Mr. Geertsema exit hKaMe* Miljoenenproject in perspectief Coentunnel in mei IJtunnel in 1968 klaar 11 ZATERDAG lï MAART 1966 Kreet van een oud-ambtgenoot: Toxopeus weet van alles iets, maar van niets alles. Voor de VVD is het televisiegenieke voorkomen van de voorkomen van de nieuwe liberale fractieleider een belangrijk electoraal pluspunt. Wat betreft visuele aan trekkelijkheid voor de (vrouwelijke) kiezers steekt hij Biesheuvel naar de kroon. Parlement en kiezer" De 49ste jaargang van „Parlement en Kiezer' is uit. Voor twintig gul den is deze vraagbaak over alles wat er in liet parlement te koop is, propaganda o.m. met interviews, die bij wijze van advertentie in ver schillende grote weekbladen worden geplaatst. In zo'n vraaggesprek zegt minister Vondeling het merkwaardig te vinden, dat in de kerken wel voor de Koningin en de ministers, maar slechts zelden voor de Kamer leden wordt gebeden. Minister Vro lijk laat weten, dat het kabinet achter zijn cultuurbeleid staat. ,.Maar". zo vervolgt hij, -de minis ters zitten net als de parlements leden met dezelfde handicap, dat ze er niet voor zijn opgeleid. Ik kan bijvoorbeeld niet zingen. Mijn school- uw bezit. Jaarlijks komen er nieuwe gegevens bij (nu ook al de telefoon nummers van de Kamerleden), in deze, overigens weer keurig ver zorgde, jaargang zit een enkel schoonheidsfoutje: zo wordt bij de opsomming van de biografische ge gevens over het kubinet-Cals minis ter Vondeling betiteld met prof. dr. ir... Professor was hij al in 1962 niet meer Misschien met het oog op licht ontvlambare tv-kijkers(sters) geeft ..Parlement en Kiezei tegenwoordig aan welke ministers en Kamerleden wel en welke niet gehuwd zijn. In het kabinet-Cals zit maai één vrij gezel: prof. Diepenhorst. In de Eerste Kamer zeven: de heren Van Riel (VVD). Brongersma en Vos (PvdA), pater Stokman (KVP) en de dames Vuylsteke (KVP), Tjeenk Willink en Zeelenberg (PvdA). Op een aantal van 75 senatoren is dat betrekkelijk weinig. Nog trouwlustiger blijkt de Tweede Kamer. Daar op een ledental van 150 maar 12 „echte" ongehuwden: de heren Duynstee (KVP), Scheps (PvdA). Van den Tempel (PvdA) en Bruggeman (PSP) en de dames Klompé (KVP). De Vink (KVP). Kok (KVP), Kessel (KVP). Schilt- huis (PvdA). Ten Broecke Hoekstra (VVD), Rutgers ARFen Wttewaall van Stoetwegen (CHU). Daarbij zou men nog kunnen tellen mevr. Hero ma-Meilink (PvdA), die weduwe is. en Tweede-Kamervoorzitter Bom- mer (PvdA), die ..gehuwd geweest/' achter zijn naam heeft laten zetten. In totaal dus 21 ongehuwde parle mentariërs in dit land. Niet zoveel maar toch tè veel om, zoals mr. Pierre Koot meende te moeten doen. een aparte vrijgezellenpartij te aaan stichten. De PvdA voert haar verkiezmgs- juffrouw zei altijd: als jij je mond maar houdt, zal ik je een zes op je rapport geven". Ophangen Vrij Nederland laat deze week derden saillante dingen over vooraan staande politici zeggen. Het Eerste- Kamerlid prof. drs. J. Henrick Mul der oordeelt in een interview als volgt over o.m. zijn medesenator oud minister Zijlstra: „We leveren het Roergebied gas a raison van 4 3/10 cent per kubieke meter, terwijl onze eigen Nederlandse gemeenten 5 5/10 cent moeten betalen. Dat vind ik een regelrechte schande. Daar hadden ze zowel Zijlstra als De Pous voor moe ten ophangen". Om een procesje wegens belediging smeekt ook het door V.N. geciteerde Gronings Studentenblad D er C le k e Cronicke. Het attaqueert Geertsema als volgt: „De enige me thode om tot efficiency in 't hoger onderwijs te komen is het gebruik van de koorden van de beurs", verklaarde mr. W. J. Geertsema enkele weken terug. Dat was mooi gezegd. Geertsema. Want die richting moeten we uit. Eerst al