Eis twee jaar Naaldwijkse tegen ziener Russische aanval op vliegtuigenmarkt VOORJAARSBEURS vredenburg en croeselaan OP T Ome Jan hield discipelen in de ban met godsdienstige visioenen Verdachte gaf oplichting toe pt staatskas f 27.500 Lvoor 'Schermerhoorn Zwart Wit nu tegen Ajax Term „jodenstreken leidt tot conflict Voor f 6 miljoen: een vliegende kraan Demonstraties van monster machines 5 WOENSDAG 9 MAART 1964 V(*tJDAG MAART zaterdag maart Maart d'hsdag Maart "oïhsoag i Maart GEOPEND VAN 9-17 UUR - VOORDELIGE GECOMBINEERDE REIS/ENTREE BILJETTEN ZIJN OP DE STATIONS VERKRIJGBAAR lid Schenk won in Tromsö RUMSö Ard Schenk, Europees laatskampioen en tweede bij het we- pkampioenschap, blijft succesvol. De Noordhollander voegde dinsdag Tromsö opnieuw een duidelijke omf aan zijn machtige palmares toe henk won zowel de 500 meter (44.3) I de 3000 meter (4.40 9), Een krachtige ind sloot goede tijden al bij voorbaat t. Wereldkampioen Kees Verkerk be- ikte een vijfde plaats De uitslagen; 500 meter: 1. Schenk (Ned.) 44.3; 2. Stiansen foorw) 44.8; 3 Tveter (Noorw) 45.0; Sogge fNoorw) 46.7; 5. Guttormsen Joorw) 47.; 6. Verkerk (Ned) 47.1. 3000 meter; 1. Schenk 4.40.9; 2. Stiansen 4.41.7; Maier 4.47.6; 7 Verkerk 4.55.0 Eindstand: 1. Schenk 91.117 punten; 2. Stiansen Tveter 92.033; 5. Verkerk I Insl M ut e 38 ILRENNEN De Colombiaanse •lrenner Marco Narvas heeft gisteren Instanboel zijn- eigen duurrecord van uur met zeven minuten verbeterd, -jarige Navas vestigde in 1965 in het vorige duurrecord Agio ontslaat 87 arbeiders ieken hebben 87 arbeiders moeten 'tslaan als gevolg van de ingevoerde tchanisatie. Maatregelen voor de ge- aleP6®1"^611 zijn reeds getroffen. ROTTERDAM Twee jaar met aftrek eiste de officier van justitie gisteren voor de Rotterdamse recht- i bank tegen de 67-jarige Naaldwijk- se ziener J. P. S., beter bekend als! „ome Jan". Hij heeft in vijftien jaar| met séances zijn „discipelen" voor ruim 200.000 gulden opgelicht. Ome Jan hield zijn volgelingen in de ban met visioenen die hy zou zien van de heilige maagd Maria als moeder der zeven smarten. Ome Jan had bij die verschijningen', die hij meermalen zou hebben gezien, opdracht gekregen om van zijn volge lingen steeds grotere geldbedragen te eisen. Deze vrijwillige schenkingen had hij nodig om aan zijn privé-op- l'Minister antwoordt Kamerleden „Al eerder film f van Seip niet openbaar 2 DEN HAAG De ministeriële verantwoordelijkheid voor subsidië ring op het gebied van de kunsten IA niet zonder meer afgedaan mei ■*n beroep op de raad voor de kunst. rel hebben de bewindslieden bü arst beoordelen van de zuiver artis- eke aspecten van een subsidiever zoek in de regel de deskundige ad- 5;3.ezen van de raad opgevolgd. De "~tad voor de kunst adviseert de mi- ister bjj de vervulling van de taak, ie de overheid heeft met betrek- <Kans op tvat re»en "™D£ BILT De langgerekte gordel in hoge luchtdruk, die zich uitstrekt in de oceaan naar midden-Europa, I'.rplaatst zich iets naar he<t zuiden, aarbij vanmorgen met westelijke inden de mist en bewolking ge ldelijk van het westen uit werd rdreven. Morgen komt het weer 'er invloed van een nieuwe oceaan, ressie die naar het zeegebied tus- IJsland en Noorwegen koerst, hngezien het depressiecentrum op jruime afstand van ons land blijft. 1l het met de regen nog wel mee- tflen. Met westelijke tot zuidweste winden blijft gematigd zachte anlucht aangevoerd, waarin de eraturen ongeveer gelijk zijn aan vandaag. onderdag 10 maart: zon op 7.07, on- 18.35; maan op 23.29. onder 8.42. [Vrijdag M maart: zon op 7.05; onder 1.37; maan op onder 9.00. Maandag 14 maart: laatste kwartier HET WEER IN EVROPA tapporten hedenmorgen zeven uur éi gesteldh *z 5a regen d.