Leven wordt één procent duurder Lancering Kosmonauten HOE LANG NOG LEEG? In Uw trommelwasmachine voortaan NIEUWE RADION WITTER KAN HET NIET Nu het toch l^moet zijn, rook dan het allerbeste België krijgt wellicht een zakenkabinet Geen honds leven Noemt men dat WOENSDAG Q MAART 1966 Voorstel Europese Commissie -J De waterpolitie heeft gisteren tij- -*en« een surveillancetocht in de haven an de N.V. Kon. papierfabriek van {elder en Zn. het lijk gevonden van i W., schipper te Bemmel, die op 1 ebruari ter hoogte van Driel over bord was geslagen en verdronken. ■3- Ontvoerder van Engels meisje gearresteerd AMSTERDAM De ontvoerder van het 21- jarige Engelse meisje Marjory Hayes is gearresteerd. Het is de 54- ;arige koopman W. N. uit Oostzaan. Hij ïeeft geprobeerd, het meisje aan te randen. Toen zij zich hevig verzette, heeft N. haar in de donkere Beemster uit zijn auto gegooid. Overstuur klopte de Engelse, met een Nederlandse kennis op bezoek in ons land om het huwelijk van prinses Bea trix bij te wonen, bij een boerderij De gelarmeerde rijkspolitie kon uit haar verhaal aanvankelijk geen wijs worden. Later slaagde zij er n reconstrueren wat er maandagmiddag avond was gebeurd. Met haar Nederlandse vriend had het meisje kénnis gemaakt met de Oostzaanse koopman. Nadat zij in Zaandam hadden gegeten, reden zij naar de Amsterdamse binnenstad. Toen haar vriend daar even uitstapte om een parkeerplaats te zoeken, reed N. vol gas weg. Rijdende in de Beemster trachtte de koopman het meisje -m te randen. Via Interpol heeft de politie naar de reputatie van het meisje geïnformeerd. BRUSSEL De kosten van levensonderhoud zullen dit jaar met één procent stijgen, indien de voorstellen van de Europese Com missie voor de invoering van een aantal gemeenschappelijke prijzen voor landbouwprodukten worden aanvaard. De scherpste prijsstij gingen zullen boter en kaas onder gaan, waarvan de marktprijs met niet minder dan 34 procent om hoog zal gaan. De marktprijs voor rundvlees zal tien procent en die voor rijst 25 procent stijgen. Eur°Pese Commissie heeft voorge steld Nederland toe te staan door een tot eind 1969 in grootte afnemende subsidie de prijsstijging door boter en kaas gelei delijk te doen verlopen om in het bijonder het verbruik van boter niet in gevaar te brengen. Deze subsidie zal echter niet door het Landbouwfonds van de EEG worden gefinancierd, maar uit de Nederlandse schatkist moeten worden betaald. Een van de argumenten van de Europese Commissie is. dat de consument in ons land in dat geval toch al aan het einde van de overgangsperiode van het Verdrag van Rome van een kunstmatig lagere boterprijs kan profiteren. De prijsvoorstellen van de Europese Commissie houden in, dat op 1 juli 1967 of het daarna beginnende verkoopseizoen (voor melk is dit 1 april) gemeenschap pelijke prijzen voor alle zes EEG-landen van kracht worden voor melk. zuivelpro- dukten, rundvlees, suiker, oliehoudende! zaden en olijfolie. Aanvaarding van het niveau, dat de Europese Commissie voorstelt voor deze 1 prijzen zou behalve in Nederland ook in Frankrijk en België prijsstijgingen ver oorzaken, zij het In mindere mate. Prijs- TIJDSCHEMA Intussen hebben de EEG-ministers gis teren in Brussel overeenstemming be reikt över het tijdschema voor de vol tooiing van het gemeenschappelijke land bouwbeleid. Voor 1 juni van dit jaar moet een akkoord worden bereikt over de door de Europese Commissie voorge stelde „eenheidsprijzen" voor melk, zui- velprodukten, rundvlees, suiker, rijst, oliehoudende zaden en olijfolie. Voor 1 juli moet overeenstemming zijn bereikt over de regelingen voor de gemeenschappelijke markt in suiker, oliën en vetten en de aanvullende ge meenschappelijke regels voor het EEG- handelsverkeer in groenten en fruit. Minister Biesheuvel waarschuwde er gisteravond na afloop van de tweedaagse bijeenkomst voor, dat dit tijdschema nog geen garantie is dat over de inhoud ervan inderdaad een akkoord binnen de gestelde termijn kan worden bere-"'-' Geruchten in Moskou Geschaakte kleinen in VtW Z6S kinderhuis WAGENINGEN De twee door hun