Menwe leidse Courant f MÉ Vliegrampen in Japan Ver. Staten en Engeland erkennen bewind Ghana en helikopter neergestort Pyromaan in Amsterdam OAE - conferentie gaat gewoon door 1EHC® N.v. U7?L</n Links mocht voorgaan in Den Helder GPV wipt leider van fractie in Groningen Weer verhoging aanslaggrens al 75jaar tHoogeHuys Ministerie bestormd in Djakarta Commentaren Twee straalvliegtuigen Zaterdag 5 maart 1966, 46ste jaargang Mroctoort t. DI6ME8 Koofdr*d«Ktmjr: Or. E. DIEME* CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „5t*ntv«itkk i« ghebl*VM n»»V> K«rt if teghenipoet I" Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 2—28 Bodegraven Telefoon 01726-2541. Vraagt brochure. KEUZE UIT VELE MERKEN. 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 uur TOKIO Japan is binnen 24 uur opgeschrikt door twee grote vlieg rampen. Zoals wij gisteren in een deel van onze edities al meldden stortte gistermiddag een Canadese DC-8 neer bij de landing op het vliegveld van Tokio. Hierbg kwamen 65 mensen om het leven. Vanmorgen stortte op de besneeuwde helling van de Foeji-vulkaan een Boeing-707 van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC neer. Het aantal doden bij deze laatste xamp is nog niet bekend. Er zouden 130 passagiers en bemanningsleden in hebben gezeten. Vorige maand deed zich in Japan iok al een ernstig vliegtuigongeluk roor. Een Boeing 727 van een Ja- >anse maatschappij stortte toen neer n de Baai van Tokio, waarbij alle 33 inzittenden om het leven kwa men. Ook deze ramp leverde vandaag hog een ongeluk op. Een helikopter die naar wrakstukken van dit ver ongelukte toestel zocht, is vanmorgen boven de Baai van Tokio neerge stort. Van de vijf bemanningsleden konden er twee worden gered, j Over het vanmorgen gebeurde onge- Alles wijst erop AMSTERDAM Nog sterker is het vermoeden geworden dat bij de brand in een woning aan de hoofdstedelijke Betamiëndwarsstraat, vorige maand, die zes levens eiste, opzet in het spel was, nu gisternacht brand is uitgebroken aan de Van Ostadestraat. In deze woning woont de moeder van de vrouw, die bij de eerste brand om het leven kwam. Ook ditmaal ontstond de brand in het trappehuis. Met petroleum en een stapeltje kranten moet de brand gesticht zijn. De dader is echter nog steeds onvindbaar. Zijn werkwijze is vrijwel overal dezelf de geweest. Zowel in de Dijkstraat als in de Nieuwe Hoogstraat, de Wagenaar- straat en de Van Ostadestraat heeft men petroleum en lucifers gevonden bij de huisdeur. In de Bethaniëndwarsstraat heeft men die niet kuninen vinden omdat het trappehuis volledig was uitgebrand. De brand in de Van Ostadestraat werd gisternacht om kwart voor drie ontdekt door mevrouw Simons, een van de be woonsters varv het drie verdiepingen tellende pand. Zij werd wakker doordat 1 in de gang licht brandde. Ook had zij een deur horen dichtslaan. Op haar gegil kwamen ook de andere bewoners raar beneden. Zij slaagden erin het vuur te doven. Vermoed wordt dat de pyromaan ope reert met een bromfiets. Mevrouw Si- mons zegt een brommer te hebben horen wegrijden. Ook bij de ontdekking van het brandje aan de Wagenstraat is een bromfiets gesignaleerd. liNMMnniM VOLAUTOMATISCHE luk met het Britse BOAC-straalvlieg- tuig was bij het ter perse gaan van ons blad nog weinig bekend. Er is niet veel kans op overlevenden. Meer dan 100 lijken zijn al geborgen. Het toestel, dat van Tokio op weg was naar Hong- Kong stortte honderd meter beneden een weerkundig