Nieuwe Leidse Courant Nkroemah nu president van naburige Guinee Pracht en praal bij diner bruidspaar in Prinsenhof Toere: Terwille van volk van Ghana en Afrika Piano's In Addis Abeba: zes delegaties liepen weg „Met Koekoek gaat landbouw failliet'" Nog geen goedkeuring ingediende contracten Claus proefde Leidse sfeer Commentaren Van der Leek in Zweden verongelukt Na het koffie eten toe Luitenant dodelijk geraakt door vliegtuig Den Uyl bracht zwaar geschut in stelling Vrijdag 4 maart 1966, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMEft Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEt CHRfSTElIJK-NATKWAAl DAGBIAO nH|n kerf in teghenepoet I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 „h ar gamemag worden vertoond LONDEN De Britse raad voor de filmkeuring heeft bepaald, dat de door de BBC oorspronkelijk voor de televisie vervaardigde documentaire „The war game", die de gevolgen van een aanval met kernwapens op Enge land laat zien, in mei in de Britse bioscopen mag worden vertoond aan personen boven de zestien jaar. De film mocht niet over de televisie worden uitgezonden omdat hij te gru welijk werd geacht. Dominee Kater heeft onlangs nog in zijn wekelijkse causerie voor de radio gepleit dat deze film wel voor de tele visie moet worden vertoond opdat de mensen een indringend beeld krijgen van de gruwelijke gevolgen van atoomoorlog. en vele andere merken vindt U bi, BOOT - BODEGRAVEN ongel- en pianohandel Kerkstraat 2-28 - Tel. 01726-2541 Tevens uitgebreide collectie Elektronische Orgels (10 meikem) o.a. HAMMOND, LOWREY, EMINENT, SOLINA, PHILICORDA enz. Vraagt brochure. Roestvrije kooi chuiflade dkoper ƒ19.75 FAMA heeft 't beter ACCRA De vorige week afgezette president van Ghana, Kwame Nkroemah, is nu staatshoofd van het naburige Guinee. Volgens de reizende ambassadeur van Guinee, Diallo, is president Sekoe Toere afgetreden „voor het volk van Ghana en het volk van Afrika en niet voor Kwame Nkroemah". Dit is naar zyn mening de wens van het Guincese volk. Diallo zei op een persconferentie dat, aangezien Nkroemah nu staats hoofd is van Ghana en van Guinee, de Guinese delegatie op de confe rentie van de organisatie voor Afri kaanse eenheid (die in de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba wordt gehouden) nu ook Ghana vertegen woordigt. Diallo noemde de nieuwe Ghanese re gering „een speelbal van de imperialis ten". Guinee zal een conferentie waarop ook vertegenwoordigers van het nieuwe Ghanese bewind aanwezig zijn, niet bij wonen. Toelating van deze afgevaardig den tot de OAE-conferentie zou volgens hem betekenen ,dat de Afrikaanse sta ten bereid zijn de hand te lichten met de Afrikaanse eenheid. Unie Ghana en Guinee vormen sinds 1958 een unie. In dat jaar was Guinee onaf hankelijk van Frankrijk geworden. Deze samenwerking werd steeds gezien als het begin van een unie van Wesitafri- kaanse staten. Maar als gevolg van taal kundige, culturele en andere moeilijk heden, is de unie nooit van de grond ge komen. In 1961 sloot ook Mali zich bij de Unie aan, maar korte tijd later ver brak het deze band. Scepsis In die Verenigde Staten is het optre den vam Nkroemah als staatshoofd van Guinee met de nodige scepsis ontvan gen. De Amerikaanse regering heeft het nieuwe bewind in Ghana overigens nog niet erkend. Hierover werd giste ren nog dtruk beraadslaagd. Tot nu toe •hébben alleen enkele Afrikaanse Lan den, waaronder Nigeria, Liberia en Malegasdë (Madagascar), de nieuwe machthébers in Accra erkend. De erkenning van dit nieuwe bewind was er gisteren op de conferentie in Ad dis Abeba de oorzaak van dat de afge- Minister Biesheuvel: KWAME NKROEMAH reprise? Geheimzinnig zwijgen van college (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Over alle ter goed keuring ingediende cao's bewaard het college van rijksbemiddelaars nog steeds het diepste stilzwijgen. Ook het lot van de zes contracten in de gevarenzone, waarover met de Stichting van