoek van het Nederlands Insti tuut voor de publieke opinie: gemiddeld zeventig procent van de jongeren zal op dezelfde partij stemmen als hun ouders (van 85 procent der KVP-jongeren tot 62 procent van de jongelui van liberalen huize). Natuurlijk speelt het milieu een belangrijke rol en het spreekt voorts vanzelf dat de confessionele partijen in dit verband een grote voorsprong heb ben op de niet-confessionele partijen. Het NIPO kwam tot nog een merk waardige conclusie: steeds meer jonge ren geven de voorkeur aan confessione le partijen. Zo hadden KVP, CHU en ARP eind 1965 een aanhang van precies vijftig procent van alle jongeren, begin vorige maand was dit percentage opgelo pen tot 54. dat is ruim vijf procent meer dan het totaal bij de Kamerverkie zingen in 1963. oorspronkelijke betekenis van het woord) houvast te bieden. Merkwaar dig, maar toch is het zo. volgens het NIPO-onderzoek. Het kunnen natuur lijk niet de vele toezeggingen zijn (meer loon, vrije tijd. vakantie, goede wegen en huizen e.d.) die voor de aantrekkingskracht zorgen, want die wensen hebben de mééste partijen, althans in de verkiezingstijd in hun vaandel staan. DLIJFT -£> de con: Basis W/IJZEN deze cijfers erop, dat de meerderheid van het jonge kiezers volk een basis zoekt, die meer „biedt" dan alleen maar verzorging van de wieg tot het graf, vrijheid, blijheid, weg met de wapens en leve Moskou? Na het heerlijke leventje met idools, Beatlefans, Dave Berry-vennaak en de tip top-hitparade vallen we onverbiddelijk in een luchtledig met als keihard slot: de volwassenheid, de vaste werkkring, het huwelijk, de eigen verantwoordelijk heid, kortom het „echte" leven. en met haar beginselprograms (in bet uitgangspunt van de confessionele partij. „De tijd van de mannenbroeders komt terug, het ge roep „tegen de revolutie" het Evange lie klinkt weer op", hoor ik sommigen zeggen. Maar dat is maar schijn. We ontworstelen ons in de Beatle-tijd („afvalligheid" zou men het in die goe de, oude tijd hebben genoemd) aan de greep van onze ouders. We willen zelf denken, handelen en eens een keertje gek doen, waarbij televisie, film en beatshows ons een handje helpen. Is een gezonder ontwikkeling denkbaar? We behoeven onze ouders toch niet te Catastrofaal TN DEZE VRIJHEID gaan maart een hokje rood maken. (To^ is het geen vrijheid in de volle zin t het woord, want de overheid dw ons helaas naar het stembureau! gaan op straffe van een boete!). Het] een heel eenvoudige handeling die t ons wordt gevraagd maar de gevolri kunnen catastrofaal zijn, namelijk wc ons laten lelden door ontevredei hcid, door een ,.laat maar waaien] gedachte (de Staat regelt alles) of d<H een drang naar eigen geluk en voor spoed. FR blijft dus niets anders over da! ■Li doelbewust te stemmen op een val de partijen, die verder kijken dan bul (aardse) neus lang is. die een positiefl bijdrage leveren aan de verdere ontwik keling van ons land en ook van Europi van Indonesië of van India als dat no dig is. en die als het gevraagd word erkennen niet voor een paradijs fl aarde te kunnen zorgen. Denk dus nool dat de christelijke partij, waaraan je di voorkeur geeft, volmaakt is. Conclusie dat ene rode stipje is van grote waar de

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 18