die intellectuele beursproleten van de universiteit, dan kan er tenminste weer, zoals Geertsema's goede oude tijd, op zak van pa zo lang mogelijk gestudeerd worden om de prollerige en van benul getuigende levensstijl aai leren die ie later zo van pas komt in de Leidinggevende Posities als b.v. fractieleider van de VVD. Voor ieder die de VVD een kwaad hart toedraagt is het te hopen dat deze kortzichtige fluim tot in lengte van dagen de be langen van deze partij welke die dan ook mogen zijn blijft behar- Nog eens: de naam Tilanus Het vorige week door ons aange haalde artikeltje van mej. Hen riet te Boas over het geslacht Tilanus was niet helemaal correct, als we Jhr. M. J. Van Lennep mogen geloven. In een ingezonden stuk in het Algemeen Handelsblad (4 maart) schrijft hij: „Met alle respect voor de kennis op het gebied van Judaica van me juffrouw Boas, moet ik toch opmer ken, dat haar geheugen haar bij de kwestie Tilanus ietwat in de steek laat. De bekering der drie Joodse gezinnen te Zaltbommelvond een eeuw later plaats dan de over gang van Lambert Ephraïm, die 15 mei 1732 bescherming bij de magi straat vroeg tegen zijn agressief ge worden voormalige geloofsgenoten en 15 mei 1732 als Christianus Lam- bertus Tilanus werd gedoopt (De naam Tilanus was in een dergelijk geval al eerder gebruikt). ,.Die verre voorzaat is ook apocrief. Lamberts vader Ephraïm Moses komt sinds 1678 voor het sjougeet (ritueel slager) handelaar in slachtvee, bank-van-leninghouder en belasting pachter in het groot, alles te Tiel. Van zijn zonen is behalve Lambert (die in 1724 nog Leman heette) ook Elias te Tiel blijven hangen. De laat ste. die ik van zijn nageslacht ter plaatse kon ontdekken, was Elias' achterkleindochter Efraïm van Gel der. die in 1832 als weduwe van Mozes van Brenck te Opheusden woonde. In de loop der jaren waren de meeste familieleden vertrokken. Zo kreeg Elias' zoon Mozes, die in 1672 failliet en fugutief was, na terugkomst in 1775 verlof om voor zijn vrouw en zeven arme kinderen in Holland te gaan bedelen. Hun ver der lot is mij onbekend. ..Lambert zelf was gelukkiger. Als kruidenierwerd hij vermogend. Enige jaren was hij deurwaarder 17371748). 1749 werd h j vaan drig en ten slotte in 1758 burgerhop man. De bekende 19e eeuwse hoog leraren Tilanus te Amsterdam be horen tot zijn nakroost evenals de compagnons van de textielfabrikan ten Jansen" (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Noordzeekauaal en IJ, tijd- en geldrovende barri cades voor het verkeer, worden langzaamaan getemd. Coen- en IJ- tuuuel naderen steeds meer hun voltooiing. Voor de Zaanstreek en Amsterdam lijkt het einde van jarenlange verkeersmisère in zicht te komen. Voor de eerste al op korte termijn: nog in mei zal de Coentunnel officieel in gebruik worden gesteld. Amsterdam zal met zijn IJ-tunnel nog wat langer moeten wachten. Maar nog voor het eind van 1968 zal ook hier de eerste auto onder het water kunnen doorrijden. Miljoenen hebben Rijk en de gemeente Amsterdam in liet water moeten gooien voor de verwerkelijking van de gigantische projec ten. De Coentunnel vergde een slordige veertig miljoen gulden. De U-tunnel komt op rond 100 miljoen plus nóg eens ruim 100 mil joen voor de aan- en afvoerwegen. De tekening geeft duidelijk aan hoe straks de verkeerssituatie zal verbeteren. Tussen de noord- en juid-oevers van Noordzeekanaal en IJ *al een vlotte verbinding tot stand komen. Wachten op de pon ten zal tot het verleden behoren. Stagnaties zullen tot een minimum worden teruggebracht, wat vooral het vrachtverkeer naar Zaandam (dat nu n°B gebruik maakt van de ponten bij de Hembrug) enorme kosten zal besparen. In de spitsuren was het geen