-Limb. motregen elsinki h. bew. tockholm on bew openh. zw. bew berdeen onbew onden mist sterdam mist .emburg h. bew lis gh. bet loble h' mist mist Badrid ont alloroa ont Lissabon niet o i/lndstil 10 -5 vindstll 15 1 I king tot o.m. de filmkunst. De raad beperkt zich daarbii niet tot de artistieke elementen. Dit antwoordt minister Vrolijk (CRM) op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Algra (ARP)De film „Schermerhoorn" is mede uit de staats kas gefinancierd en wel uit de post „Subsidies en andere uitgaven" uit de staatskas ter bevordering van de kunst zinnige en culturele fjlm". De, riikssubr sidie bedroeg f 27.500. Minister Vrolijk zegt verder, dat al eerder een film van Martin Seip met een overeenkomstig thema als „Scher merhoorn" niet was toegelaten voor vertoning in het openbaar. Dat ge beurde in augustus 1965. Twee maan den daarvoor verzond de raad voor de kunst zijn advies inzake het sub sidieverzoek voor de film Schermer hoorn, aldus minister Vrolijk. Op schriftelijke vragen van de heer Willems (PvdA) over hetzelfde onder werp antwoordt minister Vrolijk, dat de film wel in besloten kring mag worden vertoond, als er geen betaling verlangd wordt. Het auteursrecht van de film, waaronder het beschikkingsrecht kan worden begrepen, berust bij de over heid. De minister menkt verder op, dat de centrale commissie voor de filmkeu ring haar eigen verantwoordelijkheid heeft voor het al dan niet voor openbare vertoning beschikbaar stellen van films. Het feit dat de film niet openbaar mag worden vertoond, kan volgens de mi nister niet van invloed zijn op de appre ciatie van het filmsubsidiebeleid. (Van onze R'damse redactie) dracht van Maria gehoor te geven: de wereld van de zondaars te verlossen. De invloed van Ome Jan, die bij zijn arrestatie in Rotterdam woonde was groot. Huwelijken werden ontbonden, bedrijven en huizen werden verkocht omdat ome Jan het wilde. De goedgelo vigheid deed iedereen de mond snoeren. Tot ome Jan zichzelf ook van zijn vrouw liet scheiden, op hemels bevel natuurlij». Toen lag voor hem de weg open om het bed voortaan te delen met zijn dienst meisje. Dat was voor enkele volgelingen te veel van het goede of zo men wilde het slechte. De dappersten stapten politie en deden aangifte. diens gezin gratis onderdak te verschaf fen en hem tot het einde van zijn leven van leeftocht te voorzien. Theo, die een nuchtere indruk maakt, moest tegenover de president toegeven: Dat huis waar ik in woonde en de tuin waar ik op werkte beschouwde ik als de tuin en het huis van Christus en Maria der zeven smarten. Ook al die andere zaken beschouwde ik als bevelen van de hemel, die via ome Jan aar werden doorgegeven". Film Op de rechtzitting werd gisteren tien minuten 'durende kleurenfilm toond, die een van zijn discipelen op Goede Vrijdag 1964 maakte van een sé ance. Op de film wordt ome-Jan, onder steund door twee vrouwen, de kapel zo goed als nieuwe woning in Naaldwijk binnengeleid. Voor een schil derij van Maria, met een door een dolk doorboord hart, valt de ziener ter aarde. ..De dienstknecht des Heren" zoals hij ook wel werd genoemd, staart In extase het schilderij. Een wonderlijke kracht werpt hem opzij. Zijn discipelen schuiven een kussen onder zijn hoofd, waarop bloedvlekken zitten. Dan wen telt ome Jan zich in voorgewende hevige krampen en pijnen over de grond alsof hij het lijden van Christus meemaakt. Op deze film staat ook dg 30-jarige Theo G. M. Lansdaal uit