Nieuwe ILeidse Courant Linsterdam komt in feeststemming DERBY COLA DRINK Krijgen pessimisten toch ongelijk? trgen geen krant Oranje-balzaal als uit een sprookje reporter Bildzeitung at en danste mee Kees en Ard toch naar huwelijk KLM bleef niet te Djakarta Commentaren Siliwangi - divisie deed paleiswacht afdruipen Woensdag 9 maart 1966, 46ste jaargang ^«cteun Dr. E. C CHRISTELIJK-NATtONAAL DAGBLAD mijn Wert m teghtntpo»! I' krant van formaat Kantoren Leiden Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Morgen zullen we niet te klagen hebben over het weer. Is het op de tiende maart in de regel nog vrij koud, morgen zal de temperatuur in het westen ongeveer 9 10 graden bedragen. Een rug van hogedruk brengt wellicht enkele zonnige perioden. Een regenfront, dat vanavond Schotland bereikt, zal op zijn vroegst in de namiddag tot ons land kunnen doordringen. ag van morgen heeft geheel recht allengs het karakter m van een nationale feest- 'Q7© Tele bedrijven sluiten. De geven vrijaf. Winkels zijn He merk ^rant betreft, achten passend niet uit te komen: ZN N.vintoren zijn gesloten. En voor oJjjge1/ beloven wij een krant die Svaren waard zal zijn. DIRECTIE (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het zal morgen in de hoofdstad best eens anders kun nen lopen dan de pessimisten de laatste weken hebben voorspeld. Nu de dag van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg bijna is aangebroken, komt Amsterdam toch wel een tikkeltje in een feest stemming. Steeds meer vlaggen worden uitgestoken of als gevelversiering van gebouwen en huizen aangebracht, de foto's van het vorstelyk bruids paar, veelal met oranjelinten omhangen, vinden steeds meer in de etalages een plaats en een enkele Amsterdammer heeft zich nu al met oranje ge tooid. i EEG: prijzen iel hoger Pagina 7 IDlo r de dag van morgen testestp'dskinderen, gasten i nazaat van Amalia Och" Solms, foto's iw-en Pagina 9 t wee jaar geëist velgen „knecht des eren" erigoec pagina 5 dtfJcs L I üurKrers* examen doen en dan ichtenier€n' wordt het wellicht chtim de toekomstige artsen. Met ™ldere woorden: een wetsont- trp is ingediend om de ,,num- Drus olausus'' voor medische ^jdenten mogelijk te maken. Zie pag. 2- USLAND KOMT MET rzen-EUZENHELIKOPTER pagina 5 7io-5r Wellicht heeft de voorzitter van het Oranjecomité Amsterdam, de heer R. M. van den Berg van Sapa- roea, toch gelijk met zijn opmerking: Het hart van Amsterdam klopt warm voor ons vorstenhuis. Hij herinner de aan het bezoek van koningin Wil- helmina aan een Amsterdamse buurt die nu niet bepaald konings gezind genoemd kon worden. Maar, zo zei hjj, nooit is elders in Amster dam harder gejuicht dan toen daar. En misschien krijgt ook die Amster damse tramconducteur gelijk die op de vraag: „Wordt het donderdag druk?" van een niet-Amsterdamse passagier kort antwoordde: „Weet ik veel, maar we gaan feesten tot diep in de nacht!" Nog iets over de winkeletalages. Slechts twee voorbeelden: er zijn bijzonder fraaie. Men kan in de Kalverstraat een minia tuur zien van paleis Het Loo, zo zeld zaam mooi, dat iedere knutselaar, iedere doe-het-zelvor, er op slag verliefd op wordt. En in de etalage van een winkel tegenover De Munt staat in miniatuur de bruidsstoet opgesteld, compleet met gou den en glazen koets, paarden, ruiters, mi litairen, het geheel in de juiste kleuren om te stelen. GLIMP Op het ogenblik wordt aan de feeste lijke afwerking van het stadhuis en de Westerkerk de laatste hand gelegd. In de komende nacht gaan de bloemisten de raadszaal en het kerkgebouw versieren met duizenden bloemen en planten. De Dam is al gereed. De koninklijke gasten die de bruiloft bijwonen, worden daar door bij hun aankomst bij het paleis direct in een feeststemming gebracht vlaggen en wimpels en vanen aa masten. En ook de Amsterdammers men zich aan deze indrukwekkende Dam versiering. Vrijwel de gehele dag drom men ze in groten getale samen achter hekken in de hoop