oma ontvoerde kinderen Carolientje (2) en Johan (1) zijn thans ondergebracht in het kindertehuis Lenteleven te Zeist. Iemand van de Raad van de Kinderbe scherming heeft met de jonge moeder (20) gepraat, die er tenslotte mee ak koord ging dat de kinderen, in afwach ting van een nieuwe beslissing, in het Zeister tehuis van het Leger des Heils zouden worden ondergebracht. Toen alles in kannen en kruiken was is de grootmoeder, mevrouw W., de kinde ren op hun „onderduikadres" gaan halen. Men neemt aan, dat ze ergens in Brabant vertoefden. Formeel zal, naar men aanneemt, pro 's verbaal worden opgemaakt over de gang van zaken, maar de kans is groot dat de zaak daarna zal worden gesepo- MOSKOU Volgens hardnekkige geruchten zijn de Russen van plan vol gende week zes ruimtevaarders tege lijk in de ruimte te lanceren. Ook wordt gezegd, dat men een ontmoeting zoals de Gemini 6 en de Gemini 7 zal trachten totstand te bren gen, zo werd gisteren uit Moskou ver nomen. Intussen draaien de twee ruimtehon den Veterok en Oegoljok nog steeds hun rondjess om de aarde. Zij hebben reeds het ruimteduurrecord van hun menselijke collega's Frank Borman en James Lovell (op enkele uren na veer tien dagen met de Gemini 7) gebro- (Van een onzer verslaggevers) ELST „Schande", roept de buurt. De huisvrouwen uit de nieuwbouwwijk Noord-West van het Betuwse Eist praten er nu al vele maanden over: het gloednieu we winkelcentrum met de negen galerij-winkels staat nu al bijna zeventien maanden zo goed als leeg en nog steeds moeten zij hun bood schappen doen in het ver gelegen dorpscentrum. Geen winkelier blijkt belangstelling te hebben voor het centrum. Eigenlijk zit iedereen in Eist er een beetje mee. De huisvrouwen én de gemeente, die al vele malen kri tiek heeft moeten aanhoren. Het volbouwen van de wijk verloopt te traag, werd gezegd. Allang hadden de 1000 woningen, die het plan omvat, er moeten staan. Maar op het ogenblik zijn er niet meer dan 600. En de Nederlandse Midden stands Bank, eigenaresse van het centrum, zit met de strop. Zij had gedacht al in november 1964 toen het bouwwerk klaar was, huurders te vinden voor de negen ruimtes. Maar de enige, die belang stelling bleek te hebben was een grootwinkelbedrijf, dat gelijk twee winkels voor zijn rekening nam. Daar bleef het bij. Ondanks het feit, dat twee makelaars werden ingeschakeld om de panden aan de man te brengen: zij stuitten telkens op onwil omdat geen enkele winke lier er brood in zag een zaak te openen in een wijk, die niet vol doende klandizie garandeerde. Kom nog maar eens praten als alle duL zend woningen er staan, zeiden zij steeds. De supermarkt blééf de enige, midden in de verlatenheid van de nieuwbouwwijk in aanbouw. De be drijfsleider zegt slechts: in het dorp worden betere zaken gedaan dan En wie is nu de schuldige. De middenstandsbank zegt: „er is geen enkele medewerking geweest van de gemeente. Er zijn nu 600 eenge zinswoningen klaar, over een paar maanden volgen er nog honderd, maar met de bouw van de 240 flats, die de wijk moeten volmaken, is nog niet eens een begin gemaakt. Alleen omdat de gemeente de grondprijs zover heeft opge schroefd, dat er vrijwel geen bou wers voor waren te vinden. Er is van de zijde van de bouwers gepro beerd een tussenweg te vinden door een ontwerp in te dienen voor een torenflat met liften, waardoor de hoge grondprijs per flat niet zo hoog zou komen te liggen. Maar dat werd afgekeurd door de ge meentelijke stedebouwkundigen. De flats hadden er allang moeten staan, maar is staat nog geen paal in de grond". De gemeente ontkent dit en schuift de schuld graag op het ver gunningenbeleid van minister Bo- gaers. We konden niet eerder bou wen omdat de rijksgoedkeuring uitbleef, zegt men daar. Ook ontkent men de grondprijs omhoog te hebben gedreven. Overigens hoopt men nu, dat alle moeilijkheden spoedig voorbij zijn. De vergunning kan binnenkort wor den verwacht. En daarop vooruitlo pend wordt deze of volgende maand begonnen met de bouw van het eerste van de zeven flatgebou wen, dat naar men hoopt nog voor het einde van dit jaar