station neer. De wrak stukken zouden over een afstand van 20 kilometer verspreid liggen. Er zouden zelfs delen in een naburige stad terecht zijn gekomen. Het toestel kwam terecht op een bos dat gelijk in brand vloog. De politie heeft inmiddels kleren gevonden met BOAC-insignes, die van de bemanning moeten zijn geweest. Ook werden de wrakstukken Engelse tijdschriften gevonden. Gisteren stortte bij de landing 'op het vliegveld van Tokio een DC-8 Canadian Pacific Airlines neer. Hierbij verloren 65 mensen het leven. Negen overleefden de ramp en moesten zwaai gewond in ziekenhuizen worden opge- De DC-8, die van Hongkong op weg was naar Vancouver, raakte bij de tus senlanding in Tokio de landingslichten. Daarop stortte het neer op de dijk die de afscheiding vonmt tussen de landings baan en de Baai van Tokio. De passa giers werden uit het toestel geslingerd. Enkele inzittenden zagen kans uit het toestel te kruipen voor het in brand vloog. LONDEN Na een aantal Afrikaanse landen hebben nu ook Verenigde Staten alsmede Engeland, als een van de eerste van de grote Westeuropese landen, het nieuwe bewind in Ghana, dat na de afzetting van president Kwame Nkroemah de leiding in handen heeft genomen, erkend. In een verklaring van het minis terie voor de betrekkingen met het Gemenebest werd gisteren gezegd, dat het besluit om de nationale be- op uw schaaltje niet duur we! heerlijk Weersverwachting Zonnige perioden De Bilt verwacht tot hedenavond: In de ochtend nog op enkele plaatsen mist. Overigens zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Middagtemperaturen van 8 gra den vlak aan zee tot ongeveer 10 gra den elders. ling uit, dat de heer Laning was gekozen als Kamerlid van het G.P.V. In deze functie bracht hij tijdens de kabinetsformatie een be zoek aan de Koningin, We zien hem hier op het bordes van het paleis. De officiële telling, die later volg de. maakte echter uit, dat de heer Laning de kiesdeler net niet had gehaald. DEN HELDER Maar waarom hebt u links dan ook niet voor laten gaan, kon men vandaag zeggen tij- denens de proef „links voorrang" die vijftig automobilisten in speciaal daarvoor afgezette stadswijk hebben gehouden. Uitgebreid heeft men afwisselend rechts en links voorrang gevend het nieuwe systeem beproefd. Tellers en anderen deden nauwgezet waarnemin gen, waaruit men later conclusies hoopt te trekken. De test onder auspiciën van het spe ciale comité onder voorzitterschap van jhr. ir. S. Laman Trip zal waarschijn lijk op de televisie komen en wel op 12 april in een nieuwe rubriek van de VPRO. die „Wereld op wielen" heet. De deelnemende automobilisten (fiet sers, brommers en motorfietsen kwa men er nog niet aan te pas) waren speciaal tegen eventuele schadelijke ge volgen verzekerd. L. P. Laning geen kandidaat meer GRONINGEN Het Gereformeerd Politiek Verbond heeft zijn fractie leider in de gemeenteraad gewipt. De heer L. P. Laning, die 1" jaar lang onafgebroken lid van de raad is, zal na de verkiezingen in juni niet terug keren. Want donderdagavond hebben de leden van de kiesverenigingen Gro ningen en Helpman hem niet 91 tegen 14 stemmen van de kandidatenlijst af gevoerd. De kiesverenigingen hebben het trouwen in de fractieleider opgezegd, dat hij zes keer heeft gekerkt bij ds. A. v. d ZieL Het bestuur van het G.P.V. ach» dit ontoelaatbaar voor iemand, die een vooraanstaande plaats inneemt in de partij. Men gaat van de gedachte uit, dat de groep van ds. Van Ziel op het