een glimp van vorsten, van de Koningin en de Prins, maar het liefst van het- bruidspaar op te vangen. En zolang zij hen niet te zien krijgen tu ren ze naar de matrozen schildwachten en marechaussees, die bijna bewegingloos op wacht staan. Hun wachten werd gisteravond wel ex tra beloond. Hare Majesteit de Konin gin en de Prins der Nederlanden bo den 250 gasten een diner aan in de Oranje-balzaal van het Hilton hotel. (Voor vervolg zie pag. 4 Een beelcl van het gala-diner gis teravond in het Amsterdamse Hilton-hotel. V.l.n.r. prinses Arm gardgroothertog Jan van Luxem burg, prinses Beatrix, Claus von Amsberg, koningin Juliana, koning Konstantijn van Griekenland en prinses Paola van Luik. —iddeii in de nacht uit paleis gezet Van een onzer verslaggevers) i'TERDAM De Rijksvoorlich- igsdienst heeft alles rondom het ïstelijk huwelijk tot in de puntjes regeld. Het is zo georganiseerd. kans van de verslaggevers 1 een primeur of exclusief verhaal goed als uitgesloten is. Maar één de reporters van de twintig sterke in Amsterdam aanwezi- van het Duitse boulevardblad 'zeitung heeft het toch versierd heeft zijn eigen verhaal. meldde zich gisteravond met deftig gezicht bij het Hiltonhotel, p, ondanks de strenge controle, waar naar binnen, mengde zich onder de •stelijke gasten en at heerlijk mee stAt vreemd hand die het vreemd vond. Na af- op van het diner liet deze reporter ch door een hofauto naar het paleis 50 de Dam vervoeren, waar hij weer, fi was hij de koning van Griekenland dl. de controle passeerde. En Bild- ^fitung was vertegenwoordigd op het hofbal, dat strikt besloten 'as m 9(ptinaskerd het middennachtplijk uur is deze brui- ""•ftsgast ontmaskerd en bepaald niet "itzinnig uit het Paleis gezet, die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken waren zeer Ze dreigden hem zelfs het land lit te zetten wegens het misbruiken fan het vertrouwen, dat hem was ge- Chonken, 3ag blijven >t is er niet van gekomen. Glimlachend j^ieeft hij de dreigementen aangehoord 1 Het was prinses Beatrix zelf die de jour nalist als een niet-geïnviteerde gast op merkte. De veiligheidsdienst van het koninklijk paleis verwijderde de Duit ser onmiddellijk uit de Balzaal, fouil leerde en verhoorde hem. Onopgemerkt door de belangstel lenden rond het y\msterdamse Amstelhotel liepen koning Kon stantijn van Griekenland en zijn gemalin gisteren tussen de Am sterdammers door om even wat frisse lucht te happen. Prinses Christina van Zweden bracht gistermiddag een bezoek aan de Utrechtse Vooriaarsbeurs. Zij was gaarne bereid even te po seren met een (Zweedse) camera in de houding. AMSTERDAM Naar wy vernemen komen Kees Verkerk en Ard Schenk morgen toch naar het huwelijksfeest. In laatste is hiertoe de mogelijkheid geschapen, doordat zy door een vlieg tuig van de Noorse luchtmacht dat deelneemt aan NAVO-oefeningen naar Oslo of Kopenhagen gebracht zullen worden, vanwaar zij door een ander toestel naar Nederland vervoerd zul len worden. Voor deze gang van zaken was toe stemming noodzakelijk van de Noorse wedstrijdorganisatoren, die volledig be grip hadden voor de situatie en zonder meer hun fiat gaven. Een en ander is een gevolg van de initiatieven van Klaas Schenk en de NTS. Johnson antwoordt de Gaulle: V S geven voorkeur aan terugtrekking leger WASHiNGTON President John son heeft de Gaulle laten weten dat zijn voorste] voor een radicale reor ganisatie van de NAVO een steek is in het hart van het bondgenootschap die een ernstige invloed kan hebben op de Frans-Amerikaanse betrek kingen. Uit Johnsons antwoord dat gisteravond werd gegeven, enige uren nadat de brief van de Gaulle het Witte Huis had bereikt, blijkt dat de VS liever hun militaire strijd krachten en bases uit Frankrijk te rugtrekken dan ze onder Frans be vel te plaatsen, zoals de Franse pre sident wil. De Gaulle is echter meegedeeld, dat Amerika met hun bondgenoten dit punt en alle andere NAVO-problemen die het Franse staatshoofd