gereed zal zijn. Geleidelijk rullen dan ook de andere volgen. Data voor de voltooiing van de wijk durft men echter nog niet te geven. Dat het echter nog wel wéér een paar jaar zal duren voordat de laatste flat er zal staan, staat echter wel vast. En of de midden stand zioh zal laten trekken door die eerste paal en beloftes, valt te betwijfelen. De gemeente zegt: we zijn in onderhandeling met verscheidene zaken en het laat zich aanzien, dat het centrum binnenkort verhuurd zal zijn. Maar de huisvrouw gelooft daar niet in. Al té lang heeft zij het moeten stellen zónder winkels Bewakingsactie ter 31 zee tegen zenden van olie LONDEN Van gezaghebbende zij- Ie in Londen is gisteravond verno nen, dat Engeland van plan is een rotscheepse bewakingsactie ter zee in de lucht te beginnen hij de toe- Pen via de Indische Oceaan van igees Mozambique om eventuele entankers te weerhouden van het )eren van olie naar Rhodesië. jDe regering heeft voorts gewaar- :huwd, dat leveren van olie via een ijpleiding uit Mozambique voor alle etrokkenen ernstige consequenties du kunnen hebben. Maandag werd ge leld. dat men in Beira reusachtige lietanks installeert ten behoeve van e olievoorziening via een pijpleiding paar Oemtali. Er zou een Grieks schip 20.000 ton olie voor Rhodesië naar leira onderweg zijn. Een 21-jarige Duitser won met deze foto de eer ste prijs in de af deling zwart-wit van een wedstrijd die was georgani seerd door de zes landen van de ge meenschappelijke markt en Grie kenland en Tur kije. De jury had de moeilijke taak, deze humoristi sche foto op te diepen uit een stapel van meer dan vijftiendui zend inzendingen. Rotterdamse tanker ramt Belgisch schip UTRECHT De 554 ton metende olietanker Valkenswaard van de Ver. tankrederij in Rotterdam is gistera vond in het Amsterdam-Rijnkanaal in aanvaring gekomen met het Belgische motorvrachtschip Charles (1400 ton) dat grint vervoerde. De tanker ramde de Belg in de flank die onder de wa terlijn werd beschadigd. De Valkens waard heeft even aan de grond geze ten. maar is daarna toch doorgevaren. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Formateur Vanden Boeynants: De Italiaanse regering, een coali tie van christen-democraten, socialis ten, sociaal-democraten en republikei nen, heeft gisteravond met 173 stem men voor en 123 tegen het vertrouwen i de senaat gekregen. BRUSSEL De mogelijkheid van een voortzetting van de rooms-rode coalitie in België is gisteravond bij zonder klein geworden. Formateur Vanden Boeynants verklaarde na een nieuw interimrapport te hebben uitge bracht aan koning Boudewijn, dat hij „thans geen andere oplossing" zag dan de vorming van een zakenkabinet of van een rooms katholiek-liberale rege ring. Gistermiddag ontstond in de sinds 10 februari bestaande regeringscrisis een nieuwe situatie, doordat de socia listen zich bereid verklaarden verder te onderhandelen met de christelijke volkspartij, doch niet met de als for mateur optredende voorzitter ervan. De socialisten verweten Vanden Boey nants niet alleen de vorming van een nieuw rooms-rood kabinet door de rk demissionaire minister Segers te heb. ben verhinderd, doch ook dat hij zich met zijn ontwerp-programma ook tot de (liberale) partij voor de vrijheid en vooruitgang had gewend. Dit „ve to" tegen de formateur wekte grote TOKIQ In ean luxe-hotel in de Japanse hoofdstad kunnen honden voor ruim vijftig gulden per dag een leven als een prins leiden. Een eigen kamer met rustbank, particuliere tuin met vele boompjes, dage- lijks bad en een gevarieerd menu vormen de geneugten die de uitver- t koren viervoeters worden aangeboden. Dit hondenpaleis grenst aan een kliniek waar de dieren alle mid- J delen van de moderne wetenschap ter beschikking staan. Het perso- neel bestaat uit vijf jonge meisjes en twee dierenartsen. I Voor die dieren waarop de Japanse kok zijn talenten niet zal be- i proeven hondevlees wordt bij de Japanners hogelijk gewaardeerd bestaat een speciale begraafplaats waar iiun as na een rituele 1 plechtigheid wordt bijgezet. I Voor ongeveer honderd gulden kan men gedurende