ogenblik een „scheurkerk" is. Het G.P.V. heeft een sterke kerkelijke binding. De heer Laning geeft een verkeerd voorbeeld, aldus he* G.P.V. Gesprekken hierover hebben geen resultaat gehad. In het verleden heeft deze kwestie ook reeds gespeeld. Omdat de heer Laning een open karakter van de partij bepleitte, is hü uit de verbondsraad getreden. Desgevraagd deelde de heer Laning ons mee, dat hij na de laatste ontwikkeling bij de komende verkiezingen geen stem mingswinst van het G.P.V. verwachtte. Dat valt concreet op te maken uit de vele reacties, die hij reeds heeft ontvan gen. De heer Laning kon nog niet de vraag beantwoorden of hij lid zou blijven van het G.P.V. Dat men hem het vertrouwen heeft opgezegd is voor de heer Laning een zeer ernstige zaak. Het G.P.V. heeft in de Groningse raad twee zetels. De heer Laning zal worden opgevolgd als fractie leider door de heer B. Hamming. vrijdingsraad als de wettige rege ring van Ghana te erkennen is geno men na een verzoek om erkenning, dat werd overgebracht door de am bassade van Libanon in Londen. In tussen zijn ook West-Duitsland en België tot erkenning van het nieuwe bewind overgegaan. Dat Kwame Nkroemah nu president van Guinee is geworden, houdt niet in dat president Sekoe Toere van het po litieke toneel zal verdwijnen. Volgens Abdoulay, de Guinese ambassadeur in Addis Abeba, zou Toere „de leiding van het "land aan Nkroemah hebben toevertrouwd maar zelf zou hij presi dent van Guinee zijn gebleven". Op het Franse ministerie van bui tenlandse zaken beschouwt men deze gang van zaken als een poging Nkroe- mahs aanzien in het buitenland wat te vergroten. In Guinee zal een en ander nauwelijks praktische gevolgen hebben. meent men. let nieuwe bewind in Ghana heeft besloten de Ghanese Ambassade in Gui nee te sluiten en de diplomatieke ver tegenwoordiger van Ghana in dat land terug te roepen. De nieuwe machtsheb bers eisen dat de Guinese militairen die de ambassade in Conakry bewaken, worden teruggetrokken. OAE gaat door DEN HAAG De aanslaggrens voor de inkomstenbelasting, thans f 12.000 zal verder worden verhoogd, echter niet meer in dit jaar. Dit deelt minis ter Vondeling mee op schriftelijke vra gen van het socialistische kamerlid Van Urk. Wachtkamers niet voor militairen verboden DEN HAAG Wachtkamers op sta tions zijn geen verboden terrein voor militairen. Maar op kleine stations kunnen de omstandigheden het nodig maken, b.v. als er veel militairen zijn, deze rechtstreeks naar het voor hen bestemde perron te sturen. Minister De Jong antwoordt dit op vragen van het Tweed-Kamerlid Hoek stra (comm.) n.a.v. gebeurtenissen op het station Ede-Wageningen, waar dienst plichtigen uit de wachtkamer werden verwijderd. Ook toen was de grote hoe veelheid militairen reden van de maat regel. ganisatie voor Afrikaanse Eenheid, die sinds maandag in Addis Abeba (Ethio pië) wordt gehouden, hebben inmiddels besloten hun werkzaamheden voort te zetten niettegenstaande het feit, dat tot dusver reeds zeven delegaties zich heb ben teruggetrokken en twee landen (Mauretanië en Kongo-Brazaville) niet aan de conferentie deelnemen. Zoals ge meld trokken deze landen zich terug wegens erkenning van de nieuwe ders in Ghana. Een Westduitse journalist, die onder het regime van president Kwame Nkroemah tot veertig jaar gevangenis straf werd veroordeeld, zal maandag worden vrijgelaten. De journalist, Lutz Herold, werd vorig jaar november ver oordeeld omdat hij brieven en geld zou