naar voren heeft ge- SINGAPORE Een DC-8 toestel van de KLM dat gisteren onderweg was naar Djakarta is later naar Singapore teruggekeerd. Een zegsman van KLM zei dat wegens berichten betogingen de bemanning het veiliger had geacht het vliegtuig niet in de nacht van dinsdag op woensdag op het vliegveld Kemajoran te laten staan. Ook tijdens de gebeurtenissen in Indo nesië enkele maanden geleden zijn zul ke maatregelen genomen, alsdus de KLM-zegsman in Singapore. UTRECHT Op een nogal verhitte vergadering van de Katholieke bond vervoerspersoneel in de Domstad gistermiddag een resolutie aange- nen waarin het bedrijfsgroepsbestuur wordt opgedragen bij de Nederlandse Spoorwegen tot een modelactie over gaan, wanneer voor 15 april geen over eenstemming over de cao mogelijk blijkt met de NS-directie Nieuw lekker pittig meesterlijk! bracht, zullen bespreken. De deur is dus niet dichtgeslagen voor onderhande lingen, vooropgesteld dat de Fransen willen onderhandelen. Tegelijkertijd hebben Franse auto riteiten in Parijs Amerikaanse en an dere NAVO-landen doen weten, dat Frankrijk voornemens is zyn troepen volledig aan het NAVO-commando te onttrekken. Dat zou betekenen dat twee Franse divisies en een aantal luchteskaders uit West-Duitsland zou den worden teruggetrokken. Volgens diplomatieke kringen zou Frankrijk daarna met West-Duitsland willen on derhandelen over een bilaterale rege ring om de troepen daar te laten. De Franse boodschap kwam voor de bondgenoten van dit land in de NAVO niet onverwacht. Men had er al rekening mee gehouden sinds de Gaulle op 21 februari zijn plannen had ontvouwd. Vandaar ook dat de Amerikaanse rege ring slechts vier uur nodig had om haar „voorlopig" antwoord op te stellen. Weersverwachting Kans op wat regen De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt, met plaatselijk enige regen of motregen. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Aanvankelijk zwakke, later matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). TROUWDAG Het zal morgen bij het huwelijk van kroonprinses Beatrix en de heer von Amsberg niet aan luister ontbreken. Het wordt met recht een vorstelijk huwelijk. Maar met andere huwelij ken heeft het dit gemeen, dat het wordt gesloten tussen twee mensen die elkaar hebben gevonden, van el- ktiar zijn gaan houden en die elkaar nu op heel bijzondere wijze tot steun en aanvulling willen zijn. Er is nog meer dat dit vorstenhuwe- lijk met andere huwelijken gemeen heeft. Want ook dit huwelijk zal ker kelijk worden bevestigd. Hetgeen wil zeggen dat het bruidspaar behoefte heeft, niet maar naar zichzelf, ook niet maar om zich heen, maar boven dien en vooral naar boven te zien. We behoeven het niet te vergeten! ook vorstelijke personen zijn mensen, en als zodanig van gelijke beweging als wij allen. Zou veel van de kritiek, zoals die de laatste tijd zo onbillijk is geoefend niet voor een deel hierop zijn terug te voeren, dat hieraan is voorbij gezien? Want wie aan deze eenvoudige waarheid voorbijziet, raakt spoedig teleurgesteld. Koningen en Prinsen, Koninginnen en Prinsessen, zij zijn mensen. Men sen ook in dit opicht dat zij, voor wat zij doen en voor wat zij zijn, en ze ker ook voor hun huwelijk, de zegen behoeven van Hem die de Heer der heren en de Koning der koningen is. Ook Koningen en Prinsen moeten kunnen knielen, moeten bereid zijn eigen afhankelijkheid te erkennen, genegen zijn diepere dimensie in het leven toe te laten. Het zal hun de moed geven om, bejegeningen van mensen ten spijt, de last en de ver antwoordelijkheid t dragen van 't ko ningschap in deze eeuw, het zal in hen het besef verlevendigen dat re geren met alle andere arbeid dit ge meen heeft, dat het in feite en in wezen dienen is. Het bruidspaar heeft moeilijke maanden achter de rug. Otfa in deze kolommen hebben wij wel de ver zuchting geslaakt dat het nu toch waarlijk wel genoeg was. Veel kri tiek had nauwelijks meer iets van doen met een