honderd dagen i gebeden ten behoeve van de overledene laten zeggen. En dan te be- i denken dat men het soms heeft over een honds leven DROP IN SN ELSLUITVER PAKKING Door de zó-open zó-dicht Venco- volop keus in allerlei heerlijke drop- zakjes blijft de inhoud stof- en vocht- soorten. En alles verpakt in die handige vrij. hóe vaak U ook presenteert I Er ie zakjes voor 50 cent VENCO DROP OM VAN TE WATERTANDEN Ed Swart, Europees kampioen in race-toerwagcns tot 1000 cc, heeft zijn sportcarrière zorgvuldig en zeer be wust opgebouwd, zoals ik gisteren ver telde. Even 'recies en systematisch heeft hij zijn plakboeken aangelegd en net zo uitgekiend en steen voor steen heeft hij letterlijk zich een zeer luxueuze en flinke woonruimte ge maakt. Hij woont boven zijn kantoor aan de Bezuidenhoutseweg. Een oud herenhuis door het bombardement van 1945 en door de tand des tijds tot een brokkelig, gescheurd, vervallen pand geworden. Beneden ging het nog wel, dat werd dus kantoor en boven stopte men het archief en ma- gazijnrommel weg. Maar Ed zocht kamers en bekeek het lekkende dak. de geschonden plafonds, en de grote ruimte eens nader. Als je nou toch een eigen lak boven je hoofd kan hebben? Eén kamer opknappen? Hij begon, bedacht zich toen dat de ma gazijnspullen en het archief ladingen stof verspreiden en vond daar een an dere plaats voor. Zocht een oude stucwerker, een timmerman enzo voort. Herstelde wat mooi oud was en gaf nieuwe lijnen en kleuren aan ou derwetse kamers. Zo heeft hij van amateur-eenling zijn in zijn jport zich omgeven door een team. E'vnals hij hebben alle zes leden een dagelijkse werkkring in de handel. Het zijn: Keiler, Swart. Van Osch. Veder. Jonker en Van Yperen Ze komen 'ii: in witte Fiats met een oranje dak. Eerst was het wit-donker- blauw, maar dat „deed" het niet op de baan. Ze iebbef een embleem en de naam SAS. Dat SAS is gekomen van de oorsprrnkelijke naam Scudiria Auto Swart. -naar Ed vond dat teveel op reclame l.jken en nu is het SAS zonder meer. „Waarom ren team?", vraac ik onnozel, als Je nou toch alleen in zo'r wagen moest zitten! Met bewonde- renswaardigsgeduld legt Ed Swart het met uit. De leden van zo'n team staan elkaar bij. ze kunnen nu het werk achter de schermen gemeen schappelijk uitvoeren. Als penning meester-manager hebben ze Hans Grimmelt, in het dagelijks leven di recteur van een reisbureau. Een team kan ook gemakkelijker sponsers krij gen. want het deelnemen aan de races is een kostbare geschiedenis. Als team is bovendien het medeleven vaji de fans op te vangen. „Dat alle Kleinigheden van je af genomen wo."den dat is belangrijk" probeert Swart me de situatie duide lijk te maken. „Grimmelt bijvoor beeld. die na de race direct aan komt dragen met een flesje limonade en om een trui over je natte rup te gooien. Dat heb je nodig". Ik kijk met een schuin oog naar de zeer welgevulde huisbar .Limona- plakplaatje: de auto's Wii tiger, en iller de Ed, SAS en de fans zSh2MH_ H) en trekt Ed Swart geregeld door "het land om te vertellen van de auto sport. Dat binnen in die auto het een en ander is eedaan om de veiligheid te verhogen. *>n bijvoorbeeld dat geer coureur het kan stellen zonder toegc wijde hulp van monteurs. Voor de -«agens van het team zijr twee monteurs voortdurend ir de Karei Molier en Paul Touw neter ze. Ze zijn nog jong. maar heel de lieve langer zomer hebben zij geer ogenblik tijd voor een aardig vrien dinnetje. Of dat vriendinnetje zou a) een heel begrijpend meiske moeter zijn. die wee; dat de wagens voor de gezelligheid '-omen. Nou zijn die monteurs ook weer niet te beklagen, want in één seizoen van drie maanden maakten ze neger buitenlandse -eizer de' „Ik rook niet. je hebt je longen honderd procent nodig. In de winter tijd drink k wel een borrel mee. matig, gehee onthouder ben ik niet. Maar zo'n maand voor het seizoen is dat enkele blaasje ook afgelopen Neem de Nürnbürgring. daar moe' je elke paar -fconden schakelen dat vergt een »norme concentratie Je kunt je gewoonweg niet permitteren om je cond: Ie ooi maar enigszins te verminderen. Het duizelt