RUIM BAAN GOUDEN VOOR KOETS DE Zo is de bruidsstoet Koetsen (met politie) in twee ritten overgebracht Onnodig gepraat over onafhankelijkheid Hee, da's een goed idee, moet u vaker doen Slagroom er DONDERDAG S MAART 1966 Weg met de auto'svrij zicht verzekerd AMSTERDAM Woensdagavond om 19.00 uur precies gaat voor de route die prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op 10 maart rijden een algeheel stopvebod in. Dit betekent dat van dat ogenblik af tot donderdagmiddag na de trouwplechtigheid geen auto's, geen scooters, geen bromfietsen, fietsen noch handkarren daar geparkeerd mogen staan. Worden ze na 19.00 uur toch aangetroffen, dan worden deze voertuigen onherroepelijk weggesleept. Door middel van een folder zijn de bewoners van de huizen langs en in de omgeving van de route van het algehele stopverbod op de hoogte gebracht. Het is nodig deze maatregel te nemen, vertelde de heer H. Molenkamp, die als commissaris van politie de verantwoor ding voor de verkeersregeling op 10 maart draagt. In de eerste plaats omdat er voor de bruidsstoet royaal vrij baan gemaakt moet worden, in de tweede plaats omdat het publiek dat zich langs de route opstelt, een onbelemijierd uitzicht op de. stoet moet hebben. Wat dit laatste betreft, er wordt voor ge zorgd, dat de rijen toeschouwers niet zo dik worden, dat de achterste rij niets kan zien. ONBEKEND Een onbekende factor in de maatrege len, die voor de afzetting zijn genomen, blijft tot op de dag zelf het publiek. Langs de route kunnen 250.000 mensen een plaats krijgen. Maar komen er meer of mmder toeschouwers? PU- i Amsterdam gaan kijken" een belangrijke rol. In de huiskamer kan, bij een kopje koffie, de gehele reeks van plechtigheden rustig worden gevolgd, zij het dan ook dat de televisie-kijker niet de sfeer beleeft die in de hoofdstad valt te beleven. En voorts is het weer van grote invloed. Regen kan velen ervan weer houden de reis naar de hoofdstad te maken. En een zonnetje kan hen bij drommen daarheen trekken. GEREED stadhuis en de kerk. En praktisch op hetzelfde tijdstip zijn er naar die pun ten „bewegingen". Er zijn genodigden, die op het paleis worden verwacht, anderen volgen de plechtigheid in het stadhuis en in de Westerkerk. Voorts begeven de militairen zich naar hun opstellingsplaatsen. Dit impliceert de politie aan een veelheid van zaken tegelijk haar aandacht moet schen- „WIPPEN" Een probleem is het komen en gaan per auto van de gasten, vooral van die gasten, die de dienst in de Westerkerk bijwonen. Opdat iedereén vrij zicht op de bruidsstoet kan worden gegaran deerd stopverbod voor alle voertuigen. Commissaris Molenkamp: „Zij arrive ren bij de kerk in groepen. Er is één groep van driehonderd auto's. Deze ge nodigden zijn veelal gekleed in gala, dat wil zeggen de heren met steek, sa bel of degen, en de dames in een daar bij passend gewaad. Het uitstappen zal dus tijd kosten, het is niet „even uit de auto wippen". Rekenen we per auto een halve minuut, dan zou alleen al voor het uitstappen van de gasten uit deze driehonderd auto's, 2 Vz uur moeten worden uitgetrokken. Om dit te bekor ten hebben we voorzieningen getroffen. We hebben de tijdsduur daarvoor kun nen terugbrengen tot iets minder dan voor dichte drommen het ook komt UUJi- *er illustratie waarom het opzetten, „op te vangen". Vierduizend Qodig is, dat met de afzettingen zo politiemensen zullen er die dag in vroeg een begin wordt gemaakt". Maar hoe het zij, de politie staat ge- Amsterdam zijn 1000 man gemeen- reed het verkeer, hoe druk het ook te-politie, 1700 man Rijkspolitie en 1300 OPGEPAST wordt, te regelen en het publiek, in wat man Marechaussee. Voor hen begint de drukte sl op ,v0°?,s CTV00r ""ET maandag. Die