Naaldwijk. Deze Theo werd dooi;, de president van de rechtbank, in het'^eheel niet gekritiseerd om de toch wel absurde goedgelovigheid van hem en de andere „getuigen ome Jan". De lijdensweg van de tuinder is bepaald niet gering. ..Ik heb nu een totale schuld aan hypotheken en persoon lijke leningen van meer dan honderd duizend gulden" zei hij zelf. Hij kon geen verklaring geven van het achter. ege blijven van een aangifte nadat :en in juli 1964 het dubbele spel van ne Jan door kreeg. Ome Jan wilde er tegenover de presi dent dan zelf wel wat over vertellen. ..Tot 1952 of 1953 kreeg ik werkelijk ver schijningen en visioenen. Daarna niet toen ik me overgaf aan een zondig leven. Maar ik kon die mensen, die me steeds klemvast praatten met hun geloof mij, niet laten zitten. Ik geef toe dat ik toen steeds toneel speelde met die zogenaamde verschijningen". Ome Jan bemoeide zich ook heel erg met het per soonlijke leven van Theo. Hij moest een tuinderij kopen van zijn schoonvader, hij beval hem o.a. te trouwen met een bepaald meisje verbouwingen voor eigen kosten te laten verrichten, ome Jan en Requisitoir Na Theo komen nog meer getuigen aan het woord met wie de rechtbank korte gesprekken voert. Na een schor sing hield de officier van justitie, mr. D. de Jong zyn requisitoir, waarin hli twee jaar met aftrek eiste. „Het is wel een hoogst uitzonderlijke zaak die op het ogenblik aan het oordeel van de rechtbank is onderworpen", zo sprak hij. Aan het begin staat de leugen, dat hij openbaringen van het opper wezen kreeg, die erop neer kwamen dat er geld en goederen aan hem moesten worden afgestaan. Hoe is het mogelijk dat de slachtoffers door die man be goocheld werden, zo vroeg hij zich af. Zijn het domoren geweest? Neen, het zijn allemaal goedgelovige katholieken, die dachten dat ze gehoorzaamden aan de wil van de allerhoogste. Er was een sfeer geschapen in zijn huis van een klein rooms-katholiek bedehuis en in aanwezigheid van de gelovigen onder ging hij extases. Hij nam de houding van de gekruisigde aan en vertoonde wonden op zijn handen. Zo'n extase mee te maken was voor de gelovigen een gebeurtenis van de allerhoogste rang. Zij wisten niet, dat hij deze extase huichelde, dat de tekens van de doornen kroon door hem zelf waren aangebracht. In deze sfeer van godsdienstige devotie komt hij met zijn boodschappen voor gelovigen. „Levensmiddelen van prima kwaliteit", luidde een van de boodschappen „of geld voor de ver huizing, voor een auto. voor allerlei goederen". In het rapport van de zenuwarts wordt Ome Jan beschreven als een slim man netje dat zijn woordje goed kan doen. Overigens wordt hij ten volle toereke ningsvatbaar geacht. Er blijken intussen nog velen te zy'n, die in de man ge loven. Er is nog steeds een kring van vereerders. Verdediging Op 30 maart: (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Zwart Wit speelt de ere-wedstrijd ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe sportcomplex De Vaan op woensdag 30 maart niet tegen Feijenoord, maar tegen het topteam het Amsterdamse Ajax. De financiële voorwaarden die werden gesteld, bleken voor Zwart Wit accep tabel. Op de voorwaarde van Zwart Wit dat Ajax met tenminste zeven spelers van het eerste elftal moet aantreden, lieten de Amsterdammers direct weten dat zij behoudens blessures met het volledige eerste elftal zullen aantreden. Vanmorgen heeft Zwart Wit de toezeg ging van Ajax definitief zwart op wit gekregen. 