me in mijn stoei en ik richt mijn aandacht op de trofeeën: .Hoeveel zij i 'J er?' ..Dat weet ik echt niet Daai die plank is van .et zeilen, op die p.'ank van het ske'reren, daar die zilveren tulpen van de Tulpenralley natuur lijk. de bovenste plank van de toer- klasse.Er staan enorme kristallen bokalen bij en er is een zilveren pre senteerblad. Met een vaag gebaai ver ontschuldigt de kampioen zich: „En dan is er nog wat spul. bordjes en zo Die heb ik naai in gebruik geno men." Eindelijk zakken we weer af naar het kantoor. Twee jongens zitten gebogen over kleurige platen kijken nuin oog als Ed binnen komt. Maar hij plaatst de zaken in volgorde -an belangrijkheid, da* is: mij in mijn mantel helpen keurig uitlaten en dan... zal het wel handte keningen zetten worden... en dan ...weer gewoon het zakelijke werk Dat is auto's verkopen. Natuurlijk ontstemming in de diristelijke volks partij, die ziah in een verklaring onmiddellijk achter haar voorzitter schaarde. Overigens gaf Vanden Boey nants toe, dat ook een coalitie met de liberalen niet gemakkelijk te vormen zal zijn. Hongersramp in India afgewend NEW DELHI De Indiase minister van voedselvoorziening, Soebramani- an, heeft gisteren in antwoord op vra gen in het parlement gezegd dat een ramp als gevolg van een slechte oogst is afgewend door tijdige invoer van levensmiddelen en de hulp die uit het buitenland was ontvangen. Hij liet zich prijzend uit over deze hulp en verklaarde, dat er, ondanks het feit dat er magere maanden voor de deur staar\ geen mens van honger zal ster- Wanhopig meisje wil niet worden uitgehuwelijkt PARIJS „Ik wil niet terug naar mijn moeder. Ik houd niet van de man met wie ze me lieten trouwen. Alstublieft, help", smeekte gisteren de 16-jarige Syrische Moena Basma- gi functionarissen van het Parijse vliegveld Orly. Moena bevindt zich al sinds zaterdag alleen op de luchthaven, ten prooi aan wanhoop. Zij weigert zich te voegen bij haar echtgenoot in Vene zuela. aan wie ze door haar familie is uitgehuwelijkt. Zij had zaterdag na haar aankomst op Orly uit Da mascus moeten overstappen op een toestel naar Caracas, maar verstop te zich. De Franse immigratie-autoriteiten wil len het meisje wel voor twee nach ten ergens in de stad onderbrengen maar hebben als voorwaarde gesteld dat ze dan in het bezit is van een biljet voor de terugreis naar Damas cus. Tot dusver heeft echter nog niemand een kaartje voor haar gekocht. Twee maten In een en dezelfde krant (van 23 febr.) las ik „Dievegges uit goed mi lieu gearresteerd; ouders wilden geei uuucio wiiaen geen bericht in de krant", en zag ik een foto van een man, die weggeleid werd mislukte poging tot diefstal. r "'"""««e toi cneisiai. De jongedames stalen een groot be drag en dat moest doodgezwegen (Uit de waardering onzerzijds van het eerste door u genoemde bericht dat op 2 kol op psg 1 stond, moet het u duidelijk zijn geworden, dat ook wij het min of meer gevolg geven aan het verzoek van de ouders om „geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven" ons ongemotiveerd voorkwam red.) Protest (8) Onlangs zette ik 's middags de radio aan en het eerste wat ik hoorde was iemand die verschrikkelijk stond te vloeken, ja de ene vloek na de andere ging de ether in. Ik vraag me af: mogen degenen die de verzorging van radioprogramma's is opgedragen dit nu zo maar laten passeren. Tegen de man zelf zou ik willen zeggen (ook al zal hij dit wellicht nooit le zen): Man. stel nu eens dat God deed wat u vroeg, als God u eens verdoem de? Verder schaar ik me bij de velen die protesteren tegen „Zo is het", vooral als het gaat om ons vorsten huis. Fijn he, dat met modder gooien als een ander niets terug mag doen. Dat ook dit maar geoorloofd kan wor- zaak'8 VO°r eCn onbe^rijPeliJke Den Haag Mevr. A. Boevé Ouderen de dupe Wat wordt het vooral de ouderen tqch moeilijk gemaakt met al die wij zigingen in hpt tram-en busverkeer. En het einde is, naar ik vernam, nog lang niet in zicht Zo denk je een goede verbinding te hebben en ze is A. M. de Haan

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7