dag reeds (en ook de gen, dat ook in het centrum wegen vrij volgende dag) arriteren in de hoofdstad voor brandweer en gen«skundi- de gasten van de Koningin en de Prins fe,„d'enst' J," dat 5 lan® de. r°u'e en van het bruidspaar. Zij komen aan {"„"""L w°rj", *emaak' het '■>"<*- per vliegtuig op Schiphol of per trein ten ambulance-posten, en worden, begeleid door politie, naar d belangrijke zorg- het beschermen lover dat gaat' van hl. Pu- bliek tegen individuen, die altijd probe- drukte hun slag te slaan. De TEGELIJK Op 10 maart zal het ineens in het Commissaris Molenkamp: „Hier moet gehele centrum van de stad druk zijn, het pnbliek meewerken. Het moet niet en al vroeg in de morgen. Daarom met onnodig veel geld'"J wordt dat centrum 1 verkeer, ook het openbare, afgesloten. Wie per auto naar Amsterdam komt, zal zijn auto in de wijken buiten het cen trum moeten parkeren en te voet ver der gaan. Commissaris Molenkamp: „Er zijn drie belangrijke punten: het paleis, het ten slingeren". den. Het moet portefeuilles en porte monnees goed opbergen, niet in de bui tenzakken van jassen steken. En de automobilisten moeten hun wagen afslui ten en geen waardevolle artikelen erin laten liggen. Je staat er soms versteld wat automobilisten in hun auto la- Officierseed is een geheel r i j CQt trouw aan de Koningin, gehoor zaamheid aan de wetten, onderwerping aan de krijgstucht) als een onverbreke lijk geheel dient te worden beschouwd. Hij zegt dit in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de de fensiebegroting. De minister zegt verder dat er geen twijfel kan bestaan aan het constitutione le karakter van de band welke door de eedsaflegging tussen de officieren en de Koningin is ontstaan of ontstaat. Binnen dit kader, aldus de minister, zijn ten aanzien van de vraag wat op de voor grond treedt, de persoon van de Konin gin, of haar functie van constitutioneel staatshoofd, tal van gevoelsnuances moge lijk, waarvan hij meent de officieren geheel vrij te moeten laten. Crematie Ritmeester DEN HAAG G. Ritmeester, oud Tweede Kamerlid voor de VVD en voormalig burgemeester van Den Hel der, is gisteren in alle stilte gecre- meerd op Nieuw Eyk en Duynen. De heer Ritmeester is zondag op 82-jarige Zal op 10 maart de zon schijnen of moeten de toeschouwers langs de route leeftijd in Den Haag overleden. I de paraplu opsteken? Drs. Nederhorst: inflatie neemt af (Van onze parlementsredactie) HAAG „Wij groeien geleide lijk uit de inflatie. Uit de jongste cijfers van het Centraal Planbureau blijkt dat de inflatie een dalende tendens vertoont. De analyses van prof. Zjjlstra en andere economen blijken veel te pessimistisch geweest te zijn." Deze stelling werd gis teravond geponeerd door de socialistische fractieleider in de Tweede Kamer drs. G. M. Nederhorst, in een tv-debat met de liberale oud-minster mr. E. H. Toxo- peus. De heer Toxopeus was het hiermee niet eens. Hij wees erop dat met de uit voering van de plannen van Cals nog aldus het VVD-Kamerlid. Een tweede punt waarover de deba ters van mening verschilden was de staatsdeelneming in diverse bedrijven. De heer Toxopeus meende dat staats deelneming niet langer moest duren dan strikt noodzakelijk is. Daarna kan de Staat haar aandelen goed verkopen. Dat is bovendien gunstig voor de schatkist, betoogde hij. De heer Nederhorst daar entegen was van oordeel dat staatsdeel neming de beste resultaten voor de ge meenschap oplevert. Dank zij de staats deelneming kan de afvloeiing van perso neel bij de Staatsmijnen goed worden op gevangen, aldus de socialistische woord voerder. In tegenstelling tot de discussie van vorige week tussen de heren Rool- vink (a.r.) en Koekoek Boerenpartij) werd het debat van gisteravond