hebben gebracht naar leden van d< Ghanese oppositie die in het buiten land verblijven. Zondagdienst voor militairen op 10de DEN HAAG Militairen zullen don derdag 10 maart dienst doen als op zondag. Er worden dus geen oefenin gen gehouden, wel noodzakelijke diens ten zoals vlagdiensten. appéls e.d. Op de ochtend van de 10-de worden in de kazernes wel feestelijke vlaggenparades gehouden. Vandaag u-eer een reportage van Link van Bruggen op pagina 9 In de mijnwerkerscafeetjes van de Limburgse dorpen spreekt men dagelijks over de dreigende sluitingen die een einde zullen maken aan de wel vaart van onze zuidelijkste pro vincie. De kompels hebben zich bij de harde feiten moeten neer leggen, maar ze zien de toekomst toch niet zonder vertrouwen tegemoet. Zie in ons Zondags blad het verhaal over deze onaf wendbare ontwikkeling. Kamermuziek: geknoei in de handelingen pagina 5 Veertig tot vijftig uitzend bureaus hebben zich in de afge lopen tien jaar een solide positie opgebouwd, die regelrecht ver band houdt met de krapte op de arbeidsmarkt. In ons Zondags blad het verhaal over deze jonge „industrie". Koninklijke familie naar Amsterdam zie pagina 5 De grote dag voor prinses Beatrix en haar bruidegom Claxis von Amsberg nadert. De bruidsdagen waren al vol met gebeurtenissen, van het Haag se ondertrouwfeest tot de aan bieding van het nationale ge schenk (vandaag) toe, al wis ten bruid en bruidegom ook nog tijd te vinden voor „ge woon" werk: de Prinses voor ie Europese werkgroep, de heer von Amsberg o.o. met zijn kennismakingsbezoeken aan leger en vloot. Terztfde van alle pracht en luister deze hui selijke foto, die Eddy Posthu- ma de Boer exclusief voor ons blad maakte. Man bedreigde president Johnson PHILADELPHIA Op het station in Philadelphia hebben FBI-agenten gis teren in een trein die op het punt stond naar Washington tc vertrekken de 27-jarige Newyorker Oswald Pick gearresteerd op beschuldiging van be dreiging van het leven van president Johnson. Wordt de man schuldig be vonden dan kan hij worden veroor deeld tot levenslang. De dreigementen waren geuit in een telefoontje aan het hoofdkwartier van het FBI in Washing ton. Piek gaf een nauwkeurig signalement van zichzelf. Hij zei dat hij ontslagen was bij de luchtmacht en drie maanden in psychiatrische inrichtingen had ge zeten. Ontvoerd Frans kind terecht PARIJS Een acht dagen oud kind an een Algerijnse mijnwerker in de Franse plaats Lens, dat drie dagen geleden werd ontvoerd, is gisteren teruggevonden. Het kind Massera ge naamd, werd bij de moeder van de vrouw die het had ontvoerd aange troffen. Enige uren daarna kon de po litie de daderes bij de Belgische grens arresteren. Met haar moeder had zij de Algerijnse overgehaald mee naar een winkel te gaan, voorgevend sociaal werkster tc zijn die haar wat linnen goed wilde schenken. Toen dc Alge rijnse uit de winkel terugkwam was de kinderwagen verdwenen. De vrouw hjeld zich daarna twee dagen in Bel gië schuil Bij haar terugkeer werd zij aan de grens herkend. MORGEN Morgen is het de zondag die vooraf gaat aan het prinselijke huwelijk. Het verloofde paar heeft maanden lang veel te verwerken gekregen. Gebruik makend van de massamedia waarover de mens in deze tijd zonder altijd de daarvoor nodige wijsheid te bezitten de beschik king heeft, hebben velen zich maan denlang gedragen op een manier die terecht wrevel moest wekken. Ook de nadering van de trouwdag zelf heeft daarin weinig verandering kunnen