de Arbeid is gespro ken, blijft onzeker. Hoewel het college nu definitief stand-' punten heeft bepaald, wordt naar buiten toe niets meegedeeld en is alle leden van het college strikte geheimhouding opge legd. Voor de 9000 werknemers in de houthandel is de voorgeschreven termijn van 3 weken, waarna een beslissing be kend gemaakt moet worden, reeds ver streken, maar ook daaraan laat het col lege zich niets gelegen liggen. Overleg Het lijkt erop dat tussen het college van rijksbemiddelaars en de minister van sociale zaken thans overleg wordt ge pleegd over het te voeren loonbeleid. ont. kend kan niet worden dat een vrij groot aantal contracten zich met een grotere loonkostenstijging dan 7 procent in de ge varenzone bevindt Het is echter niet aanlokkelijk voor de bewindsman looncontracten aan de lopende band te gaan afkeuren van wege te forse loonkostenstijgingen. Uitweg Weersverwachting De enig mogelijke uitweg zcu algemene maatregel van 7 procent, waar door de loonbeweging in 1966 in de hand gehouden wordt De moeilijkheid hierbij is echter dat er reeds enkele contracten I die de 7 procent te boven gaan zijn goed- Opklaringen '^eurd„1 Bovendien zouden ook grote moeizaam De Bilt verwacht tot morgenavond: afgesloten contracten zoals voor de tex- Opklaringen en op de meeste plaatsen tiel- en confectie-industrie dn het bouw droog weer. Zwakke tot matige noord- bedrijf zonder meer terzijde worden ge westelijke wind. Iets koudere nacht, schoven. En dit in een jaar. waarvt morgen overdag ongeveer dezelfde tem- loonbeleid vrijer zal worden dan peraturen als vandaag. I afgelopen periode het geval was. vaardigden van zes landen de zaal ver lieten: Guinee. Mali, Tanzania. Egypte, Somali en Algerije. Men verwacht dat de conferentie niet langer zal worden voortgezet Vanmorgen was hierover echter nog geen beslissing genomen. De grote moeilijkheid is dat de afvaar diging van Tanzania zowel voorzitter is van de bevrijdingscommissie als van de commiasie-Rhodesië. Het is de bedoeling dat deze zaken nu zeer kort door rappor teurs worden afgehandeld. LEIDEN Na het officiële bezoek van de koninklijke familie, onder wie de heer Claus von Amsberg aan de sociëteit Mi nerva heeft laatstgenoemde gisteravond tijdens het borreluur een meer informeel bezoekje gebracht om de Leidse sfeer te proeven, waarin zijn verloofde haar studententijd heeft doorgebracht De heer Amsberg was in gezelschap van zijn secretaris, mr. C. J. van Schelle. President Soekarno in vrolijke stemming samen met de 64-jarige mevrouw Roerida en de 21-jarige mejuffrouw Toeti op een massa bijeenkomst, georganiseerd door de Nationale Studenten Beweging in het sportpaleis in Djakarta. Delfts museum wordt stemmig aangekleed WEGEN De kraan van minister Vondeling is weer eens ter sprake gekomen. De kraan die niet mag lekken. Dit keer niet ten behoeve van collega van verkeer en waterstaat en partijge noot Suurhoff. De wegenbouw kan de snelle ontwikkeling van het ver keer financieel niet bijhouden. Nieu we projecten zullen dus later uitge voerd worden, herstelwerkzaamhe den uitgesteld. Gezegd moet worden dat de wegen in ons land gaan verslechteren. Staat in vakantieboekjes Nederland nog bekend om zijn wegennet, in werke lijkheid wordt het versmade buiten land ons de baas. Wie dagelijks in het verkeer meedoet, ziet de situatie verergeren. De overheid heeft de mond vol van planning op lange termijn. De nu bekende feiten voorspellen vrij ge makkelijk een catastrofe over vijf jaar op verkeersgebied. Minister Suurhoff kan tenslotte ook geen ijzer met handen breken. Het nodige geld is er niet. Moet mis schien de tweede helft van de aan gekondigde belastingverlaging ge bruikt worden voor een voorziening die gemeenschappelijk genoemd mag worden? Inderdaad heeft iedere Ne derlander dagelijks met het verkeer te maken. BELASTINGEN Argument voor het laten vallen van de tweede helft der belastingverla ging ligt in de noodzakelijke collec tieve