geken merkt door een oede sfeer en een zake lijke benadering van de vraagstukken. Het Symfonie-orkest van Boston heeft de componist William Sydeman opdracht gegevei een werk te compone ren ter nagedachtenis aan president Ken nedy. Het libretto zal oa. uitspraken van de president bevatten en passages uit het werk van de historicus Arthur Schlesinger, die nauw met Kennedy heeft samengewerkt. De Amerikaanse vice-president Humphrey heeft woensdag de hoogste onderscheiding van het Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NA.S.A.) uitge reikt aan de groep technici van het pro gramma-Tros. de beoogt met behulp van kunstmanen het weer op langere termijn te voorspellen. De technici zijn verantwoordelijk voor het succes jongste weersateiliet „Essa 2". (Van een onzer verslaggevers) Daarna volgen in de gouden koets de onge twijfeld stralende prinses Beatrix en haar bruide- Met genoegen presenteren wij een voorproef in gom Claus van Amsberg, dan Prins der Neder- miniatuur van wat op 10 maart in Amsterdam landen. Officieren der Cavalerie escorteren de aan vorstelijke luister en charme werkelijkheid koets. zal zijn. jn ^et laatste galarijtuig zitten de bruidsmeisjes Aan de eigenlijke bruidsstoet gaan vooraf elf prinses Christina prinses Christina van Zweden, hofauto's met verwanten van bruid en bruidegom lady Elisabeth Anson en jonkvrouwe Joanna en getuigen. Amsterdamse politieruiters in gala e. Roëll. openen dan de ban, gevolgd door de kleurrijke Een commando van de rijkspolitie te paard en Provincie-standaardrijders van landelijke rij- politieruiters sluiten de stoet, die onder bevel verenigingen en een ceremonieel commando rijks- staat van luitenant-kolonel W. F. K. Bisschoff van politie te paard. Heemskerck, eerste stalmeester van de Koningin. In het eerste galarijtuig zijn gezeten: prinses Het is wel interessant te vermelden, dat reeds sedert Prins Willem de Zwijger vele tekenaars op de wijze zoals nu de Haarlemse gebroeders Das hebben gedaan, belangrijke gebeurtenissen in het Margriet met haar verloofde, mr. P. van Vollen hoven, dr. P. G. Alirens en mevrouw R. Ahrens- von Amsberg. Prinses Irene en prins Charles Hugues van Huis van Oranje in beeld'hebben 'gebracht Bourbon Parma, de heer A. B. Jencquel en mevrouw S. Jencquel-von Amsberg bezetten het De originele prent, in vijfkleurendruk op for- tweede galarijtuig. maat 30 x 86 cm, werd vervaardigd voor het blad Dan in het derde rijtuig: de bruidsmeisjes „Legerkoerier", maar zal binnenkort ook in de Christina von Amsberg en jonkvrouwe Eugenie boekhandel verkrijgbaar zijn. Met ingang van Loudon en de vier bruidskinderen Joachim vandaag is bestelling mogelijk (f0,80 per stuk) Jencquel, Markus graaf von Oeynhausen-Siers- bij de Staatsuitgeverij, Chr. Plantijnstraat 1-9, torpff, Daphne Stewart Clark en jonkvrouwe Den Haag - giro 42.53.00. Carolijn Alting von Geusau. Alle afbeeldingen op deze tekening zijn vol- ln de glazen koets rij dén koningin Juliana, komen getrouwe kopieën van de werkelijkheid, prins Bemhard en de moeder van de bruidegom, Op de achterzijde staat de routekaart met ver- mevrouw von Amsberg baronesse von dem melding van de legeronderdelen die de route Bussche Haddenhausen. markeren. Prinses Irene gearriveerd AMSTERDAM Gisteravond arri veerden prinses Irene en prins Char les Hugues per KLM-vliegtuig uit Parijs ter bijwoning van het huwelijk van prinses Beatrix. Het paar stapte op het platform onmiddellijk in een hofauto, die het naar Soestdijk bracht. Bekend is voorts geworden dat kroonprins Harald van Noorwegen heeft laten weten het huwelijk met zijn aanwezigheid op te willen luiste ren. Hij wordt, in gezelschap van zijn adjudant, op dinsdag 8 maart op Schiphol