uitzondering als men hier een uur moest wachten. Wat overigens niet betekent, dat de pon ten zullen verdwijnen. Zowel ach ter het Centraal Station als bij de Hembrug worden ze gehandhaafd voor de vrachtwagens met explosie ve ladingen en voor voetgangers en wielrijders. Ringweg Zoals uit de schets blijkt moeten beide tunnels aansluiting geven op een groots opgezet net van snelwe gen. Voor een deel is de uitvoering niervan nog toekomstmuziek. De aan- en afvoerwegen zullen weliswaar gelijk met de tunnels gereed zijn, maar de grote ringweg om de stad zal nog wel tenminste vijf jaar op zich laten wachten. Als die er eenmaal is, zal het doorgaande verkeer heel Am sterdam links kunnen laten liggen, wat uiteraard een aanzienlijke tijds besparing betekent. Zonder door de stad te hoeven zal men direct naar Den Haag en Utrecht kunnen rijden. De ring zal aan de oostkant over de Schellingwoude-brug lopen en aan de westkant door de Coentunnel. Coentunnel Wat de Coentunnel betreft: in ruw bouw is deze klaar. Op het ogenblik wordt gewerkt aa" bet wegdek, het afschilderen, de installatie van het ventilatiesysteem, het inbouwen van de wanden-sproei-installatie (die en kele malen per dag de muren schoon- sproeit) en het aanbrengen van een geheel nieuw verkeersgeleidingssys- Nieuw. omdat gebruik wordt ge maakt van een gesloten tv-circuit met camera's in de tunnel, die één man in staat stellen het hele verkeer (maxi- maal 60.000 auto's per etmaal) te re gelen. Ander novum: de wegdekverwar- ming bij de inritten. Door stroom te leiden door in het betonnen wegdek aangebrachte stalen netten, zal men de temperatuur van het beton bij vorst steeds zes graden hoger kunnen hou den dan de buitentemperatuur. In grote lijnen vertoont de nieuwe tunnel overeenkomst met de moderne Velsertunnel. Hij is vrijwel even breed (twee kanalen van 7,25 meter) en heeft eveneens zonwerende roos ters bij de inritten om de automobilist aan het tunnellicht te gewennen. Al leen de lengte verschilt: -587 meter tegen 768 meter van de Velsertunnel. IJ-tunnel Aanzienlijk langer wordt de IJ tunnel: 1039 meter. Eén van de rede nen, waarom Amsterdam er zoveel méér geld voor op tafel moest leggen dan het Rijk voor de Coentunnel. De IJ-tunnel wordt de duurste tunnel van Nederland ook omdat men bij de bouw op bijzondere moeilijkheden stuit. In de eerste plaats is het al geen eenvoudig kar wei het bestaande stratennet in de oude stad aan te sluiten op een ge heel nieuwe weg. Maar nog groter zijn de moeilijkheden bij de spoor dijk, oostelijk van het Centraal Sta tion. Deze moet worden gekruist, terwijl er per etmaal honderden treinen overheen rijden. Een ander probleem: de zachte grond van de IJ-bodcm. Om verzakken van de tunnel te voorkomen moeten eerst een kleine driehonderd palen (van 65 tot 95 m. lang) de grond in worden gedreven <een groot gedeelte zit er al in). Om die aa" de bovenkant met elkaar te verbinden was een enorme 30 m. lan ge. 7,5 m brede en 6,5 m hoge duiker klok nodig, waarin 25 meter onder water arbeiders onder 3,5 atmosfeer dTuk werken. Op het ogenblik is aan de noorde lijke oever al 100 meter tunnel in ruwbouw gereed, terwijl aan de zuid kant 3 elementen van elk dertig me ter op de bodem liggen. Ze zijn ech ter nog niet aan elkaar bevestigd. Verwacht wordt dat men pas eind 1967 zover zal zijn. dat men door de tunnel onder het IJ door kan lopen. Wat de breedte betreft, verschilt de [J-tunnel weinig van de Coen-tunnel Hij bestaat uit twee kanalen van elk 7 meter breedte. Ook hier zal het ver keer worden geregeld via een gesloten Met ongeduld wacht Amsterdam op de voltooiing van het miljoenen-pro ject. Al te lang heeft men moeten wachten. Heeft de