5? Pellenaars contra Vyth (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM De Nederlandse sportwereld heeft er weer een conflict bij. Ditmaal in wielerkringen waar het tot een uitbarsting is gekomen tus sen de organisator van de Grote Prys van Nederland, Kurt Vyth, en de ploegleider van Televizier, Kees Pellenaars. Reeds lang bestond er tussen beiden een gespannen verhouding, doch de uitbarsting is gekomen doordat Pellenaars in een telefoongesprek met Piet Liebregts, de leider van de aan Vyth's fabriek verbonden amateurploeg, zou hebben gezegd, dat hy er niet over dacht zijn jongens te laten deelnemen aan een ronde, die werd georganiseerd door een man, die „jodenstreken" had uitgehaald met een ploeg van een vleeswarenfabriek na de Ronde van Nederland 1965. En die antisemitische opmerking wenst de heer Vyth, zelf van Duits-joodse af komst, niet te nemen. Haagse Schaakbond Rijswijk wees team Gem. personeel terug ,Een mislukt leven", zo kenschetste de pleiter, mr. M. Hooykaas de oud- schilder „De man leefde door ziekte teruggetrokken temidden van zyn gezin. Mr. Hooykaas twijfelde er niet of de man was aanvankeliik te goeder trouw. visioenen kunnen best het gevolg geweest zijn van de koortsdromen waar aan hij onderhevig was tijdens zijn ziekte en het isolement waarin hij ver keerde. Toen de visioenen niet terug keerden heeft S. niet de moed gehad ermee te kappen. Er waren krachten DEVENTER Maandag zijn in De venter de Nederlandse kampioenschap pen schoonrijden gehouden. De uitslagen luiden: Dames: 1 mevr. Rommelaar- Timmermans 'Enschede); 2 mevr. Bak ker-Kaan (Alkmaar): 3 mevr. Muntje- werf-Slikker (Oudesluis). Heren: 1 H. de Graaf (Schagerbrug)2 N de Waal (Zuidoost Beemster); 3 D. Nicolai (Berk hout). Paren: 1 J Hazelberg en mevr. Rommelaar-Timmermans 'Enschede- Stryden); 2 D. Nicolai en mevr. Bakker- Kaan (Berkhout-Alkmaar)3 H. de Graaf en mej. B. Kuit 'Schagerbrug), •w ..hllHIHHPIIIIIIIIIIlllililllli! 'I' Illliillllllllllil! IlllllllllllllllllllllllllllIlllllll j|Hl SCHIPHOL Zoals we reeds be- DEN HAAG In de achter ons lig gende week zijn er enkele beslissingen gevallen, welke reeds in het vat w In 1B heeft Rjjswyk er geen twijfel laten bestaan, dat dit tiental verreweg het sterkste is. Het team van het Ge meente Personeel, dat lange tijd een be dreiging was, Is met overtuigende cij fers teruggewezen, zodat al zou Rijswijk de laatste wedstrijd met 100 verliezen dc naaste concurrent met 100 win- i, Rijswijk de titel nu reeds in de wacht heeft gesleept. In deze groep heeft Schaakmat definitief de laatste plaats be- ■n keert dus terug naar de tweede klas. In 3D heeft het tweede 10-tal van HPSV beslag gelegd op de kampioens titel, een resultaat, dat al enige weken vrijwel vast lag, daar de ene grote over winning na de andere behaald werd. Het ook vrijwel zeker, dat de politie be slag gaat leggen op de wisselbeker voor het beste resultaat van alle deelnemen de 10-tallen. In 3A heeft Rijswijk 4 het succes van deze vereniging in het lopend sobaaksei- zoen nog vergroot, door in deze afdeling eveneens het kampioenschap en promotie te bereiken. De uitslagen van de afgelopen week ontketend die hij niet meer in zijn macht had. Er bestond kennelijk grote behoefte onder' bepaalde gelovigen een dergelijke man. Hij belichaamde het onmiddellijk contact van mens tot God, Niet alleen eenvoud igen hebben geloof gehecht aan zijn openbaringen. Er w priesters bij, een bisschop uit Afrika en zelfs een burgemeester". Sprekende over de rol van de rooms- katiholieke kerk in deze zaak zei mr. Hooykaas dat het hem verbaasde, dat dit vijftien jaar liet aanmodderen, ei echter zich te kunnen voorstellen dat een echt kerkelijk onderzoek naar de echtheid van