verwacht. Alle wind-, water- en tuindermo lens in ons land zullen op de tiende de trouwdag markeren. Want wat velen niet weten is, dat ook een molen zijn vreugde kan uiten, hetzij door voortdurend te draaien, ook al toer geen werk aan de molen, hetzij dat hij als hij alleen maar het land- schapsschoon verfraait, dus niet meer kan draaien in de zg. vreugdestand wordt gezet. Dit alles gebeurt op ini tiatief van het Vakblad De Molenaar. Over de voorbereidingen kan worden gezegd, dat de gouden koets hedenmor gen per aanhangwagen van de Haagse Koninklijke Stallen naar Amsterdam is gereden. Daarna volgde het vervoer van andere rijtuigen die voor de stoet nodig zijn, zoals galarijkoetsen. de calèche, de glazen koets en andere vierwielers. Het transport werd door de ..Van Gend en Loos van het leger" geklaard, zoals majoor H. D. van der Wiel opmerkte, die de gehele operatie leidde. In twee ritten was het straks benodigde arsenaal over, keurig afgedekt door grote hoezen. Een politie-excorte ging mee on transporten een 's morgens en e... middags te begeleiden. Dit moest, omdat het hier een z.g. „bijzonder tran sport" gold. hoofdstedelijke haven acte de presence bij het huwelijk geven. Naar Amsterdam komen op 8 maart de kruiser De Ruyter, de jager Noord-Brabant, d onderzeeboot Potvis en het mijnenbestrQdlngssquadron 127. bestaande uit de schepen Eist, Sneek, Steenwük en Geten. Andere vaartuigen zoals De Karei Doorman staan niet ter beschikking we gens reparaties of verblijf elders. Naar verwachting zullen de schepen 's avonds geïllumineerd zijn. De 14de maart zul len de zeven schepen weer vertrekken. De regering heeft twee Surinaamse journalisten uitgenodigd het huwelijk bij te wonen. De vliegkosten worden door Nederland vergoed. Statenvoorzitter Suriname nog tijdig leverbai A. C. SMORENBORO WIJ maken ook alles op Voor kwart miljoen aan diamanten gestolen LONDEN Uit de auto van een Lon- dense diamanthandelaar is gisteravond een tas met diamanten ter waarde van een kwart miljoen gulden gestolen. De handelaar, Manfred Silver, had de tas in de kofferruimte gelegd en deze afgeslo ten. toen hij wegens een lekke band op zoek ging naar een garage. Bij zijn terug keer. tien minuten later, ontdekte hij dat de kofferruimte was opengebroken en de tas ontvreemd. SCHIPHOL Statenvoorzitter J. Lachmon heeft zich bij aan komst in ons land om het huwe lijk van prinses Beatrix bij te wo nen duidelijk uitgesproken tégen onafhankelijkheid voor Suriname. ,,Het is juist de publiciteit in Ne derland die het smeulende onaf- hankelijksvuurtje aanblaast door deze zaak steeds maar aan de orde te stellen. Uw bladen schrij ven er meer over dan Surinaam se, welke laatste er vrijwel alleen aandacht aan geven als er in Ne derland over is geschreven. Wacht u toch liever, zo ging de heer Lachmon voort, tot de parlementen in beide landen in dezen iets beslissen. Deel geen speldeprikken meer uit, die onge twijfeld de animositeit verhogen. Ik erken, aldus de heer Lachmon, dat premier Pengel een principieel ander met Nederland wil hij beslist niet" Over het Statuut zei de heer Lachmon waarderende dingen, al valt er zijns inziens wel wat aan te verbeteren. Een knelpunt achtte hij dat Suriname nog te weinig bewegingsvrijheid heeft. Over „al het geschrijf over de onafhan kelijkheid" was de Statenvoorzitter ten slotte ook weinig te spreken in verband met het mogelijke effect op het Neder landse bedrijfsleven dat daardoor zou kunnen worden afgeschrikt om zaken met Suriname te doen. Fruit (sinaasappel bijv.) met slagroom. Lekker en gezelligl OfMkVjLmjQL! UJaJCSx*: t.-±) De 'Bruidsstoet" van. cn&JOoonjsanses ^{nstadui, !0 maat? ffbb

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9