uitvoering van het Coentunnel-project vijf jaren gevergd, als Amsterdam straks in 1968 zijn IJ- tunnel heeft, zal het dertien jaar ge leden zijn, dat de eerste paal de grond Inging. Oorzaak van deze lange duur was stopzetting van de bouw op last van de regering van medio 1957 tot eind 1961. Hard wordt nu gewerkt om die ver loren tijd in te halen, al weet men van tevoren, dat het zeker nog bijna drie jaar zal duren voordat het project ge- Gehoopt wordt, dat dan ook een flink stuk van de ringweg rond de stad gereed zal zijn. Want alleen dan zullen de tunnels volledig effect leve ren. Waarschijnlijk zal die weg nog voor 1970 klaar zijn. Vorig jaar is hij namelijk opgenomen in het rijkswe genplan. Of in dat jaar ook begonnen zal zUn aan de bouw van de derde tun nel. de Hemwegtunnel bij de Hem brug (voor auto's en spoor) is nog een vraag. De plannen liggen al vrijwel kant en klaar op tafel, maar het geld ervoor is er nog niet Voor lopig zullen Amsterdam en Zaan streek het met twee tunnels moeten NRC De deftige Nieuwe Rotter damse Courant heeft een hekel aan primeurs. Schreeuwerige nie koppen zal men er tevergeefs in ken. Het moet al heel groot nieuws zijn, wil de NRC er een kop over meer dan vier kolom aan spenderen. Donderdag gebeurde dat. Maar er was dan ook hot news te melden. „Prin ses Beatrix trouwt in Amsterdam met de heer Claus von Amsbergbe richtte het blad met vette letters Daar moeten de lezers van opgekeken hebben DEIN' HAAG Op uitnodiging van staatssecretaris ir. S. A. Posthumus (verkeer en waterstaat) komt volgen de week vrijdag de Zweedse minister verbindingen S. Olof Palme, naar land om te praten over vraagstuk ken van de zeescheepvaart. De volgen de dag brengt hij een bezoek aan de NTS in Hilversum, waar een Zweedse staatscommissie zich twee dagen komt oriënteren, i Akkers krijgen ammoniakprik HOOGEVEEN Enkele duizenden hectaren Nederlandse akkergrond krij gen dit voorjaar een ammoniakinjec- tie. Daarmee is een besmettingsmetho de, die in Amerika en Denemarken al lang wordt gebruikt, ook in ons land uit de proefperiode in het stadium van de practische toepassing getreden. Ammoniak bevat een stikstofgehalte van 82 procent, kalkammon-salpeter, dat tot nu toe wordt gebruikt. 23 oro- Door middel van een speciale in jector wordt de ammoniak in de grond gebracht. AMMAN In de Jordaanse stad Ma'an zjjn 57 mensen verdronken bij overstromingen als gevolg van zware regens. Honderden mensen zijn dakloos geworden. Bruggen en wegen werden vernield. Ziektemeldingen 28 procent meer dan in 1965 AMSTERDAM In de laatste week van februari (21-26 febr.) is in Amsterdam in vergelijking tot de voorafgaande week een lichte daling opgetreden in het aantal ziek meldingen. Er werden namelijk 48.400 nieuwe meldingen ontvangen tegen 49.300 in de week daarvoor. In de provincie Zuid-Holland en Zeeland nam het aantal ziekmeldin gen toe in vergelijking tot de vorige week. Indien de balans over de eerste twee maanden van 1966 wordt opgemaakt, blijkt dat gedurende die periode bijna Brand geen werk van pyromaan AMSTERDAM De brand in het r k. tehuis voor oude dames „Het Re- genboogsliefdehofje" aan de Tuinstraat, die bijna het leven kostte van een 62- jarige vrouw is niet het werk van een pyromaan geweest. Het brandpiket heeft dit na onderzoek vastgesteld. 330.000 ziekmeldingen zijn ontvangen. Dit betekent t.o.v. de overeenkomstige perio de van 1965 een toeneming van 28 pet. Deze cijfers hebben betrekking op circa een miljoen van de 1,5 miljoen werkne mers, verzekerd bij de vijftien bedrijfs verenigingen, waarvan het GAK. dat het vorenstaande meedeelt, de administratie verzorgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11