voorzieningen in het prioritei tenschema van de regering. Daar valt moeilijk aan te tornen of te verschui- Er is veel nodig. Niemand betwist dat goede wegen, verzorgde oude dag, woningen, goed onderwijs, zorg voor volksgezondheid en recreatie nuttige voorzieningen zijn. Het doet er niet toe, of het deels erfenissen van vorige kabinetten zijn: de zaak ligt zo. De financiering dient over een zo breed mogelijk deel van ons volk uigesmeerd. Verhoging van indirecte belastin gen valt af, wijl onevenredig zwaar drukkend op de kleine inkomens. Daarom, aangenomen dat verhoging van de overheidsuitgaven onvermij delijk is, wordt al uit- of zelfs afstel van de aangekondigde belastingver laging bepleit. Dat dit overigens voor velen, vooral in de middengroepen, een teleurstel ling zou betekenen, lijdt geen twij fel. DELFT Al dagen achtereen wordt er in het stedelijk museum Het Prinsenhof in Delft druk gewerkt om alles in gereedheid te brengen voor het diner, dat de ministers en staatssecretarissen zaterdagavond zullen aanbieden aan prinses Beatrix a de heer Claus von Amsberg. De drie zalen op de benedenverdie ping, die in gebruik zullen zijn, wor- ARNHEM „Als wij ons over zou den geven aan de vrijheid en blijheid van Koekoek en de zijnen, predikten wij het faillissement van de Land bouw". Dit zei gisteren minister Bies- heuvel op de gisteren te Arnhem ge houden toogdag van de Christelijke Gelderse Boeren en Tuindersbond. Hij voegde er aan toe dat wanneer een boer op 23 maart zijn stem zou uit brengen op de Boerenpartij, hij daarmee zijn eigen doodvonnis zou tekenen. In zijn kritiek op de Boerenpartij zei de bewindsman verder dat het geknoei en de negatieve afbraakpoli tiek vao Koekoek cs verontrustend is en inwerkt op de christelijke boerenstand. STOCKHOLM De 31-jarige handels reiziger J. van der Leek uit Lisse is gis teren by een verkeersongeluk bij Anen- gelholm in Zuid-Zwedén om het leven gekomen, zo meldt het Zweedse persbu reau Tete. Dc tweejarige Eef Krikke is gisteren in Almelo om het leven gekomen. Toen hij een pop wilde pakken die op straat lag werd hij door een vrachtwagen die achteruit reed overreden. den versierd met antieke voorwerpen, die de directeur van het museum van vele zijden heeft kunnen lenen. Daar bij bevinden zich onder andere de 16 koperen kronen, die uit kerken zijn gekomen, die op het ogenblik worden gerestaureerd, en enige wandtapijten, die in de zeventiende eeuw werden vervaardigd in het bekende Delftse atelier van de tapijtwever Frangois Spiering. De kronen en de tapijten hangen er reeds, doch de bloemver- siering zal uiteraard eerst op het laatst worden aangebracht. Zoals al eerder werd gemeld, konden ook bijzondere stukken tafelzilver den geleend. Het is dus wel zeker, dat er zaterdagavond bij het licht va vele kaarsen grote pracht en praal te zien zal zijn, in het bijzonder in de his torische zaal, waar het diner zal wor den gegeven. Het publiek zal in de ge legenheid worden gesteld, daarvan kennis Gouden Jaarbeurs met jeugdige ideeën Pagina 5 Sheik koopt Urker kotters Amsterdamse politie: KOM VROEG OP 10 MAART pagina 7 Joke en Ries vertegenwoordigen Zuid-Holland in de W esterkerk zie pagina 5 Kees Deenikzanger van het christelijk lied zie RTV-pagina pagina 5 Ir. Van Dis: NIET ZÓ IS HET MAAR ZÓ pagina 7 ..Even de handen afdrogen. Harvard vloog te laag over strand TEXELHORST Dc 23-jarige luitenant-vlieger by de Marine G. A. Visser is gisteren op Texelhorst dodelijk geraakt door een Harvard- vliegtuig dat een zeer lage scheer- vlucht maakte. Het toestel werd be stuurd door de 24-jarige sergean- vlieger H. F. V. Het ongeluk gebeurde nadat V. zyn manche had afgeworpen op het daarvoor bestemde terrein. Een kleine grondtroep onder leiding van luiitenant Visser, was ter plaatse aanwezig om de manche met kabel te bergen. Na de manche afge worpen te hebben maakte het vliegtuig de onverantwoordelijke manoeuvre, waarbij het toestel zo laag overkwam