de visioenen niet is ingesteld omdat uit de praktijk is ge bleken dat men hier meer mee ont ketent dan voorkomt. Men zou zo iemand een martelaar maken. Wat hij de parochiepastoors kwalijk nam was ?r in het geheel geen sprake was geweest van pastorale begeleiding. Men heeft nooit contact gezocht met de man". Eerste klas A: VoorburgMonster 73. BezuidenhoutEN/NEN 45 (voorl.); B: Belgisch ParkRLAC 2 64; Geodesie Wassenaar 5(4—4(4, Belgisch Park Schaakmat 73, Gemeente Personeel Rijswijk 214—714. RSC 2—Geodesie 414—414. Tweede klas A: Voorburg 2Justitie 6(4—3%, HSV—Vrivo 4(4—4(4 (voorl.); HCSV 4—Pomar 514414. B: Raadsheer/ Campanile 2Promotie 514414, RSC 3— Moerwyk 5 514414. PionaHaagse To ren 6(4—314. C: Scheve Toren—DCSV 2 9—i, Westerkwartier 2—DD 5 4—6, DCSV 2DD 5 4(45(4 D: Moerwyk 4Lierse 6—4. DSC 3—HCSV 3 6—4, RLAC 3— Moerwijk 4 3(44(4 (voorl.). Derde klas A: HPSV 3—AVA/1845 2 6(43(4, SIOGemeente Personeel 4 3(4—3(4 (voorl.); AVA/1645 2—Rijswijk 4 2(47(4. Moerwijk 8—Pomar 2 5(44(4. B: RSC 4—Standard 7(4—2(4; C: Belgisch Park 3Haagse Toren 2 6(4—2(4 (voorl.). Derde klas D: HPSV 2—RLAC 4 7(42(4. Raadsheer/Campanile 4PTT Den Haag 4(4—4(4 (voorl.). Vierde klas A-. EN/NEN 2Monster 2 3(4—6(4 (gewijzigd); Den HoornDSC 5 8(41(4. B: RSC 5Westerkwartier 3 6(4—3(4 (gewijzigd); RSC 5—Wassenaar 2 33 (voorl.); E: DCSV 3Gemeente Personeel 5 4—6 (gewijzigd). Mevr. Rommelaar Ned. kampioene schoonrijden De inleiding van het conflict ligt in het verleden. De „vleeswarenploeg" heeft nog een vordering op de heer Vyth van ruim driehonderd gulden De organisator van de Ronde van Nederland zegt echter het bedrag van de pryzen reglementair te hebben afgetrokken, omdat de bij de ronde gebruikte kleding niet werd gere tourneerd. Tot zover was het conflict oud. Inleg geld Het werd nieuw leven ingeblazen, toen de heer Vyth te kennen gaf de Televizier- ploeg graag in zijn nieuwe ronde te laten rijden. Hij vroeg echter een in leggeld van drieduizend gulden, hetgeen hij niet vroeg van de overige (buitenlandse) ploegen. De manager van de ploeg van Pellenaars, de heer R. van Rooy, wilde hierop niet ingaan. Via zyn ploegleider Liebregts. gooide Vyth een visje uit bij Pellenaars zelf. die daarop volgens Liebregts had gereageerd met de bovenvermelde uit lating. Tijdens de bijeenkomst waar de heer Vyth zijn nieuwe amateurploeg voorstel de. wenst hy niet in te gaan op de vraag waarom hy aan de ene ploeg wel inleg- geld vroeg en aan de andere niet Wel zei hij dat hij er nu niet meer aan denkt de ploeg van Pellenaars te laten deelnemen. richtten zullen op de luchthavens Schiphol en Zestienhoven Russische Mil-helikopters te zien zijn.Ze varië ren in prijs van f2 tot f7 miljoen. Het zijn dezelfde hefschroefvlieg- tuigen die vorig jaar juni een tus senlanding maakten in Eelde en Schiphol. Toen waren ze op weg naar de Parijse luchtvaart salon. Ze maakten grote indruk op het pu bliek. Het gaat echter niet alleen om vertoon, want daar kan de schoorsteen niet van roken. In de Sowjet-Unie bestaat een drin gende behoefte aan buitenlandse valuta. Men hoopt die te verkrijgen door op grote schaal te gaan exporteren en door het bevorderen van het toerisme Voor de vliegtuigverkoop heeft men een or ganisatie in het leven geroepen die be kend staat als Avioexport. Ze is er reeds in geslaagd ruim 1500 machines De Mi-6 werd aan Indonesië er geleverd. Het zijn echter niet alleen de landen achter het IJzeren Gordijn en de daar mee geliëerden die in de Sowjet-Unie hun inkopen hebben gedaan Met trots maakt Avio-export bekend, dat zij reeds uim twintig landen vliegtuigen