brengen. Satirische geesten demonstreerden eigen armoede door steeds maar weer op het huwelijk terug te komen. Straks, hopen wij, mag dit alles voor bij geacht worden. En intussen wordt het morgen dan de zondag die aan het huwelijk voorafgaat. Het ligt voor de hand dat dan in de kerkelij ke bijeenkomsten ook over dit hu- weliik hoger zegen wordt ingeroepen. De mogelijkheid dit te doen stemt ook nu de mens dankbaar. WH leven niet maar in het platte- vlak van deze aarde. Er kan in ons leven diepte en dimensie worden ge bracht, zodra we eigen beperktheid en afhankeliikheid erkennen. En aan die zegen hebben ook deze beide mensen behoefte voor straks en voor heel hun verdere leven. Meer dan aan laatdunkendheid. Die zou .iuist daartegenover eens tot zwij gen kunnen komen. WISSELVALLIG De liberalen blijven tobben met hun vriiheidsheerip. Niet zo best voor een Dartii die de vriiheid tot zelfs in baar naam heeft geschreven. Eerst heette het, dat liberale politi ci gevolg moesten geven aan uitno digingen van het vorstenhuis. Daar over ontstond wat deining, het werd in striid geacht met de vrijheidsge dachte. Alsof iemand die op een par- tiiliist gekozen wordt daarmee al niet een stukje individuele vrijheid laat schieten. Stellig ook wat algemene bureerliike gedragsregels betreft. Geschrokken echter als men is van de ontstane deining, wordt nu snel teruggekrabbeld en wordt alles een misverstand genoemd. Toch niet zo'n misverstand, of het kon blijkbaar uiterst gemakkelijk ontstaan. Ieder is nu nlotseling weer ook in dividueel vrii, zelfs jegens uitnodi gingen als waarom het in dit geval ging. Of dat nu echter weer in libe rale kring algemene waardering zal vinden? Volgende week duizendste munt in Serooskerke? SEROOSKERKE Als wij de opti misten moeten geloven wordt er volgen de week in Serooskerke een mijlpaal be reikt, d.w.z. de kans is groot dat volgen de week de duizendste munt wordt opge graven. De totaalstand bedraagt nu 938. De laatste dagen is er gezocht rn de kel der van boer Christiaanse. Deze kelder was destijds gevuld met grond van de goudakker. Er kwamen nog maar liefst 114 munten uit. Weer goedkope koelhuisboter DEN HAAG Er komt binnenkort weer goedkope koelhuisboter op de markt. Minister Biesheuvel wil daar voor uit regeringsopslag vijftienhonderd ton bestemmen. De prijs zal ten hoog ste f 1.20 per pakje mogen zijn. Eind maart, begin april zal de goedkope roomboter beschikbaar zijn. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING JSgLiSS: wus bestormd, maar werden in bedwang volk") Het station zou gehouden door militairen, die waarschu-studenten van de technische Ló ï°°i ÏHSt "«■«rert.nlS zij het ministerie Zij bekladden de„v.uv muiM. steries met leuzen tegen het communisme eisten dat minister Soebandrlo voor een buitengewone krijgsraad zou verschijnen. Beweerd wordt dat de minister van lager onderwijs, Soemardjo, communist is. Het blad der strijdkrachten heeft uit zendingen opgevangen van eCn geheime zender met de roepnaam „Ampera" (een oaiiuoeijg aie ai buitenlandse zaken, j trouwbaar noemen. belde minis- Volgens berichten op Singapore roept de geheime zender „Stem van vrij Indo nesië" om, dat rood China wapens zendt aan communistisch gezinde organisaties In Indonesië. Het station beweert dat het ..ergens op Java" staat, is tegen het com munisme en tegen Soekarno. Het meldt dat alle havens thans onder streng toe zicht staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1