eerlijk uitgedragen re publikeinse overtuiging. Van de bij ons bestaande vrijheid is vaak mis bruik gemaakt door lieden die het zo druk hadden met gdkritiseer en ge moraliseer van anderen, dat zij aan zichzelf en aan enige zelfonderzoek niet toe kwamen. Onder zulke omstandigheden ook de bruidsdagen te moeten vieren is een harde zaak. Maar 't bruidspaar moge weten dat er onder ons volk ook an ders wordt gedacht. Dat er respect is voor dc ernstige wijze waarop onze Kroonprinses zich op haar toekom stige taak voorbereidt. En dat het ook respect heeft voor de ernstige wijze waarop haar cchtgenoto van morgen zich zovele voor hem vreemde situaties vertrouwd heeft gemaakt. Het weet dat het zijn op rechte wens is onze Kroonprinses ge- I fckig te maken en haar tot een steun te zijn. Het koningschap in een eeuw die er een is van onbarmhartige openheid laat zich niet dan moeilijk verwe zenlijken. Wij moeten ons dat be wust zijn. Hier liggen plichten voor de bekleders ervan, maar evengoed voor ons allen. Ook een volk kan het koningschap tot een onmogelijke zaak maken. Het koningschap moet worden gedragen, maar op hun beurt moeten o<T de dragers van dit ko ningschap gedragen worden. Zoals wij allen elkaar moeten dragen: en elk dragen houdt een verdragen in. Hoe zouden we het kunnen als er niet de blik nar boven was en aLs er niet ook dat knielen was? Zij zullen er beide morgen zijn. 'n ster matras DJAKARTA Het terrein van de universiteit van Djakarta die door studenten bezet werd wordt streng bewaakt door de Siliwangi-divisie uit Bandoeng, die nog tien pantserwagens versterking ontving. Later kwam er sterke troep van Soekarno's paleiswacht ('t Trakrabitawa-regiment) opdagen en trachtte het terrein te bezetten, maai de Siliwangi gaf te kennen dat zij al een afdoende bewaking zou zorgen. Hierop trok de garde af. Drie leden de paleiswacht die in burger tracht ten de toestand van het terrein in te kening te brengen, kregen van de stu denten een flink pak rammel. Zij ge bruikt vervalste identiteitsbewijzen var studenten doch werden herkend aan hun soldatenschoenen. Gemeld wordt dat toen de studenten gisteren betoogden, zij gesteund werden door pantserwagens van de Siliwangi- divisie. Afgestudeerden van deze universiteit hebben het voorbeeld van Bandoeng gevolgd en een actiefront (Kasi ge naamd) gevormd om de elke dag te gen het kabinet betogende studenten en scholieren te steunen. Zij verklaren de drie hoofdeisen van de ontbonden Mo hammedaanse studentenbond Kami te steunen, namelijk verbod van de com munistische partij in het hele land, grondige hervorming van het kabinet met verwijdering van communistische en communistischgezinde leden, en on middellijke prijsverlagingen voor de eerste levensbenodigdheden. Zij is ook tegen de sluiting van de universiteit. Kasi is van mening dat dit verbod de rust niet zal doen terugkeren en zij verlangt dat Soekarno nu onverwijld de beloofde politieke oplossing zal bekend maken. De Verenigde Staten zullen scherp protesteren tegen de aanval van com munistische studenten die zelfs Mo- lotof-cocktails gebruikten op hun ambassade. Tienduizend Vandaag hebben tienduizend leerlingen van middelbare scholen een nog niet be waakt gebouw van het ministerie van lager onderwijs bestormd. Tien minuten later verschenen er militairen terwijl de scholieren bezig waren leuzen te schrij ven en riepen: Hang Soemardjo op (de minister). De troepen bleven toekijken en de betoging ging nog drie uur voort. Voor het ministerie van buitenlandse zaken staan drie tanks opgesteld en het hoofd gebouw van het ministerie van lager onderwijs wordt streng bewaakt. Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau dr. J. J. Brutel de la Rivière, adviseur inzake aangelegenhe den betreffende het medisch wetenschap pelijk onderwijs bij hebministerie van onderwijs en wetenschappen te Deo n uw trommeltje niet duur wol heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1