voor civiel en militair gebruik hebben gele verd. Daaronder bevindt zich ook een A-15 zweefvliegtuig, dat aan de Neder landse firma Henezar N.V- werd ver kocht en binnenkort in het Nederlandse luchtvaartregister zal worden ingeschre- i Egypte Monster Op uitnodiging van deze Nederlandse koper zullen nu de Mil-hefschroef- vliegtuigen worden gedemonstreerd en, naar men hoopt, ook verkocht worden. De Russische helikoptercon- struoteur Mihail L. Mil, werkt sedert 1930 aan de ontwikkeling van auto giro's en hefschroefvliegtuigen. In 1951 werd zijn eerste machine bij de strijd krachten in gebruik genomen, waarna diverse andere ontwerpen volgden. De zwaarste daarvan is de Mi-6, die datie voor 120 passagiers erop kan bogen de grootste ter wereld te zijn. Nor maal staan in de 3,66 meter brede cabine echter 65 stoeien. De Mi-6 weegt bij de start 40 ton heeft een kruissnelheid van 250 km per uu.-. In de loop der jaren vestigde dit monster hefschroefvliegtuig diverse re cords, die internationaal werden erkend. Als men f 7 miljoen op tafel legt en genoegen neemt met een levertijd van een half jaar, komt men wel in het bezit van iets exclusiefs. Mocht dat echter een miljoen te duur zijn, en mocht men pas over een jaar plaats hebben voor een dergelijk luchtvaartuig, dan heeft Mil ook nog een vliegende kraan te bieden. Kraan Nadat Sikorsky In de V S. een zgn. vliegende kraan op de markt had ge bracht, volgde Mil dit voorbeeld. De Mi-6 diende als basisontwerp. Voor de kraan versie werd de Mi-6-romp afgeplat en het landingsgestel zó geconstrueerd, dat de lading met een max. gewicht van 15 ton daartussen en -onder een plaats kan vinden. Een deel van de romp bleef gehandhaafd, zodat er nog plaats is overgebleven voor 28 passa giers. De vracht, met een maximale af- met zijn maximale passagiersaccommo- meting van 20 x 10 x 3 meter, kan even- (Van onze luchtvaartmedewerker) lueel op een tussen de wielen aange bracht platform worden geplaatst Vakantie-problemen De bemanning van deze op een spin gelijkende Mi-10 bestaat uit drie per sonen en heeft een kruissnelheid van 180 km per uur. Mogelijk is het een middel om vakantie-problemen op te lossen, want tussen de poten van de Mi-10 kan met gemak een bungalow worden meegenomen Zodra men een mooie zonnige streek heeft gevonden zet de bemanning het vakantiehuisje neer en kan de familie de verblijfplaats in de romp van de machine verwisselen voor die in de meegenomen bungalow. Hiermee voorkomt men elke teleurstel ling, want het voldoet altijd aan de verwachtingen en als hei regent vliegt men maar een stuk verder. Naast de twee reeds beschreven reuze machines willen de Russen ook de 28- persoons Mi-8, voor een prijs van f 2 miljoen met een levertijd van negen maanden verkopen. Behalve voor het vervoeren van passagiers kan liet toe stel natuurlijk ook worden gebruikt voor vracht cn voor het transporteren van gewonden. Om het toestel op een een voudige wijze te laden en te lossen, heeft men de constructie zo uitgevoerd, dat de achterkant van de romp volledig kan worden opengeklapt. Verder ls de machine voorzien van een Her, die een last van 2(4 ton kan torsen. De rotor wordt, evenals die van de andere twee toestellen, voortgedreven door twee tur binemotoren en verschaffen het een kruissnelheid van 230 km/ Daarmee ls dh type één der snelste ter wereld. Belangstelling Gezien de uitzonderlijke prestaties van de toestellen wordt hun komst met veel belangstelling tegemoetgezien. Of zij ook in ons land verkocht zullen worden valt sterk te betwijfelen, aangezien alleen de KLM momenteel