dat Visser dodelijk werd geraakt. Sergeant vlieger V. werd later met een shock in in de centrale ziekenboeg in Den Helder opgenomen. RILLAND-BATH Bij graafwerk zaamheden in Rilland-Bath werd giste- - bom gevonden. Herkomst en type te nemen. Zondagmiddag van een tot vijf uur zijn de zalen, waarin ook de bloemversiering nog intact zijn gelaten, te bezichtigen. De historische zaal werd in de tijd dat prins Willem van Oranje er zijn hofhou ding had als eetzaal gebruikt. Ze ligt op de benedenverdieping en grenst aan de hal, waarin zich de eiken trap bevindt, waar naast men in de muur nog de kogelga ten aantreft van de schoten, die op 10 juli 1584 op de Prins werden afgevuurd. Voordat het diner begint zullen de ongeveer 120 gasten zich verzamelen in de eveneens met bloemen versierde kapittelzaal, een van de fraaiste zalen van het complex. Daar zal een aperitief worden gebruikt. Van de kapittelzaal uit bereiken de gasten via een kleine verhoogde verbindingsgang de eetzaal. Na het diner gaat men naar de zgn. tapijtenzaal, die in vroeger jaren gasten verblijf was. Daar zal ten slotte de kof fie worden geserveerd. MEUBELSHOW Wij introduceren U bij de aller beste Nederlandse en Buitenlandse Meubelfabrieken o.a. Pastoe Kempkcs - Artifort - Fristo. Zowel voor moderne- als klas sieke interieuropbouw. BULTHUIS BOTERMARKT 23 Spanning in debat over België Kamermeerderheid ging niet opzij (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er is gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over het nieuwe beleid voor Limburg een beetje politieke spanning ont staan. Minister Den Uyl (economi sche zaken) bracht namelijk nogal zwaar geschut in stelling tegen de motie van de Kamermeerderheid om de industriële stimuleringsregeling voor Zuid-Limburg ook toe te pas sen op de bestaande bedrijven. De re geling moet naar de mening van de bewindsman uitsluitend voor nieuwe vestigingen gereserveerd blijven. Aan die mening hield drs. Den Uyl gistermiddag onverkort vasi, maar ook de Kamermeerderheid handhaafde haar standpunt. De motie van de KV P-er Van Son, medeondertekend door VVD. ARP en CHU. werd dan ook niet ingetrokken, oidanks de scherpe waarschuwing van de minis ter, dat uitvoering van de motie de genadeslag voot het nieuwe beleid zou betekenen. Er kwam zelfs nog een nteuioe motie bij, ingedieru door de VVD-er Portheine en medeonder tekend door KVP, ARP en CHU. om ook kleinere bedrijven onder de sti muleringsregeling te brengen. Het argument van de minister was, dat de wensen van de Kamermeerder heid tot versnippering van de overheids steun zullen leiden en daarmee tot mislukking van het beleid. Het is immers de opzet van de regering om de mijn industrie als motor van het economisch leven in Zuid-Limburg te vervangen door nieuwe grote motoren. Dat lukt niet als men de stimulering gaat opdelen ten behoeve van tal van randbed rijven en -bedrijfjes. 15 maart Het Kamerdebat zal op 15 maart wor den voortgezet. Dan komen ook de moties van de Kamer ln stemming. Wie van de twee zal Inbinden, de minister of de Kamermeerderheid, valt nu nog niet te voorspellen. Politiek bloed zal er hoogstwaarschijnlijk niet vloeien, maar het kan wel even gaan spannen. Dit Kamerdebat staat namelijk heel duidelijk in het teken van een gevecht om de kiezersgunst ln Limburg. Minister Den Uyl heeft gasteren uit eengezet, dat er voor wat betreft de financiering van het DAF-project geen andere keuze was dan staatsdeel neming. De regering ie niet van plan die staatsdeelneming te zijner tijd weer ongedaan te maken. De VVD-er Portheine kwam nog met een motie, waarin de minister wordt gevraagd om pas tot (tijdelijke) overheidspar- ticipatie in de nieuwe DAF-fabriek over ie gaan nadat alle pogingen tot particuliere financiering of financie ring door de staat zonder deelneming vruchteloos zullen zyn gebleken. Deze motie kreeg alleen liberale hand tekeningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1