behoefte heeft aan een hefschroefvliegtuig voor Noordzee-ope- raties. De prestaties van de Russische machines gaan de eisen echter ver te boven en het is voor ons land vrij moeilijk, voldoende employ te vinden voor dergelijke monsterachtige machb nes. In uitgestrekte gebieden als in d« Sowjet Unie zullen ze zeker op hun plaats zijn. De Mi-10 (vliegende kraan) met een Moekouse stadsbus tussen het landingsgestel. Zesdaagse Ook onthulde de heer Vyth dat de zes daagse in de Europahal van de nieuwe R.A.I. te Amsterdam van 12 tot en met 17 december zal worden gehouden. Over de deelnemers aan dit spectakelstuk wilde hij nog niets zeggen. Wel zei hij te zijn benoemd tot directeur van de Nederland., se winterbaan en als zodanig ook een winterbaankampioenschap te willen orga niseren en voorts dat de sterkste koppels in Amsterdam aan de start zullen ver schijnen. Iets wat in twijfel werd getrok ken, omdat de eerste twee dagqn nog samenvallen met de voor de renners zeer intrekkelijkc zesdaagse van Munster. Dc amateurploeg die is verbonden aan het bedrijf van de heer Vyth in samen-i werking met een fabriek van „zoutjes" bestaat uit: Gerard Koel, Evert Dickhof, Henri van Rooy, Henk Luchies, Marinus Hoogerland, Frans v. d. Ruit, Leo v. Schalen, Peter v. d. Donk, René Pijnen, Adri van Hest, Leo Duyndam, Mat van Groezen en de Engelse amateurs Les West en Ray Barclay. Nog veel problemen voor zaterdagteam NUNSPEET De gisteravond in Nun- speet gespeelde oefenwedstrijden voor de samenstelling van het Nederlands zater dagelftal heeft nog geen klaarheid ge bracht in alle problemen. De T.C. zal voornamelijk moeite hebben met het vin den van een srhotvaardige aanvalsllnie, want al werd het 31 voor het bonds- team, erg veel houvast heeft men niet. Noord opende via Krans de score al na drie minuten dank zU een fout van de als back spelende Koelewljn. De gelijkmaker was al even goedkoop toen de overigens talentvolle doelman Kuik de bal even losliet. Het tweede doelpunt van de bondsploeg werd ge maakt uit een strafschop (v. d. Giesen) terwijl Groenendijk de derde'treffer voor zijn rekening nam. Zaterdag 11 uur zal de keuze-commis- e een uitbraak in de moeilijke materie doen. Zeker is wel, dat Van der Laan, v. d. Giesen, J. Nieuwstraten, v. d Her berg. Koelewijn, Visser en vermoedelijk ook dat Van der Lippe en Slagboom tot de selectiegroep zullen gaan behoren TAFELTENNIS Nederland verloor van Engeland ASSEN Het Nederlandse tafeltennis- team hoeft zich gisteren tegen het Engelse team uit de malaise-stemming, waarin het sinds de zoutloze ontmoetingen tegen de Beigen verkeerde, gewerkt. Er werd bijzonder attractief gespeeld, hetgeen echter niet kon voorkomen dat Neder land uiteindelijk met 4—5 verloor na aanvankelijk met 4—2 de leiding te heb ben gehad. Bij de Britten was de natio nale nummer één en gegadigde voor de Europese titel, Chester Barnes, een klasse apart. HU won drie partUen. De Leidenaar Gé Bakker opende de strUd met een 21—15, 21—19 zege op Tony Piddock, maar verloor van Gibbs <18—21. 21-19 cn 17-21) en van Barnes met 1321 en 921. Frans Schoofs ver sloeg Gibbs en Piddock en Bert Schoofs klopte alleen Gibbs. Liverpool klopte Honved LIVERPOOL Liverpool heeft zich dinsdagavond op eigen terrein geplaatst voor de halve finales van het toernooi om dd Europese beker voor bekerwin naars. De houders van de Engelse voet balbeker versloegen de Hongaarse ploeg Honved met 20, na een 10 ruststand De eerste ontmoeting tussen beide ploe gen was in een doelpuntloos gelijk spel geëindigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5